0116. 1883. Zaterdag 19 Mei. kTtT 126* Jaargang. i 21 FEUILLETON. Middelburg 18 Mei. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt dagelijks, met, uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Centï Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Paube en Cie. te Parijs, Londen. Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De meeste bladen, van welke richting ook, zijn niet bijzonder ingenomen met de samenstelling der commissie voor grondwetsherziening. Karakteristiek vooral het slot ervan en in vele opzichten waar is de navolgende beschou wing van de Standaard over die commissie. Het blad maakt voorshands vier kantteekeningen op het benoemingsbesluit. 1° De president van zulk eene commissie moet niet qualitate qua, optreden. Stel toch, in Sep tember komt Heemskerk in de positie, waar Van Lynden in '81 in raakte en wordt gedwongen een andere portefeuille te nemen, dan mist deze com missie allen waarborg, dat in den nieuwen minis ter van binnenlandsche zaken niet een geheel ongeschikt man aan haar hoofd trede. Waar nog bij komt, dat zulk een commissie heel het kabinet wel eens overleven kon, en dus zoodoende een voorzitter van geheel tegenovergestelde opiniën met de leiding der commissie kon worden belast. 2° Is de samenstelling onbillijk. Onbillijk toch is het, de partij van Kappeyne, die het eerst met grondwetsherziening op het regeeringsterrein kwam, buiten zulk een commissie te sluiten. 3° Is de samenstelling niet doeltreffend. Uit zulk een commissie komt niets. Ze is met on vruchtbaarheid geslagen. Ze kan tot geen besluit komen, dat ons verder brengt. En dat eenvoudig, omdat er geen systeem in de benoeming zit. Het is niet een commissie van politieke groepen, want er zijn ook specialiteiten in. Het is niet een commissie van geleerden in het staatsrecht, want noch de heer Binkes, noch gene raal Van der Star maken op dien titel aanspraak- De commissie is een mixtum quid op de manier onzer oude recepten, waarin van alles wat kwam. En dit moet tengevolge hebben, dat de opiniën zich deelen, zonder dat men aan de besluiten van een aldus saamgestelde meerderheid ook maar eenige waardij kan toekennen. En 4° er hadden geen leden der staten-gene- raal in moeten zitten. Men mag een zelfde zaak niet in twee instantiën door een zelfde persoon laten onderzoeken. Dit mag niet; overmits zulk een persooon in zijn onderscheidene qualiteiten te letten heeft op onderscheidene relatiën, die leiden kunnen tot uiteenloopende adviezen. Een omstan digheid die alsdan of de consequentie van de adviezen in gevaar brengt, of wel hem bij de beoordeeling ter tweeder instantie bindt. Voorshands ontvangen we dan ook geen anderen indruk, dan dat deze commissie dienst moet doen, om de malcontenten schijnbaar hun zin te geven en inmiddels een parapluie boven de acht minis- teriëele hoofden op te steken, opdat hunne excel- lentiën van den drop der grondwetsherziening niet te veel last hebben. Op eenvoudige wijze had heden op de algemeene begraafplaats alhier de ter aarde bestelling plaats HKRINDilCRIlVC}. door James Payn. HOOFDSTUK XH. Ik zoek mijn recht. De tegenwoordige eigenaar van het Grijze Huis had een juffrouw uit Mogadion met een klein fortuintje gehuwdzij stierf echter bij de geboorte van Christoffel en, daar zij geen bloedverwanten had, verbrak haar dood den eenigen band die hem aan zijne atadgenooten bond, onder wie hij zioh nooit recht thuis gevoeld had. Alhoewel hij geen vooroordeelen had, die hem in den weg stonden was mijnheer Garston in geen enkelen kring populair geworden en bij de huiselijke twisten toet zijne kinderen koos de publieke opinie altijd party voor de jongereniets wat zeer in het voordeel van Kit was daar men telkens als hij een verkeerdheid begaan had, zei: >Het is ook waarlijk geen wonder van den armen jongen, met zulk een vader." Men kan zich dus voorstellen met welke oogen Mark bij deze gelegenheid den