Laatste Berichten Moopiip en VerpMiip ill MM. Verkoopïngen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Staten-generaal. Algemeen Overzicht. Belgische toeven. Een onderwijzer in een onzer steden schreef dezer dagen den volgenden fraaien brief aan het hoofd zijner school »Ondergeteekende, hulponderwijzer aan uwe school, kan wegens naar ik wensch geringe afwij king der levensgezondheidatoestanden mijne infunc- tie niet aanvaarden. Hopende, dat het van een zeer korten tjjdduur mag zijn is de wensch. Een goochelaar kroop Maandagavond bij zijn voorstelling in de Kroonte Haarlem, in een koffer, welke door eenige omstanders met touw om wonden en goed verzegeld werd. De kunstenaar wist er zich toch uit te redden en er eene dame van zijn gezelschap in te plaatsen, doch toen voor het publiek die groote verandering te aanschou wen zou gegeven worden, miste men den sleutel van de kist, en noch wilskracht, noch magnetis me, noch klopgeesten waren in staat om de kist te openen. De kunstige prestidigitateur moest, wilde de dame niet stikken, in alle haast de toe vlucht nemen tot het oud-Hollandsche breekijzer. Te Diemen en te Watergraafsmeer bezocht in de vorige week eene vrouw verschillende in gezetenen, om geld te vragen voor een reis naar Leiden, waar haar man ernstig ziek lag in het Academisch Ziekenhuis. Zij toonde brieven van personen aan die inrichting verbonden. Onder het storten van tranen en het schetsen van haar jammerlijken toestand (zij had zelf een arm die in doeken gewikkeld was) smeekte zij, haar toch het noodige geld te willen geven. Enkelen deden dit. Na een paar dagen vertoonde zij zich als weduwe, in nog deerniswaardiger toestand, daar zij nu ook het geld miste om naar L. te gaan om haar man te zien begraven. Opnieuw werden haar de reiskosten gegeven. Na dien tijd ver toonde zij zich niet weer. Spoedig vernam men, dat men met eene opliehster te doen had. -- Een zeldzaam strafrechterlijk geding is ge voerd tegen den consul Berthold te Breslau. Door het schepenen-gerecht en de strafkamer van het lands-gerecht was die heer schuldig verklaard aan het feit, van zijne, hem als lid van het be stuur van den Breslau-Schweidnitz-Freiburger spoor weg verstrekte vrijkaart gebruik te hebben gemaakt, om een deel der bagage van zijne naar Marienbad reizende vrouw en dochter kosteloos te doen vervoeren en zich daardoor wederrechtelijk een voordeel van M. 5,70 te verschaffen. Die zaak is thans ook voor den straf-senaat van het opperlandsgereeht behandeld geworden en ook hier met verwerping der revisie geëindigd. De consul zal alzoo een week gevangenisstraf moeten ondergaan, tenzij die als genade door eene geld boete worde vervangen. Te Cenahoma in Andaluzië is een geheim genootschap ontdekt, bestaande uit driehonderd leden. Men heeft de papieren, de statuten en het geld van het genootschap in beslag genomen. Tweeëntwintig arrestaties hebben reeds plaats gehad, en 14 personen gingen vrijwillig in hech tenis. Julie Raskart, berucht door het Peltzer-proces, is door de correctioneele rechtbank van Luik ver oordeeld niet wegens het stelen van een horloge, maar wegens het dragen van een valschen naam, tot tien franken boete. Easkart had namelijk zich den naam Marie Pirlot toegeëigend. Te Parijs is een man overleden, die in de wereld van politiek en letteren zeer bekend isEduard de Laboulaye. Hij behandelde vele quaesties op rechtskundig, historisch en kunstgebied. Hij werd in 1811 te Parijs geboren en op zijn 18e jaar- schreef hij VHistoire du droit de propriétéfoncière, een werk dat door de academie van schoone let teren werd bekroond. Drie jaren later gaf hij een merkwaardige Essai over De Savigny in het licht, en daarna twee ook door de academie bekroonde werken, betrekking hebbende op het Eomeinsch recht. Yan dien tijd tot de laatste jaren van zijn leven was Laboulaye de onvermoeide publicist. Wij kunnen niet alle producten van hem noemen, doch algemeen bekend zijn Paris en Amérique, een allegorische roman en le Prince Caniche, dat vijf jaren later