N° 120. 126e Jaargang. 1883. Donderdag 24 Mei. K I T. ÏS FEUILLETON. Middelburg 23 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiên20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. District Goes. District Hulst, District Amsterdam. 1UIDDELBURGSCHË C0URA1VT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhüijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Er schijnt quaestie te wezen dat mr P. C. 't Hooft, die dit jaar voor het district Middelburg aan de beurt van aftreding is, zich niet meer verkiesbaar zal stellen. Reeds eenigen tijd ging dat gerucht, maar het had geen vasten vorm. De Standaard maakt echter daarvan thans melding door te schrijven dat Middelburg nog in stille afwachting toeft of mr P. C. 't Hooft niet ten slotte toch aan aller wensch gehoor zal geven en blijven, en mocht dit op teleurstelling uit- loopendan staat de Assensche jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman op haar candidatenlijst bovenaan. Nu, wij zullen later nog wel gelegenheid hebben om eens de vraag te behandelen of mr 't Hooft iets gedaan heeft dat hem aLs afgevaardigde aan de verwachting deed beantwoorden en recht geeft om op eene herkiezing aanspraak te kunnen maken Maar voorloopig stippen wij dit aan Als hij niet wil dan heeft de Standaard mr M. A. de Savornin Lohman voor de Zeeuwen gereed. Is dit eene mecledeeling dat de anti-revolutio naire kiesvereenigingen in ons gewest dien heer willen of een wenk aan haa r adres dat zij hem moeten nemen In ieder geval is het voor de Zeeuwen eigen aardig dat zij uitverkoren worden om de familie De Savornin Lohman in de tweede kamer te helpen. De Savornin Lohman uit 's Hertogenbosch voor Goes. De Savornin Lohman uit Assen voor Middelburg. Altijd wanneer de Zeeuwen zich tot zulk een keuze willen laten gebruiken Wij willen hopen dat zij zich verstandiger zullen toonen. Zij hebben toch kunnen leeren dat van alle schoone beloften die omtrent de anti-revolu- tionaire candidaten worden g edaan niets wordt vervuld De uitslag der herstemmingen voor leden dei- provinciale staten is als volgt, in het Aantal Uitgebrachte kiezers. stemmen op 8 Mei. 22 Mei. Goes 270 189 180 's-Heer Arendskerke 78 54 40 's-Heer Abtskerke 15 9 7 Kattendjjke 18 10 8 Wolfaartsdijk 57 42 39 Baarland 20 12 10 's-Gravenpolder 34 28 23 Ellewoutsdijk 21 11 12 Oudelande 18 13 12 Hoedekenskerke 29 13 10 Ovezand 28 13 9 Heinkenszand 58 38 32 's-Heerenhoek 22 13 11 transp. 668 445 393 JE IE M E HKBINK1CRIII' Cr. doos. James Payn. HOOFDSTUK XV. TeleurgesfeW. »Nu dat is zoo erg niet," vervolgde de do- miné, «bij de zittingen der rechtbank heb ik ook wel eens bijgewoond dat een getuige op een ongelegen oogenblik uit wandelen ging. Maar ik moet openhartig zeggen dat mevrouw Medway u het bankbiljet had behooren tevertoonen. Wij kunnen het nu echter zien; het zal zich nog wel op dezelfde plaats bevinden. «Maar de dief niet meer," merkte de pro cureur bits aan. Abel Deeds was een uur geleden nog bij den dokter," zei Christoffel kalm. «Bij den dokter! wel ik had vanu begrepen, mijnheer Garston, dat hij weggeloopen was." - «Ik heb gezegd uit mijn dienst wegge loopen. Het kan mij niet schelen waar hjj nu is. Ik blaf niet vóór dat ik kan bijten." Indien mijnheer Garston, volgens zijn geliefkoosd beeld, tot het laagste soort van het hondenras per transp. 