Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. Marine en leger Rechtszaken. Nieuwe Uitgaven. Bovendien vernam hij alleen uit eene advertentie in de Goesche courant dat hjj tot candidaat was geproclameerd. Dit is de korte zin van het lange stuk van den heer Vader. Wij zien daaruit dat Voor Nederland en Oranje niettegenstaande de heer Vader verklaarde hare richting niet toegedaan te zijn, alleen omdat zij meende met den heer Vader kans van slagen te hebben, hem toch candidaat stelde. Maar aan den anderen kant is toch de heer Vader ook oorzaak van de verwarring. Hij wist dat de bewuste kiesvereeniging anti-revolutionair was, en nu moge hij in zijn stuk verzekeren weinig te hechten aan politieke programma's of politieke leuzen, hjj heeft toch verklaard dat hij in geen geval met art. 1 van het program dus ook een leuze meeging. Hij stelde dus wel prijs erop om zijn meening op dat punt te doen kennen. En om nu alle verwarring, eiken schijn van halfslachtigheid te voorkomen, had hij eenvoudig den heeren, die hem over eene candidatuur kwa men spreken, moeten antwoorden Mijne heeren, gij zjjt aan een verkeerd adres. Ik ben niet anti-revolutionairuwe vereeniging is dat wel. Bjj gevolg wij kunnen niet samengaan. Ik neem in geen geval een candidatuur van uwe ver eeniging aan." Dat ware de kortste en de zekerste weg ge weest. Een ieder kent toch tegenwoordig genoeg het streven der partijen en het is waarlijk in deze dagen geen zaak meer om half te zijn. (woes, 17 Mei. De stoommeelfabriek der- firma wede J. H. C. Kakebeeke Gz., geheel her bouwd, van twee stoomketels en nieuwe machi- neriën voorzien, werd heden feestelijk ingewijd. Een groot getal genoodigden, waaronder burge meester en wethouders, woonden met hunne dames deze voor onze gemeente zoo heugelijke gebeur tenis bij. Het lid der firma, de heer L. G. Kakebeeke, heette de talrijke genoodigden welkom en bracht een woord van dank aan het gemeentebestuur voor zijne verleende ondersteuning en zijne ge toonde belangstelling. Hij deed dit tevens aan allen die geholpen hebben aan deze zoo grootsche ondernemingin de eerste plaats wel in het belang der firma tot stand gebracht, maar die toch ook voor het algemeen hoogst nuttig is. De burge meester, mr. J. G. de Witt Hamer, bedankte den spreker, roemde zeer de onderneming, hoopte dat zjj goede resultaten zou opleveren en dronk op de welvaart der fabriek. Daarna werden de genoodigden door de leden der firma rondgeleid, en werd hun alles nader toegelicht. Alles werd dan ook met groote belangstelling in oogenschouw genomen. Voor onze gemeente is het zeker te hopen dat de wakkere ondernemers ook in hun pogen mogen slagen. Wolfaartsdijk, 16 Mei. Voor de door het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de sluis van den Oosterland-polder uitge schreven geldleening van 18,000, verdeeld in aandeelen van 600, is aangeboden 30 aandeelen tegen 26,50 rente per aandeel7 aand. a, 5 3 aand. a 4| en 4 aand. a 4 2/5 De inschrij- ving voor 30 aandeelen tegen eene rente van 26,50 is aangenomen. Zierikzee, 16 Mei. Voor het gerechtsge bouw alhier werd heden avond aan jhr mr M. J. L. Schuurbeque Boeije, voorzitter onzer rechtbank, door het muziekgezelschap Kunst en Eer, een serenade gebracht, als een blijk van sympathie met zijn pas gevierd feest en zijn be noeming tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschil len van bestuur, is ingekomen het koninklijk besluit in zake het beroep van D. J. Oggel, te Axel, tegen een resolutie van ged. staten van Zeeland, waarbij hij is vervallen verklaard van het lidmaatschap van den gemeenteraad. Met handhaving van het besluit van ged. staten, wordt het beroep ongegrond verklaard. In diezelfde vergadering werd rapport uitge bracht in het beroep van den gemeenteraad van Sluis, tegen een resolutie van gedep. staten van Zeeland, houdende vaststelling van de gemeente rekening over 1881. 