N° 138. 126e Jaargang. 1883. Donderdag 14 Juni. K I T. FEUILLETON. Middelburg 13 Juni. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met, uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiên* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Dat er in het district Middelburg, vooral aan den overkant, Dinsdag druk is gestemd, blijkt wel uit het volgende: Te Groede stemden van de 76 kiezers 68; van de 8 niet gestemd hebbende waren er 2 overleden, 2 ziek en 4 op reis. Te Breskens stemden alle 33 kiezers, te Biervliet van den 53 46 en te Hoofdplaat van de 28 kiezers 22 van de zes niet opgekomenen was nog 1 afwezig, 1 ziek en 1 elders woonachtig. Te Aardenburg namen van de 64 kiezers 60, te Eede van 8: 7 en te St. Kruis van 18: 13 kiezers deel aan de stemming. Hansweert, 13 Juni. De zomervergadering der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland, beden alhier gehouden, was druk bezocht. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer D. P. Dominicus, en mededeeling van de nieuwe constitueering van het bestuur werden de volgende punten behandeld, en besluiten genomen. 1°. Aangezien, indien de staat de gerechts kosten in strafzaken voor eigen rekening zou nemen, daaraan eene wijziging van art. 207, juncto 227 en 257 van het wetboek van strafvordering en van art. 2004 van het burg. wetboek moet voorafgaan, en met de invoering van het nieuwe strafwetboek de wijziging van bet eerste onver mijdelijk is, terwijl de wijziging van het laatste reeds wordt voorbereid, werd de indiening van het daartoe strekkende adres uitgesteld. 2°. De mogelijkheid der benoeming van een volgens art. 16 der wet van 10 Juli 1874 geëxa mineerd veearts tot prov. veearts werd betoogd en gehandhaafd, in weerwil der ministerieele cir culaires, die deze uiet gelijk achten met hen, die eene opleiding aan de school te Utrecht genoten. Hierop zal de aandacht der regeering gevestigd worden. 3°. Tegen de samenstelling der staatscommis- siën tot het afnemen van examens voor de hoofd akte van het lager onderwijs, waarin dit jaar 30 leeraren en hoofden van gemeentescholen benoemd zijn, die alzoo gedurende geruimen tijd aan hun werkkring onttrokken worden, werd protest aan- geteekend. 4°. De aanschrijving van ged. staten van Zeeland dat raadsbesluiten tot af- en overschrijving op de begrooting van bet vorige jaar vóór 15 Juni moeten worden ingezonden, geeft aanleiding tot ongerief en is soms onmogelijk, dewijl eerst 30 Juni bet dienstjaar gesloten wordt. 5°. Officieren van rustende schutterijen, die zich vestigen in gemeenten met dienstdoende schut terijen moeten, wanneer zij dit niet vragen, ambts halve ontslagen worden, teneinde bij de dienstdoende schutterij op te treden. 6°. Schippers, die aan boord wonen, behooren in den koofdelijken omslag aangeslagen te worden in de gemeente, waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven. JEKflllE HKHIXWERIN Cr. DOOK James Payn. HOOFDSTUK XXVII. liiclit geraakt. »Wel neen* antwoordde Kit, bet mooiste was dat hij1 eerst een beetje was geschrikt; ik moest hem uitleggendat het een grap was." »Wat gij hadt moeten doen, Kit, was de ge schiedenis anders laten afloopen en aantoonen dat de geest der universiteit langzamerhand zoo goed op den jongen booswicht gewerkt had dat hij zijn slechte bedoelingen en gewoonten liet varen en later, ten spijt zijner beiers en raads lieden, een eerlijk fatsoenlijk leven geleid heeft." „Prachtig, Frenna, als een zedekundige les of om een verbaal op te smukken, maar niet als speculatie. Gij begrijpt dat dat bet punt was, waarmede ik Braitbwaite wilde imponeeren en dat is mij gelukt." »Als een bewijs van uw aanleg voor den 7°. De jaarlijks gevraagde tusschenkomst der gemeentebesturen om de kerkelijke leeraren uit te noodigen tot aanbeveling der collecte voor het fonds van den gewapenden dienst is niet te recht vaardigen. 