BUITENLAND. Gemengde Berichten. Briefwisseling. Scheepvaartberichten. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. zw 13 752.0 3 13 3 Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. De eerste luchtballon. Prijzen van Effecten. ff ff ff ff ff Artillerie Oost-IndiëDe Neve, De Pelser Berens- berg, Alberti, Hoffman, Maas, Kronouer, Yan Zadel- hoff, Triebart, Carbin en Loijsen Dillié. Genie hier te landeWestenberg, Schuil, Berk hout en Yisser. Genie Oost-IndiePeereboom, Frenkel, Panel» Proost, De Vries, Batenburg, Wackers, De Waal en Redeker, Kantongerecht te Goes. Vrijdag zijn veroordeeld F. de V., te Goes, wegens het uiten van scheldwoorden tot f 0.50 boete subs. 1 dag. G. de J., te Ovezand, wegens het in verkeerde rich ting berijden van de kleine kade te Goes, tot f l boete subs. 1 dag. C. de B. en P. v. L. te Hanswtert, wegens het, als behoorende tot de brandweer, bij 't eerste gerucht van brand niet dadelijk volgen van de spuit tot f3 boete subs. 2 dagen.C. J. en H. de K. te 's Heer-Arends- kerke, wegens bet in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld, zonder machtiging of vergunning elk tot twee geldboeten van f10. snbs. 3 dagen. C. v D. en A. I). te 's-Heerenhoek en P. V. te Ovezand we gens het herstellen van wildstrikken elk lot i 30 boete subs. 5 dagen. M. B. te Hoedektnskerke, en P. V. te Heinkens zand, wegens als voren tot f20 boete subs. 3 dagen gev. A. K. en M. K. te Bergen op Zoom, wegens het be- vissclien van de Schelde zonder het vereisehte concent, de eerste tot f 10 eti de tweede tot f4 50 boete subs. 1 dag. voor elk. C. S. te Wolfaartsdijk, wegens het rapen van voorwerpen van een zeedijk tot fl boete subs. 1 dag. J. v. d. P. en M. T. te Kwadendamme, wegens liet rapen van schelpvisch van een zeedijk tot f10. boete subs. 1 dag.M, R. te Baarland wegens het werpen van asch buiten de daartoe bestemde bakken tot f 1 boete subs. 1 dag. P. v. K. te Goes, wegens het beschadigen van een weg te Goes tot f3. boete subs. 3 dagen. Allen in de kosten. Uit SKuitl-Bevelantl meldt men dat de aardappels, zoowel vroege als late soorten, aldaar bij uitstek gunstig staan. Wanneer geen tegen spoed van de gewone ziekte wordt ondervonden, dan belooft dit product eene ruimen oogst te zullen opleveren. Bij velen bestaat de gewoonte naast de aard appels en ook wel afzonderljjk kooien te planten. Eene bemesting met beer heeft proefondervindeljjk bewezen dat de bazen de kooien alsdan met rust laten. Aangezien ook in Zuid-Beveland overvloed van dit wild aanwezig is, kunnen belanghebbenden met die bemesting dubbel voordeel doen. Jannetje Struik heeft aan de rechtbank overgelegd een lijst van gelden, welke zij naar bare vermeening schuldig is. Deze beloopen ruim 1 ton, en zij beeft mondeling verklaard dat zij van plan is om na afloop van bet proces, baar advocaat mr Haas in staat te stellen tot afbetaling dier erkende vorderingen, geheel of ten deele, naar gelang barer zaken. Zij acht zich daartoe in staat. Haar advocaat beeft, naar bet schijnt, niet veel vertrouwen in die verzekeringen. Hoewel hjj gaarne wil voldoen aan eiken daartoe strekkenden last, zonder intusschen eenig verantwoordelijkheid te dien aanzien op zich te nemen, wil hjj ook, zoo zeide hjj, misschien nog wel veel liever, aan een ander vertrouwd persoon overlaten Jaantje bij die regeling behulpzaam te zijn. Justus van Manrik