N° 146. 126' Jaargang. 1883. Zaterdag 23 Juni. K I T. 49 FEUILLETON. Middelburg 22 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met, uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/rri. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën' 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 20 en 21 Juni te Kruiningen. LBURGSGHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Yeij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhoijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Zij, die zicli met 1 Juli op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos. Uit de mededeelingen, door den minister van oorlog in de tweede kamer aan den heer Fabius gedaan, is gebleken dat na het gebeurde te Dord recht de zaak is onderzocht door den geneeskun digen inspecteur der landmachten dat deze hoegenaamd geen verband tusschen de ziekte en de vaccinatie vond. Al de overige miliciens zijn met dezelfde stof ingeënt, zonder dat zich dezelfde ziekteverschijnselen openbaarden. De stof kwam van het bureau te Maastricht en ook dóar had zich geen enkel geval van wondkoorts voorgedaan. De militaire autoriteit heeft dus gehandeld zooals zij altijd gehandeld heeft en zal voortgaan te handelen. Wat dan aanleiding heeft gegeven tot het ge beurde ligt nog in het duister, en nadere opheldering blijft nog, naar ons idee, gewenscht. Wij vestigen de aandacht op een ingezonden stukje van een oud-milicien, dat in dit nommer voorkomt. Alle mededeelingen, zelfs de eenvou digste, kunnen in dezen wellicht licht verspreiden. Zij, die de agitatie in het leven riepen en zoo zeer ijverden tegen den dwang der vaccinatie in het leger, zullen nu zeker zich haasten om bekend te maken dat er hoegenaamd geen dwang wordt uitgeoefend. De militairen kunnen door de verklaring van den minister gisteren door ons medegedeeld, nu weten, wat trouwens bekend wa9, dat iemand niet gedwongen kan worden zich te doen vaccinee ren of te revaccineeren. Dit neemt echter niet weg dat het aanbevelens waardig blijft-, ondanks het gebeurde te Dordrecht, om van de gelegenheid, die daartoe gegeven wordt, gebruik te maken. In het Vaderland van Donderdag schrjjft Dirk Groen, uit de Beemster, zijn llen brief en levert daarin op geestige wijze een krachtig pleidooi tegen de bewering dat de anti-revolutionairen geen kerkelijke partij vormen. Hij staaft zijn mee ning door een opgaaf van hetgeen de Standaard in de verkiezingsdagen heeft geschreven. Dirk Groen heeft naar hij zegt een neef die catechiseermeester is en op wiens Hollandsch de lectuur van de Standaard een slechten invloed heeft uitgeoefend. Neef geeft alle woorden een vrouwelijken en weekelijken uitgang; hij spreekt van hope, van vreeze, van pijpe en tabake. Intertijd schreef de Standaard o. a.„En indien de belijdenis des Heeren soms de tegenstelling dei- geslachten omzet, is het eer, dat zij aan de vrouw mannelijke geestdrift instort, dan dat zij den man ontzenuwen zou en verwijft." Neef herinnerde Dirk aan die woorden. EGIG HEKIXSKROT.. dooe James Payn. T W E S3 E O E E E. HOOFDSTUK Y. Verstooten. Toen Frenna haar vader op dien Kerstmorgen aan het ontbijt zag komen, bespeurde zij terstond aan zijn gelaat dat hij in een bijzonder slechte stemming was en bij de eerste woorden, die hij sprak bleek haar duidelijk wat de aanleiding er toe was. »Waar is uw broer?" vroeg hij zonder haar goeden morgen te zeggen. »Ik weet het niet, vader." »Gij liegt." Zjj antwoordde niet en zag hem niet aan. Slechts een roode vlek op iedere wang verried dat aij hem verstaan had. Dit stilzwijgend ver wijt trof hem meer dan woordenwant woorden had hij met woeker kunnen terug geven doch zijn verbolgenheid was te groot om haar te ge- doogen insgeljjks het stilzwijgen te bewaren. I— »Gjj weet waar uw broeder heen is, Frenna", Tegen dit schijnheilig schrijven, ten einde den ij veraren een duidelijken