N°. 135. 126e Jaargang. 1883. Maandag 11 Juni. Rjjks-belastiiigen. K I T. VERKIEZING. VAN DB Middelburg 9 Juni. 40 FEUILLETON. BIJVOEGSEL MIDDELBIIRGSCHE COURANT. De burgemeester en -wethouders van Middel burg maken bekend dat de inlevering van stembriefjes, ter benoeming van een lid van de tweede kamer der staten- generaal, in het hoofdkiesdistrict Middelburg zal plaats hebben op Dinsdag den 12en Juni 1883, van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren in de beneden achterzaal van het raad huis, terwijl de opening dier stembriefjes zal geschieden in datzelfde lokaal op Donderdag den 14eB Juni daaraanvolgende, des voormiddags te negen uren. Middelburg, den 8 Juni 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester van Middelburg, maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden het door den provincialen inspecteur dei- directe belastingen enz. te Middelburg, den 6en Juni 1883, invorderbaar verklaarde kohier der personeele belasting n° 1 voor het dienstjaar 1883/84, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na beden bebooren te worden ingediend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9cn April 1869 (SM. n°. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 8eB Jnni 1883. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. Een onzer lezers vraagt ons waarom van liberale zijde ook ditmaal niet de heer Bool wordt aan bevolen, met wiens candidatuur vroeger eene overgroote minderheid zoo ingenomen bleek. Wij kunnen hem op die vraag antwoorden dat de heer Bool weigerde om ditmaal eene candidatuur voor de tweede kamer aan te nemen. Het Zuiden heeft natuurlijk ook bij deze ver kiezing zijn karakter van partij- en verkiezings- orgaan niet verloochend. Trouwens, hoe zou dat anders kunnen, wanneer men daarvoor alleen in de wereld is ËE1VË KËRIKXKRIX Cr. DOOH. James Payn. HOOFDSTUK XXVI. Te Sdm.Ss. HOOFDSTUK XXIV. De dichter zegtnergens is het zoo als thuis hij kan dit echter tweeledig bedoeld hebben want nergens zoo kan evengoed beteekenen nergens zoo slecht, als nergens zoo goed. Het eerste was zeker toepasselijk op het Grjjze Huis, ofschoon niemand te Cambridge zoo iets zou vermoed hebben aangezien de bescheiden woning van den heer Garston te Mogadion beschreven was door iemand, die het zeer goed kon weten, als een vorstelijk verblijf, bewoond door een aanzienlijke familie. Een van de redenen waarom Kit niet ingenomen was met de komst van zijn vriend te Cambridge was de vrees dat zijn voorstelling van de zaken thuis niet met de zijne zou overeenkomenwant hij bezat een groote zwakheid en da4 was zijn behoefte om te bluffen. Die zit bij sommige menschen in het bloed. Zjj zouden ons willen doen gelooven dat Voor het district Goes werd het nomtner van Donderdag bestemddat van Zaterdag moet de kiezers in het district Middelburg aansporen om op den heer 't Hooft te stemmen. Al wordt in beide nommers de schoolquaestie behandeld en daarover de groote trom geroerd het geschiedt, toch in beide op verschillende wijze al naar gelang van locale toestanden. Voor het district Middelburg schrjjft men over de kweek school in onze gemeente en over den schoolbouw in Sluis, terwijl men in bet nommer, voor het district Goes bestemd, gemeenten als Oudelande en Tholen noemt. Zoo weet men de kiezers te vangen. Maar men is natuurlijk niet zoo eerlijk om te zeggen dat een liberaal man als m' Pické, en met hem hon derden liberalen, tegen die overdreven bouwkosten heeft geprotesteerd Dat zou al te veel gevergd zijn. Dan liever de waarheid verkracht. Dat schoolopzienerschap van de liberale candi- daten wordt, zooals wij hebben voorspeld, op al lerlei wijzen geëxploiteerd. De ernstigste misdaad kon geen grooter grief wezen dan deze