N° 153. 126e Jaargang. 1883. Maandag 2 Juli. BUITENLAND. lea open Muf aai eei Artrttaer. Laatste Berichten. Middelburg 30 Juni. Gemengde Berichten. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Men leert nooit heter dan door aanschouwing MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Waarde heer Gij hebt grond tot uw vraag, maar een be paald antwoord erop geven is moeielijk. In het belang der goede zaak, die gij voorstaat, zult gij het zeker wel met ons gewenscht vin den dat wij op deze wijze trachten u te ant woorden. Gij vraagt ons of het peil der werklieden in de gemeente Middelburg zoo laag is dat een bezoek aan de internationale tentoonstelling ten uwent voor hen geen vruchten zoo ople veren. Zooals gij weet is eene bewering in dien geest gedaan op eender vergaderingen van de afdeeling Middelburg van de vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handswerknijverheid in Nederlanden op dien grond werd een voor stel bestreden om van die afdeeling uit te trachten de middelen te vinden, teneinde eenige werklieden naar Amsterdam te zenden. Zooals het met zulke bewegingen meer gaat, zij zijn gemakkelijker te uiten dan te verdedigen of te weerleggen, Er behoort een ruime ken nis van de werklieden in 't algemeen toe om zulk een beslist en ongunstig oordeel uit te spreken, en het is nu eenmaal eene slechte ge woonte van velen om hij ongunstige ervaring hun oordeel zooveel mogelijk te generaliseeren. De werkstaking aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen ten uwent heeft bewezen dat de Nederlandsche ketelma kers hij het werken ten achter stonden bij de Engelschen maar door de omstandigheden ge dwongen hebben zij nu getoond meer te kunnen verlichten dan zij vroeger deden. Het voor beeld, door vreemden gegeven, heeft dus een gunstigen invloed gehad en is van practiseh nut geweestmaar het gebeurde heeft daarom niet geleerd dat alle werklieden in die fabriek met hen gelijk staan. Zoo zal het ook wezen met de arbeidende klasse in onze provincie in het algemeen en met die van Middelburg in het bijzonder. Deze klasse valt niet te vergelijken met die in andere deelen van ons land de geïsoleerde toestand van ons gewest doet natuurlijk ook zijn invloed gevoelen op den werkman en het is meer dan eens gebleken dat industrie en nijverheid nog op lagen trap staan. Het spreekt van zelf dat de beste werklui zoo spoedig mogelijk een uitgebreider werk kring gaan zoeken en zich daarheen begeven waar zij in hun vak meer kunnen vooruitko men en meer gelegenheid hebben om ervaring op te doen. Het is dus best mogelijk dat eene vergelij king met de werklieden hier en die in uwe stad of provincie zeer in het nadeel van de eersten uitvaltê De werkmansstand zooals elders vindt men hier nog te weinig; al zijn er ook gunstige Uitzonderingen, vooral in zeer enkele takken Van nijverheid die hier een hooge vlucht na men want de gelegenheid om een ruimen blik in het algemeen te slaan, om ervaring op te doen, is hier en in Zeeland over het geheel te gering. Er kan daarom wel eenige grond zijn voor de bewering waarop gij doelt, maar toch kunnen wij ons nog niet vereenigen met de conclusie, daarop gebouwd. Er werd toen tevens beweerd dat de hazen zeiven naar die tentoonstelling moesten gaan en aan hunne knechts meedeelen wat zij er. gezien hadden de onderhoorigen echter kon den gerust 't huis blijveu. Voor hen zou het bezoek slechts een zaak van ontspanning, niet Van leering wezen. Tot weerlegging daarvan zouden wij dit Willen aanvoeren. welke gaven de patroons ook mogen bezitten om hunne ervaring mee te deelen wij blijven een eigen bezoek der onderhoorigen verkiezen. Maar bovendien, willen dezen juist verkrijgen wat hun ontbreekteen ruimen blik in vele zaken, en eenige meerdere ervaring dan die zij in hunne gewone omgeving opdoen, dan moet een gelegenheid als die, welke de tentoon stelling ten uwent aanbiedt, met beide handen worden aangegrepen. De patroons zeiven kunnen en zullen haar toch wel bezoekenwillen zij dus dan nog mee- deeling doen van het belangrijke, dat zij er in hun vak zagen, zij zijn daartoe in de gele