K I T. MIDDELBURGSCHE COURANT G R A AN BE II R S. FEUILLETON. Middelburg 28 April. BIJVOB GS 33 Xj Maandag 30 April 1883. N°. 101. Visschersrampen. Vaak onvermijdelijk geworden verandering van personen, op de machine, bleek bijna even dikwerf geen verbetering te zijn geweest. Slechts éen lichtzijde weten wij aan te wijzen, en wel deze, dat het zeer drukke gebruik dat, ondanks de grove gebreken, van den stoomtram wordt gemaakt, een waarborg is dat bij even- tuëele liquidatie der exploiteerende maatschappij de zaak door anderen zal worden ter hand genomen. Omtrent den handel in granen valt weinig bijzonders mede te deelendeze bleef zich bepalen tot inlandsche producten, die tengevolge van een over bet algemeen zeer middelmatigen oogst, zoo wel wat hoeveelheid als wat hoedanigheid betreft, tot geene groote omzettingen aanleiding gaven. Geringe aanvoeren van het vorig gewas en later ongunstig oogstweder deden met andere oorzaken de prijzen gedurende het eerste halfjaar eene stij gende richting behouden, die na het binnenhalen van den oogst tengevolge van de gunstige buiten- landsche berichten zicb in dalende richting bleven bewegen tot aan het einde des jaars oin op de laagste koersen te sluiten. De aanvoer op de visch markt was zeer gering (3898 koopen)die op de veemarkt bleef onbeduidend. Aangevoerd werden 70 paarden, 40 schapen, 4-60 stuks rundvee en 786 varkens. Door den hooiweger werden 689200 kilo hooi gewogen. Van de kraan werd slecht 11 malen gebruik gemaakt. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij wer den aangevoerd 54002 balen koffie, 6438 bossen bindrotting en 980 blokken tin. Overlading in lichters uit schepen, voor de Zuid- Hollandsche havens bestemd, had geen plaats. De aangevoerde koffie en tin werden voor een groot gedeelte in den loop van het jaar te Am sterdam en te Botterdam geveild. De bindrotting werd rechtstreeks uit het zeeschip naar Amsterdam verlaten. In het entrepot ingeslagen 49902 en uitgeslagen 41266 balen koffievoor wijn waren de cijfers 19785 en 25897 liters voor gedistilleerd; 13234 en 21732 liters voor tin 980 en 980 blokken terwijl de uitslag van gezouten vleesch 3800 kilo bedroeg 15 ladingen hout en 7 ladingen steenkolen werden nit zee aangevoerd, terwijl 1 schip kolo niale waren aangebracht, en twee zeeschepen hun lading ijs hier losten. Het getal binnenvaartuigen hier aangekomen, met de beurt- en marktschepen, bedraagt 743, tegen 980 in het vorige jaar. Voor de binnenschipperij was het een zeer on gunstig jaar. Lichterdiensten voor hier binnengekomen zee schepen vielen niet te bewijzen. De vermeerde ring van het aantal vracht- en stoombooten liet zeer weinig graan en koffie voor de zeilvaart ter vervoer over. Alleen van suikerpeeën was een eenigszins be langrijk vervoer naar België tegen redelijke vracht; de vracht voor steenen, steenkolen enz. was door loopend laag. Onder beheer van te dezer stede gevestigde reederijen zijn de volgende schepen in de vaart Burgemeester Sclxorer, 3 m schip 1236 ton (N. M.) Jacobus Johannes, bark 379 ton Nerva (ex Ide- letlej, bark 251 ton; lïiga, bark 317 ton; Wal cheren, bark 374 ton; Prinses Wilhelmina, bark 368 ton. Van deze schepen worden vier gebezigd voor de Indische en Atlantische vaart en 2 voor de Noordsche vaarteen der laatste voer wegens den lagen stand der houtvrachten naar Archangel om graan te brengen naar Londen. Het eerstgenoemde schip bracht in het voorjaar een lading Indische producten hier aan en vertrok om kolen van New castle naar Indië te brengen. Het aantal gepatenteerden bedroeg in 't geheel 2115 onder welke 192 tappers en 245 schippers en kramersover het vorige jaar bedroegen de cijfers respeetivelijk 2301, 241 en 334 de opbrengst over 1881/82 