Ingezonden Stukken. Polderbestuur van Walcheren. en luchtpersing, welke laatste ook bij eerst ge noemde veelal een hoofdrol speelt. Haarl. Ct. De spoorwegeonferentie, die thans te Dresden wordt gehouden, is 't op alle punten eens gewor den. Binnen drie of vier weken zullen de nieuwe tarieven van kracht worden. Al de spoorwegen, die vertegenwoordigd waren, hebben hunne goed keuring verleendnamelijk die van Oostenrijk Hongarije, van Beieren, Saxen en Pruisenverder de ljjn Berlijn - Hannover—Keulen, de lijn Berlijn Hamburg, de Nederlandsche staatsspoorweg en die van België. De uitvinder van de water-velocipede heeft Zondag te Antwerpen proeven genomen in het zwembassin. Het werktuig is een driewieler, evenals de gewone. Het heeft twee groote wielen van voren en deze brengt de velocipedist, die schrijdelings zit, met zijne voeten in beweging. Yan achter is een klein, niet draaiend rad; dit dient als stuurmiddel. Onnoodig is 'tte zeggen, dat de wielen, gemaakt van plaatijzer, zink of koper, hol zijn en een soort boei vormen alleen zjj houden het werktuig drijvende. Zij gaan slechts eenige decimeters in het water, terwijl de boei een doorsnede van 1,50 M. tot 2 M. heeft en dus een tamelijk groote hoeveelheid water verplaatst. Spoedig zal de uitvinder proeven nemen in het publiek. Te Erfurt in Duitsckland maakt men toebe reidselen voor een zeer belangrijk feet dat in de maand November aldaar zal gevierd worden. Het geldt den dag, waarop vóór vierhonderd jaren Luther geboren werd. Men zal o. a. eene verza meling schilderijen tentoonstellen, waarop de voor naamste gebeurtenissen uit Luther's leven zullen zijn voorgesteld. In de maand Augustus zal reeds een vóorfeest plaats hebben in den vorm van een historischen optocht, voorstellende de ontvangst aan Luther, toen hij zich van Weimar naar Worms begaf, bereid door de burgers en de boogeschool van Erfurt. Voorjaarsvergadering van Zaterdag 28 April. {Slot.) Behandeling der begrooting. Met de uitgaven beginnende, wordt bij Hoofdst. II, kosten der gewone werken, afd. 1, Noordwatering, onderdeel 13, de tweede opmerking der commissie ad hoe ter sprake gebracht, nl. of, bij de levering en uitvoering der aanbesteede werken niet een zooveel mogelijke stipte handhaving der A, V. noodzakelijk is. Zooals in een vorig nommer is medegedeeld, vond de commissie aanleiding tot die vraag in de omstandigheid dat aan de Noord watering gebruik gemaakt wordt van tarwe-stroo, in plaats van de bij de A. V. uitdrukkelijk voor geschreven glui. De voorzitter zegt naar aanleiding hiervan den heer Snijders reeds schriftelijk ingelicht te hebben. Hij treedt nu echter nogmaals in eene technische beschouwing over de samenstelling van winter en zomerkrammat. De algemeene voorwaarden zijn het richtsnoer, zegt hij verder, waarnaar gehan deld moet worden, maar 'tis onmogelijk die altijd in al hare gestrengheid toe te passen. Het polder bestuur is niet gewoon bij zijne werken de letterlijke nakoming van de alg. voorw. te eischen, hetgeen de voorzitter door voorbeelden aantoont. De heeren Snijders, Cysouw en Melis wijzen er vervolgens op dat glui beter voldoet dan stroo, dat te kort stroo gebruikt werd en dat het stroo, door hen bij de inspectie van den zeedijk gezien, niet van de beste qualiteit was. De voorzitter wederlegt deze opmerkingen ten deele en doet uitkomen dat onder eene zoo kolos sale hoeveelheid, als hier noodig was, niet altjjd de qualiteit precies dezelfde zijn kan. Hij geeft voorts de verzekering dat de voorzieningswerken ten volle aan het doel beantwoorden. Bij onderdeel 46, »te leveren wintervoorraad," bij dezelfde afd. en hetzelfde hoofstuk behoorende, kwam de eerste opmerking der commissie ad hoe ter sprake, nl. of het geene overweging verdient dien post eenige uitbreiding te doen ondergaan. Mark, wiens geaardheid hij natuurljjk terstond doorzien had. Er blijft ons nog een bewoner van de duiventil over om aan den lezer voor te stellen en welde poes Gregorius, die zoo genoemd werd om haar eigenaardig gespin, dat op gezang heette te ge lijken. Het was een prachtige Angora kat, wier welzijn den dokter evenzeer ter harte ging