Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger, Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. en Zierikzeesche schutterijen tegen 9 Juli a. s. is uitgeschreven, aangenomen. Door den minister moeten bereids voor het be oogde doel tenten zijn afgestaan, waardoor de schutters, beschut voor den invloed van het weder, zich des te beter van hunne taak zullen kunnen kwijten. Een dier tenten, een hoofdofficierstent, zal toegang verschaffen voor de genoodigden met hunne dames. De schietwedstrijd zal tuschen 2 en 4 uren op geluisterd worden door het muziekkorps der d. d. schutterij. De ingang tot het schietterrein zal zijn langs den dam, gelegen tegenover de boerderij, bewoond door den landbouwer Rooze. Deelnemers aan den wedstrijd op de vrije baan zullen aan den ingang in de gelegenheid gesteld worden een schietkaart te koopen, die voor hen tevens tot toegangskaart zal strekken. Tal van fraaie prijzen zijn reeds voor den wedstrijd beschik baar gesteld, o. a. door den burgemeester, den wethouder M. Pot, de officieren der schutterij en door de leden der schietvereeniging, terwijl nog van elders een groot aantal prijzen zijn toe gezegd of reeds verkregen. In de Woensdag namiddag te half twee uur te houden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg zullen behandeld voorden Ingekomen stukken. Beëediging van den nieuwbenoemden gemeente-ontvanger. Wijziging der instructie voor dien ambtenaar. Voorstel van burgemeester en wethouders tota wijziging n°. 1 der gemeente- begrooting 1883b wijziging der verordening regelende den werkkring der vaste commissiën uit den gemeenteraad. Benoeming stembureau, voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad en benoeming van een tijdelijken wethouder. Horssele, 23 Juni. Bij besluit der verga dering van ingelanden is het dijkgeschot voor het dienstjaar 1883/84 vastgesteld op 30,50 per hec tare belastbaren grond in den calamiteusen Bors- selepolder en op 1/3 of 10,16§ per hectare vronen of vrijlanden. Door ingelanden van den Koningspolder is be sloten tot verbetering van een kleiweg in dien polder door bezanding. De Staatscourant van Zondag 24 en Maandag 25 Juui bevat de wet van 12 Juni 1883,houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk den onderhandschen verkoop van een stuk grond bij het arsenaal te Vlissingen aan de koninklijke maatschappij „de Scheldealdaar. Staatsblad n°. 62) Er wordt gemeld dat jhr. mr. G. J. Th. Beel- aerts van Blokland zijne benoeming tot lid der tweede kamer voor Tiel heeft aangenomen. Wie zou iets anders hebben verwacht De Gothische zaal, bij het paleis van wijlen den Prins van Oranje, te 's Gravenhage werd inder tijd door den gemeenteraad aan de groothertogin van Saksen Weimar verkocht. Die zaal is thans in eigendom overgegaan op Z. K. H. prins Alexan der, die nu in het bezit is van het geheele paleis van wijlen zjjn broeder, met uitzondering van den tuin. Naar men verneemt zou door den heer Jager aan de regeering zijn voorgesteld om in de voor waarden der aanhangige concessie-aanvrage voor het Rijnvaartkanaal de bepaling op te nemen dat de concessionarissen aan de schatkist zullen terug betalen een gedeelte der tot een vast te stellen tijdstip gemaakte kosten voor het Merwedekanaal. De heer Jacques van Raalte, Nëderl. en Russisch consul te Glasgow, is door den keizer van Rusland benoemd tot ridder der orde van Stanislas 29 klasse. besef harer verlatenheiddoch zij gaf geen