woont geregeld de zittingen der rechtbank bij om schetsen te maken van de meest typische figuren. Naar wij vernemen, is Dinsdag jl. uit bet buis van arrest te Amsterdam naar bet huis van arrest te Zierikzee overgebracht, de bekende direc teur van bet generaal correspondentie-kantoor voor landverhuizers, Jetze van den Berg, teneinde dooi den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken, te Zierikzee te worden geboord. Genoemde Van den Berg schjjnt ook te Oud- Vosmeer, evenals op vele andere plaatsen, van verschillende personen gelden te hebben ontvangen, onder voorgeven ben daarvoor naar Amerika ste zullen brengen en goede betrekkingen te bezorgen, waarvan echter tot beden nooit iets gekomen is. {Zz. Nb. De beer August Gjjsel te Overslag beeft in de stadsacademie te St. Nicolaas met algemeene stemmen den eersten prijs in boutschilderkunst en den tweeden prijs in marmerscbilderkunst behaald. Men verneemt, dat den laureaat, ter gelegenheid zjjner bekroning, die binnen kort zal plaats heb ben, door zijne dorpsgenooten een feestelijke ont vangst zal worden bereid. De zaak van den markies De Rays, die Dinsdag in openbare behandeling i3 gekomen, is afgebroken, daar de markies beeft geappelleerd tegen de uitspraak van bet bof, dat zich bevoegd bad verklaard. De Rays blijft evenwel met Sumien, den vroegeren directeur van het blad La Nouvelle France voorloopig in hechtenis, De directeur van de bank te Venetië, ridder Osio, is op de vluchthjj bad twee millioen verduisterd. Uit Semlin komt bet bericht, dat de grootste spoorwegtunnel van Servië tusschen Belgrado en Ripiani is ingestort. Bij de manifestatie te Brussel tegen de nieuwe belastingontwerpen had bet volgende vermakelijke incident plaats. Toen de burge meester van Brussel Charles Buis de menigte tot kalmte aanmaande, zeide hjj o. a.Enfin, que voulez-vous? Hierop riep een der manifestanten: „wjj willen een belasting op de oude vrijers!" De heer Buis is ongetrouwd. Kruis, verkocht voor ƒ5950 aan Ch. Breydel de Broek te Brugge, en 5.2010 heette Waterlandkerkje, verkocht voor ƒ5260 aan H. J. de Smit en Jz. de Vlieger te Oostburg. Kew-YorU. De ontstolen documenten van Iglesias, die openbaar gemaakt zijn, betreffen de regeling der vredesvoorwaarden tusschen Chili en Peru. Chili zou een gedeelte der Peruaan- scbe schuld overnemen. 16 Juni, des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind- Toe Tem DEK rom. stand pera PLAATSEN. stand richt. kracht. lucht. tuur. Cels. Delfzijl 754.1 Z 2 betr. -f- 14 Groningen 753.1 3 bew. Den Helder zw z. bew. Vlissingeu 755.2 zzw 4 z. bew. 14 Maastricht 767.5 zw z. bew. 15 Vrijdag werd te Oostburg-ten overstaan van den notaris H. G. Hammacher, in het openbaar te koop aan geboden eene hofstede te Groede en SchooDdijke met 44.9196 heet. land, verkocht voor ƒ44500 aan den heer Abr. Kisseeuw Az. te Cadzand; 5.0470 beet. land te St. Eene depressie is zeer nabij en N. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is ongeveer 750 m. m. Een centrum van booge drukking bevindt zich ver en W. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 4.7 H. heden morgen 8 M. 1.0 H. Het afwijkingsverscbil werd grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 755.8 m. m. Verwacht: veranderl. W. wind, veranderljjk weder en regen. Thermometerstand te Middelburg. 15 Juni. 's avonds 11 uren gr. 16 t, '8 morgens 8 uren 54? gr. 