8°. Vordering van afzonderlijk schoolgeld voor bet onderwijs in de handwerken is niet geoorloofd. 9°. Het onderwijs in de handwerken mag aan geene ongeëxamineerde onderwijzeres worden op gedragen, wanneer eene bevoegde onderwijzeres aan de school werkzaam is. 10°. De wederinstelling der vroegere districts commissarissen zou zeer gewenscht zijn, Een tochtje naar Walzoorden, waartoe door de betrokken maatschappij een harer stoombooten welwillend was ter beschikking gesteld, gevolgd door een gemeenschappelijken maaltijd, besloot de bijeenkomst. Maandagavond, den verjaardag van het overlij den van Z. K. H. den prins van Oranje, heeft Z. K. H. prins Alexander den vorstelijken grafkelder bezocht en twee kransen op de lijkkist neêrgelegd. Amsterdam 12 Juni. Voor de duizen den, die zoowel in Nederland als daar buiten hebben bijgedragen om het lot te verzachten der nagelaten betrekkingen van de slachtoffers bij de ontploffing van de kruitfabriek te Muiden op 19 Januari 11., is het waarschijnlijk niet van belang ontbloot te vernemen, dat de 50 a 60 arbeiders dier fabriek tot heden het volle werkloon hebben ontvangen, en dat dit tot uit. Juni wordt uitbe taald. Ook de weduwen van de arbeiders, die bij de ramp het leven verloren, ontvangen tot uit. Juni het loon dat hunne eebtgenooten verdienden. Na dien datum treedt de regeling in werking vastgesteld door bet comité dat zich belastte met het bijeenbrengen van een fonds. Iedere weduwe ontvangt alsdan 2, per week, zoolang zij leeft, al of met hertrouwd, terwijl voor de kinderen tot hun 23en jaar ƒ1.25 's weeks wordt uitgekeerd Zoo ontvangt alsdan de wed. D. Dolleman met hare 7 kinderen 7 x 1.25 -|- 2 dit is ƒ10.75, nog meer dan haar man gemiddeld winter en zomer verdiende. De rente van het bijeengebrachte kapitaal moet, naar verzekerd wordt, niet geheel voldoende zijn voor deze uitkeering, doch wordt door de eigenaren der fabriek gesuppleerd. Dinsdag vierde het Aardrijkskundig Genootschap zijn tienjarig bestaan. Bij die gelegenheid hielden de leden te Amsterdam in Natura Artis Magistra een plechtige vergadering waarbij, behalve de mi nister van binnenl. zaken en de burgemeester van Amsterdam, vele autoriteiten öp wetenschappelijk gebied tegenwoordig waren. Volgens de uitgebrachte verslagen is de finan- cieele toestand van het genootschap vrij gunstig hoewel het saldo, waarmede het laatste jaar was begonnen, 500 gulden meer bedroeg dan dat waar mede men sloot. De toestand der bibliotheek was evenzeer gunstig, doch, wilde men dat de groote som, die in het afgeloopen jaar bij uitzon dering voor de bibliotheek was uitgetrokken, jaar- handel; maar, beste Kit, ik geloof toch dat het geen gelukkige keus was dat wil zeggen voor vreemdeD, wanneer Braithwaite fiIs dit wil aan halen bij Braithwaite père als een aanbeveling voor u, denkt gij dan niet »Dat het een verkeerde uitwerking zou heb ben viel bij in, »Ja; als hij het ausérieux nammaar er is veel humor aan de beurs en ik geloof dat de oude man geestiger is dan zijn zoon. Maar Braithwaite is een goede jongen, knap, verstandig en rijk sDat hebt ge al meer gezegd", viel Frenna hem droog in de rede en zij vervolgde op een geheel anderen toon »Mijn beste Kit, ik wensch u alle mogelijke succes op uwe plannen en zal er u bij helpen zooveel in mijn vermogen is. Maar gij hebt éen denkbeeld, in het hoofd dat gij terstond en voor goed moet laten varen. Ik kan nooit de vrouw van uw vriend Braithwaite worden." Waarom niet? Of liever, hoe weet gij dat?" Hij vroeg dit op zijn gewone luchthartigen toonmaai' zijn gefronste wenkbrauwen verrieden dat zij goed doorzien had wat hjj in zjjn schild voerde. »Dat weet ik omdat ik mij zelf maar al te goed ken, Kit.' Wat ik u bidden mag, dring er nooit op aan. Het zou mij zeer doen." Hjj ging naar het raam, en begon zacht te lijks kon worden besteed, dan was het noodig, dat de geldelijke steun nog vermeerderde. Prof. Yetb herdacht in zijne openingsrede de ver- dif. 