118. 12 6e J aargang. 1883. Dinsdag 22 Mei. K I TT Middelburg 21 Mei. 's FEUILLETON. Benoemingen en "besluiten. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën' 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. O MIDDELBURGS» COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. I# Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De Standaard schrijft Met het oog op een entrefilet van eergisteren, meldt men ons, dat de heeren Mirandolle en Van Houten metterdaad wel uitgenoodigd zijn, om in deze commissie zitting te nemen, maar dit gewei gerd hebben. Dit verblijdt ons echter slechts ten deele. Immers, dit is weêr hetzelfde spel als met de crisis. Men bood toen wel aan liberalisten de porte feuilles, maar niet aan de liberalisten, die wilden. En ook nu biedt men wel aan Kappeynianen eere, maar laat Kappeyne zelf en Tak thuis. In de vergadering van het Nederlandsch Ge nootschap tot zedelijke verbetering van gevange nen, onder voorzitterschap van mr. H. A. Teding Van Berkhout, is besloten een verzoek te richten aan de regeering om bepalingen van het crimi neel wetboek voor het krijgsvolk te wijzigen. Het genootschap wenscht, dat bij veroordeeling van een militair, de ontzegging van het recht om ge durende drie of vijf jaren bij het leger te dienen ter beslissing van den rechter wierd gelaten en dit verbod niet verplichtend werd gesteld. Voorts dat met het woord „vervallen verklaard" in art. 55 der wet van 1861 niet bedoeld wordt de ont zegging van het recht om gedurende drie of vijf jaren te dienen; en eindelijk dat aan hen, wien dit recht voor de eerste maal ontzegd wordt, niet belet worde terstond na hun ontslag uit de gevangenis, vrijwillig en zonder handgeld bij het Indische leger dienst te nemen. Nu het leger is wat het is, een beroep als elk ander, bestaat er voor die ontzegging toch geen noodzakelijkheid. Als een timmerman of metse laar veroordeeld wordt, verbiedt de rechter hem niet om drie of vijf jaar lang te timmeren of te metselenwaarom zal men dan den soldaat voor eenige jaren het recht ontzeggen om weer soldaat te zijn. Bestond ons leger uit de keur der natie, in deugd verheven boven cte burgerij, dan zou zulk een verbod zijn reden van bestaan hebben; maai de eene jongeling wordt schoenmaker, een ander bakker, een derde soldaat, evenals in de gezeten klasse de een ingenieur, de ander advocaat, de derde officier wordt. En als de rechter aanneemt, dat het bedreven kwaad van geen diepe verdor venheid getuigt, dan kan men den man evengoed weder zijne vroegere broodwinning doen opvatten als de anderen hun burger bedrijf. Vooral de kieskeurigheid ten aanzien van het Indische leger, wanneer het Hollanders betreft, strookt weinig met de groote toegevendheid bij het opnemen van buitenlanders: die zjjn toch waarlijk ook niet allen candidaten voor den prix Monthyon. ArnhCrt.) tc IC X IK HKBIKXKRIÜ Gr. door James Payn. HOOFDSTUK XIII. Hit brengt een onaangenaam li;slf uur door. „Abel, zeide zijn moeder, spreek op en zeg hoe gij aan die banknoot zijt gekomen, die inde beurs van Lucy gevonden ismijn zoon is niet soo knap als sommige menschen", voegde Rachel er met een blik op Christoffel bij, «maar hij is rein." Ja waarlijk indien rein beteekende eenvoudig! dan was Abel gelijk aan een lelie des velds. sMijnheer heeft haar mij zelf gegeven", zei Abel, «het was het grootste gedeelte van mijn kwartaal huur." «Dan is de zaak zoo duideljjk als iets", merkte Mark opgewekt aan: «mijnheer Garston is een man van zaken, hij schrijft de nummers van zijn banknoten op en Hier hield hij op, ziende dat zijn gevolgtrek king geen gelukkige was. Hij had een oogenblik vergeten dat het verloren biljet herkend was en De Staatscourant bevat een koninklijk besluit bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en België op 10 Augustus 