N° 140. 12 6e J aargang. 1883. Zaterdag 16 Juni. K I T. Middelburg 15 Juni. FEUILLETON. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BERICHT. Zij die zich vóór 1 Juli op deze Courant abon'neeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn Ie VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. JBolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuuzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Dagbe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Tengevolge van den uitslag der gehouden ver kiezingen zullen er met September in onze tweede kamer zijn 45 liberalen, 19 anti-revolutionairen, 17 katholieken en 4 conservatieven. De herstemming in het district Delft kan het aantal der liberalen of dat der katholieken met een vermeerderen. In dat district nu kan blijken welke band van vriendschap er bestaat tusschen de beide anti liberale bondgenooten. Daar staat thans een katholiek tegenover een liberaal. Zullen de orthodoxe kiezers den eerste steunen Doen zij het niet dan loopt in 1885 de heer Serret gevaar, want in dat geva! stellen de katho lieken in dat jaar weer een eigen candidaat, en valt de anti-revolutionaire candidaat buiten eene herstemming. De katholieken hebben hun macht thans leeren kennen en in dat district bestaat nu voor beide partijen gelegenheid om den buit te deelen. Elk éen afgevaardigde zal de leuze thans wezen. Als daaraan nu de anti-revolutionairen slechts willen meedoenDe katholieken mogen wel be loond worden voor de overal zoo trouw verleende hulp, want zonder hen zou ook in onze provincie de overwinning door de tegenpartij niet zijn behaald. Wij zien daarom met belangstelling den strijd te Delft tegemoet. De liberalen zullen zeker ook wel als éen man op hun post wezen. De heeren dr H. J. de Graaf en Geijl komen in de N. Rott. Crt op tegen de beschouwingen van de Standaard. Zij houden vol dat dit blad niet geschroomd heeft omtrent een zeer ernstige zaak onware en lasterlijke voorstellingen te ver spreiden. De Standaard heeft gelasterd, toen zij den heer Rutgers van roekeloosheid bij het vacci neeren beschuldigde. Zij sprak onwaarheid in hare mededeelingen omtrent het zware lijden van de patiënten gedurende de operatie. Zij weet zelfs in haar nummer van 11 Juni te verhalen, dat éen der patiënten ten aanschouwe van een kijklustig publiek voor een openstaand raam ge opereerd is. Indien men nu weet, dat de zieken zaal een bovenzaal is, het bed, waarin de zieke geopereerd werd, lager is dan het vensterkozijn, en het raam slechts van. boven kan geopend wor den, dan begrijpt men, dat men met den besten K E W E HKR I'M HKRIK S*. door James Payn. TWEE SB E SB E E Sj. HOOFDSTUK I. SBe jselteisjizïmiigre briefwisseling. »Gij kent Mark niet, dokter," gaf mevrouw Medway vol vertrouwen ten antwoord. ^Misschien niet. Ik vlei mij anders dat ik de menschelijke natuur nog al van nabij ken, maar, zooals gij zegt, Mark is een engeL. In alle geval zoo er iets minder engelachtigs aan hem mocht zijn, zal Kit het wel ontdekt hebben. Vraag er Kit maar naar." Mevrouw Medway sprak genoemden heer met geheel overbodige omzichtigheid aan; want bij het eerste woord wist bij reeds waar zij heen wilde. „Neen", zei bij, »Mark had hem niets toe vertrouwd, niets dai eenigszins zijn afgetrokken heid en verstrooidheid kon verklaren." »Maar gij zoudt er toch wel achter kunnen Jtonlen als gij wildet." wil van de wereld het verhaaltje niet tot werke lijkheid zou kunnen maken. De doctoren beweren dat de correspondent van het blad te Dordrecht zijne inlichtingen inwint bij praatzieke, onwetende en dus slecht ingelichte ziekenoppassers of andere dergelijke personen, in plaats van zich terstond te wenden tot de eenige bevoegden in deze zaak, de behandelende medici. Wat de Standaard aanvoeren kan tegen den stelregel»het baat dus het deugt," is hun geheel onbegrijpelijk. En dat het vaccineeren baat, dat leert ons de