BUITENLAND. Laatste Berichten Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Vlissingen. Algemeen Overzicht. Briefwisseling. Scheepvaartberichten. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. O 1 zzw w Nieuw Guinea. men. De buitengemeene gestrengheid van dit vonnis is niet geschikt om de Oberdanksche woede in Italië te stillen. Een vijftigtal jonge slaven, zoo verhaalt een correspondent in Marocco, zijn een paar dagen geleden te Rabal aangekomen op weg naar Mar- quinez. Zij zijn bestemd om te dienen als wach ters in de Moorsche harems. De ongelukkigen hadden zooveel wreedheden ondervonden, dat nauwelijks een derde gedeelte op de plaats van bestemming zal aankomen. Men schat het aantal menschelijke wezens, die jaarlijks op de openbare markten van ltabal verkocht worden, op 800. In de vorige week werden drie slaven te koop ge boden in de straten van Tanger en verkocht voor 25, 32 en 37 dollars. Maandagmiddag maakte het twaalfde regi ment artillerie manoeuvres inVincennes, toen een slecht gerichte houwitser op het kruis van het paard van een trompetter sprong. Het dier was onmiddelijk dood, maar noch de trompetter noch zijne kameraden naast hem hadden letsel gekregen. In zjjn vreugde wellicht zoo goed er at te zijn gekomen blies de trompetter onmiddelijk„houdt op met vuren." L'homme-vapeur Calvayrac gaat eerstdaags van Madrid naar Parijs loopen, een afstand van 1250 kilometers in 12 dagen en langs den grooten weg. In het vorige jaar legde Calvayrac in Parijs 44 kilometers af in 2 uren 57 minuten zonder ophouden, en den afstand van Nantes naar La- Rochelle, 220 kilometers, in 19 uren met rust. Hij verklaart de overwinnaar te zijn van Vhomme- cheval, Vhomme-é'clairVhomme-rapide, Vliomme- étincelle, rhomme-locomotive en Phomme-expres. Bij de belegering van Namdinh in Tonking heeft de Fransche kanonneerboot De Fanfare een schot gelost, waarvan de kogel, volgens den correspondent van Daily News, terecht kwam vlak in den mond van het vijandelijk kanon, dat daardoor uit elkaar sprong en de soldaten die het bedienden verwondde. „Een zeldzaam kunststuk van artillerie-oefeningzegt terecht de corres pondent. .Dinsdag iverd te Oostltapelle in het openbaar verkocht: 59 A. 10 c. A. bouwland, voor ƒ1212; 98 A. 50 c. bomvlaDd, voor ƒ1066 en 1 II. 19 A. 10 c. A. bouwland, voor/1201. 20 Juni, des morgens te 8 uren. Ba- Wind- Toe ntiin DEK rom. stand pera- PLAATSEN. stand richt. kracht. lucht. tuur. Cels. Delfzijl 760.2 HW 1 helder -f- 13 Groningen 760.4 N 0 bew. 12 Den Helder 760.5 bew. 13 Vlissingen 760.3 1 betr. 14 Maastricht 761.3 1 bew. 16 Eene depressie bevindt zich vrij nabij en W. waarts van ons. De laagst bekende barometerstand is ongeveer 760 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en ZW. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 1.7 V. heden morgen 8 G. 1.7 M. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 765.8 m. m. Thermometerstand te Middelburg. 19 Juni. 's avonds 11 aren gr. 20 t *8 morgens 8 uren 59 gr. 's middags 1 uur 69 gr. *8 avonds 5 uren 69 gr. F. Amsterdam. Heden, Woensdag, ochtend te 5.27 is een hevige brand ontstaan op de marine werf en wel in het op stapel staande, nagenoeg geheel voltooide stoomschip lc klasse Doggersbank, dar in Augustus gereed zou komen. De vlammen hebben zich aan de omgeving, waar nog twee schepen in aanbouw waren, medegedeeld. Deze en de daarbij gelegen loodsen zijn allen verbrand. Tot nog toe werkt de geheele brandweer; de brand duurt voort. {Dit bericht werd heden morgen door ons op verschillende plaatsen in Middelburg en bij onze agenten buiten onze gemeente bekend gemaakt). Een nader bericht luidt De brand heeft zich bepaald tot vernietiging der Doggersbank, die met teakhout bekleed was waar door de brand zoo uitgebreid werd, nadat ook het stapelhout was aangetast. Te 8 uren zakte het stoomschip in oostelijke richting in en sleurde de hooge bekapping mede. Onder de bekapping daarnaast was de kiel gelegd en waren vijf span ten gesteld van de Kortenaer. Een en ander bleef gespaard, alleen de overkapping