N° 149. 126® Jaargang. 1883. Woensdag K I T. 27 Juni. Middelburg 26 Juni. 5S FEUILLETON. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: 1 Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ■o©r±ola.t. De Nederlandsche afdeeling. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Yeij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Zij, die zich met 1 Juli op deze courant abonneèren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos. Belanghebbenden merken wij op dat ons adres is Voor telegrammen Middelbnrgsche cou rant Middelburg. Voor nieuwsberichten Redactie Middel burg s c h e courant. Voor advertentiën Administratie Mid- delburgsche courant. Wij herinneren hierbij tevens hun, die dit nog niet weten, dat de Middelburgsche cou rant en de firma de Gebr. Abrahams twee geheel afgescheiden zaken zijn. De Staatscourant van Dinsdag 26 Juni bevat de wet van den 12en Juni 1883, houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk den onderhandschen -verkoop van voormalige vesting- en kanaalgronden te Vlissingen aan die gemeente. Staatsblad 59.) In het raadsverslag van Zierikzee in een deel der oplaag van ons vorig nommer zal men bemerkt hebben dat er bij vergissing het woordje tegen stond bij de namen der beeren Houwer, Boeije en De Jonge. Deze heeren stemden voor het voorstel van burg. en wetb. in zake het verzoek van den heer Van Manen. Het bestuur der kiesvereeniging Nederland en Oranje te Middelburg heeft, volgens het Zuiden een brief ontvangen van den beer mr P. C. 't Hooft, waarin hij kennis geeft het mandaat als lid der Tweede kamer te aanvaarden, en zijn praktijk als advokaat te zullen neerleggen. Hoofdplaat, 24 Juni. In de raadsvergadering van Vrijdag jl. werd het kohier van den hoofde- lijken omslag voor 1883 eindelijk vastgesteld met 3 van de 4 uitgebrachte stemmen. Het lid Weijnen kwam terug op zijne meening van 30 Mei en stemde er nu vóór. Ook werden een bestek en de voorwaarden voor de herbestrating van het dorp vastgesteld en besloten te voorzien in het onder houd der beschoeiingsmuren van de haven. Voorlezing werd gedaan van eene missive van het bestuur van den Hoofdplaatpolder, inhoudende dat de vergadering van ingelanden besloten had s 1° dat de tolboom (op den weg naar den Nieuw- landschen molen) achter den Wilhelminadijk d. i. buiten den polder moet worden verplaatst; en 2° om gezamenlijk met de gemeente concessie E E WE HfiRIXSERlR Gr. dook James Payn. TWEEDE HE EE. HOOFDSTUK VI. He uittocht. «Dank u, dank U," prevelde Frenna gejaagd, met tranen in de oogen en bevende van aandoening, »maar gij kunt niets voor mij doen. Ik ga met Kit samenwonen." Maar vergeef mij, als een oud vriend, of zoo gij dat liever hebt, als iemand die het waarachtig goed met u meent heeft uw broe der een thuis voor u En zoo hij dat heeft, denk dan toch aan de gevolgen van zulk eene totale vredebreuk met rrw vader. Gij weet niet hoe wreed de wereld is. Ik smeek u, verzin eer gjj begint." «Ik heb alles overwogen en, ofschoon het gebeurde niet mijn schuld is, heb ik er geen be rouw over. Voorloopig neem ik mijn toevlucht op de Terp." «Heel best. Daar zjjt' gij veilig. En wat Jran ik intusschen voor u doen tot tolheffing aan te vragen over het geheele traject van den weg, van af de kom der gemeente en van de opbrengst een deel te vorderen, even redig aan het bij den polder in onderhoud zjjnde gedeelte van den weg. Op dien eiseh besloot de raad zijnerzijds den tolboom te verplaatsen aan den voet dezerzijds den Wilhelminadijk, hetgeen door de leden Cammert, Weijnen en Dossche geoordeeld werd ernst of korstwijl buiten den polder en overeenkomstig de bedoeling der ingelanden te zjjnhet verder aan dezen overlatende, om hun nerzijds concessie aan te vragen tot tolheffing in den rug van den tolboom der gemeente, zooals reeds door het bestuur van dien polder, zonder dat zulks steunde op een besluit van de ingelanden, aan gedep. staten bedektelijk was te kennen gegeven. Ook de weg Hoofdplaat-Nieuwl. molen, kwam weer ter sprake. Gedep. staten verlangden iets meer te weten omtrent de dading, aan te gaan met den aannemer Machet. De wethouder Cammaert endosseerde nu het bepalen