N° 132. 126* Jaargang. 1883. Donderdag 7 Juni. Moopp en YcrpacMiiipi in Zeeland. mr MV. J. Soouck Hurgronje, VI. J. van Gorkom, Middelburg 6 Juni. Onderwijs Marine en leger Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Goes. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Voor de a. s. verkiezing voor een lid der tweede kamer op Dinsdag 12 Juni bevelen wij ten dringendste aan in het district Middelburg: en in het district Goes MIDDELBIIRGSCHË COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W, Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhdijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Advocaat te 's Gracenhage, Schoolopziener te Goes, De eisch der anti-revolutionairen is steeds dat hun uitgekeerd zal worden wat der openbare school door de vrije school wordt uitgewonnen. Zeer juist merkt mr. De Beautort in de Gids op: »Het is volkomen duidelijk en kan aan geen denkend menscli ontgaan, dat, wanneer de staat, onder welken vorm dan ook, zal gaan bijdragen in de kosten van het onderwijs der p. m. 140,000 kinderen, die thans de bijzondere scholen bezoeken, hij daartoe meer geld zal behoeven. Men moge nu beweren, dat particulieren goedkooper werken dan de regeering, dat is alleen waar zoolang de nood hen daartoe dwingt. Het bijzonder onder wijs moet zich thans dikwijls, wat lokalen en onderwijzers betreft, behelpen, maar wanneer het gelijk gesteld wordt met het staatsonderwijs zal het en met het volste recht alle stiefmoe derlijke bedeeling van den staat afwijzen." Bijgevolg komen die dubbele onkosten ten laste van den staat, dus van allen. De inwilliging van dien eisch zou zeer kostbaar wezen, want de staat kan natuurlijk de openbare scholen niet opheffen, omdat er nog genoeg leer lingen zullen blijven, die van bijzondere scholen geen gebruik zullen maken. En de kosten van al die scholen, waar men de geloofsbegrippen voortkweekt, maar de huma- niteits-ideeën op zij zet, die dan tevens in aantal zouden toenemen, zouden wij allen moeten bekosti gen, teneinde ten slotte als vrucht daarvan zoo mogelijk nog scherper afscheiding dan nu reeds bestaat tusschen de bewoners van ons land te zien geboren worden. Opgave van brieven geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor te Mid delburg, gedurende de le helft der maand Mei 1883. J. C. De Bruijne en Salomonson, beiden te Amster dam, en mej. C. M. Melse, te Rotterdam. Tot ontvanger-griffier van den polder Koegors c. is, in plaats van wijlen den heer S. A. De Smidt, benoemd de heer A. Van Overstrate Kruijsse, le Axel. De onthulling van liet standbeeld van Jan van "Nassau, welke deze maand te Utrecht zou plaats H ebbenis wegens het overlijden van prinses •ianne uitgesteld. der gemeente SKaamsIag- besloot in -ing van Dinsdag twee onderwijzeressen andwerken aan te stellen, nl. eene 3 school op het dorp en. die in issenspolder en eene voor die op ene. zgen op Xooin, 6 Juni. De kapitein xi. A. Camp, van het 3° regiment infanterie, benoemd tot kapitein-adjudant bij dat korps. Uit 25iiïcl-Bevelancl meldt men dat in de zoogenaamde Poel, bij uitnemendheid de plaats voor grazend vee, tegenwoordig niet dat groot aantal rundvee wordt aangetroffen als in andere jaren. De reden daarvan wordt gezocht in veel- yuldigen verkoop door de groote vraag van koop lieden en dientengevolge door hooge prijzen. Het aanwezige vee zal mitsdien ruimer van voedsel voorzien zijn dan in andere tijden, wat bij de aanhoudende droge luchtsgesteldheid weder goed te pas kan komen. De hooioogst belooft geen groote uitkomsten. De vroege aardappelen zijn nog weinig geschikt tot rooiing. Terwijl men hier en daar heeft be vonden dat zij nog veel moeten groeien, worden zij in Goes verkrijgbaar gesteld voor 3 per halve decaliter of vijfkop. Ondanks de herhaalde waarschuwingen wordt nog vaak spinneweb gebruikt om het bloed van een snij wond te stelpen. Dat de onzuivere