N° 134. 126® Jaargang. 1883. Zaterdag 9 Juni. K I T. FEUILLETON. mr W. J. Snouck Hnrgronje, W. J. van Gorkom, Middelburg 8 Juni. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Voor de a. s. verkiezing voor een lid der tweede kanier op Dinsdag 12 Juni bevelen wij ten dringendste aan in het district Middelburg; en in het district Goes Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhüijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Advocaat te 's Gravenhage, Schoolopziener te Goes De Bord. Cour. meldt omtrent de schrikkelijke gebeurtenis van de Standaard: »Wij ontvingen heden een schrijven van den eerstaanwezenden officier van gezondheid, den heer N. Rutgers, -waaruit blijkt, dat het door ons mede gedeelde en, zooals wij vermeenden, uit goede bron geputte bericht van het uitbreken eener epidemi sche ziekte onder de miliciens van het korps pon tonniers, schromelijk overdreven is. Het is ons des te aangenamer, dit thans uit officieele bron te kunnen mededeelen, daar het hier geldt een zaak, die vooral in dezen tijd niet in een verkeerd daglicht geplaatst moet worden, omdat een pokken epidemie thans dreigender is dan ooit in de laatste jaren. »Uit genoemd schrijven blijkt ons verder, dat niet 95 maar 68 miliciens zijn gerevaccineerd, en dat niet 17 gevallen van fahris typh.ni.den nV.h hebben voorgedaan, maar slechts een gevalde overige patiënten, ten getale van vijf, lijden aan andere aandoeningen. »Ook van de benoeming eener commissie van drie geneeskundigen, om de koepokstof te onder zoeken, is niets bekend Hoewel de zaak zelve dus van zoo weinig be lang blijkt te zijn dat een onderzoek onnoodig wordt geacht, zouden wij toch, om den ophef die ervan gemaakt is zulk een onderzoek, niet onge- wenscht achten. De harde beschuldigingen van de Standaard dienen weerlegd te worden en zelfs de schijn moet worden vermeden dat men een onderzoek ducht. Een openlijke verklaring omtrent de waarheid der feiten moet worden afgelegd en blijkt daaruit dat er geen quaestie is geweest van het ontstaan van ziekte tengevolge der inenting, dan wordt daardoor de heillooze beweging die op touw is gezet gebrandmerkt en worden vele gemoederen gerustgesteld. Komt echter aan het licht dat de stof, bij de inenting gebruikt, de ziekte heeft ver oorzaakt, welnu, tegenover dit enkele ongunstige geval staan duizenden die het nut der vaccine bewjjzen en tevens kan het waarnemen van dat verschijnsel voor het vervolg van onschatbare waarde zjjn en §slechts tot voorzichtigheid aan sporen. E E E II K It I i: It I DOOR James Payn. HOOFDSTUK XXV. O), (lokter kan er niets aan doen. Marks moeder en Mand zijn zóo verschrikt," vervolgde (Frenna, »dat zij al dankbaar zullen -zijn als hij maar komthaal hem dus over om het zoo kort mogelijk uit te stellen. En Kit, blijf zelf ook niet te lang weg. Het is aandoen lijk om te zien hoe moeder en zuster naar hun lieveling verlangenmaar de Terp is toch zelfs zonder hem een gelukkig gezin; terwijl het mijne, och! beste Kit gij weet hoe het mijne is als gij er zjjt. Stel u dus voor hoe het zonder u moet wezen.'* Kit zuchtte en prevelde Arme Frenna Hij schreef haar: »Gij kunt de vrienden op de Terp gerust stellen, mijn kind. Mark zal op zijn tijd thuis komen. Het is echter mogelijk dat het een paar dagen later wordt en gij zult niet boos zijn als ik dan ook pas kom, daar dat onder pus gezegd in het belang van Mark zal zjjn, In de kiesvereeniging Nederland en Oranje te Zeist heeft volgens de N. Ti. Ct. Woensdag avond jhr mr A. F. de Savornin Lohman, afge vaardigde voor Goes, eene redevoering gehouden die hoofdzakelijk door zijne aanhangers maar ook door den president en verscheidene leden der- liberale kiesvereeniging en door den heer Schaep- man werd bijgewoond. De heer Lohman zou spreken over den staat kundigen toestand maar behandelde alleen de afgezaagde schoolquaestie in al haar