'sKonings beslissing deelen wjj later mede. De minister van financiën brengt in de St. Ct. ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat voor het openge vallen kantoor te 's Gravenpolder c. a. zich voor alsnog geene bevoegde sollicitanten hebben aan gemeld. Ontvangers en andere ambtenaren dier belas tingen, krachtens de bestaande regelen tot die betrekking benoembaar, kunnen zich alsnog tot 1 Juni a. bjj het dep. van financiën daarvoor aan melden, onverschillig of zij overigens tot mede dinging naar een kantoor der 8'tc kl. bevoegd zijn. Uit Berlijn wordt aan het Handelsbl. gemeld. De toestand van prinses Marianne der Neder landen is zoozeer verergerd, dat prins Albrecht van Pruisen (die zijne reis naar Moskou tot dusver uitstelde), zijne zuster, prinses Alexandrine, per telegram naar het slot Reinhardtshausen ontbood. Men vreest het ergste. In verband met de ernstige ongeregeldheden die op de Friesche kusten zjjn voorgevallen tus- schen de Engelsche en Hollandsehe visschersvloten zullen de Marnix en de Bonaire derwaarts ver trekken. De Indische Gids van Mei bevatDe Indische oorlogsmarine I, II; de feitelijke toestand in het gouvernementsgebied van Celebes en onderhoorig- heden, door P. J. Kooreman IVover de ver wantschap en het huwelijks- en erfrecht bij de volken van het Maleische ras, door G. A. Wilken VariaCorrespondentieKoloniale Litteratuur Wetenschap en Industriede Engelschen op Borneo; Handel van Indië met Frankrijk; Ont wikkeling van JapanSchetsen uit het volksleven van Nederlandsch Oost Indië, door R. van Eek; een lief blondinetje, door M. C. Frank (vervolg). posterijen. Benoemd tot commies der posterijen 3de k). W. J. P. Kroef en M. Zaudee, thans commiesen 4de kl., tot commies éde kl. A. Van Cappellen, B. Meylink, L. de Wit, C. W. Heydeman, J. J. Miedema en N. Muider, thans surnumerairs der posterijen. telegrafie, Op verzoek eervol ontslag verleend aan G. Ribbink, telegrafist lste kl. bij de rijkstelegraaf. Yerseke, 17 Mei. Benoemd tot onderwijzer alhier de heer J. C. Vroegop, te Ellewoutsdijk. *Craping-e, 16 Mei. Beroepen als predikant dezer gemeente de heer J. Steenbeek, cand. bij het prov. kerkbestuur van Zeeland, te Eerbeek. Door den generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, is de heer U. Riedel, arts, officier van gezondheid 2e kl. bij het 2e bat. van het 3e reg. inf. en hier in garni zoen, aangewezen om, gedurende eene maand, aanvangende 4 Juni, in het kamp op de Olden- burgsche heide dienst te doen. De bataljons-kadermanoeuvres hebben te Bergen op Zoom een aanvang genomen. Als tieiders" zijn opgetreden bij het le bal. de majoor A. A. E Phaff, bij bet 3e bat. de maj. A. Van Laak en bij het 5e bat. de luit.-kol. D. H. P. Van Both nia-Andrea. Algemeene bevelhebbers" zijn: de kapiteins A. S. C. Saurel, H. P. C. Van derFeen en J. F. Meijer, aan wie respectievelijk als adju danten zijn toegevoegd de le luitenants R. H. Driessen, H. A. V. Giesberger en W. Carbentus. Woensdag heeft het gerechtshof te 's Hertogen bosch uitspraak gedaan in zake: 1° A. de D., oud 29 jaren, wisselwachter, geboren te Goes, wonende te Breda2° C. J. van L., oud 32 jaren spoorwegarbeider, geboren te Lienden, wonende te Teteringen, en hen schuldig verklaard aan moord en moedwillige mishandeling met voorbe dachten rade en geleider lage