N° 144 126* Jaargang 1883. Donderdag 21 Juni. Middelburg 20 Juni. Benoemingen en besluiten. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. 20 en 21 Juni te Kruiningen. MIDDELBURGSCHG COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhdijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Zij, die zich met 1 Juli op deze courant abónneerenontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos. Onze gemeente werd heden bezocht door 24 chefs van dienst van Fransche spoorwegmaat schappijen, van wier komst wij in ons nominer van Dinsdag melding maakten. Dit gezelschap, dat eigenlijk uit 28 personen bestaat, heeft een bezoek aan de tentoonstelling te Amsterdam gebracht en o. a. ook Den Haag en Seheveningen bezocht. De heer J. L. Cluysenaar, secretaris en chef van den centralen dienst bij de maatschappij tot exploitatie van staatspoorwegen, heeft met vier heeren ingenieurs de aangename taak op zich genomen om de vreemde bezoekers op hun tournée te vergezellen en behulp zaam te zijn. Te 7.40 vertrokken zij heden morgen per extra trein uit 's-Gravenhage en kwamen hier te 10.45 aan. In gezelschap van de heeren C. W. P. Mieling inspecteur, H. E. Beunke, sectie-ingenieur en A. J. Brevet, hoofd-ingenieur bij den waterstaat, begaven zjj zich in zes rijtuigen naar het hotel Abdij, waar zij een ontbijt gebruikten. Des namiddags vertrokken zij naar Domburg, waar zij in het badhötel dineerden. Heden avond zijn zij in Middelburg teruggekeerd, waar zij in genoemd hötel en in de Nieuwe Doelen logeeren. Borssele, 20 Juni. Maandag hield de Dijk- raad voor de waterkeering van Ellewoutsdijk Borssele alhier eene vergadering, waarin een tweetal belangrijke punten werden behandeld. In de eerste plaats werd besloten in hooger beroep te komen van eene beslissing, waarbij goedkeuring onthouden is aan een voorstel tot vernieuwing van verdedigingswerken. Ten 2e werd goedge vonden machtiging aan te vragen tot het instellen van een nauwkeurig onderzoek naar den toestand van den onderzeeschen oever van Ellewoutsdijk. De ambtenaar hij den vereenigden post- en telegraafdienst P. J. Waale, thans te Amsterdam, wordt rnet ingang van 1 Juli verplaatst naar het kantoor voor den vereenigden dienst te Waalwijk. Te oordeelen naar de talrijke vergaderingen, die de commissie voor de grondwetsherziening houdt, wordt er veel spoed met de zaak gemaakt. Van hetgeen er in die vergadering voorvalt, wordt echter niets publiek, daar aan de leden der com missie geheimhouding is opgelegd. Van onzen eigen verslaggever.) Langs frissche weiden, welige akkers en rijpende boomgaarden voerde ons heden in den vroegen ochtend het stoompaard naar Vlake, van waar we ons langs een goed onderhouden grintweg naar Kruiningen begaven, ter hijwoning van de alge- meene vergadering der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij en de daaraan verbonden tentoonstelling. De van den toren en vele woningen wapperende driekleur verkondigde reeds van verre dat het dorpje feest vieren zou, terwijl op de Markt vele handen zich repten om de muziektent in orde te brengen, waar heden avond het fanfarengezelschap Eendracht maakt macht eene openbare uitvoering zal geven. Aan eene andere zijde van het markt plein was men druk in de weer om een café rus* tique op te slaan en te versieren, teneinde den in woners en den te verwachten vreemdelingen gele genheid te geven zich te verfrisschen. In de eerste plaats begaven wij ons naar'thotel, dat ons gedurende eenige dagen herbergen zou. We schreven uit gewoonte hötel, maar zij, die meenen mochten dat het logement waar wij ver blijven zouden, eenige overeenkomst had met de paleizen in onze grootere steden, zouden zich deerlijk vergissen. Geen zwartgerokte kellners hier, of pedante ganjons, die hun slecht Fransch te luchten hangen of de schoone moedertaal erbarmelijk mishandelen geen restauratiezaal met tallooze gaskronen en spiegelsniets van al de pracht en 't vernis waaraan we ons zoo gemakkelijk gewennen. Eene eenvoudige herberg, met bruine van tallooze deuren voorziene en met aanplakbiljetten van koopdagen, spoor treinen