N° 131. 126® J aargang. 1883. AY oensdag 6 Juni. v V K I T. mr W. J. Snouck Hurgronje, W. J. van Gorkom, Middelburg 5 Juni. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/1 i,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Voor de a. s. verkiezing voor een lid der tweede kamer op Dinsdag 12 Juni bevelen wij ten dringendste aan in het district Middelburg.: en in het district Goes Veemarkt te Middelburg, MIDDELBIIRGSCHE COllRAIMT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. he Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhüijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Advocaat te 's Gravenhage, Schoolopziener te Goes. Donderdag den 7en Juni 1883van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den 5en Juni 1883. De burgemeester en wethouders van Middelburg. PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR, i Het schoolopzienerschap der candidaten, voor de a. tamer-verkiezing van liberale zijde in onze provincie gesteld, zal vooral door de anti-revolutionairen in woord en geschrift breed uitgemeten worden. Men zal in verschillende variaties dat thema behandelen en niet weinig totkelen op het klavier der volksconcientie, waarop het woord onderwijs geschreven staat. Voor de niet doordenkende volgelingen der partij is dit dan ook een teer punt. Maar onbe grijpelijk is het zeker dat dit ook bij de meer gemoedelijke aanhangers der anti-revolutionaire richting van invloed kan wezen. Van schuld aan het tot stand komen der wet op het lager onderwijs kan natuurlijk bij die candidaten geen sprake zijn, al zal men ook gaarne hen daarvoor aansprakelijk stellen. Zij zijn geroepen om de wet te helpen uitvoeren, en juist de ervaring, door hen daarbij opgedaan, maakt hen als vertegenwoordigers des te verkies lijker. Zij kennen beter dan menig ander de leemten die de wet aankleven; zij zijn meer dan iemand anders op de hoogte van de behoeften in ver schillende gemeenten en kunnen dus als vertegen woordigers meewerken om zoo noodig de wet te helpen wijzigen of om practische wenken te geven aan de regeering betreffende de uitvoering daarvan. In plaats van tegenwerking om hun schoolop zienerschap verdient hun candidatuur eer onder steuning. Men zie vooral niet over het hoofd dat niet ieder, al is hij een groot voorstander van openbaar neutraal onderwijs, daarom dweept met de tegen- EEIVE HERUVUKKRIie. door James Payn. HOOFDSTUK XXIII. V 19e scheiding* Het is vreemdvoor Maud was de afwezig heid van Kit bijna een verlichting. Gedurende de eerste dagen na die redding uit de rivier zou zij door dankbaarheid, of iets dat, zoo het al geen liefde was, er toch veel op geleek, gedreven, de zijne geworden zijn, indien hij haar gevraagd had, maar dat deed hij niet; hij vergenoegde zich met de zijdelingsche liefdesbetuigingen die wij kennen. Maud sloeg hem in dien tijd op merkzaam gade en het kwam haar voor dat hij iets had wat hem hinderdedat zijn vroolijkheid gedwongen was en dat hij zelfs eens blijk gege ven had van angstige gejaagdheid. Zij was dus heimelijk verheugd dat hij zweeg; want zij zou hem op dat öogenblik alleen genomen hebben uit een gevoel van verplichting haar genegen heid moest nog gewijzigd worden eer zij ware liefde was een geval wat bij jonge dames wel eens meer voorkomt. woordige wet en de wijze waarop zij wordt uit gevoerd. Het beste bewijs daarvoor is wel hetgeen de heer Pické dien men toch wel niet van dubbelzinnigheid op het gebied van onderwijs beschuldigen kan, en die om zijne ridderlijke verklaringen nog al menigen aanval van de tegen partij heeft te verduren in de zitting der tweede kamer van 20 Jan. 1881 sprak. Daarbij heeft hij ten ernstigste gewaarschuwd tegen overdreven opvoering der kosten voor het onderwijs, vooral bij het bouwen van kweekscho len, en bij het inrichten van nieuwe schoollokalen. Daarbij heeft hij erkennende dat de nieuwe wet verbetering gebracht heeft hare leemten aangewezen en vooral de wijze