Gemengde Berichten. Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken. I - rr -.■» fv.'t-' 5 f rv* '•■TrT- v. r aadat die overdracht een feit is geworden, zal de exploiteerende maatschappij al het mogelijke aan wenden om de scheepvaartbeweging te verhoogen en daartoe de voordeelen die deze haven aanbiedt te benuttigen of, waar het nog noodig mocht zijn, die aan te vullen of te verbeteren. De kamer was herhaaldelijk in correspondentie met eene der grootste buitenlandsche stoomvaart maatschappijen en er had van harentwege een onderhoud plaats met een vertegenwoordiger van dat handelslichaam, ter zake van plannen, die op den bloei der scheepvaartbeweging een allerge- wiohtigsten invloed moesten uitoefenen. Aanvankelijk leidde dit tot het vooruitzicht, dat die plannen weldra zouden worden verwezen lijkt. Sommige overwegende bezwaren, die zich opdeden, verhinderden echter, althans voor alsnog) het tot stand komen der zaak. In weerwil van de herhaalde oproepingen, on middellijk na het voorjaars-examen, hebben zich voor de vacante onderwjjzers-betrekking te £i.loe- tiug-e op een salaris van 610 slechts 2 sollici tanten aangemeld, terwijl er vroeger 10 en meer naar die gemeente mededongen. De rekening en verantwoording over 1882 van de Levensverzekeringmaatschappij van het Ned. Ond. Genootschap sluit met een totaal in ontvangsten en uitgaven van 477.647.44 het hulpfonds met 82.852.58, het zekerheidsfonds met 65.231.67 en het administratiefonds met 3.375.78J. Op 1 Jan. '83 waren afgegeven 1250 polissen met 18.534.74 verzekerd kapitaal en ƒ46.208.64 jaarljj ksche premiën en 9.575.33 verzekerde rente. De gemiddelde verzekering der polis was 1564 en per hoofd 2006de berekende sterfte was 16.17, de feitelijke 8. Het aantal polissen vermeerderde met 85 en het verzekerde bedrag met 178.081. Beroepen naar de Ned. Herv. gemeente te Wisseherke de heer De Later, pred. te St* Annaland. Beroepen te BSruinisse de heer J. H. Ge selschap Wzn., te Diessen. Kantongerecht te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld P. S. en A. J. B., te Middelburg, P. B, te Ter But- tinge, C. N. te Hontenisse, A. B. te Oost-Souburg, P. W., te Middelburg en M. S., te's-Heer-Arendskerke, allen wegeu9 het wateren op de openbare straat te Middelburg buiten de bakken tot 1 boete of een dag gev. A. de K., te Middelburg, wegens hit schuren van een stoep t* Middelburg tusschen 12 uren 's middags en 8 uren 's avonds tot 3 boete of een dag gev. P. E. en C de W., te Middelburg, wegens het laten vloeien van bloed in eeue goot aldaar tot f'i boete of een dag gev. H. A. de R., te Middelburg, wegens het hangen achter aan een rijtuig aldaar zonder verlof tot 1 boete of een dag gev. T. C. G., te Middelburg eu J. C. S., te Vlis- singen, wegens het maken van nachtelijk burengerucht elk tot ƒ5.50 boete of een dag gev. VV. K., te Mid delburg, wegens alsvoren bij herhaling tot vijf dagen gev. P. B F. B., A. G. en W. de B., allen te St. Laurens, wegens het loopen op ei'n grasperk der gemeente Middel burg, elk tot f 1 boete of een dag gev.' C. S., te Vlissingen, wegens bet wasschen van glazen aan de staat- zijde aldaar na 12 uur 's middags tot f 1 boete of een dag gev. J. de S., te Middelburg, wegens het uiten van scheldwoorden tot ƒ1 boete of 1 dag gev. C. B. en L. S. te Middelburg wegens alsvoren elk tot /0 50 boete of een dag gev. C. v. d. W,, te Amemuiden, wegens het loopen op een stuk bezaaiden grond tot l boete of