was 27159 tegen 26815 over 1880/81. De stoomhoutzagerijen gevoelden alle den na- deeligen invloed van de laatste slechte landbouw jaren. De scholenbouw compenseerde voor een gedeelte de vermindering van afzet voor het plat teland. De Commercie-compagnie verrichtte verschillende belangrijke herstellingen aan machines en stoorn- vaartuigen en voerde een vrij groot aantal be stellingen op steenvormmachines uit. Het aantal werklieden bedroeg gemiddeld 80. Op de scheepstimmerwerf De Volharding werd gemiddeld met 35 werklieden gewerkt, hoofdza kelijk aan den bouw van een barkschip dat in October te water gelaten en verder afgetimmerd werd. In het Prins Hendrik dok werden 25 schepen (1 minder dan het vorige jaar) opgenomen, waar onder weder vele van groot charter. Het schoon maken en schilderen der groote stoomschepen ge schiedde, behalve door de vaste werklieden, door 40 tot 80 sjouwerlieden die gedurende 2 a 5 dagen daardoor werk vonden. Op de werf Middelburgss welvaren was over 't algemeen niet veel werk, zoodat niet meer dan 20 tot 30 man geregeld werk konden vinden. De houten vischschoener n° 1 werd afgebouwd en te water gelaten. Op de scheepstimmerwerf De Hoop werden 38 binnenvaartuigen op de belling gerepareerd, terwjjl 1 nieuwe hoogaars en 3 roeibooten gebouwd werden. Afwisselend werd met 4 a 8 man gewerkt. Hoewel de booge margarineprijzen de vraag naar kunstboter over 't algemeen minder groot maakten dan in het vorige jaar, behield de Middelburgsche kunstboter-fabriek ongeveer denzelfden omzet Het personeel bleef dan ook even groot. Zij liet twee ladingen blokijs uit Noorwegen hier aanvoeren. Het gebouw der fabriek werd vergroot en een magazijn tot berging van grondstoffen aangeschaft, nadat toestemming was verkregen tot loozing van spoelwater in het stadsriool, voor welke loozing een afzonderlijke leiding en inrichting werd ge maakt. De Middelburgsche broodfabriek werd in 't begin van 'tjaar opgericht; zij begon met zes werklie den en zag dit aantal toenemen tot elf op't einde van 't. jaar. Haar debiet nam snel toe met 1 No vember begon zij ook over dag te doen bakken, alzoo tweemaal per etmaal. Met 3 ovens aange vangen, heeft zij thans een vierden oven in gebruik genomen, hoofdzakelijk voor den Zaterdag. In de bierbrouwerij De Vijfhoek werden 4282 bectol. beslag (tegen 4042 in 1881) verwerkt. In de beide azijnmakerijen werden 14977 hecto liters gedistilleerd ter vervaardiging van snelazjjn ingeslagen. De handel in gedistilleerd was gedrukt; de drankwet deed het debiet van sterkedrank on miskenbaar afnemen. Het debiet van bessenwjj- nen en limonades nam daarentegen toe. De likeurstokerjj ziet haar product meer en meer verdringen door Spaansche en Portugeescbe wjjnen. De Middelburgsche maatschappij van stoomvaart deed met 2 stoombooten 166 reizen van en naar Botterdam. Met inbegrip der tusschenstations werden vervoerd 24302 personen en hadden 36286 verzendingen van goederen plaats, respectievelijk tegen 32153 en 45546 in 1881. Twee zeilschepen deden voor dezen dienst 46 reizen tusschen Botterdam en Middelburg. De dienst der Zeeuwsche spoorbootmaatschappij werd geregeld volbrachthet aantal reizen bedroeg tusschen Middelburg en Zierikzee 370, terwijl 2 reizen van Zierikzee naar Cortgene en terug wer den gedaan. Het aantal vervoerde personen bedroeg 16000 tegen 14521 in 1881. Het goederen-vervoer was iets kleiner, dat van vee iets grooter dan in bet vorige jaar. De Zeeuwsche stoombootmaatschappij gaf dit jaar gevolg aan haar voornemen tot bet in de vaart brengen eener tweede boot voor goederen tusschen VlissingenSchiedam v. v., om tevens haren dienst tot Breskens te kunnen uitbreiden. Er zijn gemaakt 63 reizen van Middelburg naar Schiedam en 64 