BUITENLAND. Laatste Berichten. Moopiip en yerplitinpi ii Zeelanl Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Landbouw. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Th. H. H. Verhey, bekroond door de Ned. toonk vereenigingDe Zwaluw van Heinze, voor vrou wenkoor en Friihlinggruss van Ed. De Hartogh, quartet. ridderorden. Verlof verleend aan J. F. P. Portielje, kunstschilder, tot het aannemen van het ridderkruis der orde van Leopold, hem door den koning der Belgen ge schonken. onderwijs. Benoemd tot schoolopziener in het arr. Alkmaar J. Nuhout van der Veen. Benoemd tot onderwijz. bij den cursus tot opt. van gymnastiek-onderw. te Nijmegen R. Franssen en H. Heukels te Nijmegen. posterijen. Eervol ontslag verleend als dir. van het po9tk. te Schiedam, behoudens aanspraak op pens., aan J. C. Smit. Bij beschikking van den minister van waterstaat zullen de volgende ambtenaren bij de adm. der posterijen hunne functiën uitoefenent de commieseu 2e klasse W. E. Carp, te 's Gravenhage, en H. Helling VVz., te Amsterdam de commies 4e klasse H. G. Strumper, te Middelburg (zie laatste berichten van gisteren) de surnumerair A. J. Vergroesen, te Bergen op Zoom. Axel, 8 Mei. Zondag is met groote plech tigheid in de R.-Kath. kerk alhier een nieuwe kruis weg gewijd. De schilderijen zijn allerkeurigst en vervaardigd door wijlen den kunstschilder Gijsels van Zuiddorpe, terwijl het snijwerk der lijsten het werk is van den heer D. de Jonge te Westdorpe. Kapelle, 8 Mei. Was het vooruitzicht van den landman in deze omstreken dit voorjaar, door den natten winter, weder niet bemoedigend, de vorst van einde Maart en begin April heeft daarin groote verandering gebracht. De bodem is aller- wege gezond geworden, en laat zich uitmuntend bewerken. De wintertarwe ontwikkelt zich zeer goed, en schijnt nog vocht genoeg te hebben. Rogge is over het algemeen schraal opgeschoten; koolzaad is door de langdurige droogte en de laatste vorst niet zoo goed als het zich bij het begin vertoonde. Boonen en erwten komen goed te voorschijn. Ylas is ongelijk opgekomen, staat dientengevolge veel te dun, zoodat men hier en daar met omploegen is begonnen. De weilanden zijn nog erg schraal, zoodat een malsclie regen en warmte hun zeer goed te pas zouden komen. De kersen- en peren- boomen hebben uitstekend gebloeid en de appel- boomen beginnen dit thans zachtjes aan te doen, zoodat van deze vruchten een goed gewas ver wacht mag worden. Wol faartsd ij li8 Mei. Maandag werd de tweede driemaandeljjksche vergadering gehouden der vereeniging Landbouw en Veeteelt alhier. Drie leden traden tot de vereeniging toe, zoodat zij thans 47 leden sterk is. Aan de orde was de bespreking van den ploeg-wedstrijd. Aangezien daarvoor, door de in de vorige vergadering be noemde commissie, geen geschikt terrein gevonden was, besloot de vergadering dien wedstrijd tot een volgend jaar nit te stellen. Vervolgens trad de heer C. P. Lenshoek op ter beantwoording dei- vraag »Welk middel kent gij om lucernezaad te zuiveren van warkruid Als middel gaf hij aan daarvoor een fijn zeef te gebruiken. In zijn voordracht over»Èen praatje met een werk man" deed de secretaris der vereeniging uitkomen, hoe wenschelijk het zou zijn, dat ieder wat meer uit eigen oogen keek, wat meer zelfstandig was, en niet altijd den ouden sleur volgde van vader en grootvader. De penningmeester besloot de rij van voordrachten met een vervolg op zijn, in de voorgaande vergadering gehouden voordracht. Schetste hij toen den drukkenden toestand van de landbouwers, thans gaf hij de redenen van dien gedrukten toestand op, die voornamelijk hierop stroom was zoo sterk dat hij alleen kon blijven