Laatste Berichten. B UIT Ei LAB D. Gemengde Berichten. Kerknieuws. Marine en leger Rechtszaken. Staten-generaaL Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundigs waarnemingen. Algemeen Overzicht. den heer Gerritsen, arrondisaements-sehoolopziener te Groede, ingezonden moeten worden, luidtDe openbare onderwijzer in de school neutraalzijne rechten en plichten als staatsburger daar buiten Tot predikant bij de herv. gem. te ScHore en Vlake is beroepen de heer Bokma, pred te Zjjderveld. Aan den serg. maj. Timmermans van het 4e bat. 3e reg. inf. te Vlissingen werd gisteren op plechtige wijze de bronzen medaille uitgereikt voor 12jarigen trouwen dienst. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. lieden zijn veroordeeld: L. 1)., 18 j. eu C. P., 16 j. arbeiders te Colijnspiaat, wegens onderlinge mishandeling ieder tot f8 boete. C. 11., 25 j., arbeider te Ove/and, wegens rebellie tot 3 dagen cel. M. de J., 30 j., vrachtrijder te Huedekenskerke, wegens rebellie tot 3 dagen cel. E. v. K 19 j., arbeider te Yerseke en C. V., 19 j., arbeider te Hausweert, wegens onderlinge mishandeling elk tot 8 dagen cel. - J. P., 19 j., arbei der te Kriiiningen, wegens mishandeling tot 3 dagen cel. M. M., 20 j., timmermansknecht te Goes, wcgeu9 beleedigiug van een bedienend beambte tot eene geldboete van f3. L. V., 30 j vrouw van A. v. d. B., her bergier te 's-Heei'enhoek, wegens opzettelijke verbreking vau afsluiting tot een geldboete van tien gulden. G. H. G,, 15 j., timmermansleerling te Sluis, wegens onderlinge mishandeling tot acht dagen cel en f 1 boete, en A. H., 18 j., laatst zonder beroep en woonplaats, thans gedeti neerd, wegens landlooperij tot 14 dagen cel. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn -. J. v. d. B 18 j. en C. M., 17 j., arbeiderB te Colijnsplaat, en P. J. d. R. 16 j., tim mermansleerling te Sluis, beklaagd van onderlinge mis handeling. Arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Heden zijn de navolgende personen veroordeeld C. van D. te Tbolen, wegens moedwillige mishandeling tot 1 maand cel. en 2 boeten elk van f8, J. G. van der H., te Scherpenisse, wegens het verbreken van afsluiting tot f3 boete, J. van D., te Ooslerland, wegens diefstal tot 3 dagen cel, J van S., te Kerkwerve, wegens diefstal in dienstbaarheid tot 14 dagen cel, A. van Z., te Oud- Beierland, wegens beleediging van een bedienend beambte tot 6 dagen cel en f 8 boete en G. T., te Zierikzee, wegens diefstal van 2 kippen tot 15 dagen cel. Allen in de kosten. Kantongerecht te Goes. lieden zijn veroordeeld a Wegens het bevisschen der Schelde of Zeeuwsche stroomen zonder het vereischte consent ieder tot f10 boete subs. 1 dag gev. J. M., te Wemeldinge; J. W., te Kruiningen P. de K., J. den E. en J. v. d. K., te VVollaartsdijk en M. de G., Ph. P., J. D., A. L uv. ij., m. A J. v. B., C. de H., E. v. H., C. v. H„ A. V., D. v. d. M., J. V., C. O., J. I)., A. P., P. v. L., J. N., C. v d. M. en C. v. S allen te Yerseke. b Wegens het tweemalen bevisschen van de Schelde zonder het vereischte eonsent, Ij. v. L., en 1). de W., beiden te Yerseke, elk tot 2 boeten ad f10 subs 1 dag voor elk. e Wegens het visschen op eene plaats in de Schelde met bakens behoorlijk afgezet, aan anderen voor de vis- 9cherij in uitsluitend gebruik gegeven: C. v. D. en C. Z„ beiden te Bergen op Zoom, elk tot f 10 boete subs. 1 dag en G. v. D., ook te Bergen op Zoom, tot f4.50 boete subs. 1 dag. En verder: J. S., H. L. en J. V. S., allen te Yerseke> wegens het bevisschen van de Schelde zonder het ver eischte consent tot f 4,50 boete subs. 1 dag en C. B., te