K I T. MIDDELBURGSCHE COURANT Rechtszaken. Gemengde Berichten. BIJVOEGS BL Middelburg 16 Mei. FEUILLETON. Kerknieuws. Landbouw. Donderdag 17 Mei 1883. 114. "V delerwijl aan trichinose is gestorven, zulk een geval geconstateerd is. Tengevolge daarvan heeft de autoriteit onderzoekingen bevolen over het voor komen van trichinen bij plantenetende dieren, welke gemeenschappelijk geschieden zullen door het veeartsen jjkundig Instituut, het gemeentelijke markt-commissariaat en de door de autoriteit benoemden. Kantongerecht te Middelburg Dinsdag zijn de navolgende personen veroordeeld O. B., te Vlissingen, wegens het als bestuurder bij een openbaar middel van vervoer twee malen in strijd hande len met hetgeen ingevolge de artikelen 2 en 3 der wet van 25 April 1880 (Stbl. no. 67) is aaogekondigd omtrent de uren van vertrek, in twee boeten ieder van tien gulden of 1 dag gev. voor iedere boete. J. C. K. en M. J. H., beiden te Middelburg, wegens het maken van nachtelijk burengerucht tot verstoring van de rust der inwoners, ieder in f 5.50 boete of 1 dag gev. H. J. G., te Middelburg, wegens het als kooper van lood enz. niet in zijn register opteefcenen der namen enz. van wien ge kocht is, ƒ10 boete of een dag gev. M. J. v. H., N. K. tl. en J. II G., allen te Middelburg, wegens als roten, ieder in f 3 boete of 1 dag gev. J. v, H., te Vlissingen, wegens het beschadigen van de kanaalwer- ken van het kanaal door Walcheren met wat daarop is gegroeid, tot ƒ10 boete of 1 dag gev. J. G., te Oost- kapelle, wegens het zetten van een mijt bout binnen den afstand van 3 meter van den openbaren weg, tot 2 boete of 1 dag gev. J: J. te Middelburg, wegeus het plegen van straatschenderij door bet uoodeloos kloppen op een deur, tot 2 boete of 1 dag gev. J. L. te Middelburg en L. v. E. te Arnemniden, wegens het wer pen met sneeuw op de openbare straat sik tot 1 boete of 1 dag gev. P. v. d. U. en J. J. V. beiden te Vlissingen, wegens het wateren op de straat buiten de daartoe bestemde bekken, tot 1 boete of 1 dag gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken is J. P. te Vlissingen beschuldigd van bet beschadigen der werken van bet kanaal door Wache- ren met wat daarop is gegroeid en A. J. B., te Middel burg, beklaagd vaii het werpen met sneeuw op de open bare straat. Als verdediger van Jaantje Cornelia Struik, de zoogenaamde »millioenenjuffrouw", zal optreden mr. Ph. A. Haas Az advocaat te Amsterdam, en als advocaat van hare medebeschuldigden Th. N. Yan der Heem en C. D. Consenheim, mr. J. Van Gigch Jz., advocaat te 's Gravenhage. De schuur, die te Wissekerke is verbrand, behoorde aan J. de Smit. De telegraaf meldde ons J- De Smeet. Behalve het gemelde vee zijn ook een paar landbouwgereedschappen en een hond verbrand. Men vermoedt dat het ongeluk door kleine kinderen is veroorzaakt. Het verbrande was te Middelburg verzekerd. Colijnsplaat, 15 Mei. Begunstigd door het schoone weder werd den 2en Pinksterdag alhier eene ringrijderij gehouden. Velen gingen dit onschuldig volksvermaak be zichtigen anderen vonden zoo'n genoegen te wereldsch, maar konden toch moeilijk thuis blijven en stonden in de verte de pret te aanschouwen. Er waren ook gniepers, die door een reetje van de schuur stonden te turendie een deur op een kiertje hadden gezet en dat deurtje bij nadering van eenig menschelijk wezen spoedig dichttrokken. Alles liep in de beste orde af. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de bliksem in een schoorsteen alhier geslageneen stuk van den schoorsteen werd vernield en het geheele vertrek werd met een sterke zwavellucht gevuld. Er werd echter geen brand veroorzaakt. St. .Saiisteen, 15 Mei. In den nacht van Zondag op Maandag 11., is de schuur van den landbouwer Van Dorselaar, aan de Kappellebrug, in deze gemeentemet alles wat er zich in bevond, een prooi der vlammen" geworden. Naar men verneemt zijn er twee paarden en een schaap bij omgekomen. De eigenaar was op reis, maar alles was tegen brandschade verzekerd, terwijl de oorzaak van den brand onbekend is. Iemand legde zich Zondagnacht te Amster dam op den openbaren weg te slapen. Bij zijn ontwaken was hij zijne portemonnaie en zijne laarzen kwijt. De visschers van Moddergat worden bij het uitoefenen van hun bedrijf op de schandelijkste wijze beroofd. Een der Engelsche schepen, gelukkig herkend, zeilde door het want van de Moddergatster visschers heen en vernielde dit niet weinig. Niet minder lijden de Wierumer visschers van de Engelsche »roovers." In de vorige week moet een hunner het al heel ver hebben gedreven, nl. met de boot van boord zijn gegaan en zóo een gedeelte van het want der Wierumera hebben gestolen. Men wil dat de Engelschen in grooten getale, meer dan 400 schepen, in de nabij heid der Priesche kusten kouien, niet alleen echter om het want onzer visschers te vernielen, maar ook om het vischwater te verpesten, door den afval van visch of van afgekeurde visch daar in zee te werpen. Van dit alles is aan hooger gezag kennisgegeven. Het is te hopen, dat weldra door de jongste te 's Hage getroffen internationale regeling voor goed aan de schandelijke handelingen der Engelschen een einde zal worden gemaakt. H. M. de koningin van Zweden vertrekt 23 dezer van Amsterdam naar Neuwied, om van daar via Carlsruhe het buitenverblijf Sophiaruh bij Stockholm te betrekken. Een brutaal sujet is te Deltt aangehouden, die oplichting trachtte te plegen onder den dek mantel der politiehij gaf zich voor Leidsch rechercheur uit. Voor de betrekkingen der verongelukte visschers van Urk is in het geheel 36,514 bij eengebracht, terwijl tot 12 Mei bij den penning meester der prov. commissie voor de noodlijdenden te Paessens en Moddergat was ingekomen 105,066,57. Een hevige twist ontstond Zondag tusschen twee vrouwen, woonachtig in den Zandhoek te Amsterdam. Een van die twee maakte zich daar bij zóó driftig, dat zij krankzinnig geworden en in het buitengasthuis opgenomen is. Toen Maandag de ondernemer der telefoon verbindingen op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam met die van het Paleis voor Volksvlijt een proef wilde nemen, riep hij een politie-agent binnen en verzocht dezen den toestel aan het oor te plaatsen. In zijn blijde verwachting van op 's mans gelaat de teekenen der verbazing te zien over de heerlijke muziektonen, welke hij vernam, werd hij plotseling gestoord door diens uitroep, dat hij niets hoorde zoolang die hond naast de tent aan 't blaffen bleef, 't Geval was, dat Vaughan juist in het Paleis een hond na bootste De verbinding bleek dus gelukt te zjjn. IV. v. d. D. De raadsleden te Sappemeer hebben strike gemaakt. Bij meerderheid van stemmen was be sloten om, tot uitvoering van de onderwijswet van 1878, twee nieuwe scholen te bouwen en eene commissie te benoemen, die de terreinen daarvoor zou aanwijzen. Toen nu onlangs aan dat raads besluit uitvoering gegeven zou worden, verklaarde de voorzitter ,,ik stem niet mede voor het benoe men van die commissie". Vijf anderen volgden zjjn voorbeeld. De commissie werd dus niet benoemd. Ondank is 's werelds loon. Een logement houder te Rochester had een algemeen aanbevolen hulpmiddel voor geval van brand in zijn loge ment toegepast, n. 1. in elke kamer een touw te laten aanbrengen, waarmee de gasten zich door het venster konden redden. Maar reeds in den VAN DE VAN Aan het jaarverslag over 1882 van de Vereeni- ging tot het bezoeken der armen alhier is het vol gende ontleend. De werkzaamheden bepaalden zich, voor zooveel het wijkbezoek aangaat, tot