Laatste Berichten Onderwijs Kerknieuws. Marine en leger Rechtszaken. Gemengde Berichten. Staten-generaal. Verkoopingen en aanbestedingen. De heer M. meent dat de proeven met het oog op de gevraagde 30 millioen wel hadden behooren te worden genomen, nu alleen bij slagen betaling werd gevraagd. Hij deelt verder mede dat het werktuig nu door het Belgische gouvernement te Nieuwpoort wordt beproefd, waar de ingenieur De Cazenave, gewezen directeur der Panamawer- ken, zich er mede bemoeit. Evenals er te Parijs eene Nederlandsche veree- niging bestaat, is te Amsterdam eene Fransche vereeniging opgericht, ten doel hebbende jonge lieden uit Frankrijk hier voort te helpen en be hoeftige Franschen te ondersteunen. President der vereeniging is de heer Bour, ingenieur, vice- president de heer Brun, predikant. Mej. D. C. Kappers te Brouwershaven heeft de benoeming tot onderwijzeres aan de open bare school te Stolwijk aangenomen en voor die te Brandwijk bedankt. Te 's Heerenlioek is tot predikant beroepen de heer Gr. J. van Hemert, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Zeeland, wonende te Tuil in de Betuwe. -- Tot predikant bij de hervormde gemeente te Cortg-ene is beroepen de heer J. Wisse, predikant te Garijp, (Friesland.) Zr. M". schroefstoomschip Leeuwarden, komrnan- dant kapt. ter zee Van Woelderen, van Batavia, is heden ter reede van Nieuwediep aangekomen. Heden deed de arrondissements-rechtbank alhier uitspraak in de sedert 1879 aangevangen proce dure van de wed. D. en C. D., als eischers, tegen den commissaris des konings in deze provincie qq., als gedaagde, waarin de eischers van den rechter de uitspraak verlangden dat zeker voetpad onder de gemeente Zaamslag zou worden verklaard ten onrechte te zijn gebracht op het algemeen tableau der voetpaden, met veroordeeling van den commissaris der konings qq.tot doorhaling, en tot vergoeding van kosten, schaden en interessen, door zijne onrechtmatige daad aan de eischers berokkend. Nadat de ook tegen de gemeente Zaamslag dooi de eischers ingestelde vordering niet-ontvankelijk was verklaard en een door de rechtbank gewezen interlocutoir vonnis, waarbij de gedaagde qq. tot het leveren van getuigenbewijs werd toegelaten, in appel bij arrest van het gerechtshof te 's Gra- venhage was bevestigd zoomede de voorziening in cassatie tegen dat arrest was verworpenhad het getuigenverhoor voor de rechtbank plaats. De zaak werd vervolgens bepleit, waarbij mr Vlie- lander Hein, advocaat te 's Hage, voor de eischers en mr W. A. van Hoek voor den gedaagde qq. optraden. Bij vonnis van heden werd, overeenkomstig de door het O. M. genomen conclusiën, door de rechtbank beslist dat het bedoelde voetpad terecht op het tableau is gebracht en mitsdien aan de eischers hunne vordering ontzegd met hunne ver oordeeling in de proceskosten. Kantongerecht te Middelburg. Dinsdag ïijn veroordeeldA. J. B., te Middelburg, wegens het werpen met sneeuw, tot fl boete of een dag gev. P. B., te Kitthem, wegens, het zouder daartoe recht te hehben, gaan op een stuk grond in den tijd dat die grond bezet was met rijpende vruchten, tot f 3 boete of een dag gev. A. B., te Middelburg, wegens het als opkooper van lood, tin en andere oude voornerpen aldaar niet in zijn register opteekenen de Lameu enz. aan wie is verkocht, tot f3 boete of een dag gev. J. S., te Middelburg, wegens het maken van nachtelijk burenge- «O ja! Ik zie het duidelijk genoeg op het kaartje geschreven. Zij heeft zoo lang zij hier in huis geweest is alle gelegenheid gehad om haar geheugen op te frisschen." «Waarlijk papa, ik heb niet meer op het kaartje gekeken," zei Frenna eenvoudig. «Het maakte mij al akelig genoeg als ik er aan dacht." „Duszijtgij