126e Jaargang. 1883. Donderdag 10 Mei. K I T. N° 109. 15 FEUILLETON. Verkiezingen Provinciale Staten Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën - 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 9 Mei. MIDDELBURGSCHE COllRAIVT Agenten voor dit hlacl zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. VV. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. In het Handelsblad wijdt mr A. D. van Assen- delft de Coningh eene beschouwing aan de ver kiezingen en de eendracht der liberale partij, die eenige punten bevat, welke wel de aandacht verdienen. Het optreden van het ministerie Heemskerk betreurt de schrijver niet, omdat het een middel wezen kan om meer eenheid onder de liberalen te bevorderen. De oorzaak van den bedorven politieken toestand is volgens mr De Coningh niet moeilijk te gissen, zij ligt grootendeels in het gemis aan organisatie bij sommige partijen, aan de veelal plaatselijke invloeden die de verkiezingen beheer- schen. Bestaat er zoodoende genoegzame geestver wantschap om gezamenlijk praktische dingen tot stand te brengen Wat ook wordt voorgesteld vindt, als het niet de neutrale school geldt, tegenstand bij meerderen of minderen van de eigene partij, en de tegenpartij is strijdlustig ge noeg om zich vrijwel als een man bij deze dissi denten aan te sluiten, teneinde alweder eene onvruchtbare overwinning te behalen. Bij de laatste crisis vreesde de geroepen liberale formeerder, dat een zevental volgelingen van mr Kappeyne zich met zijne voorstellen niet zouden kunnen vereenigen, en legde zijne taak neder. De heer de Kanter meende, dat deze zeven hun eigenzinnig streven behoorden op te geven ter wille van ongeveer 40 overigen. Maar van hen, die drie zaken bezitten, onschatbaar in de politiek: eenheid van willen en handelen, een gemeenschap pelijk doel, in de verwezenlijking waarvan men gelooft, en een leider in wien men vertrouwen stelt, mag, meent mr De Coningh, niet gevergd worden die los te laten, alleen om eene niet georganiseerde groep te vergrooten. Men moge de „Kappeynianen" met alle macht bestrjjden, maar maken er hun geen verwijt van, dat zij trouw blijven aan hunnen leider en hunne zaak. Hen daarom, gelijk prof. De Hartog onlangs deed, marionetten te noemen gaat niet aan. De vertegenwoordiging te zuiveren van alles wat met Kappeyne en zijn richting in verband staat, is ook het streven van prof. Spruyt. Zeker zou men den heer Spruyt onrecht aandoen door bij hem slechts aan personenhaat te denken. Ongetwijfeld bedoelt hij in de personen de z. i. gevaarlijke beginselen te treffen, aan hun naam verbonden. Doch is ter bestrijding van denkbeel den en beginselen het zwart maken van personen, zelfs het beletten hunner verkiezing, wel de doel matigste weg Men heeft Kappeyne buiten de kamer weten te houden. De beteekenis eener verkiezing moet echter niet worden overschat. Kerdijk en Levy, twee mannen waarop de libe rale partij trotsch mag zijn, werden door de kiezers, nog wel in de beide hoofdsteden, afge wezen. Heemskerk en Yan Lijnden, hunne eminente tegenstanders, zouden slechts bij hooge uitzondering ÉENE HERIllWKRIie. y door James Payn. HOOFDSTUK VUL De twee raadgevers. Meade en Frenna vernamen natuurlijk, zoodra zij het dorp bereikten, dat de vermisten in veilig heid waren, terwijl een bode te paard het rijtuig met de zelfde heugelijke tijding tegemoet snelde. Die tijding werd door allen met groote blijd schap ontvangen, doch met onderscheiddoor mevrouw Medway met vrome dankbaarheid en door Frenna met een soort van overspannen ver rukking. Mijnheer Gars ton, die zij n gevoelens het meest in bedwang had gehouden, zelfs toen de twijfel het grootst was, nam hetgeen de goden hem ge zonden of liever niet ontnomen hadden zonder eenig blijk van erkentelijkheid aan. Doch niemand verheugde zich meer dan Frank over de redding van Maudmaar het was blijk baar een onaangenaam denkbeeld voor hem dat zij die aan Christoffel Garston te danken had ofschoon hij zelf zijn