het navolgende: Buiten de aanvragen om ligging- en dekking stukken, werden in dit jaar behandeld de aanvra gen van 67 personen of gezinnen, waarvan het grootste gedeelte bij herhaling in behandeling kwam. Daarvan behoorden er 20 tot den dienst 1881, die als reeds vermeld in het verslag over dat jaar alhier worden gebracht voor memorie. Van de 47 nieuwe gezinnen of personen werd van de gevraagde hulp geen gebruik gemaakt door 1 persoon. Voorts werden afgewezen wegens min gunstige informatiën 3 personen, als niet vallende in de termen 4, wegens gebrek aan medewerking van de zijde der ouders 1, dus te zamen 8 personen. Voorschotten tot aankoop van materialen wer den verleendom eene bestaande zaak aan den gang te houden aan 2; ter verbetering eener be staande zaak aan 1om eene nieuwe zaak te beginnen aan 4, te zamen 7 personen; tot aankoop van gereedschappen werden voorschotten verleend aan 9 personen. Tjjdeljjke hulp bij bevalling of ongeschiktheid tot werken bij ziekte of ongeval werd verleend aan 6 en bij overlijden van den kostwinner aan 4 personen. Geneeskundige behandeling met verpleging (ziekenhuis Rotterdam gesticht ooglijders Utrecht genoten 2 personen. Leergeld met verpleging werd voor 1 persoon betaald, terwijl door het verstrekken van kleeding aan dienst of betrekking geholpen werden 4 en aan werk geholpen werden 2 personen. Voor eens in bijzondere gevallen werden 3 personen ondersteund. Op de aanvragen om ligging- en dekkingstuk ken, waaraan niet werd voldaan dan ter voorko ming van onzedelijkheid in geval van besmet telijke ziekte of zeer buitengewonen nood, werden uitgereikt: 1 éenslaaps- en 35 tweeslaapsbedden, 36 peluwen, 1 deken en voor 4 bedden afzonderlijk vulsel. Voor een en ander werd besteed de som van 170,15. Werd er bij vorige gelegenheid op gewezen, dat niet alleen het publiek maar ook de leden-wijk- bezoekers groote moeite hadden om zich los te maken van de oude wjjze van werken, thans erkent het bestuur met vreugde, dat die meer en meer vergeten en het streven der vereeniging daar entegen steeds beter begrepen wordt. Het bestuur aarzelt dan ook niet te verklaren dat de resul taten naar zijn oordeel zeer voldoende zijn en de vereeniging allengs begint te beantwoorden aan het doel, dat bij de reorganisatie werd beoogd. Dat het daarbij niet geheel ontbrak aan waar deering, moge bljjken, behalve uit het cijfer der ingekomen giftenuit de uitnoodiging, in Septem ber 1882 ontvangen van de Vereeniging tot verbete ring van Armenzorg te Rotterdam, ter bijwoning eener conferentie, de regeling en verbetering van dat gewichtig onderwerp ten doel hebbende. Deze conferentie, gehouden te Utrecht den 18 Januari jl. gaf tot zeer belangrijke discussiën aanleiding, waarna met groote meerderheid werd aangenomen eene motie van den heer Van Marken (Delft), luidende: de vergadering acht de nationale orga nisatie van de particuliere armenzorg wenscheljjk EEUE HERINKERIN O. DOOB James Payn. HOOFDSTUK X. In liet Boudoir. »Spijt!" riep Frenna bitter. »Ja, ik heb er spijt van. En toch moet ik nog meer zeggen. Papa verlangt dat gij zelf naziet, zonder er een woord van te zeggen, of zich in dien spaarpot ook een van de vermiste banknoten bevindt. Gij zeidet immers dat Abel haar kortelings nog iets gegeven had." „Dat doe ik niet", zei Mand ronduit. „Mijn heer Garston kan het zelf nakijken, als hij lust heeft, maar ik doe het niet. „Maar als het er niet is, Maudlief, dan is er immers hoegenaamd geen kwaad bjj. En indien het er is - „Ik wil er mijn leven onder verwedden dat zjj er niet zijn, Frenna." „Mijn kind, Frenna heeft gelijk", viel me vrouw ernstig in. „Zij doet slechts haar plicht en die is ver van aangenaam." Frenna hief de handen ten hemel. Het was begrijpelijk dat zij