verscheen. Laboulaye was van 1849 tot '73 te midden van allerlei wisselingen professor aan het College de France. Op politiek gebied was hij een ideaal liberalisme toegedaan, met alle kracht Frankrijk willende fatsoeneeren naar de beginselen van Washington's republiek. In 1870 keerden zijne denkbeelden om en werd hij een voorstander van het keizerrijk. Na den val van Napoleon schaarde hij zich weder bij de liberale party, waar hij zijn Amerikaansche doctrinaire ideën verkondigde. Laboulaye had in Amerika vele vriendenhij was president van de Fransch—Amerikaansche unie bij gelegenheid van den 100en jaardag van de onafhankelijkheid der Vereenigde Staten. Ook was hij officier van het Legioen van Eer. Wie is de |grootste man op aarde Deze vraag is schijnbaar voor ons zoo beperkt mensche- ljjk verstand onoplosbaar en toch is die moeilijk heid niet zoo groot als velen onderstellen. Wie het woord niet gelooft van anderen, maar zich met de hand wil overtuigen, éen voorbeeld van dien aard bestaat er althans, begeve zich op weg naar Berljjn, maar wie gelooft neme slechts deze woorden in acht en hij zal overtuigd zijn. In 't gebouw van Castan's wassen beelden-ver zameling, meer bekend als Castan's Panopticum, bevindt zich thans een Chinees, genaamd Sjang joe Sing, die de zeer respectabele lengte heeft van 8 voet 4 duim Eijnlandsche maat. Hij is eerst voor een paar dagen te Berlijn aan gekomen, tot niet gering verdriet van een ander groot man, die gedurende een drietal weken in diezelfde inrichting als reus heeft gewerkt en daartoe inderdaad alle vereischten bezit. Men gelieve slechts in aanmerking te nemen, datUrek zoo heet deze reus, een lengte heeft van 7 voet 2 duim Ejjnlandsch. Als Urek staat naast Sjing, dan maakt hij op de toeschouwers den indruk van een langen, mageren, sterk opgeschoten jongen, die nog verkeert in het interessante half-visch-half vleesch-stadium. „Lange Jacob," uit den Duivels- hoek te Amsterdam, die indertijd op de Boter markt voor Murphey den reus heeft gespeeld, tijdens deze ziek was, zou er een kind bij zijn. 'Parijs. De kommandant Rivière is in Tonkin gesneuveld, vechtende tegen eene groote overmacht. 'Washington. De vrede tusschen Chili en Peru is officieel bevestigd. Moscon. Op den kroningsdag wordt am nestie verleend aan de Poolsche opstandelingen die naar kun vaderland terugkeeren en onderwerping en trouw beloven willen. Voorts wordt vermindering van straf gegeven aan veroordeelden wegens niet staatkundige misdrijven. Ook wordt partieele amnestie aan verscheiden categoriën veroordeelden verleend. Door het polderbestuur van Walcheren werd heden, in het polderhuis in de Abdij te Middel burg-, in het openbaar aanbesteed het uitvoeren van de gewone onderhoud s- en vernieu wings werken aan de vier wateringen van dien polder, in 4 perceelen. Voor het eerste perceel, Noordwateringraming f 43665, waren ingekomen zes biljetten t. w. van de heeren C.van der Hooft te Ter Neuzen voor 48900 H. Hage te Middelburg voor 47000I. van Male Dz. te Breskens voor 44000J. Verkuyl Quakkelaar te Vlissingen voor 42877den zelfden voor 42237 en J. van den Hoek te Mid delburg voor 41500. Voor het tweede perceel, Oostivatering, raming 7382, vier biljetten t. w. van de heeren J. van den Hoek te Middelburg, voor 6880 P. Verburg te Colijnsplaat, voor 6641P, van den Berge te Colijnsplaat, voor 6633 en J. de Rijcke Jz. te Stavenisse, voor 6479. Voor het derde perceel, Zuidwatering, raming 3206, twee biljetten, én wel van de heeren J. van den Hoek te Middelburg, voor 3170 en J. de Rijke Jz. te Stavenisse voor 2869. En voor het vierde perceel Westwatering, raming 7666, vier biljetten, t. w. van de heeren I. van Male Dz. te Breskens, voor 8200J. Verkuijl Quakkelaar te Vlissingen voor 8000; J. van den Hoek te Middelburg, voor 7880 en H. Hage te Middelburg voor 7600. Heden werd te CJoes door burg. en weth. ver pacht het recht tot de jacht in die gemeente over eene uitgestrektheid van 550 hectaren voor den tijd van vijf jaren, ingaande den len Juli a. Er was ingeschreven