Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. Kecktszaken. 1 om deze of gene oorzaak, schorsing of vacature, door candidaat-notarissen. Eindelijk zijn in de bepalingen van dit wets ontwerp een aantal twistvragen opgelost en ge breken hersteld, die de practijk der bestaande wet op het notaris-ambt sedert een tijdsverloop van veertig jaren had doen kennen. Het oordeel van het Weekblad van het Regt over de grondwets-commissie sluit zich geheel aan bij de ongunstige meening der overige bladen. Het schrijft o. a. „Wat is er van deze staatscommissie tot voor bereiding der grondwetsherziening te verwachten Dit hangt natuurlijk geheel af van het mandaat, dat haar verstrekt is of wordt. Maar welk man daat is haar verstrekt Heeft zij slecht te onder zoeken welke bepalingen der grondwet belemmerend werken, welke wijzigingen in de grondwet nood zakelijk zijn? Heeft zij slechts te critiseeren „Of heeft zij ook aan te wijzen in welke richting de bepalingen der grondwet moeten verbeterd wordenheeft zij de amendementen zelve op te geven? Heeft zij tevens op te bouwen? „Dit is ons nog niet recht duidelijk. Een van beide zal wel het geval moeten zijn. Maar dan kunnen wij niet zeggen, dat, uit welk oogpunt wjj deze staatscommissie bezien, zij ons aanlokkelijk voorkomt. „In het eerste geval, waartoe dan een staats commissie van zestien leden, eene commissie dus van nog meer leden dan onze tegenwoordige grondwet hoofdstukken telt? Was, wanneer het alleen gold de meer of minder dringende nood zakelijkheid der herziening vast te stellen, eene commissie van zeven leden niet ruimschoots vol doende geweest? Een paar hoogleeraren in het staatsrecht, een viertal volksvertegenwoordigers uit de verschillende groepen en eene specialiteit voor krjjgs- en zeewezen. Waartoe in dit geval zulk een breede optocht? „Maar is het mandaat der commissie ruimer, moet zij niet alleen afbreken, maar ook opbouwen, dan heeft de zaak, naar wij vreezen, een ernstiger aanzien. Dan zullen wij zeker krijgen een staal kaart van meeningen, een stortvloed van redenerin gen, een magezijn van staatsrechtmaar we zullen niet krijgen een grondzuil voor een nieuw gebouw, niet kiijgen een monument van één gietsel, niet krijgen den weiluidenden, vollen toon van een samenstemmend orkest. „Wat wij indertijd voorspeld hebben en blijven voorspellen dat met de herziening van het bur gerlijk wetboek zal gebeuren, zal dan ook met deze staatscommissie het geval zijn. Op de com missie, die de bouwstoffen levert, zal mettertijd eene andere volgen, die het eigenlijke werk zal moeten doen." In onze provincie komt er onder de liberalen gelukkig meer leven, met het oog op de a. s. tweede kamerverkiezing. In het district Middelburg heeft er, naar men ons meedeelt, reeds onderling overleg plaats en de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Goes vergadert Donderdag om een lijst van can- didaten op te maken en die candidaten te bespreken- Aan het bureau van politie alhier zijn als ge vonden gedeponeerd een fluweelen kraag twee kinderportemonnaies, in een ervan eenig geld een sleuteltwee vrouwenschortentwee gouden medaillonstwee ringetjes waaraan eenige sleu teltjes; een kindertaschje een hamer; een tabaks doos een halsdoekeen paar kousenen een portemonnaie, waarin eenig geld. Colijnsplaat, 18 Mei. Donderdag ver gaderden ingelanden van de polders Oud- en Nieu w-Noord-Beveland. Het nemen van een besluit tot buitengewone oeververdediging van den polder Oud-Noord-Beve land is aangehouden tot eene nadere, daartoe voornamelijk te houden vergadering. Een voorstel van den heer Fransen van de Putte, om de waterleidingen voor rekening des polders te nemen, werd met groote meerderheid aangenomen. dat, als de onschuld van dien armen jongen be wezen zal zijn, het leedwezen zoowel als de ver gissing aan de zijde van mijnheer Garston zal zijn. De goede naam van eerlijke menschen wordt niet ongestraft bezoedeldomdat andere lieden hun geld zoek maken." Die