terug, een reis van Middelburg naar Zierikzee voor de Zeeuwsche spoorbootmaat schappij en een reis van Middelburg naar Vlaar- dingen. Het goederenvervoer was zeer bevredigend en bleef evenals in 1881 geregeld toenemen. De Vrachtgoederenstoombootmaatschappij deed met TAN DE VAN Wij ontvingen nog voor Moddergat: van den secretaris-ontvanger van Biggekerke opbrengst collecte 16.13, diakenen te Westkapelle Zondagmorgen in de kerk gecol lecteerd ƒ1.25. Totaal ƒ914.53, UrU van den secretaris-ontvanger van Bigge kerke als boven 8.06, M. K. 25, diakenen te Westkapelle als boven ƒ1.25. Totaal ƒ319.23- Yoor Sctievenijigon ontvingen wij een to taal van 172.77. Wij hebben thans al het bij ons ingekomene aan de betrokken commissiën overgemaakt, zoodat de gelegenheid om bij ons giften intezenden nu gesloten is. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat bij hun besluit van heden benoemd zijn tot leden der commissie over de graanbeurs, bedoeld bij artikel 19 der verordening op het marktwezen in deze -gemeente, de heeren W. J, Sprenger, A. den Boer en G. Born. Middelburg, den 27 April 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ De secretaris, G. N. DE STOP PEL AAB. Het is waarlijk als leefde men in een groot deel onzer provincie in Abraham's schoot. Er is niets dat onze kalmte verstoort en wij schijnen het er zelfs bepaald op gezet te hebben om, wat er ook gebeure, door niets ons te laten hinderen. En allerminst willen wij ons bekom meren om de verkiezingen. Zij zullen zonder ons wel gebonden worden. In Zeeland's hoofdplaats geeft men het voor beeld van blijkbare onverschilligheid. En zelfs wat in Goes geschiedde kon in de overige deelen van ons gewest, met uitzondering van Zierikzee, de liberalen niet opwekken tot handelen. Zijn er nu waarlij k geen mannen van initiatief meer te vinden? Of is men zoo zeker dat alles zal blijven bjj het oude, dat men den 8en Mei onvoorbereid wil te gemoet gaan? En is men met oog op de a. s. Tweede-kamer verkiezing zoo geheel overtuigd van zijne machte loosheid dat men terug deinst voor elke poging om het verloren terrein te herwinnen Wie denkt te kunnen behouden wat men heeft zonder eeuige moeite ervoor te do en kan wel eens komen van een slechte reis, en wie voor zijn beginsel zelfs geen strijd overheeft, heeft ook geen liefde voor dat beginsel. Wij hopen daarom dat er ten minste nog eens hier en daar in onze provincie de geest van moed en volharding ontwaken en eenigen beziele, om het initiatief te nemen tot eene krachtige opwekking tot handelen. De kiesvereeniging Nederland en Oranje te Middelburg heeft tot candidaten voor de aan staande verkiezing van leden der provinciale staten in het district Middelburg gesteld de heeren Jhr. EEME HKRIKIVIIRIKIG, DOOR James Payn. HOOFDSTUK III. Me Terp. Over die vergelijking, moeder; over het idee om Mark bij een jager te vergelijken." »De uitdrukking was van mijnheer Penrijn, mjjn kind, niet van mij. Hij zei Grieksch en Latijn waren kinderspel voor uw broeder, terwijl hij van archeologie en oudheidkunde reeds meer weet dan iemand in Cornwallis." .Behalve de dominé zelf," merkte Frenna aan, met een droogheid waaruit men had kunnen opmaken dat de dominé geen lieveling van haar was. »Nu ja natuurljjk, behalve mijnheer Penrijn", hervatte mevrouw Medway, die heeft ook veertig jaar op Mark voor." «Dat spreekt immers van zelf en dat weet Frenna ook heel goed. Ziet gij niet dat zjj u wil plagen, moeder?" Hier barstte Frenna in lachen uit, als men een geluid, zoo welluidend en liefelijk als de juichtoon van een vogeltje een lach mag noemen, stond op en omhelsde haar gastvrouw. J. L. de Jonge te Zierikzee, dr. J. van der Beke Callenfels en J. A. de Wolff, te Vlissingen. Wij