668 415 393 revolutionaire kiezers om toch die schoone Driewegen 13 8 8 gelegenheid niet ongebruikt te laten voor Nisse 25 11 11 bijgaan. Borssele 40 22 21 Kapelle 52 38 31 Wij verzoeken het Day Wad vriendelijk nog eens Wemeldinge 42 33 30 goed te lezen wat in ons nommer van Dinsdag Kloetinge 39 32 27 22 Mei als premier voorkomt. Yerseke 45 33 26 Het zal dan zelf inzien dat het met zjjne op Krabhendijke 30 17 17 merking over voorbarige oordeelvellingen bij ons Kruiningen 80 62 39 aan een verkeerd adres is. SchoreVlake 21 14 13 De Standaard schreef over de commissie tot Waarde 17 14 9 grondwetsherziening hetgeen het Haagsche or RillandBath 39 21 21 gaan op onze rekening stelt. Cortgene 33 30 24 Wij willen echter wel nota nemen van de me Wissekerke 89 77 55 dedeeling van het Dagbladdat nog meer personen, Colijnsplaat 47 39 34 wier niet-benoeming men afkeurt, vrijwillig bui Cats 17 15 11 ten de genoemde commissie gebleven zijn. te zamen 1297 911 770 Van onwaarde waren 21 stemmen. Gekozen is jhr J. JL. de Jonge (a.) met 410 stemmen. Mr W. L. van Voorst Vader bekwam er 339. Bjj de eerste stemming verkreeg de heer Van Voorst Vader 405 en jhr De Jonge 385 stemmen. Het schijnt dus dat zeer vele liberalen zich dit maal hebben onthouden en dat anti-revolutionairen die den 8es Mei nog den heer Vader stemden, omdat zij hem als een der hunnen beschouwden, hem ditmaal hun stem niet meer wilden geven. Het is in onze oogen een verhip dend teeken dat men aan beide kanten bewijzen van fermiteit heeft gegeven. Het district Goes blijft nu op dezelfde wijze vertegenwoordigd als dit vroeger geschiedde wat ten minste politieke richting betreft maar het is toch een zonderling feit dat het voor de provinciale staten een vertegenwoordiger heeft die in Middelburg en een die in Zierikzee woont. Rijk aan geschikte candidaten in het district zelf is de anti-revolutionaire partij dus niet. Trouwens dit blijkt eveneens voldoende uit het hierboven over de Tweede kamer geschrevene. Aantal kiezers 868. Uitgebracht 547 stemmen waarvan 5 blanco. Oekozen is de heer J. F\ Wereecken met 353 stemmen. De heer A. G. V. Hombacb, aftredend lid, be kwam 189 stemmen. Den 8ea Mei waren er uitgebracht 525 stemmen. De heer Vereecken bekwam er toen 220 en de heer Hombach 170. Uitgebracht 1002 geldige stemmen. (jieknzeo is jhr P. Hartsen (1.) met 630 stemmen. M* Th. Heemskerk (a.) verkreeg er 372. Den 8e* Mei waren op jh' Hartsen 590 en mr Heemskerk 438 stemmen uitgebracht. Laatstgenoemde is er dus niet op vooruitgegaan, trots den aandrang van de Standaard aan de anti- behoord had, zou mevrouw Medway hem niet met meer minachting hebben kunnen aanzien. Mijnheer Penryn, gij verlangt zeker de banknoot te zien", zei ze en deed alsof de ander er niet was. «Ja, als gij zoo goed wilt zijn", hernam de dominé met een gezicht, dat niet juist strookte met een gerechtelijk onderzoekmen zou eerder gezegd hebben dat hij uitgenoodigd werd om eenige Druïdische overblijfselen te bezichtigen, aan wier oudheid hij twijfelde, doch waarvoor hjj uit beleefdheid eenige belangstelling moest hui chelen. »De gastvrouw ging hen voor naar het bou doir en wees op de lade, waarin de spaarpot ge borgen was. „Hier is de sleutel", zei «ij, „meer wil ik er niet mee te maken hebben." «Ik hoop dat niemand anders er mee te maken heeft gehadik bedoel in de gelegenheid is geweest om het bankbiljet er uit te nemen", merkte de advocaat aan. «De sleutel is steeds in mijn bezit geweest) nadat de lade in tegenwoordigheid uwer dochter geopend was." Mjjnheer Penrijn opende de lade, nam de beurs er uit en zei „Hier is de banknoot, mijnheer Garston, nu moet gij zien of het dezelfde is." Deze ging zitten, spreidde het papiertje voor «ich op de tafel uit en zei: „Daar hebben wjj het." Hjj sprak op een zegevierenden toon en smakte De heer Hoitzema Enuma