Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Rechtszaken. een bewijs voor de geschiktheid van de nieuwe tent die werd ingewijd. Vóór de pauze domineerde in een enkel stuk de kleine trom wel wat sterk, maar als wij de uitvoering van Berlin wie es weint und lacht de fantaisie uit der Freischütz, de Don Ju art en Le reveil du Lion nagaan dan valt er veel te prijzen. De Jmvijdings-marsch van den heer De Jong gaf aanleiding tot eene ovatie. De heer Verheij, voorzitter van de Nijverheids- vereeniging, bracht, dadelijk na de uitvoering ervan, den heer De Jong hulde en dank voor zijn compo sitie, terwijl aan het einde van het concert, toen dit nieuwe stuk nog eens was uitgevoerd, ook de heer K, Baart dank zeide voor het verschafte genot. Die nieuwe marsch bevat allerliefste melodieën. Naar onze meening wordt echter hetzelfde motief wat te dikwijls herhaald, en zou eenige bekorting den indruk van het geheel verhoogen. Voor de ontwerpers en de bouwmeesters van de nieuwe tent leverde ook deze avond reden tot tevredenheid op. Die tent voldeed uitstekend. Zelfs aan de linkerzijde ervan, waar de hoorders zich in het ongunstigste geval bevonden, konden zij goed hooren. De heer De Jong was zoo beleefd nog twee nommers boven het programma ten beste te geven en het publiek toonde zich dan ook dankbaar ervoor. Als de kas der vereeniging het toelaat zou zeker eenige meerdere verlichting van den tuin aan de zijde van het Molenwater niet overbodig zijn. Wij willen hopen dat in de nieuwe tent nog menigmaal muziekuitvoeringen zullen gege ven worden, waarvan met evenveel lof zal kun nen worden gewag gemaakt als van die op Don derdag avond. ridderorden. Benoemd lot broeder der orde van den Sedert. Leeuw L. Harmenzon, eervol ontslagen concierge van het paleis van justitie te Leeuwarden, thans nog eerste deurwaarder bij het gerechtshof aldaar. Benoemd tot ridder 4e ld. der Militaire Willemsorde de heer F. Gallas, laatstelijk gewezen kapitein-komman - dant der dd. schutterij te Hellevoetsluis, en zulks ter zake van zijn moedig gedrag als tweeden luitenant vau het 3e bat. der 4e afd. mobiele Z.-Holl. schutterij bij den aanval op Ueu. Doel, op 23 December 1832. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Amsterdam: te Amsterdam, B. H. Schnltz en L. H. J. Mirani, beiden candidaat-notaris aldaarte Bussuin, H. P. Bok, candidaat-notaris te Naarden. Aan P. C. Lasonder, notaris in het arr. Amsterdam, is op verzoek vergund zijne standplaats van 's Gravenland over te bren gen naar Hilversum. rechtelijke uacht. Benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage rar J. C. J. ridder Van Happart, thans vice-president der arr. rechtbank te Assen. Benoemd tot vice president der arr.-rechtbank te's-Gra venhage jhr mr S. Lamau Trip, thans rechter in die rechtbank. Benoemd tot rechter in de arr.-rechtbauk te Alkmaar, mr G. Wttewaall, thans ambten, van het o. m. bij de kantongerechten in het arr. 's-Gravenhage, voor de kan tons 's-Gravenhage en Delft, ter standplaats 's-Gravenhage. Benoemd tot griffier hij het kantongerecht te Delft, mr P. II. W. Van Alphen, thans griffier bij het kan tongerecht te Helmond. geneesk. dienst. Benoemd tot off. van gezondh. 2e kl. bij de zeemacht C. T. Hnmme, arts. De heer P. van Ede van der Pais, apotheker te Am sterdam, is benoemd tot apotheker 2e kl. hij het pers. van den geneesk. dienst in N.