BU1TENLAN PT Moopip en Terpacinpn in Zeeland. Briefwisseling. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Staten-generaal. Algemeen Overzicht. Scheep vaartberichten. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. slag uit over de verrichtingen en de penning meester over de financiën van het genootschap. Het ledental is met 724 vermeerderd en ge klommen tot 2782. Aan ontslagen gevangenen, die gedurende hunne detentie zich voorbeeldig hadden gedragen, werd financieele hulp tot een bedrag van 14529 verstrekt. Voor wijlen den heer De Bosch Kemper, lid van het hoofdbestuur, werd gekozen de heer Uijtwerfsterling te Utrecht. Een voorstelRotterdam om bjj de regeering op wijziging der militaire straffen aan te dringen werd aangenomen. De kiesvereeniging Burgerplicht heeft voor de herstemming tot lid der provinciale staten jh1 P. Hartsen candidaat gesteld. Na het stellen van die eandidatuur voerden on derscheiden leden van de kiesvereeniging het woord over al of niet vertegenwoordiging op de door de Arnhemsche kiesvereeniging te Utrecht uitgeschre ven vergadering. De voorzitter Levy wilde afwachten of de vergadering passief zou doorgaan teneinde dan te beslissen of Burgerplicht zich zou doen vertegenwoordigen. Dit-werd sterk bestreden zoo- dat na een langdurig en vrij verward debat be sloten werd in dien zin dat wel afgevaardigden zullen worden gezonden doch dat in eene eerst daags te houden vergadering het mandaat zou Worden besproken. Een amendement-Pierson om dit mandaat vooraf vast te stellen werd ver worpen Evenzoo een voorstel van professor Spruijt om eerst dan te beslissen wanneer de bedoelde ver gadering na de periodieke verkiezing wordt ge houden. Berlijn. De bekende afgevaardigde Eduard Lasker verlaat zijn politieke loopbaan en gaat evenals zijn broeder naar Amerika. Lasker was een der edelste karakters gedurende een tiental jaren, een der meest gevierde parlementsleden. Hij was door eigen schuld in den laatsten tijd inpo- pulair geworden. Men beweert dat hij wegens hevig zenuwlijden tot dit besluit gekomen is anderen daarentegen zeggen, blijkbaar met meer recht, dat familiegebeurtenissen en redenen van intiemen aard daarbij in het spel zijn. Petersburg. Volgens particuliere berich ten zal het kroningsmanifest van den czaar kwijt schelding van straf uitspreken over drie katego- riën van politieke misdadigersverder de verze kering bevatten, dat de czaar door het voornemen bezield is om aan alle rechtmatige wenschen van zijn volk tegemoet te komen; eindeljjk dat de regeering eene vreedzame politiek zal huldigen. Door gedeputeerde staten van Zeeland werd heden aan het provincaal gebouw id het openbaar aanbesteed het uitvoeren van eenige buitengewone herstellingen aau lo den weg van Oostburg naar Zuidzande en 2o den weg van Ter Neuzen naar Axel. Voor ieder perceel was slechts éen inschrijvingsbiljet ingekomen voor het eerste van P. Monjé, te Breskens, voor f894; voor bet tweede van C. v. d. Hooft, te Ter Neuzen, voor f 14^5 39 O Bil tl u rg, 16 Mei. Door burg, en weth. werd heden in het openbaar herbesteed het verrichten van eenige veranderingen aan de gemeenteschool alsmede de vernieuwing van eenige schoolmeubelen. Aangenomen door P. K. van Rooijen, te Westkapelle, voor f J303. Kierikzee, 16 Mei. Door burg. en weth. werd heden ten raadhuize in bet openbaar aanbesteed het doen van eenige vernieuwing! n aan de gebouwen en