leed veel schade. De nevenstaande bergplaatsen voor ijzeren gereed schappen, de gasoven enz. zijn allen vernield, even als de lange muur der Kattenburgerstraat. De minister van marine heeft de ruïne bezichtigd terwjjl een onderzoek naar de oorzaak van den brand wordt ingesteld. Het smeulend stapel hout wordt den ganschen dag door brandspuiten bevochtigd. Tweede hamer. In de heden gehouden zitting is besloten tot het zenden van een adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning wegens het overljjden van H. K. H. prinses Marianne. Het voorstel werd bestreden door den heer Van Kerkwijk die meende dat de koning, blijkens de late toezending der kennisgeving van het over lijden en het gebeurde bij de begrafenis en den hofrouw, niet op rouwbeklag gesteld was. De heer Reuther is als lid beëedigd en toege laten. De minister van oorlog deed mededeeling be trekkelijk den brand op de marinewerf te Amsterdam. De commissie, belast met het onderzoek van het A dder-rapport, heeft haar verslag ter tafel gebracht. De conclusie ervan strekt tot dankbetuiging aan den minister van marine voor de gegeven inlich tingen. Het adres van rouwbeklag is vastgesteld. De kamer betuigt daarin hare deelneming en her innert aan de vorstelijke mildheid der overleden prinses. De koning en de vorstelijke familie vinden troost in het bewustzijn van het medegevoel der natie, die met vaste banden van liefde en trouw aan het stamhuis is verknocht. Morgen heeft eene interpellatie plaats van den heer Fabius, afgevaardigde voor Delft, onlang? noemden wij abusievelijk als zoodanig den heer Seret, die voor Gorinchem zitting heeft, over dè quaestie der vaccinatie te Dordrecht. Zitting van Woensdag 20 Juni, nam. 2 uren. Voorzitter de heer A. Smit. Alle leden zijn tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden na gedane voorlezing goedgekeurd. Door den voorzitter worden de volgende mede- deelingen gedaan van ingekomen stukken 1° goedkeuring van ged. staten der raadsbeslui ten van 2 Mei n° 6 en 26 Mei n° 6, beide be treffende de af- en overschrijving van posten op de gemeentebegrooting voor 1882; 2° Een rechtskundig advies betreffende het recht van eigendom der gemeente op eenige strooken grond, thans in gebruik bij de aangrenzende eige naren en gelegen achter het nieuw gebouwd wor dende schoollokaal op het Oude Kerkhof- of Hoofdwachtplein. Het advies strekt om aan de gemeente te ont raden deswege een proces in te stellen, op grond dat de tegenwoordige gebruikers meer dan 30 jaren daarvan in het ongestoord gebruik zijn geweest en er niet blijkt dat bedoelde grond immer tot de publieke straat der gemeente heeft behoord. Aan den raad worden overgelegd het verslag van de kamer van koophandel en fabrieken te dezer stede, alsmede eenige verslagen en statistie ken van verschillende gemeenten en corporatiën in ons vaderland. Tot leden voor het stembureau voor de verkie zing van gemeenteraadsleden in de maand Julia, worden benoemd de heeren Trip en Verkuyl Quakkelaar, en tot hunne plaatsvervangers de heeren Kalbfleisch en Ockers. Achtereenvolgens worden aan de orde gesteld de navolgende voorstellen 1° Tot intrekking van het raadsbesluit van 6 April 1883 om in beroep te komen bij Z. M. den koning tegen de niet-goedkeuring door ged. staten, der nader vastgestelde verordening, regelende het vergunningsrecht in zake den verkoop van sterke drank in het klein in deze gemeente 2° Tot het in erfpacht overnemen van een ge deelte rijksduin voor den tijd van 99 jaren ad 2 per HA. en per jaar, noodig voor den aanleg dei- duinwaterleiding naar deze gemeente 3° Tot vernietiging van den aanslag, op het kohier voor den hoofdelijken omslag, van C. Kroon in de 9e klasse, zijnde abusief geboekt in de plaats van J. A. Croon, en tot het aanslaan van den laatste op het eerste suppletoir kohier voor dit jaar 4° Tot het machtigen van burg. en weth. om den onderhoudsplichtigen van wegen en voetpaden in deze gemeente, overeenkomstig 2 van art. 38 van het reglement op de wegen, de gelegenheid te geven tot afkoop van de op hen rustende