eervolle betrekking. En wat zegt Het Zuiden tot overlegging van betgeen wij daarover schreven Het noemt het door ons geschrevene eenvoudig „een smoesje." Voorzeker kernachtig gevonden. Wij hadden van de redactie iets beters, iets meer degelijks verwacht. Maar dat gebeurt meerals men geen argu menten weet die hout snijden, maakt men er zich met een quasi aardigheid af. De Standaard gaat steeds voort met, op de gewone manier, de Dordtsche gebeurtenis als agi tatie middel te gebruiken. Hij gaat zelfs zoo ver te beweren: „Aan alles merkt men, dat er zeer stellig een ongeluk bij deze vaccinatie gebeurd is. Maar men wil het stil houden. Altoos is ons goede officieele Nederland de „doofpot." Welke grond echter voor die bewering bestaat meldt het blad niet. Even als de Standaard wenschen ook wij „meer licht" over deze treurige zaak, die volstrekt niet „in den doofpot" mag worden gestoken. Grover leugen om eens een goed Neder- landsch woord te gebruiken dat, al klinkt het misschien voor sommigen niet fijn, in elk geval verstaanbaar en duidelijk is kan dan ook niet geuit worden dan de bewering die in hetzelfde stukje van de Standaard voorkomt, dat wij n. 1. het bericht over die gebeurtenis verminkt zouden hebben overgenomen. Wij hebben, en dat zal zeker ieder onpartijdige getuigen, in deze zaak geen enkele poging gedaan om iets te verbergen. Inte gendeel de volle waarheid is ons in deze dubbel aangenaamdit gaven wij meer dan eens dui delijk te kennen. Wjj hopen dat wanneer het meerdere licht zij in alles bevoorrechte wezens zijndat hunne speculaties aan de beurs altjjd gelukken, dat het nooit regent als zij hun parapluie vergeten heb ben, ja zelfs dat zij altijd winnen bij het whisten iets wat, zoover ik weet, nog nooit eenig ge woon sterveling is te beurt gevallen. Toevallig hadden de fantastische sehilderipgen van Christoffel over zijn ouderlijk huis niet veel te Ijjden van de nuchtere mededeelingen van zijn vriend. Medway sprak niet veel over zijn familie, en zijne academiekennissen die bovendien niet die van Kit waren legden geen nieuwsgierigheid daaromtrent aan den dag. In dit opzicht bestaat er geen groot verschil tusschen den student en den schoolknaap. Deze laatste is er vaak op uit 0111 te verkondigen dat zijn vader meer paarden houdt en een grooter persoonaadje is dan die van zijn makkerde student echter heeft een diepe verachting voor die vergelijkingen en wenscht gewoonlijk dat zijn vader wat minder paarden mocht houden en hem een grooter jaargeld geven Die blufferigheid van Kit was het eenige wat zijn. vrienden in hem verveelden, ofschoon zij hem hier en daar wel eens van dienst was. Robert Braithwaite, bijvoorbeeld, zou misschien nooit zoo wel met hem geworden zijn als hij ver moed had dat Kit eenvoudig de zoon was van een plattelands-advocaat en dat deze zich alleen aan hem gehecht had, omdat hjj hem later hoopte te gebruiken. Hij beschouwde Christoffel als een zoon van goeden, huize, met zulk een buitenge woon talent voor handelszaken begaafd, dat hjj schijnt en, zooals wij vertrouwen, het ongegronde van des Standaard''s beweringen te niet doet, bet anti-revolutionaire hoofdorgaan eerlijk genoeg zal zjjn om dat licht niet onder de korenmaat te ver bergen. Zelfs huiselijke omstandigheden van den heer 't Hooft worden aangevoerd om hem bij de kiezers te verontschuldigen over zijn niets-doen en om hem in hunne oogen welgevallig te maken. Hoe treurig zulke omstandigheden ook mogen zijn, wij vinden ze zelfs te treurig om erop te zinspelen kunnen zij wel voor een korten tijd het zwjjgen rechtvaardigen, maar voor een man blijft bet vervullen van den hem opgedragen plicht steeds een dringende eisch. Maar eigenaardig, en voor den heer 't Hooft zeker gelukkig, is