Laatste Berichten Onderwijs. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Vlissingen in 1882. Landbouw. Rechtszaken. ontvangsten uit den gewonen dienst beliepen 1,071,345,30, terwijl de uitgaven daarvoor be droegen 727,594,71, gevende een voordeelig saldo van 343,750,59. Daarvan blijft, na aftrek van het nadeelig saldo der intrestrekening ƒ25,218,074, bijdrage ten be hoeve van het ketelfonds 36,000, vaart Vlis- singen—Londen (Butlers Wharf) 7,578,484, ver lies op uitgelote obligatiën der leening 1875 ƒ950, afschrijving ten' behoeve van de kosten van eer sten aanleg van stoomschepen, enz. 48,722,55, buitengewone reserve voor aankoop bewijzen van deelgerechtigheid 100,000 of samen 218,469,11 een zuivere winst over van 125,281,48. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat in het afgeloopen jaar van de kosten van eersten aanleg van stoomschepen enz. is afgeschreven te zamen 286,332,14| of 134 van het daarvoor op de balans over 1881 aangegeven bedrag. Verder werd op bovengenoemde vergadering het eerste punt der agenda, voorstel tot aan koop van de bewijzen van deelgerechtigdheid in de maatschappij, met algemeene stemmen 152, vertegenwoordigende 1178 aandeelen, goedgekeurd. Het tweede punt, voorstel tot wijziging der statuten, kon wegens het onvoldoend aanwezig kapitaal heden niet behandeld worden; daarvoor is tegen aanstaanden Maandag op nieuw eene vergadering belegd. Aan het verslag van de kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen ontleenen wij voor heden het volgende De toestand waarin handel, scheepvaart en nijverheid gedurende het jaar 1882 verkeerden w^s over het algemeen gunstig. Voor alsnog moge het ontbreken aan plaatse lijke middelen om Vlissingen te doen worden wat het zijn kon en moestvelerlei omstandigheden mogen samenwerken om de opkomst der plaats te verhinderentoch blijkt gaandeweg, dat er een vooruitgang bestaat, die, schoon langzaam, nochtans in toenemende mate nader brengt tot de verwezenlijking der hoop, die tot nog toe vruchteloos werd gekoesterd. Ook in 1882 was dit weder merkbaar. Reeds het uiterlijk aanzien der gemeente gaf hiervan blijk. Het terrein, vroeger door het rijk als bouwgrond verkocht, doch voor het grootste deel nog ongebruiktwerd nu geheel bebouwd zoodat thans een geheel nieuw blok huizen aan de bebouwde kom der gemeente werd toegevoegd. Op eene andere plaats verrezen als met een too verslag twee nieuwe straten, bestaande uit arbeiderswoningen. Onderscheidene opene erven, tot hiertoe stille getuigen van de verwoes ting door het bombardement door de Engelschen in 1809 aangericht, werden met huizen bezet, en overal bespeurde men door bijbouw of restauratie dat er werkelijk behoefte bestaat aan uitbreiding der stad. Dat een en ander in verband staat met eene toenemende mate van welvaart ligt voor de hand. De oorzaak daarvan schijnt gelegen in verschil lende omstandigheden, die ieder op zichzelve medewerkten tot verbetering van den bestaanden toestand. In de eerste plaats echter is dit wel te danken aan het tegenwoordig hoofd van het ge meentebestuur, dat èn in deze qualiteit èn als hoofd van de kon. ma De Schelde, met de meeste energie zich toelegt op het bevorderen van alles wat strekken kan tot bevordering van den bloei der gemeente. Eene heugelijke gebeurtenis was het ook, toen op den 14'n Dec. de eerste kamer der staten- generaal, met algemeene stemmen, het wetsont werp tot goedkeuring der overeenkomst aannam, waarbij de exploitatie der havenwerken aan de Mjj De Schelde werd