Yerseke, wegens het herstellen van een wildstrik tot f20 boete subs. 3 dag. gev. En allen in de kosten. Zooals onder de Laatste Berichten van gisteren werd medegedeeld, stonden Donderdag voor het hof te 'sGravenhage terecht H. B. en A. v. A., oud 17 en 18 j., arbeiders te Nieuwdorp (gemeente 's-Heer Arends- kerke). Deze jongens waren den 29en Jan. jl. met nog een paar knapen een wandeling gaan doen en rustten daarvan uit in een schaapherdershuisje van den landbouwer P. C., geplaatst op den zeedijk van den Van Citterspolder onder 's-Heer Arendskerke Met hun tjjd geen raad wetende, vonden zij het wel aardig het gebouwtje in brand te steken, en de daad bij het woord voegende, verstrekte de oudste lucifers en deed de jongste het schaapher- dersverbljjf in vlammen opgaan. Slechts éen staak bleef gespaard. Adv.-gen. m' Gregory vroeg voor beide beschuldigden, die hun misdrijf beken den, een half jaar celstraf voor den eerste wegens het moedwillig in brand steken van een gebouw, waardoor niet te voorzien was, dat menschenlevens in gevaar konden worden gebracht, en voor den tweede wegens medeplichtigheid daaraan door het verschaffen van middelen om het misdrijf te vol voeren. De verdediger m* Landsberg beschouwde de handeling van besch. slechts als een kwajon gensstreek, daar er hoegenaamd geen bedoeling had bestaan om schade toe te brengen, en beval zjjn cliënten in 's hofs welwillendheid aan. Beide beschuldigden werden tot 183 dagen cel straf veroordeeld. Nog stond voor hetzelfde hof terecht G.K., oud 19 j., zonder beroep en wonende te Coljjnsplaat. Den 12e* Dec. jl was zij te Middel burg als dienstbode werkzaam bp een bakker en ontvreemdde toen ten nadeele van haar meester uit een bureau, dat zij met een valschen sleutel wist te openen, een gouden tien guldenstuk. Zij bekende volledig haar schuld en de adv.-gen. m' Gregory eischte met het oog op haar goede antecedenten en haar jeugdigen leeftijd een veroordeeling tot 3 maanden celstraf, De verdediger mr Rojjer wees ook zijnerzijds op ver zachtende omstandigheden. Zij werd tot de geëischte straf veroordeeld. Zondag middag te twee uren zal door het muziek korps der dd. schutterij op het Molenwater alhier «ene xauziekuitvoering gegeven worden. Het pro gramma is samengesteld als volgtMarsch, Grass in dia Feme. Kronachouverture Lodoiska, Cheru- biniGavotte Stefanie, Gibulka herinnering aan die Schöffung van Haydn, A. de Jong; ouverture Egmond, Beethoven; Le Reveil du LionKontsky- Op de fabriek der koninklijke maatschappij de Schelde te Vlissingen viel heden, terwijl men bezig was een as aan boord der Batavia te brengen, de daartoe gebezigde stoomkraan, door eene tot nog toe onbekende oorzaak, eensklaps geheel omver, gelukkig zonder eenig persoonlijk ongeval te veroorzaken. De machinist-stoker die de tuimeling mede maakte kwam zeer verschrikt door een raampje van het zich op de kraan be vindende huisje gekropen. De materieele schade, waarbij dit ongeval zich gelukkig heeft bepaald, is betrekkelijk niet aanzienlijk. Volgens de Précurseur is gisterennacht te Antwerpen J. v. d. H., machinist aan boord van het stoomschip Valken afkomstig van Vlissingen, over boord gevallen en verdronken. Zijn lijk was gisteren nog niet teruggevonden. Aan het strand te Kenesse is tusschen de vuurtorens aangespoeld het lijk van een mansper soon, waarop werden gevonden een horloge en eenig geld. 40 personen te Heteren hebben voor 4 dagen een stoomboot afgehuurd en gaan daarmee naar de tentoonstelling te Amsterdam, waar de boot hun tevens tot logement dient. De minister van waterstaat heeft de com missarissen