als dat zijner patiënten (dat zei men ten minste). Eens was zij zoek geweest, maar niet op een alledaagschen manier. Gregorius was eensklaps verdwenen en in een heel jaar in den tuin, noch in het hoekje van den haard gezien. Er werden advertenties gezet, belooningen uitgeloofd al wat het menschelijk vernuft kon bedenken werd be proefd om de vluchtelinge terug te krijgen maar alles te vergeefsDat iemand in Mogadion zelfs de ondeugendste straatjongen de kat van den docter moedwillig kwaad gedaan zou hebben dat kwam niemand in de gedachte, dan was het even waarschijnlijk dat de dominé gelijk had met zijn cynische opmerking dat zij naar het Paradijs ver huisd zou zijn. Na verloop van twaalf maanden vond men Gregorius weer op den gewonen stoel aan de ont bijttafel, iets luider spinnende dan gewoonlijk, maar overigens onveranderd. Het bleek dat het dier in dien tijd een uitstapje naar Beunos-Ayres gemaakt had, op een schip dat in de haven ge legen had en waar zij den dag waarop het uit zeilde argeloos aan boord was gegaan om rat ten te zoeken en eerst een week later door den De heer Snijders deelt mede dat de aanleiding tot deze opmerking geweest zijn de brieven aan commissarissen dd. 18 Oct. 1881 en 21 Feb. 1882, waarbij, onder mededeeling van bekomen schade, bericht wordt dat de tot herstel benoodigde mate rialen per spoor zullen aangevoerd worden. Bij de laatste calamiteit is eene groote massa per spoor aangebracht. Dit moet, naar de meening der commissie belemmerend werken op de her stelling. Maar behalve dat gebrek aan genoegzamen voorraad daarom nadeelig is, is de beoordeeling bij tijdige aanvoering ook gemakkelijker en zijn de transportkosten dan vrij wat lager. Wel is tegen het opslaan van een groote hoeveelheid aan te voeren dat de overblijvende, niet gebruikte, massa minder waarde heeft, maar als spreuer ziet dat de kosten van vervoer per waggon en per as 54% vorderden van de waarde der materialen, kan hij niet aannemen dat het verlies op overblijvend materieel zoo groot zou geweest zijn. De voorzitter antwoordt hierop dat het zeer moeilijk, zoo niet ondoenlijk zijn zou om voor eene calamiteit als nu in Maart is voorgekomen voorraad op te doen, om reden de hoeveelheid niet is te bepalen. Op de begrooting wordt een vast bedrag uitgetrokken voor herstel van gewone stormschade, doch voor wisselvallige calamiteiten kan geen bedrag gesteld worden. Wat betreft de kosten van aanvoer per spoor, merkt de voor zitter op dat deze duurder schijnen dan ze in werke lijkheid zijn. Hij staaft dit door eene breedvoerige uiteenzetting der nota. Wat aangaat het belem merend werken op de herstelling, deelt de voorzit ter mede dat het werk geen minuut heeft stilge staan wegens gebrek aan materiaal. Dadelijk is met den aanwezigen voorraad begonnen en vóór die op was had men nieuwen aanvoer. Mocht echter de vergadering na deze inlichting meenen dat grooter voorraad wenschelijk is, dan dient uit haar boezem zoodanig voorstel gedaan te worden. Het bestuur doet dit niet. Hierover ontspint zich eene discussie tusschen de heeren Snijders, Cysouw, Borsius en den voor zitter. Eerstgenoemde kan niet toegeven dat wanneer de voorraad in een ander seizoen was aangekocht dit niet voordeeliger zou geweest zijn. Ook blijft hij van meening dat bjj grooter voor raad meer personen aan het werk gesteld hadden kunnen worden. De heer Cysouw deelt dit ge voelen en houdt zich overtuigd dat indien er grooter voorraad was geweest, meerdere voorzie ningen spoediger hadden kunnen aangebracht worden. De voorzitter antwoordt dat de voorzieningen zoo spoedig en zoo doelmatig mogelijk zjjn aan gebracht en dat ieder zijn best gedaan heeft om daartoe te komen. De heer Borsius was van meening dat wanneer op een gegeven oogenblik een groote massa mate rialen noodig waren, dit invloed op den prijs hebben zou. Uit de mededeeling en berekening van den voorzitter, is hem echter gebleken dat dit verschil zóo weinig bedraagt dat hij niet verder op grooter voorraad wenscht aan te dringen. De uitgaven geven verder geene aanleiding tot discussie en worden op de in ons nommer van Maandag medegedeelde bedragen