een dag gev. en J. v B. Dz. en C. v. d. W beiden te Arnemuiden, wegens het loopen op een stuk grond in den tijd dat die grond bezet is met rijpende vruchten, onder verzachtende omstandigheden, elk tot f 1 boete of een^dag gev. Allen in de kosten. schreven, door het aantal brieven dat thans aan mijnheer C. Garston geadresseerd werd. Die waren volstrekt niet met een kinderachtige hand geschre ven, droegen meestal het postmerk Londen, en bleven de geheele kerstweek door komen. Op de Terp werd ook opgemerkt dat Kit niet zooals vroeger met hart en ziel feest vierde hij was nog wel veel drukker en levendiger dan Frank en Mark maar de bijnaam van onzen lawaaiïgen vriend, dien mijnheer Penrijn hem eens gegeven had, (om zjjn uitbundig geschater over de verklaringen van dien geleerde ten opzichte van monolithen), was ditmaal niet op hem toepasselijk. Op het Grijze Huis werd het kerstfeest volstrekt niet gevierd en Kit beweerde dat de gedwongen vacantiedagen zjjn vader nog brommiger maakten dan anders om hieraan te ontkomen had Frenna haar toevlucht op de Terp gezocht, waar op kerst avond al de vrienden vereenigd waren en de oude heer Garston zelf ook uitgenoodigd was. Mevrouw had hem een aandoenljjk verzoenend briefje ge schreven, daar zij hem, na dien noodlottigen mor? gen van het zoeken naar het bankbiljet, niet meer gezien had en hem verzocht ter wille van het hei lige feest alle veten te laten varendoch hij had niet eens de beleefdheid gehad van erop te ant woorden. >Het, spijt mij wel", zei de dokter ondeu gend, »want uw Kerstmis-diner, in verband met het ergerlijke bijzijn van dien ouden brompot, zou u zeker allemaal een slechte spijsvertering bezorgd hebb«n." Zooals wij gisteren onder de Laatste berichten meedeelden is Dinsdag voor het gerechtshof te 's-Gravenhage in appèl behandeld de bekende zaak van1° mej. G. C. de Rujjter, huisv. van H. A. Gnnters, somnambule; 2° J. Kimmel, geneesheer; en 3° H. A. Gnnters, magnetiseur, n° 1 en 3 wonende te 's-Hage, n° 2 wonende te Leiden, door de arrond.-rechtbank te Middelburg bij vonnis van 6 Maart jl. veroordeeld ieder tot 3 maanden cel straf en 100 boete, de eerste wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde als bedrijf, de beide anderen wegens medeplichtigheid daaraan. Op de zaak zelve behoeven wij natuuurlijk niet terug te komenwij behandelden die vroeger uitvoerig. Aan de N. Rott. Ct. ontleenen wij hét navol gende over hetgeen voor het hof is voorgevallen. Dr. Bolle van Middelburg herhaalde voor het hof zijne in eersten aanleg afgelegde verklaring en een zevental getuigen, van wege de beklaagden gehoord, deelden mede dat zij öf persoonlijk èf een hunner betrekkingen, na vruchteloos zoeken van genezing bij deskundigen, die hadden gevon den bij de somnambule. De beklaagden gaven op de eerste dat zij niet wist waardoor zij in slaap werd gebracht en dus niet toerekenbaar was, de beide anderen dat zij slechts hun beroep hadden uitgeoefend, Kimmel dat van geneesheer, Gunters dat van magnetiseur. De dokter verklaarde dat de clairvoyante hem slechts tot voorlichting diende. Voor de echtelieden Gunters voerde als verde diger het woord mr J. J. Bergsma, die zijne ver bazing uitsprak over het vonnis, waarvan het hooger beroep aan 's hof oordeel was onderworpen. Hij was van oordeel, dat het magnetisme, onder doctoraal toezicht uitgeoefend, niet als onbevoegde uitoefening van de geneeskunde kan worden aan gemerkt. Dit was reeds