N° 136. 126® Jaargang. 1883. Dinsdag 12 Juni. Middelburg 11 Juni. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gents Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f l,5ü iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. d.as 12 Juni, van 's morgens negen tot 's namiddags vijf uren in het district Middelburg met: mr W. J. Snouck Hurgronjc, en in het district Go©S met W. i. van Gorkom. MIDDELRURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningcn: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. I)aube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Bij de onlangs gehouden verkiezing voor de provinciale staten heelt de anti-revolutionaire partij, krachtens haar beginsel, beproefd ons college van gedeputeerde staten te berooven van zijn beste krachten, van mannen als Bu- tenx, Snouck-Hurgronje, Van der Bilt enBybau. Toen was er harerzijds geen sprake van eenige consideratie tegenover aftredende leden in onsgewest, geen quaestie van erkenning van bekwame en gewaardeerde mannen. Zij had harerzijds recht, doch haar streven werd gelukkig door den ijver en de talrijke op komst der kiezers verijdeld. Wij behielden die zoo zeer noodige krachten in ons provinciaal bestuur- wij behielden ook onze provinciale leden Smit, Van Teij- lingen, Van Berlekom en Pieterse. Er is dus thans ook geen enkele reden om eenige consideratie te gebruiken tegenover de beide aftredende leden der tweede kamer bij de verkiezing op morgen, JLJ 1 HL S™ Wij stellen thans ook beginsel tegenover beginsel en wijken, evenmin als die partij, ditmaal daarvan af. Zoowel in het district Middelburg als in Goes houde ieder, die hart gevoelt voor de vrijzin. nige beginselen, morgen tot vijf uren eeni- gen tijd beschikbaar voor den grooten strijd. De anderen doen dit ook. Slechts eens om de twee jaren kan men in gewone gevallen zulk een strijd strijden. Dit is te weinig om die gelegenheid nog on gebruikt te laten voorbijgaan. Ieder, die anderen kan opwekken, late dit niet na, want, men rekene erop ook de leiders der tegenpartij zijn zeker, onder ge woonte, reeds werkzaam geweest om anderen te bewerken. Vooral in het district Middelburg ontzie men geen moeite. Er is een slag te slaan. 318 personen hebben verklaard m'.W.jr. Suouck II iiryronje te zullen stemmen. En dat is slechts in een deel van ons district. Als nu elk van die 318 nog twee kiezers aan spoort om met hem mee te gaan om op m'. IV. .1 inouck Hurgrouje te stemmen en er goed op let dat de naam juist is gespeld; laat men er desnoods bijvoegen advocaat te 's Gravenhaye. Als nu verder hij die meer kiezers kan aan- spoien dit niet nalaat, ten einde het verzuim goed te maken van anderen die dit niet kun nen doendan heeft men reeds in een deel van ons district een aanzienlijk getal stemmen op onzen candidaat. En wanneer dan ook in de andere deelen van het distriet, vooral te Middelburg en verder op Walcheren, de ijver daarnaar evenredig is, dan heeft mr. IV. J. Snouck ainrgronje de Zeeuw van geboorte, die door zijn naam en zijne betrekkingen maar vooral ook door zijne beginselen waardig is dat voor hem worde gestreden kans dat hij voor Middelburg wordt afgevaardigd, wat hij wederkeerig ook als een eer zal beschouwen. En in «Koes is elke stem meer, uitgebracht op IV. 3. van Gork«m< een teeken, waar mee de tegenpartij rekening moet houden. De geringe gang naar de stembus is wel waard, dat men even daardoor bewijs levert nog iets meer te willen doen dan spreken over den verderfelijken invloed dien het cleriealisme uitoefent. Bewijzen kan men het door zijn stembiljet. Gelukkig, wij weten: er is met ijver reeds ge arbeid, een ijver, dubbel prijzenswaard omdat men geen enkel licht ziet dat hoop geeft op succes. Zij de ijver der liberale kiezers aan die dei- leiders gelijk Wij schreven hierboven van bewerking der kie zers door de tegenpartij, omdat wij ons vast overtuigd houden