N° 133. 126e Jaargang. 1883. V rijdag 8 Juni. K I T. mr W. J. Snouck Hurgronje, W. J. van Gorkom, Middelburg 7 Juni. 38 FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Voor de a. s. verkiezing voor een lid der tweede katner op Dinsdag 12 Juni bevelen wij ten dringendste aan in het district Middelburg; hoofdstuk XXIY. hoofdstuk xxv. MIDDWJRGSCHE COURANT. w Agenten voor dit blad zijn le VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Advocaat te 's Gravenhage, en in het district Goes Schoolopziener te Goes GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Maandag den llen Juni 1888, des namiddags te twee uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 7en Juni 1883. De burgemeester voornoemd P I C K De Christ. Histor. kiezersbond Marnix heeft een vlugschrift uitgegeven onder den titelWie moeten wij kiezen En als antwoord op die vraag schrijft het bestuur «Stemt niet op de candidaten van do z. g. anti-revolutionaire partij, tenzij zjj zich losmaken van de «p r o gr a m"-banden. Stemt op niemand, van wien gij geen zekerheid hebt, dat hij zonder uitbeding deze beginselen beaamt, in art. 1 van Marnix' statuten aldus omschreven a. De Christelijk-Historische kiezersbond Marnix gevestigd te Utrecht, heeft ten doelde Christe lijke vrijheid, volgens het woord van God, op elk gebied van ons volksleven te bevorderen. b. In 't bijzonder bedoelt bij, overeenkomstig a langs wettigen weg de onverwijlde schrapping van art. 168 en wijziging van art. 194 der grondwet, alsmede opheffing van alles wat de volle vrijheid van kerk en school enz., door wettelijke of finan- cieele banden, in Nederland en zijne koloniën belemmert. Met name verklaart hij zich evenzeer tegen restitutie en subsidie van regeeringswege voor de school als voor de kerk. Ook zal Marnix van stonde aan arbeiden tot verkrijging van wijziging van den grondslag der kieswet en verlaging van den census". Het bestuur van Marnix verklaart zich heftig tegen het geknutsel van de Standaarddie bij de laatst gehoudene verkiezing voor de prov. staten opwekte om op Roomschen te stemmen, tegen wie Marnix vooral ernstig gekant is en van wie het geen hulp wil ontvangen. Het waarschuwt om toch vooral zich niet te laten meevoeren door de zalvende artikelen, waar door de Standaard in de laatste dagen voor den ÈEIÏË H K IK I K K I G. door James Payn. Üen verandering' in 3fark. j.Ik bfen het nog niet met mijzelven eens," jgjei Mark, of ik zal blijven of weggaan. Ik heb wel lust om mij te laten inschrijven voor den wedstrijd in de zedeljjke wijsbegeerte." »Heel goed. Waarom niet? Het zal een Verrassing voor uw moeder zijn als zij hoort dat gij ii met iets anders bezig houdt dan Druïden en oudheden. Maar met den wedstrijd hebt gij nog twee jaar tijd." »Maar niet om er voor te werkena pro pos uw vriend Braithwaite is daar immers zoo knap in?" «Knap Ik wist niet dat hij ergens knap in' was. Hoe zou dat ook kunnen De arme jongen zal een inkomen van honderd vjjftig duizend gulden hebben. Dat ia een man die de moeite waard is pm te vriend te houden; niet om zijn geld maar stembus-dag het Christen volk tracht op te winden. Ook over de program-kamerleden is het bestuur niet te sprekende groote meerderheid van de z. g. anti-revol. leden der tweede kamer is eigen lijk conservatief met een licht kleurtje; terwijl de weinige anderen niet willen, niet durven of, door hun verband met den program-club, niet kunnen strjjden voor de vrije kerk en de vrjje school. Candidaten stelt Marnix ditmaal, om meer dan een reden, niet, maar de vereeniging zou het een zegen achten indien een nederlaag van z. g. anti- revol. kamerleden kwam medewerken om de gevaar volle vriendschap van Roomschen, conservatieven en rechter- en linker-anti-revolutionairen te stuiten, en voor een dreigend ministerie van zulk een