door de Haagsche recht bank beslist en nu had öok het O. M. te Middel burg in die uitspraak moeten berusten. Pleiter kon voorts niet toegeven dat er in deze bedrog had plaats gehad of dat, waar 't slechts éen feit gold, kon gezegd worden dat als bedrijf de ge neeskunde onbevoegd uitgeoefend was. Het genees kundig toezicht waarvan deze vervolging was uit gegaan moge nu al zeggen, dat het doctoraal toe zicht de overtreding niet opheft, maar pleiter meende dat door onderscheidene rechtscolleges steeds in anderen zin was beslist. De juffrouw wist niet welken raad zij geven moest of gegeven heeft; de dokter was in het bezit van een diploma en oefent rechtmatig de geneeskunde uit waarbij bij zich door de somnambule deed voorlichten, en de magnetiseur bepaalde er zich slechts toe zijn vrouw te brengen in den magnetischen slaap, een bedrijf waarvoor hij gepatenteerd is en waarvoor geen patent zou worden afgegeven wanneer het geen recht van bestaan had. Tegenover de jeug dige autoriteit van dr Bolle, die beweerde dat het magnetisme in de geneeskunde onbekend was, stelde pleiter o. a. de autoriteit van dr Hoek te 's Gravenhage, die het magnetisme bij herhaling gedurende zijne öOjarige praktijk heeft toegepast en er steeds zijne hooge ingenomenheid mede be tuigd heeft. Hij oordeelde ten slotte de vervolging in de hoogste mate vexatoir en de veroordeeling onrechtvaardig, en verwachtte de vernietiging van het vonnis en de vrjjspraak van de beklaagden. Ook de verdediger van den 2eu bekl., mr Rijs- houwer uit Soeterwoude, betuigde zijne verbazing over de door de Middelburgsche rechtbank uitge sproken veroordeeling. Zijn cliënt was iemand die zijn bevoegdheid met ijver en lust uitoefent, maar op toevallige wijze van een tegenstander een sterk voorstander van het magnetisme gewor den was. Bekl. had, na van eene séance getuige te zijn geweest, moeten toegeven dat de weten schap in vele gevallen te kort schoot en gevoelde zich toen tot het magnetisme zoo geneigd dat hij besloot zijn bevoegdheid onder de leiding der clairvoyante uit te oefenen. Evenals mr Bergsma trad bij in eene wederlegging der verklaring van dr Bolle. Hij laakte het ten hoogste dat deze in een geschrift dr Kimmel voor een »kermispaljas" had uit gescholden. Het kwam hem voor dat de wet geen zelfstandig onderzoek van een geneeskundige bij het uitoefenen van het magnetisme vorderde, of schoon het door bekl. steeds werd verricht, en Daar ik er niet zooveel stoffelijk belang bij zou hebben, merkte de dominé op, moet ik eerlijk bekennen dat ik mijn best zal doen om de teleurstelling te boven te komen. Ik heb veel eerbied voor de oude Egyptenaren, doch hun gewoonte om geraamten en doodsbeenderen aan tafel te hebben, zou mij niet bevallen-, geef mij liever een kalkoen en een wilden zwijnskop »Die zult gij ook hebben", zei mevrouw lachend, want deze laatste lekkernij was juist dien morgen uit Cambridge gekomen, als een ge schenk van Kit. Ook de hulst en mistel ont braken nietofschoon Kit beweerde dat dit laatste ongeschikt was voor het gebruik, daar het onderaan de hanglamp bevestigd was en men toch niet van hem kon vergen dat hij op de tafel zou klimmen om eronder te gaan staan een gezegde dat hem door den dominé zeer kwalijk genomen werd als zijnde oneerbiedig met het oog op de kracht, welke de ouden aan den mistel toeschreven. Toen de dames de tafel verlaten hadden hernam de dominé»voor het souper spraken we van oudheden, maar hebt