dat er genoeg gedienstige personen geweest zijn die zich gehaast hebben om onder schoonklinkende redeneeringen voor anderen de biljetten met den naam van den tegen-candidaat in te vullen. De kiezers laten zich daardoor niet van hunne meening afbrengen zij kunnen nog altijd dien naam doorschrappen en er voor in de plaats zetten, of op het stembureau een nieuw briefje bekomen en invullen Ten slotte hopen wij dat de stembureaus nauwlettend zullen toezien en dat ambtenaren geene vergissingen mogen begaan. In de Hollandsche bladen vinden wij een schrij ven opgenomen van dr. H. J. de Graaf en dr Geyl, geneesheeren te Dordrecht, over de inentings zaak te Dordrecht. Het stuk is ook aan de Standaard gezonden, doch werd daarin niet opge nomen. De loop van het gebeurde wordt in dit schrijven als volgt verhaald »Vrjjdag 1 Juni 11. werden wij door onzen col lega, den eerstaanwezenden officier van gezondheid N. Rutgers uitgenoodigd met hem in het militaire hospitaal eenige patiënten te bezoeken, die zich eenige dagen na de revaccinatie hadden ziek gemeld. »Deze had 25 Mei plaats gehad bij 68 miliciens, met vaccine van het vaccinatiebureau te Maasstricht met een pas geslepen en met carbolzuur gedesin fecteerd lancet. Wij vonden vijf patiënten, die in meerdere of mindere mafe waren aangetast door erysipelas (wondroos) aan den pas gerevaccineerden arm. De toestand was zoo ernstig, dat eenstemmig besloten werd om bij drie patiënten, die aanzienlijke zwelling en etteropbooping in bet aangetaste deel vertoonden, diepe insnijdingen te maken. Twee daarvan werden onder cbloroformnarcose, dus ge heel onpijnlijk geopereerdde toestand van den derde liet bet cblorotormiseeren niet toewij kunnen echter verzekeren, dat de operatie voor hem weinig pjjnljjk geweest is. Yan een zwaar lijden der patiënten gedurende de operatie is dus geen sprake. Dat een der geopereerden aan de gevolgen van het chirurgisch ingrijpen, de Standaard zegt wel, vaccinatie" maar imputeert „operatie," zoo spoedig zoude bezweken zijn, is dus eenvoudig onwaar. Integendeel, den volgenden dag was hun toestand verbeterd, terwjjl een van de twee andere patiën ten-zulke ernstige verschijnselen aanbood, dat ook bier moest worden overgegaan tot bet maken van insnijdingen. Ook deze werden onder cbloroform narcose verricht. De vijfde patient is de eenige, die niet geope reerd werd, omdat zich bij hem de etter spontaan ontlastte en tengevolge daarvan de algemeene verschijnselen aanmerkelijk verbeterden. Zondag daarop is een der geopereerden in een jjlenden koortsaanval uit het bed gesprongen en heeft o. a. toen ook om zijne moeder geroepen. Op dit feit, zoo hoogst eenvoudig, borduurt de correspondent van de Stand, een pathetische ont boezeming, die zeker wel geschikt is om zwakke gemoederen te schokken, maar waarvan ieder weldenkend man zal moeten getuigen, dat zij in verband met deze gebeurtenis een wanklank is. Na het bovenstaande behoeft er niet op gewezen te worden, dat uitdrukkingen als zoude er bjj het re vaccineeren roekeloos zijn te werk gegaan, te genover den heer Rutgers, die zoovele voorzorgs maatregelen genomen heeft, onverdiend en laster lijk zijn. Ondanks alle mogelijke nasporingen is de eerste infectiebron niet kunnen ontdekt worden. De pogingen, om alle lijders in het leven te behouden, zijn helaas, niet met succes bekroond. Er zijn er twee overleden. Bovendien is dezer dagen een eveneens gevaccineerd milicien gestorven, die twee dagen na de vaccinatie onder hevige typheuse verschijnselen in het hospitaal opgenomen, eerst later eenige zwelling aan den arm vertoonde." Naar de Dord. Ct. verneemt, verkeert de pa tient, die zoo zeer om zijne moeder heeft geroepen, thans in gunstigen toestand. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd voorlezing gedaan van een schrijven van den beer D. A. Dronkers, waarbij deze kennis geeft met den le" Dinsdag in September zijn ontslag te nemen als lid van den raad. Naar aanleiding daarvan hield de voorzitter de volgende toespraak „Ik kan geene woorden vinden, mijne hoeren, om uitdrukking te geven aan het leedgevoel, dat mij vervulde bij het vernemen van het besluit van den heer Dronkers om zijn ontslag als lid van den raad te nemen. Parlementaire beleefdheid weerhoudt mij van te spreken over de redenen, die hem tot het nemen van dat besluit hebben bewogen. Ik zal er alleen dit van zeggen, dat ik ze billijken moet en dat de groote meerderheid van den raad dit waar schijnlijk even zeer zou doen, indien zij die redenen kende. »Maar waarover ik niet behoef te zwijgen, het is over de verdiensten van den heer Dronkers, ofschoon ik gevoel, dat zij den meesten uwer minstens even goed als mij bekend zijn. De heer Dronkers is jaren lang lid van deze vergadering geweest en naar het algemeen ge voelen een harer verdienstelijkste leden. Hij genoot in hooge mate het vertrouwen van de ingezetenen en van zijne medeleden in den raad, waar zijn woord steeds groot gewicht in de schaal legde. Steeds was hij in het belang der gemeente werkzaam. En dat hij daarvoor zelfs offers wilde brengen, bewees hij, toen hij vóór ongeveer twee jaar het wethouderschap aanvaardde, niettegenstaande hij reeds andere en zeer gewichtige plichten te ver vullen had. »Mr. Van Eekelen en ik, wij weten wat de heer Dronkers als wethouder was. Zijne minzaam heid, zijne vriendschappelijkheid in den omgang en zijne werkzaamheid kunnen niet genoeg door ons geprezen worden. »Ik in het bijzonder kan hem niet dankbaar genoeg zijn, dat hij op mijn aandringen die be trekking heeft aanvaard, en voor de wijze, waarop hij mij steeds met raad en daad heeft bijgestaan. Maar des te meer bejammer ik het dan ook, dat hij mijne zijde verlaat- „De heer Dronkers betoonde zich steeds een man van karakter, die in eene vergadering als deze noode gemist kan worden." De vergadering gaf door toejuiching blijk van instemming met het gesprokene, waarna het schrij ven van den heer Dronkers voor kennisgeving werd aangenomen. Nog werd voorlezing gedaan van een brief van den heer J. F. Yan Leeuwen, houdende bericht dat hij, wegens gezondheidsredenen naar elders vertrekkende, ontslag neemt als raadslid. Naar aanleiding daarvan zeide de voorzitter het volgende »De raad zal het zeker, evenals ik, betreuren dat de heer Van Leeuwen, die in deze gemeente aan eene groote roeping scheen te zullen voldoen, zich om gezondheidsredenen genoodzaakt ziet haar reeds zoo spoedig te verlaten. Wij wen- schen hem van harte toe, dat hij elders de ge- wemchte herstelling moge vinden". Tot gemeente-ontvanger werd met 10 van de 14 uitgebrachte stemmen benoemd de heer A. de Vulder van Noorden, burgemeester van Heinkens- zand, oud controleur tweede klasse bij het bin- nenlandscb bestuur op Java en Madoera. Op den heer D. P. Rinders, rjjkstelegrafist der eerste klasse, te Middelburgdie met den benoemde was aan bevolen, werden 4 stemmen uitgebracht. Voorts werden de door den heer Jeras in de vorige zitting aan burg. en weth. gestelde vragen beantwoord, waarop eene repliek van den heer Jeras en eene langdurige discussie volgde. Op die discussie en het verder verhandelde komen wij in een volgend nommer terug. Alleen melden wij nog dat eene met 9 tegen 5 stemmen door den heer mr W. A. van Hoek gestelde motie werd aangenomen luidendeDe gemeenteraad, gehoord de door burg. en weth, gegeven inlichtingen, zich vereenigende met de opmerking waarmede burg. en weth. die inlich tingen besluiten, gaat over tot de orde van den dagen dat daarna de heeren Van der Harst en Jeras ontslag namen als leden der commissie van fabricage, 1t welk hun eervol werd toegestaan. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de N. Rott. Voor het bouwen van 30 nieuwe scholen en 20 nieuwe onderwijzerswoningen in Noord-Brabant werd besteed ruim 400,000 guldenéene cellulaire gevangenis, die van Bredawerd aangenomen voor ruim een half millioen. Om 4000 a 5000 Nederlandschen kinderen onderwijs te bezorgen in schoolpaleizen dit worden 't immers onder de wet van 1878 werd uitgegeven 400,000; om ongeveer 200 misdadigers te huisvesten werd aan de staatskas gevraagd meer dan een half millioen Men gunne aan ongelukkige veroor deelden soliede huisvestingmaar men houde toch op met 't Nederlandsche volk diets te maken dat het zich ruïneert voor zijne kinderen. Men weet immers wel beter. De directie van den stoombootdienst Walzoorden- Vlake, zal alle voorwerpen, voor de landbouw tentoonstelling te Kruiningen bestemd, bósteloos vervoerenvoor zoover de voorwerpen niet ver kocht zijn, ook voor de terugreis. Aan het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee over 1882 ontleenen wij het volgende Van de 27 Meestoven in Schouwen en Duive- land hebben over 1882—'83 niet meer dan ^ge werkt, de 15 overige stonden stil; die te Ooster- land wordt afgebroken. Het totaal in de 12 stoven verwerkte bedroeg 405,845 kilo hardgoed, 9278 kilo racine, 92906 kilo muilen; overgestampte 16533 kilo muilen en 55372 kilo racine. De zoutziederij verkeerde in bloeienden staat en heeft in 1882 ingeslagen 2,385,000 kilo, geraffi neerd 2,650,000 kilo en uitgeslagen 2,690,000 kilo. Voor de rijks-postspaarbank werden afgegeven 173 boekjes en 4 terugbetaald en ingetrokken. De inlagen beliepen 8182,27, de terugbetalingen ƒ3181,73. De oestercultuur gaf na eenige illusie veel teleurstelling. In de binnenlandsche scheepvaart deden 7 rader en schroefbooten 875 reizen1022 zeilvaartuigen, metende 46060 ton, bezochten de haven van Zie rikzee; 23 sleepbooten deden de haven aan. Van buitenslands werden te Zierikzee ingeklaard 87 zeeschepen, n.l 6 Nederl., 1 Belgisch, 1 Deensch, 66 Engelsche, 1 Fransch, 3 Italiaansche, 4 Noor- weegsche, 1 Russisch, 1 Spaansch, 2 Zuid-Ameri- kaansche en 1 Zweed. Van deze schepen waren 15 bestemd naar Zierikzee, alle Engelsche. Uitgeklaard werden 43 naar Engeland, 1 naar Frankrijk, 1 naar Italië en 5 naar Ned.-Indië. Te Brouwershaven werden in 1882 ingeklaard 442 en uitgeklaard 52 schepen. De oesterhandel te Bruinisse was belangrijk er werd daar ongeveer 1 millioen stuks omgezet; ook de mosselhandel was daar aanzienlijk. De visschersvloot van Bruinisse telde 96 hoog- aartsen. De fabriek van verduurzaamde levensmiddelen te Bruinisse verkeert in staat van bloei. Ook te Haamstede werd zulk een onderneming begonnen die aanvankelijk wel slaagt. De tweede kamer zal eerstdaags nog korten tijd bijeenkomen tot bet vaststellen van een adres van rouwbeklag, wegens het overlijden van prin ses Marianne. De eerste kamer is tot dat doel opgeroepen tegen Maandag 18 Juni, 's namiddags te 2 uren. Bjj kon. besluit van 29 Mei jl. is bepaald, dat aan de officieren der dienstdoende schutterij, aan wie door den minister van oorlog de toestemming wordt verleend tot het bijwonen van de practische oefeningen van de corpsen van het leger, gedu rende den tijd, dat zjj aan die oefeningen deel nemen, zoomede gedurende den marsch heen en terug de dagen van vertrek uit en van terug komst in de standplaats daaronder begrepen de toelagen zullen worden toegekend, bij kon. besluit van 31 Maart 1882 voor de officieren van gelijken rang bjj het leger vastgesteld. Het bestuur van het pensioenverbond heeft in de vorige maand aan den minister van financiën een adreB overhandigd, waarin den minister wordt verzocht, om alsnu, naar aanleiding van het ver slag der staatscommissie voor het pensioenfonds zoodanige voorstellen aan den koning te doen, dat de noodige ontwerpen van wet de volksvertegen woordiging binnen niet te lang tijdsverloop, im mers zoo spoedig als het doenljjk zal zijn, mogen bereiken. De op 12 Juni bepaalde, te 's Bosch te houden, algemeene vergadering van de Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1