Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Gemengde Berichten. Onderwijs. Rechtszaken. Nadat men zicli een weinig van 't stof der reis had ontdaan, maakten tal van leden gebruik van de gelegenheid, door den heer C. de Jonge gebo den, om aan een table d'Höte deel te nemen. Tot billijken prijs, vrij wat billijker dan 's mor gen, toen men voor een broodje met ingelegde paling en een kop koffie 0.70 afnam, werd daar een flink diner geleverd. De eerste dag, eigenlijk door velen slechts als de introductie van 't feest beschouwd, werd be sloten door eene muziekuitvoering van 't fanfaren- gezelschap Eendracht maakt machtdat zich van 8 tot 10 uren voor een klein publiek op werke lijk verdienstelijke wijze liet hooren. Met den ons 's morgens onbekenden gast, die des avonds bleek een Walchersche bekende te zijn, het zolderkamertje in ons logement deelende, brachten wij een tamelijk slechten nacht door en werden heden morgen gewekt door een hevige regenvlaag die op dak en ramen kletterde, terwijl het stukje grauwelucht, dat we door het venster konden ontdekken, niet veel goeds voor den aan komenden dag voorspelde. Gelukkig klaarde de lucht wat op en wendde het zonnetje pogingen aan om zijn vriendelijke stralen tot ons te doen doordringen. Het bleef vooreerst echter bij die pogingen. Langzamerhand tegen het uur dat de tentoon stelling zou geopend worden klaarde het weder op, en omstreeks 9 uren was het zoo schoon als men 't maar wenschen kon. De tentoonstelling werd gehouden in den daar toe zoo uitstekend geschikten boomgaard Pomona van den heer E. van Hootegem, in de onmiddelijke nabjjheid van 't dorp gelegen. De inzendingen waren niet talrijk. We telden 27 paarden en 31 stuks rundvee, voorts 6 schapen, 1 varken en geen pluimgedierte. De ingezonden werktuigen bestonden uit een cultivator of grondwoeler, een haver en boonbre ker, eenfraaien boerenwagen naar aanleiding van den uitgeloofden prijs, twee Amerikaansche twee- voorenploegen, twee eenvooren dito, drie gewone Zeeuwsche ploegen en eenige werktuigen, wan- en tonmolens, ingezonden door onzen stadgenoot den heer A. de Troye. Yan dienzelfden inzender merkten wij ook een nieuw model handkarnma- chine op, die ons practisch leek en door verschil lende deskundigen zeer werd geroemd. Voorts waren er eenige inzendingen boter en kaas en last not least een keurige verzameling grassoorten en voedergewassen, die door den heer Walraven, geneesheer te Nieuw en St. Joosland was tentoongesteld. We hadden juist een en ander opgenomen toen een flinke regenvlaag losbrak die echter weldra weder door een vriendelijk zonneschijntje werd vervangen. Het weder blijft echter »wak." De verschillende uitgeloofde prijzen werden toe gekend aan de hieronder gemelde personen of niet toegewezen, zooals daarbij wordt gemeld: LANDBOUWPAARDEN, onverschillig van welk ras. 1°. Hengsten, minstens 3 jaar oud, eerste prijs 40, Joh. de Jager, te Rilland-Bath tweede prijs, uitgeloofd door den algemeenen voorzitter der Maatschappij, den heer mr C. J. PICKÉ, 25, aan de Vereeniging tot verbetering van het paardenras in Zuid-Beveland derde prijs 15, J. de Jager, te 's-Heer Arends- kerke. 2°. Hengsten, geboren in 1881eerste prijs 15, niet ingezonden; tweede prijs, uitgeloofd door den algemeenen se cretaris der Maatschappij, den heer J. H. SNIJ DERS, 10, niet ingezonden. 3°. Hengsten, geboren in 1882eerste prjs 6, tweede prijs 4, beide niet ingezonden. 