vastgesteld. De artikelsgewijze behandeling der ontvangsten geeft den heer Borsius aanleiding om bij hoofd stuk III, belastingen en heffingen, art. 5", buiten gewoon dijkgeschot, voorgesteld op 2 per- hectare, een amendement in te dienen, strekkende om dat geschot op 3 per hectare te brengen. Dit amendement wordt door de heeren Van Berlekom en Snijders ondersteund. De heer Borsius zegt het streven van het dagel. bestuur om de lasten, die op de ingelanden drukken, zoo min mogelijk te verzwaren, te begrijpen en het ook te eerbiedigen. Hij meent echter dat, na de laatste ramp, het voorgestelde middel tot dek king der schade het bewandelen van een gevaar lijken weg mag genoemd worden. Het dag. bestuur stelt voor een buitengewoon dijkgeschot van 2 per hectare te heffen en het restant dat benoodigd is te vinden door geldop neming. De heer Borsius wijst erop dat de finan- cieele toestand van den polder niet schitterend is. Hoofdstuk V der uitgaven bewjjst dat de schul- kapitein ontdekt. Deze kwam later met excuses aan den dokter vertellen, dat als de wind niet zoo gunstig geweest was, hij nog teruggekeerd zou zijn om haar thuis te brengen. Het sprak van zelf dat het kostbare dier geen voet aan wal had mogen zetten, toen het schip zijn bestemming bereiktemaar de dokter beweerde toch dat Gre gorius vol wijsheid uit Zuid-Amerika was terug gekomen en evenals de dominé die al veertig jaren die reputatie had er over peinsde om een boek te schrijven. Als mevrouw Medway iets noodig had gehad om in de gunst van den dokter te komen, zou zeker de liefde, die de kat haar bewees, voldoende geweest zijn. Zoodra zij aan de theetafel had plaats genomen, zat Gregorius op haar schoot, en tikte haar met den fluweelen poot op de hand, om haar te helpen onthouden dat de geslagen room door den dokter aanbevolen, als even heilzaam als levertraan in haar bereik stond en dat men een geroosterden boterham heel goed voor een ander kan nemen, al houdt men er zelf niet van. Gij weet wel wat goed is, niet waar Gre gorius zei mevrouw Medway, de kat streelende. «Zij is inderdaad een zeer goede beoordee laarster van karakters, mevrouw. Zij heeft ter stond met u op gehad", zei de dokter beleefd. »0 I dat meen ik niet", antwoordde mevrouw verlegen. »Frank, hoort ge wel hoe uw papa tot mijn moeder spreekt?" vroeg Mark, denlast niet klein is. Men vindt daar 26000 oude schuld en 600.000 geconverteerde schuld, samen met de overige leeningen een totaal van 1.262.598 vormende. Wanneer alle schulden werden omgeslagen, zou dit per bunder 70 a 75 bedragen, waardoor de polder nu wel niet overdreven gedrukt wordt, maar met het oog waarop het toch niet wensche lijk is den weg van leenen verder op te gaan. We zijn, zegt spreker, eenigszins op een hellend vlak en het gaat niet aan hoofdstuk V steeds maar meer te bezwaren. Rationeeler was het daarom z. i. de buitenge wone uitgave, die door de ramp van Maart ge vorderd wordt, dadelijk te betalen en dit niet te vinden door het systeem van vlottende schuld. Ook met het oog op andere voorvallen, bijv. de schade die door gezonken schepen aan de zeewe ringen wordt toegebracht, is dit wenschelijk, terwijl de mogelijkheid van eene nieuwe ramp bestaat. De voorzitter deelt mede dat de reden waarom het dag. bestuur gemeend heeft 2^3 der door de stormschade veroorzaakte uitgaven op deze begroo ting te brengen voor een deel zijn oorzaak erin vindt dat ook vroeger dit systeem is gevolgd. Wordt het voorstel van het dagelij kseh bestuur aangenomen, dan zal over het volgend jaar een buitengewoon geschot van 1 worden voorgesteld. De groote toeneming der op den polder rustende schuld is voor een groot deel het gevolg geweest van de stormen in 1862 en 1863, waarvan de uitgaven geheel op de toekomst gelegd zijn. Eindelijk achtte het dag. best. de verhooging van het dijkgeschot met ƒ3, met het oog op een deel der ingelanden, te groot. Het amendement van den heer Borsius wordt alsnu in stemming gebracht en met 15 tegen 6 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Van Lijnden, Volkrijk Liebert, Van Berlekom, Snijders, Sprenger en de voorsteller. De inkomsten gaven