ge wel gezien dat men bezig is om heiligschennis te gaan plegen aan de Kreek van Cook, een plaats waar zeker in duizend jaren geen spade in den grond gestoken is?" - Daar ben ik zoo zeker niet van" zei de dokter, »ik herinner mij dat mijn vader sprak Tan mislukte pogingen om daar tin te zoeken." De dominé schudde ontkennend het hoofd. »Mijn vader was anders dan gij, Penrijn". „Dat zal wel uitkomen als hij zich die ge dat hij volstrekt niet zich had schuldig gemaakt aan medeplichtigheid aan onbevoegde uitoefening der geneeskunde. Pleiter concludeerde eveneens tot vrijspraak. Bij den adv.-gen. mr Bijleveld had het vonnis geen verbazing opgewekt. Er was hier geen bis in idem zooals de pleiter voor de echtelieden Gunters meende. Men had hier met geheel andere feiten te doen dan met magnetisme en somnabulismehet gold hier de onbevoegde uit oefening der geneeskunde en daaromtrent was door getuige dr Bolle terecht proces-verbaal opgemaakt. Die heer verdiende daarvoor niet zoo a faire te zijn genomen als door de verdedigers was geschied. Of ten deze bedrog heeft plaats gehad adv.-gen. kon het niet beoordeelen, ofschoon de mogelijk heid niet was uitgesloten. De ten laste gelegde feiten besprekende staat volgens adv. gen. onte genzeggelijk vast dat de geneeskunde als bedrijf is uitgeoefend. De controle van den geneesheer, al bestond die, nain toch het misdrijf niet weg dat bij art. 1 der geneeskundige wet wordt bedoeld. De eerste beklaagde was z. i. wel degelijk toere kenbaar daar zij zich met de wetenschap dat zij geneeskundigen raad moest geven in haar helder zienden toestand deed brengen. De beide andere beklaagden moesten als medeplichtig worden be schouwd omdat de een door het schrijven der re cepten het misdrijf voltooide en de ander door het brengen van de somnambule in een magnetischen slaap het misdrijf voorbereidde. De adv.-gen. was echter van meening dat in de qualificatie van het vonnis ten aanzien van den tweeden bekl. en in de opgelegde straf eene wijziging moest worden gebracht. Het opleggen van gevangenisstraf achtte hij niet noodig. Hij requireerde mitsdien in zoover de vernietiging van het vonnis en veroordeeling der bekl. ieder in een boete van 300. Na re- en dupliek werd, zooals men weet, de uit spraak in beide zaken bepaald op aanst. Dinsdag. Te Muiderberg speelden eenige kinderen bij de goederenwagens van de Gooische stoomtram. Een meisje geraakte zoo ernstig tusschen de buf fers beklemd dat het dientengevolge overleed. Van particuliere zijde worden te Amsterdam pogingen aangewend tot het stichten van een Israëlitisch ziekenhuis voor betalenden, met een inwonend geneesheer en gelegenheid om zich door een geneeskundige naar keuze te doen behandelen. Gisteren is het getuigenverhoor in de zaak der millioenenjuffrouw afgeloopen. Ontzachlijk is de verwarring die uit de ant woorden ontstond. De een béschuldigde den ander van leugen. Op een oogenblik riep de voorzitter uit»Een van beiden liegt ge het is een schande de rechterlijke macht onder eede te bedriegen en de beklaagden noodeloos te bezwaren." Menig tooneelije gaf algemeen stof tot gelach. Heden worden de beklaagden en daarna de des kundigen over de waarde der juweelen gehoord. Zondag a. s. zal de Parkschouwburg te Amsterdam verlicht worden met 5000 bougies Godard, een uitvinding van den bekenden lucht reiziger Eugène Godard. De extra-trein van Bremen, die te Amsterdam zou komen, is niet gearriveerd, bij gebrek