des konings aangeschreven vergunning tot doorvoer van dynamiet niet te geven voor meer dan 10,000 kilogram tegelijk, en die vergun ningen zoodanig te regelen, dat de transporten met behoorlijke tusschenruimte, bijv. van enkele dagen, elkander opvolgen. In een diamantslijperij te Amsterdam is een jongmensch tusschen de raderen der stoommachi ne geraakt en dientengevolge overleden. De persoon, die onder verdenking van mede plichtig te zijn aan de vervaardiging van valsche bankbiljetten door de Amsterdamsche politie te Parijs werd gearresteerd, is genaamd Benjamin Salzedo en heeft eene volledige bekentenis af gelegd. In zijn bezit werd gevonden een groote hoe veelheid spoorweg-obligatiën, die hp met valsche bankbiljetten betaald had. Het luchtverschijnsel, dat dezer dagen in ons land werd waargenomen, was -- volgens prof. H. G. Van de Sande Bakhuyzen te Leiden ver moedelijk een niet zeer groot lichaam, dat uit de hemelruimte door zijn beweging in onzen damp kring was gekomen, daar door de wrijving tegen de luchtdeeltjes en de samenpersing der lucht deze laatste in gloeiing bracht en zelf ook in gloeiing geraakte, tot hij eindelijk öf onzen dampkring heeft verlaten óf daarin geheel verbrand is öf wel ergens op aarde is nedergestort. »Ten einde de baan van dit lichaam te kunnen bepalen zegt de professor zou het voor mij van belana ziin opgaven te bezitten van den weg, welken de vuurbol voor verschillende waarnemers aan den hemel scheen af te leggen. Beleefdelijk verzoek ik dus hun, die daaromtrent inlichtingen kunnen verschaffen, mjj deze wel te willen rnede- deelen. Berichten omtrent het uiteenspatten van den bol, geluid dat hierbij gehoord is, enz., zou ik ook zeer op prijs stellen." Bjj de nieuwe brug over het Hoendiep te Gro ningen, waren drie personen bezig een zandwagen te vervoerenzij deden dit nog al met eenige kracht, waardoor deze liep tegen de locomotief waaraan hij zou worden vastgemaakt; door den vrij hevigen schok, die daarvan het gevolg was, kwamen de werklieden zoodanig met den terug- loopende wagen in aanraking, dat zij er onder geraakten, en twee hunner met zware verwondingen aan armen en schouders naar het academisch zie kenhuis moesten worden vervoerd. De studenten in Utrecht moeten tegenwoordig in hun aardigheden zeer ruw te werk gaan en de politie moet van hen veel door de vingers zien. Vechtpartijen zijn aan de orde van den dag. In de vorige week was er een promotiepartij en, naar verhaald wordt, kwamen een aantal studen ten nog laat in den nacht aan hunne sociëteit. Ten ongeveer kwart voor vjjf uur werd aan het huis van den concierge gebeld. De vrouw stond op, en toen zij de deur opende, werden daar on middellijk wandelstokken tusschen gestoken en drongen eenige studenten het huis binnen, de vrouw mishandelende. Een klepper, die daar op post stond, maar volgens reglement dien zoo vroeg moet verlaten dat hij te 5 iu-en aan het bureau is, ging heen ofschoon hij de mishandeling zag plegen. De reglementaire man is met 2 be boet. Hp maakte dan ook niet eens melding van hetgeen hij gezien hader mocht dus wel eenige straf volgen. Daarna heeft het tumult voortge duurd tot kwartier over zeven en waren inmiddels een twintigtal agenten ter plaatse aanwezig om de woeste bende in bedwang te houden. De vrouw is overleden, volgens de lijkschouwing ten gevolge van die mishandelingen. De man van de overle dene heeft ook zijn deel van de mishandelingen gehad, en ligt ten gevolge daarvan nog ziek. De burgerij is over de toegeeflijkheid der politie tegenover de studenten te meer gebelgd omdat zjj ten opzichte der burgers