tegenstelling tusschen eerlijke menschen en andere lieden was zeer in het oog loopend maar Kit deed alsof hij het niet hoorde. „Ik vrees dat het maar al te waar is, mijn heer, dat mijn vader zijn kalmte verloren heeft, zoowel als zijn geld, maar dat is voor ons geen reden om hetzelfde te doen. Yoor het oogenblik is hij heel boos, 'tis ook geen kleinigheid twee duizend gulden, maar ik weet niet dat hij iets wederrechtelijks gedaan heeft." Wederrechtelijks Ik spreek niet van de wet, maar van menschelijk gevoel en billijkheid." «Neem mij niet kwaljjk. Ik dacht dat gij zoo even met «ongestraft" doeldet op een proces verbaal." »Tut, tut" 1 zei de dokter zeer rood wor dende, «ik blaf niet vóór ik kan bijten. Wel Frank hoe is met haar?" «O voor het oogenblik gaat het nog al," zei Frank, die juist de kamer in kwam. »Gjj hebt de arme Rachel een leeljjken schrik bezorgd, Garston." Hij gaf Kit geen hand en zag hem koel en strak aan. »Op mijn woord", riep Mark, «gij valt Kit Cats, 18 Mei. Tot lid van den raad, in plaats van wijlen W. C. Priester, is gekozen de heer P. Breure met 11 van de 17 uitgebrachte stemmen. Verder verkregen M. Geelhoed en M. van den Brink elk 2 en J. Wondergetn en J. Heiboer ieder 1 stem. Het aantal kiezers bedraagt 32. Donderdag hield de Nederlandsche vereeniging tegen de Prostitutie eene algemeene vergadering- te Utrecht. De voorzitter kon in de meeste landen geen gunstige resultaten constateeren. Nieuwe afdeelingen zijn in het afgeloopen jaar- niet bijgekomen, doch misschien zal nog te Utrecht door de bemoeiingen van dr Mounier eene afdee- ling worden opgericht. Uit het rapport van den penningmeester bleek dat een saldo in kas is van 547.40J, terwijl nog circa 100 aan contributiën moet worden ontvangen. Voor het a. congres dat, zooals men weet, van 1724 September te 's Gravenhage zal worden gehouden, is 500 uitgetrokken. Er zal rechtspersoonlijkheid worden gevraagd. Aan het U. D. wordt gemeld dat de dezer dagen door ons gedane opgaaf van nog in leven zijnde officieren, die de citadel van Antwerpen mee verdedigd hebben, niet geheel volledig is. Er komt nl. niet in voor de naam van F. van Exter, geb. 1810, wonende te Breda, gep. luit.-gen. Bovendien waren de rangen onjuist opgegeven, want bij het gouden citadelfeest heeft Z. M. de koning de nog in leven zijnde officieren, die deel namen aan de verdediging der vesting, in rang verhoogd, o. a. de heeren De Bock en graaf Van Limburg Stirum, evenals den heer Van Exter, tot luitenant-generaal bevorderd. Op pensioen gesteld, op zijne aanvrage, de gene- raal-majoor der artillerie A. E. Reuther, ten be drage van 4000 'sjaars. Naar men aan de Winterswijksche Ct. mededeelt, is door den pastoor der R. K. kerk aldaar opnieuw eene aanklacht ingediend, ditmaal tegen sommige leerboeken, die sedert jaren bij het onderwijs aan de openbare school aldaar in gebruik zijn. Axel, 18 Mei. De heer E. Jansen Schoon hoven Tz., predikant bij de Herv. gemeente alhier, heeft het beroep naar Kamerik, in de provincie Utrecht, aangenomen. Kantongerecht te Ter Neuzen. Vrijdag zijn veroordeeld J. v. d. 14., te Ter Neuzen, wegens ongemuilkorfd laten loopen van een hond, onbeheerd laten staan van een hondenkar en niet doen stilstaan van die kar hij 't tegen komen van een rijtuig, tot 2 boeten van 1' 2 en eene van f 3, subs. 1 dag gev. voor elke boete. A. V.,te Clinge, wegens rijden met ongemuilkorfde honden, tot 2 boeten, elk van f 2 subs: 1 dag gev. voor elke boete. C. Z. G., te Westdorpe, wegens zonder vergunning in werking brengen eener stoommachine tot eene boete van f 10 subs. 1 dag gev. S. D. en F. V., te Ter Neuzen, wegens zetten van eene houtmijt op den openbaren weg ieder tot een boete van 1 2 subs. 1 dag gev. A. v. L>. J. F. en J. C., te Zaamslag, wegens uitspreiden van linnen op den openoaren weg, allen tot een boete van f 2 subs. 1 dag gev. J. S., te Ter Neuzen, wegens loopen door eens anders bezaaid land en openbare dron kenschap tot 2 boeten van f 5, eene van f 1, subs 1 dag gev. voor elke boete. En wegens openbare dronkenschap J. v. 