BUITENLAMP. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Kerknieuws. Rechtszaken. Verkoopiiigeii en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Middelburg. Algemeen Overzicht. Beroemd tot substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Alkmaar mr. ld. Wesseliug, thans substi tuut griffier bij de arrondissements-reclitbauk te Winschoten. notarissen:. Benoemd tot notaris b'nnen het arr. Arnhem, ter standplaats Sfeenderen, li. Beker jr., candi- daat-notaris te Brummen binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats Anjum, R. Bauda, candidaat-notaris te Leeuwarden hooge raad. Benoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden jhr. mr. B. C. De Jonge, thans president der arr. rechtbank te 's Gravenhage. (Zie laatste berichten van gisteren.) staatscommissiën. Op nieuw benoemd tot voorzitter der commissiën van hooger beroep in zake benadering van invoerende goederen te Amsterdam, de gepensioneerde luitenant kolonel der genie van het Indisch leger W. F. Versteeg; te Rotterdam, de heer E. L. Jacobson. leger Op nonactiviteit gesteld de eerste luitenant F. W. Driesseu, van het 3de reg. infin afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Door het college van kerkvoogden der Nederd. Herv. gemeente alhier is, in plaats van wijlen den heer W. A. Dormaar Hz, tot kerkelijk ontvanger benoemd de heer A. E. Verwijs, secretaris van het burgerlijk armbestuur. Beroepen bij de Herv. gemeente te Rillantt- 11 at It de heer F. T. Salverda, cand. bjjhetprov. kerkbestuur van Zuid-Holland. Arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Heden zijn de navolgende personen veroordeeld C. D. Gz. te Nieuw-Vosmeer wegens beleediging van een bedienend beambte tot f 10 boete. En verder wegeus mishandeling: J.V.teOud Vosmeer tot 6 dagen cel. W. O te Zonnemaire tot 3 dagen gev. P. C. P. te Zonnemaire tot 6 dagen gev. en M. v. d. B. en J. B. beiden te Zonnemaire elk tot 45 dagen cel. Allen in de kosten. Kantongerecht te Tholen. Donderdag zijn de navolgende personen veroordeeld a wegens overtreding der drankwet E. D. te St. Annaland en C. L. en C. de J. beiden te Tholen, elk tot f 1 boete of 1 dag, benevens J. W., J. de E., beiden te St. Annaland, en W. F. van der S. te Tholen elk tot f 1 boete subs. 3 dagen gev. b wegens overtreding van het reglement op het bevis- scben der Schelde en Zeenwsche stroomen A. E. F. en C. P. F., beiden te St. Maartensdijk, en C. A. te Stavenisse eik tot f 10 boete subs. 2 dagen gev. W. K. te Steenbergen, tot 3 dagen gev. J.S. en M. L. Mz. te St. Annaland elk tot f 10 boete subs. 1 dag gev. A. O. te Oud-Vosmeer en M. v. d. J.te St. Annaland elk tot f 0.50 boete subs. 1 dag, en J. L. te Scherpénisse tot 2 boeten een van f 10 en een vanfl subs. 1 dag gev. voor elk. En verder nog C. V. te Poortvliet wegens overtreding van een polder reglement tot 2 boeten «Ik van f 1 subs. 1 dag gev. voor elk en E. Van D. te Oud Vosmeer wegens overtreding der jacht en visseherij-wet tot f 0.50 boete, subs. 1 dag gev. Allen in de kosten. In de Donderdag te Oosthurg gehouden openbare terechtzitting in burgerljjke zaken van bet kantongerecht aldaar, is de heer Ph. L. van Eeten geïnstalleerd in zjjne betrekking van grif fier bjj dat kantongerecht. Zooals men weet, kunnen de leden van de staten-generaal wegens hun adviezen, in de ver gadering uitgebracht, niet strafrechtelijk vervolgd worden. De onschendbaarheid strekt zich echter niet uit tot de adviezen buiten de vergadering, bijv. in brochuresdagbladen enz. uitgebracht. Dat ondervindt dezer dagen mr Bahlmann, lid van de tweede kamer voor het district Tilburg, nu hij zich moet verantwoorden over eenige zinsneden in een brochure, waarhij hjj het subsidieeren van stoomvaartlijnen aanbeveelt. Mr Bahlmann, warm protectionist als hij is, verwjjt aan de directeuren van de maatschappij Nederland, dat zij alle stoom- booten in den vreemde laten bouwen, maar daar mede niet tevreden, vraagt