be- standdeelen van zulk een spinneweb in een wond, die zoo rein mogelijk moet gehouden worden, zeer veel kwaad kunnen doen, is nog verleden week te Gelderen gebleken. Aldaar paste een dienstmeisje het slechte middel toe, met het treu rig gevolg, dat de vinger en daarna de geheele hand vreeseljjk opzwol. De vinger moest ten spoedigste worden afgezet, daar het meisje anders zeker aan bloedvergiftiging zou zijn bezweken. N.v.d.D Bij de begrafenis van Hedwig Reicher-Kinder- mann te Triest hield Angelo Neumann, die uit Gratz was overgekomen, een rede. Alle groote Duitsche schouwburgen waren bij de plechtigheid vertegenwoordigd, en de lijkkist was bedolven onder kransen en bloemen. Volgens een der bladen stierf de groote zangeres niet wegens overspan ning, maar aan de gevolgen van een gevatte konde, door eigen onvoorzichtigheid. Niet te Brussel, gelijk wij gisteren abusieve lijk meldden, maar te Parijs in de rue Oberkampf heeft eergister avond een hevige brand gewoed. Daar woont Gilarvet, een bandelaar in verven en vernissen; een jongen uit zijn magazijn had met een lamp brand gesticht in den kelder, waar petroleum geborgen was. Een ontploffing, die door andere gevolgd werd, bracht schrik en vrees in de volkrijke buurt teweeg. De in allerijl aan gekomen pompiers daalden in den kelder af, waar het gevaar steeds grooter werd, daar elk oogen- blik op nieuw ontploffingen plaats hadden. Velen werden gewond en enkelen in een wanhopigen toestand weggevoerd. De kleine jongen, aan wiens onvoorzichtigheid dit ongeluk te wjjten is, kreeg zeer ernstige brandwonden. Het huis, waarin de brand uitbrak, heeft vijf verdiepingen en gelukkig konden de verschrikte bewoners bij tijds het ge bouw verlaten. De laatste berichten melden dat een pompier overleed en dat waarschijnlijk twee anderen eveneens zullen bezwijken. Maandag heeft te Moscou in het park Soko- lanki een militair feest plaats gehad om den tweehonderdsten jaardag te vieren van de stich ting der garderegimenten Presbajensky en Serne- nowsky. De keizer en de keizerin kwamen in open rijtuig en zonder begeleiding dit feest bij wonen. Ook waren de leden der keizerlijke familie, de vreemde vorsten en de gezanten tegenwoordig. Hebben de Stockholmers Sarah Bernhardt met geestdrift ontvangen en onder een bloemen regen haar spel toegejuicht op één avond werd zij 21 maal teruggeroepen ook de koning van Zweden is niet achtergebleven in de waardeering van de verdiensten der kunstenares. Koning Oscar ontving haar Donderdagmorgen in audiëntie en schonk haar de medaille Uteris et artibus met de koningskroon in brillanten. Op 4 Juni is zij te Kopenhagen opgetreden. De cirques zijn de geliefkoosde uitspanningen der Amerikanen, doch ook welkeVolgens een New-Yorksch blad heeft dezer degen aldaar een optocht door de straten zich bewogen, bestaande uit26 wagens gedreven door stoom, 29 olifanten, 33 vergulde wagens, 400 paarden, 19 giraffen, 32 kameelen, 10 struisvogels, 10 kooien met wilde dieren, vele met apen, vogels en slangen, daaren boven nog al de rijders en rijdsters, kunstenaars, bedienden enz. De stoet bad een lengte van nage noeg een kilometer. Novosti geeft een uitvoerig verhaal van de be kende schandelijke Joden-vervolging, welke den 22en Mei weer heeft plaats gehad te Rostoff a/d. Don. Daaruit blijkt het volgende Een werkman had met zijn maitres zijn intrek genomen in een logement, 's Ochtends miste hij zijn geld. Natuurlijk had de (Joodsche) logement houder het gestolen. Deze kwam met nadruk tegen die valsche beschuldiging op. Er ontstond een vechtpartij en de Russische werkman werd gedood. De Israëliet trachtte het ljjk te verbergen, maar het feit werd ontdekt en een verwoede menigte wilde den logementhouder te lijf. Deze wist te ontvluchten en nu brak men zjjn huis af. Geen steen bleef ervan op zjjn plaats. Nog niet te vreden, trok de menigte door de stad. „Den dood