126' J aargang. 1883. Zaterdag 26 Mei. K T. SI FEUILLETON. Middelburg 25 Mei. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. Landbouw. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. O MIDDELBURGSLHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der PeIjl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Een aantal banketbakkers in ons land kloppen weer eens aan de bureaux van de ministers van justitie en binnenlandscbe zaken om wijziging der drankwet te verzoeken. Volgens de bepalingen dier wet mag na 1 Mei 1884 geen sterkedrank in bet klein meer ver kocht worden in een localiteit waarin eene andere winkelnering wordt uitgeoefend. Zij ver zoeken nu zoodanige wijziging der wet dat de laatste zinsnede van art. 28 der drankwet niet toepasselijk zij op die banketbakkers en confiseurs, welke als zoodanig op 1 Mei 1881 waren gepa tenteerd, krachtens de drankwet vergunning heb ben bekomen en sedert het banketbakkers- en confiseursbedrijf zijn blijven uitoefenen. Zij gronden hun verzoek o. a. op de bewering dat toch het bekende en uitgesproken doel dei- wet is het misbruik van sterkedrank, van den jenever als volksdrank, tegen te gaan, zoodat de winkels der banketbakkers (waar zelfs geen jene ver te bekomen is) en waar de mindere klasse niet komt, geheel liggen buiten den kring dei- bedrijven waartegen de wet gericht is. Wij gelooven en hopen dat de heeren weinig succes op hun verzoek zullen hebben. Het eenigs- zins aristocratisch standpunt dat de verzoekers innemen is wel eigenaardig maar daarom toch niet juist en zij vergeten dat, wordt aan hun verlangen tegemoet gekomen, het ontstaan van vermomde tapperijen weêr in de hand wordt ge werkt, want al wordt er in hunne winkels nu geen jenever door hen verkocht, het opheffen der bewuste bepaling zou wel eens aanleiding kunnen geven dat het dan wel geschiedde, en, zij het dan ook dat hunne localiteiten niet bezocht worden door de mindere klasse, zij toch aanleiding kun nen geven tot schandelijke misbruiken, die, hoewel misschien in eenigszins fijner vorm, toch geheel tegen de bedoeling der wet zijn. En nu die wet slechts kort in werking is zou den wij het gevaarlijk vinden haar weêr te wij zigen alleen om niet de belangen van enkelen te benadeelen, terwijl toch zoovele anderen door haar in hunne inkomsten wel worden getroffen. Alles te zamen genomen schat de Standaard de winst, door de anti-revolutionaire partij bij de verkiezing voor de provinciale staten behaald, op ruim vijf en twintig a dertig nieuwe zetels Friesland handhaafde zijn roem, Zuid-Holland bleef tegenvallen en in Utrecht was men minder gelukkig dan men gehoopt had. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentiewaaruit blijkt, dat onze Zwem en Badinrichting Maandag a. s. wordt geopend. Wij doen dit gaarne ter wille van eene inrichting, die gezondheid, kracht en levenslust bevordert en daarom aanspraak mag maken op de ondersteu- 0EKIJïmEBÏlï«. dook James Payn. HOOFDSTUK XVI. ICen onzelfziiclitig-e bondgenoot. Dit zeggende haalde de heer Garston een pak papieren van een plank, en nadat hij het stof er afgeblazen en het roode bandje losgemaakt had, begon hij zich in den inhoud te verdiepen, 'tgeen voor Frenna het teeken was dat zij kon heengaan. Kit wachtte baar in den tuin op. »Wel mijn arm zusje", begon hijhaar teeder omhelzende, »gj hebt het van daag hard te ver antwoorden gehad, ik hoop dat het nu uit is." Neen Kit, neen", antwoordde zij verdrietig, »papa heeft besloten om mevrouw Medway te vervolgen. »Tut, tut, de wereld is geen parlement, waar alles bij besluiten geregeld wordt. Volgens de wet heeft hij geen enkel bewijs, noch ten op zichte van de vrienden op de Terp, noch ten opzichte van Abel. Dat zal hij zelf ook wel inzien, als hij tot bedaren komt, en hij zal dan de ^aakwel laten rusten." ning van alle weidenkenden. En wij doen het te liever, nu door het bestuur aan eene lang gevoelde behoefte is tegemoet gekomen. Het aantal kleed kamers namelijk is met tien vermeerderd, dus gebracht op 24, Het is een heugelijk verschijnsel, dat steeds meerderen het zeer wenachelijke van onze Ziveminrichting blijken in te zien. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedu rende de 2" helft der maand April 1883. WedeN. A. Brouwer, Klasvon en J. Renier, allen te Amsterdam, wede S. de Graaff, te Rotterdam, P. Tjebbes, te Stanley. Vlissingen» 25 Mei. Als vervolg op het bericht over het gisteren alhier gehouden concours kunnen wij nog melden dat de tweede zijvogel is afgeschoten door den schutter M. van Wingen te Oudelande, terwijl de prijs, door den heer A. Smit beschikbaar gesteld, niet werd behaald. Volgens de gemaakte voorwaarden blijft die prijs thans aan de handboogschutterij de Eendracht alhier, om later verschoten te worden. Door het muziekgezelschap Ons Genoegen is heden avond eene serenade, met fakkellicht, ge bracht aan de heeren J. W. C. Beker en J. W. Fransen van de Putte benoemd tot officieren a la suite, bij de schutterij alhier. Namens den koning, is door den minister van waterstaat, handel en nijverheid, aan de kon. maatschappij de Schelde te Vlissingen, tot weder- opzeggens vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik eener electrische geleiding ter verbin ding van de woning van haren directeur en die van hare commissarissen met hare kantoren, alle aldaar. De St. Ct bevat een kon. besluit, houdende nadere bepalingen omtrent het vervoer van voor werpen der pakketpost. Daarbij is bepaald da voorwerpen van de pakketpost, die bij verzending van de eene binnenlandsche plaats naar de andere over vreemd grondgebied vervoerd moeten worden, hij het uitgaan aan het laatste kantoor der in voerrechten en accijnzen worden gepakt in kisten of manden, door hef bestuur der posterijen te verstrekken. Deze kisten of manden worden door de ambte naren van dat kantoor verzegeld en bij de weder- aankomst in Nederland onder die verzegeling vrij ten invoer toegelaten. Voorts bevat de St. Ct een kon. besluit, houdende aanwijzing der gemeente Roosendaal als losplaats en kantoor van betaling bij invoer van ruwe suiker en basterden met spoorwagens en langs den Rijn en de Schelde, en een kon. besluit tot wijziging van sommige bepalingen van het kon. besluit van 10 Jan. 1881 (St. hl. n°. 2) houdende uitvoering van art. 5 der wet van 25 Mei 1880 (St. hl. n°. 18), tot instelling eener rijkspostspaarbank. Het Vaderland verneemt, dat Dinsdag jl. aan Frenna schudde het hoofd. >Ik heb hem nog nooit zoo boos gezien, Kit, en het ergst is dat de arme Abel al opgepakt is. Toen hij mij dat zei meende ik het van schaamte te besterven." »Wat zijt ge toch teergevoelig, Frenna lief; maar dat weet ik al lang", zei hij vleiend. »Stel u echter gerustAbel zit evenmin1 in den toren als gij of ik. Dokter Meade is borg voor hem ge bleven." „Maar hij zal toch in de gevangenis moeten." Wel neenhij blijft vrij met borgstelling, tot aan de zitting en dan trekt de ouwe zijn aanklacht in. Hij zal geen goed geld naar kwaad geld gooien, daar kunt ge van op aan." »0! Kit, denkt ge heusch dat het zoo zal afloopen? Wat zou ik dankbaar zijn. Denkt gij dat papa, al is hij overtuigd van Abels schuld, er niets verder aan doen zal, omdat hij geen bewij zen heeft >Ja, Hij heeft niets om zich op te beroepen dan dat bankbiljet van Lucy. Als hij niet zoo verwenscht haastig was geweest, zou alles nu reeds uit zijn." »En wat is er dan niet uit?" »Wel, dokter Meade heeft Tennant verzocht om een akte van beschuldiging wegens laster op te makendaar heeft de ouwe zich aan blootge steld en de vraag is, als de zaak voorkomt, of het raadzaam is om erop in te gaan of niet. De dokter is geen man om gering te achten." »Dat lijkt nog het ergst van alles." »Het is heel erg en het moet op de een of het departement van justitie een samenkomst