N° 130. 126e Jaargang. 1883. Dinsdag 5 Juni. K I T. mr W. J. Snowck Hurgronje, W. J. van Gorkom, Rijks-Belastingen. P A TENT E N. UILEETON. Middelburg 4 Juni. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Voor de a. s. verkiezing voor een lid der tweede kamer op Dinsdag 12 Juni bevelen wij ten dringendste aan in het district Middelburg; en in het district Goes IHIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Advocaat te Grdvenhage, Schoolopziener te Goes De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzon den bet door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg den 31en Mei 1883 invorderbaar verklaarde kohier n° 7 van het patentrecht over bet 4e kwartaal voor_ bet dienstjaar 1882/83, met uitnoodiging aan ieder ■wiens zulks aangaat, om, na bekomen ken nisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste bet door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden hehooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 2en Juni 1883. De burgemeester voornoemd, P I C K De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de patenten over het kwartaal van het dienstjaar 1882/83 ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgifte daarvan ten raadhuize zal worden ge vaceerd van den 6en Juni 1883 tot den 20e» Juni 1883, des Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uren. De belanghebbenden worden mitsdien aange maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te kómen af- halen, hij gebreke waarvan deze door den deur waarder der directe belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te ver vallen van vijftien gulden, indien zij, desgevraagd, hun patent of een afschrift daarvan, niet kunnen ertoonen. 'Hiervan is afkondiging geschied waar het be- oort, den 4en Juni 1883. De burgemeester eu wethouders voornoemd, D. A. DRONKERS, l. h. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. HKRIIIKRING. dooe James Payn. fiOOïteSTUK XXII. HaWü^Tennis met hindernissen. »'t Doet er niet toe, wij zullen ons best doen," zei Frenna, hem de hand toestekende met een glimlach, die terstond weer verdween. Hij durfde niet nagaan hoeveel haar dit kosttezelfs zijn eigen lippen schenen haar dienst tot een glimlach te weigeren het was alsof zij bevro ren waren. Haar hand lag als een stuk ijs in de zijnen en, ofschoon hij haar stevig drukte, om haar althans te verzekeren van zijn trouw en zjjn wensch om haar te helpen, beantwoordde zij dien druk niet. In de oogen der anderen was er wei nig aan haar te zien, alleen speelde zij niet zoo goed als anders. Niets is verschrikkelijker voor iemand die zich 'ongelukkig voelt, dan deel te moeten nemen aan een apel, waarin de anderen pleizier hebben. Men kan met een bloedend hart glimlachen, zelfs schertsen, maar om gedachten en ledematen te dwingen ten dienste van een levendig spel, dat jis een ware kwelling. Zelfs Frank speelde slech- De Standaard beweert dat wij ons vergissen als wij meenen dat de anti-revolutionaire partij al even verdeeld is als de liberale, want hare ge schillen liggen geheel huiten de staatkunde en deren dan ook een partij niet zegt het blad die op politiek terrein positie nam. Zou het blad dit in ernst meenen Juist onder die verklaring schrjjft het, dat dr Bronsveld kwa lijk te spreken is over al wat de anti-revolutio naire partij raakt, en dat deze zich zelf niet ontziet te zeggen dat een rede van mr Keuchenius hem is tegengevallen. Ja, dr Bronsveld gaat nog verder en durft ons Keuchenius voorstellen als niet al te recht bjj zinnen meer en lijdende aan mania Kuyperiana. Als men nu den politieleen persoon der partij bij