schrijft aan de ver schillende bladen een niets-zeggend betoog, waarin allerlei vragen voorkomen, die zeker niemand beter dan hij zelf zal kunnen beantwoorden. Men herinnert zich nog wel dat hij de man is die allerlei advertentiên in de couranten plaatste, waarhij jonge meisjes werden gevraagd. En nu vraagt hij o. a. «zou ik eene dergelijke advertentie hebben aangeboden aan iemand, die mij kende, als ik daarmede onedele oogmerken had gehad Zou ik in dat geval mijn adres hebben opgegeven Wij kennen den heer Enuma niet en weten dus niet of hij soms behoort tot hen die alles durven. Maar waar hij zich beklaagt dat men in die advertentie eene slechte bedoeling veronderstelde, terwijl men toch evengoed naar eene goede bad kunnen zoeken, heeft hij zelf schuld dat dit heeft plaats gehad. Wij missen in zijn gansche betoog een eenvou dig antwoord op de voor de hand liggende vraag, welke goede bedoeling hij dan wel had met die annonces Zoodra hjj ons die meldt zullen wij daarvan mededeeling doen. In eene Dinsdag gehouden vergadering van het alhier gevestigd comité van het Roode Kruisis besloten tot het schenken eener bjjdrage van 50 aan het bestuur der onlangs te dezer stede opge richte ziekenverpleging. Verder gaat het comité voort met het aankoopen van voorwerpen in ziekenkamers benoodigd, welke in het gasthuis be waard en kosteloos ter beschikking zijn van ieder, die daaraan behoefte heeft. Op aanvraag van de geneeskundigen, worden die voorwerpen, bestaande in ziekenstoelen, ringkussens, zitbaden enz. door den vader van het gasthuis afgegeven. does, 23 Mei. In eene Dinsdag avond in de Prins van Oranje alhier gehouden vergadering van de afdeeling Goes der centrale liberale kiesvereeniging werd de a. verkiezing voor de tweede kamer besproken. Zooals bekend is moet jhr. A. F. de Savornin Lohman aftreden. Op die vergadering werden als candidaten voor de li be daarbij zoo met de lippen, dat zijne toehoorders aan den zoölogischen tuin herinnerd werden. „Gij hebt toch zeker een lijst van de ver miste banknoten", zei de dominé. „Dat heb ik," en hij haalde een dergelijke strook papier uit den zak, als Frenna bij zich had gehad. Hier hebben wjj het28828 Hé wathoe hier is iets niet in den haak. Dit biljet is 28882." »Dat is duidelijk genoeg." »Er is nog iets anders duidelijk genoeg", riep de advocaat met op elkaar geklemde tanden, terwjjl hij vaalbleek werd. „Ik waarschuw u, mevrouw Medway, dat ik mij niet voor den gek laat houden." »Wat bedoelt gij daarmee, mijnheer?" riep de dominé verontwaardigd. »Als gij denkt dat gij een dame in mijn tegenwoordigheid kunt be- leedigen, omdat ik een dominé ben, vergist gij u zeer." „Laat mijnheer Garston maar begaan", zei mevrouw Medway met kalme verachting. „Dat zal ik ook, mevrouw", vervolgde de advocaat driftig, „er is hier een samenspanning, dat is niet de banknoot welke mijn dochter gezien heeft." «Dat is het wel; het is dezelfde. Ik heb de lade eigenhandig gesloten. Ik heb het lijstje nog niet hier maar mjjn dochter heeft het. Maud Maudriep ze en deed de deur open. „Kom eens hier en breng Frenna mee." Daar de meisyes in de naburige kamer waren, rale kiesvereeniging genoemd de heeren jhr. mr. W. Six, oud minister van binnenl. zaken, W. J. van Gorkom, districts-schoolopziener en mr. J. G. de Witt Hamer, burgemeester van Goes. Laatst genoemde heeft echter te kennen gegeven voor eene candidatuur niet in aanmerking te willen komen. Poortvliet» 22 Mei. De vergadering van ingelanden in het waterschap van Poortvliet heeft de volgende voordracht opgemaakt voor gezworen, in plaats van den