N° 123 1883. Maandag 28 Mei. 126* Jaargang. Middelburg 26 Mei. Nieuwe Uitgaven. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Marine en leger Landbouw. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant bekooren twee BIJVOEGSELS. IDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Datjbe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Door gedeputeerde staten van Zeeland is de beer H. L. Dorinaar, adjunct-commies 1" klasse ter provinciale griffie van Zeeland, in plaats van wijlen zjjn vader, den heer W. A. Dormaar Hz. tot commies chef der tweede afdeeling van die griffie benoemd. Door de antirevolutionaire lnesvereeniging Nederland en Oranje alhier, is de heer P. C. 't Hooft, aftredend lid, voor de a. verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofd kiesdistrict Middelburg candidaat gesteld. Bij de met 1 Juni aanstaande bij de tot expl. van staatsspoorwegen in te voeren nieuwe dienst regeling komt in den loop der treinen op de lijn RoosendaalVlissingen Blechts ééne vevandering. De trein die thans te 1 u. 40 m. van Vlissingen vertrekt, om te 3.43 te Roosendaal aan te komen, zal dan te 2.35 van Vlissingen vertrekken en te 4.32 te Roosendaal aankomen. Hoewel de zomerconcerten die jaarlijks in het Schuttershof alhier vanwege de confrérie St. Sebasti- aan worden gegeven steeds druk bezocht worden, meenen wij toch, nu het eerste concert in het 32e jaar aanstaande is, de aandacht te moeten ves tigen op de billijke voorwaarden, waarop men die 4 of 5 concerten kan hijwonen. Wij verwijzen daartoe naar achterstaande aankondiging. Zooals wij vroeger meldden zal 6 Juli een con cert worden gegeven door het muziekkorps der grenadiers en jagers. De leden voor de zomer concerten hebben ook op dat concert tegen ver minderden prijs toegang, een reden te meer dus voor hen die nog geen lid zjjn om gebruik te maken van deze eenige gelegenheid in onze ge meente om des zomers op muzikaal gebied iets goeds te hooren. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen werden be noemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school de heeren W. N. A. F. K. H. van Baker- gem, onderwijzer te 's Bosch en J. M. Hoffmans, onderwijzer te Middelburg. Door den voorzitter werd medegedeeld dat door burg. en weth. ten behoeve der gemeente eene overeenkomst is gesloten met den heer C. F. Maenhout, te Vlissingen, betreffende den aankoop van het badhuis. De koopsom is bepaald op 9115 voor de vaste eigendommen en 1100 voor het roerend goed, (4 badkoetsen). De ge meente zal op het gebruik van een en ander komen den 1 Jan. 1886. Met algemeene stemmen werd die overeenkomst door den raad goedgekeurd. Voor de herstelling van den oesterput werd een crediet van 500 en voor die van het raadhuis een van 200 toegestaan. Voorts was de zitting gewijd aan het goed keuren der rekeningen over 1882 van de leenbank, van hei algemeen armbestuur en van den Vlis singen- Koudekerkschen straatweg, terwijl in de gemeente-begrootingen van 1882 en 1883 eenige wijzigingen gebracht werden en op laatstgenoemde eenige af- en overschrijvingen plaats hadden. Zeldzaam mag zeker wel het verschijnsel heeten dat eene kiesvereeniging overvloed van geld heeft- Dit geval doet zich echter voor met de Centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Goes, en er is daarom besloten dat de leden dit jaar geen contributie zullen betalen. De voorloopige candidatenlijst voor een liberaal lid der tweede "kamer bevat alleen de vroeger vermelde namen van Jhr. mr. W. Six en den heer W. J. Van Gorkom. Den 2ea Juni zal de tweede algemeene vergadering worden gehouden. Jhr. M. J de Marees van Swinderen werd tot secretaris van het centraal bestuur gekozen. In het kiesdistrict Brielle is voor de aanstaande verkiezing voor de tweede kamei het aftredend lid, de heer Rombach, op eene door kiezers ge houden vergadering met 86 van de 100 stemmen weer candidaat gesteld. Wij deelen dit alleen mee omdat op die verga dering de heer Rombach heeft meegedeeld dat de liberalen in de kamer tot overeenstemming ge komen zjjn. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Gro ningen heeft niet m* Van Houten maar jh' mr W. J. Quintus candidaat gesteld; zij nam echter dat besluit met eene kleine meerderheid, nl. met 22 tegen 30 stemmen. De nieuwe liberale kiesvereeniging aldaar stelde echter weer mr. Van Houten. Voor het overige onthouden wjj ons van de dageljjkscbe mededeelingen omtrent de ver kiezingbeweging, wjjl meestal de aftredende leden opnieuw candidaat gesteld worden. Later geven wij een overzicht van de in de verschillende dis tricten gestelde candidaten. Bij art. 2 van het kou. besluit van 15 dezer n" 8, te vinden in de Staatscourant van heden, is eene zéér practische bepaling gemaakt, waarvan door hen, die, tot belegging hunner gelden, de rjjkspostspaarbank bezigen, gewis met genoegen zal worden kennis genomen. Volgens dat artikel nameljjk, zullen (van het tjjdstip af, dat genoemd koninklijk besluit in werking treedt) alle „terugbetalingen tot een bedrag van ten hoogste f 25, mits niet meer dan eenmaal in de zeven dagen, aan denzelfden inlegger, en niet uitmakende het saldo van reke ning van den inlegger, geschieden tegen quitantie volgens model, rechtstreeks door of van wege het postkantoor, waar het spaarbankboekje is uitgegeven of dat, bjj verandering van woonplaats van don inlegger, op diens verzoek, nader daar voor is aangewezen. Tot dusverre werden slechts bedragen, 10 niet overtreffende, rechtstreeks door de post kantoren in het land uitbetaald. Voor bedragen, dat cjjfer te boven gaande, geschiedde dit eerst nadat, ingevolge eene door den inlegger onder- teekende aanvrage om terugbetaling, ter centrale directie, gevestigd te Amsterdam, een order tot be taling was afgegeven. Het maximum van de rechtstreeksche terug betalingen is derhalve nu van 10 tot 25 vsrhoogd Naar men verneemt neemt H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden voortdurend in beter schap toe. De mededeeling van dageljjksche be richten omtrent haren toestand is dan ook gestaakt. De heer mr J. Dutry van Haeften, rechter in de arrondissements-rechtbank te Dordrecht, is, naar de Dord. Ct bericht, door de Egyptische regeering benoemd tot raadsheer in het hof van appèl te Siout. Wjj ontvingen van de uitgevers Njjgh en Van Ditmar te Rotterdam n° 1 van den tweeden jaar gang van Lelie- en Rozeknoppen. In den eersten jaargang heeft het Weekblad voor meisjes zich reeds tal van vriendinnen verworven, en ieder, die met eenige aandacht de uitgave gevolgd heeft, moet zich daarover verblijden. Lelie- en Roze knoppen toch wordt door de hoofdredactrice mej. C. A.lberdingk Thijm en hare medewerkers met buitengemeenen tact geschreven. De inhoud is zeer verscheidende vormen van het dageljjksch leven worden behandeld, de lezeressen krjjgen eenig begrip van mythologie korte novellen staan erin te lezen, verder raadsels, varia en ten slotte nog stukjes van de jonge abonnées zeiven. Wjj zouden haast nog de zeer uitgebreide Correspondentie vergeten, waarover wellicht iemand om den stroom van lieve woorden die zij bevat moge glimlachen, maar die toch voor de abonnées zeiven een groote aantrekkelijkheid heeft. Wjj kunnen ons begrij pen dat de redactrice allengs voor velen harer vriendinnen eene oudere zuster is geworden, naar wier wenken en vriendeljjken raad zij gaarne luisteren. Het ga Lelie- en Rozeknoppen bjj voort during goed, en mej. Thjjm ga voort goede zaden uit te strooien in de harten onzer Nederlandsche meisjeswereld Prof. Opzoomer heeft onlangs in het Handelsblad de vraag behandeld in welken geest is onze grond wet te verstaan? Deze beschouwing is thans afzon derlijk uitgegeven door de Gebr. Belinfante te 's Gravenhage. D' J. van Vloten gaf bjj den heer I. de Haan te Haarlem twee voorlezingen, indertijd door hem gehouden, in het licht. Het een heetart. 