andere werken dier gemeente, met bet gewoon onderhoud daarvan, in 8 perceelen, bij enkele inschrijving. Aannemers zijn geworden van het le perceel, openbare vebuuwen, waar onder de torens en poorten, de vloedplanken in de stads brand en zandpaden J. van Dijke Hz., voor f 3140,-2e perceel, kaaimuren, H. C. van den Ende voor f 897, 3e perceel, beschoeiingen en paalwerken, J. van Dijke Hz., voor f1690, 4e perceel, bruggen, C. Bartels, voor f1439, 5e perceel, dichtstesas, sashuisje en steenenduikcr, H. Besaans, voor f 375, 6e perceel, rioolputten en waterlei dingen, H. C. van den Ende, voor f 598, 7e perceel, schoolgebouwen van het middelbaar onderwijs, J. Bartsls, voor f 872, 8e perceel, schoolgebouwen voor het lager onderwijs, J. Bartels, voor f 1404. Biervliet, 16 Mei. Heden werd alhier in het openbaar aanbesteed het bouwen van een schoollokaal met ondervvijzerswoning op het gehucht Driewegen. In gekomen waren 3 biljetten, van de heeren J. F. Maes, te Hoofdplaat, voor f 15700 G. Hoevenagel, te Biervliet, voor f 14441 en A. C. Rijnberg, te Biervliet, voor f 13940. Den laagsten inschrijver werd het werk gegund. *Millst, 16 Mei. Gisteren werden alhier leu overstaan van den notaris Van Rijsoort van Meurs in het openbaar te koop aangeboden .- 19 ha., 3 a. en 79 ca. bouw- en weiland, gelegen in den polder Absdale, gem. St Jansteen. In twaalf perceelen bracht de verkooping f 12,315 op. 17 Mei, des morgens te 8 uren. NAME» DER PLAATSE K. Ba- rom. •tand Wind- Toe stand lacht. Tem pera tuur. Cels. rieht. kracht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 770 770.8 771.3 771.6 770.4 NW N N ONO NO 1 0 2 2 2 helder bew. betr. 1. bew. helder 11 11 18 14 13 Een centrum van kooge drukking bevindt zich vrij nabij en W. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. H. 1.7 G. heden morgen 8 H. 3.0 G. Barometeriaanwijzing te Utrecht te half éen 771.2 m. m. Verwachtgoed weder. Thermometerstand te Middelburg, 16 Mei. avonds 11 uren gr. 17 t 's morgens 8 uren 60 gr. 's middags 1 uur 60 gr. «avonds 6 uren 54 gr. F. Datum. 19 Mei. 22 22 - 23 29 29 30 12 Juni Plaats. Goes, Vrouwepolder, Beestiaal enz. N.- &St Joosl. Huizen enz., Voorwerpen. Informatiëa. Verp. faec. Stoffen Secretarie. Woutersen. Tak. St Lauren9, Oostburg, Groede, St Kruis, Goes, Bouwland enz Hofstede, Hofstede enz., Beestiaal enz., Hofstede enz., Woutersen. Hammacher. Hammacher. Le Nobel. Tak. Gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Middelburg, van 714 Mei 1883. Lichtkracht 16.69 Soortelijk gewicht 0.423. Zwavel koolstof0.092. Zwavel waterstof 0.000. Koolzuur0.000. kaarsen. tweede kamer. Volgens het voorloopig verslag over het wets voorstel-Schepel waren vele leden verwonderd, dat de heer S., sinds 1874 lid der kamer, zoo lang met dit voorstel wachtte, nu de uitvoering van de vestingwet intusschen millioenen kostte. Hiertegen werd opgemerkt, dat ieder het recht heeft geen voorstel te doen dan na nauwgezette studie. Overigens werd den voorsteller algemeen hulde gebracht, en eenige leden stelden zelfs meer ver trouwen in een niet-specialiteit, wiens oordeel dus vrij is. Men meende, dat het beter ware, eerst de maximum-sterkte van ons leger en daarna het daarmee verdedigbare te bepalen. Voorstanders verwachtten van dit voorstel be zuiniging en minderen personeelen druk. Enkelen ontkenden de mogelijkheid van verdediging ten eenenmale en waren dus voor alles wat