leven zou gewaagd hebben pm Kit, zoowel als ieder ander, te redden. Hij een district kunnen vinden, dat hen verkoos. Maar bewijst dit wel iets tegen hun karakter en bekwaamheid, zelfs tegen hun invloed in den staat Schijnt de bestrijding van Kappeyne, zoolang zij zich tot zijn persoon bepaalt en zijn beginsel voort gang blijft maken, vrij onschadelijk, de poging van prof. Spruyt om mr Yan Houten bij de Juni- verkiezingen te doen vallen, acht de schrijver be paald onstaatkundig. Yerviel men onder ons zeer beperkt kiesrecht in eene stelselmatige uitsluiting der democratie, men zou het „kapitaal" meer schade dan voordeel aanbrengen. Werd de heer Van Houten niet herkozen, hij zou door een groot deel der natie beschouwd worden als een martelaar voor zijne sociale begrippen. En wanneer ten slotte een meer uitgebreid kiesrecht, dat men op den duur toch niet zal kunnen tegenhouden, den heer Yan Houten in de kamer terugbracht, zou hij daar komen met meer aanzien en invloed dan ooit te voren. Wat wel het meest bevreemding wekt in sommige van prof. Spruyt's geschriften is de onmiskenbare éenzijdigheid. Het is even onverstandig om te zeggen, dat men in geen geval, als dat men in elk geval met Kappeyne zal medegaan, omdat niemand in de toekomst kan lezen. De conservatieve partij is door haar klein geestig anti-Thorbeckianisme te gronde gegaan. En hoeveel verschil bestaat er niet onder de anti-Kappeynianen De strijd legen Kappeyne is dan ook niet in de bedoeling, maar in de gevolgen een strijd voor de parlementaire anarchie. Men kan van het meerendeel der kiezers niet vergen, dit alles te weten en te begrijpen, maar 's lands vertegenwoordigers staan voor eene groote verantwoordelijkheid. Dat Kappeyne in plaats van de leuze »anti-clericaal" heeft voorop gesteld het beginselGrondwetsherziening ter hervorming van het kiesrecht, losmaking van den band tusschen kiesrecht en belastingwezenisvolgens mr De Coningh, eene zijner grootste verdiensten daarin ligt de kiem van eene betere partijformatie. Terecht wijst intusschen prof. Spruyt erop, dat de liberalen van hunne anti-revolutionaire tegen standers nog wel het een en ander kunnen leeren. Zoo dr Kuyper het samengaan van de verschil lende richtingen in iedere partij bij de verkiezin gen noodzakelijk acht, kunnen vooral de liberale kiezers met deze lés hun voordeel doen. Wat de verkiezingen van 1883 geven zullen, hangt veel af van de dagbladen, de kiesvereenigingen en wie hen leiden. Is er een vorm te vinden, waaruit die eendracht duideljjk kan blijken Uitbreiding van het kiesrecht, met losmaking van den band tusschen kiesrecht en belastingstelsel, geeft de meeste kansen om nieuw leven in de staatkunde te brengen. De kansen eener censusverlaging staan hopeloos. Het kiesrecht zal bezwaarlijk anders dan langs den weg van grondwetsherzie ning kunnen verbeterd worden. Kan echter de liberale partij het ook hierover met zich zeiven niet eens worden, dan doet zij hetUiest met 's lands bestuur aan den tegenstander over te laten. En dan ook niet kribbelend tegenstrevend. was niet jaloersch op Kit in de gewone beteeke nis van het woord dat zou al heel ongerijmd zijn geweest bij de gevoelens die hij, zoo als wij weten, jegens Frenna koesterde, en hij zei niet eens bij zich zelf»Ik wenschte dat de gelegen heid om Mand te redden zich aan mij had voor gedaan in plaats van aan dien jongen!" Maar hij betreurde het dat zij aan Kit te beurt gevallen waswant hij voelde dat daardoor diens vriendschapsband met de Terp nog nauwer aan gehaald zou wordenen hij had die vriendschap nooit goedgekeurd. Mark werd door de ramp, waaraan zijn vriend en zuster ontkomen waren, zonderling getroffen. Hij was onuitsprekelijk dankbaar dat zij hem ge spaard waren gebleven, want hij beminde hen beiden evenzeer en hij kon zich even moeilijk voor stellen hoe de wereld er zou uitzien zonder Kit als de Terp zonder Maud en de slag om die beiden tegelijk te verliezen zou inderdaad verpletterend voor hen