BUITENLAND. Laatste Berichten Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Staten-generaal. Algemeen Overzicht. bracht, de namen vermeldende van alle aldeelin- gen der maatschappij, nl. Zierikzee, Kruiningen, Heinkenszand, Noord-Beveland, Walcheren, Oost burg, Tholen en Hulst. Een honderdtal leden, waaronder ook de heer Bybau, lid van het gedep. college, die de tentoon stelling bezocht had, namen plaats aan den disch, die, hoezeer eenvoudig, niets te wenschen overliet. Aan het dessert ontbrak het natuurlijk niet aan toosten. De eerste, ingesteld door mr Pické en met een luid applaus bezegeld, gold den konink lijken beschermheer der maatschappij Z. M. koning Willem III, en de tweede, eveneens door mr Pické uitgesproken, het provinciaal bestuur. Daarin bracht de voorzitter dank aan het gewestelijk bestuur voor de wijze waarop het in menig opzicht den landbouw en wat daarmede in verband staat zijn veelvermogenden steun verleent en sprak hij de hoop uit dat het de belangen van den landbouw en de landbouwers steeds mag blijven behartigen zooal3 tot heden het geval was. De heer Bybau stelde daarop een dronk in op den bloei der Zeeuwsche landbouwmaatschappij, daarbij den wensch uitsprekende dat voor den landbouw op de magere jaren die doorleefd zijn een reeks van vette mogen volgen. Nadat de heer Pické nu nog een toost had uitgebracht op Kruiningen, dat zich bij deze bij eenkomst opnieuw een gulle gastheer had getoond, sprak de burgemeester van Kruiningen daarvoor zijn dank uit en verzocht den aanzittenden hun glas te ledigen op het hoofdbestuur der maat schappij in het algemeen en op zijn voorzitter in 't bjjzonder. Onder een »leve Pické" werd daar aan voldaan. Door den heer Rembges werd daarna officieel kennis gegeven van de plaats gehad hebbende bekroningen. Daaruit bleek ons dat we in onze lijst eene ommissie hebben begaan, door den win ner van den tweeden prijs voor driejarige merrien, C. Zuidweg, Schore als woonplaats te geven. Hij woont te Wolfaartsdijk. Nog werd daarbij medegedeeld dat de aan den heer Walraven toegekende zilveren medaille is bestreden uit de door den heer Snijders, voor- hengsten bestemden prijs, die niet werd toegekend, en dat buiten het programma een bont veulen, ingezonden door J. Wisse te Yerseke, met 5 bekroond was. Die mededeeling besloot de heer Rembges met de gezondheid in te stellen van allen die tot het welslagen der tentoonstelling hebben bijgedragen inzenders, keurmeesters en niet het minst de be kroonden. Achtereenvolgens kregen nu de algemeene pen ningmeester, de leden van 't hoofdbestuur, de algemeene secretaris en andere waardigheidsbe kleders eene beurt. De heer Snijders bracht vervolgens, in verband met de aanwezigheid van vele Hulster-leden, een woord van hulde aan den heer Hombach, tot dusver voorzitter dier afdeeling en sprak de hoop uit dat zoo de heer Hombach op zijn besluit om daarvoor te bedanken niet mocht terug zijn te brengen, de afdeeling een even degelijken voor zitter mocht terug krijgen. De heer Hombach jr., zijn dank uitsprekende voor die welwillende woorden, gaf daarop de toezegging pogingen te willen aanwenden om zijn vader op diens besluit terug te brengen. De heer Pické vond daarin aanleiding om de volgende motie van orde voor te stellen»De Zeeuwsche maatschappij van landbouw, het be treurende dat de heer Hombach het presidium van de afdeeling Hulst heeft nedergelegd, hopende dat hij die betrekking op nieuw zal willen aan vaarden, gaat over tot de feestvreugde." 