4°. Merriën, minstens 4 jaar oud, eerste prijs 25, H. Wondergem, te Kruiningen; tweede prijs 15, C. der Weduwen, te Krui ningen. 5°. Driejarige merriën, eerste prijs 20, T. de Back, te Kapelle; tweede prijs, uitgeloofd door den algemeenen penningmeester der Maatschappjj, den heer M. VOLKRIJK LIEBERT, 10, C. Zuidweg, Schore, 6°. Tweejarige merriën, eerste prijs 15, J. Oele Hz., te Kapelle tweede prijs 7,50, E. van Hootegem, te Krui ningen. 7°. Ruinen, minstens 4 jaren oud, eerste prijs ƒ15, E. van Hootegem, te Kruiningen; tweede prjs 10, Jac. Vermue, te Kruiningen. 8°. Paarden, geboren in 1882, onverschillig van welk geslacht, mits geen hengsten, eerste prijs 10, C. van Iwaarden, te Kruiningen tweede prijs 5, H. A. van Weel, te Krabbendijke. 9°. Spannen werkpaarden, minstens 4 jaar oud, onverschillig van welk geslacht, eerste prijs ƒ30, E. van Hootegem, te Kruiningen; tweede prijs, uitgeloofd door de afdeeling Krui ningen, ƒ15. C. der Weduwen, te Kruiningen. 10°. Voor het geschiktste paard voor een tilbury, uitgólöofd door den heer jonkh. C. A. J. VAN CITTERS, 25, S. van Straten, te Middelburg. N. B. Het paard moest geheel opgetuigd zijn om voor een Tilbury gespannen te kunnen worden. RUNDVEE. 11°. Springstieren, minstens 2 jaar oud, van inlandseh ras, eerste prjjs 25, J. Mesu, te N. en St. Joosland; tweede prijs 15, C. der Weduwen, te Kruiningen. 12°. Melkkoeien, onverschillig van welk ras eerste prjjs 25, C. Born, te Arnemuiden; tweede prijs, uitgeloofd door de afdeeling Krui ningen, 15, E. van Hootegem, te Kruiningen; derde prjjs 10, A. Harthoorn, te Waarde, om de melkrjjkheid, doch niet om den vorm. 13°. Tweetands-vaarzen, eerste prijs 15, J. Oele Hz., te Kapelle; tweede prjjs 10, E. van Hootegem, te Krui ningen; derde prijs 5, dezelfde. 14°. Melktands-vaarzen, eerste prijs 10, J. Oele Hz., te Kapelle; tweede prjjs 5, C. der Weduwen, te Kruiningen; derde prijs 2,50, J. J. van Gorsel, te Rilland. 15°. Voor 4 stuks melkkoeien, onverschillig van welk ras, van éen eigenaar, eerste prjjs 25, dezelfde, tweede prijs 15, C. der Weduwen, te Kruiningen. SCHAPEN. van inlandseh ras. 16°. Springrammen, eerste prjjs 10, tweede prjjs 5, beide niet ingezonden. 17°. Ooien, minstens 3 stuks, eerste prijs ƒ10, C. der Weduwen, te Kruiningen tweede prjjs 5, dezelfde. VARKENS, onverschillig van welk ras. 18°. Beeren, eerste prjjs ƒ5, tweede prjjs ƒ2,50, niet toegekend. 19°. Zeugen, eerste prjjs 5, C. der Weduwen, te Kruiningen; tweede prjjs 2,50, niet toegekend. PLUIMGEDIERTE. 20°. Voor de schoonste verzameling Pluimge dierte 10. niet ingezonden. WERKTUIGEN, enz. Voor den besten graanbreker (haver-boonen- erwten-gerstbreker) bij een landbouwer in gebruik, uitgeloofd door den heer O. E. Massee, te Goes, ƒ10; niet toegekend. 21°. Voor den doelmatigsten en netst afgewerk- ten boerenwagen, uitgeloofd door den heer P. DEKKER Jz., 5. niet toegekend. 22°. Voor den besten Amerikaanschen ploeg 7.50, P. Kole Mz., te Kruiningen. 23°. Voor den besten tweevoren ploeg 7,50, P. de Kam Jz., te Grijpskerke. Beide prjjzen zjjn uitgeloofd door de bestuursleden der afdeeling Kruiningen. Buiten het programma werden nog toegekend voor een verbeterden wind- of wanmolen, inge zonden door A. de Trojje, ter aanmoediging, 5. Voor een handkarnmachine, van denzelfden, eveneens ter aanmoediging, 4. Voor een herbarium, ingezonden door A. Wal raven, te Nieuw en St. Joosland, een zilveren medaille. BOTER en KAAS. 24°. Voor de best gekeurde boter (minstens 1 kilogram), uitgeloofd door evengemelde bestuurs leden, eerste prjjs 6, J. Verlare, te Rilland-Bath. tweede prjjs 4. P. Kole Mz., te Kruiningen. 