historie der laatste jaren, en willen zij nog nader aantoonen uit de in het jaar 1882 in ons land voorgekomen pokkengevallen. Van niet-gevaccineerde kinderen beneden de 10 jaar zijn er 111 door pokken aangetast en 43 overleden. Van gevaccineerde kinderen van denzeltden leef tijd zijn er 27 door pokken aangetast en is geen enkel overleden. Van personen, boven de 10 jaar, niet gevacci neerd, zijn er 7 door pokken aangetast en 2 overleden. Van de gevaccineerden van dienzelfden leeftijd zijn er 71 door pokken aangetast en 5 overleden. Het zou natuurlijk verkeerd zijn, uit deze cijfers te concludeeren, dat in 1882 percentsgewijze in ons land meer niet-gevaccineerden boven de 10 jaar door pokken aangetast en daaraan bezweken waren, dan gevaccineerden. De niet-gevaccineerden toch hehooren onder onze Hollandsche bevolking gelukkig tot de zeldzaamheden. Wel schijnt de conclusie gerechtvaardigd, dat na een zeker tijds verloop het vaccineeren niet slechts den betrokken persoon minder waarborgt voor de pokziekte zelve, maar ook voor den ernstigen vorm, die zoo dik wijls den dood ten gevolge heeftdat dus revac- cinatie noodzakelijk is, wil men de vruchten van de vroegere vaccinatie blijven plukken. Wij .zijn het nu met deze heeren eens dat men zich, waar zulke gewichtige argumenten voor de heilzame werking der vaccinatie kunnen aange voerd worden, men zich tweemaal moest bedenken, vóór men haar bij het volk in miscrediet trachtte te brengen, maar wij blijven toch nog altijd bij onze meening, dat het juist in het belang dier vaccinatie wezen zou als eens duidelijk aan het licht werd gebracht waaraan bij het treurige voorval in Dordrecht de noodlottige gevolgen zijn toe te schrijven. Men slaat daardoor wellicht uit de handen der tegenstanders het wapen dat zij op zoo'n onzedelijke wijze hanteeren En is er soms eene vergissing begaan, deze doet niets af aan het heilzame der vaccinatie, bewezen door de duizenden gevallen, waarin zij zulke uit stekende gevolgen had. In de heden middag gehouden zomervergadering van den geneeskundigen raad voor Zeeland werd dr J. C. Bolle, voor het eerst als plaatsvervangend lid ter vergadering tegenwoordig, door den voor zitter dr Dozy geluk gewenscht met zijne be noeming. De voorzitter wees erop dat de heer Bolle, hoezeer eerst kortelings benoemd, reeds ge toond had zijne taak ernstig op te vatten door j>Als gij wilt, mevrouw, zal ik er mijn best voor doen. Overigens eerbiedig ik de geheimen van mijn vriend, totdat hij ze mij zelf toever trouwt." Dit antwoord maakte den gewenschten indruk op haar. Het bewees dat hij een waar vriend was, bereid om zijn eigen liefde aan de belangen van zijn vriend op te offeren. »Ik begrijp niet waarom Mark zooveel wan delt", merkte mevrouw peinzend aan. »Gij spreekt van hem alsof hij een spook ware", zei Kit lachend. Maar ik zal er wel ach ter komen en ik geloof ook wel dat ik hem eraf zal brengen. Doch gij moet mij éen ding beloovenals het gelukt, nooit te vragen hoe ik het gedaan gekregen heb." «Waarlijk Kit, als dat geschiedt als ik mijn zoon terug krijg zooals vroeger zal er in mijn hart geen plaats zijn voor nieuwsgierigheid het zal te vol van dankbaarheid zijn." Deze verzekering was haar jongen vriend hoogst aangenaam want als hetgeen hij vermoedde waar was, dan was het noodzakelijk om de middelen die hij er tegen aanwendde geheim te houden, en het was hem tevens niet onwelkom om mevrouw Medway, wier bijstand hij wel eens noodig zou kunnen hebben, opnieuw aan zich te verplichten, Ik vrees dat hij de taak, welke hij op zich ge nomen had, lang zoo moeielijk niet vond, als hij zijn gastvrouw had doen gelooven doch er waren moeieljjkheden en gevaren voor hem zelf aan verbonden. Vooreerst voelde hij, dat hetgeen hij het zijne toe te brengen tot de eerbiediging der geneeskundige wetten, met zijn krachtig optreden tegen onbevoegde uitoefenaars van de geneeskunst. De voorzitter