door de heeren S. J. J de Jonge Mulock Houwer voor 155 en G. H. Kakebeeke voor 150 per jaar. Aan eerstgenoemde is het recht verhuurd, Vrijdag is te Blorssele aanbesteed het maken van een muur van gekapte gesorteerde Vilvoordsche steen en andere werken aan de haven der gemeente benevens een vijfjarig onder houd, levering van materialen enz. Daarvoor was ingeschreven door de heeren A. Tkolens Dz. te Ter Neuzen voor ƒ5087, P. A. v. d. Velde te Ter Neuzen voor ƒ5057, P. J. Visser Pz. te Hansweert voor ƒ5049, en M. de Vriend te Borssele voor 4-995. Een biljet was niet door de borgen onderteekend, zoodat dit niet in aanmerking kon komen. Vrijdag is te tfïroede door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Adornis- polder, in het openbaar aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud der waterkee- rende werken over den dienst 1883/4. Aannemer werd de heer I. van Male Dz. te Breskens, voor 875. Bij de aanbesteding, Vrijdag te Ter Weaken gehouden, van het herstellen van beschoeiingwerk enz., aan de haven dier gemeente, werd het minst ingeschreven door den heer M. D. de Put ter, aldaar, voor 560. Datum. 29 29 29 30 30 1 '6 12 12 12 13 Mei. Juni Plaats. Oostburg, Groede, Berg. op Zoom, St Kruis, Colijnsplaat, Sluis, Vrouwepolder, Goes, Oostkapelle, Vlissingen, O.&W.-Soub., Middelburg, Voorwerpen. Hofstede, Hofstede enz., Verp. Gras, Beestiaal enz., Inboedel, Huis enz., Huizen enz., Hofstede enz., Meubels enz., Huis, Buitenplaats enz Huis, Informatiën. Hammacher. Hammacher. Van Goch. Le Nobel. Huvers. Koksraa. Wouterseu. T»k. Woutersen. De Wolff. Tak. Verbuist. 26 Mei, des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand Wind- I mpm. Toe- I iem I stand Pera" kracht. |ucht. Cels. richt. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 753.5 753.4 752.2 752.3 754.6 ZO z zzo zo zzo helder 1. bew. 1. bew. z. bew. 1. bew. -+■ 23 18 39 19 -+- 22 Eene depressie bevindt zich zeer nabij en NW. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is ongeveer 755 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en ZO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 2.3 V. heden morgen 8 G. 2.3 V. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 752.8 m. m. Verwachtgoed weder en nu en dan regen. TWEEDE KAMER. Naar zijn zienswijze te dier zake door de com missie ad hoe uit de kamer gevraagd, heeft de min. Weitzel medegedeeld: van oordeel te zijn dat de oud-leerlingen van het midd. onderwijs, studenten in de geneeskunde, niet stelselmatig moeten uitgesloten zijn van toelating tot de ver bintenis, waarvan sprake is bij art, 18 der wet van 2 Aug. 1880 (Sthl. n° 145). De min. zal rij pelijk overwegen, welke wijzigingen in de betrok ken regeling noodig zijn. De kamer-commissie heeft in den stand der quaes tie geen nader onderzoek in zake het betrokken adres van het hoofdbestuur der vereeniging van leer aren van inrichtingen van middelbaar onderwijs aan de kamer noodig geacht. Cura9ao zal over het jaar 1883 geen tekort meer opleveren, waarin het moederland voorzien moet, integendeel een batig slot van minstens 70,000 Dit is het gevolg van den aanzienlijken uitvoer van phosphorzure-kalk van Aruba. In deze omstandigheden heeft het koloniaal bestuur gemeend te mogen aandringen op het erlangen van de vrijheid om nog in dit jaar voor enkele maatregelen van urgenten aard uitgaven te doen tot een gezamelijk bedrag van 44,000. Een verhooging van de Cura9aosche begrooting met die som is derhalve voorgedragen 1°. tot bespoedigden aanbouw van quarantaine inrichting aan de Cura9ao-baai 30,000) 2° voor buitengewone herstellingen aan de for tificatiën en militaire landsgebouwen 5000) 3°. voor het onderzoek van eenige technische ondei werpen, die voor de kolonie van het hoogste belang zijn en wel a omtrent de mogelijkheid en de kosten van den aanleg van een droogdok in de haven van Cura9ao (een werk dat wel altijd aan particulieren zal moeten worden overgelaten, maar dat eerder zal worden aangevat wanneer van bestuurswege licht wordt verspreid over