25°. Voor de best gekeurde vette kaas, uitge loofd door de afdeeling Kruiningen, eerste prjjs 6, A. Njjssen, te Kapelle, tweede prjjs 4, niet toegekend. Tegen 12 uren begon het terrein zich geregeld te vullen, waartoe niet weinig toebrachten de ruim 100 passagiers die door de stoomboot Wals oordenVlake nit Ter Neuzen werden aange bracht. In de restauratie op het terrein ging vrjj wat om ofschoon de restaurateur de Amsterdamsche snjj- of vilmethode in toepassing bracht. De post sluitik moet dus eindigenover de verdere feestelijkheden in een volgenden brief. polders. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan D. Blok, als dijkgraaf van den Stroodorpepolder en van den Karelpolder, en aan J. Zandee, als plaatsvervan» gend dijkgraaf van den Sluispolder. Verder zijn benoemd tot dijkgraaf van den Van Lijndenpolder J. Verpoorte Adriaanszoonen in het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Leendert Abrabampolder, tot voorzitter G J. van de Linde, en tot leden W. Wirtzen A. MarkusseAz. visscHERiJEN. Herbenoemd in het college voor de zeevisscherijen tot leden: A. P. van Stolk, mr. E. N. Rahusen, dr C. K. Hoffmann, dr A. A. W. Hubrecht en R. Veen Valck. pensioenen. Aan jhr G. J. G. Klerck, eervol ont slagen minister van waterstaat enz., is, met instandhouding van het verleende pensioen, een tweede toegekend ten laste van den. staat, ten bedrage van f 3108 's jaars. consuls. Op verzoek aan den heer J. J. B. Heems kerk, is eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden e Shanghai. genkesk. dienst. Bjj het personeel van den geneesk. dienst der landmacht zijn benoemd tot off. van gezondh. 2e kl., de studenten voor genoemden dienst (artsen) H. F. A. Sasse en A. VV. Verheyden. Te Biervliet is benoemd tot onderwjjzer de heer M. de Hullu te Nieuwvliet en als onderwjjzeres mej. J. Van Lare, te Sluiskil (gem. Ter Neuzen). Beiden zullen werkzaam zjjn aan de le gemeente school, terwjjl door die benoeming het personeel vooreerst voltallig is. (Zie laatste berichten van gisteren.) Bjj het Dinsdag te Utrecht gehouden examen voor apothekersbediende zijn geëxamineerd 3 can- didaten; toegelaten is o. a. de heer H. J. v. Vlaanderen te Vlissingen. Het verhoor van deskundigen en beklaagden in de zaak der millioenen-juffrouw had gisteren plaats. De deskifhdigen waren het niet altjjd eens. De beklaagden ontkenden alles, ja schroomden zelfs niet om vroegere verklaringen, en eigen handteekeningen te ontkennen. Door het overigden van mej. de wed. S. Meskes—-De Loose, in den ouderdom van bjjna 97 jaren, heeft Middelburg zjjne oudste ingezetene verloren. Te AagteUerlte is Dinsdag door K. Melis een postduif gevangen, op de linkervleugel gemerkt met een stempel en 53, Bonneval A C°. Yl-Juin. Dinsdag maakte een troep Zigeuners, verge zeld van een beer, zjjn opwachting in de gemeente Sluis. De marechaussée was echter zoo vrjj het gezelschap over de grenzen te doen trekken. - Een landbouwer te Bergschenhoek zal voor de internationale landbouw-tentoonstelling te Am sterdam in 1884 een kaas maken van 25 Ned. pond. Omtrent den brand op de marinewerf te Amsterdam leest men in het Hand. nog de vol gende bjjzonderheden. De brik Ternate, die buiten