gepleegd. Zij wer den beide veroordeeldde eerste tot eene tucht huisstraf van zeven jaren, en de tweede tot eene tuchthuisstraf van tien jaren en ieder in eene geldboete van 25bij niet betaling te vervan gen door drie dagen gevangenisstraf. Gevleugelde woorden op rijm uit de gezondheids leer en hetgeen hiermede in verhand staat, door G. Ribbius, geneesheer te Utrecht. Culemborg, Blom en Olivierse. Dr Coronel, die dit werkje inleidt, verklaart dit gaarne te hebben willen doen om de goede ge dachte die er vaak uit spreekt. En juist daarom verdient dit werkje warme aanbeveling. Er komen practische en flinke wenken in het boekje voor, die wjj wenschten dat overal werden opgevolgd, en waardoor het boekje groot nut stich ten kan in het voorkomen van ziekten. Voor het groote publiek zijn de rijmpjes zeker zeer begrijpelijk; zij hebben kans onthouden te worden, maar de dichterlijke waarde ervan is uiterst gering. Jammer, dat de bewerker niet enkele hier en daar heeft doen omwerken door iemand die meer de gave der poëzy bezat. Doch wij willen hem daarvan geen verwijt maken omdat wij (te zeer zijne goede bedoeling waardeeren en te veel sympathie gevoelen voor zijn streven. Er kan nooit genoeg gedaan worden om op het gebied der gezondheidsleer gezonde begrippen in gang te doen vinden en daarom hopen wij dat d' Ribbius' werkje in vele gezinnen een vertrouwde gids en raadsman worden mag. Het presenteert zich in een keurigen, uiterlijken vormdaarvoor zorgden de uitgevers. De firma Nijgh en Van Ditmar heeft weei Lie reeks van bladèn met éen vermeerderd, nl. met de Boterhandel, courant voor den handel in boteri butterine, margarine en aanverwante artikelen. Het is een weekblad dat 1.40 per post kost, en wordt in het Nederlandsch, het Duitsch en het Engelsch geschreven. Of het aan eene bepaalde behoefte voldoet kunnen wij niet beoordeelenwjj willen het ho pen voor de wakkere uitgevers. /Bjj de heeren Blom en Olivierse te Culemborg verscheen nog de tweede druk van GermaniKs dichtbloemen, verzameld en overgeplant door B. van Meurs Dat reeds een tweede druk ervan noodig was, pleit reeds voldoende voor het verdienstelijk werk van den heer Van Meurs, die allergelukkigst in zijne keuze is geweest en de Duitsche verzen in keurig Nederlandsch overzette. De heer Armand Sassen toont steeds meer en meer de warme liefde die hij gevoelt voor de instelling waarvan hij aan het hoofd staat. Nu weer heeft hij, zoowel ten dienste van buiten- landsche regeeringen of instellingen, die hem meer malen omtrent de rijks-postspaarbank inlichtingen vragen, als ten gerieve van de vreemdelingen die de internationale tentoonstelling te Amster dam bezoeken en in die rijks-inrichting belang stellen, een beknopte brochure in de Fransche taal samengesteld, getiteld mémoire sur la caisse d'épargne postale des Pays-Bas. In dit werkje wordt een overzicht gegeven van de werkzaamheden van die instelling en een staat van hetgeen er sedert hare oprichting 1 April 1881 tot 31 Maart 1883 is ingebracht en uit gehaald. Als men weet dat van de Europeesche staten, behalve ons land, alleen Engeland, België, Italië, Frankrijk en Oostenrijk, zulk een bank in werking brachten, terwjjl buiten Europa alleen Japan eene dergeljjke instelling rijk is, dan zal men te meer waardeeren de poging van den heer Sassen om het nut van zoodanige postspaarbank bekend te maken. Verder kan ieder op de tentoonstelling nog nadere inlichtingen bekomen. lederen Dinsdag, des namiddags van 2 tot 4 uren, zal de heer Sassen of zjjn chef van dienst in het directie-ge bouw, Stadhouderskade hoek Gerard Doustraat, zich bevinden om mondeling ieder die dit verlangt nader in te lichten. Ycrseke, 17 Mei. De mazelen heerschen hier, doch zij zijn van geen kwaden aard en het aantal lijders neemt tot heden niet sterk toe. Scliouiven-lluiveland, 15 Mei. 