126. 126® Jaargang. 1883. 31 Mei. Donderdag K I T. 81 FEUILLETON. Middelburg 30 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiên* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: O MIDDELBIJRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De Standaard is overgelukkig dat mr 't Hooft weêr de candidatuur in het district Middelburg heeft aanvaard. Veel scheen overwonnen te moeten worden eer de heer 't Hooft weer tot het aanvaarden van een mandaat te bewegen was. Het lidmaatschap van de tweede kamer schijnt onzen afgevaardigde dus niet te bevallen en met recht. Slechts als volgeling te mogen meedoen en niet zelf te kunnen handelen is verre van aangenaam voor een man, die ambitie gevoelt. Vol moed gaat toch de Standaard de toekomst te gemoet. »Men is," schrijft het blad, van de overwinning verzekerd indien men het secuur neemt en geen klaviertje onbespeeld laat." »Ge kunt thans," roept het zijn aanhangers toe, „weêr met geestdrift optrekken." Wij kunnen ons niet voorstellen dat die geest drift groot wezen zal voor iemand die nog aan geen enkele verwachting, welke men van hem koesterde, heeft voldaan. Het beste klavier dat men in ons district kan bespelen is dat der zuivere waarheid, waardoor de kiezers duidelijk kunnen hooren waarom mr 't Hooft tot heden in de tweede kamer nog niets deed en zoo allen teleur stelde, die hem eertijds, op grond van allerlei voorspiegelingen omtrent zijn persoon, hun stem gaven. Het verschijnsel, dat wij als aanstaande hebben voorspeld, trots de heftige uitvallen die van beide zjjden in den laatsten tijd werden gedaan, ver toont zich weder de Tijd geeft den katholieken kiezers den raad om in districten, waar hunne pogingen niet mochten slagen, zich weêr te ver eenigen met de anti-revolutionairen. ,Het katho liek orgaan beweert dat, daar zoowel volgens de ware leer van het stemrecht als volgens de grondwet de kiezers er zijn niet om over politieke vraagstukken te beslissen, maar om de mannen aan te wijzen, die dit zullen doen naar hunne eigene overtuiging en geenszins naar een hun medegegeven mandaat - thans de omstandigheden gunstiger zijn dan ooit voor de juiste vervulling dezer taak. Geene enkele der quaestiën, waarin voorheen de kiezers zijdelings werden betrokken, is bij deze verkiezing aan de orde. Bovendien bestaat er geen middel om te weten, welk pro gram en derhalve welke candidaat al of niet overeen zal stemmen met een bewind, welks plan nen voor het publiek, misschien ook voor de ministers zeiven, nog een diep geheim zijn. De omstandigheden van den dag geven dus geen leus aan de hand, die de verschillende partijen bij de stembus zou kunnen dienen. Allen moeten zich aanbevelen in het aloude gewaad en geene andere hoop kunnen zij koesteren, dan dat snit en kleur aan de kiezers nog steeds zullen behagen. ËDA'Ë HËBIIVNERIAG. doob James Payn. HOOFDSTUK XIX. Bekentenis. Weldra ging het hek opeh en Frenüa hoorde voetstappen op het grint; maar dat waB niet de stap van Kit. Het was een zwaarder, flinker stap die haar den brenger eener gewichtige tijding scheen aan te kondigen. „FrankWat is er Heeft uw vader erin toegestemd vroeg ze gejaagd, doch op gedemp- ten toon zoodra zij den komende herkende. „Ja neen. Dat wil zeggen de heele zaak heeft een anderen loop genomen. Kan ik uw vader even spreken „Stil! Neen. Papa is op het oogenblik bezig." Zij wees naar zijn katner, waar men hem bij het licht over zijne stukken gebogen kon zien zitten. „Spreek eerst met mij als gij er niet tegen hebt." Met den vinger op den mond en doodsbleek ging zij hem voor, den stoep op, naar haar eigen kamer aan den overkant van den gang en stak twee gaspitten aan. Als boudoir was dit Vertrek De liberale party verkeert hierbij, meent de Tijd, in het onvoordeeligste geval. Haar rest nog slechts de oude, in den vreemde geborgde en ne gative wapenkreetkiest geene clericalen. Stel dat die beschouwing juist is, dan zouden wij wel eens willen weten of de leuze der andere partij, waaronder de Tijd c. s. behooren, om geen liberalen