Nü 99. 126® Jaargang. 1883. Y rijdag 27 April. K I T. 5 FEUILLETON. Middelburg 26 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. middelrurgsuhë courant. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Vejj Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De Tijd zegt, dat de eerste indruk der meesten over het nieuwe ministerie wel zal geweest zijn„de "waarheid kan er soms zeer onwaar schijnlijk uitzien." Maar dan volgen tal van vra gen Hebben wij nu werkelijk den toestand van crisis doorgeworsteld of blijft die voortduren in den vorm van een ministerie, dat eiken dag door een vijandig votum aan de deur kan worden gezet Wat hebben wij van elk dezer ministers, meerendeels onbekende grootheden op politiek gebied, te verwachten? Waar zal het kabinet steun zoeken, of liever vinden Welke houding zullen de partijen tegenover het kabinet aannemen Wellicht heeft de heer Heemskerk op al die vragen het antwoord gereed, De Tijd verklaart zich niet in staat te antwoorden. Heemskerk zal wel even «knap en beleidvol" als vroeger zijn gebleven maar hoe zal hij die knapheid en dat beleid aan wenden? »Of wij hem terugzien als conservatief, als driekwart liberaal, of wel alleen als volstrekt kleurloos administrateur van een departement niemand, die het vooralsnog met eenige zekerheid voorspellen kan." Volgens De Tijd schijnt de heer Heemskerk niet professoren, maar bekwame ambtenaren, mannen van de praktijk gezocht te hebbendaardoor is echter wantrouwen in de collectieve kunde" van deze regeering volstrekt niet gemotiveerd. „Gebrek aan kennis en geleerdheid zelfs was in het alge meen de fout niet, welke in den regel onze Ne- derlandsche mmisterien belette veel goeds tot stand te brengen." Met geestdrift kan De Tijd, na de geschiedenis van het vorige kabinet-Heemskerk, dit derde mi nisterie niet begroeten; maar het acht een onbe vooroordeeld afwachten van daden plicht. Onbe hoorlijk noemt het blad de oorlogzuchtige verkla ringen in enkele liberale bladen, na al de jammer lijkheden hunner eigen verdeeldheid. Wij hebben thans onzen lezers het gevoelen der organen van alle partijen doen kennen. Spoedig komt nu de tweede kamer bijeenwij zullen dan wellicht zien wat voor kabinet het ministerie-Van Lijnden heeft vervangen. Natuurlijk beweert het Dagblad dat het Vad. het bericht heeft verzonnen als zou het besluit tot benoeming van ministers door den heer Heems kerk zijn gecontrasigneerd vóórdat hij het besluit van zijn eigen benoeming had. De zaak is pre cies behandeld zooals op 2 November 1877 en 19 Augustus 1879, zegt het blad. Het hangt er nu slechts van af of de zaak toen al dan niet goed behandeld is. De door gedeputeerde staten van Zeeland opge maakte Ijjst der hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen bevat 62 personen. De eerste erop is de heer mr C. van der Lek de Clercq, te E BB BS RIWKliRIN G. boor James Payn. HOOFDSTUK II. Een veHrouwelijhe meiiedeeling. «Mijn zuster is mij dierbaar, zeer dierbaar zooals gjj weet, maar zij heeft toch niet meer macht, over mij dan gij, Mark," antwoordde Kit, nadenkend met het oog op de zee gericht. «En toch voel ik somtjjds een onweerstaanbare behoefte om dit slaperige hol te verlaten en mij midden in den strijd des levens te werpen, evenals de jongen die van verre de lichten van Londen ziet en wien het hart in het lijf opspringt, van begeerte om daar onder dat licht te zijn, te midden van dat gewoel. Neen Mark, geloof mij, onze levens wegen kunnen niet lang naast elkaar voortloopen zooals nu." „Zij zullen elkaar toch nooit kruisen," zei Medway hartelijk. „Kruisen?" herhaalde de ander levendig, „dat verhoede de hemelWij hebben elkaar nu al ons gehëele leven gekend en ik kan mij geen enkelen twist herinneren. In onze vriendschap Zierikzee, met 4091.63 en de laatste de heer J. Fak Brouwer Mz., te Middelburg, met 608.04. In een volgend nommer nemen wij de lijst in haar geheel op. Door burg. en weth. van