verder geene aanleiding tot bespreking en nadat de post voor onvoorziene uitgaven was vastgesteld, werd de begrooting in haar geheel in stemming gebracht en met alge meene stemmen aangenomen. Nadat de in een vorig nommer medegedeelde besluiten zijn genomen omtrent de andere op de agenda voorkomende punten, zegt de heer Snijders dat in de vergadering van den 23 Sept. besloten is de zaak van Wisse c. s., aan te houden en dat hij het dag. bestuur wenscht te vragen hoe ver het met die zaak is. De voorzitter antwoordt dat door den heer Van Lijnden alleen is voorgesteld herziening van den sprinkenstaat en geeft verder op door den heer Snijders gedane vragen te kennen dat voor opname van sprinken in den winter geen gelegenheid is, maar dat het dag. bestuur aan de zaak zijne aan dacht wijden zal. De zaak-Wisse c. s. is echter afgedaan en het dag. bestuur is niet voornemens te dezer zake ingrijpende voorstellen te doen. De heer Borsius is ook van meening dat die zaak geheel afgedaan is met de beslissing van ged. staten. De heer Snijders verklaart eene andere meening toegedaan te zijn. Nadat de voorzitter op eene vraag van den heer Van Lijnden, omtrent plannen tot verbetering de1' afwatering, had geantwoord dat het in de bedoe ling van het dag. bestuur ligt om die zaak ter hand te nemen als de aanbestedingen zijn afge- loopen, wordt de vergadering gesloten. Aan de redactie der Middelburgsche Courant. Aangenaam was het mij nwe recensie in uw blad te lezen, ten einde die te kunnen beant woorden. Vooraf moet ik er u op wijzen: 1° dat mijn protest niet haar kon gelden, maar de ver dachtmaking in uw vorig bericht2° dat ik geen verzachtend oordeel verlangde. Mijne bedoeling wasbekend te maken wat mij tot het in 't licht geven van dit vluchtig ontworpen muziekstukje bewogen had. Het ware mij niet moeielijk uwe gevoelens te weerleggen en dit laatste door bewijzen te staven, Daar ben ik aan gewoon", zei Frank lachend, »dat is niets »Ja, maar als gij of ik zoo iets tegen een jong meisje zeide »Dat zou heel goed voor u zijn, mijnheer," riep de dokter uit, zelfs een platonische liefde is beter voor een jongmensch dan niets." »Mjjn beste dokter," viel mevrouw Medway in, die zich terstond haar lieveling als verliefd voorstelde en op het punt van de moederlijke woning te verlaten, breng Mark als 't u blieft niet zulke dingen in het hoofd." »Als die er van zelf niet in komen, me vrouwtjelief, zullen ze er door mij niet ingebracht worden," zei de dokter droog. «Die worden niet gepoot als aardappelen. Maar vroeg of laat ko men zij er toch in en welbezien is het maar beter dat zij wat vroeg komen, des te eerder is men er meê klaar." Dit zeggende keek de dokter eenigszins verlegen van zijn zoon naar Frenna, als vreesde hij daar de kiem eener genegenheid te ontdekken, die hij liever niet tot rijpheid wilde zien komen. Frenna ontmoette zijn blik met zulk een koude strakke uitdrukking dat er bijna minachting in lag. Misschien meende zij dat er geen andere oogen dan de zijnen op haar gevestigd waren. Frank gaf niet zooveel blijk van schuldgevoel. In de boot had hij wel is waar een aandoening van verliefdheid gevoeld, maar die oogenblikke- lijke opwelling scheen weer voorbij, of zijn ge wone huiseljjke omgeving had de betoovering van maar dit zou wellicht te partijdig klinken, of als verontschuldiging worden aangemerkt. Ik besloot daarom in persoon het oordeel in te winnen van een drietal, in ons land, gunstig bekende compo nisten, wier namen ik u (onder discretie) meedeel. Hunne uitspraak luidt1° Dat de aanmerking op het beginnen met een septimen-accoord reeds lang verouderd is; talrijke bewijzen zijn daarvan, zelfs bij groote componisten, aan te toonen. 2° Wat u voor een nonen-accoord houdt (harde nonen- accoorden bestaan niet, wel groote), is een vrije of melodie-noot, door vroegere componisten door een lange voorslag (oppogiatura) uitgedrukt. 3° Melodie-armoede vonden ze niet, (vele componis ten gebruiken nog minder motieven) en dat de baspartij aan een harmonica doet denken, be schouwen ze als eene aardigheid Bovendien ligt het accoord van de 2e trap (10e maat) niet op dit instrument. 