waarop zij werd uitgevoerd, getoetst aan de eischen van billijkheid en recht tegenover de gemeenten, voor wier financieele belangen een man als de heer Pické zich krachtig in de bres stelde. Dit is, dunkt ons, al genoeg bewijs dat strijders voor de openbare school nog geen strijders voor de nieuwe wet in al haar onderdeelen behoeven te zijn. Dit geldt ook voor de schoolopzieners. Zij zijn de tusschenpersonen tusschen regeering en gemeenten en kunnen veel ertoe bijdragen om de belangen der laatste met de eischen der eerste in overeenstemming te brengen. Omdat de be trekking van schoolopziener uit haar aard, door het bemiddelend karakter dat zij draagt, zoo geheel en al gelegenheid geeft om de gemeenten ter wille te zijn en hare draagkrachten te leeren kennen is zij in onze oogen eer eene aanbeveling voor een candidaat dan een reden om hem niet te stemmen. Tegenover de betoogen onzer tegenpartij, die wij over dit punt kunnen verwachten, verdient, dunkt ons, deze opmerking ernstig overweging. De Standaard, niettegenstaande zijne kolommen dagelijks gevuld zijn met de schoonklinkendste woorden en de meest geijkte termen, heeft zoo zijn eigenaardige opvatting omtrent eerlijkheid. Dit is ook gebleken bjj de verkiezing voor de provinciale staten. Het blad heeft beweerd, dat de commissaris des konings in Friesland op den dag der stemming voor de staten eenige burgemeesters uit den zuid westhoek der provincie naar Leeuwarden zou heb ben ontboden, teneinde die stemmen minder op de anti-liberale candidaten te doen uitbrengen. Aan de Arnhemsche courant wordt daaromtrent uit Stavoren geschrevenDat gelaster is blijkbaar niet uit Friesland toegezonden aan het anti-revolu tionair hoofdorgaan, maar een schandelijk verzinsel van iemand die in deze provincie niet thuis is. Van de in de Standaard genoemde burgemeesters, die op den dag der stemming te Leeuwarden moesten zijn om „miliciens at te leveren," is die van Gaasterland het liberale lid der eerste kamer Van Swinderen; die van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde had op dien dag zijne betrekking nog niet aanvaard, zoodat wellicht een anti-revo lutionair waarnemer van het ambt niet in de gelegenheid is geweest den naam van een geest- Naarmate de tijd verliep, begon zij echter die verplichting in een ander licht te beschouwen en te betwijfelen of zij zich zelf wel als zijn recht matig eigendom behoefde te beschouwen, omdat hij haar het leven gered had, en dan had zijmeende zijtegenover Frank eigenlijk evenveel verplichting. Zij bewonderde Frank niet zoo, maar zij was nooit bang voor hem en achtte hem eigenlijk hooger. Het was haar niet ontgaan hoeveel werk hij som tijds van Frenna maakte en zij vond hem zulk een uitstekend echtgenoot voor haarof voor ieder meisje. Hij bleef zich altijd geljjk, had niet van die uitgelaten buien, maar was altijd opgeruimd, vriendelijk en onzelfzuchtig. Een paar weken te voren zou het haar bepaald leed gedaan hebben als zij gezien had, zooals nu, dat er een zekere verwijdering tusschen Frenna en Frank scheen te bestaan, die weldra zoo in het oogloo- pend werd dat zij toch meende haar vrienden daarover te moeten onderhouden. Waarom snauwt gij Frank zoo af, Frenna?" «Afsnauwen? Mijnheer Meade afsnauwen?" vroeg Frenna met een soort van ontzetting. »Nu als gij het niet zoo bedoelt, dan geeft uw gedrag iemand en hem zeker er den indruk van. Nu Mark weg is, moeten wij het Frank hier zoo aangenaam mogelijk maken hij is zoo goed en vriendelijk." «De beste man van de wereld", was het onverwachte antwoord, met een tamelijk vaste stem, doch met tranen in de oogen. »Op mjjn woord! uw manier om hem te verwant in de stembus te werpen; terwijl de burgemeester van Hindeloopen, de heer Rinia van Nauta indien hij reeds lang genoeg te H. gewoond heeft om daar het kiesrecht te kunnen uitoefenen niet tot de anti-revolutionaire partij behoort. Zonderling is 't, dat juist de burgemeester van Wijnbritseradeel, die