K I T. bijvoegsel MIDDELBURGSCHE COURANT Middelburg 2 Mei. Onderwijs. Gemengde Berichten. Donderdag 3 Mei 1883. Nl 104. F E U I L L E T ON. Benoemingen en besluiten, Marine en leger Rechtszaken, TAN DE VAN Morgen Donderdag avond te 7 nren zullen de muziekuitvoeringen van het muziekkorps der dd. schutterij op het Molenwater alhier worden aan gevangen. Het programma van de eerste uitvoe ring is samengesteld als volgt Marsch, Schubert; Wals, Hauschild; Ouverture, Berlin wie es weint und lachtConradiStahat Mater, Rossini; Sans facon Polka, Seidel Duet, Mendelssohn; Ik ken een lied, De MolFancy-fair Mazurka, A. de Jong Fantaisiestuk, Clarens. Westkapelle, 2 Mei. Dinsdag morgen heett eene commissie, uit vier dijkwerkers be staande, aan de hier aanwezige leden van het polderbestuur, den officier van justitie, den burge meester en den aannemer van het gestaakte dijks- werk, de grieven der werklieden blootgelegd. Zooals wij gisteren reeds mededeelden eischten zij verhooging van loon en ontslag van den opzichter Hubregtse. Het gevolg van het overleg is geweest dat de aannemer er intoegestemd heeft gedurende zes weken een loon van f 9 per week of 1,50 per dag uit te betalen, terwij. de opzichter ont slagen is. De dag liep daarop rustig ten einde en heden morgen zijn de dijkwerkers weder aan den arbeid gegaan. ColIjBüsïslaat, 1 Mei. Heden vergaderden te Cats voor de eerste maal de leden van den dijkraad van het calamiteuse waterschap Leendert- Abrakam tot het maken van voordrachten tot vorming van een dijksbestuur. Voor voorzitter zullen worden voorgedragen de heerenG. J. van de Linde, A. Markusse Az. en W. Wirtz. Voor leden van het bestuur: le drietal, A. Mar kusse Az., P. Breure en L. Maas. 2" drietal: W. Wirtz, J. Tazelaar en J. W. Markusse. Tot bode werd benoemd B. Ponse en tot dijk- wachter L. Schrier. firoede, 1 Mei. In eene gisteren hier ge houden gemeenteraadszitting werd besloten op het voorstel der commissie ad hoe om een kamer in een ledig staand huis van den wethouder Ma- zure voor 3 maanden in gebruik te nemenverder werd benoemd tot wethouder, in plaats van Abr. Risseeuw Pz., die in de vorige vergadering was benoemd, maar bedankt had, de heer Joh® Ris seeuw Cz., zoodat wij ons thans mogen verheugen in het feit dat het college van burg. en weth. weder is aangevuld en wel met een der oude steunpilaren van den burgemeester, die bij de groote werkstaking van den raad in 1881, zijn zetel bleef bezetten en de orde hielp handhaven. Hoe de belangen der ingezetenen in den laatsten tijd door het wegblijven der wethouders zijn be hartigd, kan daaruit blijken, dat dezen morgen geen der kinderen, die zich daartoe hadden aan gemeld, ter school kon worden toegelaten, omdat het verlof van burg. en weth. daartoe ontbrak. (Zie laatste berichten van gisteren Aan de Zutf. Ct. wordt uit Den Haag ge schreven, dat de heer Heemskerk niet minder dan 61 personen heeft aangezocht om in zijn ministerie K K X 10 HEBIMRER X doob James Payn. HOOFDSTUK IV. Ile fauil liescïtai at. Het was vreemd dat Rachel, vóór dat de naam van den jongenheer genoemd werd, geen notitie van Frenna genomen had, die zij nu niet zonder stijfheid groette. En toch was haar zoon Abel knecht bij den heer Garston senior en zij kende deze jonge dame bijna even goed als juffrouw Mand. Maar juffrouw Deeds meende niet alleen het recht te hebben om voor- of tegen iemand inge nomen te zijn zij toonde het ook. De glans van vergenoegen, die op haar gelaat kwam toen zij haar jongen meester gewaar werd, bewees dit genoeg en ofschoon de dokter zjjn zoon meer lief had dan iets ter wereld, liep hij toch minder met die genegenheid te koop dan zijn huishoudster. Een knik en een hartelijk»zoo mijn jongenwas al wat hij bij deze gelegenheid voor Frank over had. En het antwoord van Frank: »Hoe gaat het, mijnheer?" zou zeker stijf gevonden zjjn door ieder die niet wist welk een zitting te nemen. De portefeuilles van justitie en financien zouden vooral veel hoofdbrekens hebben gekostvoor de eerste moet de heer Heemskerk minstens met 8, voor de laatstgenoemde minstens met -7 personen onderhandeld hebben. Voor financien kwamen, volgens dezen berichtgever, naar volgorde in aanmerking de heeren Verniers van der Loeff, Hartsen, Bloem, Schimmelpenninck, Van Kuijk en Grobbée, terwijl er ook nog een oogenblik sprake van was dat de heer Heemskerk de portefeuille van financien zelf zou aanvaarden. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat ingevolge de bevelen des konings het hof den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, ingaande den 2en Mei, wegens het overlijden van H. K. II. Mevrouw de prinses Thé- rèse Petrovna Romanowsky, hertogin van Leuck- tenberg. Onze koningin heeft welwillend het patronaat aanvaard over de afdeeling Nederland van de Internationale vereeniging tot verbetering van het lot der blinden, waarvan het hoofdbestuur, bestaande uit de heeren M. A. Perk, J. A. Matthes en J H. Meijer gisteren de mededeeling mocht ontvangen. Het VQ Blinden-Lehrer congres, dat in 1885 te Amsterdam zal gehouden worden, gaat van deze afdeeling der vereeniging uit. De commissaris des konings in de provincie Noord-Holland, jhr mr J. W. M. Schorer, heeft het eere-voorzitterschap aanvaard, terwijl onder het eere-presidium van prof. dr F. C. Donders, den heer J. H. Meijer de leiding van het congres is opgedragen. Tot directeur der Geldersche credietvereeniging is benoemd de heer R. C. Schlingemann. De Meiaflevering van de Globe bevatVan Cairo naar Jeruzalem, De gevangenissen in Rusland, De familie Orleans en De Kwakers. Met het stoomschip Voorwaarts van de Maat schappij Nederland, hetwelk 12 Mei a. van Amster dam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eéne brieven maal worden verzonden naar Atjekvoorts zal op Dinsdag 22 Mei a. met den trein van 5.5 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen, in aan sluiting op het vertrek van het bedoelde stoom schip uit Marseille, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. notarissen. Benoemd tot notaris binnen bet arron dissement Middelburg, standplaats Axel, 1'. Dregmans, candidaat-notaris te Ter Neuzen; tot notaris binnen bet arr. Dordrecht, standplaats Papendreelit, P. K. Bos, candidaat-notaris te Sliedrechtlot notaris binnen het arr. Haarlem, standplaats Beverwijk, M. J. de Lange; tot notaris binnen liet arr. Middelburg, standnlaats Colijns- plaat, C. J. ITuvers, candidaat-notaris te Utrecht. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arr -rechtbank te Alkmaar, mr Th. A. Sannes, thans substituut-officier bij die rechtbank; tut rechter in de arr. rechtbank te Amsterdam mr ,7. tl. Goor, thans rechter-plaatsverv. in die rechtbank en advocaat aldaar. raad van adel. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr M. W baron dn Tour van Bellinehave, als lid van den hoogen raad van adel. belastingen. Wegens ziekte ontheven van den kan toordienst der invoerrechten en aocijnsen ojj het terrein der internationale en koloniale tentoonstelling te Amster dam A. Kluit WAz., en in zijne plaats daarmede belast G. J. van der Wijk, ontv. te Grarnsbergen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Wormerveer c, a. J. A. Veiling, ontv. te Middelbands c. a. tot ontv. te Leeuwarden N. "E. Servatius, ontv. te llooge Zand c. a. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen lekl. J. II. A. K. van Weezei, W. II. Mollen tl. H. Oosting, thans 2e kl.tot commies 2e kl. A. J. A. baron van Mulert, H. Helling, Wz. en G. Bruch, thans 3e kl. tot commies 3e kl. G. Giltjes en H. F. dr: Bruyn Teug- bergen, thans 4e kl.tot commies 4e kl. S. Reynders, H. d. Huiskes, C. Schreuder, E. H. M. Sternhuizen. B. van der Linden, A. L. Haremaker en P. J. B. B. Wak kers, thans surnumerairs tot surnumerair A. Vcr- groesen, C. G. A. .lansseD, W. van Rijn, A. T, Buiige, warme genegenheid er tusschen die twee bestond. Maar liefde en eerbied bestaan niet in woorden, niettegenstaande menigeen ons zoo gaarne van het tegendeel zou willen overtuigen. HOOFDSTUK Y. In s8e JDniventil* Gelijk zijn meeste collega's was dokter Meade in het bezit van een menigte geheimen, die hem gedeeltelijk toevertrouwd waren maar de meeste had hij zelf geraden. Hij wist bij de meesten zijner patiënten waar hun de schoen wrong en hoe zwaar zij wogen, terwijl zij zich vleiden dat hij hun wel drankjes voorschreef voor dit en dat ongemak, maar dat hij hunne ernstigste kwaal niet kende. Hij doorzag de verlegenheid die een algelieelen ondergang pleegt vooraf te gaan en huisselijke twisten die eindigen in scheiding. Ge lukkig voor zijne buren, vereenigde hij met die scherpzinnigheid en dat doorzicht voor lichaams- en zielsgebreken een zeer fijn gevoel van eer, dat hem noopte al zijne ontdekkingen voor zich te houden. De dokter wist het volgende van mevrouw Medwaydat zij betrekkelijk arm geworden was door een daad van zelfopoffering, die, ofschoon strikt rechtvaardig en door haar plichtgevoel voorgeschreven, een bittere vernedering voor haar was geweest. Haar echtgenoot was een welgesteld J". Hoeth, G. J. van Gortel, A. I. Stoop, A. H. Wil- linge, F. van Twïsk, G. T. H. Frederikse, KeyGz., H. H. Dumoulin, W. Huisman, II. J. van Oosterwijk en A. ,T. F. Wouters. tentoonstelling. Benoemd tot voorzitter van de Internationale jury voor de toekenning der bekroningen op de internationale koloniale en uitvoerhandel tentoon- stelling te Amsterdam jhr. C. Hai tsen, oud lid van de eerste kamer der staten-generaal. Op de jongste vergadering van het gewestelijk bestuur der afdeeling Zeeland van het Neder- landsch onderwijzersgenootschap is besloten, dat de algemeene gewestelijke vergadering 'zal gehouden worden te Tholen op Woensdag 16 Mei a. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit te Leiden, de heer M. M. de Lange Boom, geboren te Tholen, na verdedi ging van een acd. proefs. get.De Duitsche wet geving op den burgerlijken stand vergeleken met het Nederlandscli B. W. In de algemeene vergadering der Delftsche werkmansdereeniging jl. Zaterdag gehouden, is o. m. besloten om in de maand Juli a. een kinderfeest te organiseeren voor de kinderen der leden die blijken van getrouw schoolbezoek hebben gegeven. De kleinen zullen daarbij worden onthaald op eenige versnaperingen, terwijl eene tombola zonder nieten het feest zal besluiten. De Yereeniging hoopt daardoor de jeugd aan te moedigen tot een goed gebruik van het onderwijs. 58&'©»s.wersS«»-veii, 1 Mei. Mej. W. G. A. van der Bent, onderwijzeres aan de openbare school alhier, is als zoodanig benoemd aan een der openbare scholen te Arnhem. De luit. ter zee le kl. J. De Brui ne is met 1 Mei opgetreden als behast met het toezicht op de vervaardiging en keuring van artillerie-mate rieel hij de marine te Amsterdam. Buiten en behalve de gewone detacheering van 1 officier per regiment bij de normaal-schiet school te 's Hage, is hiertoe nog aangewezen de le luit. G.. A. Hansen, van het O.-I. leger, voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger hier te lande en ingedeeld bjj het le ba/t., 3e reg. inf. te Bergen op Zoom. Door de officieren van het 3° reg. inf. zullen reeds in het begin der maand Mei bataljonsgewijze kaderoefeningen worden gehouden. -Kantongerecht te Middelburg Den 1 Mei 1S83 zijn veroordeeld wegens dronkenschap: J. W., (o Nieuw- en St. Joosland, J. M., A. d. B., L. P.,' H. K., W. H., L. F, ,J. F.-, F. P., .7. U., A'. A., M. P. P. H„ ,7. A. M., J. S., A. v. H„ A. G te Middelburg, M. M, L. K., .1. d. N., I). 