N° 124. 126e Jaargang. 1883. Dinsdag 29 Mei. K I T. 29 FEUILLETON. Middelburg 28 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GEMEENTERAAD. IÖDELRURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Paübe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 30en Mei 1883, des namiddags te half twee uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 25en Mei 1883. De burgemeester voornoemd P I C K Omtrent de door dr Rombaeh, afgevaardigde ter tweede kamer, afgelegde verklaring over de eens gezindheid der liberale kamerleden vinden wij in het Wéékblad voor Voorne, Putten, Overflahkee en Goedereede of Brielsche courant het volgende vermeld „De heer Rombaeh wees erop hoe noodig, tegen over de aaneensluiting der anti-revolutionairen, samenwerking der liberalen is, en daarom wilde hij opheldering geven omtrent een misver stand dat er ten opzichte van de geavanceerd- liberalen in het algemeen bestaat. „Dit misverstand betrof de scheuring onder de liberale kamerleden. .Sinds geruimen tijd waren er onder hen twee stroomingen, de meer geavan ceerde, die uitbreiding der volksrechten wil, de meer conservatieve, die, dit latende rusten, vooral belastingherziening beoogde. Toen 't ministerie Kappeyne viel, kwam die scheiding meer aan 't licht, en de pers, niet altijd goed ingelicht, be schuldigde 'sedert de geavanceerd liberalen van obstructionisme. Dat is geheel onwaar. De ge avanceerd liberalen hebben steeds de aanhangige wetsontwerpen onderzocht en al of niet bestreden of gesteund naar dat zij ze aannemelijk of ver werpelijk oordeelden. De naam van Kappeynianem aan deze fractie gegeven, verdwijnt al meer en. meer, en haar streven, grondwetsherziening, wordt reeds door alle liberalen gesteund. Wel een bewijs dat er in die geavanceerde fractie een kracht schuilt. Ten onrechte dus heeft men haar 't ver wijt van obstructionisme gedaan en de verdeeld heid aan haar geweten. Er is nu evenwel vol strekt geen grond tot dat vermoeden meer. Na de optreding van het ministerie Heemskerk is er toch door alle liberale kamerleden een meeting gehouden, waarin men is overeengekomen zich unaniem schrap te zetten tegenover clericalism®, het ministerie niet opzettelijk te bemoeilijken, maar vooral 't oog te houden op de financiën, om daarin zoo hier als in Indië de zuinigheid te betrachten, vooral ook voor de gemeenten, en voorts de beginselen der schoolwet en van het vrijhandelssysteem te handhaven. Deze gedragslijn hebben alle liberalen aangenomen." Na deze verklaring betreuren wij het te meer dat de meeting te Utrecht niet is doorgegaan, wijl SRBÜE HKBÏKSEÏtlSG. DOOE, James Payn. HOOFDSTUK XVIII. Ken verzoek. »Ik wil er ook niet met u over twisten, ik ben overtuigd dat papa ongelijk heeft. Dat is het volstrekt niet; ik heb u persoonlijk een gunst te verzoeken," merkte Frenna op: »Lieve Frenna", sprak hij vriendelijk doch zeer ernstig, »wat gij van mij verlangt, dat u of mij persoonlijk aangaat, kunt gij als toegestaan beschouwenmaar die zaak van Abel Deeds gaat noch u, noch mij aan, dat is eenvoudig een quaestie van rechtvaardigheid. Die man is in de oogen van mijn vader grovelijk miskend en die gevoelt zich verplicht om hem in zijn eer te herstellen. Mijnheer Garston ontkent dat en wil hem zoo mogelijk nog meer kwaad doen. Het is dus onze plicht, indien de jongen onschuldig is, om hem te verdedigen, anders zal de wet hem straffen, en krijgt uw vader gelijk." «Maar gij verdedigt Abel niet, gij valt mijn vader aan. «Zeg toch als 't u blieft niet: gij, Frenna, jneng mij toch niet onnoodig in die akelige zaak. dan ook daar mededeeling had kunnen geschieden van deze overeenstemming en dit huiten de ka mer een vasten grondslag had geschonken om zich met meer vertrouwen aaneen te sluiten. De gemeenteraad van Middelburg zal op W oens dag den 30™ Mei a., des namiddags te half 2 uur, een openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zaken Ingekomen stukkenadres van J. J. Ponte en R. Gans, bedienden bij de posterijen, om vrijstel ling van dienst bij de brandweer; rapporten en voorstellen van burg. en weth.a adres R. C. en W. M. Engelberts, graanbeurs5 adres G. Alberts Lz. en O, terrein Seisdamc adres P. J. Goovaert, taxatie vergunningsrechtd oomxjtabiliteit bestuur der godshuizen 1882e wijziging begrooting bur gerlijk armbestuur 1882; rekening plaatselijke gezondheids-commissie 1882g voorstel betreffende de jaarwedde van de leerares mej. Kruseman; h idem herstelling defecten gashouder gasfabriek i adres W. Reijnierse, om af koop van jachtrecht k instructie voor den gemeente-ontvangerl vast stelling bedrag van den borgtocht idemm ver plaatsing kantoor idemn verwisseling schoolge bouwen voor school E en Do wijziging der ge meente-begrooting 1882 voorstel der commissie voor de strafverordeningen tot wijziging der ver ordening op de publieke huizenkohier der hondenbelasting voor 1883 benoeming stembureau, 12 Juni a. De netto-opbrengst der tooneelvoorstelling Woensdag 18 April in den Middelburgschen schouwburg, ten behoeve der slachtoffers van de ramp te Moddergat, gegeven door de vereenigde sociëteitenschutterij en infanterie, met mede werking van het muziekkorps der stedeljjke schut terij bedraagt 174.13. Slechts de hoogst noodzakelijke onkosten zijn in rekening gebracht. Deze som is heden aan het comité overgemaakt. Vlissingen, 28 Mei. Heden werd, in een der kantoren op de fabriek, de gewone jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van de koninklijke maatschappij de Schelde. Er waren- 246 aandeelen vertegenwoordigd. De vergadering, die door den president-commis saris, den heer Arie Smit, als voorzitter werd geleid, werd in kennis gesteld, dat de goed keuring der balans-, winst- en verliesrekening door de commissie heeft plaats gevonden. Daar uit blijkt dat, na afschrijving op de vaste in richtingen eener som van 50594,20, een dividend van 6% kan worden uitgedeeld. De heer I. P. J. Buteux, die als commissaris aan de beurt van aftredipg is, werd als zoodanig herkozen. De directeur bracht daarna verslag uit over den toestand der maatschappij, waaruit blijkt dat zij in bloeienden toestand verkeert en eane schoone toekomst tegemoet gaat. Het is waar dat ik medelijden heb met Abel, maar gij moest begrijpen hoe zeer het mij grieft, dat ik in zulk een zaak handelend moet optreden en mij dus in een schijnbaar vijandige houding plaatsen tegenover iemand die u van zoo nabij bestaat." «Schijnbaarherhaalde zij bitter, «noemt gij een akte van beschuldiging schijnbaar vijandig?" «Er zat niet anders op, Frenna. Als gij mij dwingt om ronduit te spreken moet ik zeggen dat de halstarrigheid van mijnheer Garston er ons toe noopte. Ik vrees dat mevrouw Medway en Mark genoodzaakt zullen zijn, als getuigen op te treden. Verbeeldt gij u dat wij iets zoo pijn lijks en onaangenaams gezocht hebben «Ik weet, Frank, dat mijn vader ongelijk heeft", hernam zij zacht, «ik erken dat, als het recht zijn loop heeft, hij het verliezen moet. Ik pleit ook alleen voor mij zelf." »U zelf? Neen, Frenna, ik gedoog niet dat gij de zaak zoo voorstelt. Wij hebben allen van den beginne af aan ons best gedaan om u en Kit buiten de heele zaak te houden; niemand denkt dat gij er iets mee te maken hebt gij zijt even als Abel dupe der omstandigheden." »Denk u in mijn plaats, Frank! Verbeeld u dat mijn vader uw vader was." Hier beging Frenna ondanks haar schranderheid een fout. Wij kunnen met onze vrienden een heel eind meegaan somtijds zelfs veel te ver maar wanneer zij onze deelneming vragen voor hunne vrienden, (vooral indien wij die niet mogen lijden), dan bekoelt onze ijver. Het denkbeeld j «verbeeld u dat mjjn vader uw Het Zaterdag door den gemeenteraad van Vlis singen