rechtsgeleerde aan- jtag, die hem nooit in een ongunstiger licht en van iemand, in wien de provincie een harer ver dienstelijkste ambtenaren, de gemeente een harer beste burgers verliest. Dit was ook af te leiden uit de talrijke belang stellenden, die zich op de begraafplaats vereenig- den om de laatste eer aan het stoffelijk overschot van den heer Willem Adrianus Dormaar Hz., in leven hoofdambtenaar ter provinciale griffie van Zeeland, te bewijzen. De lijkkist, gedragen door diakenen van de N. H. gemeente, werd behalve door de zonen van den overledene door afgevaardigden van kerkvoogden en andere corporaties gevolgd, terwijl wij onder de belangstellenden vele ambtenaren en oud-amb tenaren ter provinciale griffie opmerkten. Toen de lijkkist in de groeve was nedergelaten, bracht de commissaris des konings in Zeeland, jh' mr A. P. C. Yan Karnebeek, die met de leden van het gedeputeerd college en den griffier der staten de ter aarde bestelling bijwoonde, eene laatste hulde aan de nagedachtenis van den overledene van wien niets dan goed te zeggen is en die hoog in achting stond bij allen die hem kenden. Spreker wenschte aan anderen over te laten om te gedenken wat de afgestorvene was als echt genoot, als vader en als vriendhij wilde alleen getuigenis afleggen van de voortreffelijke eigen schappen en de groote verdiensten van den heer Dormaar, in dienst van staat en provincie. Gedurende meer dan eene halve eeuw ging Dormaar iederen dag, veelal zelfs ook 's avonds, naar de griffie op, om daar, gedurende langen tjjd voor karig loon, te arbeiden in het publiek belang met alle kracht die in hem was en met volle toewijding. Door zijn talenten en gaven, zijne nauwkeurig heid en zijn onuitputtelijken ijver en uitnemende keurigheid klom de heer Dormaar tot hoofdamb tenaar op en gedurende meer dan een kwart eeuw had hij als zoodanig de leiding van een gewich- tigen, ja bijna den gewichtigsten tak van dienst. En in die betrekking waren zijne verdiensten zeer groot. Algemeen werd dit erkend en het zegel werd erop gedrukt door de schitterende onder scheiding, die den overledene twee malen van. het hoofd van den staat ten deel viel. Tot in het laatst zijner dagen werkte de heer Dormaar met onvermoeiden ijver en toewijding en toen ten slotte de kracht tot werken hem begaf, toen hij niet meer kon, toen had het leven geen waarde meer voor hem en leidde hij den last des levens af. Het gewestelijk bestuur en niet het minst het hoofd ervan lijdt door Dormaar's afsterven een gevoelig verlies en niet gemakkelijk zal zijne plaats kunnen vervuld worden. Wanneer het waar is zoo eindigde jhr Van Karnebeek dat de smart, die de nagelaten be trekkingen door het verlies van een dierbaren af gestorvene treft, eenige leniging vindt in oprechte hulde en eerbied, die aan zijne nagedachtenis worden bewezen, dan moge mijne woorden daartoe strekken. Daarna sprak de heer Abresch, predikant der N. H. gemeente, nog een woord om een krans der onaangenamer van uiterlijk was voorgekomen. Hij trachtte te vergeefs om zijn gelaat in een vriendelijke plooi te zettenhij was geheel door hartstocht verwrongen en zijne wangen waren vaal bleek. Hij stak Mark de hand toe, terwijl Kit achter hem stond, met een cynischen lach, als wilde hij den bezoeker verzekeren dat hij zich al de woede, waarvan deze getuige zou zjjn, al heel weinig aan trok en dat zij hem vooral niets aanging. Zoo zoo welk nieuws brengt gij van de Terp?" was de ongeduldige begroeting van den ouden heer. sMoeder en zuster zjjjn wel; maar natuurlijk zeer geschrikt van hetgeen hier gebeurd is." »En wat is er gebeurd Kom spreek, mijn heer ik denk niet dat zij om mijnentwil ge schrikt zijnzij hebben geen twee duizend gulden verloren »Maar ik hoop toch mijnheer Garston dat gij gelooven zult dat zij uw verlies zeer betreuren. Maar wat haar natuurlijk het meeste grieft is dat er eenige verdenking zou kunnen rusten op Abel, den