ver plichtingen, tegen betaling van 10 cent per strek- kenden meter en per jaar. Het onderhoud zou dan worden overgenomen door de gemeente, waardoor tegelijk zekerheid verkregen wordt dat dit onder houd geregeld en naar behooren geschieden zal; 5° Tot het machtigen van burg. en weth. om een vast persoon te benoemen voor het toezicht op de wegen en voetpaden, op eene belooning van ƒ100 'sjaars; 6° tot het goedkeuven van gevraagde af- en overschrijving op de begrooting over 1882 van het weeshuis 7° idem van het gasthuis; 8° tot het goedkeuren van de ingekomen reke ning en verantwoording over 1882 van de kamer van koophandel en fabrieken alhier 9° tot af- en overschrijving van vier posten op de begrooting der gemeente over 1882en be treffende het beschikken over den post voor on voorziene uitgaven alsmede de goedkeuring eener wijziging in de begrooting der gemeente over 1883; 10° tot uitgifte van p. m, 500 M2 grond, buiten de voormalige Duinpoort, aan den heer Joh. L. Gruber, concessionaris der duinwaterleiding, ten dienste dier leiding, voor den tijd dat die con cessie duurt ad 0,25 per M2 en per jaarna voorafgaande verklaring dat die grond voor den publieken dienst niet benoodigd is 11° om aan den heer J. Kloprogge in huur te geven de loods op de Zeehondenwerf tegen 6,50 per maand en tot wederopzeggens toe 12° om eene som van 300 's jaars te bestem men tot vergoeding van huur eener woning voor den hoofdonderwijzer op school B, uithoofde deze, door het verbouwen dier school en de veranderde bestemming daaraan gegeven, verplicht is zijne tegenwoordige woning in de school te verlaten; 13° om burg. en weth. te machtigen tot het sluiten eener geldleening ten bedrage van 112.000 om daaruit verschillende uitgaven, rakende de verfraaiing der stad, de verbetering van wegen, den aanleg van een spuiboezem volgens overeenkomst met het polderbestuur van Walcheren, tot beta ling van aangekochten grond, overname der vesting werken enz. te bestrijden 14° een verzoek van A. Klaijsen tot vrijstelling van de betaling van vier maanden pacht, als aan nemer van de straatvuilnis enz op grond dat hij zoo groote schade heeft geleden, en aanbieding om de bestaande afsluiting aan de gemeente over te geven. Hierop wordt afwijzend beschikt. Al deze voorstellen zijn door de commissiën van financiën, van fabricage en van belastingen, voor zooveel noodig, onderzocht, terwijl daarover door haar advies is uitgebracht. Daar deze adviezen in overeenstemming zijn met de voorstellen van het dag. bestuur, worden alle voorstellen door den raad aangenomen. De besluiten tot uitvoering der werken, waar voor de geldleening wordt aangegaan, worden daarna aan den raad voorgesteld en aangenomen. De vergadering is vervolgens gesloten. De Fransche bladen brengen groot nieuws uit Madagascar. Men weet dat het eskader van admi raal Pierre reeds eenigen tijd voor Tamatave, de voornaamste haven aan de oostkust van het eiland, gelegen heeft. De admiraal had nu aan den kommandant der vesting een ultimatum gesteld, waaraan deze weigerde zich te onderwerpen, en daarop hem medegedeeld dat de vijandelijkheden een aanvang zouden nemen. Het eskader zette zijne troepen aan land, die spoedig Tamatave en het tolkantoor genomen hebben. Alle punten aan de baai van Majambo en'aan die van Tenerive zijn vernield. De Hovas zijn naar het binnenland gevlucht en houden zich daar schuil. De bezetting van de vesting en het tolkantoor is zeker eën gewichtig feit, dat de koningin van Madagascar stellig zal dwingen om concessies te doen. Juist terwijl deze slag door de Franschen ge slagen wordt zijn de Madagascarsche afgevaardigden, die heel Europa hebben doorgetrokken ja zelfs Amerika hebben bezocht, om de hulp te erlangen welke nog steeds niet gekomen is, te Parijs aan gekomen om een onderhoud te hebben met den tijdelijken minister van buitenlandsche zaken Jules Ferry. Wellicht zijn zij gekomen met het plan om de voldoening te geven, die zij een half jaar geleden weigerdenmaar de heer Ferry zal hun in antwoord daarop dan het jongste nieuws uit hun land