de kansen der uitvoe ring, zoodat van particuliere zijde geen kosten voor opnemingen met een onzekeren uitslag be hoeven te worden gedaan) h omtrent de vraag wat aan de haven van Cura9ao wellicht nog is te doen om haar volkomen geschikt te maken voor het opnemen van stoom schepen van 3000 en meer tonnen c omtrent de gelegenheid tot het boren van artesische putten en de daaraan verbonden kosten. Ook voor deze ^technische onderzoekingen" wordt 9000 uitgetrokken. Wat wij voorspelden is gebeurdhet ontwerp betreffende de Tonking-expeditie is van den Franschen senaat weder in de kamer gekomen, naar aanleiding van de eventueele weglating van artikel 2 (benoeming van den civiel-commis- saris). Ongetwijfeld zal in de zitting van heden de eindstemming geschieden. De kamer heeft verder de discussie over eene belangrijke quaes- tie aangevangende hervorming der magistra tuur. Dit wetsontwerp komt weder eens terug, gelijk het reeds zes jaren lang telkens een onderwerp van bespreking is geweestverandering van ministeries en behandeling van andere ont werpen hebben de oplossing van deze quaestie in den weg gestaan. Thans is het ontwerp van den heer Martin-Feuillée, die verlangtopheffing van de onafzetbaarheid der rechters gedurende drie maanden, opdat de minister den tijd hebbe om de vijandige magistraten op pensioen te stellen, verder opheffing van een zeker aantal zetels in de hoven en de rechtbanken, en eindelijk ver hooging der traktementen. De heer Goblet be streed dit ontwerp heftig, en verder leverde het debat niets belangrjjks opheden komt de minister zelf aan het woord. Frankrijk slaat overigens thans meer acht op zijne troepenbewegingen in het buitenland, met name in Madagascar. Zeer belangrijke berichten deelde de heer Jules Ferry in den ministerraad mede. Men weet, dat tengevolge van het afbreken der onderhandelingen met de Madagascarsche gezanten admiraal Pierre bevel had gekregen om de postendie de regeering der Hovas, ten spijt van Frankrijks rechten, op de noord westelijke kust van Madagascar had opgericht, te doen verdwijnen. Dit bevel is snel uit gevoerd door de vlootdivisie der Indische zee. Een telegram uit Zanzibar van den 23en Mei meldde daarenboven dat admiraal Pierre zich meester heeft gemaakt van den Majunga-post, die toegang verleent tot den weg en de rivier, die naar Tamatave leiden. Het garnizoen der Hovas werd verjaagd. Doch Frankrijk heeft niet alleen het doel om zijne rechten te verdedigen, die het ontleent aan vroegere verdragen, maar tevens wil het door de koningin der Hovas gelijk gesteld worden met de andere staten, met welke zij in den laatsten tjjd heeft onderhandeld. Frank rijk wil dezelfde rechten hebben als de rijken, die onlangs door de Madagascarsche gezanten werden bezochtDuitschland, de Vereenigde Staten en Engeland. Engeland het lagerhuis heeft nog niet over de Fransche overwinning in Madagascar kunnen sprekenmaar toch zijn daar eenige vragen be antwoord die niet van belangrijkheid zijn ontbloot. Onze lezers herinneren zich het plan van den heer Cowen om de regeering te interpelleeren en haar de vraag te stellen of de bekende zendbrief van den paus door haar indirect was geinspireerd Op deze vraag nn heeft lord Fitzmaurice catego risch ontkennend geantwoord, entevens verklaard, dat de heer Errington niet de tusschenpersoon is geweest tusschen de Britscbe regeering en het Vaticaan: hem was geene zending opgedragen en hij had ook geen belooning ontvangen. De Brit- sche regeering heeft dus geen aandeel gehad in den pauselijken brief, al verklaarde zij eiken maat regel te waardeeren, die strekt om den eerbied voor wet en orde in Ierland te herstellen. In de zitting van gisteren verklaarde de heer Gladstone betrekkelijk het plan tot het maken van een tweede Suez-kanaal, dat de regeering over deze quaestie den raad inwint van bekwame mannen, alvorens eenige verbintenis aan te gaan. Het Duitsche parlement hield Donderdag geene zitting, zoodat eerst gisteren de eindstemming kon plaats hebben over het belangrijke amendement op