N° 143. 126e Jaargang. 1883. Woensdag 20 Juni. Eps-belastingen. Be Internationale Koloniale Tentoonstelt SCHUTTERIJ. Middelburg 19 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Loting van het jaar 1883. Vlissingen in 1882. P a r ij s. MIÖDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooii, te Tholen: W. A. van Nieuwenhüijzen, en te Ter Neuzen: A. vJfS der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Zij, rlie zich met 1 Juli op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op artikel 11 van zijner majesteits besluit van den 21 Maart 1828 maken bekend 1° dat de alpkabetische naamlijst van al de personen, dié aan de loting van dit jaar moeten deelnemen, ter inzage van een ieder zal liggen op het raadhuis dezer gemeente van heden tot en met den 25 dezer, des Zondags uitgezonderd, des voormiddags van tien tot twaalf uren, 2° dat de voorgeschreven loting zal plaats hebben op Dinsdag den 26 Juni a. des voormiddags te 10 uren, op het raadhuis dezer gemeente, 3° dat mede bij de loting zullen moeten tegen woordig zijn, ten einde tot eene naloting te worden toegelaten, alle personen vallende in de termen van schntterplichtigheid, welke uit andere gemeen ten sedert de laatste inschrijving in deze gemeente zijn komen inwonen en tot dusver buiten oproe ping zijn gebleven, 4° dat niemand tot de loting zal worden toege laten dan de ingeschrevenen zei ven of hunne gevol machtigden en dat ten blijke daarvan zal moeten worden vertoond een oproepingsbiljet dat aan iedere ingeschrevene van wege het gemeentebe stuur zal worden te huis bezorgd. Middelburg, den 18 Juni 1883. De burgemeester eu wethouders voornoemd, D. A. DRONKERS, l. 6. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden het door den provincialen inspecteur dei- directe belastingen enz. te Middelburg, den 16eB Juni 1883, invorderbaar verklaarde kohier der personeele belasting n° 2 voor het dienstjaar 1883,84, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9en April 1869 (Stbl. n°. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 18ea Juni 1883. De burgemeester voornoemd, D. A. DRONKERS, L. B. De Goesche courant verschilt met ons in meening over de gevolgen van het te Winterswijk met de stembus gebeurde. Volgens haar heeft het gebeurde wel geen invloed op de verkiezing uit geoefend, maar het had toch invloed kunnen uitoefenen. »Er kunnen bijv., zoo schrijft zij, kiezers onverrichterzake vertrokken zijn, die niet wilJen of konden wachten, tot de bus weder in orde was. Als dit nu slechts met éen kiezer het geval is geweest, dan had de heer Brantzen van de Zijp niet meer de volstrekte meerderheid." Als dit het geval ia geweest wat gemak kelijk valt te constateeren dan, ja dan bestaat er reden om, opgrond van het gebeurde, de ver kiezing nietig te verklaren. Maar uit de feiten die meegedeeld zijn blijkt dat er een dergelijke verhindering voor geen enkelen kiezer heeft plaats gehad. En wij, die indertijd bij het gebeurde met de verkiezing van den heer Bool het kleingeestig hechten aan eene informali teit hebben bestreden, terwijl er toen nog van een verzuim en thans alleen van een ongeluk dat spoedig hersteld werd, sprake was, wij zouden het thans even kleingeestig vinden als men op grond van dat ongeval over de wettigheid der verkiezing ging beraadslagen. Daarbij verdient nog in het oog te worden ge houden dat alle volgende kiezers, die na het gebeurde kwamen stemmen, van het voorgevallene in kennis gesteld werden en er geen enkele is geweest die eenig bezwaar daartegen heeft inge bracht. Wij vermoeden dus dat het gebeurde niet zoo bijzonder belangrijk zal geweest zijn. De Goesche courant herinnert aan vroegere beraadslagingen in de tweede kamer oververkie- zingsincidenten in verband met het te vroeg sluiten van een stembus. Ons dunkt dat het verschil tus- schen zulk een inbreuk maken op de wettelijke voorschriften en het te Winterswijk gebeurde