't Hoeft geen betoog dat men met luide applaus deze motie aannam. Onze ruimte laat ons niet toe al de volgende toosten te resumeerenalleen willen wij nog de vrouwen en dochters der leden de verzekering geven, dat een dronk, op haar ingesteld, met luid gejuich ontvangen werd. Na afloop van de taiel vereenigde men zich nog eenige oogenblikken op het marktplein, waar in de geillumineerde muziekkiosk het fanfaren gezelschap Eendracht maakt macht opnieuw het zijne toebracht om de feestvreugde te verhoogen en waar ten slotte een vuurwerk zou worden ontstoken. We hadden het voornemen nog eenige uren te midden der feestvreugde te vertoeven, maar gaven dat, na een blik op onze logeerkamer, op en keer den met den trein van 9 u. 50 naar Middelburg terug. rechterlijke macht. Op verzoek is aan mr. J. Dutry van Haeften eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.-rechtbank tc Dordrecht. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Ne- derhemert B. J. Van Ommeren en van Asperen J. C M. Pompe. onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan D Grothe, als hoogleeraar aan de polytechnische school, roet dankbetuiging. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Leerdam c. a. J. H. Wiersma, ontv. te Uitgeest c. a. benoemd tot ontvanger der reg. voor de b. a. no. 2 te Amsterdam, J. Scheltema, thans ontv. te's Hertogenbosch tot ontv. der reg. en dom. te Waalwijk, J. W. A. Daut- zenberg, thans ontv. te Goorte Goor, A. L. Kulenkamp Lemmers, thans stirn. Benoemd tot ontv. der dir. bel. te Vlodrop-Station H. C. Berger, ontv. te Zweclo c. a., tot ODtv. te Tiel, I). W. C. Veldhorst, ontv. te Woerden c. a. Benoemd tot directeur der registratie en domeinen te 's-Gravenhage; G. W. Heufke, thans inspecteur eerste klasse bij het dep. van financiën te Maastricht I. A. F. L. baron van Heekeren, thans inspecteur eerste klasse in de divisie van inspectie Maastrichttot inspecteur van regestratie en domeineu le kl. in de divisie van inspectie Maastricht, K. F. Ariens, thans inspecteur van die klasse in de divisie van inspectie Arnhem in de divisie van inspectie Arnhem, W. L. Stroom, thaus inspecteur 2e kl. in de divisie van inspectie Assen bij het departe ment van financiën, J. De Graag, thans inspecteur 2e kl. bij dat departement; van de tweede klasse: bij het depar tement van financien, G. Van Iterson, thans inspecteur 2e kh in de divisie van inspectie Leiden in de divisie van inspectie Haarlem, F. It. J. Dubois, thans inspecteur 3e kl. in die divisie van inspectie; in de divisie van inspectie Leiden P. .T. Iderna Greidauus, thans inspecteur 3e kl. in de divisie van inspectie Zulten. Te Meppel is Woensdag voor het examen als apothekersbediende o. a. geslaagd mej. J. C. de Boer van Middelburg. Vrijdag 29 Juni zal te Renesse de 40e alge meene vergadering der onderwijzers-vereeniging in het arrondissement Zierikzee plaats hebben. De punten van bespreking zijn »onze school leesboeken" door den heer Oosterman en „wat moet op de lagere school van de wiskunde, aardrijks kunde onderwezen worden en hoe kan dit het best geschieden In te leiden door den heer De Bil. I)e off, van gezondh. 2e kl. dr J. R. Kappeler, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. rammonitor Panter. De luit. t/z. 2* kl. A. C. Van der Sande Lacoste, dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luit. t/z le kl. J. A. Kloek. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn de navolgende personen veroordeeld O. B. 45 j. directeur der stoomtram te Vlissingen, met vernietiging van het vonnis des eersten rechters alleen voor zooverre daarvan is geappelleerd, en met schuldig verklaring van den nu geintimeerde aan het feit, gequali- ficeerd </het als bestuurder van een openbaar middel tot vervoer van personen in strijd handelen met hetgeen inge volge art. 2 en 3 der wet van 23 April 1880 St.blad 67 is aangekondigd omtient de uren van vertrek" hem ver oordeeld tot eene geldboete van f 10. A. K., 23 j. arbeider, en J. de K., arbeider, beiden te Goes, wegens wederkeerige mishandeling ieder tot 8 dagen cel; J. v. d. B 28 j. varensgezel te Vlissingen, wegens mishandeling tot 15 dagen eel en f 8 boete;J. R 39 j. vr. van L. K., te VVissekerke, wegens bede larij tot 7 dagen cel;H. J. R., 48 j. werkman en H. van T., 57 j. zonder beroep beiden te Vlissingen, wegens openbare schennis der eerbaarheid, ieder in eene geld boete van f 16. Allen in de kosten tevens. Vrijgesproken is J. H. de B. 40 j. logementhoudster te Seroosk'erke, bek'aagd van het tappen aan een be schonken persoon. Arrondissements-rechtbank te Zierikzee. De rechtbank veroordeelde lieden al de hieronder ge noemde personen, wegens diefstal van mosselen van een verpachte bank, elk tot 15 dagen gev. straf en in de kosten. Die personen zijn: J. V. 1),, te HontenisseA. V. J. F. de R., J. de It., G. de H., P. S., J. H. en L. V. D., te Grauw; L. de V., te Zonnemaire; C. v. d. V., te Brouwershaven en A. v. 1)., te Zonnemaire. Kantongerecht te Goes. Heden zijn veroordeeld: J. K., te Heinkenszaad, we gens het herstellen van een wildstrik tot f20 boete subs. 3 dagen. Verder wegens dronkenschap: J. D., te Goes en A.V., te Ellewoutsdijk tot f10 boete subs. 3d.; P. S., P.M., M. W. en P. P., te Heinkenszand; J. B., J. P. de K., H. v. S., P. de L., M. M., allen te Goes; J. S. te Arnemuiden J. van D. en T. van A., te YersekeJ. M., M. M., te VVissekerke; 1). van G. te Cortgene; P. V. en M. L., te Borssele; P. K., te Krabbendijke S. J., te Vlake P. M., te Kruiningen; J. V., te Wolfaartsdijk; A. K,, te Cats; J. P., A. W. M., en A. B., te Colijns- plaatJ. G., te IJzendijke en J. de L., te Roozendaal, allen tot fl boete subs. 1 dag.; J. v. H., te Goes en D. L te Driewegen (recidieve) tot 3 dagen gev. En teu slotte wegens het in staat van dronkenschap verstoren van de openbare orde J. L., te VVissekerke en J. M., te Cortgene tot f 5 boete subs. 2 dagen, P. V., te Ellewoutsdijk tot f 15 boete of 7 dagen en N. L., te Ellewoutsdijk (3 malen) tot 3 boeten a f 15 subs. 7 dagen. Vrijgesproken zijn E. S. en T. J., beiden te Lon den, beklaagd van het jagen in geslóten jachttijd zonder machtiging of vergunning, en M. V., te JVieuwdorp en J. B. Z., te Heinkenszand beklaagd van dronkenschap. Ontslagen van rechtsvervolging zijn M. H. en P. D., beiden te Yerseke, beklaagd van het branden van een varken op de openbare straat te Yerseke. De volledige eisch van het O. M. in zake het rechtsgeding tegen de millioenen juffrouw c. s. is als volgt Tegen Jaantje Struik schuldigverklaring aan 1* bedriegelijke oplichting door, met bediening van bedriegelijke middelen om de hoop of vrees te verwekken ten aanzien van eenigen uitslag van zaken, zich eene verbintenis te hebben doen af geven en ter hand stellen en langs dien weg zich bedriegelijk van eens anders bezitting ten deele te hebben meester gemaakt 2° bedriegelijke oplichting door met gebruik making van eene valsche qualiteit en door met bediening van bedriegelijke middelen om aan bet bestaan van een niet bestaand krediet of vermogen te doen gelooven, zich gelden te hebben doen af geven en zich langs die wegen bedriegelijk van eens anders bezitting in 't geheel of ten deele te hebben meester gemaakt, viermaal gepleegd 3° eenvoudigen diefstal, met vrijspraak van het meerder bij dagvaarding ten laste gelegde met veroordeeling tot vijf jaar gevangenisstraf en 5 boeten ieder van 1000 of subsidiair 6 maanden gevangenisstraf voor iedere boete. Tegen Herrit Struikschuldigverklaring aan medeplichtigheid aan bedriegelijke oplichting dooi den dader van bet feit in de bedrijven, die dienden om bet te doen