monster-verbond Neerlands vorst en volk, de vrije kerk en de vrjje school te behoeden. In de Amsterdammer heeft de heer Rutgers Yan Rozenburg in een uitvoerig schrijven de heerschende meening bestreden dat er eene Kappeyneaansche partij bestaat. Hij heeft voor eens willen uitspreken de opvat ting van iemand, die door zijn betrekking althans eenigermate bekend raakte met bet terrein, de opvatting, dat men, sprekende en schrijvende over de gruweldaden van de Kappeyneaansche partij) moest beginnen met haar bestaan, de praemisse der redeneering, te staven, en dat men anders voortbouwt op een spel der verbeelding, dat de schoonste vertoogen blootstelt aan de benaming van lichtzinnige vertelsels. In dien brief nu komt het volgende voor „Er is sedert drie jaren in den lande een waan opgewekt, gaande gehouden, aangekweekt, die bij gemis van tegenspraak een volkswaan geworden is, het geloof aan eene denkbeeldige persona moralis, een politiek figuur of spook, dat de menigte meent te zien omdat elk ervan heeft gelezen en hooren praten, ofschoon niemand het verschrikke lijk wezen kon grijpen, of aantoonen dat het meer was dan een spel der verbeeldingik bedoel het Kappeyne-anisme „Indien de uitgang van het woord Kappeyne-anen dezelfde beteekenis heeft, als hij had in de te zamenstelling van de woorden Thorbecke-anen, Putte-anen, Mahomed-anen enz., t. w. de betee kenis, dat zij, die er mede aangewezen worden, in hun peet hun profeet zagen, hun leider, naar wiens wachtwoord zij luisterden, bij wien zjj zwoeren, door wien zij voor 't minst zich bezielen (inspireeren) lieten, dan bevat voor allen, die, als de meeste leden der tweede kamer, den per soon Kappeyne kennen, de benaming van Kappeyne- anen een onwaarheid, gelijk het onlangs dr. Rom- bach in goed Hollandsch moet uitgedrukt hebben. Zij immers moeten weten, hoe mr. K., die door de omstandigheden, door zijne bekwaamheid en door zijn redenaarstalent voortgedrongen, niet dan noodein 1877 de politieke wacht betrokken heeft, de man is wèl om, na afgelost te zijn, tevreden in de eenzaamheid zijner boekenkamer geheel aan de studie zich te wijden, niet om, heerschzuchtig, achter de schermen te willen mederegeerenen om zijn vooruitzichten. Als hij promoveert wordt hij de compagnon van zijn vader. DrommelsAls ik op mijn vijf en twintigste jaar maar de helft van zjjn vooruitzichten had, dan was ik de rijkste man in Engeland." »Dat is een ongelukkige leeftijd voor u om te noemen, mijn jongen, als gij bedenkt wat gij ons onder de muren van het Kasteel verteld hebt." «Ik had zoo waar mijn contract met Beëlze bub vergeten; maar als aanstaand advocaat begin ik te gelooven, dat het niet geldig is, daar ik het als minderjarige geteekend hebi" Zij begonnen er beiden om te lachen. Het was merkwaardig zooals Medway in die twee maanden verandefd was. Hij kon thans spotten met iets wat hij vroeger zoo ernstig opgenomen had. Er werd niet verder gepraat over het plan om de vacantie over te blijven en waarschijnlijk zou Kit het geheel vergeten hebben, als hij er een paar dagen later niet aan herinnerd was. Braith waite, die bij hem was komen ontbijten, vertelde in het voorbijgaan dat hij Medway bjj den pro fessor gezien had. «Ik dacht niet dat uw oudheidkundige vriend zich zou verlagen tot iets zoo moderns en onbe duidends als zedelijke wijsbegeerte. Het schijnt dat hjj aan den wedstrijd zal deelnemen." «Den wedstrjjd En hij is pas in zijn eerste jaar „.Ja, dat heeft Tottles hem ook gezegd. merkwaardig vinden zij het buiten twijfel, dat degenen, die het sterkst droomen van Kappeyne- anisme, den oud-minister tegeljjk plegen te ver wijten, dat hij in 1879 zonder noodzaak zijn ont slag vroeg, en dat hij sedert uit zijne woning in het Noordeinde te 's-Gravenhage aan de draden zon trekken, die eenige politieke marionnetten