dienst is en eenige honderden meters van de plaats des onheils in het dok ligt, liep zelfs gevaar. De jongens van de Wassenaer, aangevoerd door onderofficieren, vlogen er heen en 't tuig in, en haalden het tuig, dat reeds smeulde, van de ra af en wierpen het in 't water. De aanblik van het terrein is treurig en indruk wekkend tevens. Men begrijpt niet hoe het vuur in zulk een korten tjjd zulk een vreeseljjke ver woesting heeft kunnen maken. Het ijzermagazjjn en aanliggende gebouwen zjjn een ruïne. IJzer, stenen, gruis, hout, verkoolde balken liggen er over en op elkaar en uit elk gaatje stjjgen rook kolommen naar boven of lekt een fijn vlammetje, ten teeken dat daaronder de gevreesde vjjand nog voortwoedt. En bier en daar ziet men tus- schen de rookwolken door den glinsterenden helm van een brandweerman, die van heuvels van gruis bespiedend rondkijkt om elk opstekend vlam metje een straal water over de »rooden kop'' heen te werpen. Doch treuriger ziet het gevallen schip er uit. Krachtig toegerust, om stortzeeën en windrukken te weerstaan, werd het in enkele uren neerge worpen door het vuur. Menige werkman zal een traan hebben weggepinkt, toen hij daar dat schoone stuk werk, waarvan elk boutje en elke plaat ge tuigde van inspanning en volharding, zoo in enkele uren zag sloopen. Met Augustus, heette het, zou de boot afloopen en in plaats daarvan zal men het schip kunnen afbreken en de geheele arbeid weder opnieuw kunnen beginnen. Dit is ten minste het goede er van, dat de 700 werk lieden, die aan het schip werkten, niet plotseling broodeloos zijn, maar dat zij dadeljjk aan het sloopen kunnen beginnen. De marine is niet gelukkig in de laatste jaren. Dit ongeluk zal weer tonnen kosten en meer misschien, want wjj hoorden het verlies door som migen op twee, door anderen zelfs op drie millioen begrooten. Mén vertelde ons, dat het jjzer tegen roesten was ingesmeerd met een stof die uit verschillende teeren, in alcohol opgelost, bestond. Daaraan was het dan ook toe te schrijven, dat de vlammen met zulk een verbazende snelheid over het schip heengleden en het bijna gel jktjdig aan alle kan ten in brand zetten. Omtrent de oorzaak verkeert men in het onzekere Volgens de Staatscourant is die vermoedelijk ge legen in smeuling tusschen de stapeling, veroor zaakt door vuur, dat, bjj het heetmaken der klink nagels, den vorigen dag van de stelling is gevallen.- Alle wachten en voorgeschreven rondes waren stipt gedaan de laatste te 4j uren. Anderen gissen dat bij het inbrengen der gloei ende klinknagels in het ijzeren schip, doorneder- vallende vonken brand ontstaan kan zijn in de nabjjliggende spaanders en stukken hout. In dat geval zou het vuur den gebeelen nacht gesmeuld moeten hebben en eerst in den ochtend, bij de komst der werklieden, ontdekt zijn geworden. - Te Kralingen heeft men de mensohen ook kun nen wjjs maken dat de kinderen van de O. school buiten weten der ouders zouden worden gevacci neerd. Alle kinderen werden uit school gehaald, zoodat in een oogwenk de school was ontvolkt en gesloten moest worden. Twee rjksschatters voor de personeele belas ting kwamen toevallig aan en werden beschouwd als de personen die moesten vaccineeren. Te Bleskensgraaf en te Klaaswaal hadden even eens, ter eere van de anti-revolutionaire vaccinatie- verhalen, zulke opstootjes plaats. Bljjkens mededeeling van don procureur Van der Hans schijnt de zaak van de liquidatie der «koninklijke fabriek van Waskaarsen" te Amster dam nog geenszins afgeloopen te zijn. Er is name- lijke sprake van een inmenging der justitie in deze zaak. In een onzer vorige nommers is gemeld, dat te Huybergen (bjj Bergen op Zoom) eene ongehuwde moeder en haar kind plotseling waren overleden, en dat naar aanleiding daarvan de justitie een onderzoek instelde, daar die sterfgevallen aan misdaad deden denken. Het rechtskundig onder zoek heeft thans plaats gehad en aan het licht gebracht, dat in deze aan geen misdaad te denken valt. De heeren prof. Talma en dr Brondgeest zijn door de justitie aangewezen om een nader onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den dood der vrouw op het Munsterkerkhof te Utrecht. Zeker orthodox predikant in Friesland, die het op den kansel over de zonden der menschen had, zeide woordeljjk«Als alle water in de zee inkt, alle bladeren van de boomen papier en alle grasscheutjes stalen pennen waren, en alle men sehen werden zóo oud als Methusalem en ze schre ven dag en nacht door, dan konden ze de zonde van éen mensoh nog niet beschrijven." De heer Opstelten, sigarenfabrikant te Wage- ningen, heeft een 25 tal van zijn werklieden, voor zijne rekening, de Amsterdamsche tentoonstelling doen bezoeken. Zulk een voorbeeld verdient zeker wel navolging. Men schrijft aan deArnhemsche Ct. uit Tiel Van de ontelbare oneerlijke middelen, alhier aangewend door de aanhangers van den heer Beelaerts van Blokland, wil ik u er één meedeelen, om te doen zien, op welke loyale wijze genoemde heer lid der tweede kamer werd voor het district Tiel. Tot aanbeveling van het aftredend lid, den heer mr W. H. De Beaufort, werd een strooibiljet ver spreid, geteekend door ongeveer 60 kiezers. Maandag 11 Juni, marktdag te Tiel, werden een aantal dier biljetten in de koffiehuizen door diverse personen aan de boeren ter hand gesteld, met deze kleine verandering slechts, dat over den naam van mr De Beaufort was geplakt de naam van mr. Beelaerts van Blokland. De heer Beelaerts van Blokland werd gekozen, en zjjne aanhangers jubelen en danken„Wjj zijn met Gods hulp vooruitgekomen. De dader dezer ergerljjke kiesmanoeuvre is on bekend, maar in het Hollandsche koffiehuis waren de biljetten in handen van een bekend lid der christeljjke gereformeerde gemeente te Tiel en van een zijner echt christeljjke zoons. Volgens het Dagblad is Woensdag op het Amst. tentoonstellingsterrein het volgende gebeurd. Zekere madame Faucon had daar een draaibord, waarop men tegen een omzet van 50 centen kansen had op onderscheiden zaken betrekkelijk de tentoon- stellling, alsloten in de loterij, toegangsbewjjzen enz. Hierin zag de hoofdcommissaris Steenkamp hazardspel en gebood sluiting van de tent. Madame Faucon weigerde, waarop een tumult ontstond en de politie de inrichting sloot. Madame ging verbolgen naar het hoofd bureel, eischte 30 mille schadevergoeding en liet, zegt men, alles, tot zelfs de brandkast van de commissie, door een deurwaarder verzegelen, met welk recht zal de rechter uitmaken. Daar de hoofdpersonen afwezig waren, werden inlichtingen geweigerd. Omtrent het ongeluk te Sunderland wordt nader bericht, dat het getal der zoo rampzalig omgekomen kinderen niet 186 maar 180 is, daar eenige namen tweemaal waren opgegeven. De begrafenis duurde eergisteren van 's morgens elf tot 's avonds zes uur, en 83 kinderen werden ter ruste gelegd. Meestal is éen graf bestemd