overgedragen, nadat dit te voren reeds door de tweede kamer was geschied. Het zal wel geen betoog behoeven, dat deze gebeurtenis belooft een keerpunt te zullen blijken in de geschiedenis der stad Vlissingen, en aan leiding te zullen geven, dat de aangelegde kost bare wei-ken, thans in handen van particulieren, meer productief zullen worden dan in die van den staat mogelijk was. Met onverdeelde vreugde werd dan ook dit be langrijk feit vernomen, niet slechts in de plaats zelve maar ook in geheel Zeelandterwijl ook Z. M. de Koning blijk gaf van ingenomenheid daarmede, door de koninklijke goedkeuring zoodanig te ver haasten, dat reeds met 1 Jan. 1883 de overeenkomst kon in werking treden. Bestaat nu hierdoor volkomen grond tot de ver wachting, dat de naaste toekomst merkbare ver andering ten goede zal aanbrengen, toch zal dit nog voor een belangrijk deel afhangen van de medewerking der regeering, door het bespoedigen der verdubbeling van de geheele Zuiderspoorwegljjn en de bevordering eener tariefregeling voor het spoorwegvervoer, die deze haven niet langer doet achterstaan bij anderen. De fabrieken waren nimmer talrijk. Als fabriek- plaats zou Vlissingen dan ook niet zeer in aan. merking komen, ware het niet, dat, sedert de oprichting der Scheepsbouw- en Werktuigenfabriek van de Kon. Mij De Schelde en hare toenemende uitbreiding, eene merkbare verandering tot stand was gekomen en deze enkele fabriek, reeds meer dan voldoende, opweegt tegen een aantal anderen in grootere fabrieksteden. In dit jaar is de bedrijvigheid aan die fabriek buitengewoon toegenomen en steeg het aantal werklieden tot tusschen de 650 en 700. De machinefabriek, die in Juli 1881 was afge brand, werd binnen ongeveer een jaar, geheel vernieuwd. Dit gebouw, geheel van ijzer, steen en glas, lang 120, breed 28 en hoog 22 M., volkomen ingericht naar de tegenwoordige eischen der moderne in dustrie, bevat al wat noodig is tot hare duizen derlei toepassing op het vervaardigen van de grootste machineriën. Nadat met ongemeens krachtsinspanning aan de voltooiing van dit gedeelte der fabriek de hand was geslagen en het kolossale gebouw nog slechts gedeeltelijk in gebruik was genomen, had de directie het voorrecht om met de firma W. Ruijs Zoon te Rotterdam een contract te sluiten voor den aanbouw van twee van de grootste stooomschepen ten be hoeve van de Rotterdamsche Lloydbestemd voor de vaart op Nederlandsch-Indië. Hierdoor werd men genoodzaakt tot het onver wijld aanschaffen van groote hoeveelheden gereed schappen en werktuigen, en moest worden over gegaan tot aanvulling van het maatschappelijk kapitaal, door openstelling van de derde serie eener leening, ten bedrage van 200,000, waar van de openbare inschrijving met het beste succes werd bekroond. "Wissekerke» 18 Juni. De verbouwde open bare school op het dorp alhier is Vrijdag 11. opge nomen en goedgekeurd. De drie lokalen, waarin men uit een netten gang toegang heeft, zien er goed uit. De ruime,droge speelplaats, gedeeltelijk overdekt, is voor de kinderen uitstekend. Zonder schatten aan paleizen verspild" te heb ben, de aannemingsom bedroeg 3750, heeft het bestuur onze gemeente in 't bezit eener flinke school gesteld. Den aannemer, den heer C. v. Hee, komt lof toe voor zijn werk. De Samenspreker in Het Zuiden wist onlangs te verhalen van geldverkwistingen aan de openbare scholen, o. m. ook op N.