heeft plaats gehad van de ministers van binnenland sche zaken en justitie met den heer Nabaraouij Bey, president van een gemengde rechtbank in Egypte, en dat daarbij gebleken is, dat de Egyp tische regeering er veel prijs op schijnt te stellen, eenige rechterlijke ambtenaren, hetzij leden der gerechtshoven, der rechtbanken of van het open baar ministerie, aan de Egyptische hoven van appèl en rechtbanken aldaar te verbinden, hetzij voor den tijd van vijf jaren of langer. De bezoldiging aan het lidmaatschap van het hof van appèl te Kaïro verbonden, bedraagt 25,000 frank per jaar. Bij ontslag na vijf jaren wordt deze som nog eenmaal bij wijze van pen sioen uitgekeerd. Een verblijf van 25 jaren geeft aanspraak op een jaarljksch pensioen ten bedrage van het halve traktement. A.an het departement van justitie bestaat gele genheid omtrent de voorwaarden nader in kennis te worden gesteld, ook ten opzichte van die, welke op de rechtbanken betrekking hebben. Door de kiesvereeniging Arnhem, te Arnhem is tot candidaat voor de a. s. verkiezing voor de tweede kamer in plaats van het aftredend lid, den heer Kool, die, zooals men weet, niet meer in aanmerking wenscht te komen, gesteld den heer mr H. C. Verniers van derLoeff, lid van den raad van state, oud lid der tweede kamer, die de candidatuur heeft aangenomen. In de kiesvereeniging Eendracht maakt Macht te Groningen is langdurig over mr Van Houten gesproken, doch het einde der beraadslagingen was dat deze met groote meerderheid 31 van de 46 stemmen weder candidaat is gesteld. De Nederlandsche toonkunstetiaars-vereeniging, opgericht in Mei 1875, zal hare achtste jaarlijksche algemeene vergadering en daaraan verbonden muziekuitvoeringen houden te Breda, in het ge bouw Concordia de algemeene vergadering op Zondag 3 Juni 1882, des middags te 12 uren. Onder de te behandelen punten komt o. a. dit voor Is het niet de roeping der N. T.-V., om de A-ichting aan te wijzen voor het volkszangonder wijs; welke methode is daarbij door haar aan te hevelen, en welke middelen staan haar ten dienste om daarop invloed uit te oefenen? Onze koning heeft als groothertog van Luxem burg aan vele gevangenen vermindering of ont heffing van verdere straf verleend. Donderdagavond had er op het raadhuis te Luxem burg een schitterend bal plaats. Met gejuich werden HH. MM. bij hunne komst op het plein voor het raadhuis begroet. Zij zijn nu weer vertrok ken naar Berg, waar zij tot 1 Juli zullen blijven. Z. M. heeft de vestingwerken bezichtigd, en na dat bezoek, ook op grond van de rapporten en andere stukken van de groothertoglijke regeering hij rescript, gedagteekend Wolferdange 22 Mei, andere manier voorkomen worden. Ik veronder stel dat alle gemeenschap tusschen ons en de Duiventil afgesneden is of althans onder de roos voortgezet moet worden." »Neenpapa zei dat hij er niet tegen had dat gij en ik net deden als of er niets gebeurd was." Kit glimlachte spottend: Hij denkt den vijand in den slaap te overrompelen, nu des te beter voor ons." „Frank zal ons zeker ter lijde staan. Hij kent onze positie zoo goed." >Dat zal geen verschil maken, Frenna lief, in zijn vete tegen den ouwe. De dokter en zijn zoon zullen hemel en aarde bewegen ter wille van Rachel en om Abel in zijn eer te herstellen. Ik voor mij ben geen lieveling van Frank en een verzoek van mij zou eer kwaad dan goed doen waarlijk Frenna, in de gegeven omstandigheden meer kwaad", voegde hjj er veelbeteekenend bij, »en toch is het van het hoogste belang dat zj die aanklacht intrekken." »Maar als gij hem niet kunt overreden, Kit?" »Dan moet gij het beproeven; het zal na- tuurljjk hoogst onaangenaam voor u zjn; veel erger dan iets wat gij nog ooit ondervonden hebt, misschien." »Ik zal doen wat noodig is, Kit, en wat in mijn vermogen ligt" zei zij kalm. »Dat is gesproken zooals zulk een dapper meisje als gij zijt betaamt" sprak hij, zijn hand op