4° Onbegrijpelijk kwam het hun voor dat een criticus, (dus musicus zich zoo vergissen kan dat hjj het teeken, hetwelk naar het coda verwijst, niet juist aanwendt. De laatste maat van de Mazurka valt dan weg en daardoor ontstaat de 7* maat in den laatsten regel. 5° Is den componisten tegenwoordig een vrij gebruik van het rythme (aantal maten) toegestaan. Hierin waren echter de meeningen verschillend. 6° Was men van oordeel dat het meer verdienste bezit dan vele andere gelegenheidsstukjes. Om niet te veel van de welwillend verleende plaatsruimte te misbruiken, zal ik het hierbij laten, alleen moet ik bekennen dat ik, na het afdrukken in het accompagnement van het trio (le ged.) verboden octaven heb ontdekt; u hebt deze mis schien over het hoofd gezien. Onder dankbetuiging van de attentie die u aan mijn werk hebt willen schenken 30 April '83 Hoogachtend, A. de Jong. Wij hebben allen eerbied voor het oordeel der door den heer De Jong geraadpleegde musici, maar veroorloven ons toch de volgende kanttee- keningen te maken ad 1 um: wij ook wisten, dat „groote" compo nisten soms met een septimen-akkoord zijn aan gevangen, doch dit doet hier niets ter zake. Deze aanvang in een stukje van dit genre is onschoonen kan, dunkt ons, met blaasinstrumenten niet goed klinken. In vroeger tijd was 't een rage onder sommige componisten, die een weinig effect wil den maken, om aldus te beginnen, maar die tijd is voorbij. ad 2um de none in het akkoord der zesde maat, dat zeer sterk naar een nonen-akkoord overhelt, klinkt wel degelijk hard. ad 3umde door de heeren musici niet opge merkte melodie-armoede spreekt uit de vier laat ste maten van den eersten regel, die, welk begrip die heeren aan aardigheden" mogen hechten, bjj ons terstond de herinnering opwekten aan het uit- en inhalen van het genoemde instrument. Het akkoord der tiende maat heeft er niets mede te maken. ad 4umwat de maten-quaestie betreft, de laatste maat van den vierden regel {mazurka) moet wegvallen, welk vrij gebruik van het rythme ook volgens den heer De Jong «tegenwoordig" aan de componisten veroorloofd zij. Meent men m den vorm aanleiding te vinden om de zeven maten van den allerlaatsten regel te rechtvaardi gen de geest van het slot verandert er niet door, en dit is uiterst mat 't is of men met den neus tegen een muur loopt. Hierbij komt nu nog de zeer verrassende over gang naar het tweede gedeelte van het Trio, waarover de heer D. J. niet spreekten bovendien de door de vriendelijkheid van den componist zeiven aangewezen «verboden octaven". Overigens willen wij gaarne het veelzeggend oordeel der heeren musici onderschrijven, die beweeren «dat het meer verdienste heeft dan vele andere gele genheidstukjes". Kon deze Fancy-f air-mazurka eens weten, welk een drukte om haar gemaakt is zij zou blozen Red. den droom weer verbroken. Hij moest veeleer glimlachen over de opmerking van zijn vader maar dat was zijn gewone manier om Daar diens aanmerkingen, waarmede hij het niet eens was, te luisteren. De dokter was bijvoorbeeld bevoor oordeeld en eenigszins stjjfhoofdig in alles wat zijn vak betrof; wars van veranderingen en nieuwigheden, zelfs al waren het blijkbaar ver beteringen. Maar wanneer hij Frank dergelijke inzichten wilde opdringen, sprak deze hem nooit tegen doch glimlachte en gaf niet toe. Dit kwam niet voort uit gebrek aan eerbied maar daar hij van de nieuwere en meer weten schappelijke school was, kon hij er niet toe komen om zijn meening te laten varen en deed er dus liever het zwijgen toe. Zulk een gedragslijn zou gevaarlijk hebben kunnen worden tegenover som mige vaders, daar zij aanleiding kon geven tot beroertemaar de dokter, die tegenover anderen heel gauw driftig werd, bleef tegenover zijn zoon altijd bedaarddaar zijn schranderheid hem in staat stelde om te begrijpen waarom Frank den strijd afwees en om de onafhankelijkheid van zijn karakter, de oorspronkelijkheid zijner denkbeelden te waardeeren, die het versmaadden om den gunst van zijn vader te winnen door laffe onderwerping. Wordt vervolgd.) GEDRUKT BIJ DE GEBROBDBES ABRAHAMS XE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 6