hjj ook, of de voorliefde van die directie voor buitenlandsche fabrikanten ook hieraan is te wjjten dat bedoelde fabrikanten provisie uitkeeren aan hen, die bestellingen doen. Waarschijnlijk zal de Tilburgsche afgevaardigde voor het schrijven van dergelijke zinsneden weldra voor den hoogen raad moeten terechtstaan. De zaak is op dit oogenblik nog in onderzoek. Vad.) Nabij Breda worden in de Casino-zaal in den Zandberg onder Ginneken, deze en de volgen de week gedurende 5 avonden groote vertooningen gegeven van de tafereelen der lijdensgeschiedenis van Christus, getrouw naar de Oberammergauer passiespelen en uitgevoerd door 80 personen van het Oud-Beiersch gezelschap, onder directie van M. Th. Schneider. In Breda zelve wilde de Burgemeester de ver tooning niet toestaan. Te Deventer heeft een hevige brand ge woed. Yele zaad- en hooibergen, alsmede een vjjftien tot twintig, meest nieuwe arbeiderswo ningen, zjjn totaal verbrand. De hitte was zoo geweldigdat twee brandspuiten verbrand zjjn. Persoonlijke ongelukken zjjn niet bekend. Een troep Zigeuners met hunne paarden maken het den bewoners van Woensdrecht en den grensbewoners zeer lastig. De brigade-marechaus- plan tot bet uiterste zou doorzetten, zelfs al was hjj zeker van geslagen te worden. Daar ben ik blij om," zei de dokter. »Wjj zullen hem staan." Ongetwijfeld; maar als wij dat doen ver oorzaken wjj op onze beurt leed aan onscbuldigen. Het Grijze Huis is voor zjjn arme dochter toch reeds Gehenna." >01 ik begrijp u," hernam de oude man weemoedig. »Mjjn beste Frank, gij zijt niet als andere zoons voor hunne vadersgij hebt mjj tot nogtoe niet het minste verdriet gedaan, maar op mjjn woord, als gjj er ernstig aan denkt om dat meisje tot vrouw te nemen, zult gjj weinig meer op die anderen voor hebben." (Wordt vervolgd sée heeft druk op werk om hen in bedwang te houden, terwjjl de uitgestrekte mastbosschen den onwelkomen gasten de gelegenheid geven telkens over de grenzen te gaan. Een Oldenburgsch landbouwblad vestigt nog eens de aandacht op de welbekende, maar nog zeer weinig ter harte genomen waarheid, dat het varken een groot liefhebber van zuiver water in het warme jaargetijde is; niet van het vuile vocht in vaalten en poelen, waarin het zich, bjj gebrek aan zuiver water, wentelt en dat het, niet zonder nadeel voor zichzelf, opslobbert. Niettegen staande de groote hoeveelheid vocht in het dage- ljjksch voederrantsoen van het varken, heeft het toch nog voortdurend behoefte aan zuiver drink water, behalve nog dat ook het baden daarin voor het dier hoogst heilzaam is. Een enkele proef zegt het blad kan een ieder overtuigen van bet zichtbaar welbehagen, waarmede het zwjjn van tjjd tot tijcl zich naar of in een bak met zuiver water begeeft, als dit in zjjn bereik is, er herhaaldelijk uit drinkt, en dan blijkbaar verkwikt zjjn leger weder opzoekt of in zijn loopplaats rondspringt. De meening, dat het varken zich niet anders dan in modder en vuil wel gevoelt behoort tot de schier onuit roeibare volksvooroordeelen, die veel schade te weeg brengen. Te Sneek zjjn drie personen gevankelijk binnengebracht, die valsche bankbiljetten in om loop brachten. De Willem Barents is Donderdag ochtend van Vardo vertrokken. De Little Kate, een schoener, die een poos geleden, bjj Queenboro in den grond geboord werd door de Prinses Marie van de stoombootmaat schappij Zeeland, is, met behulp van duikers, kunnen gelicht worden, maar heeft belangrijke schade bekomen, ter vergoeding waarvan de eige naars 600 eischen van de Zeeland. Woendag avond heeft te Moscou eene gala voorstelling plaats gehad in den grooten schouw burg. Opgevoerd werden een balet Nacht en dag en een acte van de opera Het leven voor den czaar. Alle vertegenwoordigers der pers waren daarbij uitgenoodigd. Trouwens, men heeft hun de be leefdheid bewezen bjj meest alle galafeesten hunne tegenwoordigheid te vragen. Een New-Yorksch blad publiceerde in zjjn