goedkoo- per is in afwachting van de opheffing van alle defensiewerken. Eenige leden zouden tegen de oorlogsuitgaven protesteeren door tegen de aan vraag voor de stelling Amsterdam te stemmen h. i. is de naijver der mogendheden onze beste waarborg, of wel een reeds nu te treffen schikking met dien staat, die ons het best kan aanvallen. De groote meerderheid verklaarde zich tegen het ontwerp. Men ontkende dat het voorstel min der uitgaven zou eischen; het zou toch overbren ging van al de groote inrichtingen en aanzienlijke uitbreiding der vloot eischen. Evenmin mag men belangrijke inkrimping van het leger verwachten; niet alleen is dit onmisbaar, om niet eventueel voetstoots aan België te moeten toegeven, maar de tegenwoordige begrippen eischen ook, dat wij eventueel de neutraliteit van ons grondgebied krachtig verdedigen meer heil zal daarin te vin den zijn dan in de „verklaring", waarmee de heer S. meent dat Frankrijk en Duitschland genoegen zouden nemenzelfs België en Zwitserland, wier neutraliteit dan nog is gegarandeerd, hebben een sterker veldleger dan wij. Vrij algemeen geloofde men niet, dat wij de vesting Holland thans met succes kunnen verde digen maar met een goede regeling onzer strijd krachten ware zij wel voldoende verzekerd. De heer S. stelt zeer weinig vertrouwen in de groote vesting Hollandmen deed opmerken dat die vesting door alle deskundigen zeldzaam krachtig en voor de defensie bijzonder geschikt wordt geacht reeds door haar natuurlij kei-ligging, terwijl haar weerstandsvermogen in de laatste jaren in niet geringe mate is toegenomen. Breedvoerig zette men daarbij uiteen, dat de heer S. ten aanzien der inundatie onjuiste begrippen koestert en er o. a. geen vrees behoeft te bestaan dat Duitschland den Rijn boven Pannerden zal afdammen of door een scheepvaartkanaal tusschen Rijn, Eems en Wezer belangrijken invloed op onzen waterspiegel zou uitoefenen. Bovendien, zelfs zonder inundatie behoeft aan de verdediging der Hollandsche linie niet te worden gewanhoopt. Dat onze forten spoedig onnutte meubels zouden worden door de uitvin dingen ten aanzien der projectielen, zal geen des kundige toegeven. Dat tijd, om ons in staat van verdediging te brengen, eventueel hoofdzaak is, ontkent men niet, maar geldt ook voor de stelling Amsterdam daartoe zou men dan juist met vluchtig opge worpen werken den vjjand moeten trachten op te houden op juist dezelfde plaats waar wij nu voortreffelijke werken hebben. Bovendien zou het dan zeer twijfelachtig zijn of Amsterdam voldoende van graan ware te proviandeeren. Voorts behoort niet uit het oog te worden verloren de hoogst ongunstige indruk, die bij de natie zou worden teweeggebracht als men dadelijk bijna het geheele land voetstoots prijs gaf; een paniek kon dan allicht veroorzaken dat ook Am sterdam onverdedigd bleef. Aanneming van het voorstel zou dus een onvergeeflijke handeling zijn. Omtrent het gewijzigde wetsontwerp tot aanwij zing der gestichten, naar hetzij gevangenisstraf, hetzij hechtenis wordt ondergaan, stellen de rapporteurs o. a. voor uit art. 8 te doen vervallen »en te Ommen," omdat zoodanig tweede gesticht voor opvoedelingen door den vorigen minister om finan cieele redenen werd weggelaten, het onderwerp bij het afdeelingsonderzoek niet kon besproken worden en omtrent de plannen van dien minister niets bekend isvan daar dat men voorloopig niets wil praejudicieeren, tot