111. 126e Jaargang. 1883 Zaterdag 12 Mei. Uithoofde van het Pinkster- leest zal deze courant Maan dag den 14en Mei niet uitge geven worden. Verkiezing. Middelburg 11 Mei. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van i -7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. O IUIDDELBURGSCHË COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Boeland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat bij de op den 9e" dezer maand plaats ge- bad hebbende opening van stembriefjes voor de benoeming van zes leden voor de provinciale staten van Zeeland is gebleken dat daarvoor zijn gekozen de he eren J P. X. Buteux, A. Smit, C. J. J. A. Van Teij- lingen mr N. J. C. Snouck Hurgronje, mr D. A. Ber denis Van Berlekom en Tb. Van Uije Pieterse. Voorts dat de processen-verbaal van steminle- vering en stemopneming van den 8 en 9 Mei jl. aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den llen Mei 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. By de eerste ontmoeting tusschen bet nieuwe ministerie-Heemskerk en de tweede kamer beeft er in bet algemeen een welwillende toon geheerscbt. Alleen de beer Des Amorie van der Hoeven ver oorloofde zicb in bet vuur van zijn pleidooi voor de liberale koloniale politiek een minder parle mentaire uitdrukking, al kan men de waarheid niet ontkennen dat de tegenwoordige premier naar alle kanten beeft gezocht vóór hij de leden van zijn kabinet bij elkaar bad. Die uiterljjke welwillendheid nam echter niet weg dat ieder bedankte voor de eer om de nieuw geborene als een familielid te erkennen. De katholieken vonden zulk een eer te groot en voor de anti-revolutionairen trad de heer Keuchenius op om alle bloedverwantschap verre van zicb te werpen. En de liberale leden toonden reeds door hunne poging om bet kabinet aan de rechterzijde te endosseeren dat zij evenmin gesteld waren op zulke familie. Van bepaalde beginselen beeft dan ook de beer Heemskerk in zijne toespraak, waarmee hjj de nieuwe ministers aan de kamer voorstelde, niet gesproken, en Donderdag is van de zijde der ka merleden alleen aan bet adres van den minister van koloniën over beginselen gerept, met dit ge volg dat de beer Waanders zijn vroeger terneer- gescbrevene koloniale begrippen beeft verloochend. Voor de toekomst heeft bet debat van Donder dag niets belangrijks opgeleverd. De minister Heemskerk beeft de meer en meer gebruikelijke woorden gesproken wacht op onze daden en tegenover zoo'n verzoek, dat wij echter niet wraken, moet de heftigste opposant zwijgen. Omtrent den loop der ministrieele crisis hebben wij natuurlijk weinig geboord. Het is zoo gebrui kelijk dat een nieuwe premier met zijne mededee- lingen daaromtrent zoo geheimzinnig mogeljjk is en over een groot deel van betgeen men gaarne zou willen weten zijne onkunde belijdt met de verontschuldiging dat anderen, die men nooit zal leeren kennen, den gang der zaken aldus hebben bestuurd. En de kamer beeft zicb ditmaal al zeer kalm bij de verklaring neergelegd. Wij zijn zeker niet veel wijzer geworden dan vóór de ontmoeting. m Het spreekt van zelf dat de Standaard niet tevreden is over den uitslag der provinciale staten verkiezingen. Er is winste behaald, maar »zulk eene gedeelte lijke winste geeft voor bet beoogde doel schier niets. Drie jaren zijn dus weer verloren,1' roept bet blad uit. En toch rekent bet nog wel eenigszins naar zicb toe, want van de talrijke herstemmingen die, vooral in Zuid-Holland moeten plaats hebben, kan bet toch nog niets als winst aanteekenen, al is het daarmee ook druk bezig. Zelfs in Zeeland, beweert bet, is eenige winste behaald. Welke die winst moet zijn, is ons niet duidelijk. De toestand is bier dezelfde gebleven en wil Jiet blad nu met alle geweld den beer Van Voorst Vader tot hare party rekenen, dan is er alleen te verwachten dat voor den beer Vader, die be dankt beeft en een der veteranen van de anti revolutionaire partij was, een ander van dezelfde richting in de plaats komt. Onderzoek der verlofgangers der nationa\e mi litie te land in de provincie Zeeland. Dit onderzoek zal betreffen hen die vóór 1 April jongstleden in bet genot van onbepaald ver