enz. gestoffeerde wanden een iets donker der zoldering, waarvan eenige ordinaire petroleum lampen afhangen, een met zand bestrooide vloer, eenige stoelen en tafels, die de kennismaking met den schilder reeds lang vergeten zijn, ziedaar de zaal. Een vrij gemakkelijke trap voert naar een zeer klein logeerkamertje, waar glazen en flessehen de meeste plaats innemen en wij met een ons tot nog toe onbekenden gast den nacht zullen door brengen. Maar de bediening is, ook zonder kellners, vlug; de lui zijn welwillend en voorkomend en men moet roeien met de riemen die men heeft. Tegen 10 uren begaven wij ons naar de ruime zaal van den logementhouder C. de Jonge, waar de algemeene vergadering gehouden werd en waar zich allengs een vrij talrijk publiek, waaronder ook enkele Walchenaars, zich vereenigde. De heer mr C. J. Pické, algemeen voorzitter der maatschappij, opende de vergadering met een hartelijk welkom.' Hij achtte dit eene aangename taak in de eerste plaats omdat de vooruitzichten van den oogst zoo bevredigend zijn en ten tweede omdat het de tweede maal is dat de algemeene vergadering in het gastvrije Kruiningen wordt gehouden. De eerste maal is gebleken dat Krui ningen zijne gasten aangenaam ontving en de voorzitter twijfelt niet dat dit ook ditmaal het geval zijn zal. Daarvan levert de feestelijke tooi van het dorp reeds een eerste bewijs. Reeds nu brengt de voorzitter daarom dank aan den burgemeester der gemeente, met verzoek die wel aan de burgerij te willen overbrengen. Evenals andere jaren was ook deze vergadering bezocht door de leden van het bestuur der ge meente, waar men bijeenkwam, maar de leden van het gedeputeerd college en den commissaris des konings, die anders zich door een commissie laten vertegenwoordigen, waren ditmaal, zooals de voorzitter mededeelde, door een samenloop van omstandigheden verhinderd. Een lid van het gedeputeerde college hoopt echter morgen de ten toonstelling te bezoeken. Als naar gewoonte verbond de voorzitter aan het welkom een enkel woord over den toestand van den landbouw in het afgeloopen jaar. Gaarne had spreker dit gedaan met blijmoedigen geest, doch de treurige herinneringen aan de vroe gere jaren verhinderen dit. Gaarne had de heer Pické ditmaal een juichtoon doen hooren, doch, evenals het niet aangaat in het huis van den herstellenden zieke een vroolijk feest te vieren, gaat het ook niet om, nu aanvankelijk eenige ver betering te wachten is, reeds te juichen. De voor zitter sprak daarom liever de hoop uit dat de slechte jaren door goede mogen gevolgd worden en dat, wanneer we over 5 of tien jaar weder bijeenkomen, uit volle horst met een zoodanige juichtoon zal kunnen worden ingestemd. Evenals in alle zaken is echter ook hier uit het kwade iets goeds voortgekomen. Waren toch de slechte jaren niet gekomen, dan zouden de landbouwers op den gewonen weg zijn blijven voortgaan, thans echter zijn zij opgewekt om een anderen weg in te slaan. Menigeen is reeds overtuigd geworden dat het landbouwbedrijf moet gewijzigd worden, dat, nu Amerika en andere landen met het Zeeuwsche graan in concurrentie treden, een andere weg moet worden ingeslagen. En welke is die weg Zuivelbereiding, antwoordt de voorzitter. Sedert jaren is het hoofdbestuur bezig om te trachten den landbouwers het voordeel van dien weg te doen inzien. O. a. werd op de alg. vergadering te Goes eene tentoonstelling gehouden, bijna uitsluitend aan de zuivelbereiding gewijd. Daaraan ontbrak echter nog wat, nl. eene goede beschrijving. De heer Wouter Sluis, die het leveren van zoodanige be schrijving had op zich genomen, is steeds in ge breke gebleven aan de vervulling zjjner belofte te voldoen. Het hoofdbestuur heeft daarna die taak opge dragen aan een daartoe uitstekend bevoegd persoon, nl. den heer Vorsterman Van Oijen. Deze heeft aan die opdracht voldaan en thans is een werkje in 't licht verschenen dat de stoutste verwachtin gen van het hoofdbestuur en bévoegde deskundigen overtreft en waarschijnlijk ook bij de leden dezer vergadering met ingenomenheid is ontvangen. Bedoeld werkje toch bevat nevens het eigenlijke onderwerp