het dat Het Zuiden kan ver zekeren dat zijn candidaat sterk naar zijne beroepsbezigheden werd heengetrokken, daar vele cliënten op den raad en de welsprekende hulp van den opgang makenden advocaat zich kwamen beroepen. Dit pleit voor zijn kunde, zegt het bewonderend en aanbevelend orgaan. Dat kan, maar tevens pleit het voor ons vroe ger geuit beweren, dat wij den heer 't Hooft en zijn cliënten een grooten dienst bewijzen door hem rustig aan die beroepsbezigheden te laten Daar kan hij nut stichten. Want wij vreezen dat anders de vervulling van zijn plichten als vertegenwoordiger er schromeljjk onder zullen lijden en hij nog minder dan tot nu toe doen zal om te volbrengen wat men van hem verwacht. Het Zuiden geeft ons ook halve waarheid om trent de verhouding tusschen den heer 't Hooft en de andere anti-revolutionaire kamerleden Het wijst erop hoe bij hen de gewoonte bestaat dat zij onder elkander afspreken wie van hen over deze of gene zaak het gevoelen der partij zal uitspreken, en t spreekt van zelf, dat de laatst aangekomen, vooral als hij zich uit bescheidenheid niet opdringt, niet dadelijk de eerste man is. Het blad had daar nog bij moeten voegen dat juist die bescheidenheid, zoo zijdelings den heer 't Hooft als een loftuiting aangeboden, bij zijn candidaat niet bestaat. Juist bet stelselmatig op den achtergrond dringen, dat zijne collega's in de kamer den heer 't Hooft doen, begint hem tegen te staan; hij wil meer zijn, méér doen, méér handelen. Maar dat mag hij niet en daarom wenschte hij liever zich geheel aan zijn praktijk te wijden en rustig in Den Bosch te blijven. Slechts voor ernstigen aandrang is hij bezweken. Dat is de zuivere waarheid. Waarlijk, zij die den heer 't Hooft, alleen uit consi deratie omdat hij een aftredend lid is, willen her kiezen kunnen gerust zijn. Zij bewjjzen hem geen ondienst door hem rustig in zjjne woonplaats te laten. Er bestaat altijd nog misschien later voor hem kans om, als zijn praktjjk mocht verminderen, voor Noord-Brabant als afgevaardigde op te treden* meer dan eens in zijne brieven aan zijn vader) den grooten man in de City, over hem sprak I Hier was Kit achter gekomen en dat was de voornaamste grondslag van het plan waarop hij tegen Frenna gedoeld had. Hjj keerde met beter vertrouwen op de toekomst dan ooit terug en toch werd hij treurig gestemd toen hij het Grijze Huis naderde. Hoe verschillend was de werkelijkheid van hetgeen hij anderen voorgespiegeld hadZijn vader was van hem vervreemd, of liever er had nooit een innige band tusschen hen bestaan en die was door ergernis en teleurstelling over zijn gedrag hoe langer hoe losser geworden. Mijnheer Garston was een hardvochtig man, die zijn zoon nooit prees als hij het verdiende, maar des te strenger berispte en strafte. Zulke menschen vindt men veel en wanneer hunne kinderen zich. daartegen verzetten, varen ze tegen hen uit en zeggen dat zij geen natuurlijk gevoel bezitten. Maar mijnheer Garston was niet alleen zoo hard als een eiken tak, hij was ook even gekronkeld. Zijne handelingen waren niet recht door zee; zijn zedelijkheid stond op een zeer lage trap wie zich zelf helpt is het best geholpenzorg dat men u niet in de kaart laat zien enz.dat waren de leerstellingen die hij dagelijks verkondigde en die jonge harten even gemakkelijk in zich opnemen als Bjj bel teksten. Van zijn vader verwachtte Kit weinig of niets en hij wist heel goed dat hjj zonder die verwach ting voor het oogenblik alle hoop om Maud tot vrouw te krjjgen moest opgeven. Hjj kon niet om Over de klacht van de peperdure open bare school schrijft de heer G. C. Steijnis te Nieuw-Beerta in de N. Rott. Crt., dat het met die duurte niet zoo erg gesteld is. Om dat te bewijzen ontleent hij eenige