lof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij bebooren. Het onderzoek zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, des voormid dags, als volgt Middelburg Vrijdag 1 Juni te 10 uren, voor Ar- nemuiden, Middelburg en Nieuw- en St. Joosland. Vlissingen Zaterdag 2 Juni te 11 uren, voor BiggekerkeKoudekerke, Meliskerke, Oost- en West-Souburg, Ritthem, Vlissingen, Westkapelle en Zoutelande. Hulst Dinsdag 5 Juni te 10 uren, voor Bosch- kapelle, Clinge, Graanw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Ossenisse, St. Jansteen en Stoppeldijk. Axel Woensdag 6 Juni te 10 uren, voor Axel, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zniddorpe. IJzendijke Vrijdag 8 Juni te 10 uren, voor Bres- kens, Biervliet, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterlandkerkje en IJzendijke. Sluis Maandag 11 Juni te 9J uren, voor Aarden burg, Cadzand,' Eede, Oostburg, Retrancbement, St. Kruis, Sluis en Zuidzande. Veere Woensdag 13 Juni te 11 uren, voorAag- tekerke, Domburg, Grijpskerke, Oostkapelle, Se- rooskerke, St. Laurens, Veere en Vrouwepolder. Zierikzee Vrijdag 15 Juni te 10 uren, voor Brui- nisse, Dreischor, Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwer- kerk en Zierikzee. Brouwershaven Maandag 18 Juni te 10 uren, voor Brouwershaven, Burgh, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Noordgouwe, Noordwelle, Renesse, Serooskerke en Zonnemaire. Kapelle Woensdag 20 Juni te 11 uren, voor Kapelle, Wemeldinge, Yerseke, Kruiningen, Krab- bendijke, Rilland -Bath, Schore en Waarde. Tholen Vrijdag 22 Juni te 10 uren, voor Oud Vosmeer, Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, St. Philipsland, Stavenisse en Tholen. Goes Maandag 25 Juni te 10§ uren, voor Baar land, Borssele, Driewegen, Ellewoutsdijk, Goes, 1s Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, 's Heer Arends- kerke, 's Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekens- kerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovezand en Wolfaartsdijk. Cortgene Woensdag 27 Juni te 11 uren, voor Colynsplaat, Cats, Cortgene en Wissekerke. Op de algemeéne vergadering van de Af" tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, den 20en Juni a. te Kruiningen te houden, zullen onder meer de volgende onderwerpen behandeld worden. 1. Welke is de doelmatigste wijze van inkui ling van groen voeder? 2. Is een lage waterstand in een polder eene gewenscbte zaak 3. Zou de oprichting van een of meer vak scholen voor den landbouw in de provincie Zeeland niet wenschelijk zijn 4. Wordt de landbouw gebaat door wettelijke bescherming van musschen en kraaien Bij kon. besluit van 8 Mei 1883 n°. 6 is de opening der stembriefjes, die op 12 Juni a. in de boofdkiesdistricten Middelburg en Goes ter verkiezing van leden der tweede kamer zullen worden ingeleverd, verdaagd tot 14 Juni daar aanvolgende. Zie laatste berichten van gisteren). De beer J. B. C. Van Wetering, cipier van het arrestbuis te Roermond, en A. Notermans, cipier te Zierikzee, zullen 1 Juni a. van standplaats verwisselen. Het stembureau te Amersfoort heeft de verkie zingvoor de prov. staten nietig verklaard, omdat de stembus te Soest een briefje minder bevatte dan het aantal kiezers op de lijst vermeld, welk verschil invloed op de verkiezing zou kunnen uit oefenen. Op bet vorstelijk slot te Neuwied beeft Zater dag 5 Mei de plechtige doop plaats gehad van bet jongstgeboren kind van den vorst en de vorstin Zu Wied (prinses Maria der Nederlanden), dab daarbij de namen beeft ontvangen van Wilhelmina Auguste Friederieke Marie Louise Elisabeth. Het prinsesje zal genoemd worden naar haar tante, koningin Elisabeth van Rumenië, die baar ten doop beeft gebonden. Onder de voorname personen, die de plechtigheid bijwoonden, bevond zicb ook de majoor Beijerman, als vertegenwoordiger van den prins van Oranje, terwijl van bet buis van wijlen Z. K. H. prins Fred erik tegenwoordig waren de hofmaarschalk en graaf Yan Bylandt, particu lier secretaris van wijlen den prins. De predikant Lobman herdacht in zijn rede in warme bewoor dingen de nagedachtenis van prins Frederik, grootvader der doopelinge. diplomatie. Bevorderd tot gezantschaps-seuretaris 