hebben medegedeeld. Naar admiraal Pierre zal hij hun hebben verwezen om te onderhandelen over de condities voor het ophouden der vijandelijkheden, 't Is niet onwaarschijnlijk dat de oorlogszuchtige grillen van koningin Ra- navalo nu zullen ophouden. Men begrijpt dat over dezen loop van zaken in Madagascar men in Frankrijk zich verheugt. Allendie gewoon zijn met een ernstigen blik en weinig bezield door de zucht naar zekere gloire de koloniale expedities van het land gade te slaan, moeten verlangen naar het eind ervan, hoe eerder hoe liever. Ziet men naar Tonking, dan is het duidelijk dat de onderneming in die streek in hoofdzaak krachtverspilling is. De verhouding tot China is niet zoo schitterend als de meeste bladen wel willen doen voorkomen, en een oorlog met het hemelsche rijk zoude een zware beproeving zijn voor een land als Frankrijk, welks financiën zoo deerlijk in de war zjjn. De verwarring in de schatkist zoude nog grooter worden, handel en nijverheid zouden een grooten slag krijgen; en daartegen kunnen zij allerminst op dit oogenblik. Te kwader ure heeft men aan de zucht tot buitenlandsche expedities toegegeven, ongetwijfeld door den invloed van den minister- van buitenlandsche zaken Chailemel-Lacour. Geen wonder dat nu diens reisje naar Vichy, waar hij voorloopig zes weken zal blijven, in verband wordt gebracht met den loop van zaken in Tonking. Intusschen keerde de Chineesche gezant Tseng naar Parijs terug en nu zal de heer Ferry met hem overleggen; daarna kan de door den heer Challe- mel-Lacour gezonden Tricou worden teruggeroepen. Wanneer dit alles gebeurt is het aan den eenen kant zeker, dat wederom een Gambettist zich heeft onmogelijk gemaakt; maar dan zal het aan den anderen kant nog de vraag zijn of het verschil met China naar aanleiding van de Tonking-zaak tot een goed einde zal worden gebracht. De cor respondent van den New York Herald maakt over de stemming in China een en ander openbaar na een onderhoud, dat hij had met den Chineeschen gevolmachtigde Li-Hung-Tschang te Shangai, den Chineeschen Bismarck gelijk hij hem noemt. De Chineesche regeering had dezen naar Shangai gezonden om met den heer Tricou te onderhan delen. Uit die conferentie van den correspondent blijkt, dat sedert onheugelijke tijden Anam en Tonking aan China schatplichtig zijnherhaal delijk had China aan Anam troepen gezonden in tijden van woelingen, al had het zich nooit met locale belangen bemoeid. Koningen hadden elkaar opgevolgd en dynastieën hadden afgewisseld, maar de schatting was steeds betaald. Onder voorwendsel dat de katholieke zendelingen werden vervolgd had Frankrijk zes provincies van Anam bezet daarop volgde de Fransche expeditie die moest dienen om in zuidelijk China wegen voor den handel open te stellen en ook hiertegen had Li- Hung-Toehang geprotesteerd. Hij had den toen- maligen gezant Bourée gezegd dat handelswegen op vredelievende wijze konden worden geopend, en dat geen expeditie noodig was wanneer het was te doen om de belangen van den handel. China beschermde reeds den vreemden handel tot een bedrag van millioenen in open havens en kon op dezelfde wijze den Franschen handel in Anam be. schermen. Na deze vertoogen had de heer Bourée de schikking gesloten die door den minister Chai lemel-Lacour niet was goedgekeurd. Li-Hung- Tschang hoopte dat de Fransche natie niet haar steun zoude geven aan een ministerie dat de rechten van China aanrandde. In Parijs is met veel geestdrift het Garibaldi- feest gevierdbanketten werden gehoudenin redevoeringen en toosten heeft men het druk gehad over de verbroedering van Frankrijk en Italië. Of evenwel door zulke feesten de verbroe dering der beide landen veel verder zal komen? De kamer van afgevaardigden nam gisteren het wetsontwerp op de werklieden-syndicaten in zijn geheel aan. Overigens is het kalmmen begint reeds te bemerken, dat het zomerseizoen ook voor de po litiek gaat aanbreken. Alleen moeten wij nog melden, dat het Engelsche Hoogerhuis gisteren de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp, waarbij het huwelijk