wenk te geven om te werken op de vrouw, de vrouw te stellen tegenover den man, dit oude kunstje der kerk in praktijk te brengen, dat de heerschappij der geestelijkheid bouwt op de tweedracht der gezinnen, teekent Dirk Groen krachtig protest aan, en wij raden de lezing ervan elk belangstellende aan. De leiders, in grooten en kleinen kring, der anti-revolutionairen partij zijn verontwaardigd als men hun streven naar heerschappij en voor velen is het drijven slechts een middel om zelf gezach uit te oefenen in zijn zuiver kerkelijk karakter tentoonstelt, maar zij vergeten dat het in beweging brengen van alle kerkelijke machten, zooals ook bij de verkiezing in ons district, in het belang van mr 't Hooft is geschied, het beste be wijs is voor de bewering die zij zoo verve van zich werpen. Slorssele, 21 Juni. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den Borsselepolder is tot vertegenwoordiger in den dijkraad voor de waterkeering van Ellewoutsdijk—Borssele herbe noemd de heer A. Polderdijk en in de vergadering van ingelanden van den Konings- en den Yan Citterspolder de heer M. van 't Westeinde. De commissie, in de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van V Algemeen benoemd tot het beramen van maatregelen om het lOOjarig bestaan der Maatschappij, in 1884, op waardige wijze te herdenken en in gedachtenis te bewaren, heeft, vóór zij het besluit nam om voor te stellen den aankoop en de verbouwing van het huis, dooi den stichter der Maatschappij te Edam bewoond, en dat gebouw in gebruik te geven aan het dep. Edam, en in de voornaamste plaats als feestgave" aan het Ned. volk, een kweekschool voor be- waarschoolhouderessen met oefenschool" aan te bieden, beiden te Haarlem te vestigen, nog tal van voorstellen onderzocht, en wel 1. het oprichten van een standbeeld voor Jan Nieuwenhuizen 2. het vestigen van een onderwijs-inrichting te Edam, 't zij voor aanstaande ambachtslieden, 't zij in het belang van schipperskinderen 3. het uitgeven van een bundel Vaderlandsche historiezangen" 4. het bestemmen van een bijdrage voor de reservekas van een werklieden-pensioenfonds; 5. het tot stand brengen van een gesticht voor idioten 6. het in 1t leven roepen van een fonds, om veelbelovende jongelieden in staat te stellen zich in hun vak of ambacht verder te bekwamen 7. het vestigen van een gebouw te Amsterdam, ten dienste van de algemeene vergaderingen. In hare toelichting van haar voorstel heet zij dit op zichzelf gelukkig, omdat trots het prijzens waardige werk, dat hier en daar reeds wordt ver richt en onbillijk zou het wezen, de Leidsche kweekschool en de Kotterdamsche vormschool niet met name eervol te vermelden de drin gende behoefte aan vermeerderde of verbeterde gelegenheid tot opleiding van personeel voor de vervolgde hij op een toon, waarin een zekere verontschuldiging lag voor zijn uitval van zoo even, „en gij wist ook dat hjj voornemens was te vertrekken. Zijn reiszak was gisteren avond gepakt en hij heeft alle toebereidselen met uwe hulp gemaakt." »Dat ontken ik niet, vader." »Gij moet ook erkennen dat de oorzaak van zijn vlucht u bekend is. Gij wist ook dat de be wijzen zijner schuld van morgen zouden komen en dat het aan mij staat om öf voor altijd de handen van hem af te trekken, öf hem aan den rechter over te leveren." Frenna boog het hoofd en speelde werktuigelijk met een theelepelhoe wreed de woorden van den ouden man ook waren, er lag toch nog eeni- ge troost in. Het scheen dat haar broeder nog niet onherroepelijk verloren was. Mijnheer Gar- ston was er wel de man naar om zijn eigen zoon aan het gerecht over te leveren, en als hij het in zijn macht had zou hij het in zijn eerste opwel ling van drift zeker gedaan hebben, maar Kit had zich overeenkomstig den raad, dien zijn vader vaak aan cliënten onder dezelfde omstandigheden had gegeven, voor het oogenblik buiten het