's middags 1 uur 55 gr. 's avonds 5 uren 58 gr. F. De troebelen in Zuid-Afrika verontrusten En geland reeds gedurende eenige weken. De Brit- sche regeering beeft natuurlijk zich daarmede meer bezig gehouden dan het publiek, en maatregelen beraamd, die ten doel hebben om de orde in de buurt der Afrikaansche bezittingen te herstellen, en die thans in de beide buizen officieel door de heeren Derby en Gladstone zjjn medegedeeld. Men herinnert zich, dat onlangs dr Jorissen naar Enge land kwam om te spreken over bet tractaat, dat aan Engeland het recht van contröle over de Transvaalaangelegenheden geeftthans gaat de Engelscbe regeering, naar de verklaring van den premier in het lagerhuis, eene bijzondere commissie naar Transvaal zenden oin met de regeering daar over de tegenwoordige betrekkingen ea de bepa lingen der conventie van gedachten te wisselen. De taak, aan die commissie opgedragen, omvat ook eene regeling met Becbuanaland, dat aan Trans vaal grenst, en welks inwoners nu en dan te ljjden hebben van de rooftochten der Boers. Wat de Basuto's betreft, Engeland schijnt plan te hebben zijn protectoraat over ben te hernieuwen, onder de volgende voorwaardenvooreerst moeten de Basuto's eenparig de vernieuwing wenscben, zoodat geen geweld behoeft te worden aangewend dan moeten zij en de Kaapkolonie zich voor het grootste deel der kosten van bestuur aansprakeljjk stellen, en ten laatste zal de Oranje-Vrij staat de orde aan de grenzen te bandhaven hebben. Van Zoeloeland wordt met geen enkel woord gewaagd, en in die streek bestaat toch volgens de laatste berichten een toestand van totale anarchie. Zoude de En gelscbe regeering er niet aan denken den armen Cetewayo te helpen, die slechts een gedeelte van zijn gebied terugkreeg Uit Durban bericht de Times, dat bet neger hoofd Mankoroane, aan de Zuidwestgrens van Transvaal, zijn gebied aan de Kaapkolonie beeft afgestaan. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat beeft goedgekeurd, dat eene conferentie zal worden gehouden met Transvaalsche en Natalscbe gede legeerden over de regeling der belasting op bet spoorwegvervoer. De Volksraad achtte medewer king van de regeering van de Kaap gewensebt. De Britsche staatslieden spreiden een grooten ijver ten toon ten opzichte van de Armeniërs, die zooals men weet naar aanleiding van de ge- wensebte hervormingen in niet genoegelijke ver houding tot Turkije verkeeren. Lord Dufferin heeft te Constantinopel eeu,e conferentie gehad, waarin bij de belangen van Armenië bepleitte, en eergisteren is eene deputatie Armeniërs in Londen hem komen dank zeggen voor de pogingen, die hjj in bet werk bad gesteld om de uitvoering der door bet Berlijnsche tractaat bepaalde hervormingen te verzekeren. Lord Dufferin gaf te verstaan, dat Armenië geduld zoude moeten oefenen, en dat hij zich te meer voor hun zaak interesseerde, nu hij wist, dat de Armeniërs des noods bereid waren van twee slechte zaken de minst erge te kiezen en zich in de armen van Rusland te werpen, indien de Porte niet van plan bleek bun lot te verbeteren. Dit is, dunkt ons, duidelijk genoeg. Door de gevraagde hervormingen in Armenië te bespoedigen wil Engeland dus minder een liberaal werk verrichten, dan den voortgang van Rusland in Azië tegen gaan. Hierin komt de Engelscbe menschlievend- beid wel duideljjk aan bet licht. Ronduit en niet langs bjjwegen