't Bleek mjj van daag opnieuw, niet alleen dat er altijd een stok te vinden is als men een hond wil slaan, maar ook hoe gevaarljjk het voor een schuldeischer is om voor een som van meer dan 10 een on gezegelde quitantie af te geven Een onderwijzeres toch liet bij haar vroegeren kostbaas 50 betalen en ontving daarvoor een ongezegelde quitantie. In plaats nu van den zondaar op de overtreding te wjjzen en hem door het teekenen eener nieuwe gezegelde quitantie gelegenheid te geven tot her stel van zijn verzuim, of anders de ongezegelde quitantie onderden mantel harer liefde te verbergen, liet zij ze in originali bezorgen bij den brigadier der rjjksveldwacht, en deze, schoon niet geroepen de overtredingen der zegelwet na te jagen noch te constateeren, verzond de quitantie, met een begeleidend schrijven, aan den ontvanger van het zegelrecht te Zierikzee. Hoe anti-boetheffend nu deze achtenswaardige ambtenaar ook is, kon hij niet anders doen dan den onderteekenaar der quitantie met zijn bewuste of onbewuste overtreding in kennis stellen en hem verzoeken, tot voorkoming van kosten, 25 te komen betalen als boete voor het afgeven eener ongezegelde quitantie tot vernietiging eeuer geldschuld, grooter dan ƒ10. De man zal deze boete voldoen, want hij kan wel met den ge vangen snoek zeggen Daar zit, jandori, geen uit- of wegzwemmen op. En de juffrouw zegelwet-overtreder-aanbreng ster - dit is het leeljjkste van 't geval zal, zoo wil men, als dit offer gebracht is, beweren dat het appeltje geschild is dat er tusschen haai en haar kostbaas was bljjven liggen! Onder Bergen op Zoom heeft zich een geval van gewjjzigde pokken voorgedaan. De heer J. T. De Booy Jr., fabrikant van militaire kleeding en uitrusting en lid van den gemeenteraad van Breda, welbekend om zjjn grie ven tegen de departementen van oorlog en kolo- liën, heeft zich in de noodzakelijkheid bevonden, zijn faillietverklaring bij de rechtbank aan te vragen. Te Amsterdam zag een 7 5, 8 jarig knaapje in de verte een grooten hond aankomen en liep op het dier toe om het te streelen. De hond scheen daarmede weinig gediend, viel het knaapje op eene onbarmhartige wjjze aan, sleurde het met zich mee en beet het over het geheele lichaam. Dit duurde geruimen tijd, want niemand had den moed zich met het groote beest te meten. Ein delijk is het eenigen personen gelukt het kind, dat er erg gehavend uitzag, te bevrijden. De visschersmeisjes, die de Londensche vis- scherij-tentoonstelling gedurende eenige dagen met hare tegenwoordigheid hebben opgevroolijkt, zjjn Dinsdag middag vertrokken en per Great Eastern- ljjn allen in goeden welstand weder in het vader land teruggekeerd. Zij hadden bijzonder genoten van al het schoons, dat men haar had laten zien. Een waaghals, die jl. Maandag de aardig heid" beging om aan een der leeuwen van mad. Caro, op de Haagsche kermis, een stukje vleesch toe te reiken, ontving tot belooning van den ko ning van 't woud eene liefkozing, die hem een vinger kostte. Als de bliksem schoot de leeuw op het vleesch toe en hapte te geljjk den vinger mede. De keizer van Brazilië wordt in Juni te Amsterdam verwacht. Nijmegen 16 Mei. Staat het vast dat de groote wedrennen alhier met een onbetwistbaar sncces bekroond werden, niettegenstaande nog geen van beide malen het weer meewerkte, die van Zaterdag a. beloven den goeden naam dier Courses in nog ruimer kring