-Beveland. Onze gemeente is op dit eiland de eenige, die hare drie school gebouwen thans in overeenstemming met de wet heeft gebracht en dat voor een som, waarvoor die samenspreker amper een woonhuis zou kunnen laten bouwen. Maar als men ijvert ad majorem Dei gloriam schijnt het op een onjuistheid meèr of minder niet aan te komen Zaterdag werd te Scherpen isse de tweede driemaandelijksche vergadering gehouden van het onderwijzersgezelschap op het eiland Tholen. Behandeld werden de onderwerpen »Hoe moet de onderwijzer letterkunde bestudeeren," door den heer Vooren van Poortvliet, en »de draaiing der aarde om de zon," door den heer Heiboer van Scherpenisse. Betrekkelijk vele leden waren afwezig, hoofd zakelijk omdat Zaterdags te Bergen op Zoom cursus gehouden wordt, waaraan nog al eenige onderwij zers uit dit eiland deelnemen. Toch kunnen, wat te bejammeren is, wegens den verren afstand, niet alle onderwijzers van dien cursus, gebruik maken. Door den heer G. Krol van der Hoek is tegen 1 Juli e. k. eervol ontslag gevraagd als 2e adsistent bij het chemisch pharmaceutisch laboratorium aan de universiteit te Amsterdam. In 'tnoord-westelijk deel van Sioord-Steve- land staan over 't algemeen de zomer-, zoowel als de winter vruchten uitmuntend te velde. Op enkele uitzonderingen na is de kleur der granen goed, de stengel stevig en gezond; slechts hier en daar duidt een gele schijn op 't blad en de tengere halmen aan, dat de zaaier al te goedgeefsch was. De aardappels staan uitstekend. Sommige stukken paardenboonen munten uit. De juin staat vrij voldoende, ook het vlas is op sommige blokken een weinig uit elkaar geloopen tengevolge van de vroegere droogte. Het zaad, hier niet in groote hoeveelheden verbouwd, heeft veel geleden van de late vorst. De erwten, over't geheel zeer goed, vertoonen op enkele stukken spitse koppen en bloeien wat hoog. De suikerpeenen, waarvan er tamelijk veel gezaaid zijn, staan zeer goed. De hoven zijn, op enkele gunstige uitzonderingen na, niet rijk voorzien. Men klaagt over het slecht opkomen, vooral van uien en stoepjesboonen, waar van het zaad slecht gewonnen schijnt te zijn. Appels en peren beloven een goede opbrengst; pruimen en andere steenvruchten minder. Ook de aardbeien zijn door het schrale weder der vorige weken gedrukt. Alles samengenomen heeft de landbouwer hier alle reden om op een goeden oogst te hopen. Bij het getuigenverhoor voor het hof te 's-Bosch in zake het faillissement der kassiersfirma Louis Wolters te Yenloo, is gebleken dat het passief be draagt ƒ2,198,421,264 en het vermoedelijke actief ƒ531,017,81, derhalve een tekort van ƒ1,667,403,464. Al het gemelde over dit kassiersfaillissement was, volgens het getuigenverhoor, verre beneden het thans bekende. Door den advocaat-generaal is 8 jaren gevange nisstraf geëischt tegen Jan Wolters en 7 jaren ge vangenisstraf tegen Jacques Wolters, benevens geldboeten. Zooals uit een advertentie in ons blad blijkt zal er Donderdag a., bij gelegenheid der landbouw tentoonstelling, van wege de Zeeuwsche maat schappij ter bevordering van landbouw en veeteelt te Kruiningen te houden, des nachts te half een uur een extratrein van het station li.ru in in gen naar Vlissingen vertrekken en alle tusschenlig- gende stations aandoen. De eerste openbare muziekuitvoering van het muziekkorps te Vlissingen, welke voortaan gedu rende den zomer eenmaal per maand op verschil lende plaatsen in die stad zullen plaats hebben, zal heden Maandag avond omstreeks 8 uren bij het standbeeld van De Ruijter plaats hebben- Gisteren namiddag heeft er in de Hervormde kerk te Zaainslag, eenige stoornis van den godsdienst plaats gehad door een boerenknecht, welke