voor twee kinderen. De straten zijn nu veel stiller dan den eersten dag na het onheil; overal zijn de blinden gesloten, en van de kerktorens hangen de vlaggen halfstok. Voor de rechtbank te Marche in België wordt de zaak behandeld van Henri Boland, die eenige jaren geleden na een avontuurlijke loopbaan daar Le National oprichtte. Door voor te wenden dat hij in nauwe betrekking stond met Victor Hugo, Gambetta en andere bekende personen, wist hij van den heer Jacquemin, directeur van een bank, een som van 600.000 frank te krijgen. Jacquemin beroofde de bank om aan het geld te komen en ondergaat thans een gevangenisstraf van vijf jaren. Vóór den val van Le National nam Boland de vlucht naar Frankrijk en huwde daar. De Belgische regeering vroeg en verkreeg zijne uitlevering. De Univers maakte dezer dagen een blunder waarover de Fransche republikeinsehe bladen zich vrolijk maken. De XlXe Siècle had beweerd dat niet met het Christendom de weldadigheid gekomen was, en dat reeds een heiden zeide: homo sum, humani nihil a me alienum puto ik ben een mensch, niets menschelijks is mij vreemd. En de Univers antwoordtongetwijfeld, iedereen kent dat gezegde van Senecaen gaat dan voort met het blad van About een lesje in literatuurgeschiedenis te geven. Daar Seneca na Christus leefde, zegt de Univers, heeft hij dus plagiaat gepleegd uit het Evangelie. Nu weet iedere schooljongen, dat het bekende gezegde niet van Seneca maar van Terentius is, die in de tweede eeuw vóór Christus leefde, en misschien aan Menander of een anderen Griekschen schrijver de genoemde woorden ontleende. De Univers zoude ongetwjjfeld nog meer verwonderd zjjn, wanneer het hoorde dat Confucius, ongeveer zes eeuwen vóór Christus, gezegd heeftdoe niet aan anderen, wat gij niet zoudt willen dat ande ren u doen, wat de helft, de practische helft, is van de les van Christus. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting deed de minister van marine eenige nadere mededeelingen betrekkeljjk den brand op de ma rinewerf, die de bekende bjjzonderheden bevestigden Het voorloopig onderzoek heeft geleerd, dat allen hun plicht betracht hebbenwellicht is omtrent de oorzaken een nader onderzoek noodig. De schade is zeer aanzienljjk. Aan den heer Viruly Verbrugge beloofde de minister de instelling eener commissie van onder zoek naar den toestand der landswerven, in ver band met de nieuwe waterwegen. Daarna had de interpellatie-Fabius plaats over de vaccinatie-geschiedenis te Dordrecht en hare gevolgen voor sommige miliciens. De minister van oorlog verklaarde dat er niets abnormaals plaats had gehaddat de inenting geschiedde met humane pokstof uit Maastricht, waarvan vroeger en ook bij anderen geenerlei bezwaar ondervonden is, terwjjl ook niet gebleken is dat de ontstane ziekte een gevolg is van de inenting. Door dit antwoord verklaarde de heer Fabius zich bevre digd, maar tusschen hem, de heeren SchaepmaUj Van der Kaaj en den minister had een gedachten- wisseling plaats over de vraag of miliciens weten dat vaccinatie niet verplichtend is. De indruk was dat de miliciens dit niet weten. De minister constateerde echter dat vaccinatie niet verplichtend is en beloofde dat bij de jaarljksche oproeping voor officiers van gezondheid dit voortaan uit drukkelijk zal worden medegedeeld vóór het begin der vaccine. De interpellatie was hiermede afge loopen.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2