17., M. v. B., te Arneinuiden, P. M., te Zoutelande, K. H., te Biggekerke, Ij. V., te Westkapelle, A. v. d. B., te Seroos- kefke, M. H. W. v. O. vroniv van M. E. It., N. J.L., P. do W., A. L.. N. J. de V N. J., ,7. C. S., O. J. v. d. B., P. W. B., .7. C., L. de P., P. H., .7. de N., J. L., II. K., L. V., ,7. H., A. B, .7. S., J. F., J. F. v. II, te Viissingen, B. v. d Tv, te Ter Neuzen, A. S., te Naaldwijk, ieder tot tetie boete van 3 of een dag gev., J. II- de H., (e Rotterdam tot f 6 boete of twee dagen gev., .7. M. lc C., te Middelburg, ,7. H. ie West- kapelle, W. C. V ,T. .7. K., P. .7. v. d. B., te Vlissin- p-eri, tot f 5 boete of twee dagen gev., A. J., te Koude kerks, na binnen de laatste zes maanden voor eeu gelijk feit te zijn veroordeeld, tot een dag gev., J. S. en .1. C. G., te Viissingen, ieder tot 10 boete of drie dagen gov., .T. V., te Viissingen, tot twee boeten van 1 of een dag gev. De diaken te Katwijk a/z van wien wij gisteren melding maakten is niet vrijgeapro- k e n, maar ontslagen van reehtsver- v o 1 g i n g. koopman te Londen geweest, wiens liefde voor zijn gezin hem genoopt had zijn leven buitenge woon hoog te verzekeren. In latere jaren waren zjjn zaken achteruitgegaan en had het betalen der premiën hem vaak veel moeite gekostdoch bij zijn dood plukten zijne erfgenamen de vruch ten zijner voorzichtigheid en zelfverloochening want ofschoon zijn fortuin veel minder groot bleek te zijn dan men verwachtte, vnlden de verzekerings-maatschappijen het ontbrekende ruim schoots aan en zijne weduwe en kinderen konden in overvloed leven. Meer dan een jaar na het overlijden van haar echtgenoot werden eenige vermoedens, welke zij altijd aangaande zijn dood gekoesterd had, verstrekt door het vinden van een memorandum van zijn eigen hand, waaruit bleek dat zijn gestel, dat. altijd zeer zenuwachtig en tot zwaarmoedigheid geneigd was geweest, door de opeenvolgende verliezen, welke hij gele den had, geheel ondermijnd was. Onder deze omstandigheden had hij, niet in een oogenblik van radeloosheid, maar na langdurig overleg en allerlei slimme voorbereidingen, die iedereen be halve zijn vrouw, zand in de oogen gestrooid had den, zelfmoord gepleegd De verzekerings-maat schappijen hadden de polissen betaald en, wat voor de weduwe van veel meer belang was, er- rustte geen zweem van verdenking op den over ledene. Door het geld terug te geven tastte zij dus de nagedachtenis aan van den man, dien zij had liefgehad en nog boven alles lief had. Maar- mevrouw Medway aarzelde geen oogenblikzij Gisteren moet in de Jacob van Campenstraat te Amsterdam hevig zijn gevochten tusschen burgerij en politie, waarbij een man een sabel houw bekwam, terwijl aan de Stadhouderskade de politie met de sabel ruim baan meende te moeten maken, zoodat het hulpbureel aan de Witsenkade een oogenblik vormelijk werd belegerd. De heer De Haan, eigenaar der broodfabriek van dien naam te Amsterdam, heeft den koning gedurende zijn verblijf aldaar, zijn pain de luxe aangeboden. Dat het in den smaak viel getuigde niet alleen de schriftelijke dankbetuiging namens den koning, maar ook het persoonlijk verzoek om Z. M. gedurende zijn verblijf in Luxemburg van dat brood te voorzien. Een lage schavuit heeft te Amsterdam gis teren een Chinees de haarstreng afgesneden. De notaris Beekman te Venlo, die voort vluchtig is, is door de rechtbank te Roermond uit zijn ambt ontzet. Onder vele blijken van deelneming herdacht gisteren de heer Th. van Doesburgk zijn 25jarig jnbilé als directeur der Rotterdamsche Gasfabriek. Inzonderheid muntte onder de geschonken uit een monumentaal souvenir, hem door het geheele personeel aangeboden. Volgens de Arnlt. Ct. is door de financieel bedrogen kooplieden en winkeliers in zake Oscar Meunier-Müller, leeraar in de goede manieren die dezer dagen uit Arnhem met de noorderzon verdween, een tweede vergadering gehouden. Uit de door het comité overgelegde lijst van de ver schillende crediteuren, die te Arnhem, Nijmegen en Doesburg werden gevonden, bleek dat men te zamen een aanzienlijk bedrag