bereik van den arm der justitie gesteld. Sedert hoe lang hebt gij van die misdaad van uw broeder afgeweten?" Zjj antwoordde niet. Hare oogen schoten vuur en tweemaal sloeg zjj met de vuist op de tafel. bewaarschool slechts door zeer enkelen, zooal door iemand, zal geloochend worden. Omdat op die wijze nut kan en moet worden gesticht voor gansch het volk in al zijn kringen en bestand- deelen. Omdat aldus de nagedachtenis aan het eeuwfeest der Maatschappij niet van beperkten duur wezen, maar voortleven zal van geslacht tot geslacht. Zij acht verder haar voorstel in overeenstem ming met de geschiedenis en het doel der Maat schappij want hoezeer ook aan andere belangen zich wijdende, toch stond van den aanwang de bevordering van volkswelvaart door volksontwik keling bovenaan op de lijst harer werkzaamheden en steeds was het haar streven op onderwijsge bied voor te gaan en der overheid den weg te wijzen. De commissie schat de onkosten voor op- en inrichting 60 a 70,000, voor jaarlijks onderhoud 6000, waaronder een som voor aflossing der tot stichting op te nemen gelden. Zij neemt aan, dat kweekschool en bewaarschool de eerste voor 60, de tweede voor 180 leerlingen inkomsten zullen afwerpen, waardoor ook bij matig schoolgeld de som van 6000 niet zal worden overschreden, en zij is van gevoelen, dat dit bedrag de krachten der maatschappij niet te boven gaat. Wel kan men subsidie van rijk, provincie of gemeente vra gen, maar de commissie is van gevoelen, dat de kweekschool een instelling der maatschappij moet worden, door haar zonder andere inmenging be stuurd, maar dan ook van harentwege en uit haar middelen onderhouden. Mocht dan voor andere doeleinden zuinigheid noodig zijn, zij meent dat voor een zoo uitnemend doel, zoozeer liggende op den weg der maatschappij, het geld goed besteed zal zijn. Wat de kosten van op- en inrichting betreft van een gebouw, o. a. voor huisvesting van een 20-tal leerlingen bestemd, de commissie acht het bedenkelijk daarvoor het kapitaal der maatschappij aan te spreken. Zij geeft in overweging een ren teloos voorschot te vragen van belangstellenden bij aandeelen van 1000, waarvan ook onderdee- len van ƒ100 verkrijgbaar zijn, met jaarlijksche aflossing van 1000. Het hoofdbestuur heeft bij dat voorstel een tweetal van hare zijde gevoegd, nl. 1° om bij aan neming van het voorstel de grondslagen goed te keuren, door het hoofdbestuur voor de stichting ontworpen, en 2° bij verwerping ƒ3000 'sjaars beschikbaar te stellen, om een of meer der bestaande instellingen van dien aard te steunen. Door de algemeene vergadering der maatschappij der Nederlandsche letterkunde is o. a. tot lid be noemd de heer J. Broekema te Middelburg. De St. Ct bevat wetten tot vaststelling van uit gaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1883; en tot wijziging van het zesde hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1882. Den 18c Mei jl. heeft te Port au Prince de on- derteekening plaats gehad eener overeenkomst Antwoord mij. Wanneer hebt gij geweten dat hij de bankbiljetten gestolen had »Van het eerste oogenblik af." »Hoe werd het aangelegd om de verdenking van hem af te wenden en op Abel Deeds te ves tigen. »Ik zeg u niets vader, tenzij gij belooft dat hetgeen ik zeg niet tegen hem gebruikt zal worden." »Dus wilt gij hem beschermen, zoo?" Het was vreeselijk om naar die ingehouden woede te luisteren. Frenna beefde over al hare leden doch antwoordde flink »Dat wil ik." „Het zjj zoo. Wat gij zegt zal hem geen schade doen. Hij zal toch eenmaal gehangen worden, doch hij mag er zelf het koord voor draai en. Ik wil het u heioven onder voorwaarde dat gij mij de geheele waarheid zegt, op die voor waarde alleen. Waren de Medwaysin deze samen zwering, om den loop van het gerecht te verij delen, betrokken?" »De Medways? Lieve hemel! Natuurlijk niet ^Vergeef mij de veronderstelling" antwoord