de verzekering voor werklieden tegen ziekte. Gelijk wjj zeiden wil dit amendement de ver plichting tot het zich verzekeren ook uitstrekken tot de landbouw-werklieden, en werkelijk dit amendement, dat ondanks de oppositie van het gouvernement bij de tweede lezing aangenomen was, is verworpen, wel met eene kleine meerder- (136 tegen 134 stemmen) maar tocb verworpen. De verzekering voor landbouwarbeiders is daarop facultatief gesteld. De Spaansche bladen houden zich druk bezig met de reis van den koning van Portugal. Men hoopt dat het bezoek aan Madrid eene volkomen overeenstemming tusschen de beide rijken zal ten gevolge hebbenmen spreekt nu weer van eene confederatie van het Iberische schiereiland, erkend door de groote mogendheden en gepresideerd bij beurten door koning Alfonsus en koning Lodewijk. Het oude hoofd der voorloopige regeering, Emilio Castelar, heeft bij deze gelegenheid ook een brief openbaar gemaakt, waarin hij beweert, dat twee rijken die door hunnen gemeenschappelijken oor sprong, hunne historie, hunne gemeenschappelijke belangen en tradities zijn verbonden, geroepen zijn om eenmaal één natie uit te maken. En al schijnt dit, zegt Castelar, voor de bewoners van Iberia zeker nu nog een utopie, eenmaal zal het werkelijkheid worden. Nu wij toch van Portugal spreker, moeten wij melden, dat Makalolo en andere inlandsehe hoof den, wonende aan de Sehier-rivier, aan Portugal den oorlog hebben verklaard. Ten gevolge daar van zijn van Mozambique troepen op de inlanders afgezonden. Ten slotte nog een paar ministerieele-crisis- berichten. Die in Italië is geëindigd tot opvol gers van de heeren Zanardelli en Baccarini zijn benoemd de heeren Savelli en Genalas. En in Zweden heeft het ministerie zijn ontslag genomen ten gevolge van de verwerping der wet tot reor ganisatie van het leger. Brussel, 25 Mei. De kamer heeft de geheele week gewijd aan de discussie over de werkliedenlivretten. Gij weet, dat de nieuwe wet de livretten, in plaats van facultatief, verplichtend maakt. Het verschil van meening tusschen de uiterste linkerzijde en het gouvernement liep slechts over de quaestie, of men met de verplichtende livretten ook den werk man moest beschermen door eene wettelijke be paling omtrent hetgeen de patroons in de livretten zouden kunnen schrijven, dan of men zich een voudig moest houden aan het gemeene recht. Het gouvernement had eerst de voldoening zijne uit legging met eene groote meerderheid aangenomen te zien. Doch heden heeft voor de beslissende eindstemming de kamer zorg gedragen op deze beslissing terugtekomen en het recht van den patroon te beperken betreffende de inschrijvingen in de livretten. Het aldus geamendeerd ontwerp is met 69 tegen 14 stemmen aangenomendrie leden onthielden zich. Het is niet onmogelijk, dat de senaat op zijn beurt in dit ontwerp amende menten maakt, en dan zoude het weer in de kamer terugkomen. Het ontwerp als zoodanig is ontegenzeggelijk een vooruitgang, doch het houdt niet voldoende rekenschap met het feit, dat zoo lang er geen burgerlijke noch politieke gelijkheid bestaat voor den werkman als voor zijn patroon, het gemeene recht voor den eerste een phrase is en niets meer. In de stad spreekt men vandaag slechts over den plotselingen dood van eene zekere markiezin De Hautefeuille, die voor eenige maanden uit Frankrijk kwam en zich in het hoofd had gezet om moedig en trotsch in het leeuwenhok van Bidel binnen te gaan. Men is nu te weten ge komen dat de jonge markiezin, die gescheiden leefde van haren man, in sterke en fantastische proeven en emoties afleiding zocht voor eene wan hopige liefde. Zij was zeer schoon en bezweek aan vliegende tering. Als ik andere geruchten moet gelooven, dan zou de markiezin niet geheel vreemd zijn geweest aan het drama van Ville d'Avray. De senator Hanssens ligt op sterven. Zijn dood zal een nieuwen hevigen verkiezingsstrijd te Brussel tengevolge hebben, want de heer Ernest Picard zal stellig weder pogen een zetel te veroveren.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2