N° 102. 126® Jaargang. 1883. Dinsdag 1 Mei. K I T. 8 FEUILLETON. Middelburg 30 April. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Veemarkt te Middelburg, Verordening van politie - MIDDELBIJRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieowenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Woensdag den 2en Mei 1883van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den 20en April 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ._ De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat door den gemeenteraad in zijne vergadering van den 18 April 1883, is vastgesteld eene in menig opzicht gewijzigde verordening van algemeene plaatselijke politie in deze gemeente dat die verordening aan gedeputeerde staten van Zeeland, volgens hun bericht van den 20 April 1883, n° 2256/3e aid. 143, in afschrift medegedeeld en heden afgekondigd is dat zij gedurende driemaanden op de gemeente - secretarie ter lezing nedergelegd en aldaar tegen betaling van twintig cent verkrijgbaar gesteld is. Middelburg, den 30 April 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PI C K De secretaris. G. N. DE STOPPELAAR. Aan het verslag van de commissie tot bevorde ring der belangen van de badplaats Domburg, over 1882, ontleenen wij het volgende De badplaats werd, vooral met oog op het zoo ongunstige regenachtige en gure weer, vrij goed bezocht. De door de zorg der commissie uitge geven vier vreemdelingenlijsten bevatten 186 fami- liën en personen. Domburg is nu ook opgenomen onder de badplaatsen, vermeld in de Courrier des Bains. Het badstrand werd verbeterd. Door den badgeneesheer J. M. Janssen werden de waarne mingen der temperatuur van water en lucht, van den barometerstand en de windrichting geregeld gedaan, en op een daarvoor bestemd bord op het strand medegedeeld. De medicijnkist, voor dren kelingen of andere ongevallen in het paviljoen bewaard, werd verbeterd en uitgebreid, doch be hoefde gelukkig niet gebruikt te worden. Het getal goed ingerichte strandstoelen werd ver meerderd. De exploitatie van het paviljoen was niet ongunstig. Door de aanschaffing van een groote en nette petroleumkroon werd in eene lang gevoelde behoefte aan beter licht voorzien. Een belangstellend vriend van Domburg schonk fraaie draperieën voor de vensters. De leesinrichting werd goed bezocht en gewaar deerd en van verschillende kanten werden blijken gegeven van belangstelling. De commissie was in de gelegenheid om op een viertal avonden muziek uitvoeringen te doen geven. Hoewel niet door het weder begunstigd, hebben zij echter aan vele K JE W JE UI1RIKWKRIKG. doob James Payn. HOOFDSTUK IV. We familiescliuit. Reken daar maar niet op," riep Frank hem nog toe. »Mark is een matador in het roeien." Maar al overschatte hij de krachten van zijn vriend, zijn eigen krachten kon hij niet overschat ten. Ofschoon zijn zwaarte natuurlijk zeer aan merkelijk was, wogen zijn kracht en vaardigheid daar ruimschoots tegen op. „Gij behoeft u volstrekt niet te vermoeien, beste vriend," zei bij tot zijn makker („dat zal ik ook niet," mompelde deze) „als gij maar maat houdt en niet plast, kan Kit ons nooit inhalen." Het was inderdaad een mooi gezicht om dien schoon- gevormden athleet aan het werk te zien, nadat hij dezen wenk gegeven had. Hij scheen nooit zijn volle kracht te gebruiken men zag nauwelijks een zweem van inspanning, maar telkens als zijne riemen het water raakten scheen de boot vooruit te schieten zooals een zwaluw het water scheert. „Ik wilde dat Mark er zijn schouders onder gette, zooals mjjnheer Penrjjn dat noemt, evenals badgasten eene aangename afleiding bezorgd. De heer Schutz stelde in het badpaviljoen een achttal kleine schilderijen ter bezichtiging, die door de commissie werden aangekocht en verloot. De toegangswegen naar het paviljoen en het badstrand werden verbeterd, en bet zware mulle toegangspad naar de manteling beschelpt en hard gemaakt, waardoor aan de wandelaars een groote dienst is bewezen. De aanleg van een