bepaald zeker dat het nummer op het bankbiljet met dat op de strook overeenkwam „O jaIk vrees althans dat er op dat punt geen vergissing kan bestaan. Hier is de lijst van de vermiste banknoot en hier is het nummer waar ik een kruisje bij gezet heb28828." „Maar het nummer van Lucy's banknoot is 28882" zei mevrouw. „Het is al heel zonderling „Zeer zonderling," zei mijnheer Garston met een boozen lach, „men zou zeggen dat het heksen werk is." „Ik heb het lijstje zelf niet bekeken," zei mevrouw tot den dominé, zonder op die hatelijk heid te letten, „daar Maud en Frenna er zoo zeker van waren en ik het natuurlijk niet voor mijn pleizier zou doenmaar als er een misgreep heeft plaats gehad dan hebben wij alle reden om dankbaar te zijn." „Men begaat soms misgrepen, waarvoor men alles behalve reden tot dankbaarheid heeft", zei de procureur dreigend. «Er zijn misgrepen en misd a d e n." «Ongetwijfeld", viel de dominé bedaard in, «er zijn schelmstukken van landverraad en man slag zonder voorbedachten rade en nog honderden misdrijven, die met dit geval niets te maken hebben. Het is mij nu duidelijk dat de vergissing ontstaan is door de overeenkomst in de cjjfers, ofschoon zij anders geplaatst zijn." «Dat is het ongetwijfeld geweest", zei me- rucht, tot f5,50 boete of een dag gev. J. K., wed J. J., te Koudekerke, wegens het als ouderhoudsplicbtige van een voetpad niet behoorlijk in dat onderhoud voorzien tot f 2,50 boete of een daï gev. En verder wegens overtreding van de verordening op de publieke huizen te Middelburg of te Vlissingen G. de K te Middelburg, tot twee boeten van f5 of 2 dagen gev. D. K., te Vlissingen, tot f3 boete of een dag gev. A. H., te Vlissingen, tot twee boeten van f 6 of 3 dagen gev. H. V., wed. A. B., te Vlissingen, tot eene gev. van 3 dagen. T. C. G te Middelburg, tot eene boete van f 5 of 2 dagen gev. en eene boete van f 10 of 3 dagen gev. J. M., te Vlissingen, tot vijf boeten van f6 of 2 dagen gev. M. v. d. V., te Middelburg, tot eene boete van fa of 2 dagen gev. en eene boete van f10 of 3 dagen gev. Voorts is vrijgesproken C. de B., te Abeele, beklaagd van het opbrekeu der bestrating te Middelburg, zonder vergunning van Burg. en Weth. Dinsdagochtend deed de rechtbank te Arn hem uitspraak in zake de rustverstoringen in Yenendaal. De vijf eerste beklaagden werden geheel vrijgesproken en de zesde en zevendedie van een gedeelte van het hun ten laste gelegde werden vrijgesprokenwerden veroordeeldde zesde tot 21 dagen en de zevende tot 42 dagen gevangenisstraf. Gisteren morgen te 11.35 kwamen per extra- trein de leden van den raad van toezicht der M* t. Expl. van St.sp. hier aan, om na eenige minuten toevens naar Vlissingen door te stoomen Te 12 uren daar aangekomen, werd, na afloop eener inspectie, te 1.32 de terugreis naar Breda aanvaard. De collecte, gisteren door de leden van den gemeenteraad van Houdeherke aan de huizen gehouden voor de noodlijdende visschers, heeft opgebracht de som van 99 gulden, waarvan 60 aan de commissie te Moddergat en Paesens en 30 aan die te Urk zal worden overgemaakt. Te Ellemeet lieten de ouders V. d. V. hun 4jarig kind alleen. De kleine ging de kachel aanleggen en gebruikte daarvoor petroleum. Toen alles gereed was sloeg de vlam uit de kachel en kwam in aanraking met de kleederen van het kind, dat ernstige brandwonden bekwam waaraan liet is gestorven. Niet de Amsterdamsche Rijtuigvereeniging, maar de Rijtuigmaatschappij aldaar exploiteert volgens een nadere mededeeling in het Nieuws van den Dag de vreemdelingen op zulk een schrikbarende wijze. Te Gellicum heeft Maandag avond een hevige brand gewoed, die vijf woningen in de asch legde. Zes huisgezinnen zijn van hunne woningen be