staan door zich vast te klampen aan de scherpe rotspunt voor hem, die het ongeluk veroorzaakt had. Voor het oogenblik had Maud geen duide lijk besef van iets anders, dan dat de stroom hare voeten meevoerde en dat ze alleen door den arm van Kit gesteund werd. »0! Kit, waar is de boot?" »De boot is stuk geslagen, lieveling, maar gij zult gered worden." Zjjn toon was vol vertrouwen, maar in zjjn hart was hij dit lang niet. Aan beide zijden was de rivier zeer diep. De Slagtand had maar een hooge punt en het tij kwam op. Met zulk een zwaren last op den arm kon hij zich slechts met groote moeite staande houden. Te vergeefs zag hij rechts en links naar hulp uitde rivier werd alleen bevaren door hen en de visschers uit het dorpje die nu in zee waren en eerst tegen den avond terugkeerden. Zij las de angst op zijn gelaat, dat zijne woorden logenstrafte, en riep: »Gjj zjjt een goed zwemmer Kit, maar met mij kunt gij nooit den wal bereiken." »ïk kan en ik wilantwoordde hij driest. »Neen, dan verdrinken wij beiden; kan ik mij niet aan de rots vastklemmen totdat gjj hulp ge vonden hebt." ,,De rots is nu reeds bijna onder water", antwoordde hij gejaagd »en kan nog maar een paar minuten tot steunpunt dienen. Wij moeten het wagen. Luister MaudOnze redding hangt neerkwamen: le te hooge pacht, 2e zware belas tingen, 8e de slechte weersgesteldheid en 4e knel lende banden der wet. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld F. S., 26 j. schipper en P. S., schippersknecht te Bouchaute, wegens diefstal van kreukels, ieder tot 25 boete. A. A., 20 j. ar beider te Graanw, wegens openbare schennis der eerbaarheid tot 45 dagen eel en 8 boete. L, V., 34 j., D. V., 32- arbeiders te Clinge, wegens mishandeling de le tot een maand cel en 8 boete, de 2e tot drie maanden cel en 3 boeten elk van ƒ8. Ij. O., 19 j werkman te Axel en J. R., 27 j. werkman te Hoek, wegens mishan deling elk tot 15 dageu eel en f 8 boete. B. Van K., 46 j. kleermaker te Ter Neuzen, wegens herhaalde open bare dronkenschap tot 21 dagen gev. met bevel tot op zending naar eene rijkswerkinrichting gedurende 3 maanden en ƒ15 boete. P. .1-, gedetineerd te Middelburg, wegens invoer van zout zonder gedekt te zijn door eenig document, daartoe vereischt, tot drie dagen gev. met ver beurdverklaring van bet aangehaalde zout. Allen iu de kosten. Vrijgesprokeu zijn H. B., 22 j. schipper, F. S., 23 j. en P. H., 25 j. schippersknechts, allen te Philippine, T. S-, 18 j. schippersknecht te Bouchaute, P. Vau H., 20 j. schipper, L>. S., 26 j. en C. E., 38 j. schippers knechts te Philippine, allen beschuldigd van diefstal vau kreukels. Vlissiiigeu, 8 Mei. Heden morgen werd in den mond der spoorweghaven alhier opgevischt het lijk van een net gekleed persoon. Wegens den vergevorderden staat van ontbinding, waarin het verkeerde, werd het onmiddellijk op de alge- meene begraafplaats ter aarde besteld. Jl. Zaterdag was bijna de geheele Scheve- ningsche vloot aan den wal toen nog enkele schuiten uit zee kwamen; stilte en sterke stroom waren oorzaak dat deze evenwel verder werden weggedreven dan men vermoedde, waardoor zij tegen andere schuiten aankwamenal de vaar tuigen leden belangrijke schade, die honderden guldens bedraagt. Maandag is op de Amsterdamsche tentoon stelling de diamanten-expositie geopend. Zij ver tegenwoordigt een waarde van misschien twee en een half millioen. Vijf en dertig inzenders hebben in 52 vitrines hunne schatten uitgestald. Een aantal belangstellenden hebben de onderneming bovendien financieel gesteund. De eerste vitrine bevatte bij de opening in schitterende edelgesteenten een „welkom Burge meester in ons midden," met een gekleurd