N° 117 12 6e Jaargang. 1883. Maandag 21 Mei. Rijks-belastingen. BRANDWEER. Inspectie en Exercitie Middelburg 19 Mei. Onderwijs Marine en leger Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBURGSCHË COURANT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Paube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg, maakt bekend dat bij kern ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden het door den provincialen inspecteur dei- directe belastingen enz. te Middelburg, den 12en Mei 1883, invorderbaar verklaarde kohier n° 11 der personeele belasting voor het dienstjaar 1882/83, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden bekooren te worden ingediend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9en April 1869 (Stbl. n°. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 19en"Mei 1883. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. BIJ DE De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op art. 20 der verordening op de brand weer in deze gemeente, van den 24 Mei/2 Augus tus 1882 maken bekend dat de inspectie en exercitie met een gedeelte der brandspuiten, volgens voordracht van bet bestuur over de brandweer zal plaats hebben Dinsdag den 29enMeia. met de spuit A. te 9^, met de spuit B te 10|, met de spuit D te 11| en met de spuit C te 1 uur. Weshalve de bedienden, aan die spuiten ge plaatst, opgeroepen worden zich ten voorschreven uren aan de brandspuithuisjes te bevinden, zullende bij niet verschijning, tegen hen proces verbaal wor den opgemaakt tot toepassing der bij de vastge stelde straffen, bestaande in eene geldboete van 1 tot 25 en eene gevangenisstraf van één tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Hiervan is afkondiging geschied waar bet be hoort, den 18e* Mei 1883. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKÉ. De secretaris, G. TER MEULEN. I. s. Bij enkele besturen van gemeenten met 10000 zielen en daarbeneden schijnt verkeerde toepassing van art. 2 der drankwet te hebben plaats gehad, in dien zin dat ook voor gedeelten van 250 zielen licensiën zijn verleend. Ged. staten in onze pro vincie hebben daarover eene circulaire uitgevaar digd. Volgens de duidelijke bewoordingen van gemeld artikel mag slechts op elke volle 250 zielen bevolking eene gelegenheid tot clrankver- koop bestaan, zoodat dit getal niet in aanmerking mag komen wanneer daaraan ook bv. maar éen ziel ontbreekt. Heden had in het polderhuis in de Abdij alhier de opening plaats van de stembriefjes die Donder dag en Vrijdag te Middelburg en Westkapelle waren ingeleverd ter verkiezing van een com missaris in het polderbestuur van Walcheren, ter voorziening in de vacature ontstaan door het over lijden van mr A. M. Becius. Van de ongeveer 1200 stemgerechtigden hadden er te Middelburg 196 en te Westkapelle 11 ge stemd, zoodat, wijl geen biljet van onwaarde ver klaard werd, het getal geldig uitgebrachte stemmen 207 en de volstrekte meerderheid 104 was. De heer J. C. Lantsheer te Middelburg werd jnet 125 stemmen gekozen. Voorts werden uitgebracht 33 stemmen op den heer L. van Rooijen te Westkapelle"; 20 op Jhr. J. A. H. C. van Doorn van Koudekêrke te Middel burg en 14 op den beer J. A. Tak te Middelburg. De overige stemmen waren over verschillende per sonen verdeeld. ^ïïs§iiig-eii, 18 Mei. Heden avond heerschte er eenige meerdere levendigheid dan gewoonlijk aan den Ponton voor de aankomst van de mailtrei- nen, wijl het bekend was dat eene eerste proef met electrische verlichting op een der mailbooten en wel op de Prinses Marie zou genomen worden. Deze proef heeft ruimschoots aan de ver wachtingen voldaan. Er waren n. 1. twee. boog lampen ontstoken, welke op flinke wijze aan hare bestemming, om bij het lossen en laden dienst te doen, zullen beantwoorden. De directie en eenige commissarissen der stoomvaartm'j Zeeland, die hierbij tegenwoordig waren, betuigden hunne