'iLelijke leden, aan bet genootschap ontvallen, in het bijzonder hulde brengende aan wijlen prins Hendrik, zonder wien het genootschap thans niet zoo hoog zou staan aangeschreven. Vertegen woordigers van zusterverenigingen brachten de feestgroeten over. De minister Heemskerk roemde den arbeid van het genootschap en verklaarde dat de koning, als blijk van waardeering, prof. Veth tot kommandeur en den secretaris dr Kan tot officier van de Eikenkroon bad benoemd, waar van zijn excellentie de besluiten en insigniën over handigde. Blijkbaar aangedaan dankte prof. Veth den minister voor deze verrassende en streelende bewijzen van de belangstelling des konings. De aftredende en herkiesbare bestuursleden Van Eeghen, Dornseiffen en Rogge werden herkozen. Gekozen werden de heeren J. Kuijper, De Bas en Musschenbroek. Aan den minister van financiën als beheerder van bet staatsdomein, A. Vergaert te Gent en E. M. Lippens te Saffelaire, is concessie verleend tot het bedijken van schorren in het Sasschegat, ge legen in de gemeenten Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen en Hoek, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 185 h. a. iolonien. Op verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen, de heer A. H. Holdert, gewezen inspecteur 2de kl. bij den post- en telegraafdienst in N. I., laatstelijk met verlof hier te lande. Voor de vacature als hoofd der openbare school te Aagtekerke hebben zich 3 sollici tanten aangemeld. Aangezien de waarnemende onderwijzer ver trokken is, is het te hopen, dat spoedig eene be noeming zal worden gedaan. «Soes, 12 Juni. Wanneer men in de jaar verslagen, die vanwege het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers Genootschap worden uitgegeven, de opgaven omtrent Zeeland vergelijkt met die omtrent de overige gewesten, dan maakt onze provincie een allertreurigst figuur. Tegenover de honderden guldens, die de beide Hollanden en Orerijsel opbrachten, en de tientallen guldens zelfs uit Noord-Brabant en Limburg ten behoeve van het ondersteuningsfonds voor onderwijzers, die geen lid kunnen worden van de Levensverzekeringmaat schappij, staat Zeeland met eene totale bijdrage van vier gulden!, welk gering bedrag door eene der Zuid-Bevelandsche afdeelingen is bijeen gebracht. Behalve de afdeeling 's Gravenpolder heeft geheel Zeeland op de herhaalde verzoeken om bijdragen een akelig stilzwijgen bewaard. Eveneens is het gesteld met het bijwonen van vergaderingen en zelfs met bestuursleden. Het geheele hoofdbestuur der gewestelijke vereeniging fluiten een zeker teeken dat hij ontstemd of teleurgesteld was. Beste Kit", sprak zij, hem volgende, »het spijt mij dat ik u verdriet doe, maar het is beter dat wij elkaar hierover terstond verstaan. Ik zal nooit trouwen." »Niemand heeft u nog gevraagd, juffrouw niemand heeft u gevraagd, mijn kind", antwoordde hij, en neuriënde trommelde hij de wijs van het liedje op de ruiten. »En ik hoop dat niemand het mij zal vra gen en gjj het minst van allen, Kit. Ik zal u helpen waar ik kan, zooals ik reeds gedaan heb; maar op dit punt kan ik zelf om uwentwil niet toegeven." »IIeel goed, Frenna, het zij zoo. Nu zal ik eens haar boven gaan en mijn boel uitpakken." Hij kuste haar op het voorhoofd en verliet de kamer. Zij