de hij met een grijns. Als iemands eigen vleesch en bloed in een dief kan veranderen, wordt men achterdochtig ten opzichte van de wereld. Als het bij toeval was hebben zij uw broeder toch merkwaardig in de hand gewerkt, tusschen Nederland en Haïti, regelende de toela ting van consulaire ambtenaren dier republiek in de Nederlandsche koloniën. De graaf en de gravin van Vlaanderen brachten Dinsdag met talrijk gevolg een bezoek aan den koning-groothertog van Luxemburg. Van onzen eigen verslaggever.) (S1 o t.) Te een uur werd door het fanfaren muziek-gezel- schap Eendracht maakt Macht op het tentoonstel lingsterrein eene matinee musicale gegeven. Nauw echter had zich een vrij groot publiek rondom en nabij de muziektent opgesteld en waren een paar nommers ten gehoore gebracht, of een vreese- lijke regenbui ontlaste zich vlak boven het terrein. Een algemeen sauve qui peut. Onder de zeildoeken beschutting van de restauratie; in de houten ten toonstellingsgebouwtjes onder de boomenonder elk beschuttend voorwerp stonden die bezoekers, die zoo gelukkig waren geweest tijdig naar een schutmiddel uit te zien, als haring op elkander gepakt; die bleven zoo niet geheel, dan toch ten deele droog. Anderen trachten zich te vergeefs met een parapluie te beschutten, terwijl nog an deren in doffe onverschilligheid zich lieten be- en doorregenen. Toen de regen eindelijk ophield was ieder, die niet goed beschut zitten kon, er natuur- op bedacht om zoo spoedig mogelijk het terrein te verlaten en eene heele sleep tentoonstellings bezoekers ploeterde en plaste dan ook dorpwaarts. 't Was jammer dat de regen een kink in den kabel bracht,want het tentoonstellingsterrein leverde een eigenaardigen aanblik. Al die boerinnetjes en boereD uit de verschillende districten van ons eiland, in hunne eigenaardige schilderachtige klee derdracht bijeen te zien, dat alleen zou den tocht erheen geloond hebben. Al die kanten, die in elk district verschillen, de gouden versieringen, dat fluweel, die meer of minder heldere kleuren, waar mede de boerinnetjes zich tooien en die eigenaar dige eveneens onderscheiden kleederdracht diq de boeren van hunne voorvaderen hebben overgenomen, tusschen die prachtige vruchtboomen krioelend en met een helderen zonneschijn overgoten, zouden het hart van een schilder hebben doen popelen. Langzamerhand begint en hier zijn 't de mannen die voorgaan zich meer en meer een neiging te vertoonen naar de steedsche kleedjj. Wie weet hoe kort het nog duren zal dat de Zeeuwsehe boer zich in 't jacquet van den Parjj- schen tailleur zal steken en de onuitstaanbare kachelpijp de typische ronden hoed vervangen zal Wijl de boerinnetjes wel weten dat haar kleurig costuum haar uitstekend staat, willen we hopen dat ze dat niet prijs zullen geven voor de fletsche sitsjes en katoentjes onzer steedsche juffrouwen. Na afloop der tentoonstelling, te 4 uren, begaf men zich naar bet huis van den logementhouder J. Blok, waar door de leden een gemeenschappe lijke maaltijd zou gehouden worden. In de groote, met groen en vlaggen versierde eetzaal, waren aan de wanden tropheen aange- Wat behoefden zij aangaande die banknoot zoo te liegen »Zij hebben niet gelogen." Wees zoo goed mij dit te verklaren." Wij hoorden, terwijl wij op de Terp waren, dat gij de banknoten gemist had. Kit liep naar boven en schreef het nommer van de banknoot van Lucy op, die zoo als hij wist in de beurs van Maud lag. Toen gij mij het lijstje der gestolen nummers gaaft nam ik er copy van met éen uit zondering," s Hebt gij dat gedaan Gij »Ja; ik. Ik zette het nummer van Lucy op de tweede lijst en las hun die voor. Ik wist dat het Abel niet zou derenomdat zij te veel ver trouwen in zijn eerlijkheid stelden." »Ik begrijp het: gij wildetslechts tegen uw vader handelen." »Ik deed het om zijn zoon te redden." "(Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1