genheid. En wil men nu uitsluitend de quaestie van genoegen op den voorgrond stellen; ook aan het bevorderen van zulk eene ontspanning zouden wij gaarne willen medewerken. Men streeft in den tegenwoordigen tijd er naar om den werkman ook gepast genot te verschaffenen waarlijk er is op dat punt zoo weinig nieuws tot stand te brengen, dat zulk eene uitstekende gelegenheid niet onge bruikt mag voorbij gaan. Wij betreuren het dat na afloop der verga dering van de afdeeling der Vereen, t, b. v. fabrieks- en handwerksn. in Nederland men de zaak verder heeft laten rusten. Wellicht dat, wanneer hier of in de voornaamste andere gemeenten onzer provincie, in navolging 0. a. van Groningen, commissiën met dat doel zich hadden gevormd, zij nog voldoenden steun hadden gevonden om eenige werklieden naar Amsterdam te zenden. In 1869, toen ten uwent de nijverheidsten toonstelling plaats had, heeft men met succes dien weg bewandeld. Zelfs de provincie ver leende toen subsidie, en een warm verdediger van het voorstel om die te verleenen, tegen over de aanvallen ertegen, vooral van de zijde der heeren Verhagen en De Jonge van Elle- meet, was de heer Fransen van de Putte. Van de toen verleende 1000 is een uit stekend gebruik gemaakt. Werklieden uit Middelburg, Vlissingen en Goes zijn erheen gegaande bekwaamste en ijverigste werden uitgekozen en onder goed geleide hebben zij veel gezien; elk hunner maakte een verslag op, waarvan er eenigen bekroond werden. Dit juist werkte mee om te zorgen dat men niet gedachteloos de tentoonstelling doorliep en tevens werd daardoor het idee van uit sluitend voor genoegen uit te zijn op den achtergrond gedrongen. Gij meent dat het niet te laat zou wezen om thans nog een stap in die richting te doen. Met goeden wil vermag men nog veeldit stemmen wij u toe, maar wij weten nietwie thans het initiatief tot zulk een plan nemen zou. Dinsdag a. vergaderen de provinciale staten. Misschien dat nog een lid een voorstel doet om vanwege de provincie eenige werklieden erheen te zenden. De Parijsche gemeenteraad gaf een goed voorbeeld. Men zou de keuze van de personen en het beheer der subsidie kunnen overlaten aan de burgemeesters van Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee, die dan in overleg met hunne collega's in andere gemeenten en met de patroons zouden kunnen treden over de meest geschikte werklieden, die voor zulk een bezoek in aanmerking zouden kunnen komen. De leermeesters der ambachtsscholen in ons gewest, welke door de provincie eveneens worden gesteund, zouden als uitstekende gidsen de bezoekers kunnen geleiden en op een en ander wijzen, dat hun vak betreft. Trouwens in uwe stad, wij weten het, zou het ook aan medewerking niet ontbreken en voor de werk lieden is ditmaal de gelegenheid ten uwent gemakkelijk en billijk gemaakt. Maar, wij gelooven dat de tijd reeds te ver verstreken is om nog iets goeds tot stand te brengen. Het kon echter nog niet te laat wezen en daarom maakten wij te meer gebruik van de gelegenheid, die gij door uw vraag ons aanboodt, om op die zaak nog eens te wijzen. In afwachting van het weldra te verspreiden programma voor het concert der koninklijke kapel van de grenadiers en jagers uit Den Haag, wordt ons medegedeeld, dat ook nu weder aan de samen stelling daarvan de meeste zorg besteed en voor afwisseling gezorgd is. Onder meer zal, behalve eene symphonic van Schumann of Beefhoven, worden uitgevoerd Wag ner's Vorspiel zum Bühtieniveihfestspiel Parsifal en Mendelssohn's vioolconcert op 64, door Dunkier bewerkt voor harmoniemuziek. Verder de Rhap- sodie Hongroise van Listz, die ook in 1§81 de algemeene toejuiching mocht wegdrageneen marsch op motieven van Gounod's nieuwste opera Le tribut de Zamora, de ouverture der opera Mignon, een concert polka voor pistonsolo enz. Met het oog op het ongunstig weder bij het concert der Guides ten vorigenjare, is de schutters hofzaal over hare geheele lengte in den tuin voor zien van linnen schermen, waardoor tal van over dekte zitplaatsen zijn gewonnen. Voor het geval dat het weder Vrijdag zoo ongunstig mocht zijn, dat eene uitvoering in