blijk van zwakheid. Zij moest met bitterheid erkennen dat zij in Mogadion geen vrienden had maar het trof toch heel gelukkig dat geen buren of ken nissen getuigen waren geweest van haar vertrek- De weg naar de Terp was nooit druk bezocht, en zjj verheugde zich reeds dat zij van daag vooral weinig kans had om bekenden tegen te komen. Hierin vergiste zij zich echter. Nauwelijks was zij het stadje uit, of zij hoorde hoefgetrappel op den bevroren weg en kroop dus in een hoekje van het rijtuig, in de hoop dat de ruiter, wie het ook zjjn mocht, haar voorbij zou rjjden, zonder haar te herkennen, doch tot haar leedwezen hield de koetsier, waarschijnlijk op een wenk van den naderenden heer, eensklaps op. «Zoo, juffrouw Prenna, waar gaat dat zoo vroeg heen?" vroeg de ruiter luchthartig, doch dichter bij het portier komende, vervolgde hij op ernstigen toon «gij hebt bagage bij u, naar ik zie. Er is toch niets aan de hand »Ik verlaat mijn huis, dokter," antwoordde zij kortaf. »Wat, voor goed »Dat weet ik nietmaar zeker voor langen tijd. Gij zult mij echter pleizier doen met er niet over te spreken." „Maar wat ik u bidden mag, juffrouw Erenna bedenk toch wat gij doet. Het is een beslissende stap." »Ik ben er toe gedwongen." Gedwongen Door uw vader? Hij is geen vriend van mijzooals gij weet, maar nog liever dan zoo iets te zien gebeuren gij weet niet, mijn lieve kind, wat daar uit kan voortvloeien wil ik zelf naar hem toe gaan wil ik alles doen," Volgens nadere berichten van de Willem Barents was van de Varna niets bekend. De gouverneur van Archangel belooft alle mogelijke nazoekingen te doen. De Barents zal de reis naar de Karazee voortzetten. pensioenen. Aan mr A. E. J. Modderman, ge wezen minister van justitie, is een pensioen ver leend van 4000 'sjaars. schutterijen. Benoemd tot maj.-komm. van het 3e bat. rustende schutterij in Zeeland P. M. van der Mandere, oud 2e luit. der inf., terwijl bij hetzelfde bat. eervol is ontslagen, ingevolge art. 64 der gemeentewet, Z. D. van der Bilt la Motthe, als kapt. Bij de behandeling van den post op de staatsbe- grooting 1883 voor een leeraar in de houtteelt wees de minister erop dat men, om in die betrek king te voorzien, zich tot Duitschland zou moeten wenden. Dit vermoeden is gedeeltelijk niet be waarheid door de benoeming van den heer Tutein Nolthenius, die een diploma bezit als houtvester, in Duitschland verkregen, en zijne studiën aan de landbouwschool te Tharandb (Saksen) volbracht, maar die toch een geboren Gelderschman is. Het onderwijs in dat vak zal met 1 September aan vangen, en daardoor zal voldaan zijn aan een geruimen tijd van verschillende zijden geuiten wensch. De te Kloetinge benoemde onderwijz er, de heer M. J. Overweel woont niet te Goes maar is nog kweekeling aan de rijkskweekschool te Middel burg. Zaterdag had te Waarde het vergelijkend examen plaats voor de betrekking van hootd der school. Het werd afgenomen door den districts schoolopziener, den heer W. J. van Gorkom, bijge staan door den heer A. R. Breetvelt uit Goes'. Daaraan werd door 5 'candidaten deelgenomen, die allen op de voordracht zijn geplaatstde heer Pols van Wissekerke als n" 1. Na afloop werd het gemeentebestuur door een der sollicitanten bedankt voor de beleefde bejege ning die zij ondervonden haddendit compliment moet wel verdiend zijn geweest. Tot de teruggeroepenen voor het 2e gedeelte van het vergelijkend examen te Alblasserdam, dat heden (Maandag) plaats