uitnemendheid Keuchenius aldus gansch niet malsch ziet bejegenen door een ander strijder op politiek terrein, dr Bronsveld, dan laten wij gaarne aan ieder de beoordeeling of de verzekering van den Standaard waarheid bevat. Wij houden onze bewering, ook weer op grond van dit nieuwe be wijs, vol en weten alleen aan de verzekering van het blad deze verklaring te geven dat hij die partij kerkelijke en staatkundige quaestiën zoo door elkaar zijn gemengd dat de aanhangers zeiven ten slotte beide niet goed meer kunnen onderscheiden. Als de Standaard eens eerlijk wilde meedeelen waarom mr 't Hooft in het eerst niet te bewegen was om zich een nieuwe keuze te laten welge vallen dan zou mén wel degelijk tot de ontdek king komen dat de geschillen ook de •politieke partij raken, en dat de harmonie onder de poli tieke hoofdpersonen der anti-revolutionairen de tweede-kamer-leden, al niet van de aange naamste is. Maar bovendien zouden de kiezers in het dis trict Middelburg dan ook ervaren dat zij waarlijk den heer 't Hooft geen ondienst bewijzen door hem rustig in 's-Hertogenbosch te laten. Over het ontruimen van zijn zetel als kamerlid zou hij geen hartzeer hebben. Men beweert dat de heer W. J. Snouck Hur- gronje zoo weinig hier bekend is. Als men daarvan het tegendeel wil hooren vrage men eens in het land van Cadzand of men mijn heer Willem Hurgronje daar niet kent. En men informeere dan tevens wie en wat „mijnheer Willem" voor zijne pachters is. Dan zal men zijn lof wel hooren verkonden en tot de ervaring komen dat hij als Zeeuw, die belangen heeft en belang stelt in het gewest zijner geboorte hjj is de zoon van wijlen den algemeen geachten predikant A. M. Snouck Hurgronje die te Veere en te Middelburg stond een beter ver tegenwoordiger zou zijn dan een Noord-Brabanter ter dan anders en zijn partner beging zelfs fouten als servant (bediende). »Maar Frenna, wat mankeert u toch gij kunt niet meer bedienen." »Dat komt omdat zij gewoon is te heer- sehen", riep Mark, die op een tuinstoeltje naar hen zat te kijken." »Zeer geestig, doch niet nieuw", hernam Maud, buiten adem door hetloopen; »toen ik het eenigen tjjd geleden in de courant las werd het van den prins van Wales gezegd." »Dan was het geheel misplaatst", riep Kit, »daar het motto van den prins isIch dieneP Frank vond die opgewektheid van Kit hoogst ongepast, ofschoon zij hem toch niet kwalijk te nemen was, als hij werkelijk niets wist, en Kit was vroolijker dan ooit, aangestoken door de familie op de Terp, wie het een pak van het hart was dat het proces niet doorging. Frenna droeg gewoonlijk niet veel tot de alge- meene vroolijkheid bij en daarom viel haar stil zwijgen thans niet opmaar nu en dan kwam er een pijnlijke trek op haar gelaat, dien Frank onuitsprekelijk aandoenlijk vond. Het trof hem ook dat Kit harteljjker tegen hem was dan anders, maar dit kwam misschien door het aanstaand vertrek en de behoefte om als goede vrienden te scheiden. Hij hield zijn zuster niet zoo streng in het oog als hij gewoon was en daar door was Frank in de gelegenheid om haar vSor het avondeten alleen te spreken. Zij wandelden den tuin door en Frank bevond die van Zeeland niets weet en door niets toonde er eenig belang in te stellen. De Centrale liberale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Cloes stelde thans definitief tot haren candidaat voor de a. tweede-kamer-verkiezing den heer W. J. Van Gorkom. De heden gehouden zitting van de kamer van koophandel en fabrieken alhier werd slechts door 7 leden en den secretaris bijgewoond. Afwezig waren de heeren Snijders, Van Burg, De Kanter, Luteijn en