tal van voor den landbouwer nuttige wenken en de vqorzitter wenscht het in aller handen. Zijn er reeds eenige sporen te zien dat het stre- ven van het hoofdbestuur eenig gevolg heeft? zal men wellicht vragen. Neen, zegt de voorzitter, wanneer men de verslagen der atdeeling raad pleegt. Ja echter, wanneer men hier en daar in lichtingen inwint. De heer Nijssen heeft zich reeds vroeger op de zuivelbereiding toegelegd en ook op andere plaat sen is men reeds begonnen met pogingen aan te wenden om meer voordeel van de melk te trekken. O. a. is te Hulst door een landbouwer voor dat doel reeds een ijskelder ingericht. Vraagt men nu wat in het belang van den landbouwenden stand te doen is, dan antwoordt de voorzitter: leest vlijtig de handleiding van Vors terman Van Oijen; legt u meer toe op den aanfok van vee; bestemt een deel van uw akkers tot kunstweiden of voor voedergewassen en laat den graanbouw langzamerhand op den achtergrond treden. Daarna herinnerde de voorzitter eraan dat de Mv thans 40 jaren bestaande, in een gunstigen toestand verkeert; het ledental is stationair ge bleven, doch de financieele uitkomsten zijn zeer gunstig. Vervolgens deelde de voorzitter mede wat door het .hoofdbestuur en de afdeelingen is verricht en sloot met den wensch dat de zuivelbereiding langzaam aan meer en meer zal toegepast worden en dat, wanneer de goede oogstjaren de kwade hebben vervangen, en de Mu weer in Kruiningen vergadert, de landbouwende stand met voldoening een luide juichtoon zal kunnen doen weerklinken. Daarna werden de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. Op de algemeene vergadering van 1882 werd mededeeling gedaan van een schrijven van den heer B. Giljam Az. te Onwerkerk, waarbij deze de vraag deed of er geene mogelijkheid bestaat om hier, even als, naar schrijver meent, in Enge land, een wet te verkrijgen, die ieder landbouwer de bevoegdheid geeft zijn aangrenzenden buur man, zoo een beleefd verzoek niet helpt, te nood zaken zijn bouw- en weiland te zuiveren van alle verder zaad gevend onkruid. De verschillende afdeelingen werden uitgenoo- digd daaromtrent hun gevoelen te doen kennen. Een aantal antwoorden, schriftelijk en mondeling, kwamen in, o. a. een breed gemotiveerd van de afdeeling Noord-Beveland. Deze afdeeling is van gevoelen dat het niet te verwachten is, dat pogingen tot verkrijging eener rijkswet eenigen kans van slagen zullen hebben en van oordeel dat het meer de zaak van den plaatselijken wetgever is in de onderhavige zaak voorziening te nemen, waartoe deze naar hare meening bevoegd is. De afdeeling adviseert aldus en zou wel wenschen dat, indien het hoofdbestuur haar gevoelen deelt, in dien zin een praeadvies werd uitgebracht. Daarbij zal echter h. i. uitdrukkelijk behooren te worden opgemerkt dat nimmer aan iederen landbouwer de bevoegdheid kan worden gegeven om zijn aangrenzenden buurman te noodzaken diens bouw en weilanden van verderzaadgevende onkruiden te zuiveren, maar dat de gemeentelijke verordening wel zal mogen inhouden de verplichting tot zui vering op gezette tijden of op aanzegging van burg. en weth. der gemeente. Deze brief werd voor kennisgeving aangenomen. Daarna bracht de commissie, belast met bet onderzoek der rekening over 1882, bij monde van den heer Rembges rapport uit, strekkende tot goedkeuring tot een bedrag van 4349,36 in ontvang, f 3499.92J in uitgaaf en dus met een batig slot van 849.43J. Alzoo werd besloten en tevens om den alge- meenen penningmeester hulde te brengen voor zijn nauwkeurig gehouden beheer. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de namen der keurmeesters voor de tentoonstelling. Deze zijn voor paarden: C. Mazure, prov. veearts te Middelburg, J. van Wesemaal, te Hengstdijk en G. J. van der Linde, te Oolijnsplaat. voor rundvee: P. J. Vermast, prov. veearts te Scherpenisse, J. van Schouwen, te Wissekerke, en C. J. Labrijn, te 's Gravenpolder Voor schapen en varkens. A. Markusse, te Cats, M. Bruinooge, te Eversdijk (Kapelle), en J. Weststrate, te Kattendijke voor werktuigen enz. J. C. Bouwens, te Kruiningen, A. Nijssen, te Kapelle, en C. Janse, te Nieuw en St. Joosland voor boter en kaas: H. C. Baarens, te Kruiningen, J. Kosten, te Goes en C. van der Werff te Rilland-Bath. Daarna werd medegedeeld dat door het hoofd bestuur besloten is de volgende algemeene ver gadering, behoudens wijziging van den datum, op Donderdag den 24e Juli 1884 te Middelburg te houden. Bij die gelegenheid zal o. a. tentoongesteld worden het vee dat naar de Amsterdamsche tentoonstel ling zal gezonden worden. Alle kosten, aan die tentoonstelling verbonden, zijn voor rekening van het hoofdbestuur. Hiermede moeten wij ons verslag van de alge meene vergadering eindigen. Op de bespreking der vraagpunten en het verder verhandelde komen'we morgen terug. We gebruiken nu in der haast een kop koffie waarvan wij het niet noodig oordeelden het recept te vragen, en stapten tegen 1 uur in de gereed staande rijtuigen om deel te nemen aan den, den leden aangeboden, rijtoer. Naar men ons mede deelde zullen wij Yerseke, Yersekendam, Wemel- dinge, Kapelle en Schore bezoeken en te 6 uren ongeveer te Kruiningen terugbeeren. Ook daarover dus in een volgend schrijven. leger. Met ingang van 1 April jl. 13 aan den, met ingang van dien datum, eervol uit zijn betrekking ont slagen wapencontroleur le kl. bij de inspectie der draag bare wapenen te Delft J. J. Praikin, pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 748 'sjaars. examen. De benoeming tot gecommitteerde van dr. C. M. Francken, hoogl. aan de rijks-universiteit te Utrecht, is op diens verzoek ingetrokken en in diens plaats als gecommitteerde bij de eind-examens der gymnasia te Utrecht en Arnhem aangewezen mr. W. H. de Beaufort te Leusden. marine. Ve tijdelijke off. van gez. 2e kl. dr. J. Roth, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer wordt met den laatsten dezer op nonaet. gesteld. De collecte tenj behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst heeft te Aardenbnrg 20.36 opgebracht. Eene hevige hagelbui ontlastte zich Zondag over het Z. O. deel der gemeente Biervliet, en Maandag werd het N. deel door hagel geteisterd. Enorme hagelsehade is niet veroorzaakt; alleen de in vollen bloei staande paardenboonen hadden veel te lijden. De landbouwer M. in die gemeente heeft van zijne 7 koeien 7 kalveren bekomen, wat te meer eene bijzonderheid is te noemen, daar al de kal veren vaarzen zijn. In een artikel maakten we verleden week een soort van parallel tusschen tentoonstellingen en kermissen. Welnu, dat met de thans in gang zijnde tentoonstelling ook als onwillekeurig een soort van Amsterdamsche kermis op groote schaal terugkomt, kan men dagelijks uit den aard van berichten en annonces zien. Zoo werd in de afge loopen week door de politie een man van het terrein verwijderd, die er een ambulante loterij hield, 't scheen een soort van bookmaker zonder wedren erbij te zijn. De man bad permissie van de directie der tentoonstelling, doch de politie meende hem toch te moeten wegsturen, als val lende hij in de categorie der rijfelaars, rollebollers en andere dobbelaars, die van de kermissen geweerd worden. In de Weteringkerfe, vlak bij de tentoonstelling, worden eiken avond om 8 uren voorstellingen gegeven door den welbekenden Amerikaanschen pelgrimzanger Philip Philips." Daar de onder nemers annonceeren «tengevolge der tentoonstelling V," (N. B.I) schijnen zij te verwachten goede zaken te zullen maken bij de tentoonstellingslui. Men verwacht ook eerstdaags eenige poffertjes kramen voor christelijke jongelingen, alsmede een goochelaar met den bijbel, terwijl zekere Amster damsche dominee séances zal houden om te ver klaren hoe men de geloovige schare onder een hoedje ban vangen. {Zier. courant.) Sabbadini, de koetsier die Oberdank over dé Oostenrijksche grenzen gebracht had van Udine naar Ronchi, is schuldig verklaard aan hoogver raad en ter dood veroordeeld door het hof van Innspruck. De Italiaansche regeering had de uit levering van Sabbadini als Italiaansch onderdaan geweigerdtoch heeft men hem later verrast ea op Oostenqjksch grondgebied in hechtenis gensw

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1