BUITENLAND. Laatste Berichten, Marine en leger Rechtszaken. Gemengde Berichten. Staten-generaal. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. dende kieavereeniging Evangelie en Belijdenis allen verkozen zijn. Bjj de onlangs in dezelfde gemeente gehouden persoonlijke kerkvisitatie is door verscheidene ouders van onlangs elders aangenomen lidmaten bezwaar ingebracht tegen de weigering van ouder lingen om hier bij de aanneming tegenwoordig te zijn. Deze zaak is thans in handen van het Classicaal bestuur. Eene gunstige beschikking is genomen, zoowel door den kerkeraad als door de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente alhier, op een verzoek van het bestuur der Chr. Geref. gemeente in de Lange Delft, dat haar wegens reperatie aan haar eigen kerkgebouw in de maand Juni voor eenige Zon dagen de Koorkerk worde afgestaan voor zoo ver die niet door eerstgenoemde gemeente zelve zal worden gebruikt. Borssele, 11 Mei. Bij de herv. kerk al hier zal Zondag 20 Mei de heer Krom, predikant te Oudelandè, en consulent van deze gemeente, den heer Yan Tuijnen als predikant alhier bevestigen. Beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Middelharnis de heer J. Westerhuis te Ter Neuzen_ De le luitenant A. H. Huart, van het 2' reg. vesting-artillerie, thans te Ter Neuzen, bij de over gave en overname ffer artillerie-magazijnen, wordt tijdelijk gedetacheerd aan de Pyrotechnische school te Delft en in zijne tegenwoordige functiën ver vangen door den len luitenant D. H. Peletier, van het 3e reg. vest.-art. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den heer O. Groverman, gedelegeerd admi nistrateur der spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen, medegedeeld in ons nommer van 7 Mei. De rechtbank achtte beklaagde schuldig aan de hem te laste gelegde feiten en veroordeelde hem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 153 geldboeten van 3 elk, subs. 1 dag ge vangenisstraf voor elke boete en in de kosten. Naar wij vernemen zal tegen dit vonnis hooger beroep worden aangeteekend. Tevens sprak de rechtbank H. M. 34 j. schoen maker te Ritthem vrij van het hem ten laste gelegde, nl. het afleggen van een valschen eed. (Zie ons blad van 8 Mei). De kosten te dragen door den staat. Verder zijn de navolgende personen veroordeeld: S. S., 49 j. koopman te Goes, wegens openbare dronkenschap bij 2e herhaling binnen een jaar na de eerste veroordeeling gepleegd, tot 21 dagen gev. en om na het uiteinde dier straf te worden overgebracht in een rijkswerkinrichting voor 3 maanden; J. V., 24 j., arbeider te Sluis, wegens het slaan van een beambte tot 3 dagen gev. A. P., 30 j., klompenmaker te IJzendijke, wegens rebellie tot 8 dagen cel en W. H., 64 j.. zonder beroep of woonplaats, alhier gedetineerd, wegens landlooperij tot vier dagen gev. Arrondissements-rechtbank. te Zierikzee. Heden zijn de navolgende personen veroordeeld J. P., te Tholen, wegens beleediging van een bedienend beambte tot f8 boete; Ca.G.Cd, te 3t Maartensdijk, wegens diefstal van mosselen, tot 14 dagen celC. r. O., te Stavenisse, wegens beleediging van een bedienend beamb te tot f8 boete; -- C. D., te Stavenisse, wegens als- voren tot zes dagen gev. en f 8 boeteS. P. en B. D., beiden te Noordgouwe, wegens mishandeling de eerste tot 15 dagen cel en f 8 boete, de tweede tot 8 dagen gev. A. J. S., E. G. en J. T., allen te Zierikzee, wegens openbare dronkenschap elk tot 10 dagen gev. Allen in de kosten. Het gerechtshof te 's Hage deed gisteren uit spraak in de zaken jl. Vrijdag behandeld. Het veroordeelde C. J. uit Ossenisse, ter zake van bij nacht gepleegden diefstal van tarwe, tot 183 da gen, en G. v d. V. en diens huisvrouw P. Z., uit Ellemeet, wegens het afleggen van valsch getui genis in een boetstraffelijke zaak, tot 45 dagen eenzame opsluiting. Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch stonden Woensdag terecht A.deD., wisselwachter te Breda, geboren te Goes, en C. D. J. van L. spoorwegarbeider te Teteringen, beklaagd van mis handeling, gepleegd op den timmerman Frans Jansen en den voerman Corn, van den Broek. Jan sen, die door De D. is mishandeld, ontving ern stige slagen maar kon reeds den 21ea dag na het voorgevallene zijne gewone bezigheden hervatten. Van den Broek echter werd door Van L. zoo mishandeld dat hij spoedig overleed. .De aanleiding tot deze gruwelijke mishandeling en moord bestond in een nietsbeduidende twist over het betalen van eenige glazen bier, die de beschuldigde Van L., wegens het verliezen eener biljartpartij, schuldig was en niet wilde betalen. Beide beschuldigden hebben toen met knuppels gewapend hunne slachtoffers, die met nog een aantal kameraden uit de herberg kwamen, opge wacht en mishandeld. A. de D. bekende de hem ten laste gelegde feiten Van L., zonder het gepleegde te ontkennen, verklaarde zich niet meer juist het voorgevallene te kunnen herinneren. Het openbaar ministerie, de feiten bewezen ach tende, requireerde tegen De D. 5 jaren gev. straf en eene boete van 25 en tegen Van L. 15 jaren tuchthuisstraf. Het hof zal de volgende week uitspraak doen. Hulst, 9 Mei. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl., werden er uit een gesloten hok, bij den landbouwer Serrarens, op diens hofstede in den Cambronpolder, gemeente Stoppeldijk, ont vreemd twee kalkoenen en eenige kippenhet getal van deze laatsten is onbekend. Bij de ont dekking van dezen diefstal, werd hiervan onmid dellijk kennis gegeven aan den brigadier-komman- dant der brigade maréchaussée alhier, die zich daarop dadelijk met een zijner manschappen op weg begaf om de zaak te onderzoeken, en niet tegenstaande hun volstrekt geene aanwijzingen aan de hand waren gedaan, waren zij toch al spoedig den dader op het spoor, aangezien zij reeds in den loop van den Zondag voormiddag, in de wo ning van zekere L. de M., wonende op den Noten- dijk, gemeente Hontenisse, twee kalkoenen en drie kippen in beslag namen. Genoemde De M. was afwezig, maar werd des namiddags op de kermis alhier door de maré- chaussée's gevonden, en zijn wij wel ingelicht, dan heeft hij ook bekend de dader dier ontvreemding te zijn. Hij is daarop aangehouden en ter beschikking gesteld van den officier van justitie van Middelburg. Dergelijke diefstallen hadden er hier in den omtrek meermalen plaats, zonder dat men den dader kon ontdekken. Als vermoedeljjke valsche munters, zijn van Peij naar Roermond overgebracht twee zusters met haren broeder, benevens hun kostganger een Duitscher die 11 jaar bij hen woonde. Het valsche Duitsche geld is op verscheidene plaatsen door hen uitgegeven. De drie eerstgenoemden hebben reeds bekend, dat zij den Duitscher het geld hebben zien maken. De heer O. R., wonende aan den Singel te Amsterdam, ontving jl. Maandag uit Haarlem een telegram met den naam van iemand, met wien hij handel drijft, om eene te vertoonen kwitantie, groot 80, te betalen. Nadat hij hieraan had voldaan, is ontdekt, dat het telegram valsch was. Men vermoedt, dat de behendige oplichter dezelfde persoon is, die reeds wegens een dergelijk feit gevangenisstraf heeft ondergaan en onlangs werd ontslagen. Men dient dus op zijn hoede te wezen tegen zulke verrassingen. - Te Arnhem ging eene vrouw zich met haar kind op den arm bij eene water en vuur-verkoop- ster in de