wandelpad naar een der hoogste duinen achter de manteling, en de ver betering van de algemeene tent aan bet strand zijn in overweging, doch konden met bet oog op de fondsen dit jaar nog niet tot stand komen. Eene verbinding van Domburg met het tele- graafnet, door een telefoon, werd in de commissie behandeld. Hoewel de pogingen in het begin van 1882 niet zijn geslaagd, is thans weder eene con cessie gevraagd, waarvan men goede verwachting heeft. De inteekening vóór en in het badseizoen door belangstellenden in Domburg bedroeg ƒ384. De commissie onderging eene uitbreiding. Haar voorzitter is de heer H. J. Boogaert, haar secre taris de heer F. Nagtglas. In de vergadering der afdeeling Goes van de Centrale liberale kiesvereeniging, Zaterdag avond 11. gehouden, is de heer J. J. Ramondt, lid van den raad der gemeente Goes, tot candidaat gesteld en voor de verkiezing van leden der provinciale staten van Zeeland, in plaats van den te voren gestelde candidaat, den heer mr C. De Witt Hamer, die voor de candidatnur had bedankt. De heer Ramondt, ter vergadering aanwezig en wien die candidatuur geheel onverwacht kwam, verzocht eerst beraad tot Maandag; doch heeft zich nog staande de vergadering bij haar votum neder gelegd om de urgentie der zaak en na dringende vertoogen van dén voorzitter eii sommige leden. Zijne verklaring werd met applaus ontvangen. De heer A. A. W. Bolland te Goes, zal een werk uitgeven, bewerkt door dr Gunning te Wil- helminadorp, dat wij eene goede ontvangst durven voorspellen. Nog bij velen in Zuid-Beveland is de herinne ring levendig aan een man, van wien wij nooit anders, dan met eerbied en achting hoorden spre ken. Wij bedoelen den heer H. J. Budding, in leven predikant te Goes. Die man moet door woorden, maar vooral ook daden getoond hebben den geest van den chris- telijken godsdienst te hebben begrepen, en waar men de berinnering van zjjne daden, zijn leven en zijn streven, die zoo zeer de achting verdienden, wil levendig houden, twijfelen wij geenszins of allen die hem gekend hebben zullen daartoe gaarne meewerken en uitgever en bewerker daarin steunen. Viïssiiageii, 30 April. Door het bestuur der maatschappij lot Nut van Atgemeen alhier zijn voor de leden ter inzage nedergelegd de reke ningen over 1882 van de verschillende inrichtingen door de maatschappij in 't leven geroepen. Frank", fluisterde mevrouw Medway tot Frenna. Maar op het water verstaat men elk gefluisterd woord. „Schouders er onderherhaalde Mark wan hopig „ik zie meer van de schouders van Frank dan gij moederzijn spieren gaan op en neder als de hamers van een piano als men de toetsen aan raakt. Het is vreemd, maar geen moeder zon kunnen wenschen dat haar zoon zulke schouders en zoo'n rug had. Zoo nu is hij toch eindelijk uit geput", want Meade kon niet meer van het lachen, „dat is heerlijknu kan men ten minste weer eens tot adem komen." Zij hadden het tij nog altijd mee en ofschoon de riemen nu boven het water lagen schoot de boot nog vooruit, als een pijl uit een boog. Het was eeu genot om dat prettige gezicht van Frank te zien en daar zijn vroolijkheid door haar zoon was opgewekt, had mevrouw Medway er erge schik in, Frenna beschouwde hem ook met groo- ter welbehagen dan zij gewoon was. „Niets", zegt een beroemd schrijver, ,.wekt zoo zeer de bewondering der vrouwen op dan de ver tooning van groote lichaamskracht hij een man", en dat is heel begrijpelijk want hij is rijk, waar zij arm is en bovendien geeft het haar een gevoel van veiligheid en bescherming, hetgeen voor de ware vrouw een van zijne grootste aantrekkelijk heden is, 't zij zij er behoefte aan gevoelt of niet. Frenna gevoelde er geen behoefte aan. Zij bezat zelf een buitengewone lichaamskracht en een nog grooter gevoel van onafhankelijkheid. Doch niet- Daaronder vindt men ook de rekening der s p a a r b a n k, afgesloten 31 December jl„ waar aan wij de volgende cijfers ontleenen Er waren 811 deelhebbers met een te goed van f 146,232,14^. In 1882 zijn ingebracht 2017 posten, ten bedrage van 79,275,68§ en terugbetaald 561 posten, ad ƒ76,065,45. Aan rente werd uitbetaald op afgeloste posten 562,5.3, en bij het einde des jaars bijgeboekt 4570.95, samen 5133.48. 