zoo hemelsbreed is dat die beide gevallen niet op éen lijn te stellen zijn. Op zulk een informaliteit niet te letten zouden wij onverantwoord vinden, omdat daardoor de weg tot allerlei misbruiken zou geopend zijn. Naar wij vernemen is men heden aangevangen met de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van de telephoongeleiding tusschen Mid delburg en Domburg. De Belgische minister van buitenlandsohe zaken, de heerFrère-Orban, kwam heden met den middag trein te Vlissingen aan, en werd door den heer Benier, Belgisch vice-consul, afgehaald. Het doel der komst scheen te zijn een blik te werpen op de havens en dokken van Vlissingen. Zijne excellentie kwam te 2 u. 47 m. te Middel burg aan en maakte eene wandeling door de stad, waarbij hij een bezoek bracht aan de verzameling op de oudheidskamer. De heer mr G. N. de Stop pelaar begeleidde den heer Orban en diens familie bij die bezichtiging. Heden middag te 5,25 vertrok de Belgische minister weder naar Brussel. Wat wij verwachten en ieder, die met den be- staanden politieken, toestand bekend is kon nagaan, is geschied. Mr Van Berckel is de candidaat van het cen traal comité der anti-revolutionaire kiesvereeni- gingen. Deze heeft de hem gestelde vragen geheel in den geest van dr Kuyper en de zijnen beant woord. Ook Nederland en Oranje te Delft zal bij de a. herstemming genoemden heer steunen. De heer Modderman heeft op den hem gezonden brief niet geantwoord. De directie van den stoomtramweg doet on» opgaaf van het navolgend kort verslag der exploi tatie van den tramweg over de vijf maanden in dit en in het vorige jaar. 1882 1883 Januari 2258,97 frs. 2905,40 frs. Februari 1690,02 2424,21 Maart 2478,19 3468,07 April 4444,57 4390,34 Mei 4910.35 5562,20 frs. 15782,12 frs. 18750,20 In 1883 dus 19 meer dan in 1882. Vlississg-en, 18 Juni. De heeren W. O. Beker en J. W. Fransen van de Putte, onlangs benoemd tot officieren der schutterij alhier, zijn als zoodanig heden avond geïnstalleerd door den kapitein W. L. Winkelman, bij afwezigheid van den majoor-kommandant. De schutterij, met de muziek aan het hoofd, was daartoe aangetreden op het plein achter het arsenaal. De aandacht der lezers wordt gevestigd op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin de Exploitatie Maatschappij een belangrijk verlaagd tarief voor personen-vervoer aankondigt. Voor groote afstanden is die vermindering vooral belangrijk. Verder worden van 1 Juni af van en naar alle stations der staatsspoorwegen onderling kaarten uitgegeven, terwijl alle retourbiljetten in het binnenverkeer dier spoorwegen, onverschillig over welken afstand, vier dagen geldig zijn. Aangezien het tarief slechts in het binnenverkeer der staatsspoorwegen geldt, zoo zal het in vele gevallen voor de reizigers voordeelig zijn om van het eene station der staatsspoorwegen naar het andere te reizen via de lijnen der Exploitatie Maatschappijal loopt de kortste weg tusschen die stations over dc lijnen eener andere Maatschappij. In de Maandag gehouden vergadering der stoom vaartmaatschappij Zeeland zijn nog de balans en de winst- en verlies-rekening goedgekeurd en is het dividend gesteld op 5 4/10 percent, welk cijfer vroeger reeds werd genoemd. Door de departementen der MVs tot Nut van Algemeen zijn tot nieuwe leden van 't hoofdbestuur gekozen de heeren W. F» Loman, prof. J. P. Molt- zer en P. H. Testas, die zich deze keuze hebben laten welgevallen. Het ontwerp van wet op het notarisambt, door den heer Sannes ontworpen, is door den minister van justitie in handen van de broederschap dei- notarissen gesteld. Dezer dagen had ter bespreking daarvan een bijeenkomst van notarissen te Amster dam plaats. Vrij algemeen was het oordeel, evenals te Groningen, zeer ongunstig. Men achtte de eischen der notarieele praktijk, vooral op de drukke kantoren in groote steden, totaal onver- eenigbaar met die, in het ontwerp gesteld. Men schreef dit