vaak met kleingeestigheid te werk gaat. In 't gehucht Kraan, gemeente Nederweert, werd Dinsdag een landbouwerswoning doorbrand vernield, waarbij tevens een zesjarig kind omkwam. De Harmonie van Biervliet zal Zondag a. deelnemen aan het groot festival, dat te Arsenede in België zal plaats hebben. Tal van muziekge zelschappen werken mee; er zijn daarom drie estrades opgericht. De tweede dochter van baron Alphonse Rothschild, hoofd van het Fransche huis, is in het huwelijk getreden met den bankier Ephrussi, in de synagoog van de Rue de la Victoire te Parijs. Er waren niet minder dan tweeduizend uitnoodigingen gezonden. De synagoog was rijk verlicht en prachtig versierd met tapijtwerk, tro pische planten enz. Al de rabbijnen van Parijs in hun costuum woonden de plechtigheid bij. De koren werden gezongen door de koristen uit de Groote Opera. De opper-rabbijn, Zadoc-Kahn, sprak eene rede uit en zegende het paar. De bruids meisjes hielden een inzameling voor de armen van Parijs. Onder de tegenwoordigen waren behalve al de Rothschild's uit Londen, Parijs, Weenen en Frankfort, ook de voornaamste vertegenwoordigers der diplomatie, en vele kunstenaars uit de hoofdstad. Indertijd is een overeenkomst tot stand ge komen tusschen de curatoren van het Britsche museum te Londen en den heer Delisle, gedele geerde der Fransche regeering, belast met het op sporen der manuscripten en oude drukken door Libri en Barrois aan openbare bibliotheken in Frankrijk ontvreemd en aan lord Ashburnham verkocht, wiens bibliotheek grootendeels aan ge noemd museum is overgegaan. Bij die overeen komst was bepaald dat Frankrijk een bedrag van 600,000 fr. zou uitkeeren in ruil voor de vroeger verkochte werken, door den gedelegeerde als ont vreemd Fransch eigendom aangeduid. Maanden zijn sedert dien tijd voorbijgegaan, zonder dat de zaak tot stand is gekomen. Nu verneemt men dat alles weder op losse schroeven staat. De curatoren van het museum hebben den gedelegeerden te kennen gegeven, dat zij niet hebben aangekocht de gansche collectie Ashburnham, maar slechts een zeker aantal manu scripten enz., waarvan het bezit hun wen- schelijk toescheen. Wenscht Frankrijk derhalve weder in 't bezit te treden van de bedoelde stuk ken, dan behoort het zich tot dat einde te wenden tot de erfgenamen van wjjlen lord Ashburnham. De onderhandelingen over deze quaestie moeten derhalve opnieuw worden aangevangen. Op de rivier de Tyne heeft een aanvaring plaats gehad tusschen twee stoomschepen. De Benbow van Londen had de Tyne-doks verlaten, geladen met kolen naar Stockholm, toen het met de Claudius in aanvaring kwam. De Claudius kwam van Hamburg met 2000 ton graan. Beide schepen werden deerlijk gehavend en zonken daarna. Yan menschenverlies lezen wij niets. Te Madrid is het proces der Zwarte Hand" aangevangen. Tegen 16 van de 18 aangeklaagden eischt het openbaar ministerie de doodstraf. Het hof is in het bezit van geheime papieren, die een helder licht werpen op de handelingen der anar chisten. Volgens de laatste berichten uit Spanje's hoofdstad zjjn de maatregelen door de autoriteiten te Xeres verscherpt en neemt de agitatie daar eer af dan toe. Te Dublin verdenkt men de Onverwinljjken een hotelhouder vergiftigd te hebben, die een brief, aan Pynan (n° 1) gericht, zoude hebben geopéna eemgt; na xien uiuorU. in liet Phoenix-park. Die waard is eensklaps gestorven. Zijn lijk zal worden opgegraven en onderzocht. Jumbo, de ontzaglijke olifant uit de zoölo gische tuin van Londen, eertijds de geliefkoosde speelpop der blonde dochters van Albion, is aan een groot gevaar ontsnapt. Het