2e kl. mr. D. E. graaf van Bylandt, gezantschaps-attaché, met bepaling, dat hij in die hoedanigheid werkzaam zal blijven bij het dep. van buil. zaken, en de heer P. A. J. baron de Smeth van Alphei) benoemd tot gezantschaps attaché, en als zoodanig toegevoegd aan Zr. Ms. gezant schap te Washington. De heer mr. H. A. Cromraelin, gezantschaps-attaché, toegevoegd aan Zr. Ms. gezantschap te Constantinopel, is overgeplaatst naar dat te Parijs, en de heer jhr. mr. H. van Weede, gezautschaps-attaché bij het dep. van buit. zaken, toegevoegd aan Zr. Ms. gezantschap te Madrid. raad van state. Op verzoek aan mr. J. Heemskerk Az. eervol ontslag verleend als lid van den raad van state. notarissen. Eervol ontslagen op verzoek W. V. Nibbeling, als notaris te Zwijndrecht. burgemeesters. Goedgekeurd de benoeming van de burgemeesters van Dirksland, J. Zaaijer Pz., en van Vrij- hoeven-Cappel, J. van Dijk, tot secretaris dier gemeenten. marine. Benoemd tot meesterknecht bij 's rijks werf te Hellevoetsluis de kommandenr J. Kraijenhrink. visscherijen. Benoemd tot opziener le kl. der vis- scherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen P. M. "Voerman, thans opziener 2e kl. hij die visscherijen. (Zie laatste berichten van gisteren.) rolonien. Op zijn verzoek is dc luit.-gen. H. G. Bouwmeester, kommandant van het leger in N. I., met ingang van den dag in de maand Jnai aanstaande waarop hij zijne voormelde betrekking zal nederleggen, op de meest eervolle wjjze nit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging en met behoud van aanspraak op pensioen. Benoemd tot luit.-gen. de gen.-majoor hij het letrer in N. I., K. L. Pfeiffer en ook tot kommandant van het leger en chef van het dep. van oorlog in N. I. (Zie laatste berichten van gisteren). consuls. De heer C. W. B. von Bose, benoemd tot consul der Nederlanden te Canton, is in die hoedanigheid door de Chineesche regeerfng erkend. De heer A. Hurlimann, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Paranagua, is in die hoedanigheid door de Braziliaansche regeering erkend. Aan het thans in druk verschenen verslag over 1882 der Vereen, tot wering can schoolverzuim alhier, waaruit wij reeds vroeger bet een en ander mede deelden, ontleenen wij nog het volgende. De uitkomst van het onderzoek naar bet abso luut schoolverzuim, waartoe de vereeniging op nieuw door bet gemeentebestuur uitgenoodigd werd, was in hoofdzaak dezelfde als vroeger, dat namelijk een aantal kinderen, die op de banken onzer lagere scholen behoorden te zitten, of nog de bewaarschool bleven bezoeken aan welke zij eigenlijk reeds ontwassen waren, of tydelijk van onderwijs verstoken bleven, altijd wachtende op hunne plaatsing, waartoe echter op 't oogenblik geene genoegzame ruimte aanwezig was. Deze treurige toestand zal eerst geheel ten goede kun nen veranderen, als ten gevolge van den herbouw der thans afgebroken school in den Langendelft een nieuw schoollokaal voor bet lager onderwijs in gebruik zal komen, en dan daarbij ook aan de kinderen tusschen zes en zeven jaar op die scho len plaats zal kunnen worden verleend. Voorts is bij genoemd onderzoek nog gebleken, dat er in onze gemeente nog altyd enkele ouders worden gevonden, die, in strijd met bet belang hunner kinderen, hunne eigene bezwaren tegen de vaccine doen gelden. Gelukkig is echter bun aantal slechts zeer gering. Op school A (voor onvermogenden) bedroeg bet aantal leerlingen 462 t. w. 235 jongens en 227 meisjes, bet hoogste aantal, dat naar de sterkte van bet onderwijzend personeel volgens de bepa lingen der wet van '78 bereikt mag wordenvelen moesten by ruim zevenjarigen leeftijd op de be waarschool worden gelaten. In 1882 verlieten 73 leerlingen de school en wel 24 met eervol ontslag, 14 uit de zesde of hoogste klasse en 10 uit de vjjfde klasse; dus 48 met voldoende of vrij voldoende kennis. Dat velen niet voor een eervol ontslag in aanmerking komen kunnen, beeft zijne oorzaak hierin dat de kinderen te kort school gaaneerst op zevenjarigen leeftijd treden zjj de school binnen, en bjjna zonder uit zondering verlaten zij de school te vroeg bij gebrek aan belangstelling in een eervol ontslag