buurt warmen. De dochter van laatst genoemde nam eene courant, stak die aan en stopte het brandende voorwerp uit baldadigheid onder de rokken der vrouw, die daardoor zoo ernstig werd gebrand, dat de hulp van twee doc toren moest worden ingeroepen Aan het Rijnspoorstation te Amsterdam staan niet minder dan 181 waggons te wachten om ge lost te worden voor de internationale tentoonstel ling Men kan dus gerust nog wat wachten met een bezoek, wil men tenminste de geheele ten toonstelling zien. Ook te Helledoorn en te Gorsel is de blik sem geslagen in een huis. Beide woningen zijn geheel uitgebrand. Te Bergen op Zoom was de belangstelling voor de staten-verkiezing niet groot (de aftredende leden zijn er trouwens met bijna algemeene stem men herkozenblijkens de Zoom kwamen aldaar slechts 58 van de 483 kiezers op. Dat ook het Belgiesch staatscrediet behoor lijk gevestigd is, kan blijken uit het resultaat der dezer dagen uitgeschreven leening van 60 millioen francs, tegen den koers, zooals de Indépendance uitrekende, van 101 f percent. Er werd voor 3000 millioen ingeschreven en er kan dus slechts 2 pet. worden toegekend. Den 22 April, precies te 6 uren des ochtends, verliet een heer het station Butzbach van den Main- Weser spoorweg, zich op weg begevende naar Hessen-Kassei. De afstand tusschen de beide pun ten langs den weg, dien hij moest volgen, is 155 Nederlandsche mijlen, en die afstand zou hij te paard, en natuurlijk met hetzelfde paard, binnen 14 uren afleggen. De rit is door hem gedaan in minder dan den vastgestelden tijd, want des avonds te uur reed hij Kassei binnen, derhalve heeft hij dien afge legd in 131 uur, dat is in 45 minuten minder tijd dan hij had aangenomen te doen. Het paard is van Hongaarsch ras. Een vorstelijke bankroetier. De zoon van den groothertog van Hessen is te Praag bankroet verklaard. Te Jersey City is de bliksem geslagen in eene oliefabriek. Meer dan eene half millioen vacen petroleum zijn verbrandde schade wordt op 3/4 millioen dollars geraamd. Een vrouwelijke advocaat te Milwaukee, die het der rechtbank reeds herhaaldelijk lastig maakte, is dezer dagen beboet voor 50 dollars, omdat zij den rechter een glas water en een inktkoker naar het hoofd had gegooid. Zij was echter door die straf nog niet bedaard, maar gaf haar boosheid tegenover den rechter nog in alles behalve lief lijke bewoordingen lucht. Het blijkt dus, dat de toelating van de schoone sekse in de orde der rechtsgeleerden niet onvoor- waardeljjk beschouwd kan worden als van ver zachtenden invloed op de rechtspleging. tweede kamek In de zitting van Donderdag, waarvan wij een verslag slechts in een deel van onze Laatste be richten van gisteren konden opnemen, heeft de heer Gildemeester, afgevaardigde voor Amsterdam, zitting genomen. Verder had een politiek debat plaats naar aan leiding van het regeeringsprogramma en de poli tieke gebeurtenissen der laatste maanden. De meeste sprekers hebben geheel of goeddeels de noodzake lijkheid der optreding van dit kabinet erkend, hoe wel de heeren Rutgers en ook Schaepman, doelende op den heer Tak, meenden dat de aangewende pogin gen tot eene liberale formatie niet volledig waren geweest. De heer Keuchenius betoogde dat de heer Mirandolle had moeten geroepen zijn. De heer Rutgers echter zeide dat hij de optreding van dat kabinet der rechterzijde natuurlijk achtte. Tegen deze bewering, dat het ministerie een van de rechterzijde was, kwamen de heeren Schaep man en Keuchenius op; de eerste namens de ka tholieken, de tweede uit naam der antirevolutio nairen. De heer Keuchenius verklaarde tevens dat zijne partijgenooten geen steun konden ver- leenen