te kiezen, nieuw is en een meer positief karakter draagt Den huidigen toestand wijt het blad natuur lijk aan de tegenwoordige meerderheid dei- kamer, wier gansche politiek sedert jaren slechts een doel had, namelijk de moderne clericalen, wier kerk verliep, hoven water te houden door de school. Dit is haar tot dusver gelukt maar ten koste van al het andere. Het kan niet an ders, meent de Tijd, of aan sommige liberalen moeten de oogen toch open zijn gegaan, wat hun ijver voor het slagen der liberale candidaten moet doen verminderen. Tenzij men kon aanne men, dat in Nederland oude leuzen en machtspreu ken bij de liberale massa alles verdoofden, tot zelfs de duidelijke stem der gebeurtenissen, is het zonneklaar, zegt de Tijd, dat de kansen der libe ralen nooit zoo slecht hebben gestaan als bij de naderende Juni-verkiezingen. Wat nu echter het stemmen der katholieken voor een anti-revolutionairen candidaat aangaat, dit kan slechts geschieden als die candidaat een recht schapen man is, op wien onvoorwaardelijk te rekenen valt in het verzet tegen de aanmatigingen van den staat op het veld van het onderwijs en op elk ander, dat buiten den kring van zijn recht ligt. Van wederkeerigheid, d. i. van eene samenwer king voor anti-revolutionaire candidaten hier en voor katholieken ginds, kan, zegt De Tijd, voor alsnog geen sprake zijn. Vooralsnog want op den duur is het tegenwoordige stelsel niet te handhaven. De anti-revolutionairen beseffen het zeiven, meent De Tijd, getuige de houding, die zij, door het toedoen van De Standaard, bjj de verkiezingen voor de provinciale staten hebben aan genomen. Wat voor deze mogelijk £is geweest, moet ook mogelijk worden bij eene keus voor de tweede kamer. Maar eene talrijke kiezersgroep is niet plotseling van oude gewoonten los te maken. De Tijd verwacht derhalve, dat de katholieke kiezers aan de anti-revolutionaire candidaten, ter wille der beginselen, met alle macht steun zullen verleenen. Anders zou het voordeel, dat de poli tieke toestand hun thans biedt, worden verspeeld. Men moet zeggen dat van die zjjde men spoedig alles vergeet en vergeeft, zelfs de liefelijke woor den, die het andere deel in dit sohoone verbond zoo menigmaal zijn bondgenoot naar het hoofd werpt. In ieder geval leest men eruit dat dubbele krachtsinspanning voor de liberalen meer dan ge- wenscht is. Men schrijft ons uit Gelderland Niettegenstaande al den ijver, door de anti-re volutionaire partij aan den dag gelegd bij de ver kiezingen voor de provinciale staten, hebben zij kaal genoeghet scheen zelfs dat Frenna, nu zij geen kans zag om het zoo sierlijk in te richten, als zij zou wenschen, er ook niets aan deed. De wanden waren behangen met portretten meestal slechte silhouetten, waaronder Frank terstond dat van haar grootvader herkende. Aan den zolder hing de groote kooi van den kaketoe, die met den kop naar omlaag, .schommelende den bezoe ker met zulk een bevreemding aanzag, dat zijn gekrijsch er door verstomde. Op de tafel lagen een paar boeken en een cither, een instrument waarin mijnheer Garston veel behagen schepte, en het eenige 't welk zijn dochter bespeelde. Misschien herinnerde het hem aan zijn vaderland maar de algemeene opvatting was dat hij het haar gegeven had omdat het goedkooper was dan een piano. Frenna wees haar bezoeker een stoel aan en ging zelf op een canapé zitten, die in de scha duw stond. »Ik had niet verwacht u zoo spoedig terug te zien", sprak zjj op koelen, afgemeten toon. »Ik heb intusschen met mijn vader gesproken en hij is bepaald meer tot verzoening geneigd, of schoon ik vast overtuigd ben dat hij nooit een eersten stap zal doen." Juist", antwoordde hij ernstig. „Maar ik ben gekomen om u te zeggen, Frenna, dat de omstandigheden veranderd zijn. Er is ons iets ter oore gekomen, waardoor het voor iedereen onmogelijk wordt om aan de schuld van Abel te gelooven; dat zelfs uw vader zal overtuigen, in onze provincie slechts een paar plaatsen ge wonnen, te weinig om in de vergaderingen eenigen invloed uit te