na het collecteeren uitriep„Wanneer je zoo voor den troon van God moeten verschienen, om jullie kindera voor zoo een opvoeding te moe ten opvoeden, zullen je rekenschap moeten geven." Men wilde hem verwijderen, doch hij bleef maar door praten, eindelijk, na veel moeite en geweld, werd hij de kerk uitgezet. Yan het begin trok zijn zonderlinge houding ieders aandacht. Men zegt dat hij lijdt aan godsdienstwaanzin. Zaterdag viel te Breskeiis de timmermans knecht J. C. van de stelling van het in aanbouw zijnd raadhuis aldaar, waardoor hij zich inwendig ernstig bezeerde. Men heeft echter hoop op zijn behoud. Eindelijk is men geslaagd een pachter te verkrijgen voor de te Biervliet nog ledig staande hofstede van den heer G. te Rotterdam. Een ingezetene te Stavenisse is pachter gewor den. Nog altjjd ziet men te Biervliet het onver kwikkelijke schouwspel, dat een partij bouwland van meer dan 1000 ares onbewerkt blijft liggen. Een gerezen geschil tusschen eigenaar en gebruiker is daarvan oorzaak. Volgens een staat, aanwijzende de verhou ding tusschen de vermeerdering der bevolking en den aanbouw van huizen te Amsterdam opge maakt van wege de maatschappij 'lot exploitatie van onroerende goederen aldaar blijkt dat het aantal nieuw gebouwde huizen nog niet in ver houding staat tot de toename der bevolking. Op 31 December 1859 bedroeg de bevolking 243,304 personen, waren er 24,800 huizen, en be droeg het aantal bewoners per huis 9,8108. Den 31 Dec. 1882 bestond de bevolking uit 349,581 zielen, bedroeg het aantal huizen 30,843, terwijl het aantal bewoners per huis beliep 11.334. Het onweer van Zaterdag op Zondag nacht heeft over ons gansche land gewoed. In verschil lende plaatsen is de bliksem in gebouwen en molens geslagen. Nadat ongeveer 2600 onder de arbeiders der Venendaalsche stoomspinnerij en weverij was verdeeld, welke gelden een gedeelte uitmaken van het sinds jaren gunstig werkende ziekenfonds dier inrichting, hebben al de arbeiders de voorstellen der directie aangenomen. Hiermede verwacht men dat aan alle ontevredenheid een einde zal zijn gekomen en de rust geheel hersteld zal zijn. Zooals bekend is, deed de min. van justitie, de heer Modderman, een beroep op den steun en de medewerking van particulieren om het mis bruik van sterkedrank te bestrijden en heeft dientengevolge het Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik met medewerking van het rijk en de gemeente Amsterdam daar drie kiosken doen oprichten (op de Weteringschans, de Stadhou derskade en de v.Baerlestraat) waarin glazen bier, liter inhoudende, tegen 5 cent per glas wor den verkocht. Hoewel die kiosken pas geopend zijn, worden dagelijks reeds honderden glazen verkocht, en dat het bier in den smaak valt blijkt ook daardoor dat veel werklieden reeds komen met flesschen, kruiken of kannen om daarin bier te halen. Zelfs tappers en slijters hebben verzocht dat het Bond hun bier per fust zou leveren. Da zaak neemt dus blijkbaar zoo goed op dat, hoe wel de onderneming is opgericht met het oog op de tentoonstelling, ze wellicht een definitief ka rakter zal verkrijgen. Zaterdag heeft de luchtreiziger Jovis, verge zeld van een koopman en een actrice, beproefd in een ballon de Middellandsche zee over te steken. De Semaphore werd een uur na de opstjjging in zee opgenomen door een vaartuig. Jovis zal nog een proef wagen. De keizer van Duitschland is te Ems aan gekomen. Door het bestuur der godshuizen werd heden aan besteed de levering van het in de gestichten te Middelburg benoodige grof tarwe