aan de beginselen van dit kabinet en speciaal niet met grondwetsherziening konden meegaan, wanneer niet de quaestie van het onder wijs daarbij opgelost wordt in hun geest. Ten aanzien van het plan der regeering om eene commissie te benoemen teneinde grondwets herziening voor te bereiden, vreesde de heer Rut gers dat die herziening daardoor op de lange baan zou worden geschoven, terwijl de heer De Jong, zich verheugende in de optreding van een homogeen kabinet, zich bezwaard gevoelde over de plannen tot versterking der middelen. Vooral over de koloniale politiek maakten de heeren Rutgers en Van der Hoeven zich bezorgd. Laatstgenoemde sprak met heftigheid van een bijeengescharreld kabinet, waarvan sommige leden onder het toe zicht van den premier wel geen kwaad zullen doen. Hij werd daarover gedesavoueerd door den heer Brouwers, die hem het recht en de bevoegdheid om zoo te spreken, ontzegde. De minister Heemskerk, tegen den aanval van den heer Van der Hoeven opkomende, verklaarde, dat het kabinet homogeen is in de vroeger ontwikkelde beginselen en dat de antecedenten van den minister van koloniën hem een waar borg waren voor volledige kennis van Indië en hart voor de inlanders, welker belangen moeten vooropstaan. Wat echter in geschriften staat kan men niet dadelijk uitvoeren. Overigens verzocht de minister dat men de daden van het kabinet zou afwachten. Het mandaat van de commissie tot grondwetsherziening zal men niet beperken dan alleen voor zoover noodzakelijk is. De minister van koloniën verklaarde dat het ge heele kabinet het eens is met het votum der kamer over de Billitonzaak. Er is naar Indië getele- grapheerd om nog geen uitvoering te geven aan het contract. De conversiezaak wordt voorbereid door de algemeene verordening, met strikte eer biediging der rechten van de inlanders. In het consignatiestelsel zullen overeenkomstig het ad vies der Rotterdamsche kamer van koophandel geen grepen worden gedaan. Als onvoorwaarde lijk tegenstander der opheffing van differentieele rechten zal hij zich nooit doen kennen. De heer Heemskerk, het finantieel punt nader toelichtende, verzocht overigens de kamer om de formuleering van wetsontwerpen af te wachten. De kamer is daarna uiteengegaan tot Dinsdag. Spoedig is het rapport te wachten der commis sie uit de kamer omtrent de militaire wetsontwer pen, bevattende de opmerkingen der afdeelingen, het gevoelen der commissie en het schriftelijk antwoord der vorige regeering op de vragen en opmerkingen. In de onzekerheid of de nieuw op getreden regeering de voorstellen zal handhaven, heeft de commissie besloten reeds nu dit verslag te publiceeren, ofschoon bij aftreding van het vorig kabinet dit nog niet had geantwoord op de opmerkingen omtrent de ondeideelen en de com missie door die aftreding verhinderd is geworden omtrent sommige hoofdpunten nader overleg te plegen of wijzigingen voor te stellen. Door den nieuwen minister van waterstaat zijn inlichtingen gegeven op het adres van steenfabri kanten over het gebruik van inlandschen steen voor rijkswerken. De minister is mede van oordeel, dat het gebruik van inlandsch fabrikaat zoo mogelijk moet be vorderd worden, doch acht het mede onmogelijk geen andere dan inlandschen steen te bezigen. Zware kaaimuren, schutkolken enz behoeven be paald zuilenbazaltde reg. moet daartoe vrijheid behouden. Er bestaat trouwens geen grond voor het ver moeden, dat het inlandsch fabrikaat wordt achtergesteld te Nigtevecht b. v. wordt slechts 2 5 bazalt gebruikt. Zoo zijn dan ook in 1882 bij de waterstaatwerken 3138 M3 inlandschen tegen 203 M3 buitenlandschen steen gebruikt, bij de staatsspoorwegen 