van voor waarden tot eene schikking, die h ij op 30 Mei had voorgesteld, op een der andere leden. Voor het lid Weijnen vervielen alle bezwaren, zoo de weg van boven goed lag, hetgeen hem niet belette Tenslotte mede te gaan met het voorstel-Cammaert, dat, nu gemotiveerd, bepaalde den aannemer te betalen, zonder korting wegens boeten, en hem van alle verdere verplichtingen te ontslaan. Het werd met 3 stemmen tegen 1 aangenomen. Het lid Tas steunde het dagelijksch bestuur. Het zonderling begrip, dat de meerderheid om trent eene schikking heeft, werd derhalve opge lost in een niet geformuleerd votum van wantrou wen tegen het dag. bestuur, dat in deze zaak, zooals men zich herinnert, bij beslissende stem van den burgemeester handelde. Het zou ridder lijk geweest zijn zulk een votum uit te lokken, waartoe de voorzitter reeds in de vorige zitting het lid Weijnen den weg had gewezen; maar ridderlijkheid schijnt niet geschreven te staan op de banier der partjj die hier revolutie predikt. (Particuliere correspondentie.) Amsterdam, 25 Juni. IX. Wanneer men door de gewelven van het rijks museum op het tentoonstellingsterrein is gekomen, richt men onwillekeurig de schreden naar het hoofdgebouw, wier fafade, om haar architectonisch schoon, reeds een Europeesche vermaardheid heeft verkregen. De middengalerij heeft eene breedte van 20 bij eene eerbiedwaardige lengte van 320 m. en zou, aangezien de voornaamste landen hier bun edelste en beste voortbrengselen hebben ten toongesteld, niet ten onrechte de wereldgalerij kunnen genoemd worden. Met enkele uitzonde ringen loopen de afdeelingen op deze midden galerij uit, terwijl de zijvleugels door houten Beloof mij een ding." »Het is u reeds toegestaan. »Dat gij niet zult trachten mijn vader met mij te verzoenen. Daar zou niets dan kwaad uit voortkomenals gij er uw zoon naar vraagt, zal hij het u zeggen." «Goede hemelWat heeft Frank daarmede te maken Ik ben overtuigd dat hij niets ver keerds gedaan heefthij heeft mij nog nooit eenig leed berokkend; het is een beste zoon." „Ongetwijfeldmaar gij zijt ook een beste vader geweest." Zjj meende in de woorden van den dokter eenige geringschatting van haar broeder te ontwaren en zelfs in dat hachelijk oogenblik kon zij niet na laten voor hem in de bres te springen. Goede vaders kweeken goede zonen." «Actie en reactie, niet waar? Dat is een punt waar vaak over getwist wordt. Doch om op deze treurige zaak terug te komen, lieve kind ik weet niet wat ik zeggen moet, daar gjj mij den eenigen weg dien'ik kon inslaan afgesneden hebt. Tegenover mijn belofte aan u, moet gij mij evenwel beloven, dat gij niets in overijling zult doen, of zonder uwe vrienden te raadplegen. Uw vader is natuurlijk gehouden om voor u te zorgen, Dat zal hij, zoowaar ik leef, of ik zal maken dat hij het in Mogadion niet meer kan uithouden," riep hij toornig uit. «Doch in den eersten tijd zouden er geldelijke bezwaren kunnen zijnver geet dan niet dat gij ware vrienden aan de Dui ventil geen Zondagsvrienden hoor en schotten van elkander gescheiden zijn, met dien verstande echter, dat de Fransche-, Duitsche- en Chineesche afdeelingen achteraan ook in elkander loopen. Aan den ingang van het hoofdgebouw treffen wij al dadelijk de Nederlandsche afdeeling aan. Ons land beschikt hier over twee zijgalerijen aan weerszijden van den hoofdingang; vier groote afdeelingen dus die weder in afzonderlijke vakken of vertrekken zijn verdeeld, naar gelang van de verschillende inzendingen. Bij een vluchtigen blik op hetgeen het hoofdgebouw bevat, treedt de Ne derlandsche afdeeling, zoo wel wat de étalages als de inzendingen betreft, in geen al te gunstig licht. Ik schroom niet ervan te zeggenmulta sed non multum. Yoor de talrijke inzendingen is de plaats ruimte veel te klein. Dit heeft echter zijn licht verklaarbare oorzaak. In den beginne toch, het is van algemeene bekendheidliet de Nederlandsche industrie nog al op zich wachten, aangezien de beslissing over de vraag om subsidie van het rijk, die, zooals bekend is de Nederland sche industrie zeer voordeelig is, door de minis- trieele crisis zeer werd vertraagd. Zoodra het comité van uitvoering door de