0137. 126* Jaargang. 1883. Woensdag 13 Juni. K I T. Middelburg 12 Juni. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit' blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien' 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van t -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. hoofdstuk XXVI. I 1 HIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhüijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M, Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De Standaard neemt heden wel degelijk het schrijven der heeren dr H. J. de Graaf en dr Geijl ver de Dordreehtsche geschiedenis op. Het was erdag middag te laat in handen der redactie )men om het nog dien avond te plaatsen. I an weigering tot opname zooals wij gisteren grond van een ander blad meedeelden is „een sprake geweest. Trouwens, wij zouden niet weten welke reden de Standaard zou gehad hebben om dien bewusten brief niet te plaatsen. Ook ons hebben de inlichtingen der twee doc toren niet overtuigd dat een nader onderzoek onnoodig wezen zou. Integendeel, er zijn verschijnselen geconstateerd, over welker ontstaan men zich geen rekenschap geven kan. In het belang van de zoo heilzame vaccine zelve is het noodig dat van dit ernstige Dordtsche voorval alles tot in de kleinste bijzonderheden door bekwame en onpartijdige personen worde onder zocht. Het is beter dat er ten slotte eene vergis sing worde geconstateerd, door deze of gene gepleegd, dan dat er steeds een sluier van geheimzinnigheid over het gebeurde blijft hangen, die nog ernstiger wapen is in de handen der tegenstanders van de vaccinatie. Aan de verkiezing voor een lid van de tweede kamer werd heden alhier door 428 van de 498 kiezers deelgenomen. Op 3 Januari stemden 469 personen. Te Vlissingen brachten 180 van de 241 kiezers hunne stem uit, tegen 187 bij de vorige verkiezing. Als naar gewoonte zal morgen, Woensdag, aan ons bureau de uitslag van de verkiezing in de verschillende districten, voor zoo ver die bekend is, worden gepubliceerd. Vlissingen, 12 Juni. De naam van de nieuwe stoomboot, voor de stoomvaartmaatschappij Zeeland te Glasgow in aanbouw, is thans defini tief vastgesteld op Willem, Prins van Oranje, alzoo naar den overleden kroonprins. Eerst had men plan de boot den naam van Prinses Wilhelmina te geven. Zierikzee, 12 Juni. Het bericht, dat mr A. Heemskerk, rechter alhier, eerlang als lid van een der hoven van appel naar Egypte ver trekt is onjuist. Ter Keuzen, 17 Juni. Het muziek-festival, Zondag te Assenede, even over de grenzen, bij Sas van Gent gelegen, gegeven, is in de beste orde afgeloopen, hoewel een hevig onweder, vergezeld van plasregen, dat eenige uren aanhield, bij den voorgenomen optocht groote teleurstelling veroor zaakte. 38 muziek- en zanggezelschappen waren ter deelneming opgekomen, waarvan 21 voor muziek 12 IE M IS HKRIKKliRIM O. DOOB James Payn. Te kuis. »Ik denk niet dat gij anderen zult bepraten om zoo heel zeker te zijn," hernam Frenna droog, althans niet iemand, die weet wat die Kreek van Cook is. „Juist", hervatte Kit met een hoogst grappig gezicht. „Dat is al lang uitgemaakt dat men uit zijn eigen grond geen geld kan halen. Er is hier geen ondernemingsgeest onder het volk. »Gij bedoelt dat men te veel onderneemt", merkte Frenna sarcastisch aan. Haar manier was geheel veranderd. Zij was niet meer hetzelfde meisje, dat een oogenblik te voren onder haar leed bezweek. De was scheen in staal herschapen. Of was het alleen het verschil tusschen gloeiend en koud ijzer? »Ook mogelijk"; liet Kit erop volgen,„la ten wij zeggen dat zij, na zooveel proefnemingen pnder den grond, zoo blind zijn geworden als mol en 17 voor zang. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen waren tegenwoordig het muziekgezelschap Apollo en het zanggezelschap Neuzens Mannenkoor uit Ter Neuzen, het zanggezelschap Concordia uit Overslag, en het muziekgezelschap Harmonie uit Biervliet. Uit Gent waren 6 en uit Eecloo 3 gezelschappen aanwezig. Aan ieder gezelschap werd eene eere-medaille uit gereikt. Ongenoode gasten schijnen er ook aan- wezig fgeweestjjte zijn, daar verscheidenen heeren hunne geldbeurzen of gouden kettingen zijn ont futseld, zelfs een die meer dan 100 francs inhield. Door het ongunstige weder was dan ook het ge drang in de estaminées verschrikkelijk. Z. M. onze koning heeft aan de Luxemburgsche maatschappij van landbouw een jaarlijksch sub sidie van f 1400 toegezegd. Namens een groot aantal ingezetenen van Suri name werd dezer dagen aan jhr C. A. Van Sype- stein, oud-gouverneur van Suriname, een prachtig zilveren pièce de milieu met daarbij behoorende zijstukken als souvenir aangeboden. De reden dat zoovele mannen van naam bedan ken voor de eer om lid der jury van beoordeeling voor de internationale tentoonstelling te Amster dam te worden schuilt, volgens het Rott. N.blad, hoofdzakelijk hierin dat er ernstig verschil van gevoelen bestaat tusschen de regeering en de ten- toonstellings-commissie over de vergoeding der kosten. De eerste beweert dat in de subsidie van ƒ150,000 alles begrepen is, wat de Nederlandsche schatkist aan de tentoonstelling ten koste kan leg gen laatstgenoemde beweert dat de regeering, die zich het recht bedong om de jury te benoemen, de kosten, op die jury vallende, ook voor haar rekening moet nemen, en veel personen, han gende dat geschil tot jurylid benoemd, weigeren de risico te loopen, dat dit geschil heel tot geen einde komt en zij de vrij groote onkosten, waarop hun dat eerewerk in elk geval te staan komt, geheel voor eigen rekening moeten dragen. Bepaald is, dat elk jurylid een vergoeding krijgt van 10 's daags. Ieder die met den aard eener dergelijke jury bekend is, weet dat, vooral bij de hooge prijzen, die men te Amsterdam voor logies enz. te betalen heeft, deze vergoeding verre van schitterend is. Bij de vele uitgaven, waaraan de leden der jury zich niet kunnen onttrekken, zal daar uit ieders zak nog wel wat bij moeten. Geen wonder dus, dat het den meesten personen niet convenieert, om nog de kans te loopen zelfs de vastgestelde vergoeding niet te ontvangen. Bij de omvangrijke werkzaamheden aan dien post ver bonden, kan men den duur veilig op een geheele maand stellen, zoodat bij een eventueel onopge lost blijven van het geschil, de schadepost voor elk jurylid op 300 zou komen te staan. rechterlijke macht. Benoemd tot president der len zelfs voor hunne eigen belangen. Ik voor mij zal geen mpgite doen om hen in te lichten. Ik doe een beroep op het ontwikkelde publiek; menschen die ver van Mogadion wonen." »En denkt gij", vroeg Frenna op denzelfden spotachtigen toon, »dat dit ontwikkelde publiek zal gelooven in een mijn, waarvan de exploitatie kosten de opbrengst verslinden." ^Verslonden hebben, kind, maar dat is geen reden dat zij het nog zullen doen. De wetenschap is vooruitgegaan en geeft ons betere en goedkoo- pere werktuigen. Jagij zult zeggendat is weer' het prospectus en een heel goed prospectus ook." De houding van Frenna was niet alleen onge- loovig; maar minachtend. »Als ik u was zou ik niets zeggen van de Phoeniciërs", zei zij kalm. Waarom niet? Ik vond dat nog al zoo'n mooie phrase. Waarom geen Phoeniciërs »Wel, omdat, als ik het zoo zeggen mag die, even als de mijnen, uitgeput zijn." »Daar is wat van aan. Ik zal er nog eens over denken. En denkt gij er ook eens over, wilt ge? Gij hebt altijd zulke goede ingevingen. Wij moeten iets hebben in het prospectus meen ik om de zaak van een gewone speculatie te doen verschillen. Stilik hoor den ouwegeen woord hiervan, tegen niemand, onthoud dit, lie veling Ik zal hem te gemoet gaan." arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage mr. F. A. T. Weve, thans vice-presideDt dier rechtbank. I ionswüZEXOp verzoek eervol ontslag verleend, wegens lichaamsgebreken, aan den commissaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden te Vlieland K. Eeedeker, en belast met het opzicht over de kustverlichting en zee kapen aldaar, behoudens aanspraak op pensioen terwijl in zijne plaats is benoemd J. D. Gerritsen, gewezen eerste stuurman ter koopvaardij, thans scheepsdiepgang- meter hij het loodswezen te Rotterdam. geneesk. dienst. Benoemd tot tijdelijk officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht de heer dr. G. h. Zahl, arts te Greifswald in Pruisen. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst aan den surnumerair der posterijen A. "Wijchgel. Door den gemeenteraad van Wolfaartsdijk is benoemd tot onderwijzer te Oud-Sabbinge de heer C. Hack, te Middelburg. Tevens is besloten tot het aangaan eener geld- leening groot f 6900, verdeeld in aandeelen van 300 tegen eene rente van hoogstens 5 percent in 'tjaar, benoodigd voor het verhouwen dei- school te Oost-Kerke en der onderwjjzerswoning te Oud-Sabbinge. Het kort verslag van den staat der school- onderwijzers-weduwenbeurs in Zeeland over 1882 wijst aan, dat er thans 41 weduwen zijn, waarvan 38 het volle pensioen van 100, de 3 andere slechts 68.40 ontvangen. Er zijn 140 leden, die 1051 gecontribueerd hebben, 't welk met de f 2178 vast inkomen en de provinciale toelage van 829,22, aan ontvang sten een som geeft van 4058,22. De uitgaven daarentegen beliepen f 4238,40, zoodat er een nadeelig saldo van 180,18 overblijft. De ver moedelijke ontvangsten en uitgaven voor 1883 wijzen aan, dat er, om aan de verplichtingen te kunnen voldoen, een subsidie van 1216,60 aan de provincie is moeten aangevraagd worden. (IV. R. Ct De luit. t/z 2e kl. H. E. Bunnik, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit ge steld. De min. van oorlog heeft benoemdtot adj. bij het korps, den len luit. L. A. J. Ottenhoff, van het 3e reg. inf. nonactiviteit verleend, in afwachting van nadere be schikking, aan den len luit. H. S. Nederburgh van het 3e reg. inf.bestemd ora definitief bij het dep. van oorlog werkzaam te zijn, de le luit. J. A. Van Eijbergen, van het 3e reg. inf., die in verband daarmede is overgeplaatst bij den staf van zijn wapen hij het 3e reg. inf. de le kits. C. D. De Roon, C. L. Vinkhuizen en F. Van Laaren eervol ontheven uit de betrekking van adj. bij den hoofd-intend. de le luit. II. Damme, van het 3e reg. inf. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zjjn heden veroordeeld: J. V., 27 j., HOOFDSTUK XXVII. Licltt geraakt. Sommige menschen bezitter de gave van nooit te merken of zij minder vriendelijk ontvangen worden en Kit had het hierin al zeer ver gebracht; maar wanneer men, na een langdurige afwezigheid in het onderlijk huis terugkeert en geen hartelij ker begroeting krijgt dan een toegestoken vinger en niet anders hoort dan»Hmzoo ben je daar weer met een ijskoud, achterdochtig gelaat, dan is dat toch om verlegen mee te worden en kan men moeielijk doen alsof men zich verbeeldt heel welkom te zijn. Kit antwoordde echter onbevangen*>Ja vader, ik ben een uur geleden gekomen en heb Mark meêgebracht." »Hier klonk het barsch, terwijl de oogen onder de zware wenkbrauwen vuur schoten. »0 neen; hij is aan de Terp uitgestapt." Daarep klonk weer het veelbeteekenend „Hm en de advocaat liet zijn zoon staan en ging in huis. Het volgende oogenblik deed hij zijn kamer deur dicht en op slot. „Mooibromde Kit peinzend daar voor staande, „heel mooien hij keerde terug naar de kamer zijner zuster, die hem in groote span ning afwachtte. „Wat heeft hij gezegdfluisterde zij. „Hij zeiHmantwoordde Kit precies den boerenknecht te Zaamslag, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 3 boeten ieder van f8. J. v. d. V., 42 j-, arbeider te Breskens, wegens mishandeling tot eene geldboete van f 13. M. B., 22 j., sjouwer te Middel burg, wegens beleediging van een bedienend beambte tot eene geldboete van f8 F. G. J. S., 56 commies ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnzen te Koewacht, wegens mishandeling tot' eene geldboete van 150. J. van der V., 13 j., arbeider te Vrouwepolder, wegens brandstichting tot 8 dagen eel. J. F., 17 j., landmansknecht te Westkapelle, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en f8 boete. A. L., 21 j., iandmanszoon te Zoutelande, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en f 8 boete. Allen in de kosten. Uit Veere wordt aan de N. Rott. Crt. geschre ven, dat de heer G. Alberts Lz. voornemens zou zijn om, als zijne nieuwe kanaalboot in de vaart komt, zijne tot dusver in gebruik zijnde stoom- barges, bij wijze van proef, eenige malen 's weeks tusschen Middelburg en Yeere te laten varen. Naar aanleiding van door ons ingewonnen in- formatiën kunnen wij mededeelen, dat van het hem toegeschreven voornemen van een dienst op Yeere bij dien ondernemer niets bekend is. De kermis te Westkapelle zal aanvangen den 4 en eindigen den 10 Juli a. Op deze zal geen kramer, ondernemer van spelen en vermakelijkheden, orgeldraaier, liedjeszanger of dergelijke zijn bedrijf mogen uitoefenen, dan op vertoon van een bewijs, dat in de gemeente, waar hij zich het laatst heeft opgehouden, geene be smettelijke ziekte heerscht. Dit bewijs, afgegeven door een bevoegd geneeskundige en behoorlijk gelegaliseerd, mag niet ouder zijn dan acht dagen. Volgens het Dagblad is het getal der zich zeer sterk vermenigvuldigende hazen op Noord- Beveland verbazend. Geen zeldzaamheid is het troepjes van 10 a 12 bijeen te zien zitten. Dan krijgt men den indruk, dat het er wel een opzet telijke kweekplaats van dit wild moet zijn. Voor den liefhebber van jagen zeker een aangenaam vooruitzichtvoor den landbouwer echter een ware plaag. Niet gering toch is de schade, welke die dieren i* het korenveld aanrichten, door in alle richtingen gangpaden van aanzienlijke breedte te maken. Zaterdag namiddag 11. omstreeks zes uren brak boven Zonnemaire een vrij hevig onweer los, waarbij de bliksem sloeg in de, een kwartier buiten het dorp gelegen, hofstede Kreekzicht van den heer D. Hocke Jz. De bliksem kwam eerst in een aan de noordzij gelegen kamertje, waar een spiegel werd afgenomen en de kram waaraan deze hing uit den muur geruktvervolgens drong hij door in een grooter vertrek, waar een stuk van het behangsel werd afgescheurd, ging daarna door den gang langs eene plaats waar eene kan met petroleum stond, en kwam zoo eindelijk in de woonkamer waar het huisgezin bijeen waseen der kinderen werd op den grond geworpen en een ander familielid licht getroffen, waarbjj de toon van zijn vader nabootsende en zijn vinger uitstekende. „Ik mag „de verloren zoon" zijn, maar daarmee houdt de vergeljjking op; er is geen zweem van het gemeste kalf te zien." „OKit, hoe is het mogelijkIk geloof, gij zoudt gekheid maken op uw sterfbed." „Maar niet bij het uwe Frenna, waarlijk niet", antwoordde hij met aandoening. „Er is nog een ding heilig voor mij. En dat heb ik hier", vervolgde hij en sloot haar in de armen. „Denkt gij dat hij iets vermoedt?" fluister de zij bevende. „Hij weet." »0! God! Neen, neen Kit. Als hij het wist dan zou hij nog veel erger zijn." »Zoo waarlijk! Dan moet hij het toch ver gebracht hebben in de kunst van onaangenaam te zijn. Maar hij weet het stellig, Frenna." Maar waarom spreekt hij er dan niet over «Omdat hij nog geen bewijs heeft." »Maar als hij dat kreeg »Laat ons hopen dat gij er geen krijgen zak Als gij u niet bedriegt in Meade zal dat ook nooit gebeuren. En ik beschouw toch het ergste als voorbij, nu hij het ergste weet. Zijn toorn zal wel bedaren; er zal geen vuurwerk bij te pas komen. Het is net als het gesprek dat ik zooeven met hem gehad heb, of liever de ontmoeting want hij zei nietsdat vooruitzicht was het ergste, ma af nu is het ijs gebroken." «Zjjt gij daar zeker van,"

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1