stads wapen van diamanten opgesmukt. Aan het gebouw bevindt zich voortdurend een brandwacht, die een hrandkraan, twee extincteurs en een seintoestel ter beschikking heeft. Des nachts wordt het gebouw door een agent van politie en een brandwacht bewaakt. De geheele tentoonstelling werd Zondag door achtduizend betalende personen, behalve geabon- neerden en exposanten bezocht. Vrijdag zijn vier zwervers in de Nederlandsche afdeeling door de politie verwijderd. Aan twee heeren waren wederom hunne porte feuilles ontrold in eene was eene aanzienlijke som. Als eerste vrucht van die tentoonstelling voor de toekomst wordt gemeld dat er zich een inter nationale club van inzenders en anderen heeft gevormd, die, een twintig in getal, nu en dan, voorloopig althans, in 't American Hotel samenko men, om industrieele zaken en belangen te be spreken, in de hoop van de gemaakte connectie ook op den duur aan te houden. In de Fransche afdeeling stiet een exposant van edelgesteenten bij het ontpakken een kistje om, waardoor een aantal juweelen en ander heel- en half-edelgesteente op den grond viel. Ongeluk kig waren de planken van den vloer niet goed aaneengesloten en daaronder water, zoodat voor een aanzienlijke waarde daarin is gevallen, en niet meer van u at dan van mij. Indien gij mij er gens anders vast houdt dan waar ik zeg, komen wij beiden om, maar indien gij mjj aan mijn bretels vasthoudt, zoo hebt ge ze goed stevig dan laat gij mijn armen vrij en wordt gesteund door mijne schouders. Worstel niet, maar vertrouw op mjj." „Dat wil ik, dat zal ik", prevelde zij. „Haal ademwees kalm, houd moed. Mark heeft u gezegd dat ik de beste zwemmer was van al de jongens van Ludlow en dat was de eenige keer dat hij mij niet vleide Zijt gjj gereed Daar gaan we Alleen zou hjj als een otter gezwommen hebben maar met dien zwaren last waarvan hij (zooals hij later bekende) niet zeker was dat hjj niet over den kant zou zetten, moest hij zeer omzichtig te werk gaanhij moest in het eerst van alle voor- deelen zijner beweegkracht afzien en meer als een boot dan als een man te water gaan. Maar in het volgende oogenblik worstelde hij met den stroom en hield hij zjjn oog gericht op de kleine landtong, die zij zooeven voorbij gevaren waren. Elk zijner spieren werd gespannen en zijne longen werkten als pompenmaar van dit alles wist hij nietszijn geest was daar waarop zijn oog gericht was. Als hij slechts dien tak kon grjjpen, die daar ginds boven het water hing, dan was alles goed en hij zou tien jaar van zijn leven gegeven hebben om hem te vatten. Maud gedroeg zich bewonderenswaardig. Eerst dan met groote moeite en oplettendheid terug zal gevonden kunnen worden. Dat de ontevredenheid onder de fabrieksar beiders te Veenendaal nog verre van geweken is, blijkt hieruit, dat drie hunner een oppassend werk man, die zich van deelneming aan de werkstaking onthouden had, in het water hebben geworpen, na eerst getracht, te hebben hem geld en sigaren af te persen. De justitie heeft zich natuurlijk het feit aangetrokken. Te 's Hage neemt het aantal ingeschreven publieke vrouwen, thans 53 bedragende, dagelijks af, terwijl de clandestine prostitutie, zeer ten nadeele der maatschappij zonder eenige controle, zich schrikbarend uitbreidt. Te Haarlem zal op 15 en 16 Juni a. een groote nationale kolfwedstrijd gehouden worden aanzienlijke prijzen zijn daarvoor uitgeloofd. Zondag avond is op de Stadhouderskade te Amsterdam een paard met open wagentje achter zich op hol geraakt. Een oud man, die het tegen wilde houden, kreeg een slag van het paard en werd dood naar het gasthuis gebracht. De machinist van de Utrechtsche waterleiding, die met