oefenen. Voor de aanstaande tweede-kamer-verkiezingen zijn de anti-revolutionairen uitstekend geconsti tueerd, en wij vreezen dat hun voor de tweede kamer gelukken zal wat voor de prov. staten groo- tendeels mislukte. In het district Arnhem hebben de anti-revolutio nairen in A. baron Schimmelpenninck van der Oye een uitmuntend candidaat, die in het district woont en veel kans heeft verkozen te worden door de eendrachtige samenwerking van anti-re volutionairen, katholieken en conservatieven. Den liberalen, steeds gewoon in het district Arnhem te zegevieren, zal het alleen door bijzondere krachts inspanning gelukken hun candidaat, den beer Verniers van der Loeff, te doen zegevieren. Al gemeen wordt door de liberalen in het district de keuze van laatstgenoemde toegejuicht, ofschoon ook velen gaarne, in de plaats van den heer Kool, weer een militaire specialiteit hadden afgevaar digd, zooals sommigen meenden in den kapitein W. Roozeboom te hebben gevonden. De Oosterbeeksche kiesvereeniging en de Wage- ningsche liberalen denken thans eenstemmig over de te Arnhem gedane keuze. Terwijl vroeger de heer Dullert steeds met groote meerderheid her kozen werd, behaalde de heer Kool bjj de laatste verkiezing slechts een meerderheid van enkele stemmen. Daarom ziet men met spanning den uitslag te gemoet. Ook in Zutfen en Tiel verwacht men een heeten strijd. Te Zutfen treedt een anti-revolutionair af en wil men trachten met m' H. B. van Tets het verloren terrein te herwinnen. Te Tiel zijn de anti-revolutionairen zeer goed georganiseerd en hebben zij veel kans ditmaal den heer Beelaerts van Blokland in de kamer te brengen. In het district Amersfoort, waartoe een groot deel van Gelderland behoort, is een strijd voor de liberalen hopeloos en Nijmegen vaar digde steeds een katholiek af. Uit een en ander volgt dat in deze provincie de anti-liberalen alle kans hebben zetels te win nen. Ten zeerste zouden wij het betreuren, wanneer de liberalen de tot heden getoonde lauw heid niet lieten varen, en niet al het mogelijke deden om althans nog een gedeelte van Gelderland voor de liberale zaak te behouden. en tevens het bericht van het overlijden der prinses. De later afgedrukte exemplaren van het ofScieele blad maken dan ook van het sterfgeval in de koninklijke familie geen melding, ofschoon alle overige dagbladen van Nederland en ook die van het buitenland het doodbericht behelsden. Wij deelen het zonderlinge feit mede, zonder ons aan eene verklaring te wagen. Men schrijft ons uit Den Haag Een opmerkelijk feit heeft zich hier voorgedaan. Dinsdagavond verscheen de Staatscourant met een rouwrand rondom de eerste pagina en met het volgend bericht bovenaan de kolommen Het heeft den Almachtige behaagd hare koninklijke hoogheid prinses Marianne der Nederlanden tot zich te nemen. Hare koninklijke hoogheid ont sliep heden ochtend omstreeks zes uren op haar kasteel Reinhartshausen." Aldus kwamen er echter slechts enkele exem plaren van de pers. Midden onder het drukken kwam er bevel om den rouwrand weg te nemen daarvan ben ik zeker; en om u de waarheid te zeggen, Frenna", vervolgde hij aarzelend »het is beter voor zijne ooren geschikt dan voor de uwen." »Dat doet er niet toe; laat hooren, wat is het. Ik moet het hooren." »Een van de gestolen banknoten is te Ply- month aangehouden. Niet degene, die in de beurs van Lucy zou gezien zjjn, maar een die overeenkwam met een ander nummer op de lijst. Men heeft de herkomst ervan nagegaan." »0 God! Tot bij wien?" »Zij was afkomstig van een jonge vrouw, die nog wel niet gevat is, maar' men weet wie zij is. Haar reputatie maar daar behoeven wij ons niet mee in te laten; het is voldoende te zeggen dat het volslagen onmogelijk is, dat die vrouw haar van Abel Deeds kan ontvangen heb ben." «Kwam zij van Mogadion »Ja, het spijt mij dat ik het zeggen moet neem mij niet kwaljjk ik verstond niet goed wat gij zeidet." Frenna had alleen en paar woorden bij zich zelf gesproken: »Wat een dwaasheid!" »Ik zei niets", prevelde zij, »ik dacht maar." Die