van een weduwnaar met de zuster zijner overleden vrouw wettig wordt ver klaard, ten einde gebracht heeft, zonder dat het ont werp eenige belangrijke wijziging heeft ondergaan. Een der leden beloofde daarbij zoo spoedig mo gelijk een nader voorstel te zullen indienen, hou dende dat de terugwerkende kracht der wet worde beperkt tot de kinderen, die uit dergelijke, vóél de uitvaardiging der wet gesloten huwelijken geboren zijn. Wij zeidenhet zomerseizoen breekt aande badreizen zijn ook voor de gekroonde hoofden begonnen. Keizer Wilhelm, die te Ems de bad kuur ondergaat, zal daar een bezoek ontvangen van den czaar van Ruslanden de keizer van Oostenrijk zal dan deze beiden ontmoeten. Deze driekeizers-bijeenkomst, waarvan in onze Laatste Berichten gisteren reeds melding werd gemaakt, kan weer een rijke bron zijn voor allerlei vermoedens en gissingen in de wereld der hoo- gere politiek. •.i?: Het door Engeland geannexeerde eiland is in de jongste vergadering van het Aardrijkskundig genootschap te Londen het onderwerp geweest van een reisverhaal, dat de heer Wilfred Powell heeft voorgelezen. Nieuw Guinea of Papoeasië heeft volgens dien reiziger, die acht jaren in die streken heeft doorgebracht, met de naburige ei landen een oppervlakte van 312,000 vierkante Engelsche mijlen, dus 19.000 vierkante mijlen meer dan Borneohet is dus even groot als Engeland, Schotland, Ierland en Frankrijk te zamen. De heer Powell gaf een belangrijke be schrijving van de ligging van dit eiland in den Australischen archipel en van de zeden en gewoonten der bewoners. Uit het oogpunt van handel, beweerde de spreker, is er geen land ter wereld dat Nieuw-Guinea nabij komt in overvloed van natuurlijke producten: men vindt er fijne houtsoorten, bamboes, paarlen, goud, harsen, sago, gember, cocosnoten, elpenbeen, para dijsvogels en tabak, dat in groote hoeveelheden voorkomt. De inwoners zijn ten deele Maleiers en ten deele van een negerras, dat zich tot op Nieuw-Holland uitstrekt en waaraan men den naam van Papoea-negers gegeven heeft. In den loop der discussie wees admiraal Mores by, die talrijke eilanden-groepen in die streek heeft ontdekt, erop, dat de nieuwe weg tusschen Oostelijk Australië en China langs Nieuw Guinea een afstand van 500 mijlen bespaart, en ongetwij feld in de toekomst de weg zal worden van alle stoomschepen. Aan te Wissekerke. Wij geven u, na uwe toelichting, volkomen gelijk. Hierna beter. Alissingen 20 Juni. Vertrokken heden de Nederl. brik Eendracht, gezagv. Dijkstra, naar Sundsval, en Z. M. kanonneerboot Hydra, kom mandant van Hengel, naar Brouwershaven. Laatstgenoemde is heden Middelburg gepasseerd. In de op heden door de Nederlandsche Handel' maatschappij gehouden veiling van 92926 balen Java koffie, 7000 balen Menado koffie, 2696 balen Macassar koffie en 479 kisten Padang koffie is alles verkocht. Menado J a 1} cent, Preanger lj a 31 cent, Padang 2j a 3§ cent boven taxatie. Blank W. I. aard en Tagal a 11 cent, bleek groenachtig lal cent onder taxatie. Oostburg, 20 Juni. De aanvoer was heden weder zeer voldoende terwijl de kooplust wat beter was voor beide soorten gerst en voor den droogste tarwe. Van gerst werd veel afgedaan doch overi gens beteekende het verhandelde niet veel. Men besteedde heden voorNieuwe tarwe 7,—i a ƒ8,50; nieuwe rogge ƒ6,— 6,25 a 6,50nieuwe wintergerst 4,75, 5, a 5,25 nieuwe zomergerst 4,50, 4,75 a ƒ5,haver ƒ3,4,25 a ƒ4,50; paarden- boonen ƒ7,ƒ7,50 a ƒ8,groene erwten ƒ0,ƒ0,— a ƒ0,kanariezaad ƒ12.— a 13,-. Amsterdam, 20 Juni. Raapolie op 6 weken ƒ421 Lijnolie 24. 8TAATSLEENINGE 8. Nederland. Cert. N. W. Sch. 21/2 pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 dito Obl. 1878 1000. 4 dito dito 1883 4 België. Obligatien21/2 Frankrijk. Origin. Insch. 3 n Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 dito Goudleening5 tt dito dito il. 500 6 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Amsterdam. 19 20 luni. Juni 667/i6 6öS/g 731/2 - 10U/4 10ia/4 1011/2 1015/ig 100 9915/j8 97 823/4 - 1007/g

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2