broeder van onze Lucy." »Er rust geen verdenking op hem", viel Chrifstoffel in. Iedereen weet »Houd uw mond, jongen," barstte zjjn vader los. »Laat mjjnheer Medway spreken." Hij merkte in zijn verontwaardiging niet dat hjj Mark mjjnheer Medway noemde, omdat iemand hem zijn geld ontstolen had; maar het gelaat eere neder te leggen op het graf van een doode, die zijn godsdienst en Christeljjk geloof het aller liefst, openbaarde in trouwe, jjverige plichtsbetrach ting., Spreker wees erop dat de overledene een man was met vaste beginselen, die dit echter meer door daden dan door woorden toonde. Verder herinnerde de heer Abresch wat de overledene was voor de maatschappjj, voor zijn gezin en voor de Christelijke kerk en bracht hem hulde voor hetgeen hjj, oók in zijne betrekking tot de laatste, zoo volijverig, zoo nauwkeurig en zoo nauwgezet deed. Rust zacht riep hjj ten slotte den overledene, toe rust zacht Willem Adrianus Dormaar, uwe werken der liefde volgen u. Vervolgens hield de heer Abresch eene toespraak tot de zonen van den ontslapene en wekte hen op tot het volgen der paden die de overledene bewandelde. De oudste zoon van den heer Dormaar dankte, diep bewogen, beide sprekers voor de eer, aan de nagedachtenis van zjjn onvergeteljjken vader be wezen. A. J. Bertou, brievenbesteller te Biervliet, is als zoodanig te Middelburg benoemd. Zondag 20 Mei a., des namiddags te 2 uren, zal op het Molenwater alhier, de tweede uitvoering in dit seizoen gegeven worden door het muziek korps der dd. schutterij. Hruinin^en, 17 Mei. Heden werd in de vergadering van ingelanden van den polder Krui ningen een voor Hansweert belangrjjk besluit ge nomen. Aan het gemeentebestuur, werd namelijk 200 toegestaan, om de sloot, loopende onder langs den zeedijk te Hansweert, te dempen, en te doen vervangen door een heul van kannebuizen. Die sloot verspreidt voortdurend, en vooral bij eenig warm weder, een ondragelijken stank, zoo dat daarover zoowel door ingezetenen van Hans weert, als door hooger autoriteit, werd geklaagd- Wolfaartsrtijk, 17 Mei. In de heden ge houden raadsvergadering zijn tot leden van het burgerlijk armbestuur benoemd de heeren W. van Strien Cz., J. Kallemijn en D. W. den Herder en tot ontvanger de heer J. van der Baan. Hoofdplaat, 17 Mei. Heden heeft de 2e keuring van den heruchten Steenweg naar den Nieuwlandschen molen plaats gehad, zonder dat er eene afdoende beslissing in deze quaestie genomen is. Behalve aannemer en werklieden, waren de heeren De Man te Ter Neuzen en Muller te Bres- kens, ingenieur en opzichter der provinciale wegen, de burgemeester, de heer Van Sloten, en de wethou der de heer Cammaert op het terrein aanwezig. Niet alleen het profil maar ook de bedding werd onderzocht, wat misschien wel overtollig diende te wezen, daar de bedding onder goedkeuring van den gemeente-opzichter was aangelegd, zoodat den aannemer het vorige jaar de geheele aanne mingssom werd uitbetaald. Nog 500 gulden, als van Christoffel verried niet alleen dat hjj het opmerkte, maar het drukte ook droefheid en verontwaardiging uit. »Mjjn verhaal is kort, mjjnheer Garston en het spijt mij dat ik het zeggen moet, ver van bevredigend", begon Mark aarzelend. »Wjj zjjn overtuigd dat er een noodlottige vergissing be staat, maar de zaak is dat het bankbiljet in het beursje van Lucy, waarvan Frenna u gesproken heeft, hetzelfde is »Ik ben blij dat ik dat hoor. Ik ben heel bljj", viel mjjnheer Garston in. Hot onverwachte van dien uitroep en nog meer de toon van verlichting, waarop die geuit werd, deed Mark verstommen. De verbazing op zjjn gelaat ontging den advocaat niet. »Gij verbaast u dat ik bljj ben; maar het is toch beter om den waren misdadiger te ont dekken, dan onschuldige lieden te verdenken." Maar Abel is geen misdadigerdaarvan ben ik vast overtuigd, mjjnheer Garston." »Overtuiging is een zaak van de jury", hernam de andere, eenigszins geraakt. Indien Lucy