sprak daarbij de hoop uit dat de heer Bolle steeds de belangen van het geneeskun dig staatstoezicht zal blijven behartigen. Behalve eenige ingekomen stukken werden over gelegd de mededeelingen omtrent de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht over het tijd vak 1 Dec. 1882 tot 15 Mei 1883. Daarop komen wij later terug. Ook werd uitgebracht het hoogst belangrijk rapport van de commissie tot het instellen van een onderzoek naar de verdeeling van geneeskun dige hulp in de provincie. Naar aanleiding van dit laatste werd op voor stel der commissie besloten 1° dat het voor het tegenwoordige niet op den weg van den raad ligt, om betreffende de behoefte aan geneeskundige hulp advies te geven aan besturen van rijk, provincie of gemeente 2° den geneeskundigen inspecteur uit te noo- digen, om met besturen van die gemeenten, waarin gebrek aan genees- ot verloskundige hulp bestaat, in overleg te treden, teneinde hetzij door combinatie van gemeenten, hetzij door vestiging van vroed vrouwen in die behoefte voorzien worden. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbeken den, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de 2e helft der maand Mei 1883. J. P. de Klerk, en Mesritz, beiden te Amsterdam, Knoet, te Gouda, S. Taber, te Leeuwarden, wede Emans, te Rotterdam, P. Baard, St. Anna, (Naar Belgie, Mad. de Leeuw, Brussel. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de (gewijzigde) statuten der Vereeniging voor iveezen- verpleging voor Zuid- en Noord-Bevelandgevestigd te Goes. Goes, 15 Juni. Voor de geldleening, groot 12,500, ten behoeve van den Goeschen polder, is ingeschreven voor: 6 aandeelen a 500 tot 4%, 25 tot 43/l0, 25 tot 4"/l0, 18 tot 5 en 2 eveneens tot 5%. Toegewezen zijn 6 aandeelen a 4 en 19 a 43/Jt 'Meinbenszand, 14 Juni. Door de benoeming van den heer A. de Yulder Yan. Noorden tot gemeente-ontvanger te Middelburg, ziet onze ge meente zich weder beroofd van haren burgemees ter, tot groot leedwezen van alle ingezetenen, die, hoe kort de heer Van Noorden er ook geweest moge zijn, toch hem hebben leeren waardeeren. Er circuleert nu een request ter teekening, waarin wordt verzocht om den heer B. Vermande, thans secretaris in deze gemeente, tol burgemees ter te benoemen. Volgens de Zier. Nieuwsbode was op de staats- begrooting voor 1882 een post uitgetrokken voor de afdamming van het Slaak. Door verschillende omstandigheden is dat jaar daaraan niets gedaan, waarom op de begrooting voor 1883 opnieuw eene zich voornam te doen de vriendschapsband op een harde proef zou stellen indien zij werd verbroken maar daar durfde hij niet aan denkenwant daar zou te veel mee verknoeid zijn. Hij hield van Mark om zijnentwil maar ook omdat hij de broêr van Maud was. De heele omgeving op de Terp was hem dierbaar; zelfs de reine, zuivere lucht, die hij er inademde, deed hem goedvan daar verjaagd te worden, stond gelijk met de uitdrijving uit het paradijs. In zijne brieven aan Frenna, als hij erg bedrukt was, noemde hij de Terp vaak de „Oasis." In éen opzicht kwam de opdracht van mevrouw Medway hem niet ongelegenzij gaf hem het voorwendsel om te ontdekken hetgeen hem, vol gens zijn eigen gevoelen, vrijwillig had moeten toevertrouwd worden. Zijn genegenheid voor Mark was zoo groot dat hij zich gekrenkt voelde dat deze iets voor hem verborg; of was het mis schien alleen zijn eigenliefde Hij had de ver andering in Mark natuurlijk even goed gezien en, veel beter dan zijn moeder, begrepen wat hem scheelde; maar vóórdat hij zich tot hem zei ven wendde moest hij zich eerst overtuigen. Hij had vernomen dat het doel van al die eenzame wan delingen niets anders was dan het postkantoor te Mogadion. Den eersten keer dat hij Mark gadesloeg zag hij hem fluitende de dorpstraat doorgaan (Kit moest lachen over dat fluiten, daar had zijn vriend vroeger nooit aan gedaan) en met een schichtigen blik rechts en links, den