te verspreiden. Er zullen on geveer 50 paarden mededingen. De baan is door de forsche regenbuien der laatste week, gevolgd door de prachtige Pinksterdagen een dichte grasvlakte geworden, die de mogeljjk- heid van »stof' ten eenenmale vernietigt. De boomgroepen zijn van het midden-terrein verplaatst naar de kanten der baan, zoodat het gezicht over de geheele vlakte volmaakt onbelem merd isde baan is nog langer geworden, zoodat zjj nu ongeveer 1300 M. groot is. Door de tribune nog verder achteruit te bren gen is deze hooger op den heuvel gekomen en het uitzicht dus veel ruimer geworden bovendien is nu het terras voor de tribune veel grooter ge worden, wat het verkeer voor het publiek veel aangenamer zal maken. Ook de liefhebbers van aëronautische sport heb ben kans op een aangenamen dag, daar niemand minder dan Godard een verzoek bjj het Ren- Comité heeft ingediend, om met een luchtballon van de renbaan te mogen opstijgen Zooals te voorzien zal zijn, zal de opening der lijn Geldermalsen Tiel Nijmegen een groote menigte bezoekers uit de Betuwe aanvoeren, terwijl zelfs langs de nog niet geopende lijn Yenloo —Nij megen Zaterdag extra-treinen zullen loopen, ten gerieve der bezoekers uit Limburg en Brabant. In 1881 hebben de Vlamen en Nederland aan Hendrik Conscience eene warme hulde ge bracht Maandag 11. werd eene andere, niet zoo openbare, hulde bewezen aan de gevierde roman schrijfster Vrouwe Courtmans bij gelegenheid van haar 72cn jaardag. Duizenden zijn haar toen komen gelukwenschentallooze bouquetten, een schitte rend album, haar portret en haar sprekende buste werden der dichteres aangeboden. Met gejuich werd het telegram van den minister begroet, waarin vrouwe Courtmans door den koning werd benoemd tot ridder. Jeanne Désirée Berchmans werd geboren in 1811 te Andegem, waar baai- vader burgemeester was. Haar opvoeding was geheel Fransch, gelijk de gewoonte dier dagen was. In 1836 huwde zjj een Gentsch onderwjjzer, Courtmans, die met Van Duyse, Rens en Snel- laert omgang had. In hun midden ontwaakte bjj de jonge vrouw weldra de liefde voor de oude nationale taal en werd zjj zich harer literarische roeping bewust. Vroeg werd zjj weduween Maldeghem (bjj onze grenzen) werd toen de woon plaats voor baar en hare kinderen. Daar beeft zjj gedurende een dertig jaren de romans en novellen geschreven, waarin de Vlaamsche zeden zoo leven dig worden gemaald. Bjj officieele verordening is door de Duitsche regeering bepaald, dat in- en doorvoer van rund vee uit Nederland en België slechts dan zal mo gen plaats vinden, wanneer voor het bedoelde vee door de gemeenteljjke overheid een nauwkeurig certificaat van oorsprong is afgegeven, waarin verklaard wordt, dat het gedurende zes maanden niet in eene streek is geweest, waar destijds de longziekte heerschte, of twintig kilometer in den omtrek daarvan zich die ziekte openbaarde. Te Parijs is een graaf Puissant de Süzaine- court in hechtenis genomen, een jongmensch van 28 jaren, die reeds vjjf jaren geleden wegens op lichterij heeft gevangen gezeten en ditmaal een kantoor voor het bezorgen van betrekkingen had opgericht, waar tal van personen waarborgsommen hadden gestort voor denkbeeldige ambten. Hij was op het punt van met eene schatrijke Ameri- kaansche in het huweljjk te treden. De Galerie Monlpensier te Parijs is het too- neel geweest van een moord, gepleegd onder ge heimzinnige omstandigheden, en gevolgd door een grooten diefstal, die met buitengemeene verme telheid werd gepleegd. De juweel- en goudma gazijnen van Pistrot staan in deze Galerie. Zondag, toen de bedienden waren vertrokken om hun