staarde met een droeven blik op de deur, die hij gesloten had. Zij wist dat zij hem beleed igd had want hem tegenspreken was hem beleedigen maar ook dat hij geen recht had om beleedigd te zijn; het was zeer hard van hem en zeer hard voor haar. Het is een dwaas", zegt het spreekwoord, »die zijn heele vermogen op éen kaart zet", en dat had Frenna gedaanal haar hoop op geluk was vereeuigd in èen menschelijk wezen buiten hem was voor haar niets dan koude en duisternis. »Kit is een lieve jongenKit is een heel Zeeland bestaat thans uit een voorzitter, tevens vice-voorzitter en secretaris, henevens een penning meester, alzoo twee leden Terwijl in- alle overige gewesten de provinciale bijeenkomsten, ook uit een pedagogisch oogpunt, zeer belangrijk zijn, werd de laatste algemeene vergadering uit geheel Zeeland (gehouden te Tholen 15 Mei) bijgewoond door 4 personen, waaronder het bestuur Teneinde nu aan dien hoogst treurigen toestand een einde te maken, is er in de afdeeling Goes van het Nederl. Onderwijzers Genootschap eene stem opgegaan, niet alleen om dien bedroevenden toestand te constateeren, maar ook om te trachten tot verbetering te geraken. En aanvankelijk met goed succeseenige nieuwe leden zjjn toegetreden, terwijl tevens besloten is, dat de bijeenkomsten der afdeeling Goes niet langer opgaan zouden in die van het gezelschap, maar er voor het minst gelijk mee staan. Dat is althans een bewijs van nog niet geheel uitgedoofd leven, waarvan we hopen dat het spoedig in kracht zal toenemen. Wanneer alle onderwijzers uit dit gewest over tuigd werden van den grooten invloed, dien zij als leden van het Nederl. Onderwijzers Genootschap, dat alle collega's in den lande, zoowel openbare als bijzondere in zich opneemt, kunnen uitoefenen, dan zal Zeeland binnen kort een minder treurig figuur maken onder de zusterprovincies. De esprit de corps is toch nog niet geheel uitgedoofd Op 1 Juli a. hoopt de heer A. H. de Vries, hoofd der openbare school te Zaamslag (dorp) den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar de betrekking van hoofdonderwijzer aanvaardde; De heer J. A. Mulock Houwer te Deventer is ook benoemd tot leeraar in het rechtlijnig teekenen enz. aan de burgeravondschool aldaar. De heer S. D. J. H. Krol, pred. te Lith, her dacht Zondag 11. het 25jarige jubilé zijner ambts bediening. Van al de woningen der protestanten niet alleen, maar ook van vele der Roomsch-katholieken en Israëlieten wapperde de nationale driekleur. On der de stoffelijke bewijzen van achting, denwaar- digen leeraar bij deze gelegenheid aangeboden, behooren o. a. een prachtig schrijfbureau, hem vereerd door al de leden der Herv. gemeente, een fraaie pendule door de predikanten uit den ring van Osch, enz. De le luit. der inf. F. W. Driessen, van het 3e reg., is op nonactiviteit gesteld, met buiten- landsch verlof. Voor de arr. rechtbank alhier stond Dinsdag terecht de kleermaker H. S., beklaagd van inden nacht van 7 op 8 April jl. opzettelijk drie ruiten te hebben stukgeslagen in de woning van den lieve jongenzei de papegaai, op een toon die ver van vleiend was. Hij stak haar zijn kop toe en wilde haar op zijn manier liefkozen. Al was het dan ook geen menschelijke deelneming zij wilde die niet afwijzen. Zij opende de kooi ert de groote vogel vloog op baar schouder en streel de haar gelaat met zijne zachte veêren, »Mijn lief dier, lief dierprevelde zij. Kit is een lieve jongen, Kit is een lieve jongen", zei de papegaai, als wilde hij haar terecht wijzen. »Ja maar niemand is zoo lief als gij Poll, die mij altijd, altijd lief heeft." En de tranen rolden langs de wangen. iliNDE VAN HET EÈKSTE ÖEEÏii

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1