hieraan toe, dat de samensteller, welk een uitstekend bekwaam man overigens met de praktijk van drukke notariskantoren minder bekend is. Ook achtte men het niet twijfelachtig, dat dit ontwerp was opgesteld geheel onder den indruk der treurige gebeurtenissen, die in het notarisvak in de laatste tijden voorvielen, waardoor de gestelde onpractische eischen zich eenigszins laten verklaren. Ter gelegenheid van den geboortedag van wjjlen H. M. koningin Sophia der Nederlanden, heeft Zondagavond Z. K. H. prins Alexander den vor- stelijken grafkelder bezocht en vier prachtige kran sen op de lijkkisten zijner betrekkingen neergelegd. Een ontwerp-reglement betreffende de keuring van het gezichtsvermogen van het spoorweg-per soneel is door prof. Donders bij den raad van toezicht op de spoorwegdiensten ingezonden, met daarbij behoorende toelichting, instructie en mo dellen. In overleg met den hoogleeraar is omtrent dit reglement het gevoelen gevraagd van bestuur ders der spoorwegmaatschappijen, wier hoofdzetel hier te lande is gevestigd. (U. D.) Vervolg.) Ten einde te voorzien in de behoefte aan wo ningen voor het te vermeerderen aantal werklieden, die meerendeels van elders moeten komen, werden door de nri de Schelde op haar eigen terrein, binnen enkele maanden, 84 doelmatige en nette arbeiderswoningen gebouwd, waardoor twee nieu we straten werden gevormd, die dan ook weldra werden bevolkt. Intusscben mochten de gewone werkzaamheden geen vertraging ondervinden en werd in de maand Juni geheel voltooid en uitgerust het stoomschip Zwaluw, dat voor rekening van het departement van koloniën was gebouwd, zijnde het derde schip van hetzelfde type als hier vroeger werden afge leverd, dat nu van hier naar zijne bestemming Batavia" vertrok. Ook werden in den loop des jaars voor hetzelfde departement drie sleepbooten met machines en ketels vervaardigd, om dienst te doen bij de ver betering van het vaarwater in de straat Madura. Aan dit werk moest bijzondere zorg worden be steed, naardien, na volbrachten proeftocht, alles uit elkander moest worden genomen, om zoowel het casco als machine en ketels met de gewone mailbooten naar Indië te vervoerenwaartoe een en ander van hier naar Rotterdam en Amsterdam moest worden overgebracht. Voorts werden verschillende belangrijke fepara- tiën aan zeil- en stoomschepen uitgevoerd en onder scheidene stoommachines en ketels afgeleverd, zoodat voor deze fabriek het jaar 1882 als het meest hedrjjvige sedert hare oprichting kan wor den beschouwd. Van de overige fabrieken en verdere inrichtingen van nijverheid kwamen bij de kamer geene mede deelingen in. De gasfabriek van de Imperial Continental Gas- Association bleef voortdurend met succes werken. Zij leverde tamelijk goed licht, tegen den ge wonen prijs van 12 cent per M' voor particulieren. De directie blijft voortgaan met zich te beijve ren om de gebruikers zooveel mogelijk te gerieven. De binnenlandscbe handel bleef zich voor alnog grootendeels beperken tot consumsie-handel. Over het geheel was zjj vrij levendig, als een noodwendig gevolg van de meerdere bedrijvigheid, ontstaan door den vooruitgang die zich hier en daar openbaarde. Vooral werkten daartoe mede de reeds genoemde maatschappij De Scheldede maatschappij Zeeland; het Nederlandsche en vooral het Belgische loods wezen enz., wier bestaan op het cijfer der bevol king belangrijken invloed uitoefende. De toenemende concurrentie, hieruit ontstaande, noodzaakte wel de kleinhandelaars en winkeliers om alle krachten in te spannen, teneinde te kunnen blijven bestaan; niettemin was vrij alge meen eene verhoogde bedrijvigheid te bespeuren. Ook waar het binnenlandsch handelsverkeer eenig- zins grootere verhoudingen aannam bleek de toe stand niet ongunstig. Meer en meer werden de handelsrèlatiën uitge breid, waaraan niet weinig bevorderlijk was de in den laatsten tjjd verbeterde en vermeerderde com municatie met