de behoefte later blijken mocht. De heeren Van Delden, Van Gennep en Mees hebben voorgesteld, bij art. 1 van het ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de handel maatschappij te voegen »de bekrachtiging geldt alleen voor den termijn van 5 jaren, in art. 7 bedoeld. I» de overeen komst niet voor 30 Dec. 1887 opnieuw door de wet bekrachtigd, dan wordt zij uiterlijk op dien dag namens den staat opgezegd". (Zie Tweede kamer onder Laatste berichten). Sedert eenige dagen bevindt zich de Italiaansche tweede kamer in een droeven toestand, en het is moeilijk daarvan in het kort de oorzaken aan te geven. Wij wezen er reeds op hoe de regeering geïnterpelleerd werd over hare politieke houding, en bevreemdend zeker moet het zijn voor het buitenland, dat zekere partjjgroepen met hare leiders Nicotera en Crispi naar een crisis streven juist op het oogenblik, waarop Italië eene zekere plaats onder de Europeesche staten gaat innemen en zijn inwendige toestand wezenlijk verbeterd is. Wat men tot verklaring van den on verwachten inwendigen strijd kan opgeven, komt op het vol gende neer. De minister Depretis regeert sedert de nieuwe verkiezingen met eene groote meerder heid, die zich van de onverzoenlijken der gema tigde partij tot de radicalen uitstrektde zaken, zoowel buiten als binnen, gingen goed; maar de volksvertegenwoordiging legde steeds minder ernst aan den dag in het medehelpen aan werken, die zonder haar wellicht even goed zouden tot stand komen. Over deze parlementaire verslapping werd in den laatsten tijd zeer geklaagd. De opwekking tót den storm nu gaat uit van twee oud-minis ters, Crispi en Nicotera, die meenen, dat de houding der regeering eene schending is van het parlementaire systeem en een oneer voor het land de minister Depretis moet zich verklaren of hjj met de rechter- dan wel met de linkerzijde wil regeeren dan zal men kunnen beslissen, of Depre tis moet aftreden of de uit de vroegere linkerzijde genomen ministers Zanardelli en Baccarini. Tegen over deze bewering verklaren Depretis en met hem de beer Minghetti, dat het oude partjjverschil reeds lang is verdwenendat de met 165 nieuwe leden verjongde kamer een geheel andere taak vóór zich beeft als in der tijd van hen die aanleiding gaven tot de scheiding der vroegere rechter- en linkerzijden. De optimistische onder de bladen hopen nu op eene langgewenschte verandering der partijen. Gisteren werd de discussie over de motie-Nicotera voortgezet, en de heer Depretis, ant woordende op alle interpellaties betreffende speci ale onderwerpen, eischte met het oog op de Irre denta voor den staat het recht om vreemdelingen te beletten de openbare orde in Italië te verstoren. Volgens het laatste bericht zjjn nu reeds elf voorstellen ingekomen om tot de orde van den dag overtegaan, en de minister Depretis stelde naar aanleiding daarvan de kabinets-quaestie. Engeland heeft reden om eenigszins ongerust te zijn over den lang niet kalmen toestand van Zuid-Afrika. Op alle grenzen der Britsche be zittingen leveren de blanken en de zwarten strijd: hier de Transvalers met de aangrenzende volks stammen daar de Basuto's, die, voortaan aan zich zeiven overgelaten, zich aan inwendige twisten te buiten gaanginds Zoeloeland waar Cetewayo, nauwelijks weder ten troon gestegen, moeite heeft in vrede te leven met de mededingende hoofden. Hoe zal Engeland den vrede herstellen in dezen chaos, die zoo