bestrjjdt Enge land bet maken van den onderzeeschen tunnel openljjk wordt deze grootsche onderneming afge keurd. In de laatstgehouden zitting van de ge mengde parlementscommissie, die tot het onder zoeken van het Dover-Calais-tunnelplan is inge steld, was bet de beurt van den hertog van Cambridge om advies uit te brengen. De opper bevelhebber van bet Britsche leger meende dat het maken van den tunnel eene volkomen reorga nisatie van bet leger, de reserve niet uitgezonderd, ten gevolge moet hebben want zooals bet leger is samengesteld is bet, volgens zjjne meening, niet bij machte om elke eventualiteit, weike zich mocht voordoen, tegen te gaan. Om louter militaire redenen dus verklaarde hjj zich tegen bet maken van den tunnel, daar dit werk een element van gevaar voor 's lands veiligheid zoude kunnen opleveren. Het is toch waar, wat een Laatste bericht ons gisteren meldde, nameljjk dat lord Granville zjjne hulp beeft aangeboden om bet conflict van Frankrijk met Madagascar tot eene oplossing te brengen. Het wordt door de Times bevestigd. Dit aanbod van goede diensten schijnt bet resultaat te zjjn van eene vriendschappeljjke correspondentie tus schen de Fransche en Engelscbe regeeringen. Van Madagascar gesproken, uit het rapport van admi raal Pierre over het bombardement van Majunga bljjkt, dat het beschieten op 16 Mei een aanvang nam en bet vuur der forten spoedig werd tot zwjj- gen gebrachtde bandelsinricbiingen hebben niet geledende Hovas vluchtten naar het binnenland en de plaats werd daarop bezetaan den kant der Franschen werd niemand gewond. De Fransche kamer beeft een niet nieuw voorstel verworpen, namelijk dat omtrent het alcoboliseeren van den wijn. Onder vinage verstaat men bet vermengen van den wijn met alcoholhoe slechter de oogst is, boe grooter de verwoestingen die de druifluis aanricht zijn, des te meer alcohol wordt gebruikt. Reeds in 1879 bad de regeering aan de wijnbouwers een wet beloofd, volgens welke bet bun, tegen betaling van 20 fr per hectoliter, vergund zou zijn dit middel te gebruiken maai de kamer van afgevaardigden verwierp de wets- voordracht. Thans beweren de voorstanders van de vinagedat Frankrijk overstroomd wordt door dunne wijnen, vooral Spaansche. Daarom diende een afgevaardigde een wetsvoorstel in om althans tot 1 September voor den slechten wijn het alcoboli seeren toe te laten tegen betaling van 20 fr. per HL. De maatregel wordt door de Fransche wjjn- bereiders zeer begeerd, en reeds in 1870 verklaarde de academie van wetenschappen, dat een toe voegsel van 10 alcohol niet nadeelig is voor de gezondheid. Doch ook nu verwierp de kamer bet voorstel. De kamer nam gisteren bet tractaat met Duitsch- land betreffende den letterkundigen eigendom aan, terwijl betzelfde lot in den senaat te beurt viel aan bet ontwerp van wet op de vrijheid der be grafenissen. De commissie uit den Pruissischen landdag zet bet onderzoek van de kerkeljjk-politieke wet voortartikel 5 werd aangenomen met een amen dement, zoodat de door den staat erkende bis schoppen bun plichten ook buiten bun diocees zullen mogen uitoefenen. Artikel 6 werd onver anderd aangenomen, en daarmede eindigde de eerste lezing. Niet alleen van liberale maar ook van vrij-conservatieve zijde tracht men de wet te verscherpen; doch wat bet eind zal zijn is .moei lijk te zeggen. De gisteren gehouden verkiezing van een lid voor