geuren en kleuren. Een bewjjs dat de openbare school werkelijk zoo slecht is, werd wijselijk niet geleverddat was iets, enfindat men, nadat het zooveel jaren achtereen geproclameerd is, vrijelijk mocht aan nemen. Op de vraag van prof. d'Aulnis de Bou- rouil, hoe de spreker de schoolquaestie zou willen opgelost hebben, luidde het antwoordWil de liberale partij die quaestie werkelijk van de baan, dan zal de oplossing zelve geen moeielijkheid baren. Spreker maakte zich sterk met een paar liberalen in 14 dagen eene nieuwe schoolwet klaar te hebben. Op verzoek van den heer Titus van Asch van Wijck liet de heer Lohman zich bewegen eene oplossing voor te stellen in den geest van het Engelsche stelsel, waarop prof. d'Aulnis antwoordde, dat de spreker blijkbaar het Gidsnummer niet gelezen had, want dat dit stelsel, hoe kort nog in werking (1874), volgens het opstel in de Gids, evenzeer zijne bezwaren had, waartegen reeds kardinaal Manning met kracht was te velde ge trokken, zoodat men ook in Engeland aan het begin eener schoolquaestie stond. Na een korte repliek van den heer Lohman, waarin hij bekende het Gzds-nummer niet gelezen {.t; IiüDDcaa, o-u w oioilsxs. liij vliw JcnAAiAAAüxiyixe gUVUlgöD. voorspelde indien men voortging de schoolquaestie te negeeren, besloot hij zijne toespraak met te zeggen, dat in zjjn systeem plaats was voor scho len voor ieders overtuiging, zelfs van atheïsten, - »maar dat is geen overtuiging!" Hoe het er dan met het onderwijs zou uitzien, daarvan werd niet gerept In het district Goes, dat hem afvaardigt is de heer Lohman nooit opgetreden. De Zeeuwsche districten zijn uitstekend geschikt om de anti-revolutionaire candidaten in de kamer te brengen zich bekend te maken of het district te leeren kennen achten de gekozenen onnoodig. Weldra zal een nieuw model plakzegel worden ingevoerd, rood van kleur en in bijna zuiver vier kanten vorm. 'tls te hopen dat ook meer zorg aan het gom men besteed zal worden dan bij de tegenwoordige plakzegels, die niet plakken, het geval is. Door de vergadering van ingelanden van het waterschap Baarland is tot vertegenwoordiger in den dijkraad voor de waterkeering van Elle- woutsdijk en Borssele herbenoemd de heer P. van Wingen, burgemeester van Oudelande en dijkgraaf van het waterschap. Er is niets bijzonders aan de hand maar hij moet, zoo als de ouwe dat noemt, in het oog gehouden worden (een uitdrukking welke mijnheer Garston placht toe te passen op menschen, die hem verdacht voorkwamen). Gij zult hieruit wel begrijpen dat ik met Mark mee kom en hem als zijn schaduw zal volgen totdat ik hem veilig thuis gebracht heb. Het verwondert mij niets dat Meade zooveel eer heeft ingelegd met dien patiënt te Mogadion en ik verzeker u dat het mij ook niet onaangenaam is. Hij heeft onbetwistbaar vele goede eigen schappen en hij heeft bijzonder goed gehandeld met het proces tegen te houden. Het doet mij genoegen dat hij naar Londen is, daar zal hij zijne talenten, die voor zijn vak zeer groot zijn, te pas kunnen brengen. Maar heusch, hjj is niet goed genoeg voor mijn lieveling, mijn Frenna, ofschoon zij zich dit in haar nederigheid wel eens verbeeld heeft. Als ik ooit naar Londen ga, 't geen lang niet onwaarschijnlijk is, zal Braithwaite mij van veel dienst kunnen zijn. Ik heb in zijn tegenwoor digheid reeds een woordje laten vallen van mijn veelbelovend plan. Het mooiste daarvan is dat het mij de hoop geeft om u, Frennalief, een posi tie te bezorgen ik zeg niet zooals gij verdient want dan zat gjj »op een gouden troon met een gouden kroon", zooals Tennyson zegt maar die beter voor u past." Hjj deed aan Mark het voorstel dat zij eerst tegen het einde der vacantie naar huis zouden gaan, waarin de ander gretig toestemde; doch Vooralle inzendingen, bestemd voor de tentoon stelling van paarden, rundvee enz. den 21 Juni a. te Hruiuing-en te houden, is door de