gelukken, bij te staan en te hel pen, en door met weten goederen, welk bij wege van wanbedrijf verkregen waren, in bet geheel of ten deele te helen of te bergenmet vrijspraak van bet meerder bij dagvaarding ten laste gelegde, met veroordeeling tot vijf jaar gevangenisstraf en 4 boeten ieder van 1000, of subsidiair 6 maan den gevangenisstraf voor iedere boete. Tegen A. Hoetinkschuldigverklaring aan dezelfde feiten als door Herrit Struik (behalve ge deeltelijke vrijspraak) met veroordeeling tot 2 jaar celstraf en twee boeten elk van 25 of 1 dag celstraf voor elke boete. Tegen v. Zutphen, Jools, v. d. Heem en Con- senheim schuldigverklaring aan medeplichtigheid aan eenvoudigen diefstal door met weten goederen, welke bij wege van wanbedrijf verkregen waren, in het geheel of ten deele te helen en te bergen, v. Zutphen bovendien na reeds tot tuchthuisstraf veroordeeld te zijn geweest; v. Zutphen tot 3 jaar gevangenisstraf, v. d. Heem tot J jaar celstraf, Jools tot 1 jaar gevangenisstraf en Consenheim tot 1 jaar gevangenisstraf. Donderdag vierde de gemeente-veldwachter F. van der Linde, te Meinkenszauil zijn 25 jarig jubilé. Aan bewijzen van belangstelling ont brak bet hem niet, want uit vele buizen wapper de de driekleur; bovendien bad men eene eerepoort voor zijne woning geplaatst, terwijl de harmonie fanfare Prins Hendrik hem een serenade bracht. In het bekende hotel Berg en Dal bij Beek is de bliksem geslagen. De straal kwam dooreen schoorsteen en ging rakelings langs een der be dienden, die daardoor aan banden en aangezicht zwart werd, doch geen ander letsel bekwam. Ook aan het gebouw is geene schade toegebracht. Niet 18,000 maar 1800 Amerikanen hebben zich aangemeld aan Cook's touiisten-bureau om Amsterdam te bezoeken. Gedurende de laatste veertien dagen wisselde te Woudrichem de zalmvangst af tusscben 5 en 15 stuks per dag. De opbrengst daarvan bedroeg 70 a 80 ct. per halve kilo. Tevens werden er vijf steuren gevangen, waarvan de kleinste 70 en de grootste, die Woensdag werd opgehaald, 228 halve kilo's woog; de prijs der steur is 12 a 15 ct. per halve kilo. Van witviscb is de vangst nog schraal. Van de 17 aangeklaagden in den moord van Bianco voor de rechtbank te Xeres zijn zes ter dood veroordeeld en acht tot dwangarbeid voor korteren of langeren tijd f twee werden vrij gesproken. Een der redacteurs van de Frankforter Zeitung Alfred Erenkel is tot éen maand gevangenisstraf veroordeeld wegens beleediging van den rijkskan selier Bismarck. Te Weenen is in hechtenis genomen een 38-jarig »millioenen-heer", Guido de Maurizio, te Asiaga in Italië geboren, en sinds de vorige maand in Weenen woonachtig, Onder de namen dr Emilio Brettauer en Rudolpho de Reinelt wist hij zich toegang te verschaffen tot de huizen van aanzien lijke familiën en ging dan door voor den neef of den zoon van een bekend Triëster koopman. Met andere millioenen menschen had hij de eigen schap gemeen van geld te leenen, zonder bet terug te geven. Toen hij onraad meende te bespeuren, .verwijderde" hij zich. Tout comme chez novs. De man werd echter achterhaald, In de Köln. Zeitung wordt een mededeeling opgenomen, waaruit blijkt hoe ook de inzenders op de Duitsche afdeeling der internationale tentoon stelling te Amsterdam gegronde red«n tot klagen hebben over de behandeling die zjj daar hebben ondervonden. Door de Duitsche regeering is slechts een geringe subsidie toegestaan. Om nu toch de Duitsche afdeeling een behoorlijk aanzien te geven had, op aansporing van den vertegenwoordiger van het Duitsche comité voor de tentoonstelling, een der firma's zich aanzienlijke onkosten getroost en uit eigen middelen een sierlijk portaal laten maken, dat een waardige entree voor