Deeds een banknoot van haar broer ontvan gen heeft, die uit mjjn lessenaar gestolen is, moet Abel Deeds rekenschap geven van dat bezit en als rechtsgeleerde moet ik erkennen dat dit nog al een sterk bewijs tegen hem is. Ik boop toch dat de beurs in tegenwoordigheid van getuigen geopend is en dat men het nummer opgeteekend heeft." bosten van onderhoud, heeft de aannemer tegoed en hoewel deze sinds meer dan die som uitgaf, om toch dien weg in flinken staat over te dragen, wijl hjj wist hoe de weg als agitatiemiddel kon gebezigd worden, is het einde nog niet te voorzien. De bewuste vergadering, die Zondag te Utrecht zou gehouden zjjn door afgevaardigden der libe rale politieke vereenigingen, redactiën van liberale bladen en liberale leden van de beide kamers der staten-generaal is, volgens nader door het bestuur der kiesvereeniging Arnhem gedane mededeeling, voor onbepaalden tjjd uitgesteld. De medewerking van eenige eminente leden der partij, waarop werd gehoopt voor de samenstelling van het bureau, is niet voldoende geweest, om redenen, die het bestuur deels niet kent, deels moet eerbiedigen. Ofschoon het dankbaar melding kan maken, dat enkelen hunner en evenzoo de meesten van hen, die als commissarissen van orde waren uitgenoodigd, medewerking beloofden, en dat de belangstelling in verschillende oorden van het land niet gering is gebleken, een samenloop van oorzaken, daaronder de benoeming van de staatscommissie voor de grondwetsherziening en de korte tjjd van beraad, maakte het na rijp be raad wenscheljjk, dat de vergadering voorloopig geen voortgang zou hebben. Volgens de Standaard is de vergadering van deputaten der anti-revolutionaire partjj, Dinsdag te Utrecht gehouden, uitnemend afgeloopen. Er bleek dat men reeds in de meeste districten met jjver aan den arbeid was getogen. De hoop was levendig, dat men ook nu weder niet zonder goe den uitslag den strjjd voeren zou. En de candi- daturen, in de meeste districten reeds voorloopig gesteld, deden de verwachting koesteren, dat ons volk met sympathie de voorgedragene steunen zou. De voorstellen van Dokkum over Hare's stelsel en art. 168 zjjn, na korte toelichting, uitgesteld tot eene buitengewone deputaten-vergadering, die in 1884 zal gehouden worden. Het Dagblad noemt den toestand van H. K. H. prinses Marianne niet zoo ernstig als het bericht in het Handelsblad doet vermoeden. Gisteren is te Amsterdam in het gebouw dei' vereeniging van de »Vrjje gemeente," de 12e alge meene vergadering gehouden der Nederlandsche vrouwenvereeniging Tesselschade. De afdeeling Middelburg werd aldaar vertegenwoordigd door haar afgevaardigde, mevrouw de Raad—Van Sons- beeck. Mevrouw Kleine wordt beter. minist. dep. Op verzoek eervol ontslag verleend aan H. Van Dullemen als kamerbewaarder en concierge bij het dep. van buitenl. zaken, terwijl de bode P. T. "W. Van Bijlevelt als zoodanig is benoemd. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Harderwijk mr. P. J. F. Van Voorst Vader, thans griffier bij het kantongerecht aldaar. »Dat geloof ik wel ik weet het niet zeker." »Ik hoop nu maar, mijn waarde heer, dat er van de zjjde uwer familie geen pogingen zullen gedaan worden om dien jongen te beschermen", zei mijnheer Garston driftig. »Ik gedoog geen aanspraken op vriendschap en oude betrekkingen, zoodra het recht er mee gemoeid is." »Mijn moeder kent haar plicht, mynheer", zei Mark ernstig. Ongetwijfeld ongetwjjfeld en ik hoop dat zij bereid is dien te verruilen. Het is heel gemakkeljjk om teerhartig en medeljjdend en zoo al meer te zjjn, als men zelf niet de ljjdende party is. Maar ik wil mjjn geld terug hebben van wie het ook zjj, dat zeg ik u." Mjjnheer Garston was alom bekend als een gierigaard, zoodat er nooit kans was om hem iets af te persenmaar nu hem zooveel ontnomen was, kwam al het eigenaardige ran zjjn karakteï ten volle aan het licht. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1