nummer van 11. Maandag de geheele preek die d' Spurgeon Zondag ochtend te voren te Londen gehouden had. De preek was van de lippen van den leeraar gestenografeerd en onmiddeljjk over geseind. Een groote paniek, die ernstige gevolgen had, ontstond eergisteren op de nieuwe brug, die Brooklyn met New-York verbindt. De paniek begon met een vechtpartijtje ten gevolge van bet afslaan van een hoed, doch nam langzamerhand groote proporties aan, daar niemand wist wat eigenljjk gebeurde. Langs een kwart mjjl lang gedeelte van den brug was een vechtende, gillende duwende menigte saamgepakt. Twaalf personen werden gedood en 26 ernstig gewond. Men had de autoriteiten, die te veel menschen tegeljjk op den brug laten, reeds meermalen gewaarschuwd, dat een dergelijke paniek, voorkomende uit vrees dat de brug niet meer houdt, zoude kunnen ontstaan. Teheran. Tusschen Nederland en Perzië is een handelstractaat gesloten, waarbjj aan Ne derland is toegestaan entrepots voor Nederlandsche producten in Perzië te vestigenandere mogend heden, met welke tractaten gesloten zijn, zullen dezelfde voordeelen genieten. Kionden. De Peruaansche zaakgelastigde spreekt de berichten van den vrede tusschen Chili en Peru tegen. De Chileenen onderhandelden met een persoon die daartoe onbevoegd was. Ten bureele van den «rarmzoen3-kommandant alhier werd heden in het openbaar aanbesteed de levering van aard appelen ten dienste der soldalen-menages van 15 Juni tot 1 Nov. 1883. Ingekomen was een biljet van A. Jobse, te Middelburg, voor f 2.84 per hectoliter. Bij de opening, heden te Vlissiugen, der inschrij vingsbiljetten voor den aankoop van bet stoomschip Stad Breda van de maatschappij Zeeland, welke uit acht stuks hebben bestaan, bleek dat de hoogste inschrijver was de firma Wed. G. Massee en zoon te Goes voor f 16260 de laagste Pb. de Leef Jr. te Vlissingen voor f11280. Door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen is Donderdag te Zierikzee bij inschrijving en opbod in het openbaar aanbesteed het vernieuwen en herstellen der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooi- ingswerken aan dat waterschap over 1883 in 6 perceelen en wel het le perceel Zuidhoek aan J. Van Strien aldaar voor f 3550 2e perceel Borrendamme aan H. O. van den Ende, aldaar voor f 8600 3e pereeel Flaauvvers aan denzelfde voor f 7000; 4e perceel Koudekerke aan K. Zomer te Burgh voor f 3650; 5e perceel Schareudijke aan J. den Boer Lz. te Eikerzee voor f 92006e perceel Laugendijk en Brouwershaven aan C. Kappers te Brouwershaven voor f 7800. 1 Juni, des morgens te 8 uren. Verwachtgoed weder. Thermometerstand te Middelburg. 31 Mei. 's avonds 11 uren gr. 1 Juni. 's morgens 8 uren 64 gr. 's middags 1 uur 72 gr. *8 avonds 5 uren 66 gr. F. Zifting van Woensdag 30 Mei. (Slot.) Aan de orde is de behandeling van het request der heeren Heinecken en Geelhuizen, houdende ge- ljjk verzoek, op grond hunner ambtsbezigheden en het daartoe behoorend geven van onderwijs. De meerderheid van het bestuur van de brand weer, wiens advies ten deze is ingewonnen, heeft geadviseerd het verzoek in te willigen en burg. en weth. stellen voor alzoo te besluiten. De beraadslaging hieromtrent geopend zjjnde, wijst de heer mr W. A. van Hoek erop dat het bestuur over de brandweer bij zijn advies geen argumenten aanvoert en dit dus gegrond zal wezen op de argumenten door adressanten aangegeven. Die argumenten nu hebben spreker in de verste verte niet overtuigd van de wenscbelijkbeid van inwilliging van het verzoek. Ambtsbezigheden verhinderen adressanten, 't is mogelijk, zegt spreker, maar ieder heeft die, de een wat meer, de ander wat minder en wanneer daarvoor vrijstelling ge geven werd, zou bijna ieder met hetzelfde ver. oek kunnen aankomen. Geen enkel argument van adressanten houdt ook maar eenigszins steek. Ten slotte merkt de heer Van Hoek op dat ook burg. eu weth., in tegenstelling van de gewoonte, hun voorstel niet motiveerden. De