-l. belastingen. Eervol uit 's lands dienst ontslagen S. Roebroek, ontv. der dir. bel. enz. te Gulpen c. a., behoudens aanspraak op pensioen. leger. Op verzoek uit den militairen dienst ontslagen de kapitein op nonactiviteit H. H. P. De Wit, van het wapen der art. Op pensioen gesteld de eerste luit. kwartierm. D. J. A. HunimeÜDck, thans op nonactiviteit, ten bedrage vau f727 'sjaars. telegraph ie. Op verzoek eervol ontslagen B. L. Vogels, opzichter 2e kl. bij de rijkstelegraaf. min. departem. Bevorderd tot adjunct-commies bij het dep. van waterstaat enz. de eerste klerk W. H. Wijsman. €ïoes, 28 Juni. Naar men ons mededeelt zal bet jaarlijksche zomerfeest, door het comité tot wering van schoolverzuim aangeboden aan die leerlingen der openbare en bijzondere scholen, naam Martin is, zullen van daag over een jaar de aandeelen der mijn in de Kreek hooger staan dan eenige andere in Groot-Brittanje. Laat ons dit in alle geval hopen," ant woordde Mark zoo opgewekt als hem mogelijk was en met de oogen op den grond gevestigd doch Frenna, die den agent met strakke, ongeloo- vige oogen aanzag, ontwaarde met ontzetting en afkeer dat hij haar een knipoogje gaf. Geen ver liefd knipoogje dat zou haar in de gegeven omstandigheden bijna minder onaangenaam ge weest zijn, maar een soort van knipoogje, zooals de eene schelm den anderen geeft in tegenwoor digheid van een sukkel, dien zij samen beet hebben Het zei zoo duidelijk mogelijk: »Als iedereen zoo gek was als deze dan zou de mijn een goudmijn zijn, zoowel voor u als voor mij." (Wordt vervolgd.) welke dit door trouw schoolbezoek hebben ver diend, plaats hebben op Donderdag 12 Juli a. op hetzelfde terrein, waar daags te voren het zen- dingsfeest zal gehouden worden, zijnde eene sier lijke weide met hoornen van den heer Soutendam. Indien mogelijk, zal de bekende prestidigitateur Ockhuizen uit Botterdam worden uitgenoodigd om de feestvreugde der kleinen te verhoogen. Be halve door genoemd comité worden tegenwoordig ook door burgemeester en wethouders pogingen in 't werk gesteld om het schoolverzuim tegen te gaan. Van de hoofden der scholen ontvangt dit college opgaaf van die leerlingen, welke om niet bekende redenen langer dan 14 dagen de school verzuimen, en dan wordt van zijnentwege een onderzoek daar naar ingesteld. Totnutoe heeft het bestuur der roomsch katb. zusterschool geen opgave van verzuimen der leer lingen aan het comité tot wering van schoolver zuim willen verstrekken. Tot onderwijzeres aan de openb. lag. school te Amsterdam zijn benoemd mej. J. J. van der Bent te Brouwershaven en D. van Strien teWolfaarts- dijk. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken zijn, met ingang van 1 Juli e, k., rijksbeurzen verleend aan de kweekelingen aan de rijksnormaallessen te Axel J. Jansen, te Hoek, J. C.Jansen, te Hontenisse, W. F. van Rietschoten, te Hulst, C. L. Oostdam, te Kauter en P. L. Los, te Ter Neuzen. Op de voordracht voor onderwijzeres*aan de 2® tusschenschool I te Rotterdam, staat o. a. mej. J. M. Ezerman, te Zierikzee. De overgangs-examens der kadetten van het 34® studiejaar te Breda hebben den volgenden uit slag opgeleverd 49 kadetten zijn in het 44e stu diejaar overgeplaatst, 21 kadettèn zullen nog een nader examen moeten doen, terwijl een kadet andermaal de lessen van het 34= studiejaar moet volgen. Te Cowtffene is tot predikant beroepen de heer J. W. J. Kalkman, predikant te Nieuw- Lekkerkerk. De intrede van den heer C. W. Pohlman, beroepen predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Weesp, is bepaald op Zondag 8 Juli a. De heer Van Ilille, 2® luit. kwartierm. der infanterie, te Vlissingen in garnizoen, is in die betrekking overgeplaatst bij het 5® batt. 4e regiment infanterie te Gouda. De adelborst le kl. J. M. Zwanenbeek Pauw, dienende aan boord van Zr Ms schroefstoomschip Tromp, wordt op non-activiteit gesteld. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms schroefstoomschip 1' kl. Tromp, onder bevel van den kap. ter zee H. D. Guyot, laatst komende uit Oost-Indië, in den avond van 27 dezer, ter reede Texel ten an ker gekomen. Aan boord is alles wel. Dezer dagen had te 's-Bosch de jaarlijksche vergadering van de Vereeniging voor gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nerl. leger plaats, onder voorzitterschap van den heer H. J. Steenbergen te Gouda. Uit het verslag van den alg. secretaris, den heer L. Zeiler te Amsterdam, blijkt dat de ver eeniging sterk in bloei toeneemt, het aantal beschermers en donateurs zich vermenigvuldigt, en vooral het active leger, in hoofdzaak de „kern des legers", zich flink voor de vereeniging inte resseert. Ten bewijze hiervan stippen we slechts aan dat na de verspreiding van het vorige jaar verslag opnieuw 1200 actiet dienende onderoffi cieren en mindere toetraden, zoodat die categorie thans ruim 2000 bedraagt. Ook door het geven van assauts en voorstel lingen tracht het active leger zijn minder gefor tuneerde oud-kameraden op hun ouden dag te steunen. Achtereenvolgens had dit reeds plaats door het garnizoen te Hoorn, 's Bosch, Arnhem, Gouda en 's-Gravenhage (gren. en jagers). Gedurende het tijdvak van 1 Maart 1882 tot Tilt0 Februari 1883 kon de vereeniging dan ook 195 oud-gepensioneerden en 6 weduwen tegemoet komen tot een totaal bedrag van 4000, ter wijl er nog een saldo van ruim 3000 in kas bleef ter onmiddelijke verdeeling onder de meest hulpbehoevendendoch de vergadering besloot dit uit te stellen tot bet a. s. najaar. Uit de beschikbare middelen sedert 1 Maart 11. (aanvang van dit boekjaar) kon bovendien aan 250 der meest hulpbehoevende leden in den a. s. winter een 2e gratificatie worden uitgereikt, ter wijl 49 leden in het genot van een vast wekelijksch onderhoud van af 1 tot 2 gehandhaafd bleven. De eere-commissie, die verantwoordelijk is voor het richtige finantieel beheer en dienten gevolge zich belast met de controle over dat beheer, bracht in een uitvoerig proces-verbaal, opgemaakt en onderteekend door den gep. luit.- generaal oud-minister A. Engelvaart en den gep. generaal-majoor, oud-minister H. J. Enderlein, hulde aan de wijze waarop de Boekhouding enz. bij het hoofdbestuur gevoerd wordt en waaruit een enkele volzin vermelding verdient, omdat de onkosten-rekening eener vereeniging wel eens de steen des aanstoots is in het oog van een leek. Mochten enkele posten van uitgaaf" betreffende het beheer en de exploitatie der vereeniging, oppervlakkig beschouwd, een oningewijde hoog voorkomen, wij, die beseffen en overtuigd zijn dat de levensvatbaarheid en toenemende bloei der vereeniging die noodzakelijk eischten, achten ze volkomen gewettigd en in het welbegrepen belang der vereeniging." De aftredende leden van het hoofdbestuur: H. J. Steenbergen, te Gouda, J. van Reijen, te Haarlem, P. Verkaart, te 's-Bosch, en H. Aarts, te Amsterdam, werden herkozen, terwijl de heer A. C. Colijn