roofd. Van de inboedels werd niets gered. Twee menschenlevens zijn te betreuren, een derde per soon kreeg zeer gevaarlijke brandwondenmen vreest voor zijn leven. In de vlammen kwamen nog om een kalf en een zeug met elf biggen. Omtrent de oorzaak is nog niets met zekerheid bekend. Op de Amsterdamsche tentoonstelling worden nu en dan personen gearresteerd die diefstal plegen of zich op ongeoorloofde wijze toegang verschaffen. De jeugdige bevolking uit het kamp der Suri- naamsche inboorlingen aldaar is ingeënt. In een trommeltje, behoorende tot de nala tenschap van Magniota Meijer, de vermoedelijk vermoorde huishoudster van den gefailleerden leer handelaar J. M. te Onderdendam is aan bankbil jetten, goud- en zilvergeld gevonden een som van 2100. De publieke opinie, dat er nog iets ge vonden zou worden, heeft zich dus in zoover niet vergist. In hoever dit aanleiding zal geven om licht te verspreiden over de zaken betreffende de bankbreuk en den moord, zal wellicht nader blijken. De werkstaking onder de scheepsoptuigers in de fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam was Dinsdag nog niet geëindigd. Maandagavond hadden eenigen zich verzameld voor de woning van den directeur en tusschen enkele Amsterdamsche en Engelsche werklieden kwam 't zelfs tot feitelijkheden. Dinsdag hebben de werkstakers in optocht dooi de stad gewandeld met een bord waarop te lezen stond Weg met de Engelschen, Leve Holland Ging eerst alles ordelijk toe, later werden de arbeiders wat luidruchtig en werden een paar hunner gearresteerd Zie laatste berichten). In de gemeente Deil is bij de laatste inlij ving van miliciens een jonkman, die door broeder- dienst reden van vrijstelling had, bij vergissing ingelijfd. Niet door vergissing van het slachtoffer of zijne familie, want de reden van vrijstelling was te bekwamer tijd en te gelegener plaatse op gegeven. Dit juist maakt de zaak zeer belangrijk. Immers de vraag moet rijzen of de jongeling, die buiten zijne schuld ten onrechte werd ingelijfd, nu ook ingeljjfd moet blijven. Deze rechtsvraag is van gewicht en trekt veler aandacht. Een gewoon menseh zou daarop anders dadelijk en stellig neen antwoorden en den jongen man weêr naar huis zenden, maar nu de rechter zich ermede bemoeien moet bestaat er alle kans dat de jonkman zijn tijd uitgediend heeft en met groot verlof naar huis gezonden is, voor dat eene rech terlijke beslissing zal gevallen zjjn. Dezer dagen werd in een advertentie onder den titel „Geldleening" aan ieder, die 100 bezit, een winst van 50 's weeks beloofd. Adres te Parijs. Een der lezers van het Handelsblad, die het fijne wilde weten, schreef naar Parijs en kreeg een brief in het Hollandsch terug van een Ne derlander, naar het blad meent vroeger in Friesland gevestigd, waarin wordt gemeld, dat het gelukt is door nauwkeurige volging van het spel van de speelbank te Monaco „zeker punt te vinden, om per dag met ƒ100 tien gulden winst te maken" Het geheim zelf wordt dan voor 50 aangeboden, en de bezitter is zelfs bereid voor anderen de vrouw. «Ik herinner mij nog dat ik de meisjes op de drie achten en twee tweëen gewezen heb." «Juist", zei mynheer Penrijn, met het wel gevallen van iemand die een moeielijk raadsel heeft opgelost, «de jonge dames waren zenuwach tig en geschokt en zagen natuurlijk het eene nummer voor het andere aan. Ik hoop dat mijn heer Garston, als hij er goed over nadenkt, de zaak net zal inzien als ik en ik hoop tevens dat ik er bij mag voegen, even bljj zal zijn." zaak uit te voeren, en voor elk aandeel van 100 hem toegezonden, zes dagen per week „te werken" voor zijn moeite rekent hij dan 1/3. Het kan inderdaad een uitnemende geldwinning" worden voorden inzender