heeft, behoort o. a. de heer C. van Weele, vroeger onderwijzer te Yerseke thans lc onderwijzer te Dreischor. Het le gedeelte van dit examen had plaats den 15 Juni met 27 sollicitanten van de 32, die zich aangemeld hadden. De heer G. W. A. de Yeer van Bahr en Lathum, beroepen predikant te St. Laurens en Hrig-- damine, hoopt 1 Juli zijne intrede te doen. De bevestiging zal, bij welwillenden afstand van den consulent, geschieden door zijn zwager, den heer Barger, predikant te Driebergen. Beroepen tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te lardenburg de heer C. P. van Eeghen jr., predikant bij die gemeente te Medem- blik. De heer P. Knuttel, pred. te Woorilg-onwe, heeft bedankt voor het beroep naar Oost-Voorne» De heer C. Schot, pred. te Tholen, is beroepen te Amsterdam. Zondag namiddag nam de heer J. A. Goed- bloed, leeraar bij de Chr. Gereformeerde gemeente te Axel, afscheid van zijne gemeente, naar aan leiding van Hebr. 13 vs. 20 en 21. Eene groote menigte, ook van andere geloofsbelijdenis en uit omliggende gemeenten, woonde deze plechtig heid bij. De 2de luitenant der infanterie jhr P. G. Siberg is weder in activiteit hersteld en ingedeeld bij de 24e compagnie, 3de bataljon van het 3dB regement ïnfanterie in garnizoen te Bergen op Zoom. Voorde rechtbank te Arnhem is door den offi cier van justitie geëischt tegen hen, die hebben getracht oproer in de Venendaalsche stoom-spin- nerij en weverij te verwekken, resp. 3 maanden en 42 dagen gevangenisstraf, en tegen drie arbei ders, die een rustig medemakker in het water hebben geworpen, resp. een maand en 3 maanden gevangenisstraf. Zooals wij de vorige week gemeld hebben is Vrijdag voor het gerechtshof te 1s Gravenhage de zaak behandeld tegen H. de K., beschuldigd van moord, op de vrouw van P. Monshouwer te Gorinchem gepleegd. De beklaagde bleef ten sterkste alles ontkennen niettegenstaande hjj bij de instructie eene vol ledige bekentenis had afgelegd. Daaruit bleek het volgendeAanvankelijk was hij klerk ten hypotheekkantore te Gorinchem, maar verliet die betrekking met een geldschuld aan zijn chef. Hij begon toen een warmoezenierszaak, die hij vooreen som van L600 had gehuurd, welk bedrijf zoo weinig opnam, dat hij eenige dagen voor het feit genoodzaakt was van den ouden Monshouwer, een man van 80 jaren, een bedrag van 35 ter leen te vragen, welk geld hij ook bekwam, zich ver bindende bij de terugkomst van zijn vrouw uit Utrecht het terug te geven. Van die teruggave kwam echter niets, en op den noodlottigen avond kreeg besch. een bezoek van de vrouw van den ouden man, die hem tot terugbetaling van het geld aanmaande en met het zenden van een deur waarder dreigde. Die bedreiging deed in de keu ken een woordenwisseling ontstaan, waarna besch., in drift ontstoken, de vrouw met een ijzeren ge wicht van drie kilo een hevigen slag op het hoofd toebracht, zoodat zij ineenzakte en op den grond viel. Vervolgens trok hij een dolkmes en bracht toen zijn slachtoffer uit vrees voor ontdekking nog eenige steken in de borst toe. Toen hij meende dat de vrouw was overleden, waschte hij zich de handen en het mes schoon, en droeg vervolgens het lijk naar de achter zijn woning gelegen wa genschuur en verborg het daar in een cichoreikast. Na de sporen van de misdaad zoo goed moge lijk te hebben verwijderd, ontwaakte bij besch. het plan ook den man en de zuster der verslagene uit den weg te ruimen en bracht hij zelfs bij de familie, in