ontvingen het vijfde deel, derde stuk van het «Archief, vroegere en latere mededeelingen, voornamelijk in betrekking tot Zeeland," uitge geven door het Zeeuwsch genootschap der Weten schappen, benevens geneeskundig jaarboekje voor Nederland 1883 2 deelen. In eerstgenoemd komen o. a. voor Fred. Caland, oudste rekening der kerk van Hulst, 1 October 1409 30 Sept. 1410 en d' J. C. de Man, het afnemen van sommige ziekten in Middelburg. Van het jaarboekje is het de tweede jaargang, die thans verscheen. Aanmerkelijk uitgebreid heeft de redactie zich beijverd om aan veler billijk verlangen te gemoet te komen. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen dat voor de opengevallen kantoren te Maurik c. a. en te Ouderkerk a/d IJssel (ressort Lekkerkerk) zich voor alsnog geene bevoegde sollicitanten aangemeld hebben. Ontvangers en andere ambtenaren dier belastin gen, krachtens de bestaande regelen tot een dier betrekkingen benoembaar, kunnen zich mitsdien alsnog tot 15 Mei a. s. bij het departement van financiën daarvoor aanmelden, onverschillig of zij overigens tot mededinging naar die kantoren be voegd zijn. In het kiesdistrict Brielle wordt bij advertentie door een twintigtal kiezers tot candidaat voor de provinciale staten aanbevolen mr H. Ph. De Kan ter, advocaat en procureur te Brielle. Het ledental der Botterdamsche Diergaarde is in bet afgeloopen jaar met 1 verminderd en be draagt thans 4842, waaronder 569 aandeelhouders. De ontvangsten bedroegen ƒ142,131,03 en de uitgaven ƒ160,912,15, zoodat een nadeelig saldo blijft van ƒ18,781,12. Dit wordt echter door grondbezit enz. van de vereeniging De Diergaarde gedekt. Het lidmaatschap is nu ook voor onge huwde personen a ƒ10 's jaars te verkrijgen; vroeger bedroeg dit ƒ25 per jaar. Aan het verslag der kamer van koophandel en fabrieken over 1882 ontleenen wij het volgende In de Algemeene beschouwingen wordt, zooals wij reeds vroeger in 't kort gemeld hebben, gezegd dat bet jaar 1882 zich noch in gunstigen noch in ongunstigen zin van zijn voor ganger onderscheidde. Werd het getal fabrieken vermeerderd met een (de broodfabriek), het verminderde door de sluiting van de zeepziederij. Tegen uitbreiding van som mige fabrieken stond vermindering van werk zaamheden in andere. Pogingen zullen worden aangewend om de gemeenschap en de handelsbetrekkingen met kleine havenplaatsen in deze provincie te verbeteren en te vermeerderen o. a. door aan marktschippers subsidie of vrachtgarantie toe te zeggen. Eerst later zal kunnen blijken ot deze poging met goeden uitslag wordt bekroond. De bekrachtiging door de wetgevende macht van de overeenkomst met de maatschappij De Schelde omtrent exploitatie van haventerreinen enz. te Vlissingen werd ook hier met bijval be groet; ook voor onze gemeente wordt het beste verwacht van den overgang van een gedeelte der terreinen te Vlissingen uit de handen van den staat in die van particulieren. De postpakkettendienst trad 15 Maart ook voor deze gemeente in werking. Indien wij verklaren dat de exploitatie van den stoomtram tusschen Vlissingen en Middelburg zoo mogelijk evenveel te wenschen overliet als de aanleg, vellen wij een oordeel, dat, hoe gestreng ook, helaas niet voor gegronde tegenspraak vat baar is. Aangenomen zelfs, dat het rollend mate rieel bruikbaar zou blijken bij een stevigen onder bouw zicb bestand zou toonen tegen den druk van licht materieel, zoo wanhopen wij aan ver betering van den toestand waar men voortgaat zwaar materieel op een zwakken onderbouw te gebruiken. «Gij zijt een ondeugende meid," zei de oude dame haar evenwel ook harteljjk kussende, «maar ik verzeker u dat er om Mark niet te lachen valt. Men heeft mij gezegd dat hij een boek schrijft, maar hij zelf