te Amsterdam, ter vervulling eener vacature, als lid in het hoofdbestuur gekozen werd. Een 9 tal mannen van naam en invloed in het lande die in het afgeloopen boekjaar de vereeni ging op verschillend gebied steunden en hunne belangstelling betoonden, werden tot lid van ver dienste benoemd. De plaats, waar de vergadering het volgende jaar zal gehouden worden, werd aan de nadere beslissing van het hoofdbestuur overgelaten. Uit Biervliet schrijft men ons Hoewel de landbouwgewassen een gunstig uiter lijk vertoonen, verneemt men allerwege, dat de graangewassen wat dun staan. Erwten en boonen zijn uitmuntend. Ylas, waarvan het zaad ongelijk opgekomen is, is niet overal gelijk van lengte en qualiteit en schijnt veel minder handelswaarde te bezitten althans vele partjj en vlas, op Sint Jans beraad verpacht, bleven voor rekening van den landbouwer. Enkele goede partijen brachten evenwel enorme prijzen op. Voor slechts 4 gemeten ontving de landbouwer V 400 rijksdaalders. Dergelijke puike partijtjes waren ook reeds dagen vóór Sint Jan 24 Juni verkocht. Met bet snijden van koolzaad is men begonnen. Dit prachtig gewas wordt luttel gezaaid en door de suikerbietenteelt wel in vijf en twintigvoudige mate vervangen. Het onkruid blijft allerweelderigst voortwoe keren, t. w. bij de boeren, die geregeld te weinig werkvolk bezitten, want ook de arbeiders helpen boete doen voor de te hooge pachtprijzen en on gunstige weersgesteldheid der laatste jaren. Gelukkig staan de aardappelen, vroege en late, veelbelovend. Op het 16® landhuishoudkundig congres, dat thans te Veendam wordt gehouden, is o. a. de vraag behandeld. Welke waarde heeft turfstrooisel in vergelijking met stroo voor vee- en paardenstallen en varkens hokken? Welke waarde heeft turfstrooisel voor compostbereiding Slechts van het eerste gedeelte kwam men tot een bepaald besluitvoor paarden stallen en varkenshokken kan met succes het turfstrooisel worden aangewendvoor schapenstal len daarentegen is het gebruik niet aan te raden. Om over de waarde van turfstrooisel voor de com postbereiding te oordeelen, mist men nog vol doende gegevens. Het volgende jaar zal het congres te Amersfoort gehouden worden. Arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Heden zijn veroordeeld: L. B. en D. G., te Scherpe- nisse, wegens mishandeling, elk tot f 10 boete. M. R., te Brouwershaven, wegens hoon, tot 7 dagen cel. W. A. K te Zierikzee, wegens overtreding drankwet, tot 14 dagen gev. I. K., te Zierikzee, wegens alsvoren, tot 7 dagen gev. en L. v. C., te Zierikzee, wegens als- voren, tot 10 dagen gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken is L. P. van D., te Scherpenisse, be klaagd van mishandeling. Kantongerecht te Goes. Heden zijn veroordeeld: M. de J., te 's Heer Arends- kerke, wegens het in gesloten jachttijd lo bejagen van eens anders jachtveld zonder machtiging of vergunning, 2o zich met geladen schietgeweer bevinden in het veld zonder machtiging, tot 3 geldboeten van f20 elk, subs. 5 dagen gev. voor elk. J. de W., J. V., M. V. en C. S., te Driewegen en W. D., J. de N en J. W., te Bath, wegens het gaan over eens anders in den oogst staauden grond, zonder daartoe eenig recht te hebben, ieder tot f3 boete subs. 1 dag gev. C. de N. en K. B., te Goes, henevens M. de J. en J. de Jte Wemeldinge, wegens liet rapen van voorwerpen van den zeedijk, ieder tot f 1 boete subs 1 dag gev. W. de te Rilland Bath, wegens het zoeken van eieren van waterwild in de maand April op gronden van anderen, zonder vergunning van den rechthebbende en buiten het gezelschap van dezen, tot fl boete subs. 1 dag gev. P. v. W. en D. B.,te Boucbanteen L. Y., J. B., P. B., te Zandvliet, J. v. d. V.