het bezit van een grooten houten hamer, een bezoek, dat den geheelen nacht duurde zonder dat hij gelegenheid vond zijn doel te bereiken. Hij bepaalde er zich slechts toe de oude menschen allerlei praatjes over de afwezigheid van de vrouw wijs te maken en zich op de hoogte te stellen van den financieelen toestand der familie. In den ochtend naar zijne woning teruggekeerd ontvlood hij al spoedig de plaats der misdaad en begaf hij zich naar 's-Gravenhage, waar hij onder een vreemden naam in het hotel Tuinenburg zijn intrek nam, en waar hij al spoedig werd gearres teerd, bij welke gelegenheid hij ongevraagd be rouwvol bekende den moord te hebben gepleegd. In het hotel had hij vooraf aan zijn vader een brief geschreven, waarin hij hem mededeelde dat hij zich den vorigen dag door drift had laten vervoeren, en dat de gevolgen daarvan zouden te vinden zijn in de wagenschuur in de chichoreikast. Onze lezers weten dat hij nu als dader een vriend noemde, wiens naam hij niet wilde opgeven en dat het O. M. tegen hem 20 jaar tuchthuis straf eischte. Toen Zaterdagavond de Batavia te ongeveer 9 uren de brug van het kanaal alhier doorging, wat een prachtig gezicht opleverde, had de Onderwijzers- zangver eeniging, die juist eene bijeenkomst hield in een der bovenlokalen van het Café-Neuf, de aardige attentie om het schip het Es lebe iioch toe te zingen, wat met een luid hoerah van boord der Batavia werd beantwoord. Jl. Zaterdag namidag is schipper Marinus Leunis, van Ter Alenzen, bevarende een aak, bij Langerbrugge op het Gentsche kanaal, bij het passeeren van eene sleepboot, terwijl hij aan het roer stond, over boord geslagen en verdronken. De landbouwer C. E. van Hoofdplaat kwam Zaterdagmiddag van de Yzendijksche graan markt, toen zijn paard even voorbij het gehucht Driewegen van een hondenkar schrikte en in volle vaart den steilen dijk afsprong. Van de drie personen, die in het gerij zaten, kwam de her bergier G. er het slechtst af. Hij brak een arm. In een perceel in de Papenbrugsteeg te Am - sterdam is een geheim dobbelhuis ontdekt. De bezoekers, meerendeels Duitsche kellners, werden op heeterdaad betrapt. Zij zijn reeds, overeenkom stig de vreemdelingenwet, als zonder middel van bestaan over de grenzen gevoerd. Donderdagmiddag is het laatste gedeelte der ijzeren loods op de marinewerf te Amsterdam neergehaald, nadat de bemanning der brandweer voor de tweede maal den gevaarlijken tocht naar de kap had gemaakt om er den metalen kabel vast te maken. Naast de ruïne van het verbrande schip en de puinhoopen van het ijzermagazijn liggen nu de gebroken en verwrongen overblijfselen dier twee groote loodsen, welke men reeds van verre in het IJ boven alle gebouwen der marinewerf zag uit steken. Maanden zullen ook noodig zijn voor de opruiming. Vrijdag zijn de werklieden begonnen da Doggersbank te sloopen. Te Amsterdam hebben eenige kwaadwilligen met diamanten verscheidene spiegelruiten bekrast en bedorven. De persoon van A. B., verdacht van diefstal bij v. d. Kreeke in Hollestelle onder Ovezand, is, na een voorloopige inhechtonishonding gedu rende ongeveer drie maanden, op vrije voeten ge- ■teld. Voor bezoekers der Amsterdamsche tentoon stelling is het niet onaardig een herinnering aan zulk een bezoek te hebben. Daartoe heeft men een gedenkpenning verkrijgbaar gesteld. De voorzijde dier penning stelt voorNeptunus, de god der zee, staande in een schelp, getrokken door twee paarden. Naast hem