directiën dei- stoomboot Telegraaf en der Spoorboot Middelburg- Zierikzee voor de heen- en terugreis reductie tot de helft van de gewone vracht toegestaan. De grondwets-commissie zet hare bjjeenkomsten geregeld voort. Volgens een van den minister van binnenland- sche zaken bij den commissaris des konings inde provincie Friesland ontvangen schrijven, is over brenging van woonplaats door officieren hij de rustende schutterij naar eene andere gemeente, al behoort deze niet 'tot den kring der gemeenten, waaruit het bataljon, waarbij zij zijn benoemd, is samengesteld, op zich zelf geen reden, om, zoolang zij hun eervol ontslag op dien grond niet vragen, hun dit te geven. Alleen indien een volgens de wet tot dienst verplicht officier, die zich vestigt in eene gemeente, waar de schutterij dienstdoende is, ook in deze gemeente tot den dienst bij de schutterij is gehouden, is eervol ontslag (ambts halve te geven), als officier bij de rustende schut terij noodig, opdat art. 3h der schutterijwet op hem in zijne nieuwe woonplaats kunnen worden toe gepast. Voortaan zullen geen commiezen-verificateurs ter benoeming tot ontvanger worden voorgedragen dan nadat de sollicitant gedurende minstens een jaar een ontvangkantoor der 9e klasse heeft waar genomen, en daarbjj heeft getoond de voor die betrekking vereischte geschiktheid te bezitten. Hierbij valt echter op te merken dat, volgens den aangenomen regel, ambtenaren, die in de termen val- 1 O- 1 v u don -V.} gvUluU'J NV \J meer de vereischte geschiktheid te bezitten om in een werkkring op te treden. Evenmin dus als ontvangers na hun 65,te jaar voor bevordering in aanmerking komen, zullen in den regel commie zen-verificateurs, die den ouderdom van 55 jaar vervuld hebben, voor de betrekking van ontvan ger worden voorgedragen. Zooals gisteren in een deel der oplaag onder onze Laatste berichten werd gemeld heeft prof. Veth de reeks der wetenschappelijke voordrachten, die tijdens de expositie zullen gehouden worden geopend, met eenige opmerkingen over het karakter der tentoonstelling, wier hoofdgedachte was een volledig en stelselmatig overzicht te geven omtrent de natuur der overzeesche koloniën, ofschoon hij zich niet ontveinsde, dat de uitvoerhandel een grooter uitbreiding had gekregen dan oorspronke lijk in de bedoeling lag en het geheel thans het aanzien heeft eener groote nijverheidstentoonstel ling. De gedachte der tentoonstelling vindt haar volledige uitdrukking in de koloniale afdeeling, die spreker een succes durfde noemen ten spijt van bedilznchtige critici, die haar afkeurden. Uit voerig trachtte spreker zijn opinie met bewijzen te staven. De voordracht werd door een vrij tal- rjjk publiek met aandacht gevolgd. zjjn volgend plan om dien tusschentijd in Londen te gaan doorbrengen, vond minder bijval. »Ik wilde veel liever hier blijven", zei hjj, en zelfs toen Kit de opmerking maakte dat het immers verboden was om zonder verlof de vacan tie over te blijven, scheen Mark, die gewoonlijk zoo gedwee was, zeer geneigd om het er op te wagen. Hij stemde eerst in het Londensche plan toe toen Kit zei dat het een persoonlijke gunst voor hem was; want de invloed dien deze op hem uitoefende was nog altijd onbegrensd. Ware het geval omgekeerd ge weest en had de aan trekkelijkheid van Baddingly voor Christoffel bestaan, dan zou Mark hem er nooit toe gekre gen hebben om een stap in de richting van Lon den te doenen ik vrees dat Kit zich evenmin aan het verbod zou gestoord hebben. Aan den anderen kant zou Kit alles voor zijn vriend gedaan hebben en ofschoon hij voorgaf eenige afleiding noodig te hebben, omdat zijn stemming tot zulk een laag peil gezonken was, stelde hij dit kijkje in de hoofdstad toch volstrekt niet ten behoeve van zichzelf voor. Hjj had reeds menig kijkje in Londen genomen en vaak de middernachtsklok in de buiirt van Pall Mall hooren slaan, terwijl zijn