brood, gedurende Juli, Augustus en September. Aannimer werd de h^er P. Smith alhier, voor f 0.12 per kilo. Nog werd aanbesteed het brengen van eenige verande ringen in de rioleering van het arin weeshuis. Aannemer werd de heer J. Mulder te Middelburg voor f 590. Het gemeentebestuur van Colijnsplaat heeft Zater dag aanbesteed het maken van een muur van znilenbazalt aan den oost-havendam met annexe werkenzonder leve ring der materialen. Ingeschreven door: 1). de Jonge te Colijnsplaat voor f 440 en P. van den Berge aldaar voor f435. Het werk is niet gegund! Door hetzelfde bestuur werd aanbesteed het vervoer van 26 last znilen bazalt van Papsndreeht naar Colijnsplaat. Ingeschreven door: A, Merizon, voor ff.75, A. Vendeville Sn., voor f 1.50, A. Veudeville Jr., voor f 1.45, J. C. de Mul, voor f 1.25 per last, al de inschrijvers wonen te Colijnsplaat. Ook dit werk is niet gegund. Door het bestuur van den polder Oud Noord-Beve land is Zaterdag herbesteed het maken van 10 steenen heulen en herstellen van eenige andere, alsmede bet leg gen van twee houten bruggen. Ingeschreven door D de Jonge, voor f 14-3,41%, K. Schippers, voor f1400, C. Kievit f voor f 1399, L. D. v. d. Linde voor f 13987,41% W. D. v. d. Moer voor f 1340, de drie eerste en de laat ste inschrijvers wonen te Colijnsplaat de derde te Oortgene Aan den laagsten iuschrijver is het werk gegund. Het polderbestuur van Nieuwe Neuzen beeft Zaterdag te Ter IVeuzeii bij enkele inschrijving aanbesteed, het verbeteren, aanleggen en onder profil brengen van 3300 M. rijbaan in deu polder, en het begrinden van dien weg enz., met het onderhoud tot en met 30 April 1884. Daarvoor werden 7 insehrijvings- biljetten ingeleverd waarvan echter 4 biljetten nl. van de heeren J. Jansen, J Meertens en D. Tholens, te Hoek, en M. van der Hoek, te Ter Neuzen; waarbij aan het polderbestuur de voorwaarde werd gesteld, dat binnen 4 of hoogstens 8 dagen de goedkeuring zoud» worden verleend, - niet in aanmerking konden komen- De drie geldige inschrijvingen waren van de heeren J. Koole, te Hansweert, voor f 5159, C. Bakker, te Sliedrecht, voor f 5100 en 11. de Doelder Jacz., te Ter Neuzen voor f 4570. Het werk is nog niet gegund. Bij de aanbesteding, Vrijdag te Hoek gehouden, van het gewone onderhoud en vernieuwen der zeewerkeu aan den Kouden polder, werd het minst ingeschreven door den beer A. Tliolens Dz., te Ter Neuzen, voor 1173. Door het bestuur der waterkeeriug van den calamiteusen Burgh- en Westlandpolder is Vrijdag in het gemeentehuis te Bui'gTi in bet openbaar aanbesteedHet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1884 van de aarde- kram- rijs- en steenglooiing werken aan de waterkeeriug van bovengenoemden calamiteusen polder. Aangenomen door deu heer K. Zomer te Burgh voor f 7405. Vrijdag werd door het bestunr der waterkeering van den calamiteusen Suzanua polder itt het gemeentehuis te Si. Annaland aanbesteed: het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1884 van de aarde,- kram,- rijs en steenglooiing werken aan de water keering vau bovengenoemden polder. Ingekomen waieu 10 biljetten t. w. van de heeren: J. van Stricn te Zierikzee, voor f 8000, C. Bolier Cz. te Bruiuisse, voor f 7900, C. D. Bolier te Scherpenisse voor f 7790, .4. van Popering te Bruinisse, voor f 7775 P. Moerland te Stavenisse, voor f 7700, G, Bolier te Scherpenisse voor f 7627, P. p. d. Berge te Colijnsplaat, voor f 7590, J. de Kijke te Bruinisse, voor f 7580, P. Verburg te Colijnsplaat voor f7564, en C. Moerland te St. Annaland, voor f 7560. Laatstgenoemde weid als minste inschrijver aannemer verklaard onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Bedankt voor het beroep naar de hervormde gemeente te Vroawepoltier door den heer A. Tap, candidaat te Ressen. 