't IL, zonder bekende woonplaats, M. V., VV. L., A. E. 14., J. C. d. K., J, C d. it., J. P. de S., J. v. d. 14., allen te Ter Neuzen, E. B. M., te Westdorpe, M. 't G. en M. W., beiden te Axel, allen tot eene boete van f 3 subs. 1 dag gev. E. v. R„ A. 8., en J. LI. A., allen te Ter Neuzen, A. V. te Sas san Gent, allen tot f 4 boete subs. 1 dag voor elk. A. V en P. J. v. d. W., beiden te Ter Neuzen tot f 8 subs. 2 dagen. J. H. en W. R. beiden veel te hard. Hjj is niet verantwoordelijk voor de daden van zijn vader en betreurt die evenzeer als gij." «Nog veel meer", viel Kit bedaard in, «voor- zoover ik schuld aan de zaak heb. Ik herinnerde Frenna aan het beursje met de spaarpenningen van Lucy, omdat ik begreep dat vader er toch vroeg of laat van zou hooren; en ik wenschte dat Abel terstond vrijgesproken zou worden. Onge lukkig is, naar ik verneem, een van de vermiste banknoten daarin gevonden. De zaak zal zich ongetwijfeld wel ophelderen maar is het intus- schen zoo heel onbegrijpelijk dat mijn vader wenscht te onderzoeken hoe het daar gekomen is Hij is met dat doel naar de Terp gegaan en voor zoover ik weet is dat al wat hij tot nog toe misdaan heeft." De toon en houding van den jongen man waren een toonbeeld van warm verzet en zijn betoog was onwederlegbaar. De dokter zag zijn zoon eenigszins droevig aan. „Op mjjn woord Frankscheen die blik te zeggen, „ik geloof dat ik wat ver gegaan ben." „Als gij onze goede Rachel gezien hadt Garston, zooals ik haar gezien heb" merkte Frank aan „zoudt gij u kunnen begrijpen dat vader zich zoo boos maakte." -- „O! spreek daar niet van", zei Kit. „In mijn oog doet zijn verontwaardiging hem eer aan. Maar tevens moet gij toegeven dat de omstandig heden van dien aard zjjn dat zij eenigen argwaan beiden te Ter Neuzen, tot 2 boeten van f 3, subs. 1 dag voor elke boete. J. L., te Clinge, en J. C. v. d."W., te Ter Neuzen, ieder tot 2 boeten elk van f 4 subs. 1 dag gev. voor elke boete. J. d. S., te Ter Neuzen, tot f 15 boete, subs. 2 dagen. De hooge raad heeft verworpen het cassatiebe roep van mej. dr. A. H. Jacobs, ingesteld tegen een vonnis der Amsterdainsche rechtbank, betrekkelijk hare niet-ontvankelijkverklaring in haar verzoek om op de kiezerslijsten te worden geplaatst. Wij vestigen de aandacht van hen die op goed- koope manier een kijkje op de Amsterdamsche tentoonstelling willen nemen op de in ons nommer van heden voorkomende advertentie van den keer P. D. de Vries. De prijs is zeker uiterst billijk en de reis langs de Zeeuwsche stroomen en door het schoonste deel van Noord- en Zuid-Holland, bij lieflijk zomerweer alleraangenaamst. Wij vertrouwen dat de wakkere ondernemer door voldoende deelneming aangemoedigd worden zal, dergelijke reizen gedurende den zomer meer malen te herhalen. Sierikzee, 18 Mei. L. P., kleermaker te St. Annaland, is naar het huis van arrest alhier overgebracht, beschuldigd van met voorbedachten rade J. van 't H. op de kermis te Scherpenisse met een mes zoodanig in het aangezicht gesneden te hebben, dat diens neusvleugel bijna geheel door sneden was, in zijn beide lippen diepe en wijde wonden ontstonden en een hevig bloedverlies ver oorzaakt werd. Heden voormiddag had W. L., 58 jaar oud, bij de 2e houten brug alhier het ongeluk in het water te vallen. Hoe spoedig er ook hulp toesnelde om hem te redden, is het niet mogen gelukken hem in het leven te behouden. Hij was gehuwd, zon der echter kinderen te hebben. E£oftea-«ï.5MBi, 18 Mei. Dezer dagen gaf te Antwerpen het in gebruik nemen van elevators voor het lossen van graan aanleiding tot^ernstige onlusten. Hier dreigt ons thans iets dergelijks. De firma Houwens en Rietschoten heeft namelijk twee elevators in dienst gesteld, waarmede het lossen van granen zooveel sneller en goedkooper kan geschieden dan door handenarbeid. Voor hen, die ladingen graan te verschepen hebben, zal