de Duitsche afdee ling vormt. Nu heeft men echter in het begin van deze maand vlak voor dat portaal een aantal pianino's geplaatst en daarboven voor de acoustiek een overdekking gemaakt, zoodat er van het bewuste portaal bijna niets meer te zien is, en het geheel geenszins tot een bezoek aan de Duitsche afdee ling uitlokt. Ook over de ernorme transportkosten van het station naar het tentoonstellingsgebouw wordt sterk geklaagd. De firma Kievits heeft de inzenders twintigmaal zooveel als de gewone vracht bedraagt laten betalen. Kuidzande. Alhier circuleert een adres aan de hooge regeering ten einde de heer L. Thery, secreteris te Oostburg, benoemd moge worden tot burgemeester dezer gemeente. De vele handteekeningen geven blijk van veel belangstelling. Rotterdam. De uitspraak in de zaak van Jaantje Struik c. s. is bepaald op heden over acht dagen. 's-Rravenliag-e. Voor het gerechtshof alhier stond heden terecht De K., le Gorinchem, beschul digd van moord op de huisvrouw van M., wien hij 35 schuldig was. Beschuldigde, die vroeger had bekend, ontkende thans alles, bewerende dat een vriend, dien hij niet noemde, de dader was. Het O. M. eischte tegen hem 20 jaar tuchthuis straf. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen. Amsterdam. Bij de heden gehouden in schrijving voor de levering van bereid gas in deze gemeente, overeenkomstig de vastgestelde bepa lingen, zijn vier biljetten ingekomen. Aanvragen waren hoeveel retributie aan de stad zal ten goede komen bij een prijs van 9, van 8$ en van 8 centen per kub. meter bereid gas. De Compagnie générale francaise et continentale <T éclair age schreef in voor 9 centen 4.19 cent retributie, 8j cent 3.41 cent retributie en 8 centen 2.61 cent retributie. The j clarence pigou imperial continental gas-association voor 9 eenten 4.1, 8£ cent 3.4 en 8 centen 2.75 The rial continental gas-association, dezelfde, bij twee fabrieken, 9 eenten 3.85, 8£ cent 3.1 en 8 centen 2.40. De firma De Bruijn, die de bestaande Hollandsche fabriek exploiteert, schreef in bij twee fabrieken 3, 2.7 en 2.3 retributie, naar ge lang de prijs 9, 8j of 8 centen zal zijn. Bjoudeu. Daily News spreekt de benoeming van Gordon tot commissaris van Transvaal tegen. Deze betrekking is aan lord Reay aangeboden. Ejissahon. De regeering zendt een kanonneer boot naar Whydah, als antwoord op bedreigingen van koning Dahomey. TWEEDE KAMER. Adder-ramp. De parlementaire commissie voor de Adder- ramp is, blijkens haar rapport, tot de overtuiging gekomen 1° dat in deze een aaneenschakeling van tegen spoeden heeft plaats gehad, zonder welke een zoo treurige afloop niet mogelijk ware geweest; 2° dat het wèl verantwoord was, met den ram monitor A dder een zeereis buitenom van IJmuiden naar Hellevoetsluis te doen ondernemen hoewel het aanbeveling verdient om een rammonitor geen reis door de Noordzee te doen maken, dan onder bevel van een kommandant, die met zijn onder hebbenden bodem is vertrouwd geraakt 3°. dat de voorschriften op de verplichte ken nisgevingen betreffende de vaart van oorlogsbodems van de eene Nederlandsche haven naar de andere dringend aanvulling behoeveen meer bepaald dat overgegaan moet worden tot de vaststelling van een algemeen sein, waardoor een schip, op zoodanige wijze, dat elke twijfel worde vermeden, te kennen geve, dat het een sleepboot verlangt 4°. dat ten aanzien van de bemanning van de Adder door den directeur en kommandant te Am sterdam de bestaande voorschriften niet zoodanig opgevat en uitgevoerd zijn, als met hun geest strookt en dat scherpere controle op de uitvoering van de voorschriften vanwege het departement van marine het plaats gehad hebbende verzuim ten deele had kunnen voorkomen 5°. dat