vrijen dag te genieten, vond Lucie Begher, in dienst van den heer Pistrot, in den achter winkel, het ljjk van de keukenmeid Laurière onder aan den trap liggen. Na onderzoek bleek dat zij bezweken was ten gevolge van een hevigen stoot in de zjj. De misdadigers, die bekend moeten zijn geweest met de inrichting van het gebouw, zijn na het volvoeren van hun misdaad, doorge drongen tot de magazijnen, waaruit zjj een waarde van 100,000 franken aan edelgesteenten enz. stalen. De politie is hun nog niet op het spoor. Een nieuwsgierige menigte verzamelde zich voor den winkel van Pistrot, voor het tooneel waar de moord op de ongelukkige Cesarine Laurière ge pleegd is. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad in Schotland dicht bjj Lockerbie op de ljjn Glasgow Carlisle. Door eene vergissing met de signalen is de posttrein met ongehoord geweld geloopen op een goederentrein die met alle kracht reed. Toe vallig was de posttrein zeer vol met passagiers, die voor 't grootste gedeelte de Pinksterdagen buiten hadden doorgebracht. Zeven reizigers, onder welke eene dame met haar kind, een jong man met zijn verloofde en de stoker zjjn gedooddrie reizigers werden met gebroken beenen opgenomen en een twintig personen hebben min of meer ernstige verwondingen gekregen. wwMwwiKgMftffWMMtJiMi n i| BjWMim —Hl» Tweede kamer. De kamer nam beden aan het wetsontwerp tot verlenging van den wet- teljjken termjjn, waarbinnen de hoogleeraarszetels aan de universiteiten moeten zjjn vervuldde onteigeningswet tot verbetering van hej Spitsber- gerdiep en het ontwerp tot verlenging van het contract met de Handelmaatschappij, na aanneming, met 39 tegen 22 stemmen, van het door den mi nister van koloniën niet principieel bestreden amendement-Yan Gennep c. s., dat voor nadere verlenging eene wettelijke bekrachtiging wordt vereischt. Omtrent het wetsontwerp betrekkeljjk de ge vangenisgestichten werd op voorstel van den heer De Vos, met 50 tegen 19 stemmen, tot een nader sectie-onderzoek besloten, uithoofde van de wijzi gingen, van regeeringswege voorgesteld. De mi nister van justitie verklaarde de beslissing over dat voorstel aan de kamer over te laten. Op de interpellatie-Roëll antwoordde de minis ter van waterstaat dat met hoop op succes met de staten en de waterschappen van Noord-Brabant zal onderhandeld worden om de subsidiën voor de verlegging van de Maasmond in overeenstem ming met de gewijzigde bepalingen der betrekke- ljjke wet te brengen. De interpellatie-Van Dedem strekte om aan te wijzen dat de ordonnantie be trekkeljjk den aanslag der landrente wordt uitge voerd met onwettige opdrijving der lasten van den Javaan. De minister van koloniën verklaarde dat dit noch de bedoeling der ordonnantie, noch het beginsel der regeering is. Hij verzekerde steeds tegen de opdrijving der landrente te zijn en hoopt te geraken tot fixiteit der belasting ter behoorlijke ontwikkeling van agrarische toestanden. De heer Van Dedem waardeerde deze liberale verklaring zeer. Morgen zijn nog kleinere ontwerpen aan de orde. Amsterdam. De resultaten der exploitatie van den spoorweg HaarlemZandvoort waren in 1882 door zeer ongunstige zomermaanden niet gunstig. De inkomsten bedroegen 81865, de uitgaven 64263 Na afschrijvingen wordt 2 dividend uitgekeerd. Ter vergadering van afgevaardigden van het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen heeft de voorzitter, de heer Teding van Berkhout, eene rede gehouden over de wijze van straffen en van middelen tot verbetering van jeugdige veroordeelden. De secretaris bracht ver-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2