aan reislustigen. Daarentegen wordt aan de Amst. Ct medege deeld, dat zich bij het touristenbureau van Cook niet minder dan 18,000 Amerikaansche reislustigen heb ben aangemeld, om bij groepjes een uitstapje te maken naar de Amsterdamsche tentoonstelling. Zij komen via Harwich—Rotterdam per Rijnspooren vertrekken per Hollandsche spoor via Antwerpen. Ten bewijze, hoe verschillend de wet tot bescherming van nuttige vogels in Nederland uitgevoerd wordt, meldt men aan het N. uit Woerden, dat aldaar de beide politieagenten, in uniform met de sabel op zijde, publiek een nest met drie jonge lijsters aan de huizen der inge zetenen ten verkoop aanboden, welk nest nog wel was uitgehaald uit den tuin van het huis, bewoond door den afgetreden burgemeester. 't Is haast niet om te gelooven schiedenis herinnerde, daar zij ten tijde der Phoe- niciërs heeft plaats gehad. Wat mij verwondert is dat het prospectus van deze nieuwe onderneming daarvan niet gewaagtik heb nog nooit een aanbe veling van een mijn in Cornwallis gezien, waarin da Phoeniciërs niet genoemd werden, zoodat ik nu bijna geneigd ben te gelooven dat er iets in steekt." „In de mijn?" vroeg de dokter. „Neen; in de onderneming. Er moet een knappe kerel achter de schermen zitten, die de dra den in handen heeft. Een zijner ledepoppen is niet minder dan kapitein Copk. „De Kreek van Cook", zegt het prospectus, aldus genaamd naar den be roemden reiziger, aan wien de naam dezer plaats onafscheidelijk verbonden is." Lieve Hemel riep de dokter lachend uit, staat dat waarlijk gedrukt?" „Stellig, Hier in de courant van gisteren", en de dominé haalde het blad uit den zak. „Dat is een van de wonderen der pers uit de wereldstad, dat zij uniet alleen op de hoogte houdt van hetgeen bij uwe tegenvoeters plaats heeft, maar u de oogen opent voor dat, wat ongekend en onontgonnen voor uw eigen deur ligt. Ik wist er bijvoorbeeld óo weinig van af dat deze buurt geheiligd was door die connectie met kapitein Cook, dat ik hem altijd voor uit Yorkshire geboortig gehouden heb." »Dat was hij ook," antwoordde de dokter- »en ik geloof ook niet dat zijn zucht naar ont dekkingen hem ooit gebracht heeft naar dien afgelegen, steenachtigen uithoek, die zijn naam Op de tentoonstelling te Amsterdam zal weldra een vinding van den heer L. J. Lefèbre, te bezichtigen zijn. Hij zal nl. een mechanischen kustmisthoorn van groot kaliber exposeeren, be stemd óm langs de kust, op havenhoofden en bij sluiswachten dienst te doen. Bij dit werktuig wordt het krachtig geluid niet door stoom voort gebracht, maar door middel eener luchtpomp, die door een knaap bediend kan worden en derhalve zeer vele kosten bespaart. Vele van Charleroi hebben den op straat doorgebracht ten inwoners nacht van Zaterdag einde het wonderbaar verschijnsel te zien, dat een geestelijke had aangekondigd. Dien nacht zou namelijk de Heilige Maagd verschijnen op de maan. De geloovigen hadden 's morgens communie gedaan, zich getooid met paternosters en sca puliers en zich voorzien van gewijd water ten einde hunne devoties te doen op den weg, zoodra de Maagd zoude verschijnen op de maan. Om 2 uren 's nachts had men nog niets gezien; zij, wier geloof het zwakst was, gingen te kooi, maar zeer velen bleven nog tot 4 uren; want op dat uur, zeide mij, zou zij zeker verschijnen. Dat duurde tot het dag werd. Maar niemand had de Heilige Maagd, allen wel de maan gezien. Mevrouw Fides De Vries is geëngageerd aan het