genomen besluit tot aankoop van 1 heet. 5 aren en 10 centiaren terrein, gelegen in de gemeente Vlissingen, tusschen de zeesluis en het duin bij het gedemolieerd fort Kenau Hasselaar, beriM o. a. op de volgende overweging. „Dat, nu de gemeente in den laatsten tijd, om en bij de duinen in de nabijheid der badplaats eigenares is geworden van onderscheidene perceelen, ten einde het tot standkomen eener goede badin richting te bevorderen, het van groot belang is te achten, zij ook van de nu voorkomende gele genheid gebruik maakt, om in de naaste toekomst ook eigenares te worden van het duin, waarop het tegenwoordige badhuis is gesticht, met den daar aan grenzenden dijk c. a., waar dan de tot stand- koming eener badplaats naar de eischen des tjjds kan worden verwezenlijkt en de belangen der gemeente zullen worden gebaat. Gfoes, 28 Mei. Jhr mr W. Six te 's Graven- hage heeft verzocht niet in aanmerking te komen voor candidaat bij de a. s. verkiezing, in dit dis trict, voor lid der tweede kamer. De voorloopige candidatenlijst der Centrale Libe rale Kiesvereeniging bevat dus slechts éen naam dien van den heer W. J. van Gorkom. Tot boekhouder in de bank van leening alhier is benoemd de heer G. A. Weide, tot dusver onderboekhouder, zulks met ingang van 1 Au gustus a. Ten behoeve van den stoomtram Bresltens- Maldeg-em besloten ingelanden van den Zwin polder eene jaarlijksche subsidie te verleenen van 20 cent per hectare gedurende 10 jaren. Hetzelfde besluit namen ook ingelanden van den Vierhoekpolderdie daardoor terugkwamen op een ten vorige jare door hen genomen beslissing. Daarentegen besloten ingelanden van het water schap Groote Sint Anna en Nieuwenhoven en den polder Adornis met algemeene stemmen om op het andermaal gedaan verzoek van het comité geene bijdrage voor dien tramweg te verleenen. BGoofdplaat, 28 Mei. Bij deurwaarders- exploit is het dagelijksch bestuur dezer gemeente Zaterdag gesommeerd tot betaling aan den heer Machet, aannemer van den steenweg naar den Nieuwlandschen molen. De steenweg-quaestie is alzoo een nieuwe phase ingetreden. Deze sommatie is een protest tegen de afkeuring van een deel van den weg, ruim een half jaar na de voltooiing en bijna een half jaar na het begin der tolheffing. De gepensioneerde schout-bij-nacht J. A. Yan de Velde, gewezen directeur-kommandant dei- marine te Hellevoetsluis, heeft de volgende ver klaring van den minister van marine ontvangen, gedagteekend 17 Mei 11. «Ik heb de eer, ingevolge 's koninga bevelen vader was", stuitte Frank tegen de borsthij kon zich zelfs geen oogenblik voorstellen, dat die onaangename heer van het Grijze Huis tot hem in dezelfde betrekking zou kunnen staan als die vriendelijke dokter, dit was voor hem, met zijn afkeer van alles wat laag en gemeen was, on mogelijk. «Als ik meende dat mjjn eigen vader onge lijk had, zou ik zijn partij niet nemen", zei hij, hoewel zelf overtuigd van het gebrekkige van dat. antwoord. »Ik neem ook de partij van mijn vader niet op maar ik wilde dat Abel niet op zulk een Don Quixotachtige manier in zijn eer hersteld werd. Wie komt er nu te vuur en te zwaard in zijn buur manshuis om een staljongen te rechtvaardigen laat hij vrijgesproken, schadeloos gesteld worden als gij ons tijd laat zullen Kit en ik dit doen maar vervolg ons, die hem geen kwaad gedaan hebben, niet om zijnentwil. Ons huis was niet zoo gelukkig van te voren Frank dat het een Nemesis, zooals gij er over gebracht hebt, noodig had, dat verzeker ik u. I „OFrenna, Frennasprak de jonge man ontroerd, want hij wist dat het maar al te waar was dat de oude heer een vreeselijke huisgenoot zou worden, als hij zijn wraak niet kon koelen „elk woord van u doet mij zeer. Maar wat wilt gij dan dat ik doen zal «Ik wilde dat gij die akte van beschuldiging introkt. Niet om zijnentwil maar om mij. Wij kennen elkaar al zoovele jaren en dit is de eerste gunst die ik u vraag. Wilt gij mij die weigeren?1' Zij stak haar arm in den zijne en zag hem u hoogedelgestrenge, in antwoord op het door u aan hoogstdenzelve ingediend adres mede te deelen, dat het zijne majesteit behaagd heeft, zich geheel te vereenigen met de u, door den minister Yan Erp Taalman Kip gegeven mondelinge verklaring dat u, ten opzichte van de zeeramp van Zr M" monitor Addergeheel buiten de zaak heeft ge staan, en dat dierhalve van plichtverzuim van uwe zijde in deze geen sprake kan zijn. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië bij het departement van kolo niën ontvangen telegram is in Atjeh de controleur Van der Lith gesneuveld, en is wegens den toe stand aldaar een bataljon infanterie ter versterking derwaarts gezonden. Zie laatste berichten van Zaterdag). Door de Amsterdamsche kiesvereeniging Nederland en Oranje is voor de a. gemeenteraadsverkiezing een program vastgesteld dat de navolgende vijf punten inhoudt t. w.: 1° erkenning van God Al machtig als de bron van alle overheidsgezag; 2® handhaving der openbare eerbaarheid en van de Zondagsrust; 3° beperking van de kosten voor het openbaar onderwijs tot het strikt noodige; 4° stuiting van de gestadige uitzetting van het gemeentelijk budget en 5° het niet verleenen van stedelijke subsidiën aan schouwburgen en derge- lijken. De vroeger gemelde examens in het boekhouden en in de Nederlandsche, Fransche, Engelsche en Hoogduitsche handelscorrespondentie, namens de vereeniging van handelsbedienden Mercurius te Rotterdam, zullen 6,7 en 8 Juni gehouden worden. In de kweekschool voor zeevaart te Leiden kunnen jongens geplaatst worden, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Vereischten zijn lichamelijke geschiktheid. Leeftijd van 13tot 16 jaar. Lengtemaat van 1.4 meter tot den 15jarigen en 1.45 tot denl6jarigen leeftijd. Een weinig lezen en schrijven. Nadere inlichtingen zijn op franco aanvraag te bekomen bij den directeur der kweekschool. Volgens het verslag over het atgeloopen jaar bedroeg gedurende 1882 het getal jongens 615. In Januari verlieten 40, in April 192 en in October 197 de inrichting, terwjjl 7 wegens lichaamsge breken, of te weinig aanleg ontslagen werden. In 1883 werden er als kweekelingen geplaatst 241, waarvan na afloop van den proeftijd 125 in dienst traden. Tot toelichting dezer onderscheiding in «kwee kelingen en in dienst getredenen" diene, dat de kweekschool wèl is de school van eerste opleiding voor alle aanstaande matrozen der Nederlandsche zeemacht, maar dat knapen, wier ouders of voog den een proeftijd voor hen verlangen, vóórdat eene vaste verbintenis wordt aangegaan, tegen betaling van kostgeld, voorloopig als kweekelingen kunnen geplaatst worden. met tranen in de öogen smeekend aan. De sterke man sidderde. »Ik zou alles willen geven om u van dienst te zijn Frenna lief maar. «Ach, wat maar; er zouden geen maren zjjn als Maud in mijn plaats was." Dit was een bout gezegde, dat haar nooit ont vallen zou zijn als zjj niet kort te voren dien sprong van Frank met Maud had gezien. Dit was ook de reden dat Frank vuurrood werd. «Er is geen vrouw op de wereld, Frenna, die ik liever een genoegen zou doen dan u ik meende dat gij dat wist." Zijn toon was zoo zacht; zijn uitdrukking zoo ernstig dat het onmogelijk was om aan zijn op rechtheid te twijfelen. Frenna twijfelde er dan ook geen oogenblik aanofschoon zij wat zou ge geven hebben om minder geloovig te zijn. Zjj had op goed geluk een pijl afgeschoten en die had veel meer doel getroffen dan zij verlangde. Haar bedoeling was wel geweest om iets te bereiken maar niet om een bekentenis uit te lokken. De uitwerking was zeer zonderling. Zij werd bleek en begon te beven, trok haar arm terug en liep zwijgend voort. X. Wordt vervolgd 1 x i

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1