nu eens in beweging brengen dan weder in rust laten «Zóóver is het allengs gekomen, dat men, om aan alle door Kappeyne-phobie bezielde mannen de kalmte terug te geven, ertoe zou moeten over gaan, als in Frankrijk tegen de Orleansen, een pretendentenwet te maken, waarbij de heer Kappeyne van de hoedanigheid van oud-minister en van iederen rang in het leger der staatslieden en rechtsgeleerden werd vervallen verklaard, en iedere gedachtenwisseling met vrienden of bekenden, ja zelfs ieder geheim nadenken over de politiek hem verboden werd. «Tegen die mode, dien waan, kan ik opkomen, zonder met eenigen zweem van recht van voor ingenomenheid met den heer K. verdacht te worden. Partijganger voor zijn zoogenaamde moderne levens beschouwing ben ik nooit geweest. Yeeleer heb ik daarin gezien zekeren terugtred naar hetgeen wij voor dertig jaren noemden patriarchale regeer kunst, en heb ik toegestemd met de bestrijding van zijn programma van 1874 door een geleerden stadgenootin de dagen, toen nog de meesten voor hem geknield lagen, heb ik sommige regee- ringsdaden van den minister Kappeyne naar ver mogen bestreden, al was ik diep doordrongen van mijn ontzaglijke minderheid in vergelijking tot dien man. «Heb ik dus geen aanleiding gegeven, om ver dacht te worden van blinde ingenomenheid, ik heb ook geen aanspraak om gerekend te worden tot hen, die met mr U's val in 1879 den moed verkregen, om van hem in meening te verschillen, en met dien moed de hebbelijkheid om hem te vreezen, en uit vrees zwart te maken «Die vrees grijpt, het eerst de kleinen en zwak ken aan, wat zich gemakkelijk verklaren laat. Gelijk toch een kermisdwerg, die nog kleiner schijnen wil dan hij in werkelijkheid is, een reus naast zich doet plaats nemen, tracht ieder politieke dwerg, die grooter schijnen wil dan hij is, de reuzen en gewone menschen in de buurt, die als maatstaf van vergelijking kunnen dienst doen, uit vrees te verkleinen. Maar tot de kleinen en zwakken bepaalt op den duur die vrees zich niet zij slaat over allengs tot de rest; en ten slotte worden mannen van beteekenis, talent en geleerd heid er door aangetast. «Heden ten dage verlamt zij dan ook volkomen onzen politieken toestand, en komt zij voornamelijk ten schade der liberale partij, doordien haar pen voerders, aan geenerlei partij consigne of partijpaus onderworpen, even individualistisch als haar ver tegenwoordigers, en niet zelden de glorie der Brutusdeugd najagende, veel strenger critici zich betoonen voor de mannen hunner eigene richting dan voor die der tegenovergestelde. «Hoe daarentegen diezelfde vrees en wat er uit Medway wilde permissie hebben om de vacantie over te blijven. «Ik kan onmogelijk een groen zoo iets toestaan", zei hij." Kit lachte met zijn makker over den eenvoud van Mark, maar toen Braithwaite hem verlaten had, stond zijn gelaat heel ernstig. «Wil hij hier alleen blijven om philosophie te studeeren, zoo?" bromde hij bij zich zelf. «Mijn beste Mark, daar moet wat aan gedaan worden. Ik zou wel eens willen weten wie zij is?" voegde hij er nadenkend bij. Me dokter kan er niets aan doen» Christoffel sprak met Mark geen woord over het afgeslagen verzoekmaar gedurende de laatste dagen voor de vacantie hield hjj hem trouw in het oog en merkte op dat de weg naar Baddingly meer dan ooit in zijn smaak viel en dat hij er altjjd alleen heen wandelde. Kit bracht ook meer dan een bezoek aan dat stille dorp en deed eenige nasporingen, die dezelfde uitwerking op hem had den, als lachgas. Hij gaf zich echter alleen in de eenzaamheid aan die vroolijke buien over; terwijl hij somtijds als door de reactie erg som ber werd. Die laatste stemming was thans zeer buitenge woon bjj Christoffel; maar dit was niet altjjd zoo voortvloeit komen ten bate der anti-liberale par tijen, hebben de verkiezingen der laatste