1882 te Brussel gesloten overeenkomst betreffende den aanleg en het gebruik eener telegraaflijn, tot het geven van berichten omtrent den was der Maas en ten behoeve der scheepvaart op de kanalen van Luik naar Maastricht en van Maastricht naar 's-Hertogenbosch. Z. M. de koning heeft het beschermheerschap aanvaard over de internationale landbouwtentoon stelling, in 1884 te Amsterdam te houden. In de eerste dagen van Augustus zal een groote nationale schietwedstrijd worden gehouden op de heide nabij Bussum, waartoe leger, schutterij en alle weerbaarheidskorpsen zullen worden uitge noodigd. Daarbij zal op de personele banen ook aan alle vreemdelingen gelegenheid tot een wed strijd worden gegeven. Volgens het officieel programma zou heden de aankomst van onzen koning en onze koningin in de hoofdstad van Luxemburg aangekondigd worden met kanonschoten en het luiden der klokken van alle kerken. De jonge meisjes der stad, die plaat9 genomen hebben op de estrades bij den Eereboog, in de avenue de la Porte Neuve ingericht, zullen aan Z. M. den koning den eerewijn en aan H. M. de koningin uit naam der stad een ruiker aanbieden. Terwijl de kinderen der lagere scholen een wel komstgroet zingenEin Blumenstrauss dem Fürsten- paar, zullen de meisjes uit naam der Union Mu- sicale du Grand Duché, aan H. M. de koningin een ruiker aanbieden. Daarna openen de genoot schappen, achter den Eereboog opgesteld, den stoet, die zich naar het koninklijk paleis in beweging stelt Verder zal een buitengewone uitdeeling van le vensmiddelen aan de armen plaats hebben. Aan de koningin zal door de Luxemburgsche dames een nationaal welkomst-geschenk worden aangeboden. Voor plaatsing als cadet aan de K. M. A. te Breda, hebben zich in 't geheel 195 aspiranten opgegeven. Van deze zullen 92 te Breda het schriftelijk examen afleggen. In de jongste aflevering van Eigen Haard komt voor een portret van den onlangs overleden hoog leeraar Dozy, met een beknopte levensschets van de hand van prof. M. J. De Goeje. In de Times van Vrijdag komt een zeer uit voerige brief voor over de Amsterdamsche ten toonstelling. De verslaggever merkt op dat ofschoon deze tentoonstelling evenmin als hare voorgangsters bij tijds gereed was, er reeds veel opmerkelijks te zien is. De grootste lof wordt gegeven aan de Nederlandsch-Indische afdeeling. «Een uur aldaar doorgebracht zal een beter denkbeeld geven van Nederlandsch-Indië dan al de reisbeschrijvingen die ooit zijn uitgegeven," zegt hij. dat het een middel tot verdediging zou zijn om te bewijzen dat mijnheer Garston de nummers niet opgeteekend had bij het ontvangenmaar zich op zijn geheugen verlaten en zich vergist had. «Er was nog zes gulden aan zilver ook", vervolgde Abel om het onderzoek aan te vullen, »en die heb ik aan Jennie gegeven om een para sol te koopen." «Dat was een dwaze streek, mijn jongen", merkte zijn moeder berispend op; «want zij heeft hem den volgenden dag al bedorven in den regen. Maar heeren, Abel kan Jennie nooit iets weigeren. Gij moet anders niet denken dat hij verkwistend is. Hij is een goed zoon en broeder welke leugens men ook van hem vertellen mag." Kit antwoordde alleen met een vriendelijken glimlach op dien uitval, waardoor hij al de om standers van zijn verdraagzaamheid overtuigde. De lelie werd er zoo door getroffen dat hij zei »Ik heb niets tegen mijnheer Christoffel, moeder, noch tegen juffrouw Frenna en ik geloof dat zij het in deze zaak evenmin met mijnheer eens zijn als in eenige andere." Deze openhartige ontboezeming werd stilzwijgend aangehoordde dokter en zijn zoon keken eenigs- zins verlegen dat zij in zekeren zin dit gesprek hadden uitgelokt. Kit beet zich op de lippen en Mark was bepaald boos over de geringe hoffelijk heid, waarmede zijn vriend dien morgen bejegend werd. De gevel van het hoofdgebouw is hem tegen gevallen. Deze beloofde zeer schoon te worden en het denkbeeld was juist, doch de anachronismen hinderen hem evenals de geschilderde vensters. De correspondent van den London and China Telegraph is ook zeer ingenomen met de Neder landsch-Indische afdeeling op de tentoonstelling. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Leeuwarden, ter standplaats Leeuwarden, A. B. Sjerps, candidaai-notaris te Rotterdam. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Ter Heyden G. J. Loon en. leger. Benoemd bij het wapen der geniebij den staf van het wapen, tot kapitein de eerste luit. W. A H. Weyleren tot eerst, luit., de tw.luit. A. Vogelen zang, beiden van dien stafbij het korps genietroepen, tot kapitein, de eerste luit. P. Kleynhens, officier voor speciale diensten bij het korps. Beroepen te HleverskerUe de heer K. A. Nijenhuiscand. te Est. Borssele, 21 Mei. Gisteren voormiddag werd onze nieuwe leeraar bevestigd door den consulent, den heer Krom van Oudelande, naar aanleiding van Lucas 12 vs 12. De handoplegging geschiedde alléén door den bevestiger, daar wegens de vele vacaturen in den ring geen ambtsbroeders tegenwoordig waren De gemeente zong het 3e vs van Psalm 134 als zegenbede. Des namiddags verbond de heer Van Tuinen zich aan zijne eerste gemeente met eene rede over Exod. 33 vs 14 en 15. Was reeds 's morgens eene groote schare opge komen, in den namiddag bevond het kerkgebouw zich overvol. Sedert 1618 is thans de 23e predikant in deze gemeente gevestigd. De heer Cannenburg van Ingen, die in 1879 de vacature door vertrek deed ontstaan, bediende haar van 1855. Ter lVeuzen, 21 Mei. Voor het beroep naar de Christelijk Gereformeerde gemeente te Middelbands heeft de heer J. Westerhuis, predi kant alhier, bedankt. Door mr. W. A. van Hoek is heden namens 0. Groverman te Gent ter griffie der arr. rechtbank alhier appel aangeteekend tegen het op 11 dezer ten laste van G. gewezenvonnis. Heden middag geraakte bij het doorvaren der brug aan 't gevangenhuis alhier een schippersknecht te water doordien de haak waarmede hij het vaartuig afzette bleef vastzitten. Hij werd dadelijk gered. „Het komt mij voor", zei hij, «dat welk onrecht mijnheer Garston in gedachten een onschul dige ook moge aangedaan hebben want verder is hij nog niet gegaan anderen zich aan de zelfde dwaling schuldig hebben gemaakt. Het is alsof wij nog in die barbaarsche tijden leven waarin al de leden van een gezin verantwoordelijk gesteld worden voor misdaden door een enkel lid begaan. »De beschuldigde zelf heeft echter mijn partij genomen," zei Kit lachend. »Een les voor ons allen", zei Mark veelbe- teekenend. «Ik acht hem daarom en zal niet minder mijn best doen om hem recht te doen wedervarenmaar volgens mij is hij niet de eenige die zich te verontschuldigen heeft." »Mijn goede Mark, het is onmogelijk om te doen alsot wij u niet begrijpen, maar als gij een oogenblik denkt dat wij Christoffel verantwoorde lijk stellen voor de vermoedens Waarom noemt gij hem geen Kit, zooals gij gewoon zijt viel Mark ongeduldig in. «Ik neem het Rachel niet kwalijkwie zon een moe der zoo iets kwalijk nemen „Stil, stil," zei de dokter met waardigheid opstaande. „Er is niet meer noodig, Mark. Kit, geef mij de hand. Wij zijn partijdig hier, dat geef ik toe, maar wij verlangen geen twist met. onze buren, en ik ben overtuigd dat gij evenzeer als wij verlangt dat den onschuldige recht weder vaart." „Christoffel 1 Christoffel!" riep een nijdige Door de handboogschutterij de Eendracht, te Vlissingen, zal Donderdag 24 Mei een concours naar de gaai gehouden worden. Te Scherpenisse bestaat nog altijd het Kloveniersgilde, opgericht in het jaar 1594 door Maria van Nassau. Dit gilde heeft nog, evenaM bij de oprichting vóór ongeveer 3 eeuwen, een deken, 4 officieren, 4 sectiën van 13 man