187 rekeningen werden opnieuw geopend en 147 werden afgesloten. Het aantal deelhebbers is dus vermeerderd met 40. De waarde van het aanwezige onderpand be draagt 149,210,63j, dus meer dan verschuldigd is 2978,14j,. terwijl het reservefonds bovendien eene waarde had van 15,135,16. Jl. Donderdag is van de werf der heeren John Elder C° te Glasgow, met goed gevolg, te water gelaten het voor rekening der stoomvaartmaat schappij Zeeland op stapel staande stoomschip Prinses Wilhelmina, bestemd voor den dagelijkschen maildienst tusschen Ylissingen en Queenboro. Sint Maartensdijk, 28 April. Naar de retrospectieve tentoonstelling te Amsterdam zal van hier gezonden worden een zilveren beker met deksel en een bokaal met voet, afkomstig van het vroeger alhier bestaan hebbende St Jacobsgilde. Omtrent de dagteekening der vervaardiging en het bedrag voor zulk een beker betaald, lezen wij in een uittreksel uit>Den bouck van de Gildelroeders van Ste Jacob met alle de namen ende oock van het lantrenten ende anders haer aencomende, nieu gemaeck a0 1592, het volgende Ende deser VIHe November 94 voorsz. is bij de gemeene gildebroeders geconcenteert ofte veraccordeert dat etekeii gildebroeder voors. sal als nu jegenwoirdich geven eenen eastellioen van VHP, doende VII sch. VI gr. Vis. Ende dat om mette voorsz. penningen te laeten maeken eenen silveren beeker, daerop settende een ijders waepen ofte mavck, ende dat tot een eeuwige memorie, waerthoe oock geiin- ployeert woorden het innecomen van Jacob Ver weerde gegeven, te weeten XXI sch." Verder zullen nog gezonden worden schilderijen, voorstellende graaf Frank van Borselen en zijne echtgenoote Jacoba van Beieren. Oostbiirg-, 29 April. De vereeniging Volks onderwijs hield heden alhier hare jaarlijksche alge meene vergadering52 leden waren opgekomen. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de kas der vereeniging in gunstigen staat ver- koert en dat de vereeniging telt 174 gewone leden en 26 donateurs5 nieuwe leden werden gebal loteerd en aangenomen het aftredend bestuurslid de beer Vorsterman van Oij en werd met algemeene stemmen herkozen. Nadat aan de orde was gesteld het stellen van candidaten voor de verkiezing van 3 leden van de provinciale staten, werden de aftredende leden M. Mazure, m1 F. J. Brevet en H. G. Hammacher met algemeene stemmen tot candidaat verkozen. De vergadering werd vervolgen» temin bracht zij Frank haar tol van bewondering en hij zag dat zij zeer in haar schik was. Hij had haar zelden zoo vriendelijk tegen hem zien lachen en wel eens getwijfeld of zij ooit lachte. Eigenlijk was Frenna ter wille van haar broeder eenigszins jaloersch op hem en zijn intimiteit met de familie van de Terp, welke zjj beschouwde als een inbreuk op de oude vrienschap met Kit maar op dit oogenblik, nu Kit was waar hij gaarne wilde zijn, alleen met Maud sluimerde dit gevoel van naijver en kon zij hem oprecht bewonderen. Wat Meade betrof, die maakte geen uitzonde ring op den regeldat er geen geval bestaat waarin een man niet geneigd is om gunstig te oordeelen over een vrouw, die maar eenigszins vriendelijk voor hem is. De omgeving, de toe stand de kalme zomeravond, het eentonig ge- kabbel van bet water, de schoonheid der begroeide oevers, alles bevorderde teedere gevoelens. Frank had Frenna reeds meermalen bewonderd, maar nog nooit had hij haar zoo mooi gevonden. Haar spiritueel gelaat, dat droomerig over het water zag en daarin weerkaatst werd, kon aan een Undine toebehoord hebbenhaar slanke ge stalte, die op het roode kussen rustte, was de be valligheid in persoon. Gewoonlijk sprak zij weinig tot hemhaar houding tegenover hem was meestal die van een gewapenden vredemaar ditmaal sprak zij vrijelijk en haar stem klonk hem als muziek in de ooren. Had zij haar