groote ingenomenheid met de welgeslaagde proef, die nu wel aanleiding geven zal dat ook op de overige booten eene dergelijke verlichting wordt ingevoerd. Het zal echter niet mogelijk zijn om dezelfde verlichting gedurende de vaart als sein licht te gebruiken. Intusscben wordt nog met de werkzaamheden op de Prinses Marie voortgegaan; men is reeds een groot eind gevorderd om verder de geheele stoomboot inwendig, zoowel in salon en hutten, als in de machinekamer en laadruimen van electrisch licht te voorzien. Daarvoor zullen ongeveer 80 gloeilampen Swan's systeemworden aangebracht. De toestellen voor deze verlichting worden door de machine der boot gelijktijdig met haren verderen dienst in werking gebracht. Wanneer een en ander in toepassing gebracht zal zijn, kan het niet uitblijven of het comfort gedu rende de zeereis zal daardoor zeer worden ver hoogd en aanleiding geven, dat er van deze brug over den oceaan meer gebruikt wordt ge maakt. Ten slotte zij vermeld dat de geheele inrichting is gemaakt door de firma W. Smit C°. van Slikkerveer, welke ook de electrische verlichting op de koninklijke maatschappij De Schelde heeft aangebracht. de ieeren Yan Visvliet en jhr. mr. Van Teijlingen, resp. districts- en arrondissements-schoolopziener te Middelburg. Onder eene hartelijke toespraak, waarbij de heer Van Visvliet den ijver en de plichtsbetrachting, door den heer Holthuijzen gedurende een reeks van jaren betoond, herdacht, werd den gewezen jubi laris een schrijven van de regeering ter hand ge steld waarbij hem eene gratificatie van 100 werd toegekend. ^lissing-en, 19 Mei. Vrijdag avond zijn met bet stoomschip PrinsHendrik der maatschappij Zeeland van Vlissingen naar Londen (via Queenboro) vertrokken Z. D. H. prins Ckristiaan van Slees- wijkHolstein benevens HH. KK. HH. de prins en prinses Bernhard van SaksenMeiningen, met hun gevolg. A. s. Maandag zal per zelfde stoomboot H. D. H. prinses Elisabeth van HessenDarmstadt met gevolg van Vlissingen over Queenboro naar Londen reizen. Omtrent het bij de tweede kamer door den heer Van Eek ingediend voorstel tot wijziging van het reglement van orde meent de commissie van rap porteurs dat de staatkundige gebeurtenissen van den laatsten tijd nog meer bezwaren tegen de apportuniteit van het voorstel hebben doen ont staan. De commissie heeft den voorsteller daarom in overweging gegeven, het aan de orde stellen van het voorstel niet te verhaasten. Mr. S. van Houten, afgevaardigde voor Groningen, was door de kiesvereeniging te Groningen uitge- noodigd om zijne beginselen nader te komen toe lichten. Voor die uitnoodiging heeft de heer Van Houten bedankt. Hij meent dat zoo iets niet noodig is, en dat men hem uit zijne adviezen en geschriften genoegzaam kan kennen. De kiezers- vereeniging, met welke deze correspondentie werd gevoerd, heeft zich bij het antwoord nedergelegd, maar niet dan na een voorloopig debat over de al of niet duidelijk gebleken beginselen en de handelingen van den heer Van Houten in de kamer. In zijn brief verklaart de heer Van Houten, dat ook de aanstaande strijd over zijne al of niet her kiezing hem in niets van zijn eigen standpunt doet afgaan. Den heer Holthuijzen, onderwjjzer aan de open bare school, lett. A alhier, die den 18en April van dit jaar zijn 50jarig jubilé als onderwijzer vierde, en bij die gelegenheid zoo van zijne mede-onderwijzers als van gemeentewege vele blijken van vriend schap en waardeering mocht ontvangen, was Donderdag jl. andermaal eene verrassing bereid. Tegen bet einde van den morgenschooltijd werd hjj in zijne klasse met een bezoek vereerd van Met 1 Juli a. s. wordt een nieuwe qualiteit bjj de marine ingevoerd, die van 2en-provoost met graad van korporaal. De bestaande provoosten krijgen de qualiteit van len-provoost. Arrondissements-rechtbank te Middelburg Heden zijn veroordeeld de volgende personen, wier zaak 8 Mei is "behandeld: P. N., 29 jr., dienstknecht te Kieldrecht, wegens diefstal tot een maand eel. A. van D., 61 jr., land bouwer te Hontenisse, wegens herhaalde openbare dron kenschap tot 14 dagen gev. P. S., 19 jr., dienstknecht te Zaamslag, J. de V., 19 jr., werkman te Zaamslagen J. K., 20 jr., dienstknecht te Ter Neuzen, wegens mis handeling ieder tot een maand cel en f 16 boete. J. de T., 14 jr., arbeider te Hengstdijk, wegens diefstal tot 8 dagen cel. H. de M., 16 jr., te Boskapelle, wegens bedelarij tot 3 dagen cel. A. de B., 15 jr., en P. de B., 15 jr., te Boskapelle, wegens als voren de le. tot 8 dagen en de 2e. tot 3 dagen cel. Vrijgesproken werd W. S., dienstknecht te Zaamslag, l'j8chuldigd van mishandeling. Tevens werden veroordeeld, wegens openbare dronken schap bij herhaling, de navolgende personen wier zaak 11 Mei is behandeld J. de K. 23 j., arbeider te Middelburg, tot 7 dagen gev., W. H. H. 31 j., en J. P. R. 33 j. sigarenmaker, beiden te Middelburg, elk tot 14 dagen gev J. S 30 j., werkman en M. M. 31 j. voddenraper, beiden te Vlissin gen, elk tot 21 dagen gev. en daarna plaatsing in een rijks-werkinrichting gedurende drie maanden en A. T. 33 j muzikant te Vlissingen, tot 14 dagen gev. Alle veroordeelden in de kosten. Biervliet, 19 Mei. Eene protestantsche vrouw is gedurende de Pinksterdagen een onge- huwden jongeling van den R.-C. godsdienst gevolgd en naar Frankrijk of Amerika vertrokken. Het gereede geld van baren echtgenoot en haar jongste kind, oud 8 maanden, nam zij mede, terwijl zij de zorg voor de twee andere kleinen aan haai man overliet. Een der hofsteden, waarvan primo Mei de inspan verkocht werd, is verpacht aan een landbouwer te St. Philipsland. Een bijna 70jarig arbeider te Biervliet, die nog nooit op reis was geweest en een spoortrein alleen gezien had op een prentje, had de verleiding niet kunnen weerstaan om de Amsterdamsche tentoonstelling eens te gaan bezichtigen. Hij had afspraak gemaakt met twee vrienden, die zich echter, toen de dag van vertrek naderde, terug trokken. Dit schrikte den ouden man toch niet af, en met Pinksteren heeft hij zijn pl-u volvoerd. Uitstekend is hem de reis bevallen en hoogst vol daan keerde hij van zijn tocht terug. Te Sluis heeft een weduwnaar, De S., sedert acht dagen de gemeente verlaten met achter lating van vier nog jeugdige kinderen. Men ver moedt dat hij naar Amerika vertrokken is. Wij hebben bijna altijd vermeden om zelf moorden op te nemen. Eene enkele uitzondering werd door ons gemaakt wanneer er bijzondere om standigheden hadden plaats gehad, die vermelding noodig maakten, maar wij lieten de mededeeling voornamelijk na omdat het lezen van een zelfmoord, gelijk de ondervinding leert, tot navolging opwekt. Dat die meening niet ongegrond is, blijkt nu nit hetgeen voorkomt in de Geneeskundige Courant. Deze maakt melding van vier zelfmoorden, onder overeenkomstige omstandigheden in dezelfde plaats gepleegd, waaruit ook de G. C. de gevolgtrekking afleidt, dat zelfmoord aanstekeljjk is, Op aanklacht van een klerk op het bureau der politie te 's Gravenhage is eene vrouw ver volgd, die zeer gedécolletteerd [uit haar venster lag. De rechtbank heeft haar vrijgesproken. Als de jonge man, die tot de vervolging aan leiding gaf, te Amsterdam het openingsfeest in den Parkschouwburg had bijgewoond, zouden er zeker een reeks van processen-verbaal zpn opge maakt. En ook andere gedistingueerde samen komsten zouden daartoe misschien leiden. (Arnh. Ct.) In een plaatseljjk blaadje te Deventer was bij advertentie vermeld dat Donderdag tusschen 5 en 6 uren 's avonds eenige Chineezen van de tentoonstelling, in nationaal eostuum met hunne in China gebruikelijke vaartuigen, den IJsel zouden komen afroeien. Een talrijke schare bevond zich op dat uur langs de Welle en op het Pothoofd. De Chineezen lieten zich echter wachtenwel zag men talrijke bootjes waarmede