cijfers aan de staats- begrooting voor 1883. Die begrooting bedraagt totaal f 138,748,976.99. Voor het geheele lager onderwijs is uitgetrokken 6,500,097. Goed 1/21 dus van al onze staatsuitgaven. Is dat nu zoo verschrikkelijk vraagt de heer Steijnis. Zal dat bedrag ons rijk te gronde richten Maar zonder dat de anti-revolutionaire heeren éen woord over duurte klagen, wordt op dezelfde begrooting uitgetrokken Voor marine 12,319,955; voor oorlog 22,293,784; voor gevangenissen 2,028,683; voor eerediensten 2,311,612.29. In de middelenwet worden we geschat te zullen opbrengensuikeraccijns 6,500,000wijnaccijns 2,050,000gedistilleerd accijns 22,000,000 (twee-en-twintig millioen En dan zouden we klagen over »peperduurte", als we 6) millioen van rjjkswege voor het lager onderwijs uitgeven Als we bedenken dat we, mede voor die 6) millioen, overal ruime, goed verlichte en geventi leerde scholen, wèl voorbereide onderwijzers, goede schoolmeubelen en leermiddelen hebben, waarlijk dan is die uitgave zoo groot niet Mocht geen kiezer a. Dinsdag, bij het hooren van die »peperduurte," zich door de heeren van Dordt of Rome zand in de oogen laten strooien. Oorlogs-, gevangenis-, suiker- en jenevergeld schijnen die heeren met vreugde te zien betalen. Daarmee houdt men het volk onder den duim, zoet en bedwelmdMaar geld voor de school die het volk verlicht?.... Liefst geen cent. Want door dat geld dreigt de val van het roomsch en gereformeerd clericalisme Hoe het Zuiden met cijfers goochelt bewjjst S- in de Goesche courant. Op de berekening van de kosten voor den bouw van 4 scholen, te Oudelande, Baarland, Tholen en Oud-Vosmeer, vergist men zich slechts 12918- Behoort dit ook tot de daden die den strijd moeten heiligen Het weekblad de Israëliet wekt de geloofsge- nooten op om 12 Juni te gaan stemmen, elk overeenkomstig zijn staatkundig beginsel, zijne richting en zjjne overtuiging. Het deelt het bezwaar niet dat er voor de Israëlieten gemoedsbezwaren moeten bestaan om hun briefje in de stembus te werpen, dat reeds dagen vooraf met den naam van den candidaat ingevuld kan worden. Dezer dagen zijn door ged. staten in onze pro vincie nieuwe voorschriften vastgesteld voor de inrichting der gemeenterekening, die weldra aan de verschillende gemeentebesturen zullen worden medegedeeld. haar hand gaan vragen zoolang hij geen cent bezat. Maar hij hoopte dat hjj zijn rol als minnaar met goed gevolg bij haar gespeeld had. Zonder zich bepaald aan hem verbonden te hebben, kende zjj toch zjjne gevoelens en beantwoordde die tot op zekere hoogte. Als de omstandigheden hem gun stig waren was hjj overtuigd dat hjj, gesteund door de vriendschap van Mark en de welwillend heid van mevrouw, wel slagen zou. Hjj had geen mededinger en zou er wel geen krijgen want voor Frank Meade was hjj in het minst niet bang dien had Maud nooit eenige genegenheid betoond en zjj moest ook al lang gemerkt hebben dat die een zwakje voor Frenna had en al had hjj zich voorgenomen te zorgen dat daar nooit iets van kwam, het versterkte zjjn eigen positie voorloopig toch. Maud zou op hem wachten en hjj hoopte harteljjk dat het niet heel lang zou behoe ven te duren. Doch intusschen Hoe verwenschte hij de dagen die hjj onder gindsch dak zou moeten sljjten. Een somber, naargeestig huis, Vool'waarMet diep medeljjden dacht hjj aan het treurige leven dat Frenna daar in de laatste maanden had door gebracht) aan al de onaangenaamheden die zjj gehoord en bjjgewoond had. Hoe veel zou zjj om zjjnentwil geleden hebben en wat was zjj toch altjjd geduldiggelaten en onzelfzuchtig Zjj klaagde nooitWelke een trouwe, lieve be schermengel was zjj Zij stond hem, geljjk hjj verwachtte, aan d$

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 5