jaren getoond, en toont bijv. nog duidelijker aan wat thans valt waar te nemen in Groningen, tot nog- toe een der onverwinlijke vestingen van bet li beralisme" Toch erkent de heer Rutgers dat er eene min derheid van liberalen vaak tegenover de meerderheid stond, maar die minderheid steunde het kabinet- Yan Lijnden, zoolang het zijn roeping als cabinet d'affaires getrouw bleef; zij handhaafde met den heer Borgesius de openbare school als nog iets beters dan een noodzakelijk kwaad en zonder angst voor verkettering of bet verwijt van spel- brekerij bestreed zij dat ministerie als het zacbtkena de liberalen rechtsaf wilde boegseeren. Ware die minderheid meerderheid geweest, veel kwaad ware voorkomen en bet land althans de ergernis bespaard over een Billiton-contract met de schande van den hoon, een generaal Yan der Heyden aangedaan. De uitgever van bet Weekblad voor Israel. Huis gezinnen maakt in de N. Rott. Crt. zijn kiesgerech tigde geloofsgenooten opmerkzaam op tijdige invulling hunner stembiljetten voor de verkiezing van 12 dezer, op welken dag het hun, aangezien het Maandag en Dinsdag voor hen Pinksteren is, niet geoorloofd is te schrijven. Hij herinnert tevens zijn Israëlietisohen medekiezers «dat het noodig en plicht is van hun stemrecht gebruik te maken" de openbare, de neutrale school is ook een hunner dierbaarste belangen. De gemeenteraad van Middelburg zal op Maan dag den lleB Juni a., des namiddags te twee uren, een openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zakenbenoeming van eenen ge meente-ontvanger"tijdsbepaling der in functie-tre ding hoofd der nieuwe school Bvaststelling der bouwplannen, scholen C en Aruiling van gemeentegrond aan de Loskaai, perceel P n° 145. Heden had in het polderhuis in de Abdij alhier de opening plaats van de ingekomen aanbiedingen tot deelname in de 2e serie van 27 aandeelen van ƒ1000 in de geldleening ten laste van den pol der Walcheren, groot 200,000. Er was inge schreven voor 65000, t. w. door de beeren I. Meeuse voor 1 aandeel a ƒ1000 en Ta ƒ1001; I. Boasson en Zonen voor 16 aand. a 1000 en 11 a ƒ980; W. M. Engelberts voor 5 aand. a 980; J. A. Zip voor 2 aand. a 1000, 2 a ƒ982,50, 13 a 980 en 10 a 970;' T. Akker man voor 2 aand. a 1000, en Van der Leijé O. voor 2 aandeelen a 1000. De toewijzing zal later worden bekend gemaakt. Tliolen, 6 Juni. Voor gemeente-seci'etaris van Poortvliet zijn aanbevolen de heeren P. Laban, commies ter secretarie alhier en M. Kievit Mz„ wethouder te Scherpenisse. Axel, 6 Juni. Dinsdag had alhier eene ver kiezing plaats voor twee leden van den gemeen teraad. geweest. Jaren lang was hij, als hij zich alleen bevond, ten prooi aan aanvallen van groote neêr- slachtigheidwaarvan slechts een menschelijk wezen iets af wist. Maar in den laatsten tijd waren die vlagen hoe langer hoe zeldzamer geworden. Hij kwam er overheen, zei hjj bij zich zelf, en dat was een goed teeken, ofschoon hij nooit erbij voegde waarvan. Hij was geen vriend van zelf betrach tingen, maar vergenoegde zich met zijne oogen heel wijd open te zetten om anderen te beschou wen. Zijn opmerkingsvermogen was door gesta dige oefening dan ook zeer groot en meestal juist geworden. En nu bepaalde hij het, welwillend en te goeder trouw, moet ik er bij zeggen, op den niets vermoedenden Mark. Hjj had van Frenna gehoord dat men op de Terp niet weinig ontsteld was door een brief van Mark, waarin deze zijn voornemen te kennen gaf om niet met de vacan tie thuis te komen, of althans eerst tegen het einde. «Zij weten natuurljjk niets van die dingeli af en ik ook niet. Maar is er nu al zoo'n haast hij dat werken voor den wedstrijd?" De tranen rolden Kit langs de wangen hij die toespeling op de eischen der zedelijke wijsbe geerte. '(Wordt vervolgd^

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1