verschillende jongere en oudere personen zich met roeien in de rivier vermaakten. Ten slotte keerde een ieder, zonder de Chineezen gezien te hebben, naar huis en begreep men, dat men door een of meer grappenmakers was beet genomen. Op een eenzamen weg in de gemeente Zeelst is dezer dagen een koopman, die eenige gelden had ontvangen, door twee kerels aangerand. Hij ontliep echter, bracht zijn geld in veiligheid en ging toen moedig weder denzelfden weg, maar ontmoette nu geen struikroovers meer. - Uit Veenhuizen deserteeren nog al eens verpleegden. Deze week o. a. ontvluchtten weer twee mannen van het 2e rijksgesticht. Tevens kwam men tot de ontdekking, dat 60 stuks klee deren van de rijksbleek waren ontvreemd. Men vermoedt, dat deze twee deserteurs genoemden diefstal gepleegd hebben. Zoo het hun gelukt, bijtijds over de grenzen naar Duitschland te komen, waarheen deserteurs gewoonlijk koers zetten, ziet men allicht niets van het gestolene terug. De pachters van wijlen Z. K. H. prins Fre- derik onder Lage Zwaluwe hebben onlangs, zooals gemeld is, een verzoek tot de regeering gericht om vermindering der jaarlijksche pacht en een op te richten stoomgemaal. Mocht aan hun verzoek geen gevolg worden gegeven, dan zullen velen hun beroep moeten vaarwel zeggen, daar hun toestand onhoudbaar is, zoo door de hooge pacht, als door de ongunstige jaren en de gebrekkige waterloozing. In Spanje, te Alberique en te Viilanueva, heeft men schokken van aardbeving gevoeld. Er heerscht eene groote paniek onder de bevolking, wijl zich nog telkens onderaardsch gerommel doet hooren. Te Samora is, volgens een telegram uit Petersburg, een vreeselijke brand uitgebarsten, waardoor verscheidene wijken dier stad werden vernield. Slechts met groote moeite gelukte het den brand te blusschen. In Parijs is weer een crisis" in 't zicht. Men verzekert dat de pauselijke nuntius geweigerd heeft oij een diner zijn arm aan mevrouw Ferry aan te bieden. Men begrijpt dat in de sfeeren der »hoogere politiek" deze gebeurtenis weer een zaak van verschrikkelijk veel belang is. In Amerika wordt in den laatsten tijd een geregelde handel in lijken gedreven. Naar aan leiding eener klacht van gouverneur Butler in zijn rapport, erkent een der bladen te Boston, dat van 2800 overledenen uit het staatsarmenhuis 580 lijken overeenkomstig bestaande wetteljjke bepa lingen naar de klinieken verhuisden. Of de ove rige lijken echter werkelijk begraven werden, kon moeielijk en eigenlijk in het geheel niet bewezen, worden. De directeur van het armenhuis geeft ook toe, dat het waar is, wat men vertelt, dat nl. op verlangen van het Harpard-college bij warm weder de lijken in petroleumvaten vervoerd werden. Nog erger schijnt het in Illinois gesteld te zijn. Zeker individu, Chaffie genaamd, verkoopt daar jaarlijks 75 procent van de hem toevertrouwde lijken, een bedrijf dat hem 6000 dollars per jaar oplevert. j In de Soerabaya-Courant van 28 Maart leest men>Met vuur te spelen schijnt voor ons Neder landers zeer gevaarlijk. Al salueerende met kanonnen hebben wij, blijkens de telegrammen van heden, twee ongelooflijke Kamper-stukjes uitgehaald. Te Batjan salueeren wij ons eigen fort in brand, en te Curasao salueeren wij met scherp eene zoogenaamde bevriende mogendheid, met een consul aan boord. Dit laatste is zeer zonderling en volstrekt niet grappig." Het hof te Dublin heeft zijne laatst; zitting gehouden in zake den moord van het Phoenix- park. Het hof veroordeelde ten slotte James Mullett tot tien jaren dwangarbeid, Mac Caffrey tot dezelfde straf, O'Brien eveneens, Moroney eveneens, Delaney als de anderen, Doyle tot vijf jaren, Martin tot een boete van 100 p. s. Over Peter Doyle werd geen uitspraak gedaan, daar hij op sterven ligt. Het hof heeft dus in 't geheel uitge sproken 6 doodvonnissen, drie veroordeelingen tot

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1