ontroerd was, maar er was iets overdrevens in hare manieren. Zij had zich en eindelijk werd besloten tot het constitueeren van een comité van vijf heeren, onder voorzitter schap van den heer Hintzen (Rotterdam). Voorals nog acht het bestuur het niet raadzaam zich uit te laten over het standpunt, eventueel door de ver eeniging in te nemen met betrekking tot die motie bovenbedoeld; het bestuur is echter overtuigd, dat met instemming zal kennis genomen worden van de zeer vereerende benoeming van den voorzitter van het bestuur tot lid van meergemeld comité. Uit de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, in verband tot die over 1881, blijkt dat het resultaat bevredigend mag genoemd worden. Wel wijzen de terugbetaalde voorschot ten een lager saldo aan van 27, maar daar bij valt in het oog te houden, dat nog geene mel ding kon gemaakt worden van verschillende schuld vorderingen in handen van sommig ingezetenen of elders berustende en slechts gedeeltelijk afgeloopen. Op de borgstellingen werd een belangrijk verlies geleden, daar nagenoeg het geheele bedrag van den in de vorige rekening vermelden post voor in depot gegeven goederen, ad 250 ten ge volge van wanbetaling moest worden uitgekeerd. Tot leedwezen van het bestuur moet het verklaren dat van de zijde der leveranciers niet die mede werking werd verkregen, waarop het meende te mogen rekenende hier opgedane ondervinding zal dan ook nopen voor het vervolg met de uiter ste schroomvalligheid in zaken als deze te werk te gaan. Nieuwe borgstellingen werden niet verleend wel werden oude dito's, na inlossing, weer uitge geven. De rekening in ontvang en uitgaaf f 3874.23 bedragende, sluit met een goed saldo van f2307.85§; terwijl onder de ontvangsten ƒ1630.27 aangiften enz wordt verantwoord. Burg. en weth. van Den Haag hebben preadvies uitgebracht op het verzoek van den heer F. Domela Nieuwenhuis c. s., om aan de kinderen die de openbare bewaarscholen en de openbare scholen voor on- en minvermogenden bezoeken van ge meentewege gratis voedsel te verstrekken. B. en W., zich vereenigende met de in de rapporten der schoolautoriteiten vermelde gronden, zijn ook van oordeel dat de inwilliging van het verzoek zou zijn in strijd met de beginselen der armenwet, waaraan het gemeentebestuur alleen zijn recht tot het geven van onderhoud aan behoeftigen kan ontleenen. Dé verkiezing voor een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Nijmegen, ter vervulling der plaats van den heer Heydenryck, is bepaald op 12 Juni a. De bevolking des rijks bedroeg op 1 Januari 1882: 2,034,749 m„ 2,079,266 v., 4,114,015 samen en is alzoo toegenomen in den loop van 1882 met 29,643 m., 29,313 v., samen met 58,956. De loop der bevolking des rijks was in 1882 als volgt: geboren werden 75,086 m., 71,265 v., 146,351 samen; terwijl stierven 44,480 m„ 41,400 v., alzoo samen 85,880. Het aantal personen die zich gedurende 1882 in de gemeenten van het rijk vestigden, bedroeg 142,144 m., 131,066 v., totaal 273,210; terwijl ver trokken 143,107 m, 131,618 v., te zamen alzoo 274,725. De heer J. Strijks, te Roon, heeft bedankt voor het beroep naar Coljjnsplaat. Eene infectie met trichinen tengevolge van het gebruik van rauw paardenvleesch trekt in Weenen veler aandacht. In den beginne meende men, dat dit gerucht tegenspraak zou vinden, maar thans is het buiten twijfel, dat in werkelijkheid in het Rudolphhospitaal bij eene dagloonster, die mid- waarschjjnljjk onderweg het geheele tooneel voor gesteld en was er dus eenigermate op voorbereid, terwijl voor de anderen alles onverwacht kwam. Aangenaamherhaalde zij op jammeren den toon. „O als gij slechts in mijn hart kondt lezen „Indien Maud niet in het beursje wil kijken, zal ik het doen", zei mevrouw. „Maar Lucy moet