groot cirque van Barnum, die Jumbo kocht, is te Chicago geheel afgebrand. Gelukkig is Jumbo geredgeheel Engeland had anders zeker gerouwd. Als plaatsvervanger van Edouard Laboulaye in het College de France komt Ernest Renan in aanmerking. Gisteren heeft te Moscou de inwijding plaats gehad Tan de nieuwe kathedraal van den Ver losser. De keizer, omgeven door de leden van zjjn huis en de vreemde vorsten, reed erheen op een schimmelzjjne gemalin met hare zonen en de groothertogin Xenia in open rjjtuigen. Plechtig werden de reliquiën door hen en door den aarts bisschop in ontvangst genomen. De laatste droeg de reliquiën gedurende de geheele plechtigheid op zjjn hoofd. Ook klonken steeds de klokken, het geschut en de koren met de militaire muziek. De nieuwe kathedraal was rjjk versierd en heeft ongeveer 20 millioen roebels (50 millioen frank) gekost. De gezondheidstoestand van koningin Victo ria is volgens de Frankf. Zeitung zeer ongunstig. Zjj is hoogst droefgeestig. Louise Michel en hare medebeschuldigden zullen den 21en en 22ett dezer maand voor het hof te Parjjs verschjjnen. Geen hunner wil een advocaat tot bjjstand hebben. Zjj willen zichzelven verdedigen. Eerste kamer. De kamer nam heden alle aanhangige wetsontwerpen aan, waaronder de over eenkomst bttreffende de visscherij op de Noordzee, het ontwerp tot wijziging der hooger onderwijswet tot verandering der grensscheiding tusschen En schede en Lonneker; tot wjjziging der militaire pensioenwetten, tot uitvoering der wet tot verleg ging van den Maasmond, tot het verleenen van een subsidie van 1 ton aan de internationale land bouwtentoonstelling de onteigeningswet voor den spoorweg Winterswjjk en het ontwerp tot het verleenen van subsidie aan de locaalspoorwegmaat- schappjj Apeldoorn ten behoeve der IJselbrug. De minister van binnenlandsche zaken verklaar de dat een nieuw plakzegel nog in onderzoek is. De minister van financiën herhaalde dat de regeering hare zorg wijden zou aan de verbetering van den financieelen toestand door bezuiniging en door wetten ter verbetering der belastingen die bjj de aanstaande staatsbegrooting zullen worden aangekondigd. Na langdurige discussie is de onteigeningswet voor het Merwedekanaal aangenomen met 29 tegen 7 stemmen. De minister van koloniën bevestigde dat in den laatsten tjjd de vijandige troepen in Atjeh met meer kracht en stoutmoedigheid zjjn opge treden, tengevolge waarvan, op verzoek van den gouverneur van Atjeh, een nieuw troepen bataljon is afgezonden Er is nog niet bekend of de gou verneur-generaal zijn reis naar Atjeh reeds heeft aanvaard. De kamer is daarna op rejes gescheiden. Petersburg. Bij keizerlijk besluit is aan de boerenbevolking verlichting van belasting toe gestaan. Voorts zal die bevolking grooter vrjjheid van beweging worden gewaarborgd. Berlijn. De politie te Petersburg trachtte eene bjjeenkomst van 30 nihilisten te overvallen, doch tijdig gewaarschuwd wisten de nihilisten te ontsnappen. louden. Volgens eene depeche uit Sin gapore is een oorlog tusschen China en Frankrijk onwaarschijnljjk. De geruchten, daaromtrent ver spreid, zijn overdreven. EERSTE KAMER In de Donderdag gehouden zitting zijn alle wetsontwerpen, die aan de orde waren, aangenomen. Een voorstel van den heer Van Limburg Stirum, tot uitstel der behandeling van de ontwerpen ter uitvoering van de wet tot verlegging van den Maasmond, werd niet ondersteund. Een ander voorstel van dat zelfde lid, strekkende tot uitstel der behandeling van de onteigeningswet voor het Merwede-kanaal, lokte een langdurig debat uit, waarvan het resultaat was verwerping met 25 tegen 12 stemmen. (Reeds gisteren in een deel onzer oplaag mee gedeeld). Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Mid delburg' werd heden in het openbaar aanbesteed: le. Het uitnemen van de bestaande vloeddeuren en het ma ken en inhangen van een paar nieuwe voor het binnen- hoofd der schutsluis in de voormalige marine haven te Vlissingen, behoorende tot de werken van het kanaal door Walcheren. Raming 25000. Ingekomen waren 6 biljetten, van de heeren D. Bijl te Vlissingen voor ƒ24523, Ph. Verbrugge te Waddiiix- veen voor 24480, L. Koole te Ter Neuzen voor/23990, J. van der Vlugt Jz. te Dordrecht voor ƒ23540, J. Verkuijl Qualikelaar te Vlissingen voor ƒ23477 en J. van den Hoek te Middelburg voor ƒ23300. 2o. Het vernieuwen van 80 M. bouten beschoeiing aan de zuidzijde van het natie dok te Vlissingen, behoo rende tot de werken van het kanaal door Walcheren. Raming 5200. Ingekomen waren 7 biljetten, van de heeren J. Verkuijl Quakkelaar te Vlissingen voor 5400, D. Bijl te Vlissingen voor ƒ5078. J L. Koole te Ter Neuzen voor ƒ5000, B. J. van Bezooijen Hz. te St. Maartensdijk voor 4879, J. tcl. Viujjt Je. Dordrecht voor ƒ4840, J. van den Hoek te Middelburg voor ƒ4100 en J. Sjerp te Rotterdam voor ƒ4400. 8 Juni, des morgens te 8 uren. Verwacht: kalm weder en vermoedelijk regen. Thermometerstand te Alidde 1 barg. 7 J*ni, 's avonds 11 uren gr. 8 n 's morgens 8 uren 58 gr. 's middags 1 uur 67 gr, '8 avonds 5 uren 63 gr. F. De wet op de rechterlijke reorganisatie, Dinsdag door de Fransche kamer na twee weken discussie aangenomen, is gisteren in den senaat gekomen. Wanneer men het debat der kamer overziet, dan bemerkt men dat de afgevaardigden, geljjk het gouvernement, ernaar gestreefd hebben aan het land eene wet te geven, die deze twee voordeelen aanbiedteen vermindering van het personeel der rechterljjke macht en, als toevoegsel, een reorganisatie der hoven en rechtbanken, zoodat zjj die zich vijandig toonden aan den staat welke hen tot rechtspreken riep, ter zjjde kunnen worden gezet. Men kan dit laatste wenschelijk achten en tevens de klachten begrijpen, die de heer Ribot en de zijnen aanhieven; want de Fransche magistra tuur, het rechterljjk corps als geheel, verdient niet de namen en de vergelijkingen die uit den onge zonden toestand van het land voortvloeien, en onder zjjne leden zijn zeer vele geleerde en onpartijdige mannen. Maar in den laatsten tijd is het rechter*' ljjk lichaam bezield door een kastengeest en heeft het de houding van een heerschende klasse aan genomen, vooral zich herhaaldelijk scherp verzet tegen het regeeringsstelsel van heden. De wet, door de kamer aangenomen, is evenwel niet vol maakt, en de senaat zal waarschjjnljjk niet nalaten eenige wijzigingen erin te brengen. De Fransche bladen hebben 't druk over de vraag, of dit zal ge schieden. In eik geval zjjn de magistraten, die wat al te ijverig tegen de republiek zich' betoonden, in het openbaar èn door de regeering èn door de kamer van afgevaardigden veroordeel 1. Indien zjj al ten gevolge van het op handen zijnde debat van den senaat op hunne zetels bleven, zouden zij van onbeschaamdheid niet zijn vrij te pleiten, en zoude de crisis in het rechtswezen zich nog scherper teekenen dan te voren. Er is in Frankrijk eene zeer belangrjjke quaestie, die reeds langen tijd de openbare meening en den wetgever bezighoudt, eene quaestie waarover ieder zich ongerust moet maken. Het aantal der bevolking neemt af, en dat der misgeboorten, der kindermoor den en der verlaten kinderen neemt schrikbarend toe

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2