zoowel bij de ouders als bij de werkgevers. Op dit laatste vestigt bet bestuur in het bijzon der de aandacht der lezers van bet verslag. Het zou zoo uitnemend goed tot de bedoelingen der vereen, kunnen medewerken, indien ieder, alvo rens een jongen of meisje in dienst te nemen, verlangde dat bet getuigschrift van eervol ontslag hun werd vertoond. Elk kind dat zonder dit eervol ontslag de school beeft verlaten moet leeren zicb deswege te schamenDe leden der vereeni ging weten zeiven niet hoeveel kwaad zij soms doen tegen hun eigen bedoelingen in. In bet verloopen jaar beeft het geval zieb voorgedaan dat een lid der vereeniging, bij wien een meisje baren dienst bad aangeboden naar baar bij den beer De Jager informeerde. Deze gaf van baar in menig opzicht een zeer goed getuigenis, doch voegde er bij, dat bet in het belang van dit meisje zeer jammer zou zijn indien zij nu van school werd genomenom met eer bet schoolonderwijs te voleindigen moest zij dit jaar er nog blijven voortleeren. Het lid der vereeniging volgde dezen wenk en zag van het meisje af. Zij bleef op school, doch werd belaasreeds een paar weken daarna door een ander lid der vereeniging zonder navraag in zijn dienst en daardoor van school geno men Eilievewat baat het toch zegt het bestuur of onze leden al eenige guldens bij dragen fot wering van schoolverzuim, indien zij te gelijk met der daad datzelfde schoolverzuim zoo krachtig bevorderen Zoolang men de leerlingen niet van bun zesde tot bun twaalfde jaar de school getrouwelyk bezoeken laat, is doortastende verbetering van ons volksonderwijs een onbereikbaar ideaal. Naar eene andere gemeente vertrokken 8 leer lingen, naar eene bijzondere school 11, éen is overleden, éen werd wegens ziekte van school genomen, en 4 gingen te vroeg heen om in da huishouding behulpzaam te zijn. Op school C (voor minvermogenden) bedroeg bet getal leerlingen op 1 Jan. '82 427, te weten 223 jongens en 204 meisjes. In den loop van bet jaar- werden afgeschreven 110 leerlingen en wel 19 met eervol ontslag, 30 met bijna voldoende kennis voor genoemd ontslag, 23 werden op eene andere school geplaatst, 15 vertrokken naar elders; 5 overleden en 18 verlieten baar met onvoldoende kennis. Aan bet slot van zijn verslag vestigt bet be stuur ernstig de aandacht op den financieelen toestand der vereeniging. De rekening en verant woording over 1882 eindigt nog altijd met een batig slotmaar dat goed slot wordt telken jare kleiner en kleiner en zal zonder bui tengewone maatregelen weldra veranderen in een tekortMerkwaardig is te dezen opzichte de ondervinding van vorige jaren. In de rekening over 1879 werd vermeld een goed slot van 629,50, over 1880 489,53, 1881 362,18 en 1882 220,66. Op zichzelf beklaagt bet bestuur zich hierover niet. Het is bet natuurlijke gevolg van bet goed slagen der pogingen ter bevordering van getrouw schoolbezoek. Het spreekt van zelf dat, hoe meer kinderen zich eene belooDing waardig maken, te meer men moet besteden aan boekgeschenken, aan spaarbankboekjes of premiën, en dat geld is uitnemend goed besteed! Om echter zoo voort te gaan is dringend noodig eene vermeerdering van inkomsten, en bet zal dan ook niet lang du ren of bij de leden zal men hiertoe een beroep moeten doen op verhoogde welwillendheid. Het bestuur vertrouwt intusschen dat het dan niet te vergeefs zal aankloppen. Moge dat vertrouwen niet beschaamd en de wenscb bewaarheid worden, waarmede het verslag gesloten wordt: „Moge ook het thans ingetreden jaar getuigen van ons aller volhardenden ijver, van de krachtige ondersteuning die ons ten deel valt en van de goede uitkomsten, waarmede die' booze vijand van volksontwikkeling en volksgeluk bet schoolverzuim wordt opgespoord en tegen gegaan." Voor de betrekking van directeur der H. B. S. met 5jarigen cursus te 's Gravenhage worden aanbe volen d'E. H. Groenman, leeraar in de natuurkunde' aan de H. B. S. aldaar, en dr C. A. Tebbenhoff, directeur der H. B. S. te Hoorn. Bij de opening der stembiljetten voor het kiescollege der Nederd Herv. gemeente te Middel burg is gebleken dat de candidate» der behoö- J j j A At-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1