den rijksdag te Hamburg had tot uitslag, dat een herstemming moet plaats hebben tusschen den beer Rabe van de For/scArt ff-partjj en den socialist Bebel. Dat de Belgische regeering van plan is binnen kort een wetsontwerp op bet verplicht lager on- derwjjs intedienen, schjjnt toch weer wel waar te zijn. Stellig juist is het bericht zie onze laat ste berichten van gisterendat zes afgevaardigden, onder welke de heeren Paul Janson en Arnould, een voorstel hebben ingediend tot herziening van artikel 47 der constitutie (betreffende den census). Dit voorstel is naar de secties verzonden. Het schjjnt evenwel weinig kans te hebben van aan genomen te worden. In de vorige week was het een eeuw geleden, dat twee papierhandelaars van Annonay, de ge broeders Montgolfier, bet denkbeeld om een lucht ballon te maken verwezenlijkten. Den 5en Juni 1783 riepen onze uitvinders velen bjjeen om te genwoordig te zijn bij den eersten, zeer bescheiden proef, die in een brief aldus wordt beschreven „De meesten der saamgeroepen personen begaven zich naar de Place des Cordeliers, waar zjj een bol bemerkten van ongeveer 2300 kubieke voeten inhoud, vervaardigd van doek en van binnen met papier verdikt, en stevig gemaakt door stukjes touw en bout. Deze ballon, langzamerhand op gezwollen, verhief zich met toenemende snelheid tot een hoogte van 1000 vademen, voor zoover men met bet bloote oog kon nagaan, en na on geveer tien minuten boven te zijn gebleven is bij zachtaan gedaald en op een afstand van vijftig vademen van de plaats waar hij opsteeg neerge komen". Zoo geschiedde deze eerste proef, wel eenvoudig naar men ziet, maar die toch geheel Europa in beweging bracht en waaruit die vreem de, buitengewone zaak zoude te voorschijn komen: de luchtscheepvaart. De tijding van deze gebeurtenis was nauweljjks te Parijs gekomen, of de academie van weten schappen noodigde de gebroeders Montgolfier uit van hunne nieuwe onderneming verslag uit te brengen. En toen de oudste der twee in Parijs kwam, was bij beroemdde poëzie had overal zjjn naam bekend gemaakt. Door een stuk, ge titeld Cassandre mecanicien ou le Bateau volant, hadden Italiaansche tooneelspelers zijne uitvinding geparodieerd. Doch wat ernstiger was, twee werk tuigkundigen Charles en Robert hadden zijn denk beeld toegepast en beweerden dat de mensch den hemel kan beklimmen, gedragen door gas, daar dit lichter is dan de lucht 1 In November van betzelfde jaar werd deze onwaarschijnlijke voor spelling bewaarheid, en niet Robert noch Charles leverde de proef, maar Desrosiers en de markies d'Arlangesdie zich door een papieren ballon, gevuld met warme lucht, lieten opnemen, terwjjl zjj onder den ballon een vuurtje onderhielden om de lucht niet te doen afkoelen. Eindelijk, den len December, stegen ook Char les en Robert op uit den tuin der Tuilleriën, thans met een ballon gevuld met waterstofgas de lucht scheepvaart was voor goed gevonden, namelijk gelijk wij die kennenwant deze uitvinding is steeds op dezelfde hoogte bljjven staan en waar schijnlijk nog in hare kindsheid. Hoewel de gebroeders Montgolfier papierhande laars en inwoners van Annonay bleven, dient toch de wetenschap jegens ben erkentelijk te zijn en die erkentelijkheid te toonen. Dit begrijpt men, en de tijd voor bet afdoen van deze oude schuld is gekomen. Er zal een standbeeld voor de beide uitvinders worden opgericht, dat