heer A. de Rijke Lz., overleden L. de Rijke Az„ P. van der Slikke Az. en C. Elenbaas Jz. Onze koning en onze koningin hebben Dinsdag de algemeene illuminatie in Luxemburg bezich tigd. Er heerschte eene buitengewone leven digheid. Z. M. heeft aan de Luxemburgsche boogsehut- ters-vereeniging een prachtige beker aangeboden. Het geschenk, dat de Luxemburgsche dames H. M. zullen aanbieden, bestaat uit een prachtig tafelservies, uit de fabriek van de heeren gebr. Zeus te Echternach. Elk hord stelt een verschil lend gezicht van Luxemburg voor; het is een geschenk van buitengewone waarde. In het groothertogdom zijn bij deze gelegenheid natuurlijk wêer eenige ridderorden uitgereikt. De beproeving van grasmaaiwerktuigen, hooi- schudders en paardenhooiharken (groep Bn°" 241, 242 en 243 van het programma voor de interna tionale landbouwtentoonstelling in 1884 te Am sterdam), zal geschieden in de tweede helft der maand Juli 1883 op de bouwhoeve van jhr mr P. van Poreest te Heiloo bij Alkmaar. Het pro gramma daarvoor ligt voor belangstellenden aan ons bureau ter inzage. In het Rott. Nieuwsbl., klaagt de heer S. Meinesz te Brussel over de behandeling, die hij van den afgetreden minister van waterstaat heeft onder vonden. Met zijn broeder, een industrieel uit Friesland, had hij in October jl. aangevraagd met een nieuw uitgevonden werktuig een proef te nemen tot verdieping van den Rotterdamschen waterweg vóór of in de monding, onder bepaling dat zij niets zouden ontvangen indien er geen verdieping ontstond. De minister gaf enkel verlof tot een proef op eigen risico en op een aan te wijzen plaats. Een eerste proef mislukte, nl. in de Koningshaven, welke er volgens den heer M. geheel ongeschikt voor waseen tweede op het Zuiden slaagde volkomenhet zand werd losge werkt en naar de oppervlakte geperst, om bjj gunstige strooming te worden weggevoerd naar plaatsen waar het onschadelijk is. De ingenieur Leemans achtte daarom een overeenkomst niet onmogelijk, maar desniettemin werd, na lang wachten, op 10 April, namens den minister de voortzetting der proeven geweigerd. De aanvra gers hadden intusschen 67 dagen een stoomboot beschikbaar moeten houden. verschenen zjj onmiddellijk. Maud had haar moe der willen bjjstaan bjj dit tweede onaangename bezoek, maar mevrouw had gezegd„het is veel beter dat gij, als het niet noodig is, niet in de zaak gemoeid wordt." Maar nu moest zij er toch in gemoeid worden. Die plotselinge oproeping deed haar hart kloppen maar beroofde haar niet van haar moed of uitwendige kalmte. Frenna was echter zeer bleek en beverig. Zij vestigde de oogen terstond op haar vader en zag slechts eens gedurende het pijnlijk onderhoud dat nu volgde, toen het haar gelast werd, een anderen kant uit. Er werd geen enkele groet gewisseld. Het gelaat van den heer Garatou drukte te veel «zaken" uit, om dat te gedoogen. «Maud," zei mevrouw zacht, »waar isdeaan- teekening, die gij van het bankbiljet van Lucy ge maakt hebt?" Met vaste hand haalde Mand haar kaartenhoekje uit »Hier is zij, mama, gij weet ik heb het, waar Frenna bij was, achter op dit kaartje geschreven." „Een oogenblik," viel de advocaat haar in de rede, «herinnert gij u het nummer?" «Dat geloof ik welmaar ik weiger om het uit mijn hoofd te zeggen. Er waren drie achten en twee tweeën in, dat weet ik, omdat mama er ons op wees. «Deed ze dat, zoo?" zei de advocaat met een grijns. «Dat was een gemakkelijke toeval ligheid. Wat zegt gij, Frenna?" «Het nummer was 28882; papa." «Ziet ge wel!" zei mevrouw zegevierend,. 9

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1