Alberts. De zitting was uitsluitend gewijd aan de me- dedeeling van ingekomen verslagen, statistieke mededeelingen enz. Daaronder behoorde ook een schrijven van de kamer van koophandel te Zutfen, houdende ver zoek tot ondersteuning van een door haar aan den minister van waterstaat enz. gericht adres, tot vermindering van de kosten van het brievenver voer naar Indië Besloten werd adhesie aan het adres te verleenen. De zomervergadering der Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland zal Woensdag 13 Juni, des voormiddags te 11 uren, te Hansweert, in het paviljoen van den heer L. Luik, worden gehouden. Op de agenda komen o. a. de volgende punten ter behandeling voornadere besprekigg van het vraagpunt der garechtskosten in strafzakenmo gelijkheid der benoeming van een volgens de wet van 1874 geëxamineerd veearts tot provinciaal veeartssamenstelling der staatscommissie voor het afnemen van examensde circulaire van ged. staten omtrent de inzending van raads besluiten tot af- en overschrijving op de begroo ting van uitgaven der gemeente en een voorstel van her bestuur omtrent eene vermindering der drukkosten. ©ostburg4 Juni. In de gisteren alhier gehouden vergadering van Volksonderwijs, waar 58 leden waren opgekomen, is de heer mr W. J. Snouck Hurgronje te 's Gravenhage met algemeene stemmen op 1 na, op den heer H. J. Bool uitge bracht, tot candidaat voor de 2e kamer gekozen. Zwolle, 4 Juni. Aan het hoofd-bestuur der schippers-vereeniging Schuttevaer is door den ontvanger der registratie alhier, namens de regee ring, kennis gegeven, dat op het gedaan verzoek der vereeniging, om het kantoor van den ontvanger der sluisgelden te Zwartsluis, ook des nachts open te stellen, met 1 Juli a. s., goedgunstig is beschikt. In het belang van het drukke scheepvaart verkeer is dit besluit van veel belang. Heden morgen te 10 uren zou te Erbach de be" grafenis van H. K. H. prinses Marianne plaats hebben. De majoor der artillerie, de heer Beijerman, zal onzen kroonprins daarbij vertegenwoordigen, terwijl de burgemeester van /Voorburg naar Reinhards- zich met haar op het houten brugje boven den waterval. De anderen waren niet ver af doch het gedruisch van het water stelde hen in staat om te spreken zonder door hen verstaan te worden. »Een oogenblik, mijnheer Meade," sprak Frenna gejaagd, »ik kan u nu niet en nooit genoeg danken voor den dienst dien gij mij be wezen hebt. Indien er een goddelijke gerechtig heid bestaat zal God er u voor beloonen." »Ik verlang geen belooning Frenna; het is mij een groote voldoening u te kunnen verzekeren dat alles ten goede geschikt is." »Ik geloof dat gij dat gevoelt," sprak zij hevig ontroerd. Gij zijt de goedheid zelve. Gij glimlacht en dat moogt gij ook; ik kon moeielijk beoordeelen wat goedheid is." »Maar Frenna Gij veronderstelt toch niet dat ik zoo iets dacht. Geloof toch wat ik u bid den mag dat ik hetzelfde voor u gevoel, hetzelfde verlangen om u voor leed te bewaren als vroeger." »Ik weet dat gij ten minste nog mede leden met mij hebt, Dat is iets. Maar ik bid u toon het niet. Ik heb reeds moeite genoeg om mjjn rol te spelen." »Gij doet het zoo dapper, Niemand zou gis sen wat gij lijdt. Ja ik ljjd, maar het is mijn verdiende loon. Ziet gij dien steen die zoo hoog hoven het water uitsteekt Als gij daar onder kondt zien, zoudt gjj bemerken dat zijn hart gesprongen is, dat 13 met mij ook het geval." »Arm kind!" hausen vertrok om, namens de ingezetenen der gemeente, een prachtigen krans op de lijkbaar neder te leggen. H. K. H. prinses Hendrik is Zaterdagavond van hare reis naar Engeland te 's-Gravenhage teruggekeerd. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, zullen, ten ge volge van het heerschen der pokken te Rotterdam de groote manoeuvres voor het 3e en 6e reg. int- in NoordBrabant niet doorgaan. Het lid der tweede kamer, mr B. M. Bahlmann, verklaart in het Vad., dat hij in zijn brochure »een directe stoomvaartlijn tusschen Rotterdam en de la Plata-rivier," geenszins de bedoeling heeft gehad aan de directie van de maatseh. Nederland iets onaangenaams te zeggen, noch ook de maat schappij een verwijt ervan te maken, dat zij hare stoomschepen in het buitenland laat bouwen maar wel betreurt hij het, dat het departement van koloniën, wanneer het bescherming verleent aan onze stoomvaartmaatschappijen, niet een stap verder gaat en ook de belangen van de Neder- landsche werven behartigt. Volgens de Pol. Corresp. is van de zijde der contracteerende mogendheden thans bezwaar ge maakt tegen de ontmanteling van de vesting Luxemburg, zooals die door den koning-groot hertog is verklaard voltooid te zijn. Wij meenen te weten, dat alleen vanwege de Duitsche regeering op volledige slooping van nog enkele bastion-gedeelten is aangedrongen. Intus- schen geeft het Londensche tractaat den koning groothertog het recht te beslissen of aan de ver bintenis is voldaan. (Vad.) musea. Benoemd tot hoofddirecteur van 's Kijks mu seum te Amsterdam, en tot directeur van 's Rijks museum van schilderijen aldaar, Fr. D. O. ObreeD, te Rotterdam. Zie laatste berichten van Zaterdag.) geneesk. dienst. Benoemd tot off. van gezondh. 2e kl. bij de zeemacht de mil. student voor den geneesk. dienst der zeemacht J. H. F, Bozon, arts. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie, hij het 2e reg. huzaren tot ritmeester, de eerste luit. J. C. P. ïhirion en tot eersten luit. de tweede luit. J. D. Camer- ling Helmolt, heiden van het korps. consuls. De heer D. H. Schmül is erkend en toege laten als consul van Hawaii te Amsterdam. In vele gemeenten in Nederland is men voorzien van eene bewaarschool, waar de kleinen tot hun zesde jaar aangenaam en nuttig worden bezig gehouden. Te ArnemHiden bestaat er geen, en dat is zoo meldt men ons zeer te bejammeren. De oude school, een groot en ruim lokaalin 1848 nieuw gebouwd en dat 5000 heeft gekost, is »Stil, stil! om 'shemels wil beklaag mij nietNu ik u spreken kan moet ik even iets zeggen over die compensatie. Hoeveel zou die be dragen »Dat is nog niet bepaald. Misschien zeshon derd gulden. Maar luister. Gij hebt mij de eer bewezen van vertrouwen in mij te stellen." »Eerherbaalde zij bitter. „Waarlijk, gij moet mij al heel eerwaardig vinden." „Ik vind ik denk, Frenna dat gjj bet slachtoffer der omstandigheden zijt geworden Als gij denkt dat ik u minacht, vergist gij u zeer. Dit geld moet gij mij veroo rloven zelf te betalen, op eiken gulden dien gij bezi t zal gedurende ge- ruimen tijd beslag gelegd zijn. „Beslag gelegd waarvoor Frank staarde haar in stomme verbazing aaii. Begreep zjj dan wezenlijk niet waarvoor »Ik meen natuurlijk dat gij eiken cent zult terug geven van het van het »Natuurlijk van het gestolen geld", ant woordde zij met een huivering. >Maar papa kan wachten en de vordering van Abel heeft haast." »Laat die zaak maar aan mij over. Laat U in het minst niet bezwaren." »Ik kan niet, neen, neen, ik kan üw geld niet aannemen, mijnheer Meade." Denkt gij dan dat ik dat van uw vadef in betaling kan nemen Vergeef mij, gij noopt mij om ronduit te spreken. Wanneer gij over eenige jaren niet meer verkiest zulk een geringe verplichting aan een oud vriend te hebben en het

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1