heer Tak verklaart het gevoelen van den heer Van Hoek te deelen. Ook hem komt het voor dat er geen redenen zijn om adressanten vrij te stellen. Met betrekking tot het door den heer Van Hoek opgemerkte omtrent het ontbreken van motieven in het advies van bet bestuur der brand weer, deelt de heer Tak mede dat dit een gevolg is van een besluit van dat bestuur om die motieven niet in bet advies op te nemen. De beer Tak wil er voorts nog op wijzen dat de raad zeer voorzichtig zijn moet in het verleenen van vrijstelling. Men vergete toch niet dat door een persoon vrij te stellen men een ander dienst plichtig maaktallicht toch zou men anders ge neigd zijn sommige verzoeken in te willigen maar daardoor de;een van een'jlast ontheffen, om ze op de schouders te leggen van een ander. De heer J. A. van Hoek, die bij de behandeling dezer zaak ter vergadering kwam, meent dat iedereen moet ingelijfd worden bij de brandweer. Iedereen beeft in de maatschappij plichten te vervullen en doet dat omdat daardoor zijn eigen belang gebaat wordt. Men is predikant of oefent een ander beroep uit, omdat men daardoor zich zeiven baat. Wanneer men zelf dienen moest zou misschien in sommige gevallen op een verzoek om ontheffing een gunstige beschikking kunnen volgen, maar waar men zich, zooals bier, kan doen vervangen, kan daarvan geen sprake zijn Wanneer men door zijne betrekking verhindert wordt den dienst bjj de brandweer te doen, welnu men koope zich vrij. De heer Jeras voegt hier nog bij dat eenigen tijd geleden, bij de behandeling der verordening op de brandweer, deze zaak in 't breede is bespro ken en met overgroote meerderheid besloten is dat predikanten of geestelijken niet zouden vrij gesteld worden. Men zou dus z. i. eene groote inconsequentie begaan als men nu reeds van bet toen genomen besluit afweek. Nadat de voorzitter had opgemerkt dat adres santen de vrijstelling meer vragen op grond van bet door hen gegeven wordend onderwijs dan wel als predikant, wordt het voorstel van burg. en weth. in stemming gebracht en met 10 tegen 4 stemmen verworpen. De heeren Ermerins, Nagt- glas, Van Eekelen en Dronkers stemden voor. Na het nemen van eenige in ons nommer van gisteren reeds medegedeelde besluiten en nadat de rekening der gezondheidscommissie, over 1882, in ontvang en uitgaat 48.35 bedragende, goed gekeurd is, komt de door burg. en weth. en de heeren Lutejjn en Tak samengestelde concept-in structie voor den gemeente-ontvanger ter tatel. Het onschuldigste en minst beteekenende artikel dezer instructie gaf niet alleen aanleiding tot eene gedachten wisseling tusschen verschillende leden, maar maakte ook verdaging eener beslis sing tot eene volgende zitting noodig. Het was art. 10, behelzende dat „bij oproerige beweging, samenscholing of andere stoornis der openbare orde, zoomede bij brand, de ontvanger zich zoo spoedig mogelijk naar zijn kantoor begeeft en daar verblijft zoolang burg. en weth. zulks dienstig oordeelen". De helft der leden was voor behoud van 't voor schrift, de andere helft er tegen. Aangezien de andere, de gewichtige, artikelen zonder bezwaar werden goedgekeurd, werd goedgevonden voors hands de instructie vast te stellen met weglating van het bewuste artikel. De heer Van Teylingen komt ter vergadering. Na het gisteren medegedeelde besluit omtrent de borgtocht van den nieuw te benoemen gemeente ontvanger en nadat eene wijziging is gebracht in de gemeentebegrooting voor 1882, komt ter tafel het voorstel van burg. en weth. om, op verzoek der plaatselijke commissie van toezicht, de leer lingen van school E naar de lokalen, thans bjj school D in gebruik, over te plaatsen. De kosten zullen 600 bedragen. De raad vereenigt zich met dit voorstel, nadat tusschen de heeren Jeras en Dronkers eene bespreking gevoerd is over het zenden van stukken aan de leden der commissie van fabricage. De voorzitter deelt nog mede dat het burg. en weth. gewenscht voorkomt het kantoor