hart blootgelegd dan zou hij din- gesloten met het voornemen om in Mei a. weder bijeen te komen tot het stellen van een candidaat voor de 2e kamer. De audiëntie van den minister van waterstaat enz. en die van den minister van oorlog zullen a. Donderdag, 3 Mei, niet plaats hebben. Het gerucht gaat doch slechts onder reserve maken wij er melding van dat de minister van koloniën zijn ambtgenoot van justitie, den heer Du Tour, heeft uitgenoodigd, om, in verband met de gevolgen die aan het votum der tweede kamer zullen moeten gegeven worden, alsnog een rechts kundig advies over het Billiton-contract te willen uitbrengen. Het Handelsblad schrijft In het antirevolutionair program komt o. a. een artikel voor (n° 15), waarin men leest: >In het belang der openbare gezondheid meent ze (de an- tirev. richting) dat de overheid bij het zich vertoonen van besmettelijke ziekten (behoudens de vrije beschikking van een iegelijk over zijn eigen lichaam en zijn eigen consciëntie) al zulke maatregelen heeft te nemen, als strekken kunnen en onmisbaar zijn om te voorkomen, dat iemand, onwillens of onwetens, met de smetstof dezer ziekten in een voor hem gevaarlijke aanraking zou treden." De burgemeester van Katwijk heeft dus in het geval dat wij gisteren mededeelden, niet anders gehandeld dan volgens het antirevolutionair pro gram, waarmede de wet van 1872 in overeenstem ming is. Toch is reeds steen en been geklaagd over de toepassing van zulk een bepaling Be- boort die ook al tot het s> vernageld geschut Uit het eerste verslag van de Utrechtsche Hy potheekbank blijkt dat de operatiën der bank over een tijdvak van slechts ruim vier maanden hebben kunnen loopen, omdat deze eerst na 25 Augustus, toen de akte van oprichting in de Staatscourant werd opgenomen, konden aanvangen. Er kwamen in 132 aanvragen tot een bedrag van ƒ2,971,400. Daarvan werden geweigerd 38 aanvragen op een bedrag van 813,900. Geslo ten werden 45 leeningen, gezamenlijk ten beloope van ƒ657,950, op welke leeningen ƒ116,850 minder werd toegestaan dan door de aanvragers aanvankelijk werd verlangd. Dientengevolge ble ven op 31 December 1882 nog in behandelang 49 aanvragen, te zamen ad ƒ1,382,700. Pandbrieven werd gecreëerd tot een bedrag van 657,000, en zulks in 622 stukken van 1000, 50 stuks van ƒ500 en 100 stukken van ƒ100. Deze zijn, voor zoover niet in portefeuille gebleven geplaats tot een koers van 100 pet., terwijl die van 100 en 50 werden uitgegeven met 50 cents verhoogingter bestrijding der meerdere zegel- en drukkosten. Het bedrag der gecreëerde pandbrieven strookt met de bepaling van art. 68, lid 1, der statuten. De winst, door de bank van 25 Augustus tot 31 December 1882 gemaakt, bedraagt in haar gen gelezen hebben, die hem verbaasdenmaar Hij zou er tevens genegenheid en ach ting voor hem zelf in geschreven gevonden hebben voor het eerst las hjj dat eerste op haar gelaat en het sprak ook uit hare woorden. Niet uit hetgeen zij zeide; maar uit de manier waarop zjj sprak, ofschoon zij, als zij gewild had, de teederste dingen even ronduit had kunnen zeggen, alsof zij alleen waren geweest, want als haar zoon er bij was had me' vrouw Medway ooren noch oogen voor iets ana ders. Het was een middag dien Meade niet licht zou vergeten al ware el' niets anders geweest om hem in zijn geheugen te prenten en de hemel had besloten dat er nog heel veel zou zijn t Toen de rivier breeder werd en zij uit de een" zaamheid en kalmte in de drukte en de bedrijvig" heid der haven van Mogadion kwamen, scheen het hem toealsof hij uit een vernikkel ij ken droom ontwaakte en in het alledaagsche leven terugkeerde. Zij waren van plan om het avondeten bij den vader van Frenna te gebruiken, waarna het ge-> zeischap, behalve Frank en Kit, per rijtuig naaf de Terp zou terugkeeren. Daar het echter een koud maal zou zijn, was men aan geen tijd ge" bonden en aan de aanlegplaats vonden zij dokter Meade, met gastvrije bedoelingen. j Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1