daardoor dan een zeer groot voordeel worden verkregen doch de sjouwerlieden, die door de graanfactors gebezigd worden voor het overladen of het lossen, vinden het minder aangenaam, dat zij met de mededinging der genoemde machines worden be dreigd, en verkeeren sedert het oogenblik dat zij van de plannen der genoemde firma hoorden, in groote opgewondenheid. Deputaties uit die sjouwers hebben zich bij de heeren Houwens en Rietschoten vervoegd, eerst om hun te verzoeken van hunne onderneming af te zien, en toen dat niet baatte, hen te bedreigen met het vernielen van de werk tuigen. De firma heeft van deze bedreigingen aan de politie kennis gegeven, en is natuurlijk niet voornemens zich in hare onderneming, voor den handel van zooveel belang, te laten dwarsboomen. De elevators zijn opgesteld en zouden heden voor het eerst in werking komen, doch wegens èen klein gebrek in de inrichting kon dit nog niet geschieden. Z. M. de koning der Nederlanden en,Heiurich Schliemann zijn te gelijkertijd door de universiteit te Oxford met het doctors-diploma vereerd ge worden. De plechtige uitreiking aan den laatst genoemde zal met grooten praal plaats hebben op 13 Juni, op welken dag Schliemann te Oxford zal aankomen. Alzoo leest men in de Tagliche Rundschau. Frederik Wilhelm van Saksen was een groot liefhebber van muziek. Boven de pauken en trom petten, die in zijnen tijd vooral in hooge achting stonden, schonk hij de voorkeur aan strijkinstru menten. De bas inzonderheid was zijn lieveling en die bespeelde hij bij kerkelijke feesten somtijds zelf. Als hij aan eene stad eene groote onderschei ding wilde verleenen, schonk hij haar eene con trabas. Zelf had hij eene gansche verzameling kostbare exemplaren, die allen een eigen naam hadden. Hij had ze genoemd naar verschillende rechtvaardigen. De banknoten zijn bepaald zoek." „Zoek mogen zij zijn, maar wie ze verstop pen kan, kan ze ook vinden." In de open kamerdeur stond Rachel Deeds, doodsbleek van toorn, en haar wit haar, dat anders zoo zorgvuldig was opgemaakt, in de grootste wanorde. „Mijn goede Rachel", zei Kit met zijn vrien- delijksten glimlach, „gij houdt mijn vader toch niet voor een ekster." Zijn scherts kwam te ongelegener tijd maar was niet misplaatst, indien het zijn bedoeling was om den stroom der verontwaardiging van de oude vrouw te stuiten. De lagere standen in het zuiden bezitten geen greintje humor en het is voor hen iets onverklaarbaars hoe men daarmee in een ern stige zaak kan aankomenzij staarde hem toornig doch verbluft aan en die uitdrukking ging in vertrouwen en genegenheid over, toen zij het woord tot haar jongen meester richtte en zei „Mijnheer Frank, vertel gij hem wat wij denkendie mijnheer is te knap voor een arme, oude vrouw, gelijk hij ook bewezen heeft het voor zoo menige jonge te zijn." Indien Christoffel er nog aan getwijfeld had of hjj zich op vijandig terrein bevond, zouden deze woorden geholpen hebben. Het was een van die ongelukkige gezegden zooals kinderen zoo vaak tot onze verlegenheid uiten die geheele boekdeelen verraden, welke achter slot en grendel moeten blijven. hofdames. De schoonste zijner bassen was de Menkwitzin. Op een morgen beval hij een page om de Menkwitzin te halen. De page was nieuw en hij begreep niet anders, of de gravin Menk witzin mo.st bij den hertog komen. Deze begreep niet waartoe zij ontboden werd en zeide, dat het eene vergissing moest wezen. Hij moest den her tog vragen, wat zijne doorluchtigheid van haar verlangde. De page bracht de boodschap over en kreeg op de vraag, wat zijne doorluchtigheid van Menkwit zin verlangde, het barsche antwoord„Om er op te spelen." Eerst na groote verwarring teweeggebracht te hebben, werd het misverstand opgehelderd. Eergisteren zag men op de Parijsche boule vards een blinde zijn weg zoeken al tastende met een stok. Zijn langzame gang werd levendiger als hij zich in een dichte menigte bevond en hij kwam dan herhaaldelijk in onzachte aanraking met