der advertentie. Wordt vervolgd.) De Fransche regeering heeft door bemiddeling van het Fransche gezantschap in Rome een schil derij van Rafaël gekocht voor 200,000 franken Apollo en Mars. Het stuk werd in 1850 door Morris Moore voor een spotprijs gekocht, wijl de kenners in het Britsch museum het niet voor een werk van Rafaël hielden. Parijsche kunstenaars evenwel beweerden, dat de teekening van den grooten meester is, de uitvoering van zijn leer lingen, en het geheel wel waard was om eene plaats in het Louvre in te nemen. In een zeep- en oliefabriek te Turijn is Zondag een stoomketel gesprongen. Drie personen, waaronder een der directeuren der fabriek, werden oogenblikkelijk gedood. Drie welbekende inge nieurs, de heeren Elia, Ceresole en Aynard werden zwaar gewond. De koning en de koningin van Portugal zijn in Madrid aangekomen. Zij werden door Alfonsus en zijne gemalin aan het spoorwegstation ontvangen. Ook de infantes, de leden van het kabinet en de stedelijke overheden van Madrid waren tegenwoordig. De ontvangst was zeer hartelijk. Abd-el-Kader is dood. Abd-el-Kader was een dier Mohamedanen, die al de onwrikbare vaderlandsliefde bezat van die oude helden uit de Arabische legenden, welke zoo zeer verschilden van de tegenwoordige hoofden, die tusschen de mo derne beschaving en den Koran staan. Abd-el- Kader had te worstelen tegen den vreemdeling, en tegen Turkije, welks suzereiniteit hem drukte. Hij had getrouwe soldaten die bijzonder aan hem ge hecht waren, maar wat was hunne militaire orga nisatie vergeleken met die der Franschen Tevens beproefde hij zijn land te beschaven door kanalen te graven, het wegen en postdienst te geven, en een geregeld belastingstelsel. Abd-el-Kader werd overwonnen, «getemd werd de leeuw" zooals Ter Haar in zijn bekend gedicht zegt. De Algerijn- sche grond werd voortaan Fransch, en de held verbannen. De Emir der woestijn was even groot door zijn moed als door zijn karakter. En aan het graf van een groot man past het hem de eer te geven die hij verdient. Het plan tot het maken van een tweede scheepvaart-kanaal tusschen de Middellandsche Zee en de Roode Zee, wordt, hoeveel bezwaren van politieken of technischen aard men ertegen inbrenge, door de ontwerpers met hunne voor standers in Engeland bij voortduring met de meeste nauwkeurigheid onderzocht. Nadat was afgezien van het voornemen het kanaal te graven van Alexandrië over Caïro en Tel-el-Kebir naar Suez, heeft zich een comité gevormd, dat aan een water weg door Palestina, van Acra tot Kaluat-el-Ak- bah, de voorkeur geeft. Aan het hoofd dezer onderneming staat, naar men zegt, de hertog van Marlborough. Tot het maken van dit Palestina- kanaal is in de eerste plaats het aanleggen van een waterweg, ter lengte van 25 Engelsche mijlen, van Haifa (aan de zeehaven van Acra) door de vlakte van Asdraelon naar het dal van den Jor- daan. Dit kanaal moet 200 voet breed en 20 voet diep zijn. Ter verbinding van de Doode met de Roode Zee wordt een 20 mijlen lang kanaal ontworpen, dat loopen zal van de baai Akaba tot de Doode Zee. Gelukt het maken van deze verbinding, dan zou men van de Roode tot de Middellandsche Zee een binnenmeer hebben, 200 Eng. mijlen lang, drie tot tien mijlen breed en diep genoeg om de grootste schepen op te nemen. De eventueele bedenking, dat zulk een onderne ming het gevoel van vele Christenen zou kwetsen die »het heilige land" in zijne tegenwoordige ge daante wenschen behouden te zien, trachten de ontwerpers te ontzenuwen door te verwijzen naar Ezechiel XLVII, 10 waar voorspeld wordt, dat er eens in de woestijn een groot meer zal wezen, waarin de visschers van Engedi tot Eglaim hunne netten zullen uitwerpen. De in die streken ge