regeering in staat werd gesteld om voor de Nederlanders een be langrijke reductie voor de huur van plaatsruimte toe te staan, was weldra de aanvraag zoo groot, dat men elders in of buiten het gebouw naar plaats moest omzien. Deze omstandigheid heeft, wat de uiterlijke vertooning onzer afdeeling be treft, niet bijgedragen om alles naar behooren te doen uitkomen. Integendeel veel, zeer veel, ja bijna onze geheele afdeeling gelijkt op een vol gepakte ton haring. Bij eenig druk verkeer is de passage zeer moeielijk. Voor den oplettenden bezoeker is dit zeer hinderlijk; voor den verslaggever is het bijna on overkomelijk. En wanneer men bedenkt, dat er tal van inzendingen zijn, waarbij noch een ver tegenwoordiger, noch een adreskaart is te vinden dan behoeft men zeker niet al te sterk op de toegevendheid der lezers aan te dringen, als hij hier en daar een leemte bespeurt. Het gedeelte der middengalerij, waarover Nederland beschikt, wordt ingenomen door een twintigtal, meestal kolossale inzendingen, waaronder die van spiri tualiën en likeuren de meest in 't oog loopende zijn, en waarover ik een Engelschman met den meesten .lof hoorde gewagen, omdat z. i. the Dutch gin onovertroffen is, wat mede kan blijken uit de hoogste onderscheidingen en de vele medailles, die aan de firma's Wijnand Fockingh, opgericht 1679, Van Zuijlekom, Levert C°, opgericht 1684, II. Bootz, alias de drie fleschjes, alle te Amster dam, Hoppe, te Schiedam enz., op verschillende exposities werden uitgereikt, en die, hetzij in natura of in afbeelding, aan deze inzendingen prijken. Gelukkig zijn het niet alleen exquise soorten van geestrijke dranken, die hier om den prijs van voortreffelijkheid dingen, en waardoor Nederland m. i. een treurige vermaardheid in den vreemde, vooral bij onze Engelscbe naburen heeft verkregen, maar wij vinden hier ook enkele echt Nederland sche industriën op waardige wijze vertegenwoor digd. In een glazenkast, die niet uitmunt door uiterlijk vertoon, heeft nl. de firma Stork O te Hengelo (Overijsel) eene rijke verzameling van geweven stoffen geëxposeerd, vermoedelijk wel van een paar honderd verschillende dessins en die het bewijs leveren, dat het Twentsche weefgestoelte van thans den ouden roem naar behooren hand haaft. De inzending Peru guano's van de firma «Dank u, dank u, dat zal ik; maar laat mij nu verder gaan" smeekte zij overstelpt van aan doening. De dokter trad terstond met de hoed in de hand op zijde en gaf de koetsier een wenk om door te rijden. Het meisje schreide als een kindbarschheid kon zij wel verdragen, doch vriendelijk en mede lijden, wapenen waaraan zij niet gewoon was, waren haar te machtig. In het eerst was zij zich nog meester gebleven en op het gelukkige denk beeld gekomen om den dokter naar zijn zoon te verwijzen, in wiens handen haar geheim veilig was en die hem zou overtuigen van het vruchtelooae om de zaak te willen bijleggendoch nadat Kit's belangen verzekerd waren, was het met haar kracht gedaan en nu deze onverwach te vriend met zijn ongevraagde deelneming haar verlaten had folterde haar het denkbeeld van hetgeen had kunnen zijn. Hoe gelukkig zou het meisje worden dat op de Duiventil haar te huis vond! Wat zou Frank voor een echtgenoot zijn welk een schoonvader die goede dokter «Zon dagsvrienden Neen dat waren zij niet, ofschoon zij, na hetgeen er tusschen haar en Frank was voorgevallen, nooit meer haar vrienden konden zijn. Al zou Frank haar nooit verraden, kon hij toch binnenéen uur tijds genoodzaakt zijn om iets tot zijn vader te zeggen dat diens hart voor altjjd van haar afwenden zou. O waarom Was het noodlot zoo hard voor haar Wat had zij dan gedaan? Waarmede had zij dit Salomonson uit Rotterdam moge niet direct een Nederlandsche industrie zijn, de bereiding ervan in de fabriek alhier heeft een goede hoogte be reikt en zal zeker naar waarde worden geschat. Ofschoon de guano, zorgvuldig in hermetisch ge sloten flesschen tentoongesteld, de reukorganen niets hoegenaamd onaangenaam aandoet, richten wij onzen blik op de fraaie étalage van Boldoot's wereldbe roemde geurige wateren, en nemen wij, na een voor proefje, door de dames alhier ons toegediend, een