zweeft Mercurius, god van den handel, te zamen het zinnebeeld van den overzeeschen handel voorstellende. Drie schepen in volle zee, waaronder éen stoomschip, vertegen woordigen de stoom- en koopvaardijvaart. Op den voorgrond bevindt zich de vuurtoren van IJmuiden, de haven van Amsterdam, en links op den ach tergrond de voorgevel van het hoofdgebouw dei- tentoonstelling, waarvoor eenige zinnebeelden van den handel geplaatst zijn. In het verschiet een stuk land, beplant met palmboomen, de koloniale bezittingen aanduidende. Het snelle vervoer is voorgesteld door een spoortrein, die aan den hori zon zichtbaar is. De gedenkpenning draagt als randschrift de benaming der tentoonstelling. De keerzijde der gedenkpenning geeft te aan schouwen twee geniussen, die een rol perkament dragen, waarop de woorden«Herinnering aan Amsterdam" vermeld staan. Onder het perkament prijkt het Amsterdamsche wapen, dat beschenen wordt door stralen, die schieten uit het jaartal 1883. Sommige voorstellingen zijn zeer goed afgewerkt anderen, o. a. de voorgevel van het hoofdgebouw der tentoonstelling, zeer onduidelijk, wat dubbel te bejammeren is. Boland, de van oplichting beschuldigde jour nalist, is door de rechtbank te Marche van rechts vervolging ontslagen en mitsdien in vrijheid gesteld. Het openbaar ministerie heeft appel aangeteekend. De gemengde commissie voor den kanaal tunnel heeft hare werkzaamheden ten einde gebracht; binnen veertien dagen zal zij rapport uitbrengen. De leden der commissie zijn 't verre van eens omtrent het plan. Waarschijnlijk echter zal het resultaat gunstig zijn voor de onderneming, en zullen de handelsbelangen zegevieren over de min of meer gewichtige politieke bezwaren. Volgens berichten uit Vera-Cruz richt de geele koorts onder de Europeanen groote verwoes tingen aan. Gedurende de laatste twee maanden zijn de sterfgevallen zeer toegenomen. Door het hof van assises der Seine zijn ver oordeeld wegens aanzetten tot opstand Louise Michel tot zes jaren opsluiting en tien jaren be waking; Pouget, haar „secretaris," tot acht jaren opsluiting en tien jaren bewaking; Moreau tot een jaar gevangenisstraf; Thierry en Target wegens hun niet-verschijnen tot twee jaren. De overigen zijn vrijgesproken. De zaal was bij de uit spraak letterlijk opgepropt met nieuwsgierigen. Toen het vonnis was voorgelezen, hoorde men een stem achter in de zaal roepen Vive Louise Michel De «groote burgeres" verklaarde niet in appel te zullen komen. Volgens de Neue Freie Presse heeft het Pruisische ministerie van onderwijs aan de school commissie te kennen gegeven, dat de behandeling van de nieuwe hypothesen van Darwin c. s. niet op de scholen thuis behoort en van het onderwijs moet worden uitgesloten. Ongeveer tweeduizend politieke gevangenen en veroordeelden zijn dezer dagen te Tomsk aan gekomen op stoomschepen uit Tiermen. Aan boord heerschten typhus* pokken en diphteritis. De ge vangenis is vol zieken. Croatische bladen verhalen, dat zekere Char les Bartolovicz, als getuige in een correctioneele zaak opgeroepen, geweigerd heeft den eed af te leggen, omdat de president der rechtbank een jood is. Daarom werd de weerspannige getuige tot f 100 boete veroordeeld Doch het hof van appel heeft deze beslissing te niet gedaan, wijl naar zijne meening een Christen-getuige niet ge houden is den eed af te leggen in handen van een Joodsehen rechter. Vreemde rechtspraak op het einde der negen tiende eeuw Het gemeentebestuur van Colijnsplaat heeft herbesteed het maken van een bezaltsteenen kaai muur. Daarvoor is ingeschreven door de heeren C. Kievit voor 439, P. van den Berge, voor ƒ435, en P. Verburg, voor 400. Allen wonen te Colijns plaat. Het werk is niet gegund en zal nu voor eigen rekening gemaakt worden. 