van dezen leer aar in de goede manieren te vorderen had. Ver mits men meende, dat eenige handelingen van Meunier, tot het meester worden van goederen, vielen onder die, bedoeld in art. 405 Code Pencil, besloot men zich tot den officier van justitie te wenden. Voorts besloot men om Meunier in de Vossische Zaitung, Berliner Tageblatt, Frankfurter Zeitung, Köbusche Zeiiung en Dresdener Nachrichten te signaleeren. Uit Eindhoven wordt gemeld, dat de drie gebroeders Tennis heden weder op vrije voeten zijn gesteld. Daarentegen is een broeder van den verslagene, M. Klaassen, in hechtenis genomen, als zijnde vermoedelijk de persoon, die aanleiding tot den twist heeft gegeven. De nu aangehoudene ontkent echter alle schuld. Ook hier te lande zal nu jaarlijks, evenals in Engeland tusschen Cambridge en Oxford, een roeiwedstrijd plaats hebben, tusschen de studenten- roeivereenigingen Njord uit Leiden, Triton uit Utrecht en Laga uit Delft. Deze drie vereeni. gingen hebben een mmiversiteitsracebond" opge richt, dat elk jaar te Alfen a/'d Rijn een wedstrijd zal uitschrijven voor een vierriemsploeg uit elk der genoemde vereenigingen. De eerste dier wed strijden zal einde Juni of begin Juli plaats hebben. Een in verband met de aardschudüing van 17 Maart opmerkelijk, hoewel niet onbekend, ver schijnsel is dezer dagen bij een grondboring in Zuid-Holland voorgekomen. Toen men met de pijpen tot op een diepte van "19 M. in den bodem was doorgedrongen, sprong bij tusschenpoozen een krachtige straal water en slijk wel 15 M. hoog op, die telkens een belangrijke hoeveelheid uit wierp. Ilij wisselde af met een stroom stinkend veengas, dat, aangestoken, met een flinke vlam brandde, maar door nieuwen aandrang van water en veenslijk ook weder werd uitgedoofd. Het is te begrijpen, dat, wanneer dit gas zich door eigen persing ergens onder den grond in belangrijke hoeveelheid verzameld hebbende, door scheuring van den bovenbodem gelegenheid vindt tot plotselinge uitbarsting, in den omtrek vrij wat schudding en luchtverplaatsing kan worden teweeg gebracht. Daar onze duinen op een veen laag rusten, die zich in zee uitstrekt, zou zulk een uitbarsting ook aan het zeestrand kunnen plaats hebben. De vuur- en de water-theorie kunnen in alle gevalle door gas-theorie" aange vuld worden ter verklaring van hevige aardschokken gaf onmiddellijk alles terug, verliet Londen en vestigde zich met hare toen nog zeer jonge kin deren in Cornwallis. Het was zeer onwaarschijnlijk dat de geschie denis van het treurige einde huns vadershen daarheen zou volgen. Zij zelf zou daarover altijd hebben gezwegen, ware zij niet zoo bezorgd ge weest over haar zoon, in wien zich, zooals zij zich althans verbeeldde, enkele karaktertrekken van den vader begonnen te vertoonen. Hij was wel is waar niet tot zwaarmoedigheid geneigd, maar hij was veel te werkzaam en had te bezadigde manieren en gewoonten voor iemand van zijn jeugdigen leeftijd. Haar moederlijke bezorgdheid gaf aan deze verschijnselen een al te ernstige be- teekenis. Als zij haar vrees te kennen gal reet zjj de wonde weer open, welke de tijd nauwelijks geheeld had en deed zij aan den eerbied voor den doode te korf maar door haar te verbergen bracht zij misschien het levensgeluk van haar kind in gevaar. Toen zij dokter Meade raad vroeg over Mark had zij zich dus genoopt gevoeld, om hem haar volle vertrouwen te schenken en dat was niet beschaamd. Zij had in hem niet alleen een raadsman voor haar zoon gevonden, maar tevens een vriend voor zichzelf. Onder andere omstan digheden zou hij haar over haar vrees uitgelachen lÜbben, die althans voor het oogenblik zeer on gegrond wasmaar zijn ontzag en bewondering voor haar ontnamen alle scherpte aan zijn oordeel. Hij veroorloofde zich slechts nn en dan een kleine goedhartige plagerij, zooals die over het roeien van

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 5