vader meende dat hij veilig en wel in de nabijheid der St. Marie kerk te Cambridge was. Er waren inderdaad weinig jongelui van zijn leeftijd die zooveel uit geweest waren als Christoffel. Hjj was van oordeel dat een weinig pret maken in Londen het beste genees Vóor den aanvang der voordracht sprak prof. Asser, voorzitter der afdeeling, de aanwezigen, waaronder ook eenige dames, toe, dankte hen voor hun opkomst en verder de sprekers, die zich be reid hebben verklaard voordrachten te honden. In de eerste plaats prof Veth, die de reeks opent, niettegenstaande zjjn vele en omvattende werk zaamheden, vooral in de laatste maanden bij de samenstelling van den catalogus. Ten behoeve der Sophia-Stichting eene in richting te Scheveningen, bestemd om minvermo gende kinderen in de gelegenheid te stellen de baden te gebruiken zal binnen kort te 's Gra venhage eene Fancy-Fair worden gehouden, waar toe het initiatief is uitgegaan van een aantal dames uit de residentie. Uit de opbrengst wil men een afzonderljjk fonds stichten, uitsluitend bestemd om kinderen van onvermogende ouders, die niets voor de ver pleging kunnen bijdragen om niet in de in richting op te nemen. Z. K. H. prins Alexander heeft het bescherm heerschap daarover aanvaard. De leden van het Nederlandsch gezantschap, dat onzen koning bij de kroning te Moscou vertegen woordigde, zjjn door den Czaar gedecoreerd. Er bestaat thans gelegenheid om, behalve langs den weg van Berlijn en Varna (Woensdag en Zondag met den len trein van den Rjjnspoorweg uit Amsterdam naar Emmerik), brieven en andere stukken naar Turkije te verzenden, langs den weg van Straatsburg-Weenen, des Dinsdags en Zater dags, met den trein van 11.55's m. uit Amsterdam naar Anf.wpvripn qqhVa»■*- *■- 1 Zaterdag en Dinsdag daaraanvolgende te 7 's m. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Harderwijk mr B. W. Vollgraff, advo caat te 's Gravenhage. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend ala notaris te Wormer aan H. Stant. leger. Op nonaetiviteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking, de majoor-kwartiermeester R. Smulders, van het 7e reg. inf. geneksk. dienst. Benoemd tot off. v. gezondh. 2e kl. bij het person, van den gen. dienst van het leger in Nederiandsch-Indië A. F. Langeveld, arts. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Buiksloot mejuffrouw L. C. Vermere, te Aardenburg. Tot onderwjjzer te ïl en esse is benoemd de heer M. N. Leeuwe te Zierikzee. Met den be noemde stond op de voordracht de heer J. Jongsma te Groningen. De prijsvraag, uitgeschreven door de onder- wjjzersvereeniging in het kanton Oostburg, waar van de antwoorden voor of op 12 Juli e. b. bjj middel voor Mark zou zjjn en de beste manier om alle teedere gevoelens, welke hjj in verhand met Baddingly mocht koesteren, uit te roeien. Indien hjj zich vergiste was het een vergissing welke ouderen en wijzeren dan hjj, ten opzichte van jonge menschen, wel meer begaan hebben. Die tochtjes naar Londen, die onvermjjdelijk aan het academieleven verbonden scbjjnen, worden door menig Pater Familias niet zoo ongaarne gezien, en men beweert wel eens dat wie als student goed pleizier maakt later de beste huisvader wordt. Er werd evenwel nooit een plan beraamd, dat meer mislukte dan die tocht naar Londen, om Mark afleiding te bezorgen. Hjj was steeds uit zijn humeur en geeuwde bjj alles. Kit bracht hem in alle café chantants, schouwburgen, concerten, balletten en verklaarde later dat hjj overal gezeten had als een slachtoffer- Hjj was even ongevoelig voor kunstgenot, vrou welijk schoon of bevalligheid, als voor een cricket- partij en scheen geheel vervuld te zjjn met zijn geschiedenis van Cornwalles en de Druïden. Kit schudde bedenkelijk het hootd, zei dat het geval veel ernstiger was dan hjj dacht en nam hem mee naar huis. I Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1