45211 tegen bazalt 550. Er schijnt dus vooreerst voor de industrie geen grond te zijn om zich over de concurrentie van het buitenland te zeer bezorgd te maken 's CS*»veiiliage. De toestand van H. K. H. prinses Marianne is, blijkens de jongste berichten, niet ongunstiger. Washington. Het verslag van het depar tement van landbouw over Mei is gunstig wat wintertarwe betreft. Over lente-tarwe zijn nog geen volledige rappoiten ingekomen. Katoen is nog achterlijk. lionstantinopel. Lord Dufferin is door den sultan vriendelijk ontvangen. Heden werd aan het gebouw vao het gewestelijk be stuur alhier aanbesteed het maken van werken tot ver dediging van den oever voor Ter Neuzen, geraamd op ƒ55,000. Voor dit werk werd ingeschreven door de heeren G. D. Bolier, te Sliedrecht, voor ƒ03,900, G. Bolier, te Seherpenisse, voor ƒ63,600, A. van der Beek, te Zaamslag, voor ƒ62,000, A. Tholens, Ter Neuzen, voor ƒ61,000, C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor ƒ60,500, C. Hartog, te Sliedrecht, voor ƒ59,920, H. Hage, te Mid delburg, ƒ59,637, en C. Roskam Jz., te Sliedrecht, voor 59,470. Bij de te Amsterdam, onder nadere goedkeuring van den minister van marine, gehouden aanbe steding van leveringen bij de directie der marine te Hellevoetsluis waren de heer G. Alberts Lzn. C°. te Middelburg de minste inschrijvers voor Rigasche dekdelen tegen ƒ3840. 'Ondelande, 10 Mei. Heden werd alhier, in het openbaar aanbesteed Het vernieuwen en onderhou den van de gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooÜDg- werken aau het waterschap Baarland. Aannemer werd J. Leijs te 's Heer Arendskerke voor f20.100. 11 Mei, des morgens te 8 uren. Verwacht: tamelijk krachtige W. wind, buiig weder en regen. Thermometerstand te MiddeHiarg. 10 Mei. 's avonds 11 uren 45 gr. 11 's morgens 8 uren 50 gr. 's middags 1 uur 58 gr. 's avonds 5 uren 52 gr. F. De Times wijdt een artikel aan de gebeurte nissen in Rusland en aan de taak die den Czaar is opgelegd. Het moge voor Alexander III moeie- Ijjk wezen om met het oog op de naderende kroning te beslissen welke vrijheden aan het volk kunnen worden toegestaan, onoverkomelijk acht het blad de bezwaren, aan die taak verbonden, niet. Het is waarhet is gemakkelijker om een volk bij decreet vrijer te doen zijn dan door het op te voeden te leeren zichzelven vrij te maken. Maar wanneer de tegenwoordige Czaar den moed heeft om een stap te doen in de richting die tot meerdere vrijheid voor het volk leidt dan heeft hij vele voordeelen boven zijne voorgangers en boven gewone vorsten. Al de stormen van nieuwere idëeenal het woelen der nihilisten heeft aan de onwankelbare trouw van het volk voor den troon niets kunnen veranderen. Wat de Czaar voor zijn volk zal beslissen, keurt dat volk ook goed. Geen zieke kan meer vertrouwen in zijn geneesheer stellen dan het Russische volk in zijn Czaar. Wanneer deze wil beginnen met zijn rijk van de heerschende kwalen te genezen, aal aan de kracht der geneesniddelen, welke hij aanwendt, geen echte Rus twijfelen. Toch gelooven wij dat keizer Alexander voor de kroning geen enkele concessie doen zal, omdat hij vreest in dat geval van zwakheid beschuldigd te worden. Maar daartegenover staat ook dat er geen mensch zich gelukkiger zal gevoelen dan de czaar aller Russen, wanneer die kroningsdag slechts voorbij is. Met de grootste gestrengheid worden er vei ligheids-maatregelen genomen. In Moskou mag men dien dag niet te paard zittenalle ramen der huizen, waar langs de stoet trekt, moeten gesloten wezen. En toch is men nog bevreesd, wijl de straten, waarin die huizen zijn gelegen, zoo bijzonder nauw zijn, en zoo gemakkelijk de