194 der grondwetgeen partijleus maar een staatsbelang, met een naschrift over prof. Spuyts beschouwingen. Indertjjd gaven wjj reeds een overzicht van deze voorlezing. Het tweede is getiteld Drieder lei Nederlandsche volksvijand en zijne bestrijding. Deze drie vjjanden zijn Provincialisme, Klerika lisme en Alcoholisme en volgens hem is daartoe slechts éen afdoend heelmiddelHumanisme. Aan kernachtige uitdrukkingen ontbreekt het in beide beschouwingen waarljjk niet. De heer "Van Vloten heeft zjjn eigenaardige spreek- en schrijf trant, maar om de warme overtuiging, die uit elke bladzjjde spreekt, verdienen deze brochures gelezen te worden. Gymnastiek, practische handleiding voor vrij-, orde-, halter- en staafoefeningen, door H. Soeter en Th. Keyzer. Het doel dat de schrjjvers zich met de vervaar diging van dit werk hebben voorgesteld, om niet alleen den onderwjjzers een geschikten leiddraad te verschaffen om hunne leerlingen in het speeluur met geregelde lichaamsoefeningen bezig te houden, maar ook om aankomenden gymnastiek-onderwijzers van dienst te zjjn, gelooven wjj wel bereikt. Nadat de gymnastiek en hare toepassing bij jongens en meisjes en de vrije oefeningen in het kort besproken zjjn, volgt eene reeks vrjje oefe ningen op en van de plaats; de tweede afdeeling is aan het vormen en vervormen van rijen gewjjd, waarbjj de tekst door 123 figuren wordt verdui- deljjktdaarop volgen de halter- en staafoefenin gen, terwijl de vierde afdeeling een 12tal gymnas tische spelen bevat. Met eenige lessen, voor eerstheginnenden, eenigs- zins gevorderden en geoefenden, wordt het boekje besloten, dat behalve de bovengenoemde figuren nog 100 andere afbeeldingen bevat. Als wij erbjj vermelden dat de heer J. B. Wol ters te Groningen de uitgever is, weet ieder dat- de typographische uitvoering niets te wenschen overlaat. leger. Voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij het wapen der genie van het leger hier te lande de 2e luit. J. L. H. van Holk, bestemd voor het wapen der genie in N.-I. en thans gedetacheerd aan de le afdeeling der krijgsschool. Aan de openbare lagere school te Williel- ininadorp is tot önderwjjzeres benoemd mej. S. Blanker, in plaats van de op verzoek eervol ontslagene mej. H. P. Wessel. De luit. ter zee le kl. Z. J. Cambier, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op nonaetiviteit gesteld. De luits. ter zee 2e kl. A. G. van der Sande lacoste en B. Nierstrasz, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat JBvertsen, worden overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en vervangen door de luits. ter zee 2e kl. W. A. Palm en P. W. Scliase. 'De off. van gezondh, le kl. bij de zeemacht H. A Beekhuis, arts, wordt geplaatst hij het hospitaal der marine te Willemsoord. Op het eiland Tliolen is de stand der veldge wassen over het algemeen zeer gunstig. De granen tarwe, gerst en haver (zoo winter- als zomerkoren) herstelden zich door de laatste regens en maken nu onder begunstiging van het zonnig weder krach tige planten. De rogge vooral heeft zich voor beeldig snel ontwikkeldhier en daar vormt zij reeds dikke aren. Erwten en boonen staan goed in het blad. Verschillende soorten van aardappe len hebben veel scheut, terwijl ook het weinigje meekrap, dat nog verbouwd wordt, ruimschoots stof tot tevredenheid oplevert. Alleen de vlas akkers zien er treurig uit; de droogte, gepaard aan nachtvorst, deden het zaad slecht ontkiemen, zoodat groote plekken kaal staan. De groei dei- wederom veel verbouwde suikerbieten laat zich, evenals die van de ajuin, gunstig aanzien. In de weilanden staat naar omstandigheden veel gras. Al het vee is thans buiten gebracht en zichtbaar doet het zich te goed aan het over vloedige malsche voedsel. De ooftboomen hebben flink gebloeid. Vele gaarden geleken in waarheid bloemen-zeeën. Algemeen voorspelt men dan ook een rjjke op brengst, zoowel van het gewoon fruit als van de fijnere ooftsoorten. (H.) Ook in Friesland wordt de »ensilage", het inkuilen van groen veevoeder, meer en meer toe gepast, en met goed gevolg. In October des vorigen jaars had de landbouwer T. S. te Tjerkwerd gras ingekuild, dat korten tjjd geleden werd vervoederd. Niet alleen aten de koeien het veelt liever dan hooi, maar ook was de melkopbrengs aanzienljjker dan te voren. Uit Woord-Bevelanil meldt men ons De vruchten staan over het algemeen vrjj goed. Tarwe zal wel niet veel stroo opleveren, doch kan daarom toch goed van beschot zijn, wat ook van rogge en wintergerst