gewone gilde- 'oioeders, 1 knaap, 1 vaandeldrager;, 1 tamboer en 1 boekhouder, welke belast is met deinning der gelden, zoo van de opbrengst der verpachte'eigen dommen, als van de contributie der gildebroeders, welke ieder jaar 40 cent bedraagt, alsmede van de boeten. Telken jare opHemel vaartsdag wordt er door den boekhouder in tegenwoordigheid van deken en officieren rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. Op den eersten dag der vergadering van al de gildebroeders, zijnde Woensdag in de Pinksterweek, wordt die rekening al den leden voorgelegd en na goedkeuring door deken en officieren geteekend. Dan hebben al de broeders het recht om in de gildekamer, zijnde een van ouds daarvoor in ge bruik genomen kamer op het dorpshuis, naar hartelust bier te drinken en wel van 's Woensdags tot Zaterdags iederen dag van 's middags 12 tot 's avonds 10 uur. Enkele bepalingen, betreffende het heffen van boeten, het inhalen van nieuwe leden, enz. zijn wel eens waardig te vermelden. Zoo valt een gildebroeder b. v. in de termen om 40 cent boete te betalen, wanneer hij bij het in schenken van een glas bier eene hoeveelheid stort, waarvan hij de oppervlakte niet met zijn hand bedekken kan. Verder staat er boete op het trek ken aan de gemeenteklok, op het vloeken, op het koopmanschap drijven in de zaal, op het aanste ken van pijp of sigaar aan eene kaars, enz. Alle boeten zijn 40 cent. Bij bedanken of sterven van een gildebroeder kan er een nieuw lid in de plaats tredennieuwe leden worden met meerderheid van stemmen gekozen. Heeft een nieuw gekozen lid de goedkeuring van den deken erlangd, dan wordt hij door al de op dat oogenblik aanwezig zijnde leden van zijn woning afgehaald en onmid dellijk, voorafgegaan door den vaandeldrager, de zaal binnengeleid Sterft er een gildebroeder dan volgt ieder broeder deftig met hoogen hoed en witte das het stoffelijk overschot van den overle dene, en een ordeteeken, bestaande uit een zilveren vogel, versiert het deksel van de lijkkist. Bij willekeurige weigering om de laatste eer aan eenen overleden broeder te bewijzen, wordt men ver plicht tot het betalen eener boete van 40 cent. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de 2e gemeenteschool te IJzendijke heeft geen enkele sollicitant zich aangemeld. Te Biervliet, waar het gemeentebestuur ernstig meer hulppersoneel wenscht voor de scholen en daarom vóór 15 Mei zoowel onderwijzers als onder wijzeressen opriep, kwam ook geen enkele solli citatie in. Schoondijke verkeerde in hetzelfde geval. Zaterdag morgen vloog te Axel door een stem van buiten „kom hier, ik heb u noodig." Door het open venster zagen zij den advocaat, die zijn paard aan het tuinhek inhieldhet was met schuim bedekt en de zijden droegen blijken van zijne sporen. „Wat zou er nu weer aan de handwezen?" riep Kit, terwijl hij zijn hoed opnam, op de loome manier van iemand, die tegen zijn zin tot hande len gedwongen wordt. Blijf hier, Mark, «totdat ik u laat weten wat er gebeurd is." Maar Mark was hem reeds blootshoofds in den tuin gevolgd. - «Neen gij niet, gij niet" gilde de procureur, zoodra hij hem in het oog kreeg, ik moet Chris toffel hebben en niemand anders." Na dien duidelijken wenk bleef Mark niet anders over dan in het tuinhuis terug tekeeren, terwijl Kit bij zijn vader stond te luisteren naaï het verhaal, dat deze hem, met de noodige vloe ken en driftige gabaren, deed. HOOFDSTUK XIV. 11e Magistraat. De reden waarom mjjnheer Garston zoo vlak onder de ramen van den Duiventil begon te praten was zeker alleen dat hij zoo vervuld was van hetgeen hij te zeggen had, dat hij het onmogelijk langer kon uithoudenanders zou hjj wijzer ge daan hebben van iets verder op te stappen en zich niet aan het vijandige vuur bloot te stellen,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1