vestigde Arabieren zullen een millioen pond ster ling krijgen als schadevergoeding voor het grond gebied dat zij moeten afstaan. Axel. De heer P. Stroecken, hoofd dei- school aan de veerstraat te Stoppeldijk, is als zoodanig benoemd te Overslag. Amsterdam. De werkstakers zijn heden in optocht naar het stadhuis gegaan. Vier woord voerders werden bij den burgemeester toegelaten en beklaagden zich over bevoorrechting der En- gelsche werklieden. De burgemeester beloofde eene poging bij de directie te zullen aanwenden om de quaestie minnelijk op te lossen. Heden avond te acht uren zullen de woord voerders der werkstakers met den directeur der maatschappij, den heer Van der Made, en den burgemeester ten stadhuize confereeren en zal beproefd worden de zaak minnelijk op te lossen. De gemeenteraad besloot tot den bouw van een nieuw gymnasium voor 400 leerlingen op gemeen tegrond aan de Weteringschans tegenover het kerkgebouw der Vrije gemeente. Tweede kamer. De kamer besloot heden omtrent het adres, ingediend door den heer Van Vlijmen, betrekkelijk de onregelmatigheid van den bouw der koninklijke stallen, om inlichtingen van regeeringswege te vragen. Omtrent een nader adres tót invoering van den leerplicht besloot zij tot nederlegging daarvan ter griffie na een protest van den heer Clercx, die, overeenkomstig een vroegere conclusie, bleef vol houden dat leerdwang tot slavernij leidt voorden huisvader. Bij de behandeling van eenige wetsontwerpen van minderen omvang deelde de heer Heemskerk mede dat een wetsontwerp, inhoudende maatre gelen betrekkelijk het vervoer en de fabricatie van buskruit en andere onplofbare stoffen reeds bjj den ministerraad in behandeling is- Aan den heer Keuchenius verklaarde de minister dat hij blijft hechten aan wettelijke bepalingen betrekkelijk de raccine, hetgeen de heer Keuche nius aanleiding gaf tot de verklaring dat hij in die richting het ministerie niet zal kunnen steunen. Na verwerping, met 40 tegen 29 stemmen, van eene motie-Van Houten tot uitstel der behandeling van de onteigeningswet voor de nieuwe straat te 's Gravenhage, opdat de raad gelegenheid krijge te overwegen of niet eene onteigening op breeder schaal wenschelijk is, werd dit ontwerp aangeno men met 52 tegen 16 stemmen. Een wetsontwerp tot regularisatie, wegens voorschotten aan Indië, werd verworpen met 38 tegen 24 stemmen, omdat dit onnoodig werd geacht. Schiedam. Bij de provinciale herstemmin gen in dit district zijn de liberalen gekozen. Te Ridderkerk en te Alphen hebben de kerkelijken gezegevierd. Alexandrië. De minister van binnenlaud- sche zaken is door Khavri vervangen. Moskou. Na den intocht ging het keizer paar naar een klein slot in het zuiden der stad om den vastentijd in afzondering door te brengen. De keizer werd overal met geestdrift begroet. Heden heeft de wijding van het rijksvaandel plaats. TWEEDE KAMER. Boven de Indische begrooting voor 1881 zijn verscheiden credieten geopend tot een min of meer belangrijk bedrag. Genoemde begrooting, reeds vroeger tot bestrij ding van de veepest met ƒ4,200,009 verhoogd, heeft door deze credietopeningen opnieuw een aanvulling van 5,174,870 ondergaan. Uit de toelichtingen blijkt echter dat onder laatstge meld bedrag een som van 354,000 wegens ver plaatsing van bezwaar is begrepen, welke op an dere posten ongebruikt is gebleven, terwijl 798,300 wegens collecteloonen en aanmaak en transport van zout grootendeels door meerdere baten vergoed zijn, en 494,145 wegens voor schotten later weer in 's lands kas zijn terugge vloeid of zullen terugvloeien. Van de overige ƒ3,528,425 strekten ƒ300,000 ter verdere voor ziening in de uitgaven tot bestrijding van de vee pest, 140,000 tot beteugeling