ingang van 1 Juni ontslagen was, heeft zich reeds nu verwijderd, doch alvorens de machines onbruikbaar gemaakt. De zaak is in handen der justitie. De achttienjarige Jan Dunselman van Nieu- wediep, kweekeling van Z. M. onzen koning, en nauwelijks éen jaar op de Antwerpsche schilder school op studie, heeft bij den jaarlijkschen wed strijd den eersten prijs, een gouden medaille, be haald. In het Dgbl. lezen wij eene beschrijving van de kunstverzameling van L. V. Ledeboer Bz., te Rotterdam. Onder tal van prachtige doeken vindt men daar een schilderij van Gudin, een kapitale marine, het vaderlandsch onderwerp voorstellende van de reede van Vlissingen, terwijl Z. M. Willem II een aldaar ten anker liggend eskader, gekom- mandeerd door Prins Hendrik, komt inspecteeren; en een fraai schilderij van Adolf Dillens, den schilder van het Zeeuwsche volksleven, wiens werk zoo zeldzaam wordt aangetroffen. De heer Leigh Sinifh zendt over land naar Vardö drie saamgevouwen sleden voor de IJszee (zeker 80 p. st. per stuk waard) om de Barents in de gelegenheid te stellen, desnoods over het jjs aan de Varna hulp te bieden. Verleden jaar bood hip onmiddelijk na zijn redding de voortreffelijke sle den van The Hope, welke'hij kocht, aan de Varna, die toen ook in de Matotchkinshar was, aan, om reeds dadelijk van zijn dankbaarheid voor zijn redding door Hollanders bewijs te geven. De Varna wilde aanvankelijk het geschenk niet aannemen daar ze geloofde, niet de minste kans te hebben van in het ijs bezet te geraken. Leigh Smith drong er echter op aan, dat de slede zou worden aangenomen, zoodat zij, die vrienden op de Varna hebben, althans met voldoening kunnen bedenken dat ze over een voortreffelijke slede beschikken zoo de Varna zich in het voorjaar met de kust van Waaigat in betrekking wil stellen. Hbl Verscheidene aspirant-officieren van de krijgs scholen Constantijn en Paul te Sint Petersburg zijn, verdacht van politieke misdrijven, in hech tenis genomen. Het oratorium Lucifer van den Belgischen componist Peter Benoit is gisteren in het Trocadero te Parijs opgevoerd en heeft veel succes gehad. Er is uit New-York onbestendig weer voor speld, te beginnen met heden. Onder de feestelijkheden bij gelegenheid van de kroning te Moscou is ook een feest dat gegeven wordt aan de soldaten, die met hun twaalfduizen den zullen dineeren, terwijl ieder bij het opstaan zjjn servies zal mogen medenemen. Er komt een ballettroep van vierhonderd personen, en het op voeren van een nieuw tooneelstuk, Dag en Nacht getiteld, zal een uitgaaf van 50,000 roebels mee brengen. Al de kosten, aan de kroning verbonden, worden geschat op 12J millioen roebels. Geen vreemde correspondenten worden toegelaten dan was zjj vreeselijk ontsteld. Doornat, buiten adem, rillende, strijdende met een onzichtbare macht, die haar steeds naar omlaag trokAlleen hij die weet wat het is om de kille wateren des doods over zich heen te voelen gaan, kan beseffen wat erin haar omging; doch de woorden van Kit: »ik kan en ik w i 1klonken haar in de ooren en zijn raad »worstel niet, vertrouw op mij", was de les welke hare bleeke lippen voortdurend herhaalden. Drie maal sloegen de golven over haar gelaat eens zonk zij eronderhet was duidelijk dat Kit zijne krachten overschat had maar niet zijn moedhij wanhoopte niet, maar zijn adem en zijn kracht begaven hem juist op het oogenblik toen hjj volbracht had wat hjj zich had voorge steld. Het was goed dat de zoo lang in het oog gehouden tak boven het water hing, want zonder diens hulp zou het hem onmogelijk geweest zjjn om den oever, zoo hjj dien al bereikt had, te be klimmen. Nadat zjj tot adem gekomen waren en hand in