van den gemeente-ontvanger over te brengen naar de ver trekken ten raadhuize, vroeger bij bet kantonge recht in gebruik, en dat zij machtiging verzoeke tot bet inrichten en overbrengen, waarvan de kosten op hoogstens 200 geraamd worden. Die wordt hun verleend. Daarna wordt op voorstel van burg. en weth art. 5 der verordening op de publieke huizen gewijzigd en gelezen als volgt. »Geene vrouw beneden den leeftijd van 45 jaar mag zich tusschen 4 uren 's namiddags en 8 uren 's morgens in een publiek huis bevinden zonder boekje enz". Vroeger was die leeftijd op 40 jaar gesteld, maar wijl het ge bleken is dat niet weinig vrouwen tusschen de 40 en 45 jaren zich prostitueeren, is de tegen woordige bepaling noodig. De zitting wordt alsnu voor eenige oogenblikken geschorst. De openbare vergadering heropend zijnde, komt in behandeling het voorstel van burg. en weth. om de jaarwedde van mej. M. J. Kruseman, lee- rares in de aardrijkskunde en geschiedenis aan de middelbare meisjesschool, te herzien en met 1 Sept 1883 te bepalen op 1400. De beraadslaging geopend zijnde, zegt de heer J. A. Van Hoek het niet noodig te achten erop te wijzen dat dergelijke zaken veel beter bij de behandeling der gemeentebegrooting kunnen wor den voorgesteld, om reden hij ten principale tegen het voorstel is. De gronden, die burg. en weth. daarvoor aanvoeren, vindt spreker niet voldoende, wijl bij meent dat men zelfs den schijn vermijden moet dat men de een of andere onderwijzeres een gunst toestaat. Mej. Kruseman is benoemd op eene jaarwedde van 1200, met bepaling dat zjjj 1400 zal krijgen als zjj de akte voor aard rijkskunde behaald heeft. De heer Van Hoek toont daarop aan waarom een onderwijzeres in het bezit van akten voor geschiedenis en aardrijks kunde meerdere bezoldiging toekomt dan eene in andere vakken. Maar hij wijst er daarna op dat mej. Kruseman de akte voor aardrijkskunde nog niet heeft. En nu vinden burg. en weth. in het feit dat zij gesolliciteerd heeft naar elders aan leiding om de verhooging met f 200 voor te dragen, maar spreker wil vragen waarom werd dan vroeger dergelijk aanbood niet gedaan aan mej. Kapte jjnen zal dit dan in het vervolg ook bij andere leeraressen geschieden? Bovendien zeggen burg. en weth. dat mej. Kruseman voortgaat met hare studiën tot het verkrijgen van de bedoelde akte en daarom wijst de heer Van Hoek erop dat eerstdaags weder gelegenheid zal zijn om die akte te verkrijgen. Wanneer mej. Kruseman aan de examens deel neemt en aan de vereischten voldoet, dan behoeft haar geen gunst verleend te worden, maar kan zij rechtens op verhooging aanspraak maken. Spreker zal zich dus ten sterkste tegen het voor stel verzetten. Ook de heer Van Berlekom zal zich tegen het voorstel verklaren, want ofschoon hij ook het onderwijs van mej. Kruseman zeer verdienstelijk acht, meent hij dat door inwilliging eene onbil lijkheid wordt begaan tegenover de andere onder wijzeressen. Hij wil bovendien afwachten een voorstel tot algemeene verhooging der traktementen. De heer W. A. van Hoek zal zich voor het voorstel verklaren, ofschoon hij, blijkens een vroeger door hem gedaan voorstel, groot voorstander is van hooger en gelijke bezoldiging en zich voorstelt bij gelegenheid van de behandeling der begrooting daarop terug te komen. De beer Tak is van oordeel dat het voorstel behoort aangehouden te worden tot de behandeling van de begrooting. In de eerste plaats omdat het wenschelijk is alle financieele zaken zoo veel mo gelijk gelijk te behandelen en in de tweede plaats omdat men dan een beter overzicht heeft over de verschillende jaarwedden. Nadat de voorzitter erop gewezen had dat aan houden gelijk staat met verwerpen, wijl de cursus in September begint en de begrooting eerst met Januari recht op verhooging zou geven, komt het voorstel in stemming en wordt het met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Van der Harst, Jeras, Tak, Van Berlekom en J. A. van