gerekend wordt tot de anti-revolutionaire partij te behooren, in de Stan daard-insinuatie niet genoemd wordt. Het is, op grond van het bovenstaande, geen wonder dat de Standaard bij zijn eerste artikel voor de a. tweede kamer-verkiezing tot titel koos Heilig den strijd. Aan het slot van dat artikel roept de redactie uit „En ook, Christenmannen in den lande, alleen waar ge geknield voor uw God ligt, valt het ver schil tusschen vrouw en man, tusschen het kind en zijn vader weg, en kunt gij, als man, alleen ter stembus opgaan, met u hidden kan ook uw vrouw en uw kroost Vooreerst zou het misschien niet ongepast wezen om voor den leider zeiven eens te bidden dat hij zijn volgelingen langs effen paden moge voeren waar men de waarheid zoekt en den laster en de schijn heiligheid verjaagt. De Haagsche correspondent der Arnh. Courant is zoo vrij ons bericht over het voorgevallene met de Staatscourant bij gelegenheid van het overlijden van H. K. H. prinses Marianne voor een sprookje te houden. Hij gelooft niet dat er exemplaren gedrukt zijn met het bericht van dat overlijden en met rouwrand. Wij kunnen dezen correspondent verzekeren dat wij zulk een exemplaar ontvingen en hij kan zich daarvan aan ons bureau komen overtuigen. In de Maandag geüouden vergadering van in gelanden van het waterschap Ellewoiitsdijk zijn als leden van den djjkraad voor de waterkee- ring van Ellewoutsdijk en Borssele herbenoemd de heeren M. Blok, A. Mol Jz. en G. Njjsse Az., terwijl in de plaats van den heer G. Prumers, die om redenen van voortdurende ongesteldheid ver zocht had buiten aanmerking te blijven, benoemd werd de heer Jacobus Smallegange. Amsterdam, 5 Juni. De afgevaardigden van de afdeelingen der Maatschappij van Wel dadigheid vergaderden heden alhier ter bespreking van verschillende belangen en tot het aanhooren van het rapport van het bestuur omtrent den toestand der maatschappij en de voornaamste ver richtingen in het afgeloopen jaar. Daaraan is het volgende ontleend: Het landbouw-bedrijf, over 't geheel ongunstig, gaf aan de landbouwers op 't Zand stof tot tevredenheidde veldvruchten kwamen meestal vrij voordeelig opde hoeveelheid stroo was zelfs ongekend groot, terwijl ook de opbrengst van rogge en haver meer dan middelmatig was. De prijzen echter waren laag, zoodat ook de totaal. laten merken hoe gij over hem denkt is al heel zonderling. Hij begrijpt er natuurlijk niets van en ik gevoel mij verplicht om hem in te lichten.' »Maud Mand Ik smeek u spot niet met dit onderwerp. Eens en vooral, al was er geen ander op de wereld dan zou ik nooit mijnheer Meade kunnen huwen." «Waarom niet?" «Vraag het mij niet. Als gij mij lief hebt, Maud, doe dat dan nooit; spreek mij nooit meer over hem. Mijnheer Meade en ik zijn niets voor elkaar en zullen dat nooit worden. Laat u dit genoeg zijn." Maud vroeg natuurlijk niet verder; zij had ge noeg gehoord om hare gedachten lang bezig te houden. Zij kwam tot het besluit dat Kit door zjjn invloed erin geslaagd was om alle genegenheid voor Frank, zoo die ooit bestaan had, bij Frenna uit te roeien. Wat had die Kit toch een hevige antipathie en een sterken wil«Welk een gevaarlijke man, omzijn geluk aan toe te vertrouwen 1" fluis terde iets in haar binnenste. Het was haar een groote veflichting dat F renna niet meer zooals van ouds bjj elke gelegenheid den lof van haar broeder verkondigde; zij had zich wel eens verbeeld dat Kit zijn zuster opge dragen had om zijn zaak bjj haar te bepleiten maar als dit zoo geweest waB dan had zjj nu haar mandaat neergelegd. Van Mark kwamen er uit Cambridge vellen vol loftuitingen over zjjn vriend, die mevrouw de winst beneden het^vorige jaar bleef, nl. 5644 tegen 9446 in 1881. De uitkomsten der verhouding waren aanmer kelijk gunstiger dan in 1881. Toen bedroeg het verlies f 4539, thans is een winst behaald van 2712. Het weiland leverde voldoend voedsel, en het aan te koopen hooi, voor f 9517, was zeer goedkoop. Ingekuild