gelegenheid geven om een aanslag te plegen. Het beste middel zou, dunkt ons, wezen dat men de bewoners van al die huizen gebood dien dag naar elders te trekken en hunne woningen door soldaten liet bezetten. In de Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft een lid der uiterste linkerzijde eene inter pellatie tot het ministerie gericht, naar aanleiding van enkele bewegingen die zich weer hier en daar openbaren, van wege de aanhangers van Italia irridentia. De minister Depretis antwoordde dat de regee ring vast besloten had om de orde en de wetten tegenover ieder streng te handhaven. Het antwoord van de Pruisische regeering op de laatste nota van kardinaal Jacobini is het vaticaan overhandigd, en, hoewel nog niet officieel bekend gemaakt, geeft de Deutsche Reichszeitung een te Bonn verschijnend clericaal blad, een uit treksel van dit antwoord, dat lang niet in den smaak valt van de Duitsche clericalen. De Pruisische regeering verklaart in haar nota zich alleen te willen bepalen tot de quaestie der afschaffing van de straffen tegen priesters die zonder machtiging van het gouvernement de mis lezen en de sacrementen toedienen. Zij zal daartoe overgaan wanneer het vaticaan ook zijner zijds zich aan voorwaarden, door haar gesteld* onderwerpt. Van een herziening der Meiwetten wordt in het antwoord geen melding gemaakt. Daaromtrent is de zienswijze der Pruisische regee ring reeds langen tijd bekend. Het geheele antwoord draagt geen enkel spoor van toenadering. Geen wonder dat de Germania dan ook uitroeptDe regeering gaat voort met de curie allerlei concessies voor te spiegelen met het ken nelijk doel om de kerk te bewegen zich te onder werpen aan wetten die zij niet kan aannemen. Uit een en ander bljjkt voldoende dat de ker kelijke strijd in Pruisen nog verre van geëindigd is Een groot deel van de zitting van den Duit- schen rijksdag op Woensdag was gewijd aan de bespreking van middelen om overstroomingen tegen te gaan. Aan het slot dier zitting werden ver schillende verkiezingen onderzocht en stelde de commissie, met dat onderzoek belast, voor om de verkiezing van den heer Haenel, afgevaardigde voor Kiel—Rendsburg, te vernietigen op grond dat de politie beslag had gelegd op de stembriefjes van sociaal-democratische kiezers. Dit voorstel was volstrekt niet tegen den gekozene gericht maar tegen de houding der politie en had ten doel om de vrijheid der verkiezingen te handhaven tegenover de bestaande socialistenwet. Het voorstel der commissie werd dan ook aangenomen. Het Engelsche hoogerhuis, dat zich kort geleden beklaagde over het weinige werk dat het lager huis het verschaft, heeft zich deze week bezigge houden met een voorstel om Zondags al de musea in Londen open te laten. Natuurlijk beviel dat voorstel niet en werd het dan ook verworpen. Als ernstige wakers voor de belangen des volks hebben de hoogwijze lords tegen een dergelijke ketterij gewaakt. Nu zullen alleen de museums 's avonds wat later mogen openblijven. Alsof hst volk daaraan wat zal hebben Verzoek, aan onze lezeressen vooral, om excuus dat wij het feuilleton ditmaal weglieten. Overvloed van stof dwong ons daartoe. vlissingen, 11 Mei. Boter per kilog. f 1,45 a j 1,38. Eieren 3,40 per 104 stuks. Amsterdam, 11 Mei. Raapolie op 6 weken 41 Lijnolie 24f. Gent, 11 Mei. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 24,50; rogge fr. 17,25; gerst fr 22,—, haver fr. 18,75; boekweit fr. 16,50paarden- boonen fr. 17,koolzaad fr. 39,lijnzaad fr. 26,50; lijnkoeken fr. 24,50; koolzaadkoeken fr. 20,50; boter fr. 2,80 per kilogram; eieren fr. 1,75 per 26 stuks.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2