kan gezegd worden. De zomervruchten zjjn goed opgekomen en beginnen te groeien, behalve het vlas dat maar dun staat: enkele blokjes worden omgeploegd. Suikerpeenen komen goed op doch meer kan hiervan nog niet gezegd worden. De ajuin begint bjj te komen daar de kleine plantjes nu pas zichtbaar worden. De hier gepote sjalotten staan vrjj wel, zelfs enkele goed behandelde kleine proefvelden uitmun tend. Door den heer G. Verburg Jzn. zjjn sjalot ten, zomerknollen, worteltjes en kroten gezaaid, welke tamelijk staan, en daar bedoelde artikels voor de markt bestemd zjjn, is het vooral te hopen dat de uitkomst goed mag wezen. Derge lijke proeven zijn voor ons eiland van zeer groot nut. Het gras staat tameljjk wel, doch de klavers zjjn niet best gegroeid en voor de eerste snede is de tjjd al te ver gevorderd. De veestapel begint, nu het vee aan zjjn natuurljjk voeder is, flink te groeien- Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld de volgende personen M. K., 17 jr., en A. K., 15 jr., beiden te Wissekerke, wegens oplichting ieder tot 8 dagen cel. C. S., 46 jr., scheepsmaker te Vlissingen., wegens tappen van sterkedrank aan personen beneden de 16 jaren tot twee geldboeten elk van f10. W. J. H., 16 jrsmids- leerling te Koudekerke, wegens verbreken van afsluiting tot eene geldboete van f8. M. P., 84 jr., landmans knecht te Kloetinge, wegens het onbevoegd loopen over den spoorbaan, tot een geldboete van f3. C. de K., 21 jr., arbeider te Heinkenszand, wegens moedwillige verwonding tot 4 maanden celstraf en twee boeten ieder van f 8. A. de P., 50 jr., geneeskundige te Goes, wegens openbare dronkenschap gepleegd bij tweede her haling binnen een jaar na de eerste veroordeeling, tot 14 dagen gev. Kantongerecht te Tholen. Vrijdag zijn veroordeeld. J. J., te St. Maartensdjjk, wegens het laten loopen en grazen van schapen op een anders grond, tot f 5 boete of 2 dagen. C. D., J. B. H. en J. V., allen te Oud- Vosmeer, wegens burengerucht, tot f5.50 boete of 2 dagen. C. C., te Wouw, wegens overtreding eener plaatse lijke verordening tot fl boete of 1 dag. A. G., te St. Maartensdijk en A. H. te Scberpenisse, wegens het rapen van kreukels aan een waterkeerenden dijk, elk tot f25 boete of 7 dagen gev. En verder wegens overtreding der drankwet C. D. Czn., te Stavenisse, tot f3 of 1 dag; M. N„ te Breda, tot f 5 of 3 dagen; P. Q., te St. Philipsland, tot/1 of 1 dag; J. v, G., te St. Maartensdijk, tot f 0.50 of 1 dag M. W. H., te St. Maartensdijk, tot f3 of 3 dagen W. S' Czn., te Tholen, tot fl boete of 3 dagen en C. v. D., ook te Tbolen, tot 3 dagen gev. Allen in de kosten, De rechtbank te Dordrecht heeft N. de Ko ning uit Gorinchem verwezen naai' den procureur- generaal bij het hof te 's Hage, ter zake van diefstal en moord op mejuffrouw Monshouwer te Gorinchem. Heden morgen was te Vlissingen de melkboer J. Mathjjssen bij den ingang der voormalige Duinpoort, toen door een onbekend toeval een der wielen van zjjn tweewielakar van de as liep en het paard daar door schichtig werd. In dolle vaart rende het de Noordstraat in terwjjl M., die achter de kar liep en de teugels om beide handen had geslagen voorover viel en over de straat werd medegesleept. Eerst aan de Krommenelleboogsteeg mocht het gelukken het paard tot staan te brengen. De melk boer, hoewel verschrikt en aan een hand en een heen geschramd terwijl zjjne kleederen gehavend waren, is er betrekkeljjk goed afgekomen. Toen men hem vroeg waarom hij de teugels niet had losgelaten antwoordde hjj dat dan het ongeluk veel grooter had kunnen worden daar op dien tjjd .de straten vol kinderen zjjn, die naar school gaan. De man verdient dus zeker lof voor zjjn zelfop offerende daad. Als een gevolg van het vroeger te does ingediend adres aan den minister van waterstaat zullen aldaar in het vervolg des Zondags slechts drie maal brieven besteld worden. Vroeger geschiedde dit vijfmaal. Te Schiedam is op ruim 94jarigen leeftijd overleden de oud-strijder van Waterloo, Cornelis Koorengevel. Onder Napoleon maakte hjj dej} veldtocht naar Rusland mede.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1