's-Cravenliage. Er loopt hier een gerucht, dat de kroonprins verloofd zou wezen met prinses Elisabeth, dochter van den groother tog van Saxen- Weimar-Eisenach. De moeder der prinses, H. K. H. prinses Wil- helmina Maria Sophia Louisa, is een zuster van onzen koning. Eerste kamer. In de heden gehouden zit ting heeft de minister van koloniën medegedeeld, dat een telegram ontvangen is, luidende »Buiten- zorg 18 Juni. De toestand op Atjeh verbetert. Groot Atjeh is nagenoeg geheel gezuiverd van benden, die echter nog op de grenzen bijeen zijn." De voorzitter bracht daarna hulde aan de na gedachtenis van H. K. H. prinses Marianne. Met weemoed ziet Nederland het heengaan van dit laatste lid eener generatie van het aan Nederland zoo dierbare Oranjegeslacht. Er werd dadelijk een adres van rouwbeklag vastgesteld, waarin de ka mer baar leedgevoel uitspreekt zij betreurt de vorstin, die gedurende baar geheele leven metter daad getoond heeft het Nederlandsche volk lief te hebben en aan baar vaderland gehecht te zjjn. De kamer is op reces gescheiden, konden. Het aantal kinderen, bij bet ongeluk te Sunderland omgekomen, bedraagt 186. Parijs. Gisteren is in het Circus d'Hiver eene plechtigheid gehouden ter herinnering aan den dood van Garibaldi. Er werden redevoeringen gehouden in het belang eener verbroedering tus schen Frankrijk en Italië. Yan 10 tot 17 Juni. Middelburg. OndertrouwdH. P. den Bouw meester, jm. 29 j. met J. P. Dronkers, jd. 29 j. E. F. A. Schut, jm, 30 j. met C. M. Melis, jd. 25 j. W. H. Simons, wed» 41 j. met J. W. Peek, jd. 32 j. Bevallen: C. J. du Bois, geb. van Melkom, d. J. Bassie, geb. Davidse, d. J. C. van Tatenbove, gebt Kooman, z. E. J. Huijsman, geb. Kabboord, d. J. Pelle, geb. Pervoost, d. F. de Bruijne, geb. Maas, d. P. Nauwen, geb. Kemp, z. A. J. Vermeu len, geb. Krijger, d. M. C. Einans, geb. Michiel- sen, d. (levenl.) Overleden D. G. van Wezel, d. 7 w. W. Kröber, z. 5£ m. W. Pluijmers, man van K. J. Matthjjsen, 51 j. A. van Dalen, z. 9 m. A. C. Bosscbaart, vrouw van A. Lievense, 33 j. Van 9 tot 16 Juni. Vlissingen. GehuwdH. de Vlieger, jm. 26 j. met H. C. van Zetten, jd. 24 j. Bevallen: S. Verbrugge, geb. de Munck, z. J. Somrueling, geb. Coenraads, z. E. H. van Hengel, geb. Croiset van der Kop, z. J. Wisse, geb. Dour- lein, d. J. J. Voorman, geb. Geervliet, d. A. J. P. Naerebout, geb. Nobels, d. M. M Schot, geb. Persoon, z. A. M. Prince, geb. Pijpeling, z. E. Groenenberg, geb. Dommisse, d. (levenl.) C. Roelofs, geb. Mjjnsbergen, d. (levenl.) C. Bontekoe, geb. Schot, z. (levenl.) D. de Groot, geb. Anemaet, z. (levenl.) J. M. L. van Dalsem, geb. Larsen, z. C. van der Horst, geb. Borsje, d. OverledenC. Bruwaan, wed» van C. M. Houser, 91 j. M. Kleinepier, wed" van W. Bommeljé, 81 j. M. H. Bok, wed» van C. Kroos, 61 j. Goes. GehuwdW. Reijerse, jm. 30 j. met C. de Bad, wede van P. Rejack, 46 j. BevallenL. M. Eichboltz, geb. Bal, d. J. van Sprang, geb. van Lieve, d. (tweel.) C. M. Visser, geb. Siepman, z. J. K. v, d. Wijngaert, geb. Wil- lems, z. Overleden J. Bakker, ongeb. z. 20 j. A. Raas, ongeh. z. 79 j. Zierikzee. BevallenP. J. Boogerd, geb. van Eeveren, d. J. Bakker, geb. Fondse, z Overleden: L. Bal, vrouw van J. Boogerd, 48j. C. Verdick, d. 8 m.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2