( te Beudregt, beklaagd van het bevisschen van de Schelde, zonder 't vereischte consent, tot f 1 boete subs. 1 dag gev. N. v. W. en E. V., te Bouchante, wegens als- voren, ieder tot f4.50 boete subs. 1 dag gev. H. B., te Hoedekenskerke, wegens dronkenschap, tot fl boete subs. 1 dag gev. A. v. M., P. S. en I). G., te Goes, wegens het beschadigen van het plantsoen te Goes, tot f3 boete subs. 3 dagen gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn H B., G. B. en P. B allen te Hoedekenskerke, beklaagd van burengerucht. Het gerechtshof te 's Gravenhage verklaarde heden De K. te Gorinchem schuldig aan manslag en veroordeelde hem tot twintig jaren tuchthuis straf Van dit vonnis is cassatie aangeteekend. Gisteren zou voor hetzelfde gerechtshof behandeld worden de zaak tegen H. J. N., oud 44 jaren, gep. O.-I. mil., geboren te Alcogne (Frankrijk), wonende te Sas van Gent, beschuldigd vandiefstal hij nacht in een bewoond huis. De beschuldigde was niet ter terechtzitting versche nen, waarom het hof, op verzoek van het O. M.; beval dat H. J, N. andermaal zou worden gedag vaard om voor het hof te verschijnen op 25 Juli a., alsmede dat hij in hechtenis zal worden genomen. - Bjj vonnis der rechtbank te 's Hertogenbosch is Joost Simon Jiskoot, notaris te Yeen, opgrond van art. 7 der wet van 6 Mei 1878 (Stbl. n° 29) en van artt. 50, 51 en 57 der wet van 9 Juli 1842 (Stbl. n* 20) uit zijn ambt ontzet, op requisitoir van het O. M. Donderdagavond werd voor het eerst gebruik gemaakt van de telephoongeleiding tusschen Dom burg en Oostkapelle. De genomen proeven slaag den naar wensch. Dat deze geleiding Zondag reeds voor het publiek geopend zou worden, zooals sommige bladen meldden, kunnen wij tegenspreken. Wellicht zal die opening Zondag over acht dagen plaats hebben. Twee schooljongens te Bovenk irspel kregen, Dinsdagmiddag onder de les met elkander twist, die op bedekte wijze onder 't oog van den meester werd voortgezet. Terwijl de meester met andere leerlingen bezig was en zich naar dezen keerde gaf de eene jongen den ander een schop, die zóo ongelukkig aankwam, dat de knaap eenige uren daarna stierf. Woensdagavond werd aan den oudstrijder Gallas te 's Gravenhage op eigenaardige wijze het eerekruis overhandigd. Terwijl er muziek was in de tent in het bosch, naderde de generaal-majoor Weitzel, minister van oorlog, den oud-strij der van 1830, sprak hem toe„ik feliciteer je," en nam van zijn eigen borst het lint der Militaire Willemsorde, om dat te hechten op die van den heer Gallas. Het schijnt dat deze eerst na zoovele jaren de Willemsorde heeft geëischt waarop hij recht scheen te hebben, en waartoe hij nu benoemd is. (Zie Benoemingen en Besluiten Eene statistiek die reden tot bezorgheid geeft. Gedurende het afgeloopen jaar hadden er te Rotterdam 105 faillissementen plaats, tegen 91 in 1881, 75 in 1880, 62 in 1879 en 65 in 1878. Nergens meer veilig voor de dieven. In Den Haag is een diefstal gepleegd in de gevangenis De gevangenbewaarder-majoor mist sedert eenige dagen uit zijn kamer in de gevangenis een gouden horloge. De dader is nog onbekend. De heer Chatwood, de fabrikant der bekende