aan de Joden!" werd geschreeuwd: „Zij hebben een Rus vermoord Het huis van een armen kleermaker werd het eerat geplunderd. Toen kwam de directeur van politie opdagen. Hij wist echter de muitelingen niet tot bedaren te brengen. Zij begaven zich naar de Schiedovaja-wijk en richtten daar de gruwelijkste tooneelen van wandalisme en dood slag aan. Al wat onder de handen van de ellen delingen kwam werd vernield en vermorseld. De politie en de kleine troepenmacht, die ont boden was, konden de beweging niet meester worden. Tegen den middag kregen de anti semieten hulp van de kaaiwerkers; de geheele bende trok nu naar de synagoge. Hier werd een Russisch beambte het slachtoffer van de beweging en dit vuurde de woede nog aan. Onder alge meen gejuich werden verscheiden Israëlieten opgenomen en daarna tegen de straatsteenen met met groote kracht neergesmeten. Te 2 uren begonnen de troepen te vuren, maar de soldaten werden met steenworpen aangevallen en men wreekte zich op de woning van een ver mogenden Joodschen koopman. Nogmaals trachtte de directeur van politie de woestelingen tot be daren te brengen. Deze eischten, dat men hun de bewuste herbergier uitleverde. De directeur weigerde en weerstond alle bedreigingen. Daarop werden de plundering en de vernieling voortge zet. De troep gaf opnieuw vuur en ditmaal wer den eenige personen gekwetst. In haar woede wierp de menigte zich nu op den Nieuwen Bazar, de handelswijk, waar weldra geen enkel magazijn meer overeind stond. Dezelfde tooneelen vielen voor in alle straten, waar Joodsche handelshui zen gevestigd waren. Tegen dén avond rukten 30ö Kozakken aan en nu waren de straten wel dra schoongeveegd en zette het gespuis nog alleen in de buitenwijken zijn schandelijk bedrijf voort. De nacht ging rustig voorbij. Er waren nog 200 kanonniers uit Raganrog gekomen. Er zijn 30 personen gearresteerd; 15 personen zijn omgekomen; 130 huizen werden verwoest. D VERBETERING-. In de opgave van den Burg. stand van 20 tot 27 Mei MiddCt n° 124) staat onder de over ledenen W. Steendam ongeh. z. 27 j., dit moet zijn 27 tl. Datum. Plaats. 11 Juni Hulst, 12 12 13 18 15 19 20 Goes, Vlissingen, O.&W.-Soub.. Middelburg, Oostburg, Oostkapelle, Zoutelande. Middelburg, V oorwerpen. Bouwland enz., Hofstede enz., Huis, Buitenplaats enz., Inboedel enz., Hofstede enz., Meubels enz., Verkooping Onroe rende Goederen, Huis, Informatiën. Van Rijsoort v. Meurs. Tak. De Wolff. Tak. Balans, 1) 4. Hammacher. Woutersen. Loeff. Verhulst. 6 Juni, des morgens te-8 uren. namen Ba- Wind- Toe Tem der rom. stand pera plaatsen, stand richt. kracht. lacht. tuur. Cels. Delfzijl 757.1 MO 1 helder 15 Groningen 756.7 NNO 0 helder 14 Den Helder 757.1 NO 3 z. bew. 12 Vlissingen 757.5 NNO 2 z. bew. 14 Maastricht 765.2 N 2 betr. 12 Eene depressie bevindt zich ver en ZO. waarts van ons. De laagst bekende barometerstand is ongeveer 750 m. m. Een centrum van booge drukking bevindt zich ver en NW. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 2.3 M. heden morgen 8 H. 4.0 M. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 756.4 m. m. VerwachtO. wind, kalm weder en vermoede lijk regen. Thermometerstand te Middelburg. 5 Juni; 's avonds 11 uren gr. 6 i, 's morgens 8 uren 58 gr; 's middags 1 uur 68 gr. 's avonds 5 uren 61 gr. F. Gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Middelburg, van 28 Mei tot 4 Juni 1888. Lichtkracht 16.69 Soortelijk gewicht 0.412. Zwavel koolstof0.302 Zwavel waterstof 0.000. Koolzuur0.000. kaarsen. grein per M3 gas. Dinsdag werd te Wissekei-ke door het bestuur der waterkeering van den calamieteusen polder Vliete in bet openbaar aanbesteed bet verbeteren en onderhouden der waterkeerende werken aan gemelden polder, over den dienst 1883/84. Ingekomen waren 6 biljetten van de heeren: J. De Rijke jr., te Stavenisse, voor f 2930 L. Schrier, te Colijnsplaat, voor f 2680M. Breasidem, voor