groen voedsel is een uitmuntend winter-voeder, dat het vee met graagte en zonder nadeel opneemt, ofschoon over deze methode met volkomen zekerheid nog geen uit spraak kan worden gedaan. Slechts weinig vee werd aangekocht en 45 stuks werden verkocht voor 7970. De proeven met den melk-ontroomer waren niet gunstig. De boterprjjzen waren meestal hoog; sedert September 1882 wordt de boter voor Israëlitisch gebruik bereid en in Amsterdam verkocht. Aan boter en kaas werd voor ƒ5811, aan vette kalveren voor f 6061 verkocht. De veestapel bestond uit. Dec. uit 187 stuks rundvee, waaronder 128 melkkoeien, 13 kalveren, 26 paarden en 69 schapen. Met den aanleg van nieuwe bosschen werd geregeld voortgegaan. De uitkomsten van de verschillende industriën waren aanmerkeljjk beter dan in het vorige jaar, toch bedroeg het verlies 3587 tegen 2526, voornamelijk op de mandemakerjjen. De geheele omzet bedroeg 15073, terwjjl f 6412 aan ar beidsloon werd uitgekeerd. De fabriek voor verduurzaamde levensmiddelen werkt voordeelig en is zeer nuttig voor de maat schappij. De bevolking bestond met inbegrip der ambte naarsgezinnen uit 1761 zielen. Er werden 46 kinde ren geboren; 22 sterfgevallen hadden plaats. Ter vervanging van vertrokken gezinnen werden 3 ge plaatst, en wel door de afdeelingen RotterdamAm sterdam en Groningen. De gezinnen van de twee laatste afdeelingen bestonden uit Israëlieten uit Rusland verdreven. Het gezin, door Amsterdam geplaatst, bestond uit man, vrouw, dochter en drie zoons. De man moet toezien dat de boter volgens ritueele voorschriften voor Israëlitisch gebruik be stemd wordtdaarmede verdient hjj buiten kosten der Ml een geregeld werkloon. De dochter is modiste te Meppeleen zoon werkt te Amsterdam en twee zjjn op de boerderij. Door hunne plaatsing is een werkeljjke dienst aan de maatschappjj bewezen. Bjj het andere gezin daarentegen openbaarde zich weldra de zucht om te repatrieeren, en aan het noodige geld geholpen is het in Februari 11. weder vertrokken. Vier kolonisten-arbeiders werden tot vrijboeren bevorderd, terwjjl 6 vrij boerengezinnen tot kolo nist-arbeiders werden gedegradeerd. Voor de vrijboeren was het geen on gunstig jaar, zoodat 896 oude schuld werd afgedaan. Gedurende 1882 vertrokken 43 personen uit de koloniën, 21 als dienstboden. Opgenomen werden 28 bestedelingen, terwjjl 16 vertrokken. Op 5 rijksscholen wordt aan ongeveer 510 kin deren onderwijs gegeven. In de schoolspaarbank kwam 152, terwjjl 117 er werd uitgehaald. meisjes dikwijls voorlas; maar ofschoon Frenna bljjkbaar gevoelig was voor die goedheid, ontlok te zjj haar geen antwoord. Zjj sprak met dezelfde liefde over hem als vroeger, maar over zjjne ver diensten bewaarde zjj het atilzwjjgen. En bij Maud vonden die brieven slechts een flauwen weerklank. Wanneer de liefde waarljjk bezit van ons hart genomen heeft is elke lof van den persoon in quaestie ons aangenaam en maken wij geen aanmerkingen op de manier waarop die toegezwaaid wordt, zelfs al geschiedt het zoo kwistig als Mark gewoon was Kitteprjjzen. Maal' Maud lachte over die overdreven uitingen van haar broer en vond hem mal ingenomen met zjjn vriend. Zjj vertelde dit niet aan Frankdat zou ook overbodig geweest zjjn, daar zjj wist hoe deze ovel Kit dacht en nu zij zich verbeelde dat Kit de plan nen van Frank bjj Frenna gedwarsboomd had, zou hjj wel niet vriendelijker jegens hem ge stemd zjjn. Frank sprak nooit over Kit, alleen stemdö hjj met Maud in dat het jammer voor Mark was dat hjj zoo uitsluitend met Kit omging; want op die manier zou hjj weinig voordeel van zjjn ver- bljjf te Cambridge hebben. Maud zei«in Kit heeft hjj een stuk van thuis meegenomen." «In alle geval iets van de huiseljjke at mosfeer," antwoordde Frank. Hjj wilde Kit niet vereenzelvigen met de bewoners van de Terp zelfs ondanks alles wat hjj van haar wist vond hjj het nog minder onaangenaam om Frenna daay

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1