van de in West-Java geheerscht hebbende koorts-epidemie, ƒ1,476,000 tot dekking van uitgaven ten laste van de be grootingen voor oorlog en marine, welke als een gevolg van den oorlog met Atjeh kunnen beschouwd worden, en het overige, ad 1,612,425, hoofdza kelijk tot aanvulling van artikelen, die met uit gaven zijn bezwaard, waarop tijdens de samenstel ling der begrooting niet was te rekenen, of waar van de raming, wegens onbekendheid met de uitkomsten van de onmiddellijk voorafgaande jaren, niet meer geëvenredigd was aan de behoefte. Om laatstgenoemde reden zijn bv. alleen de posten voor het onderhoud van gevangenen en voornon- activiteits-tractementen, wachtgelden, pensioenen en gagementen met bijna een millioen verhoogd moeten worden. De minister van koloniën deelt bij deze gele genheid mede, dat het nadeelige saldo van den dienst van 1881, bij de begrooting op 2,068,606 geraamd, doch in de bijlage bij de begrooting voor 1883 op 10,704,173 berekend, blijkens de dezer dagen ontvangen definitieve opgaven van de uitkomsten, in werkelijkheid niet minder dan 12,886,198 heeft bedragen. Tot toelichting van dat cjjfer strekt het navolgende De koffieverkoop heeft minder opgebracht dan geraamd was; in Nederland 4,580,721, in Indië 2,867,416, te zamen 7,448,137. Daarentegen is de opbrengst van de andere middelen de raming te boven gegaan met 2,459,567, zoodat in het geheel minder is ont vangen dan de raming 4,988,570. De begrooting van uitgaven is door middel van krediet-opening verhoogd met 9,374,870 voor inkoop en vervoer van koffie is bovendien, krach tens het bepaalde bij artikel 27 van de comtabi- liteitswet, boven de raming uitgegeven 1,162,042. Op andere posten (vooral die van oorlog) is daar entegen ongebruikt gebleven ƒ4,707,890. Blijft voor de meerdere uitgaaf 5,829,022. Voegt men hierbij1° het bedrag van de min dere baten, ad 4,988,570, 2° het geraamde tekort, ad 2,068,606, dan verkrijgt men het hierboven vermelde nadeelig saldo van 12,886,198. Wijders is op de begrooting voor 1883 nog een crediet geopend van 200,000, voor het be strijden van de veeziekte op Java in 1883 nog vereischt. De bekrachtiging van bovengemelde credieten is bij de tweede kamer aangevraagd. Ingevolge haar verlangen heeft de minister van waterstaat enz. aan de tweede kamer gedetailleerd, dat het nieuwe plan voor de kanaal-verbetering tusschen Vianen en Gorinchem 19788 meer zal kosten dan de raming van 1880. Ten aanzien der pensioneering van vier vlag officieren door de tweede kamer in haar verslag over de marine-pensioenwet besproken antwoordt de minister van marine «hetzij mij vergund, daar zulks een daad van mijn ambtsvoorganger betreft, alleen op te merken, dat mij uit de bij het departement aanwezige bescheiden ten duidelijkste gebleken is, dat die pensioneering geheel buiten eenig verband staat met de ramp van Zr M" mo nitor Adder." Bedoeld wetsontwerp is aangevuld met een art. 10; «om tot de rangen boven dien van officier van gez. 1" kl. te kunnen worden bevorderd, moeten de officieren minstens twee jaren in den naast- voorgaanden rang gediend hebben." Gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Middelburg, van 14—21 Mei 1883. Lichtkracht Soortelijk gewicht Zwavel koolstof Zwavel waterstof Koolzuur 16.12 kaarsen. 0.401. 0.099 grein per Msgas. 0.000. 0.000. Dinsdag avond word te Alissing'ea in het open baar verkochtEen heerenhuis met pakhuis, stal ling en koetshuis, gelegen op de Potten kaai, wijk K no 69, groot 620 centiaren. Grondlasten f 63.27. Het werd toegewezen voor f 10,903. Naar men verneemt is het aangekocht ten dienste van een gesticht voor de Roomsch-katholieke weezen.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2