f2663; P. Verburg, idem, voor t 2655 P. van den Berge, idem, voor f2633; en J. van den Band, te Wisse- kerke, voor f2617. Vergadering van Woensdag 6 Juni. Voorzitter mr. J. G. de Witt Hamer, burge meester. Afwezig waren de heeren Den Boer, De Wilde en Van der Hoek. Na voorlezing der notulen werd daarop aanmer king gemaakt door de heeren Ochtman en Mas- see. Laatstgenoemde verklaarde bij de quaestie over het gebeurde met J. M„ niet gesproken te hebben van drogist noch van calangeren en ook niet gezegd te hebben dat vijf cent bitterzout was verstrekt De heer Ramondt verklaarde het woord drogist toch te hebben verstaan. De notulen werden echter gewijzigd. De voorzitter deelt daarna het volgende mede: dat burg. en weth. hebben aanbesteed aan L. de Bruijne te Kloetinge en W. Gingnagel alhier eenig schilderwerk respectievelijk voor ƒ196 en ƒ374 en aan A. Smit het schoonhouden der privaten van school A. B en C voor 140 's jaars, terwijl zij aan P. Kopmels hebben ver pacht de inzameling der faecale stoffen gedurende 7 jaren voor 1235 's jaars en het techt van jacht gedurende 5 jaren aan S. J. J. de Jonge Mulock Houwer voor 155 's jaars, en eindelijk dat zij aan het hoofd van school C, den heer D. H. C. Ittmann, in overleg met de commissie van toezicht op het L. O., vergunning hebben verleend, om deel uit te maken van de commissie belast met het afnemen der examens ter verkrijging der akte van hoofd der school. Toorts geeft de voorzitter kennis dat hij van den bouwmeester beeft ontvangen de opmeting van de wijdte van het Sas, waaruit blijkt dat, zoolang de metingen geregeld gedaan worden, niet de geringste teruggang is waargenomen. Ingekomen is van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 'f Algemeen een verzoek aan den raad om op grond van art, 82 der wet op het L. O. eene verordening in 't leven te roe pen tegen den veldarbeid van kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren ten einde het school verzuim daardoor te weren. Het verzoek van Joh. van Liere om aan hem in eigendom aftestaan p. m. 16 a 17 centiaren openbare gemeentegrondgelegen tegen zjjn woonhuis op den hoek van de Sint Jacobstraat en den Oostwal, wordt op voorstel van burg. en weth. en ingevolge advies der fin. commissie ingewilligd, nadat eerst het terrein aan den publieken dienst zal zijn onttrokken, voor een gulden per centiare. Evenzoo wordt aan D. Klemkerk, tegen een erfpachtsom van 28,25, 's jaars in erfpacht gegeven het overige gedeelte van het terrein van het perceel aan de Adolf van Wester wij ksbuurt, groot 11 aren 30 centiaren, en wel, om daarop woningen te bouwen. Door den raad worden goedgekeurd de borgen voor den benoemden boekhouder in de leen bank, zijnde mevrouw de wed* C. C. van den Bosch en den heer W. de Beste de rekening der gezondheidscommissie over 1882de begrooting voor 1884 van het zelfde college, alsmede een voorstel van burg. en weth. tot af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven voor 1882 Tot leden van het stembureau voor de verkie zing van een lid der tweede kamer op Dinsdag 12 Juni worden benoemd de heeien Massee en Steketee. Op het verzoek van C. Schrijver, om aan hem in erfpacht af te staan een strook gronds aan de Laurens Pieter van de Spiegelstraat, naast het huis bewoond door den heer E. van den Bosch, ten einde daarop een woonhuis met éene verdie ping te bouwen, wordt op voorstel van burg. en weth. afwijzend beschikt. Het dagelijksch bestuur grondt zijn afwijzend advies hierop dat de onder vinding leerde hoe bij inwilliging het geheele ter rein zeer spoedig door arbeiderswoningen zou zijn ingenomen terwijl een minder goed aanzicht der gemeente daarvan het gevolg zou zijn en het perceel van den heer P. Buitendjjk veel van zjjna waarde zou verliezen als daarnaast gebouwen verrezen met éene verdieping. Bovendien had df

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1