geweest zijn. Maar ook voor hem was er eenige bitterheid in de omstandigheid van de redding van Maud. Hij benijdde Kit, als Kit, zijn aandeel daaraan nietmaar het hinderde hem als hij bedacht dat Maud stellig zou omgekomen zijn indien hij in Kit's plaats ware geweest. En het gaf hem een gevoel van minderheid dat, toen er sprake was van hulp te bieden, Meade en niet hij degene was geweest die toe schooten dat was de grootste vernedering Frenna had Frank vergezeld. Hij, Mark Medway, een man, was ach ter gebleven met zijn moeder en naar huis gere Want ook eene reactionaire regeering kan op hare wijze 's lands belang behartigen,..— mits zij steune op eene reactionaire meerderheid. Naar wij uit goede bron vernemen, beeft de overbrenging der stembussen in bet district Mid delburg dit jaar volkomen overeenkomstig de voorschriften van art. 53 der kieswet plaats ge had. Gisterenavond heeft de voorzitter van het stembureau te Middelburg, die daarvoor van 6 tot 10j uren op het raadhuis zitting hield, de bussen van de daartoe gecommitteerden in ontvangst ge nomen, waarna die bussen in een lokaal zijn ge borgen, waarvan de voorzitter de sleutel onder zijne berusting had. Wij achten het niet ondienstig dit te vermelden, aangezien de naleving van de voorschriften der kieswet in sommige districten maar al te veel te wenschen overlaat. Wij lezen tegenwoordig telkens van leden der tweede kamer, die zich bij de a. s. verkiezing niet meer candidaat willen stellen, doch een dag of wat later worden zulke berichten weêr tegenge sproken. Die mededeelingen beginnen te gelijken op stille wenken, gegeven aan personen die men gaarne zou zien heengaan. Wij zullen ze niet meedeelen en liever wachten totdat zij een vaster vorm hebben verkregen. De heer P. de Bruijn, commies 3e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Axel, is benoemd tot commies 2e klasse en de heer P. J. de Vos, commies 4e klasse bij dezelfde middelen te Overslag, tot commies 3° klasse. De zomervergadering van de Nederlandsche Dier kundige Vereeniging, uitsluitend gewijd aan weten schappelijke mededeelingen, zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 2 Juni, des morgens te half elf, in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap te Middelburg. De regeering beeft de beide aanhangige wets ontwerpen tot herziening van de kiestabellen ingetrokken. De onteigeningen, voortvloeiende uit de te Rot terdam heerschende pokziekte, hebben art. 79 der begrooting van binnenl. zaken uitgeput, zelfs reeds met 2000 overschreden. Daar waarschijnlijk nog vrij aanzienlijke uitgaven te doen zullen zijn, heeft de regeering verbooging van dat art. met 39000 aangevraagd. De heeren mr Vissering, oud-minister van finan ciën, Yan Kerkwijk, lid der tweede kamer, en dr Oudemans, hoogleeraar te Utrecht, hebben bedankt voor het lidmaatschap der jury voor de interna tionale, koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam, waartoe zij benoemd waren door den minister van koloniën. De heer J. C. Dirksen, civiel ingenieur, thans den als overbodige bagage in een wagentje, ter wijl Frenna Garston, een meisje, haar best gedaan bad om de schipbreukelingen te redden. Die zelf verwijten waren natuurlijk onverstandig. Het is op zichzelf geen zedelijk kwaad dat men een slecht roeier en een onhandig zwemmer is en het was duidelijk dat met den besten wil van de wereld een ongeoefend roeier en zwemmer in deze niet bet minste nut had kunnen doen. Niettemin verachtte Mark zichzelf om deze tekortkomingen en tobde op een zeer onwijsgeerige manier over het gebeurdeeen omstandigheid die in de oogen zijner moeder de neiging tot xwaarmoedigheid, welke zij boven alles vreesde in hem te ontwaren, scheen te bevorderen. Gelijk Job had hij zijne twee trootsters, in Frank en Kit, en om billijk te zijn moet ik erkennen dat zij medelijdender waren dan Eiipkay en Bilbad. Hun opvatting van de zaak was geheel afwisselend. Het eene oogenblik trachtten zjj hem aan te toonen dat