Middelburg is aan den heer J. Bourdrez, op zijn verzoek, met den 1 Juli a. eervol ontslag verleend als opperbrand- meester, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke door hem aan de gemeente bewezen diensten, zoowel in deze als in de verschillende gedurende meer dan vijftig jaren door hem bij de brandweer vervulde betrekkingen. Den 1 April 1830 als vrijwilliger bij de brandweer in dienst getreden, werd de heer Bourdrez den 14 Januari 1836 tot onderbrandmeester benoemd en den 21 Januari 1842 tot brandmeester. Den 1 April 1861 nam hij als adjunct-opperbrandmeester in het bestuur over de brandweer zitting, terwijl hij in 1876 tot zijne tegenwoordige betrekking benoemd werd. Met jjver en nauwgezetheid nam de heer Bour drez steeds zijne functiën waar en alleen zijn gevorderde leeftjjd noopte hem, zeker tot leed wezen van het gansche brandweerkorps, voor zijne betrekking te bedanken. Vrijdag avond te 8 uren zal mr M. J. de Witt Hamer alhier in de Concertzaal zijne derde voor dracht honden, die reeds geruimen tijd met be langstelling werd tegemoet gezien. Het is echter een gevolg van bijzondere omstandig heden dat die voordracht wat laat plaats heeft, en wjj twijfelen dan ook niet of haar zal ook, dezelfde belangstelling als de beide vorige, ten deel vallen, vooral nu de heer Hamer mededee- lingen zal doen omtrent de katheder-socialisten en omtrent zijne eigen ideën op staathuishoudkun dig gebied. Door commissien uit de dienstdoende schutterijen van MiddelburgVlissingen, Goes en Zierikzee wordt een provinciale schietwedstrijd georgani seerd die in de maand Juli alhier zal gehouden worden. Tot de verschillende dienstdoende en rustende schutterijen, schietvereenigingen, en scherpschut terskorpsen in deze provincie zullen uitnoodigingen tot deelneming gericht worden. Het plan bestaat om den wedstrijd te doen plaats hebben op de schietbanen onder West-Souburg, naar korps en personeele prijzen, terwijl ook vrije banen zullen geopend zijn. De Goesche Courant meldt dat mr J. C. R. van der Bilt de candidatuur voor de provinciale staten, hem aangeboden door de aldeeling Goes der C. L. Kiesvereeniging, aannam maar dat mr C. de Witt Hamer voor de candidatuur bedankte. Zaterdag avond zullen de leden der afdeeling opnieuw vergaderen. ürotiwersliaven, 25 April. Het aantal deelnemers in de Wnte-spaarbank van het depar tement Schouwen, dat den len Jan. 1882 23 be is het getij altijd hoog geweest, zonder een enkel rimpeltje." „Altijd," herhaalde Mark met aandoening, „en juist omdat ik zooveel van je houd, Kit, wil ik ook dat anderen van je houden. De achting van iemand als Meade is veel waard en in plaats van u eenige moeite te geven om die te winnen „Mijn beste Mark", viel. Kit hem, rood wor dende, in de rede. «Gij zijteen uitstekend beoor- deelaar van alles wat er vóór de christelijke tijd rekening is voorgevallen, maar in zake van het dagelijksche leven zijt ge feilbaar. Het beroemde boek van Fell is, vrees ik, te nieuw om u bekend te zijn; anders zoudt gij daaruit de reden, of liever de n i t reden geleerd hebben van voor liefde of afkeer. De dame, die haar koe omhelst, is het ware type van vriendschap uit «instinct", «Daarom Mark hebt gij zoo veel met mij op," vervolgde hij, zijn makker lachend aanziende. >ik ben niet zoo dwaas van mij te verheelden dat het loon naar verdienste is." Het was grappig om te zien hoe de bedrukte uitdrukking op het gelaat van Mark week voor den lach op dat van zijn vriend, gelijk wolken voor de zon. «Ik wilde toch, Kit, dat gij die ge schiedenis van u met Faust niet in het bijzijn van Frank verteld had," zei hij met welwillende hardnekkigheid. «Ik ook daar, dat geef ik toe. Ik moest alleen voor u niets verbergen." f Maar Meade is een man van eer, Kit," merkte Mark geruststetlend aan. droeg, was 31 Dec. tot 37 gestegen. Met een bedrag beneden 1 was er 1 van 1 tot ƒ10 waren er' 4 van 10 tot 100 25 en van 100 en daarboven 7. Het te goed