Theatre Ilalien te Parijs met de heeren Corti en Maurel. De heer Lecomte, attaché bij het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs, werd eenige dagen geleden door gele koorts aangetast. Na zeer ernstig ziek geweest te zijn herstelde hij. De koorts moet toegeschreven worden aan het feit, dat de attaché een pakket brieven uit Brazilië, waar de gele koorts heerscht, had opengemaakt, vóórdat hij het had doen ontsmetten. Het hoofd der anarchisten van Lyon, Tricot, is aldaar bij zijn terugkomst van Saint-Etienne, op het plein Bellecour gearresteerd. Hij bood heftigen tegenstand. Omtrent het ontzettend ongeluk te Sunder land wordt nog bericht, dat Fay, die de voorstel ling gaf, verklaard heeft aan een. zijner bedienden bevel te hebben gegeven om de prijzen uit te deelen na de voorstelling. Er was geen lawaai: de kinderen schenen kalm de trap aftegaan, en hij zond eenige mannen uit om ze gadeteslaan bij het heengaan. In de zaal wist men volstrekt niet wat gebeurde, tot een der bedienden kwam aan- loopen met de mare. Fay was toen om genees- heeren geijld en om politie. Ook zeide Fay, dat hij zich niet herinnerde de trapdeur halfgeopend en vastgemaakt te hebben gezien toen hij in de pauze naar boven ging. Gisteren zijn 54 kinderen begraven de eersten waren drie uit éen huisgezin, 13, 12 en 10 jaren oud. De geheele stad is in rouw. Uit Berlijn komt het bericht van de arrestatie van den beroemden romanschrijver Kraszewski. Hij is de oudste der Poolsche romanciers en dich ters meer dan honderd werken schreef hij. Ook in geheel Europa is hij bekendmeermalen was hij president op literarische congressen. Sedert 1863 woont hij te Dresden, daar hij door de Rus sische regeering was verbannen wegens artikelen in een Poolsch blad, dat hij redigeerde. Van Pau, waar Kraszewski genezing had gezocht, over Berlijn terugkeerend, werd hij daar in hechtenis genomenmen weet niet juist waarom. Omtrent deze gevangenneming wordt nader ge meld dat de Russische gezant aan de Duitsche re geering de uitlevering van Krassewski en drie andere, in Duitschland vertoevende Polen heeft gevraagd. De vier personen zouden beschuldigd zijn van .liet feit, aan de Poolsche revolutionaire partij méde- deelingen gedaan te hebben omtrent in het geheim uitgevoerde bewegingen van het Russische leger. Het theater De VAmbigu te Parijs, pnder directie van Sarah Bernhardt, zal in December een stuk van Busnach geven, getrokken uit Emile Zola s Pot-Bouille. Gemiddelde uitkomst der onderzoekingen, van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Middelburg, van 1118 Juni 1883. Lichtkracht Soortelijk gewicht Zwavel koolstof Zwavel waterstof Koolzuur 16.38 kaarsen. 0.413. 0.103 grein par M3gas. 0.000. 0.000 draagt. Het doet mij altijd denken aan een plaats waar iemand een bordje gespijkerd had„het uiteinde der wereld, nog onvoltooid." „De Kreek van Cook", merkte Mark aan, op den toon van een gids, die een reisge zelschap rondleidt„wordt aldus genoemd naar een scheepsbouwmeester van dien naam, die in het laatst der vorige eeuw aldaar een schip gebouwd had, dat te groot was om te water gelaten te worden." „De buren plachten te zeggen", zei Kit, „ginds varen de schepen, hier ligt de Zeviatham." „Wat de buren zeiden weet ik niet", ver volgde Mark, „maar wel dat het schip gesloopt en voor afbraak verkocht werd." (Wordt vervolgd.) GEDRUKT BIJ DE SEBKOEDEBfi ABRAHAMS TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 6