er bij zijn, Vindt gij dat goed Frenna „Ja, ja, ik vind alles goed. Maar laten wij het gauw doendan is het gedaan." Haar ge laat was zoo wit als het papier, dat zij in de hand hield en dat trilde als een riet. „Dan zal ik Lucy schellen", zei mevrouw. HOOFD8TU K XI. Ijucy Deeds. Mand stond op, ging naar het gesloten venster en deed alsof zij naar buiten keek, maar zij zag niets van het bosch, van de rivier, van de rots, noch zelfs van de rozen, die om het venster heen groeiden. Zij zag niets voor zich dan een nederige trouwe dienstbode, die op het punt stond van een onrechtvaardige vernedering te ondergaan. Mevrouw Medway bleef zitten, maar speelde zenuwachtig met hare vingers op de tafel en haar anders zoo kalm gelaat verried een groote ont roering. Zij had een buitengewoon sterk rechts gevoel voor een vrouw; maar ook tevens al de verontwaardiging eener vrouw, wanneer het ge pleegde kwaad haar van nabjj raakt, en, zonder het zelf te weten, had zij op Frenna geen goed oog. »Wilt gjj met Lucy spreken, of zal ik het doen vroeg zij koel. „Oik niet, ik niet", riep Frenna met een gebaar van schrik. Waarom moet zij er iets van weten?" „Omdat ik hier in huis geen heimelijke handelingen gedoog." Als mevrouw kalmer geweest was zou zij niet zoo wreed gesproken hebben. Iedereen wist dat in het Grijze Huis niet alles toeging zooals het behoordedat Frenna's vader heel moeielijk in den omgang was en dat zij heel wat diplomatie moest gebruiken, om de goede verstandhouding tusschen vader en zoon te bewaren. Zij bloosde dan ook sterk, doch zei niets en in het volgende oogenblik werd zjj zoo bleek alsof er een geest voor haar stond, in plaats van Lucy Deeds. s>Hebt gij gescheld mevrouw?" vroeg deze. »Hebt gij er iets tegen om juffrouw Frenna den inhoud van uw beursje te laten zien »Van mijn beursje zij was zoo verbaasd dat zij vergat: me vrouw!" erbij te zeggen maar even daarna stak zij haar hand in den zak en haalde blozend een klein beursje uit. Er zit een ringetje in, juffrouwmaar dat heb ik verleden op de kermis in Mogadion ge kocht, omdat het geluk aanbrengt," zei zij nog meer blozende »dan nog een gedroogd bloemetje van een ouden steen, waarvan ik mjjnheer Penrijn eens hoorde zeggen dat het goed was tegen toevallen en een cent met een gaatje, meer niet. Het is een eenvoudig dingetje, zooals gij ziet, lang zoo mooi niet als dat 'twelk juffrouw Maud mjj gege ven heeft." Dat is dan ook met hetgeen juffrouw Frenna verlangt te zien," viel mevrouw haar in de rede, »dat waar gjj uwe spaarpenningen in bewaart. »Dat mag zjj gerust, mevrouw" zei Lucy eenigszins stjjf en niet een verbaasden blik op haar jonge meesteres. »Meer dan de helft van den inhoud komt uit haar huis, want Abel is een beste broeder en hij legt nooit een halven gulden op zijde zonder er mjj een kwartje van te geven." Hierop volgde een veel beteekenende stilte, alleen afgebroken door een zucht van Frenna. »Wjj zijn benieuwd om te zien wat gjj ge spaard hebt" zei mevrouw Medway >en hoeveel banknoten gij bezit." Gunst mevrouwik heb er maar een die heeft Abel me verleden week pas gegeven, van zijn laatste huur. Verder is er nog tachtig gulden aan goud, niet waar, juffrouw Maud, waarvan hjj mjj de helft gat God zegene hem en acht gulden aan zilver." »Er mag hier geen misleiding plaats hebben", zei Maud zich eensklaps omkeerende. »Er is iets bij mjjnheer Garston gebeurd, Lucy; er zijn eenige banknoten zoek geraakt en al weten wjj dat de menschen zoo eerlijk zjjn als goud, is het noodig als er zoo iets gebeurt om alles te onderzoeken daarom heeft mijnheer Garston juffrouw Frenna hierheen gezonden, alleen voor den vorm natuur- lijk, om de nummers der banknoten te vergeljjken.''

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 5