de open lucht onmogelijk bljjkt, zal de kapel zich kunnen be dienen van het vergroot orkest in de zaal, on langs gebruikt voor de uitvoering der zangveree- niging, en met het oog op dit concert nog niet weggeruimd. Gisteravond is op den Veerschen weg een voor een boerenwagen gespannen paard verschrokken van een op den weg staanden kruiwagendoor den schok, dien het voertuig kreeg, viel de voer manvan den wagen. De vrouw greep de teugels, doch hield die zoo aan dat het paard achteruit gaande met wagen en inhoud in den watergang terechtkwam. De voerman sprong dadelijk ter hul- pe en kon vrouw en kinderen alsook paard en wagen op het droge brengen. Uit Kuid-BSevelaiMt meldt men dat aldaar op vele plaatsen droes onder de paarden heerscht. Hier en daar zijn reeds sterfgevallen voorgekomen, terwijl weêr op andere plaatsen de dieren zóo zijn aangetast dat zij niet kunnen werken. Bij de omstandigheid dat tegenover deze on gunstige gevallen de ziekte onder andere paarden een niet zoo kwaadaardig of wel een goedaardig karakter heeft, waardoor zij tot loopen geschikt blijven, mogen de bezitters van gezonde paarden erop bedacht zijn dat de stallen bij afspanningen enz. heel gemakkelijk het middel kunnen zijn tot overplanting van ziektestoffen. De schade, door de jongste overstroomingen in Silezië veroorzaakt, is zoo groot, dat zij zelfs nog niet bij benadering is op te maken. Zeer belangrijk zullen de kosten zijn voor het herstel van wegen en bruggen, maar nog grooter is de schade aan boom- en veldvruchten, wei- en hooi landen, waar niet alleen hetgeen te velde stond vernield is, maar de Landen zeiven door het opge hoopte zand onbruikbaar geworden zijn en niet dan met groote kosten weder in goeden staat gebracht kunnen worden. Te Montdidier is een blad verschenen VAnti- Sémite, met het motto i>Le juif voila VennemiP Voorloopig komt het eens in de week uit, maar de directie hoopt er een dagblad van te maken. In het inleidend artikel wordt betoogd, dat alle volkeren onderworpen zijn aan de Joodsche finan ciers, en wordt aan het Judaïsme de oorlog verklaard. Het plan van een huwelijk van den groot hertog van Hessen met prinses Beatrice, dochter van Victoria, waarover geruchten liepen, kan nu niet ten uitvoer gebracht worden, nu het hooger- huis de gisteren door ons medegedeelde beslissing heeft genomen in zake de huwelijken van weduw naars met de zuster der overleden vrouw. VHssing-en. Het stoomschip Batavia heeft de proefreis van hier tot in zee en terug afgelegd. Die tocht is in allen deele uitmuntend geslaagd. Bij volle vaart liep de boot 11§ mijl met 1251 ind. paardenkrachten en 78 slagen van de schroef. De directie der Rotterdamsclie Lloyd betuigde, bij monde van den heer Ruijs, hare volle tevredenheid Over alles. Onder het lossen van saluutschoten werd de vlag van het kantoor geheschen en het schip overgenomen, en werd dadelijk de reis naar Rotterdam aanvaard. Yele genoodigden waren aan boord, waaronder ook eenige dames. Het Weder was prachtig. Op den 21eIi Juli zal de Batavia hare eerste reis naar Indiè' aanvaarden. 's Merfog-enl»oscIi. Heden deed het hof alhier uitspraak in het geding tegen de kassiers firma Louis Wolters te Venlo. Beide leden dei- firma werden schuldig verklaard aan het hun te laste gelegde en veroordeeld Jan Wolters tot twee jaren en Jacques Wolters tot een jaar celstraf. De eisch van het O. M. was voor den eerste 8 en voor den tweede 7 jaren gevangenisstraf, benevens geldboeten. Londen. De onderhandeling met Transvaal kan eerst in September beginnen. Joubert ver trekt in Juli naar Engeland als onderhandelaar. Uit een politiek oogpunt schjjnt Ierland in een tijdperk van kalmte te zijn, die het in langen tijd niet heeft gekend. De vice-koning, lord Spen cer, heeft dan ook niet nagelaten om in eene onlangs te Limerick gehouden redevoering op deze rust te wijzen en er gelukkige voorspellingen uit te putten. Heden zal het moeten blijken, of deze kalmte werkelijk bestaat in den geest der be volking; er moet nameljjk te Monaghan eene verkiezing plaats hebben voor de wetgevende vergadering, en die zal getuigenis moeten