maakt er een diep geheim van ver- beeldje, kind, iemand die op zijn een en twintig ste jaar al een boek sehrjjft «Waarover zou hetzjjn, mevrouw Medway vroeg Frenna. «Toch niet over wedrennen toch geen handboek voor Fenians." „Handboek over malligheden," antwoordde de oude dame verontwaardigd. „Denkt gij dat Mark zich met zulke nietigheden ophoudt Het zal worden," vervolgde zij op gedempten toon „een geschiedenis van het graafschap, in quarto." „Kom aan, dat is heerlijk," riep Frenna uit en klapte in de handen, „ik weet nooit wat ik koopen zal als ik op reis ga. Dat zal een ver- - rukkeljjk boek zijn om in den trein te lezen." „Het zal een heerlijk boek zijn om overal te lezen", ging de oude dame voort zonder op de satire te letten. „Ik twijfel er geen oogenblik aan maar denk eens wat een werk en een studie er aan zulk een onderneming vast is Mijnbeer Penrijn zegt dat de meeste menschen en hun gebeele leven daaraan zouden besteden." „O, dus heeft mijnheer Penrijn het u zelf verteld, mama?" riep Maud uit. „Ik bad bet niet willen zeggen, kinderen, zei mevrouw Medway naïf, „maar zegt het niet verder; het is reeds zoo lang een groot geheim geweest." „En wanneer hebt gij daarvan geboord, mama „Mijnheer Penrijn vertelde het mij van morgen." Hier zagen de meisje elkander weer lachend aanmaar het was een goedig lachje. De zwak heid van een moeder voor haar zoon was geen onderwerp dat haar spotlust opwekte en jaloezy was een hartstocht, dien Mand niet kende. Daar enboven was het werkelijk waar dat Mark te veel studeerde en toegaf aan droomen en hersenschim men, ten gevolge van het lezen over de oude wereld. Dokter Meade had dan ook eenige aflei ding voorgeschreven maar dat was iets waar zjjn onbewuste patient nog grooter afkeer bad dan van lichaamsbeweging. «Met dit boek in bet hoofd, is het meer dan ooit noodzakelijk dat Mark er eens uit komt en ik ben zeer blij dat Kit en Frank bem van daag meegetroond hebben naar het kasteel." «Gij moest liever zeggen, mama, dat het denkbeeld om de dochters van den generaal te ontmoeten hem zoo deed schrikken, dat hij het huis uitgeloopen is." «Ja het is zonderling zoo weinig als Mark op het gezelschap van dames gesteld is, tenzij het oude kennissen zijn", zei mevrouw en wierp werktuigelijk een blik op Frenna, „Maar in dit geval speelde de vriendschap grooter rol dan de verlegenheid ik geloof dat Kit hem overal heen zou kunnen krijgen." «Mjjn broeder houdt zooveel van Mark," zei Frenna met een blos van genoegen, «dat ik er somtjjds heusch jaloersch van ben." Mevrouw Medway glimlachte meewarig als wilde zij zeggen en geen wonder. «Iedereen houdt van Mark," zei zij eenvou dig, «maar Kit het meest van allen. Daarom mag ik Kit ook zoo graag lijden." Zoo waarlijk mama," zei Maud plagend, «ik hoop dat gij ook een weinig van Kit houdt, ter wille van hem zelf." «Dat doe ik ook kindwaarom dacht gjj dat ik dat niet deed? En dan onze goede Frank." «Ja, Mark is al heel gelukkig in zijne vrien den," zei Maud. «Het goede trekt het goede aan," sprak me vrouw Medway, op onderwijzenden toon. «En het grootere het kleinere," vulde Frenna gevat aan. «Juist mijn kind. Niemand zou denken om vergelijkingen te maken ik wil zeggen", ver beterde de oude dame toen zij het ontstelde gelaat van haar dochter zag «alle vergelijkin gen gaan mank kijk, daar is hjj riep zij eenklaps opgetogen uit. De drie heeren waren gelijktijdig verschenen, maar mevrouw Medway had slechts oogen voor dien eenenof liever zij had, evenals de wiskun digen doen met figuren in de negende en tiende plaats, bij tiendeelige breuken, de twee anderen weggecijferd, als zijnde van nul en geener waarde in vergelijking met hem.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 5