aan een jong beeldbouwer, Cordier, is opgedragen. En in de vorige week is een groot banket gehouden, waaraan vele geleerden en mannen van naam deelnamen, waar ook de meeste luchtreizigers: de Godards, de Duruof's, Gustav Tissandier, aan zaten, allen belangstellende in die nieuwe weten schap, voor welke wellicht een groote toekomst is weggelegd, en die niet alleen op Franschen bodem geboren werd, maar tevens nagenoeg ge heel Fransch is gebleven, misschien a cause de la traditionnelle légèreté des Frangais. Aan te Stavenisse. Wjj hebben de zaak onderzocht maar vinden geen aanleiding om de beslissing van den minister af te keuren. De raad was volgens de wet bevoegd bet be wuste besluit te nemen en op wettelijk standpunt was van hooger band dat besluit niet te vernietigen. Onder bet woord „scholen" in art. 17 der wet, hou dende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, wor den natuurljjk, in verband met de gebeele strekking van bet artikel, de gebouwen bedoeld gedurende den vastgestelden schooltijd. In bet bewuste geval is alleen sprake van huisonderwijs, waarop die bepaling niet van toepassing is. Toch zal ieder, die de goede bedoeling der wet waardeert, bet betreuren dat een gemeenteraad door dergelijke besluiten meewerkt om de wet te helpen ontduiken. Vlissing-en, 16 Juni. Gepasseerd de Neder- landscbe driemast schoener Aastroom, gezagvoerder Siegel, van Rio Grande naar Antwerpen. Zwolle, 15 Juni. Tarwe ƒ9,a ƒ9,50; rogge 6,75 a ƒ7,boekweit ƒ6,50 a 7,25; gerst 6,a 6,50 paardenboonen 7,50 a 8, aardappelen 3,— a 4,—, alles per HL. Boter. Per KG. fl,a ƒ1,50; per 20 KG. of vat pr. qual. 26,a 28,afw. soort 24, a ƒ25,tweede soort ƒ21,a ƒ22,Eieren 2,75 a 3,50 per 100 stuks. Vee. Aanvoer ruim 1200 stuks. Handel willig Prijzen zeer gedrukt. Varkens. Aanvoer ruim 800 biggen en p. m. 250 andere varkens. Biggen golden f 0,80 a ƒ1,10 per week; magere varkens 18a ƒ35, drachtige dito 40 a 65vette dito le soort 45 a 50 cents, 2e soort 40 a 42£ ets. per KG. levend gewogen. Huiden. In éen doen. Wild en gevogelte. Handel zeer vlug. Prjjzen gestegen. Schors. Door te booge eischen der houders tegenover de dalende markt in N. Brabant was beden op de beurs geen handel. 8ÏAAT3LBEHINGE ïtfederlaiid. Cert. N. W. Sch. 2i/tj pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 dito Obl. 187$ 1000. 4 dito dito 1883 4 België. Obligatien21/2 1» Frankrijk, Origin. Insch. 3 Amsterdam. 15 16 Juni. Juni 667/16 661/g 783/4 - 1011/4 1013/g lOlS/a IOH/2 9916/ig 100 fl. 120 dito Goudleening dito dito fl. Italië. Cert. Oostenrijk. dito dito dito dito Adm. Amsterd. Obl. Mei-Nov. Feör.-Aug. Jan.-Juli April-Oct. dito Goud Polen. Obl. Schatkist 1844 Portugal. Obl. Btl. 1853/80. dito dito 1881. Busland. Obl. Hope C. I7U8/18I5 Cert. Inschr. 6e Serie 1854. dito dito 6e 1855. Obligatien 1862 dito 1864 1000 dito 1864» JK 100 dito 1877 dito dito Oostersche le serie. dito dito 2e dito dito 3e dito 1872 geeon. dito dito 1873 gecon. dito. lil o 1850 le Leening dito dito 1S80 2e Leening dito 5 H 963/4 Ö6I/2 5 If 83 6 1 101 5 It 5 H 657/g 66 5 n 657/i6 5 6513/20 657/g 6 if 661/4 661/]6 4 11 4 V 791/2 3 U 531/4 535/16 5 u 909/16 5 fl 93 973/4 5" 558/8 773/4 773/4 5 H II 961/8 961/4 5 II 921/g 92 5 ir 921/4 5 11 54^/g 54% 5 ij 535/g 533/4 5 54H/16 5 86Vl6 5 8fll/g 881/g 4-/2 n ±1h o 851/4

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2