haar schouder leggende. »Uw invloed is daar onweerstaanbaar. Het eenige wat mij in dien verklaard ten volle hierover tevreden te zijn. Art. 5 van het Londensche tractaat betreffende de ontmanteling der vesting, en de bedoelingen van de hooge contracteerende partpen zijn eerljjk nage komen. De koning-groothertog heeft den minister van staat opgedragen van dit rescript kennis te geven aan de mede-onderteekenaars van bedoeld tractaat. De algemeene toestand van H. K. H. prinses Marianne is iets beter. raad van adel. Benoemd tot lid van den hoogen raad van adel jhr. C. A. Sypesteyn, oud-gouverneur van Suriname en oud-lid van gemeld college, te 's Gravenhage. schutterij. Bij de rustende schutterij in Zeeland, op verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. F. J. F. M. Walter, als kapitein bij het 5e bat. geneesk. dienst. Benoemd tot tijd. off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht de heer dr. H. Schobinger, arts te Basel. Benoemd tot apotheker 2e kl. bij het pers. van den geneesk. dienst in N. I. J. Haak, apotheker te Zwolle. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. hel. enz. te Stadskanaal (Onstwedder gedeelte) M. Buring, verificateur 3e cate. voor den act. dienst derzelfde mid delen te Amsterdam te Maurik c. a. D. N. Houwing, ontv. te Ossendreoht c. a.te Makkum c. a. J. H. Roggenkamp, ontv. te BelliDgwoldevoor het kantoor Ouderkerk a/d IJssel c. a. (residentie Lekkerkerk), L. W. Van der Kuyp, ontv. te Waardenburg c. a. leger. De militaire student voor den geneeskundigen dienst der zeemacht W. De Booy wordt ter zake van ongeschiktheid voor den militairen dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol uit die betrekking ontslagen. Tot onderwijzer aan de openbare school te Oud- Beierland is, tegen eene jaarwedde van f 650, benoemd de heer De Kater, te Middelburg. Een leeraar der H. B. school te Yenlo moet eenigen tijd geleden tegenover zijn leerlingen het bestaan van God in twijfel getrokken hebben. Het Venl. Wbl. verneemt, dat de commissie van toezicht dier school een aanklacht heeft ingediend tegen dien leeraar bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, waarop de leeraar voor twee maanden geschorst is. De heer C. J. Lammerink, pred. te Sluis, heeft voor het beroep naar Standaardbuiten bedankt. De vicaris capitularis van het bisdom te Haarlem heeft tot assistent te Middelburg benoemd den heer J. F. G. Boede. Westelijk ïeeawsch Vlaanderen» 24 Mei. Onze hoveniers klagen. Uien, salade, in éen woord alle kleine planten groeien bitter stijven Frank aanstaat is zijn bewondering voor u. Gij behoeft slechts te zeggendoe het niet en mits gij hem niet verboden hebt om u te aan bidden zal hij gehoorzamen." »Frank Meade is een fatsoenljjk man, Kit en gij moogt niet den gek met hem steken," ant woordde Fenna koel. »Ik stak alleen den gek met zijn pretensies", hernam hij vriendelijk, »het zon toch wel wat heel erg zijn indien die pedante, wetenschap pelijke kwast in ernst de oogen tot mijn Frenna durfde opheffen." „Het zou veel te erg zijn", antwoorde zij bitter. »0 I Kit, Kit met al uw knapheid, al uw beminnelijkheid, wat heb ik dikwijls gewenscht, gebeden »Dat moet toch al lang geladen zijn", viel hij haar lachend in de rede, »toen gij nog een blinddoek voor de oogen hadt." „Misschien", sprak zj droevig, »maar ik was gelukkiger voor gj dien wegnaamt en Frank en Mark zijn ook gelukkiger dan gj." Ongetwijfeld en zeer verklaarbaarzj zijn rjker en hebben een aangenamer tehuis. Frank zal wel is waar nooit veel fortuin hebben en ook niet verdienenhj is ongeschikt om hoog te vliegen. Het zou mj zeer spijten indien gj u aan hem vergooidet, Frenna." Gij behoeft niet bang te wezen, Kit, ik ben niet vrj om te trouwen. Ik heb iemand om voor te zorgen die veel zorg vereischt en diea ik niet aan zjn lot kan overlaten." I l

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1