het bij de zich in den morgen van 5 Juli 1882 voordoende omstandigheden verklaarbaar is, dat de kommandant zee heeft gekozen, ofschoon de weerkundige aanduidingen hem tot nadenken en voorzichtigheid moesten stemmen 6°. dat niet is gebleken, dat met betrekking tot het uitblij ven van pogingen om het schip in nood of de manschap te redden, aan een der personen, welke de monitor gedurende zijn reis hebben ont waard, verzuim is ten laste te leggen, behalve dat men van de bemanning van de bomschuit Twee Gezusters een poging daartoe had mogen ver wachten. Constateerende dat in de overgelegde bescheiden alles is verzameld, wat eenig licht over de ramp kon verspreiden, stelde de comm. voorop, dat een onderzoek of rammonitors voor zeedienst onder alle omstandigheden geschikt zijn, niet tot hare taak behoorde, het gebruik als zeeschip nochtans altijd bedenkelijk is en bij de Adder nog weder wat van de zeewaardigheid aan de strijdbaarheid was opgeofferd. Ad 4m verklaart de comm. o. a., dat noch de minister, noch de kommandant te Hellevoetsluis stellig bericht van het vertrek naar zee hadden ontvangen, inderdaad door een noodlottigen samen loop terwijl men de opvatting van den directeur en kommandant te Amsterdam kan betreuren, maar daarin geen plichtsverzuim zien. De comm. constateert echter, dat de bemanning voor de be handeling compleet had moeten zijn en dat het zeer wel mogelijk kan zijn dat aan hun hulp be hoefte is geweest. Ad 5m is zij van oordeel, dat alleen de kom mandant heslissen kan of hij naar zee zal gaan een beslissing waarbij zich echter vaak zelfs er varen zeelui vergissen. Voorts, dat in billijkheid van den directeur en kommandant te Hellevoet sluis niet anders verwacht kon worden dan dat hij stil bleef afwachten wat komen zou. Maar ook, dat de dienstregeling voor de Semaphore hoogst gebrekkig was en voor het seinen van ver trek van marineschepen bepaald aangewezen per sonen moeten dienst doen. Aandachtige kennisneming en overweging zegt de comm. ten slotte heeft het vertrouwen gevestigd, dat van regeeringswege gedaan zal worden wat kan om de veiligheid der vaart van onze gepantserde oorlogsbodems langs de kusten zooveel doenlijk te verhoogen. Ten onrechte echter hechtte de (vorige) minister niet genoeg waarde aan het denkbeeld, dat de kommandant van een monitor op de Noordzee met de eigen aardigheden van dien bodem moet zijn vertrouwd geraakt. Frankrijk's handelingen buiten Europa maken op dit oogenblik wel het meest de aandacht gaande; vooreerst: hoe wordt de verhouding met China naar aanleiding van de Tonking-expeditie, en ten anderewat zullen de gevolgen zijn van de inneming van Tamatave op Madagascar en het platschieten van eenige kustplaatsen op dat eiland door het Eransche eskader? Deze beide gebeurte nissen maken ook sensatie in het buitenland, en men begrijpt dat voornamelijk Engeland het over de Madagascar-quaestie druk heeft. Deze maakt thans voornamelijk het onderwerp van de beschou wingen der meeste Engelsche bladen uit. Zjj heb ben niet veel verwachting van Frankrijk's kolo niale bewegingen en allen betwijfelen zij 't of thans het geschikte oogenblik is aangebroken voor de republiek om de wapenen te gebruiken voor eene ver verwijderde expeditie. Frankrijk doet verkeerd, zegt het liberale orgaan Daily News, door het slechte voorbeeld van Engeland na te volgen, doch het wil Frankrijk niet te hard vallen, nu Turkije ten ondergang neigt, Oostenrijk zwak is, Italië gebogen gaat onder den last van een buitensporig oorlogsbudget, en Rusland ten prooi is van eene sociale crisis. De Standard meent dat door de daad van admiraal Pierre een eind is gemaakt

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2