hij zich noodeloos en onrechtvaardig kwelde en het andere plaagden zij hem zelf ermee. „Men kan niet alles, ziet ge, oude jongen" zei de een „en gij zijt zoo'n bolleboos in de oud heden dat gij onmogelijk ook in de moderne vak ken kunt uitmunten. Elke zot kan roeien en zwemmen." „Ik wist niet eens in welk gedeelte van de rivier die ellendige Slagtand staat, ofschoon ik er haast mijn heele leven bij gewoond heb," zei Mark somber. »Hoe zoudt gij dat ook weten bracht tijdelijk ambtenaar op het bureel van den hoofd ingenieur in het 2e rivierdistrict, is benoemd tot tijdelijk adjunct-ingenieur bij de werken tot het verleggen van den Maasmond. De Rotterdamsche afdeeling van het Ned. too- neel heeft nu ook Fedora gespeeld, en volgens de bladen met grooten bijval. Na elk bedrijf ver meerderden de toejuichingenna het derde en vierde werd mevr. Beersmans driemaal terugge roepen. Haar spel won ook met elk bedrijf; in het laatst was het bijzonder treffend. Ook de overige rollen waren in uitstekende handen. De heer D. Haspels, meldt het Hbl., is de beste Loris Ipanoff, die gezien iszijn schtp- ping is meesterlijk, vol karakter en bescheiden heid. De heer J. Haspels was een raisonneur vol natuur en waarheid. Mevrouw BurlageVerwoert was vol geest en humor. De heeren Poolman, De la Mar, Lemmens en Jan C. de Vos waren mede uitstekend. De kunst van allen was kunst van goeden huize. In 't geheel was eenheidde mise-en-scène was zeer doordacht en logisch, de afwezigheid van alle overlading een groote ver dienste. De toiletten verdienen een plaats op de internationale tentoonstelling, zoowel van de dames Beersmans, Burlage als Scheepers. De uitslag dier verkiezingen in ons gewest is als volgt District Middelburg. Aantal Uitgebrachte stemmen. kiezers. 30 Nov. 1880 9 Mei 1883 Middelburg 497 248 342 Ylissingen 239 152 143 Veere 31 16 24 Oostkapelle 41 26 31 Domburg 46 14 30 Vrouwepolder 37 17 19 Serooskerke 52 17 34- Aagtekerke 33 15 23 Grijpskerke 36 15 22 Westkapelle 49 19 21 St. Laurens 29 12 19 Meliskerke 38 7 20 Zouteland# 29 16 12 Biggekerke 45 13 19 Oost- en West-Soub. 45 21 22 Koudekerke 86 26 33 Ritthem 26 14 16 Nieuw- en St.-Joosl. 30 16 24 Arnemuiden 25 15 13 1414 679 867 6 briefjes waren niet ingevuld en 1 was niet voorzien van het zegel der gemeente, zoodat het getal geldig uitgebrachte stemmen 860 en de vol strekte meerderheid 431 bedroeg. Herkozen zijn alle aftredende leden, de heeren m' N. J. C. Snouok Hurgronje met 549, mr D A. Berdenis van Berlekom met 531, J. P.I. Buteux met 647, C. J. J. A. van Teijlingen met Meade in het midden »het is al wel dat gij een Druïdischen steen kent en in staat zijt het oude Cornwallische inschrift erop te ontcijferen?" Dit was een ondeugende toespeling op een zeker geval, waarbij de jonge geleerde zich erbarmelijk vergist had. »Is het niet genoeg, zeg ik, om ver trouwd te zijn mei alles uit de oude wereld, zonder zich in te laten met zoo'n nieuwerwetsche instel ling als de Slagtand die naar ik gis geen duizend jaar oud is." »En dan te denken aan Frenna" vervolgde Mark, ongeduldig op en neder loopende, zonder het minst op de plagerijen zijner vrienden te letten, zoo'n meisje als Frenna." »Als gjj op zulk «en oneerbiedige wijze van mijn zuster spreekt, zal ik het haar vertellen," viel Kit in. Ach kom, dat meen ik niet; zij is natuur lijk eene uit duizenden en wat roeien aangaat staat zij gelijk met Grace Darling." »Zoo, dat is beter, ik zal haar zeggen dat zij een darling (een lieveling) is." Maar het hielp niet of zij al met hem rede neerden of schertstenhij trok zich zijn onbehol penheid zoodanig aan, dat een minder bezorgde moeder dan mevrouw Medway er ongerust over zou geworden zijn. Zij had echter het geluk van twee raadgevers te bezitten, die haar beiden zeer verknocht wa de dokter, die haar geschiedenis kende en' ren beter dan iemand anders kon beoordeelen of het gedrag van Mark daarmede in verband stond eif

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1