personen, bij wie hij zich verontschuldigde met een«Pardon, ik ben blind." Twee politie agenten kregen door de zonderlinge bewegingen van den ongelukkige achterdocht en volgden hem op een geheime plaats, waar zij toen hij heenging een leege geldbeurs vonden: de blinde bleek dus een pickpocket te zijn. Zij brachten hem daarop weg, en in het rijtuig speelde de man zijn rol meesterlijk. Bij het uitstappen evenwel vermeed hij, alleen gaande, de plasjes op straat; en voor den commissaris bleek hij helder genoeg te zien, Tegen 30 der beschuldigden in de zaak der «Zwarte Hand," het bekende Spaansche moord complot, is door den procureur-generaal de dood straf geëischt. Mijnheer de redacteur. Met de meeste instemming heb ik in de Middelb. Cour. dd. 17 Mei jl. het ingezonden stuk van den volksvriend E. J. W. K. Eene vrucht der drank wet", gelezen. Mij dunkt, ieder in zijn kring kan de heil rijke vruchten der zoogenoemde drankwet reeds nu ten duidelijkste opmerken en in de toe komst zullen de weldadige gevolgen dier wet allengs meer zichtbaar worden. Al drijven onze financiën op de kurk der jeneverflesch, zooals een maal door een lid der wetgevende macht is gezegd, toch zal ieder rechtgeaard vaderlander met vreugde zien, dat de opbrengst van den jeneveraccijns met elk jaar minder wordt. Te grooter wordt dan de draagkracht, en ook zonder nieuwe belastin gen zullen de bestaande te meer opbrengen. Mijn opstel zou te lang worden, indien ik ook voor de dorpen de goede invloeden van bovenge noemde wet wilde schetsen. Met een enkel woord wil ik er slechts op wijzen, dat de koopdagen, 't zij van hout, boeren-inspan en dergelijke, thans allerwege fatsoenlijk afloopen en er geen sprake meer is van allerlei saturnaliën en vechtpartijen, zooals vroeger. Geene wet, die een meer veredelenden invloed op het Nederlandsche volk zal uitoefenen dan deze. Ieder weet, dat wij die wet te danken heb ben aan den nu ex-minister Modderman, die zich daarmêe een onvergankelijke eerezuil heeft gesticht. Reeds geruimen tijd vleide ik mij, dat een of ander invloedrijk man zou voorstellen om, zoo mogelijk overal in ons vaderland, gelden in te zamelen, teneinde den edelen en kundigen ont werper en verdediger dier wet een nationaal ge schenk aan te bieden. Bestuurders en leden van Maatschappijen tot afschaffing of beperking van drankgebruik schijnen mij in de eerste plaats geroepen te zijn om zich aan 't hoofd te stellen. En zoo zend ik mijn stuk de wereld in, hopende dat een of meer invloedrijke heeren en dames mjjn denkbeeld mogen overnemen en in toepassing trachten te brengen, nl. met vereende krachten den heer Modderman een aandenken aan te bieden, ten blijke hoe hoog zijne pogingen tot beperking der veelvuldige ellende, uit het misbruik van sterkedrank ontstaan, door zeer velen wordt ge waardeerd. Hoedekenskerke 19 Mei 1883. M. Benbker. „Indien mijnheer Frank u wil vertellen hoe de zaak werkelijk staat", zei Kit met gloeiende wangen en op barschen toon, „in plaats van mij te vereeren met uwe of zijn meening over mij, zal hij u een goeden dienst bewijzen." Frank legde thans de zaak eenvoudig bloot zooals zij was en voegde er blijkbaar met inspan ning bij. „Het is niet meer dan billijk Rachel dat ik u ook vertel dat mijnheer Christoffel zijn leedwezen betuigd heeft dat er eenige verdenking op uw zoon is gevallen, dien gij voor geheel on schuldig houdt. „Zoo Dat behoeft gij mij niet te zeggen riep de oude vrouw uit „en zijn vader weet het ook wel. De menschen behoeven zelf niet eerlijk te wezen om te weten dat andere menschen het zijn. Abel kom hier Abel." Abel verscheen blozend en terneergeslagen, het toonbeeld van schuld in de oogen van hen die alleen door den bril der routine lezen. Zijn breed goedhartig gelaat getuigde van angst voor iets hij wist zelf niet wat, gelijk de os bij het gezicht van de bijl. Wordt vervolgd.) gedr'kt bij de gebroeders abrahams te middelburg.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 6