Hoek. Aan het einde der zitting vraagt de heer Jeras het woord tot het doen van eene mededeeling. In 1882 zijn eenige onaangenaamheden gerezen tusschen het dag. bestuur en de commissie van fabricage, tengevolge waarvan de laatste aanlei ding vond aan burg. en weth. een schrijven te richten, waarin zij kennis gaf zich voortaan stipt te zullen houden aan art. 10 der verordening, rege lende de werkzaamheden der vaste commissiën uit den raad. Burg. en weth. antwoordden daarop dat zjj bereid waren mede te werken tot stipte nale ving van dat artikel. Het gevolg hiervan was dat, toen korten tjjd later de aanbesteding plaats moest hebben van de school in de Lange Delft, alles naar eisch gegaan is en de zaak op zeer aangename wjjze behan deld werd. Dezer dagen echter kreeg spreker een plan, be stek en begrooting ter inzage voor het te bouwen gymnastieklokaal in de Lange Delft en een plan ter verbouwing van de school op de Bree. Hij wenscht naar aanleiding daarvan burg. en weth. te vragen 1°. Is het aan burg. en weth. bekend dat de toezending van die plannen enz. aan de commissie van fabricage heeft plaats gehad 2°. Zoo ja, wat heeft aanleiding gegeven dat van het besluit der comm. van fabricage dd. 14 Febr. 1882 en de toezegging van het dagelijksch bestuur bij hun schrjjven van 17 Februari daar aanvolgende, dat het zal medewerken tot stipte naleving van dat besluit, nu wordt afgeweken? De voorzitter zegt het antwoord van burg. en weth. in eene volgende vergadering toe en sluit daarna deze zitting. Het Duitsche parlement heeft eene zitting ge houden, die niet gelukkig is geweest voor de libe ralen. Men zette de derde lezing voort van de industrie-wet, en de conservatieven zijn met de clericalen erin geslaagd om twee amendementen te doen aannemen die merkbaar de vrijheid van den handel beperken. Het eerste amendement be treft het colporteeren van boeken en teekeningen en onderwerpt deze aan een eensuur, daar het de politie machtigt om den verkoop ervan te verbie den zoodra zij erin ziet eene beleediging tegen den godsdienst of de zeden. Het andere amendement verleent aan den bondsraad de macbt om den ver koop te verbieden van zekere koopwaren, die schadelijk zijn voor de algemeene veiligheid, wat een wel wat vage uitdrukking mag genoemd wor den. Deze zelfde macht erlangen de rijksdagen van elk der geconfedereerde staten over het grond gebied van eiken staat. Men weet nog niet zeker of het antwoord van het Vaticaan, dat sedert 22 Mei te Berlijn wordt gewacht, reeds daar is aangekomen; dus moet men zich bepalen om den vermoedeljjken inhoud van dit antwoord te bespreken. Men heeft het nu druk over de vraag of het Pruisische gouver nement zal voortgaan nota's te wisselen met den H. Stoel. Een Silezisch blad, dat doorgaans goed op de hoogte is, ontving een bericht uit Kome, volgens hetwelk men in de kringen van den heer Schloezer de overtuiging is toegedaan, dat de nota van het Vaticaan zonder antwoord zal blijven en dat de Pruisische regeering vrijwillig tot eene herziening der Meiwetten zal overgaan zonder zich verder over de meening der curie te bekommeren. Deze tijding wordt in zeker opzicht door een artikel van den Moniteur de Rome bevestigd, indien men al thans aan de woorden van dit pauseljjke blad de waarde mag hechten, die bet zelf eraan geeft. Volgens een artikel der Germania meent het Vaticaan, dat de onderhandelingen moeten worden beschouwd als afgebroken en dat het eene uitge maakte zaak is, dat de Pruisische regeering zal beproeven het godsdienstig conflict langs wette- lijken weg op te lossen. Zoude men aan dit cleri- caal pessimisme, dat wellicht een zaak van taktiek is, veel waarde moeten hechten? Men begrjjpt buitendien, dat de bladen aan gene zjjde de ont- knooping een weinig willen verhaasten, nu eens door geweld, dan door gematigdheid. Wellicht is het meest waarschijnlijk, dat de onderhandelingen

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2