winkel van mejuffrouw Carthew binnen gaan, waar voor de vensters een som voor dat doel is uitgetrokken. In verband daarmede is reeds maanden geleden door den mi nister van financiën aan den hoofdopziener der domeinen in Zeeland, den heer J. J. Brandt, te Middel burg, last gegeven om een bestek voor de afdam ming van het Slaak op te maken. Niettegenstaande van de zijde van den minister van financiën op spoed is aangedrongen, is door den genoemden hoofdopziener tot nu toe geen bestek aan den minister gezonden, waardoor men natuurlijk niet met de zaak kan voortgaan. Men schrijft ons uit Gelderland Vooral op onze provincie was bij de jongste verkiezing de aandacht gevestigt. In drie distric ten, Zutfen, Arnhem en Tiel, hadden al de anti liberale partijen zich vereenigd, om den anti-revo lutionairen de overwinning te bezorgen. Dat is maar al te goed gelukt. In Arnhem schrijft men het vooral toe aan den goeden klank, dien de naam Schimmelpenninck van der Oye hier heeft, als Gelderschman en als zoon van een vroe- geren commissaris des konings der provincie, dat men aan deze boven den in het district onbe kenden heer Verniers van der Loeff de voorkeur heeft gegeven. Te Zutfen behaalde het aftredend lid maar éen stem hoven de volstrekte meerderheid en slechts 8 stemmen meer dan de heer Van Tets. In geen enkel district is de opkomst der kiezers wellicht zoo talrijk geweest. Niet minder dan 3146 van de 3369 kiezers kwamen naar de stembus. Te Tiel moest het geachte lid m' De Beaufort plaats maken voor den heer Beelaerts van Blok land. De orthodoxe dominés hebben zich dan ook in dit district duchtig doen gelden. Dat daar vooral de clericalen in den laatsten tijd zijn vooruitgegaan, blijkt wel hieruit dat in 1881 de heer Dyckmeester 1354 en mr. Beelaerts van Blokland 1274 stemmen, verkreeg, terwijl thans de heer Beelaerts van Blokland er 1451 en de heer De Beaufort 1223 bekwam. Toen werd de candidaat der liberalen gekozen met een meerder heid van tachtig stemmen; thans werd de candi daat der anti-revolutionairen gekozen met een meerderheid van tweehonderd acht en twintig stemmen. Waar de liberalen alzoo in 3 districten het onderspit hebben moeten delven, behoeven zij ge lukkig zichzelven geen lauwheid te verwijten evenmin als het strijden met oneerlijke wapenen, zooals de tegenpartij deed. De nederlaag is dus eervol. In alle districten was hier door de anti-liberalen de zuinigheidsleus in de verkiezing gemengd en zelfs het bouwen van dure gevangenissen werd geheel aan de liberalen geweten, terwijl ook in tal van strooibiljetten gewezen werd op „Gods hulpe." Wij geven daarom toch den moed niet op. Wij hopen dat het voorgevallene de liberalen steeds meer eendrachtig zal maken en dat de nog door liberale bezette zetels in onze vertegenwoordiging zullen behouden blijven. keurige uitstalling was van wagentjes en paard- jes en poppen, naast de lijsten der vertrekuren van de Koninklijke Brievenpost. Hij bleef een paar minuten binnen en wierp in het voorbijgaan een brief in de brievenbus, met zulk een gemaakte onverschilligheid, dat een kind er argwaan door gekregen zou hebben. Die handelwijs interesseerde den verborgen toe schouwer niet weinig. Arme Mark nooit werd er een ongeschikter man voor listen en lagen geboren dan gij", prevelde hij, wierp zelf een brief in de bus en ging den winkel in, zooals Kit gedaan had. Juffrouw Carthew, die achter de toonbank stond zag Kit vriendelijk aanhij was een lieveling van haar zooals van iedereen, die niet tegen hem ingenomen was. »Zoo, daar loopt gij net uw vriend Medway mis," zei zij »hij is nog geen minuut weg." »Wat! te voet? Hoe komt dat zoo »Ja waarlijk mijnheer Mark is een heele wandelaar geworden sedert hij naar de academie is geweest. Hij komt hier bijna eiken dag om de antwoorden te halen op zijn advertentie; voor een meester zooals hij zegt." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1