dreigend is voor de rust zjjner eigen koloniën? Wat Transvaal betreft, wjj weten dat het Londensche kabinet een wijs besluit genomen heeft van niet tusschen beide te zullen komen in de twisten tusschen de Boers en de inboorlingen. Een ander geval is 't met Zoeloeland. De daar heerschende anarchie moest een noodzakelijk ge volg zijn van Engeland's handelwijs met Cetewayo, en voor 't oogenblik schijnt het Britsche rijk niet genegen te zijn om den op den troon herstelden koning zijn geheel gebied ongeschonden terug te geven, want een gezant is namens de regeering vertrokken om Cetewayo om zijn oorlogszuchtigen aard te berispen en aan te dringen op zoo mogeljjk handhaving van het statu quo. En wat ten slotte Basutoland aangaatonlangs verklaarde het Kaapsche parlement, dat het niet meer aansprakelijk wilde zijn voor wat voortaan in het genoemde gebied kon gebeuren. Maar de Oranje-Vrijstaat, die drie jaren geleden Enge land aan zich verplichtte door diensten te bewij zen bij het sluiten van den vrede met Transvaal, de Oranje-Vrijstaat vraagt nu Engelsche troepen om zich te verdedigen tegen de Basuto's. En hoe zal Engeland het weigeren Ziedaar redenen genoeg voor de Britsche regeering om de verwik kelingen in Zuid-Afrika met een donker oog aan te zien. Een grooten stap op den goeden weg zoude het kabinet Gladstone zeker reeds zetten, indien het begon met een weinig eenheid en har monie te brengen in zijne koloniale politiek, die sedert jaren noch geheel eene anexatie- noch geheel eene onthoudings-politiek maar nu eens het een dan weer het ander, onzeker, tegenstrijdig en door dit alles nadeelig in hare gevolgen is. Volgens berichten uit Valparaiso is de vrede tusschen Chili en Peru, die verder weg scheen dan ooit te voren, geteekend, en blijkt hij minder drukkend en minder vernederend te zijn voor Peru dan men kon hopen. Niet de helft van zijn grond gebied maar slechts twee provincies, Tacna en Arica, zou Peru aan Chili moeten afstaan, en deze overgave zal ook slechts provisioneel zijn, namelijk voor een tijdperk van tien jaren. Daarna zal de bevolking der geannexeerde provincies kunnen kiezen bij welke der landen zij zich wil voegen. Het rijk, bij hetwelk zij zullen bljjven, moet dan een schadevergoeding geven aan het andere. Met het oog op de aanmatiging van Chili, die kort geleden zich uitte, zijn deze voorwaarden haast al te gunstig. Het schijnt daarom niet onnoodig eene bevestiging van deze tjjding af te wachten Aan Iemand uit het Oosten. Hoe een vijand van nabetrachtingen, zooals gij u noemt, nog wil napleiten over een reeds zoo lang geleden zaak is ons niet duidelijk. Daarbij zijn eenige opmerkingen, door u ge maakt, reeds door ons onder het bedoelde stuk geplaatst. Zoo ook omtrent de afdeelingen der Centrale liberale Kiesvereeniging, die, wat u niet schijnt te weten, alleen samenwerken bij verkie zingen voor de tweede kamer. Als u beter op de hoogte waart zoudt u weten wat daarvan de reden is. Wij verzekeren u verder dat wij beter dan u wellicht de bedoeling van het bedoelde stuk kendendat wij hoegenaamd geen reden vonden om de opname ervan, die niet eerder kon ge schieden om de eenvoudige reden dat wij het stuk niet vroeger hadden, te weigeren. Het was ook volstrekt niet de bedoeling van den schrijver om invloed op de verkiezing uit te oefenen; alleen wilde hij een overzicht geven van de feiten die hadden plaats gehad, en dat