der deelnemers steeg van 1556.97 tot 2546.374 en het reserve fonds van ƒ189.07 tot ƒ210.291. Het aantal inlagen in 1882 bedroegbeneden ƒ1 20, van ƒ1 tot 10 60, van ƒ10 tot 100 21 en van 100 en hooger 3. Totaal 104, tot een bedrag van 1436.394. Aan 27 deelnemers werd 504.624 betaald, terwijl aan rente bijgeschreven werd 57,634. Onder de deelnemers komt de schoolspaarbank als een persoon voor met 126 sparenden, met een kapitaal van 836 65. In 1882 zijn 9 inleggers van de schoolspaarbank overgeschreven op de IVufe-spaar- bank, samen met een kapitaal van ƒ69.084- *BSrouwersIiaven, 25 April. Sedert eenige maanden bestaat hier zulk eene sterke concur rentie tusschen de stevadores, dat zij de schepen aannemen tegen een buitengewoon lagen prijs. Om de concurrentie te kunnen volhouden, laten zij de reewerkers het gelag betalen, door dezen met een gering dagloon af te schepen. Om dit in 't vervolg te voorkomen, gaat er onder alle belanghebbenden eene circulaire rond, waarbij de stevadores zich zullen verbinden om eene vaste som uit te betalen en de reewerkers om voor niet minder dan die som hunne diensten te ver- leenen. Meer dan 80 personen moeten de circu laire reeds onderteekend hebben. 't Is voor beide partijen te wenschen, dat het doel bereikt worde. Gfroede* 25 April. Heden avond hield de gemeenteraad weer een openbare zittingde bur gemeester en 6 leden waren present, de heer Mazure» was wegens ongesteldheid afwezig. De voorzitter deelde mede dat de heer Leunis zijne benoeming tot wethouder niet aannam, waarop na 2 vrije stemmingen en een herstemming tus schen de heeren Abr. Risseeuw Jz. en Abr. Ris- seeuw Pz. eerstgenoemde werd gekozen, die ver klaarde de benoeming niet te kunnen aanvaarden. Hierna werd bij tweede stemming de heer Abr. Risseeuw Pz. benoemd, die verklaarde zich den hij de wet gestelden termijn te reserveeren om een besluit te nemen. Aan de orde was nu een rapport van de com missie tot aankoop van een gebouw voor gemeen tehuis bij monde van den heer A. Risseeuw Pz. werd medegedeeld dat wegens ongesteldheid van den eigenaar van het door de commissie beoogde huis geen koop kon worden gesloten, maar de commissie zich voorsteltdaarop later met meer succes terug te komen. De raad machtigde de commissie in zake het bedoelde huis alle stappen te doen die noodig zijn om de gemeente, door koop of huur, in 't bezit van een gemeentehuis te stellen. De zitting van de tweede kamerdie gisteren bepaald was op Dinsdag 8 Mei, is nader éen dag verdaagd, zoodat de kamer Woensdag 9 Mei, des «Ongetwijfeld; maar hij is niet mijn vriend zooals gijen hij zal het nooit worden. Apropos, toen ik zoo even zoo wanhopig openhartig was, heeft mijn bekentenis u toen niet herinnerd aan een oud verbond, tusschen twee andere machten gesloten ja ik heb gezien dat gij er aan dacht." Ja. Dat was ook een kwajongensstreek en vermetel, ofschoon ik hoop dat er niets profaans in was." »Het verhond is niettemin gesloten, Mark," zei Garston met een vreemden lach «ik houd u aan uw woord." «Zooals gij wilt, mijn vriend," antwoordde de ander ernstig, «maar de naleving kan wel buiten uw macht en de mijne liggen." «Dat kan zijn, maar het kan ook niet zoo wezen." Een plechtige stilte volgde, totdat het van den top van den heuvel op vroolijken toon klonk: „Mark 1 Markals een waarschuwende kreet van de jagers in September. Zij zagen op en ontwaarden Meade, die met zijne reuzenarmen stond te wenken. «Wat een kerel is hij toch," prevelde Gars ton. «Hij lijkt den geest van den Bloksberg." «De vlag waait van de vesting, Mark," ver volgde de stem. «Het kasteel is ontzet. Het garnizoen wacht ons." namiddags te 3 uren, zal bijeenkomen. Deze ver daging is geschied met het oog op de verkiezingen voor leden van de provinciale staten op den 8 Mei. Blijkens ingekomen ambtsberichten, is in het tijdperk van vier weken, dat op 21 April jl. is geëindigd, éen geval van longziekte waargenomen buiten het spoelingdistrict, in een stal te Overschie. In de slachterijen binnen het spoelingdistriet bleken de longen van 12 runderen van 7 veehou ders door longziekte te zijn aangetast. Ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, zijn 308 runderen, die met de zieke in aan raking waren geweest, na onteigening afgemaakt In een bijvoegsel tot de Staatscourant wordt medegedeeld de in Indië opgemaakte beschrijving der Kinabasten, die in dit jaar van gouvernements- wege hier te lande in veiling zullen worden gebracht. Een lid der sociëteit Doctrina et Amicitia te Am sterdam heeft dezer dagen getoond een warm hart te bezitten voor den oud-soldaat, die, onder vorige wet ten gepensionneerd, het in den tegenwoordigen tijd. zeker hard heeft te verantwoorden. Hij schonk nl. aan de Vereeniging van gepens. onder-officieren en minderen van het Nederlandsche leger de kapi tale som van 700, terwijl de vereeniging boven dien steeds bij hem mag aankloppen indien zij dringend hulp noodig heeft. Diezelfde vereeniging ontving van een oud ritmeester te 's Hage de som van duizend gulden als vaste bijdrage van 50 plus de rente gedurende 20 jaren. De redactie van de Zuid-Afrikaan, een blad dat door zijn Hollandschen correspondent omtrent d' Jonkman nog al op minder eigenaardige wijze was ingelicht, heeft nu kennis gemaakt met dien modernen afgezant en die kennismaking is uitste kend bevallen. Het blad twijfelt er niet aan of dr Jonkman zal in Transvaal, evenals hij te Kaap stad deed, zich vele vrienden verwerven door zijne voorkomendheid, verdraagzaamheid, beschaafdheid en echte wereldkennis. Te Kaapstad heeft hij de harten gewonnen, zelfs van mannen, die voor zijne komst wel eenigszins tegen hem ingenomen waren. De Gereformeerde godsdienst heeft van hem niets te vreezen. Dat hij modern is durft het blad niet beweren. Althans hij heeft zich te Kaapstad nimmer als zoodanig laten kennen. Hij verzamelde gegevens omtrent het land overal waar hij die kon bekomen, bjj en van een ieder, zonder onderscheid van persoon of geloofsovertui ging. En aan de vraag of de Kaapkolonie al dan niet geschikt is voor boeren uit Nederlanden, is hij de aandacht gaan wijden op aandrang van mannen te Kaapstad, die nog nooit werden gedoodverfd als handlangers der moderne partij. Is het blad wel ingelicht, dan is hij voornemens om, niet zoo zeer de vereeniging welke hem uitzendt als die uit wier midden de scherpste stemmen tegen zijne zending werden verheven, het voordeel te doen erlangen van zijne navorschingen omtrent het punt van immigratie." HOOFDSTUK III. De Terp. Ofschoon Meade van de Terp gesproken bad als van een kasteel, was dit slechts in overdrach telijken zin bedoeld. Het had volstrekt niets van een kasteel en het zou moeielijk geweest zijn om er de weerga van te vinden, onder de gewone Engelsche woonhuizen. In enkele opzichten ge leek het een Indisch kamponghuis, daar het lang was en rondom een galerij had. Het was echter niet uitsluitend een zomerver blijf en lag ten noorden en ten oosten zóo beschut door zwaar' geboomte, dat het zelfs nooit iets voelde van de zachte winters, die in Corn- wallis heerschen. Een sneeuwbui was iets onge kends in Frenarvon, alhoewel het er in bijzonder strenge jaren wel eens wit gesprenkeld was, als door een hagelbui in April, hetgeen Maud Med way als kind altijd aan een verjaardagstaart deed denken. Maud is nu geen kind meer, maar een zeer mooi meisjelang en slank en met zulk een rijkdom van goudbruin haar dat de oude dominé Penrijn, de grootste geleerde van Moga- dion, haar Ceres noemtbjj plechtige gelegen heden, wanneer het in vlechten als een kroon geschikt is, heeft hij een anderen naam voor haardan heet zij de Saksische prinses. Hjj mag haar noemen zooals hij wil, want zij beschouwt hem als haar tweede vader. Haar gelaatskleur is blank en hare blauwe oogen zjjn schrander en liefzij bezit al de schoonheid eenet

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1