brandkasten, is voornemens binnenkort aan eenige genoodigden een lunch aan te bieden in zijn reus achtige brandkast, die in de Engelsche afdeeling der machine-galerij van de kol. tentoonstelling te Amsterdam geplaatst is. De kast weegt niet minder dan 12,000 kilo en beslaat eene oppervlakte van 9 vierkante meter. De tweedej haringjager is gisteren Scheve- ningen gepasseerd. De lading van den len jager bestond uit 8f ton volle en 110 ton maatjes-haring. Door verschil lende vaartuigen van Scheveningsche veeders wer den aan genoemden jager 53^ ton haring over gegeven. De onverschrokken en volhardende lucht reizigers Lhoste en Eloy gaan van Boulogne uit eene nieuwe poging wagen om per ballon het kanaal over te steken. Indien deze poging niet gelukt, dan zal Eloy alleen het wagen en opstijgen uit Cherbourg. De ballon is gereedhij heeft 2300 kub. meter inhoud en is voorzien van al de noodige toestellen om in zee te kunnen blijven in geval van ongeluk. De reiziger zal zich van het Boyton- toestel voorzien. De student Weidig te Freiburg, die in 't duel den student Belgardt doodde, is tot 3| jaar opsluiting veroordeeldde getuigen zijn vrijge sproken. In het gouvernement Sedlecz (Rusland) is een Oostenrijksch officier gevangen genomen, die als een toerist gekleed was en bij wien men plan nen en schetsen van het land aan den westelijken kant van de Bug-rivier vond. Hij is naar War schau vervoerd. De Russische pers is zeer veront waardigd over deze poging om plannen van stra tegische posities te krijgen. Prinses Victoria, oudste dochter van den groothertog van Hessen en kleindochter van de koningin van Engeland, is verloofd met prins Lodewijk van Battenberg, broeder van vorst Alex ander van Bulgarije. Prins Lodewijk is niet alleen kapitein in het Hessische leger, maar ook luite nant bij de Engelsche marine, en heeft als zoodanig den Egyptischen tocht medegemaakt. Ook de tweede dochter van den groothertog gaat zich verloven, en wel met den erfprins van Baden. De groothertog van Hessen zelf, weduwnaar van eene dochter van Victoria, gaat spoedig naar Engeland, naar men zegt om de hand te vragen van prinses Beatrice, zuster zijner overleden vrouw. De groothertog is 46 jaar. Uit Calcutta wordt gemeld, dat een convooi met proviand, dat door de Indische regeering was af gezonden aan den emir van Afghanistan, buitge maakt is na een ernstig gevecht door grensstam- men, de Shimwaris en de Afridis. Fernande d'Erlingcourt, de vriendin van Louise Michel, die gearresteerd werd wegens mis handeling van Yxes Guyot, zal zich in den echt begeven met een schatrijken Rumeniër, die haal bij het huwelijkscontract de som van 4 millioen frank toekent. Ook Louis Blanc krijgt zijn standbeeld. Eene commissie is gevormd tot het ontvangen van de bijdragen, tot verwezenlijking van het denkbeeld bestemd. Eerevoorzitters daarvan zijn Victor Hugo en Madier-Montjau voorzitter is Victor Schoelcher. Te Berlijn is uitspraak gedaan in het proces tegen de Unabhangige. Vier der beschuldigden zijn tot 6, 41, 4 en 1 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De twee anderen werden vrijgesproken. Mej. Becude te Veere is benoemd tot onder wijzeres aan de O- L. school te Oudendijk (Noord- Holland.) Tot stationschef te 's-Heer-Arendskerke is be noemd de heer Drubben, thans 3e klerk te Zwaluwe. Rotterdam. De arrondissements-rechtbank

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2