's-Gfravenliag-e. Omdat het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, in zake de eeds- quaestie gewezen tegen H., niet genoegzaam moti veert, en het ook niet bewezen is of requirant al dan niet tot een kerkgenootschap behoort, dat het zweren van een eed uitsluit of toelaat, heeft de hooge raad het gewezen arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Arnhem Amsterdam. In de heden gehouden ver daagde algemeene vergadering der maatschappij Zeeland zijn enkele wijzigingen in de statuten gebracht, naar aanleiding van de besluiten dei- vorige vergadering. De wijzigingen betreffen voor namelijk de winstverdeeling na de vastgestelde afschrijvingen, en wel 10 pet. voor het reserve fonds, 5 aan commissarissen, 5 aan de directie, 5 aan de hoofdambtenaren en 75 pet. aan de aan deelhouders. Deze wijzigingen werden met alge meene (145) stemmen goedgekeurd. Londen. De Chineesche gezant spreekt het gerucht van eene schikking tusschen China en Frankrijk tegen. In China heeft eene groote bij- eentrekking van troepen plaats. In het kanaal had eene aanvaring plaats tus schen twee stoombootende eene is vergaan, ter wijl 25 personen daarbij verdronken. Van 17 tot 24 Juni. Middelburg. OndertrouwdD. M. Goetgeluk, jm. 23 j. met P. C. Franse, jd. 21 j. J. Q. V. Ceulen, jm. 41 j. met M. J. P. Willemse, jd. 33 j. J. K. van Heuven, jm. 28 j. met M. P, Hoek, jd. 29 j. L. N. van Eenennaam, jm. 36 j. met M. E. Heijliger, wede 36 j. J. Ingelse, jm. 25 j. met L. Wouters, jd. 26 j. BevallenE. Kamermans, geb. Koppejan, z. J. Joosse, geb. Klaasse, z. M. P. Seijbel, geb. van Flierenburg, d. J. de Hamer, geb. van Vlaanderen, z. OverledenJ. de Schrijver, man van C. H. Fiegen, 43 j. J. P. W. de Bruin, vrouw van J. Kareis, 23 j. S. J. van der Rijke, wedr van C. A. de Jong, 69 j. N. Duburq, wedr van A. Braat 36 j. P. Janse, man van A. Stevense, 68 j. S. de Loose, wede van S. Meskes, 96 j. C. F. hosselaar vrouw van P. Wondergem, 67 j. Van 16 tot 23 Juni. Vlissingen. Gehuwd: H. J. Agema, jm. 24 j. met M. C. C. van Dierendonck, jd. 26 j. F. de Vlieger, jm. 22 j. met P. J, van Eek, jd. 20 j. Bevallen: J. de Voogd, geb. Kluijhout, d. J. Elias, geb. Berkers, z. H. M. Blankert, geb. Takens, d. T. de Pagter, geb. Bootsgezel, z. H. van dei- Hooft, geb. de Voogd, d. J. van Tatennoven, geb. Prince, z. (tweel.) D. Bogerd, geb. van der Mus- sele, d. P. Braun, geb. Scheuder, z. E. Hendrikse, geb. Baart, d. J. Jansen, geb. But, z. (levenl.) F. Bakker, geb. Romein, d. (levenl.) W. C. Mul der, geb. Idsinga, d. J. Stroo, geb Kegge, z. OverledenJ. den Herder, wedr van M. C. Delcourt, 82 j. W. Bosschaart, vrouw van J. Suur- mond, 33 j. A. S. Kindt wede van C. de Ruijter, 64 j., A. M. Benee, z. 2 j. Goes. BevallenK. K. Nagelkerke, geb. Van Ettinger, z. H. M. de Leeuw, geb. Benns, z. Overleden: K. Barends, z. 7 m. Zierikzee. Gehuwd: C. Aleman, jm. 23 j. met L. de Masier, jd. 21 j. Bevallen: P. M. Kroone, geb. Verseput, z. M. Roskam, geb. van Splinter, z. W. Verkaart, geb. Gerloo, z. Overleden: C. J. van Beveren. z. 19 m. W. Slootmaker, vrouw van J. de Does, 69 j. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2