hand op de kleine landtong stonden, zag Maud de rivier langs en zei O Kit, aan welk een gevaar hebt gjj u om mijnentwil blootgesteld. Gjj hadt u zelf met gemak kunnen redden." »Mjj zelf 1" viel hjj haar minachtend in de rede, wat zou het leven voor mjj zjjn «onder u Maar kom, gjj rilt van de koude. Als het kan moet gij op een draf naar huis loopen." Die voorslag was haar zeer welkom, daar hij die zich officieel aan de Russische diplomatie in de verschillende landen hebben opgegeven. Zaterdag morgen had eene hevige ontploffing plaats in het gouvernements-kruitmagazjjn te Gos- port bij Portsmouth. De slag werd op grooten afstand gehoord en onmiddelljjk werd hulp aan gebracht. Op het oogenblik der ontploffing waren twaalf man aan 't werkhiervan zijn zes omge komen. Het dak en het bovenste gedeelte der muren zjjn geheel vernield geworden. Goes. Door het bestuur van het waterschap de Breede Watering bewesten Yerseke werd heden voormiddag in de Prins van Oranje alhier aanbe steed het verruimen der waterleiding van 1877. Minste inschrijver was de heer A. Vermorken, te Hontenisse, voor 9760. Goes. Aan de verkiezing voor leden van de provinciale staten is alhier door 189 van de 270 kiesgerechtigden deelgenomen. Hfew-YorU. De Iersche dynamiet-partjj, onder leiding van Rossa, heeft eene geheime ver gadering gehouden waarin besloten werd eene nieuwe broederschap op te richten en in eene volksvergadering maatregelen van geweld te pro- clameeren. Een honderdtal personen hebben den Fenian-eed afgelegd. Dafum. Plaats. Voorwerpen. I n formatie». 9 Mei. Heinkenszand, Paarden enz., Karsebooin. 10 Goes, Inboedel, Pilaar. 12 Cadzand, Verp. Mosselzaad, Hennequin. 12 Zoutelande, Strandgoederen, Burgemeester. 16 Scboondijke, Beestiaal, De Smidt. J 6 Vlissingen, Bloemen enz., Heudrikse. 19 Goes, Verp. faec. Stoffen Secretarie. 22 Vrouwepolder, Beestiaal enz., Woutersen. 23 St Laurens, Bouwland enz., Woutersen. 29 Oostburg, Hofstede, Hammacher. 30 St Kruis, Beestiaal enz., Le Nobel. Middelburg, Buitenplaats enz., Tak. 8 Mei, des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind- Toe Tem DER rom. stand pera PLAATSEN. stand richt. kracht. lacht. tuur. Cels. Delfzijl 753.4 ZO 2 z. bew. 14 Groningen 752.5 z 0 z. bew. 18 Den Helder 752.4 ZW 1 bew. 11 Vlissingen 752.2 ZW 2 1. bew. 13 Maastricht 753.7 zo 1 helder 15 Eene depressie bevindt zich ver en ZW. waarts van ons. De laagst bekende barometerstand is ongeveer 750 m. m. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 1.3 V. heden morgen 8 M. 1.3 H. Barometer-aanwjjzing te Utrecht te half éen 751.2 m. m. Verwacht: goed weder. Tliermometerstand te Middelburg. 7 Mei. 's avonds 11 uren 49 gr. 8 's morgens 8 uren 57 gr. 's middags 1 uur 62 gr '8 avonds 5 uren 64 gr. F. Niet alleen om de uitnemende redevoering van den heer Bamberger, waarvan wij gisteren melding maakten, is de zitting van den Duitschen rjjksdag elk verder gesprek afsneed. Behalve een paar bemoedigende woorden zei Kit niets meer, tot dat zjj het dorp bereikten. Hare gevoelens jegens hem waren op dat oogenblik zóo feeder, dat hij, wanneer hjj de groote vraag gedaan had, ongetwjjfeld hetge- wenschte antwoord zou gekregen hebbenmaar zoo als het nu was had hjj te veel en te weinig gezegd. Er lag niets bepaald in dien uitroep •Wat zou het leven zjjn zonder u?" en zeker niets bindends. Aan den anderen kant was het een veelbeteekenend gezegde en het was ook niet waarschjjnljjk dat hjj vergeten had wat Maud geen half uur te voren gezegd had, zonder er echter iets bjj te denken »Als iemand mjj het leven gered had zou ik het geheel aan hem wijden." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2