gedachten moeten wel vreeselijk geweest zijn, te oordeelen naar haar verwrongen gelaat en stijf ineen geklemde handen; maar hier zag haar bezoeker niets van. »Door die ontdekking," hernam hij ernstig, »valt, zooals ik hem kan aantoonen, als het ware In de heden middag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd behandeld het adres van de heeren E. W. Heinecken en J. C. Geelhuijsen, respectievelijk predikant bij de N. H. en Evang. Luth. gemeente alhier, waarbij zij op grond van de aan hun ambt verbonden bezig heden, vooral het onderwijs, ontslag verzoeken als bedienden der brandspuit. Dit verzoek werd na discussie met 10 tegen 4 stemmen verworpen. Een gelijk verzoek van de postbeambten J. J. Ponte en R. Gans werd zonder hoofdelijke stem ming ingewilligd. Op voorstel van burg. en weth. werd het ver zoek van de heeren R. C. en W. M. Engelberts, om hun tijdelijk te vergunnen kosteloos tafels op de graanbeurs te plaatsen, ingewilligd. Een verzoek van P. J. Govaert, om vermindering van vergunningsrecht, werd van de hand gewezen. Aan het bestuur der Godshuizen werd machti ging verleend tot eenige af- en overschrijvingen en tot het doen uitvoeren van eenige werken tot verbetering van den waterafvoer en de riolering in het gesticht n° 2, oude mannen- en vrouwen huis, op de Heerengracht, waarvan de kosten op f 1000 worden begroot. Door burg. en weth. was voorgesteld, naar aan leiding van het door de firma G. Alberts en c» ingediend adres, aan deze firma met uitbreiding van de vergunning, haar door den raad den 18 Juli 1873 gegeven, tot wederopzeggens te ver gunnen om op het bij dat besluit bedoelde gazon (oever Seisdam) boomen te schorsen en te zagen, onder voorwaarde; 1° dat zoodra er een wagen voer schors op dat terrein aanwezig is, die schors van daar verwijderd worde en 2° dat die firma medewerke om in het contract van 25 Augustus 1873 op te nemen de voorwaarde, dat het water ook tusschen de daarin liggende boomen steeds zuiver gehouden moet worden van rottende be- standdeelen en daaruit alle vuil verwijderd worde. Na langdurige discussie werd dit voorstel aan gehouden. De jaarwedde van mej. M. J. Kruseman, leerares in de aardrijkskunde en geschiedenis aan de mid delbare meisjesschool, werd met ingang van 1 September met 200 verhoogd en op 1400 be paald. Aan de gascommissie werd machtiging verleend tot het herstellen van den defecten gashouder der gasfabriek. De kosten worden op 4000 geraamd. Aan W. Reijnierse werd toegestaan voor 15 het jacht- en vischrecbt van eenige hem toebe- hoorende eigendommen af te koopen. Nog werd besloten tot overplaatsing van de leerlingen van de openbare school E, Lange Delft, de grond onder uws vaders voeten weg. Er blijft hem niets anders over dan zijn aanklacht in te trekken en den man schadevergoeding te geven voor het onrecht dat hij hem door zijn vermoe dens heeft aangedaanin dat geval gaat natuur lijk de aanklacht voor laster niet door." Frenna schudde het hoofdzij wilde spreken doch haar tong weigerde haar dienst. „Gij zegt bij uzelf dat gij uw vader betel' kent dan ik; dat hij niet licht zijn ongelijk zal erkennen. Maar gij vergeet dat hij ook rechtsge leerde en man van de wereld is. Ik geef er u mijn woord op dat ik hem zal overtuigen. „Dat is het niet, dat is het niet" riep zij op klagende toon. O als ik u slechts vertrouwen kon Frankof liever als gij mij slechts vertrou wen kondt." „U vertrouwen, natuurlijk vertrouw ik U Frenna, hernam hij verbaasd. „Geloof mij dan op mijn woord Frank hetgeen gij mijn vader wilt vertellen zal meer kwaad doen dan goed. Kwaad Neen het zal ons allen in het verderf storten." „U in het verderf storten Hoe kan de ontdekking dat Abel de dief niet is, u of een der uwen treffen, Frenna „Het zal, het moetgij zeidet dat gy my vertrouwdet, welnu geloof mij dan, zeg niets van hetgeen u ten oore is gekomen, maar trek uw aanklacht in." „Maar mijn beste Frenna, dat is onmogelijk onmogelijker dan ooit. De onschuld van Abel

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1