andere plaatsen, zoo in als buiten de provincie. Behalve door den spoorweg wordt die communi catie nagenoeg uitsluitend onderhouden langs den waterweg. Eene uitnemende gelegenheid tot verkeer met Middelburg zou zeer zeker de stoomtram -onder neming aanbieden, ware het niet dat de exploi tatie op den duur met veel tegenspoed te kampen heeft, die hoofdzakelijk in de constructie van den weg schijnt gelegen en op een geregeld en aan de behoefte van het publiek voldoend verkeer allerongunstigst werkt. Wat deze onderneming bjj eene betere exploitatie worden kon zegt dui delijk het groot aantal passagiers, dat in weerwil van zoovele hindernissen toch wordt vervoerd. Bij gebrek aan statistieke gegevens ter beoor deeling van den omvang des binnenlandschen handels, kan hier alleen worden opgegeven de hoeveelheid van zoodanige artikelen als nog aan plaatselijke verbruiksbelasting onderhevig zijn, te wetenhet gemaal en het gedistilleerd. Voor zooveel den invoer betreft bedroeg die in kilogrammen over 1882 Tarwe (hier gemalen) 149.347, tarwemeel 182.615, tarwebloem 599 320, rogge (hier gemalen) 16.706, brood, circa 92.000 kilogram, gedistilleerd 128.612 liter. Uitgevoerd werd in 1882 Tarwemeel 10.302, tarwebloem 21.130, brood 66.895 kilogram, gedistilleerd 399 liter. Op het verbruik van gedistilleerd schijnt de drankwet voor alsnog geen invloed te hebben uitgeoefend. Het handelsverkeer met het buitenland bleef in gunstigen staat. Vooral de doorvoerhandel blijft toenemen. Het vervoer van goederen, zoo uit het binnenland als uit andere landenvoornamelijk Duitschland, krijgt gaandeweg meer beteekenis. De voornaamste artikelen van directen door voer, die meestal langs den spoorweg werden'aan- gevoerd om met de booten van de maatschappij Zeeland te worden verscheept, bestonden in ertsen, metalen, wol, katoen, landbouw- en veeteeltpro ducten, enz. De artikelen van invoer, die het meest be toe kenden warenaardewerk fabriekswerktuigen, garengranenijzer, spoorstaven, erts, vooral steenkolen, smeer en wol. Die van uitvoer boter, granen, erts, smeer, garnalen, mosselen en oesters. {Slot volgt). (Particuliere correspondentie Amsterdam, 18 Juni. vur. Zijt gij, geachte lezer, wel eens te Parijs geweest, en alzoo eenigermate bekend met vele eigenaar digheden en bijzonderheden van deze groote stad Zoo niet, wees dan zoo goed mij op bet tentoon stellingsterrein te volgen naar een paviljoen, dat tusschen het hoofdgebouw en de Fransche afdeeling der machinegalerij is gelegen. Het beslaat een oppervlakte van 25 bij 10 meter en is ongeveer 8.50 M. hoog. Aan fries en omlijsting zijn aan dit, overigens uiterst eenvoudig van hout opge trokken, paviljoen decoratieve schilderingen aan gebracht. Twee rechthoekige poorten, met drie hoekig fronton, prijkende met het stedelijk wapen in guirlandes van loof, verleenen den toegang. De binnenruimte wordt voor ongeveer de helft ingenomen door een belangrijke en uitgebreide inzending vanwege het hoofdbestuur van het openbaar onderwijs, waaruit het duidelijkst bewijs is te putten, welke practische middelen in Frank- rijks hoofdstad worden aangewend om stoffelijke uitkomsten van de hervorming van het schoolwezen te verkrijgen. Niet alleen werkstukken en modellen of andere schoolbehoeften, maar voorwerpen in natura zjjn hier tentoongestelden men vindt er een volledig toegerust schoolvertrek op de ware grootte, met tafels, banken, kasten en borden. Voorts een teekenkamer met al de voorwerpen bij het onder wijs in gebruik, met teekeningen van de hand der leerlingen zeiven, van al de lijnen en strepen op de vormschool at tot afbeeldingen op de ambachtsschool voltooid. Aan deze boeiende ten toonstelling zijn nog toegevoegd voorwerpen van handenarbeid uit de aan de aanvangscholen grenzende werkplaatsen, van jongens en meisjes, als aangekleede poppen et tutti quanti, Attn de

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1