fla con voor billijken prijs mede. De inhoud der groote glazenkasten, waarin de firma's Hirsch C°, Leid- sche plein, en Cahen, Kalverstraat, de prachtigste dames costumes hebben geëtaleerd, zou een nauw keurige beschrijving overwaard zijn, doch daar onderscheidene dames verzekeren en ik geloof gaarne op haar gezag dat de stoffen alle buitenlandsch fabricaat zijn, meen ik met de ver melding dezer inzendingen te kunnen ovlstaan. Yan verschillende inzendingen is op eigenaardige wijze partij getrokken om tevens de wanden te versieren. Zoo zijn alhier een paar vloerkleeden uit de koninklijke tapijt-fabriek te Deventer opge hangen, die deze oud-Nederlandsche industrie alle eer aandoen en die met Perzische ofSmyrna- sche tapijten wel mogen vergeleken worden. Die beiden zijn reeds aan den eigenaar van een hotel in Brussel verkocht. Een muur-versiering van tegels uit de fabriek van J. Hulsteijn te Harlingen, welke industrie eertijds in Nederland een groote hoogte bereikte en die gelukkig thans weder in eere komt, treffen wij bier mede aan; en op kleinen afstand in een zij-galerij heeft de heer Joost't Hooft te Delft een groote fraaie collectie gexposeerd, die bewijst hoe het jonge Delft het oude op zijde streeft in de plateelbakkerij, wat wel een gelukkig en verblij dend verschijnsel mag genoemd worden. Ook Kenlsch aardewerk, imitatie n. 1., vinden wij hier zeer goed vertegenwoordigd door een inzending uit de fabriek van den heer W. Voorbeytel-Can- nenburg Jr., te Deventer, terwijl een naamlooze vennootschap te WijkMaastricht een fraaie col lectie van fijn aardewerk en ceramieke voort brengselen inzond. Het touwwerk wordt niet te vergeefs gezocht. Behalve de firma Zeilmaker C° te Harlingen die o. a. een paar pilaren kunstig met touw or- neerde, heeft de heer J. H. van der Lely te Rot terdam eigenaardige etalages van touwwerk opge steld, die aller aandacht trekken, en welk product door de meeste vakmannen wordt geroemd. Geteerd en ongeteerd touw van de beste hennip- soorten treft men hier in velerlei afmetingen en dikte aan. De onderscheidene soorten van vischnetten, waaronder die van katoen vervaardigd zeer op merkelijk zijn, van den heer M. Parser- te Scheveningen, en de zijden garen netten van den heer P. J. P. Travaglino te Haarlem doen ons onwillekeurig denken aan de zee als een rijke bron van inkomsten voor menigeen, maar tevens, wijzen ons de reddinggordels van de Amsterdamsche kurkenfabriek op de groote gevaren, waarmede onze koene zeevaarders en onze visschers op zee zoo dikwijls te kampen hebben. Een der zij-galerijen is voor een derde bezet met etalages, gevuld met koek, chocolade en li keuren, waaruit mag worden afgeleid dat er thans nog heel wat lekkers gesnoept wordt even als vroeger, toen een vaderlandsch dichter aanraadde mannen «vaste spijzen" en vrouwen «soete koeck" te geven. Bijzonder goed is vertegenwoordigd een industrie verdiend Waarom lag er die diepe klove tusschen haar en het meisje dat Franks bruid mocht worden Of tusschen haar en de vrienden onder wier dak zij bescherming ging zoeken? Waarom bezat Maud een lieve moeder en al wat er toe kon bij dragen. om haar goed en gelukkig te maken, terwijl zij verstooten en rampzalig was? Zelfs de weelde om haar droefheid te uiten was haar ontzegd. Zij moest hare oogen afdroogen, haar gelaat in een ongedwongen plooi zetten en een volzin bedenken opdat de dienstbode die haar open deed niets zou merken. En toch was haar vriendelijk„Johan ik kom een paar weken bij mevrouw logeeren," niet geheel voldoende om in de oogen van dien trouwen gediende haar komst met bagage en al op Kerstmorgen te verklaren. Hij liet er zich heimelijk over uit als een «mal- leboel" tegen den koetsier, terwijl hij den pape gaai aannam, die dat een woord terstond in zijn repertoire opnam. HOOFDSTUK VII, De vrees Tbegiiif. Ofschoon Frenna door den nood gedrongen in letterlijken zin buiten den waard gerekend had, werd zij door mevrouw Medway met de grootste hartelijkheid verwelkomd terwijl Maud zei dat de storm, die Frenna van haar vader gescheiden had, haar het grootóte voorrecht had doen toss

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1