afleg gen van den moreelen toestand van het land. De heer Givan moet vervangen worden, een dei- meest gematigde Iersche afgevaardigdenhet graafschap Ulster trouwens heeft steeds vreedza me afgevaardigden gezonden. Nu heeft de partij der onverzoenlijken zich aan het hoofd gesteld om dit district te veroveren, en om tot dit doel te geraken heeft zij den heer Healy, die zijn ont slag heeft genomen als afgevaardigde van Wex ford, candidaat gesteld, zoodat de stemmen der kiezers te Monaghan zullen verdeeld worden. Healy is, gelijk men weet, met Parnell de voor naamste vertegenwoordiger der ontevreden boeren op het terrein der agrarische hervormingen. Wan neer hij gekozen wordt tegenover den gematigd liberalen Pringle of den conservatief Monroe, dan mag men daaruit besluiten, dat de Landact van 1881 nog niet het uur des vredes heeft doen slaan en men zich voor te bereiden heeft op agitaties voor eene nog radicaler agrarische her vorming. De Iersche landverhuizers, wien men een min der ellendig bestaan op een gastvrijen grond had beloofd, schijnen toch niet die ontvangst in Ame rika te vinden die zij hadden verwacht. Amerika wil niet meer volslagen behoeftige landverhuizers ontvangen, en juist van dezen waren in den laat- sten tijd velen in de Vereenigde Staten gekomen door de hulp van de administratie voor openbare hulp, die beschikken kan over fondsen, welke de Landact ter bevordering der emigratie haar heeft verstrekt. De openbare meening sprak zich uit tegen die benden dood-armen, en ook de regee ring bemoeide er zich mede, zoodat er bevelen zijn uitgevaardigd om onmiddellijk al de landver huizers, die een voet aan wal hadden gezet, in te schepen naar het vaderland, en de ontscheping te verhinderen van allen die zich in de havens be vinden. Kan men zich iets treffender denken dan den toestand van die ongelukkigen, die als pestzieken worden weggevoerd van het land, waar zij geluk meenden te hebben, naar den grond, waar zij slechts de ellende en armoede van vroe ger terugvinden Zoo vertoont zich de Iersche quaestie weder in een verschrikkelijke gedaante. Het wordt tijd, dat de regeering zich ernstig de emigratie aantrekke. Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden Canada genoemd werd als het Eden, waar Ierland een afleiding zoude vinden voor de bevolking die teveel ismaar wanneer werkelijk de onderhandelingen met de regeering van Canada over dit punt zijn afgebroken dan zal het kabinet-Gladstone eldersheen de oogen moeten wenden, daar de quaestie werkelijk een zeer dringend karakter begint aan te nemen. Landverhuizers van een andere soort zijn de gebroeders Carey, die Woensdag Dublin hebben ver» latèn. James heeft dus maar afgezien van zijn plan om den publieken haat te braveeren en zijn zetel in den Dublinschen gemeenteraad te hernemen. Hij heeft het ruime veld gekozen, doch waarheen deze treurige figuur is verdwenen weet men niet. De reorganisatie van het Britsche leger is thans een der onderwerpen van den dag. De dienst» tijd is verminderd, de maat voor de recruten insgelijks, en ten gevolge van een en ander voor spellen vele militaire autoriteiten het verval van het goede leger »uit den ouden tjjd". De hier volgende cijfers hebben eene belangrijke be- teekenis. Op 1 Juni 1883 had Engeland 13714 man onder de wapenen in Egypte en de Middel- landsche zee. Onder de krijgslieden bevonden zich 1026 die hun 20e levensjaar nog niet bereikt had den 2828 waren tusschen de 20 en 21 jaren en 4758 tussehen de 20 en 24 jaren oud. Wat den dienst» tijd betreft waren 4607 minder dan twee jaren en 2437 minder dan drie jaren in dienst3526 droegen vijf jaren de uniform. Van den parlementairen arbeid in de verschil lende landen valt beden alleen te melden, dat de Fransche kamer van afgevaardigden het wetsont werp op de recidivisten in zijn geheel heeft aan genomen met 344 tegen 85 stemmen. De onderhandelingen omtrent Tonking zouden volgens de laatste berichten minder goed gaan. Van eene overeenstemming tusschen den Franschen gezant Tricou en den Chineeschen gevolmachtigd^

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1