hij daarin niet ongelukkig en in ieder geval niet met partijdigheid te werk ging, bewjjzen zoovele verzekeringen ons gedaan, die lijnrecht tegenover uwe meening staan. Wij geloven dat gij u te veel laat leiden door overwegingen omtrent personen en daardoor de zaken niet uit een juist en onbevooroordeeld standpunt beschouwt. Vlïssingen, 17 Mei. Het Engelsche stoom schip Sappho, gezagv. Howe, van Antwerpen naar Bristol, is gisteren avond in het nauw van Bath buiten het vaarwater aan den grond gevaren en heden morgen doorgebroken. Men tracht zoo veel mogeljjk van lading en inventaris te bergen. Middelburg, 17 Mei. De redelijke aanvoer van heden (enkel uit Walcheren) was bijna alleen tarwe- De handel was gering en de onveranderde prijsnotering is goede Walchersche tarwe 9 a ƒ9,25; mindere soort ƒ8,50 a 8,75; rogge 6,65 a 6,75 wintergerst 6 nominaalzo- mergerst 5,75 a ƒ5,80; witteboonen ƒ16 a 16,25paardenboonen 7,50 a 7,75 kanarie zaad 16 gehoudenplatteboonen en groeneerw- ten niet aangebodenraapolie 39patentolie 41ljjnolie 27 per vat op 6/w contant 1 korting; Ijjnkoeken zachte ƒ13; dito harde 11 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Middelburg, 17 Mei. Versche boter ƒ0,98 a 1,02; eieren per 100 stuks 2,90. Amsterdam. 16 17 STAATSLEENINGEN. Nederland. Cert. N. W. Sch. 2I/g pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 dito Obl. 1878 1000. 4 België. Obligatien21/j Frankrijk, Origin. Insch. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 dito Goudleening5 dito dito 11. 500 6 I alië. Cert. Adm. Amsterd. Oostenrijk. Obi. Mei-Nov. dito Febr.-Aug. dito Jan.Juli dito April-Oct. dito dito Goud Folen. Obl. Schatkist 1844 Portugal. Obl. Btl. 1853/80. dito dito 1831 Kusland. Obl. Hope C. 1798/1315 Cert. Inschr. te Serie 1854. dito dito 6e 1855. Obligatien 1862 dito 1864 1000 dito 1864 100 dito 1877 dito dito Oostersche le serie. 6 5 5 5 5 5 4 4 3 5 5 .5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4-/2 U/3 41/j 4 Mei, Mei 651/8 651/](i 78 1007/8 101 1013/18 10U/8 901/4 - 821/4 653/4 655/8 - 651/4 655/8 655/8 657/8 657/8 - 825/8 791/4 5211/ie 523/4 - ÖU 961/2 - 555/g 773/a 777/8 85 941/g 85l's 903/4 903/4 91 64 dito dito 2e dito dito 3e dito 1872 gecon. dito dito 1873 gecon. dito. di;o 1850 le Leenjng dito dito I860 2e Leeumg dito dito 1875 geeons. dito dito 1880 geeons. dito Cèrt. Hope Co. 1840 4 dito 2e, 3e, 4e Lee.n. 1842 44. 4 Obligatie-Leening 1867/69 4 dito dito 1859. 3 Cert. van Bank-ABsign. 6 Spanje. Obl. Buit,. 1867/75 U/4 dito dito 1876 ,..jl dito Perpetueele ,4 dito Biuneni. Esc. St/Oü-ljJüüO, II/4 Furkije. Obl. Alg. Sell. 1885 5 dito dito 1869 6 Snypte. Obl. Leeuing 1876 4 dito dito 1876. 5 H Vereen. Staten Obl. 1877. 4 dito dito 1876. 41/j Drazilië. Obl. Londen 1865. 5 dito Leening 1875 5 n dito 1863 100 41/j 541/4 547/g 86I/4 861/2 383/8 86I/2 - 845/g 773/4 777/» 691/a 695/8 781/8 763/8 2716/i8 - 599/16 596/8 )0n/8 109/u 201/s 201/g 117/g 113/4 727/8 7 27/i6 IIOI/3 100 1003/8 - 1001/s INDUSTRIEELS EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN, Rlederl. Afr. Hand.-V. aand.pet. 158 Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 Ned. Ind. Handelb. Aand. Stoomvaartm. Java Oblfl dito Zeeland Aandn dito dito Prefer, dito dito dito Obl5 Fuitschland. Cert. Rijksbank Adra. Amsterdam Oostenrijk. Aand. O, H. B. r 159 1065/8 IO6S/4 148 118

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 3