N° 97. 126e Jaargang. 1883. Woensdag 25 April. «Tï s FEUILLETON. Middelburg 24 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Vissehersrampen. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. Agente» voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, le Goes: A. A. W. Bolland, le Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieïïwenhüijzen, en le Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Kaube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Wij ontvingen nog voor MoUrterg-at van eenige ingezetenen van Hoek ƒ9, ds. J. A. Van Boven, Oost-en West-Souburg collecte in de herv. kerk ƒ30. Totaal ƒ897.15. Sclieveningen van ds. J. A. Van Boven, als boven. ƒ20. Totaal 172.77. Voor Urtk is het totaal 284.92. De N. Rolt. Ct. heeft weinig verwachting van het nieuwe kabinet. Zij gelooft niet dat de crisis is opgelost, maar veeleer dat een nieuwe in aantocht is. Zij schrijft o. a. »De heer Heemskerk treedt op met ambt- genooten, waaronder verschillende, die voor zoover hunne antecedenten bekend zijn, geene groote verwachtingen wekken. Daarbij moet ieder, die den kabinetsformeerder in zijne politieke loop baan heeft gadegeslagen, twijfelen of het hem mogelijk zal zijn zich alleen tot zaken te bepalen. Bekwaamheid zal hem niemand ontzeggen, maar zelfbeheersching en kalmte heeft men nimmer in hem waargenomen. Zijn naam alleen stempelt het kabinet tot een ministerie van strijd, hetwelk, daar het slechts zeer weinige vrienden in de kamer heeft, geen grooten dunk van een langdurig be staan geven kan. .Waarschijnlijk wachten ons allerlei verrassingen» misschien ontbindingen, misschien combinatiën van partjjen door concessiën, om eene tijdelijke meer derheid te verkrijgen. »Wie weet? »Een man als Heemskerk treedt toch niet op, zonder den weinigen steun te hebben overwogen, waarop hij in de kamer rekenen kan, en plannen te hebben gevormd voor de gebeurlijkheden welke hjj voorzien moet. Het blad voorziet een tijdperk van hevigen strijd en wekt de liberalen op om toch zooveel mogelijk eensgezind te worden. Het Handelsblad wil tegenover het nieuwe kabi net eene afwachtende houding aannemen, vooral zijne daden afwachten, mits het verzoenend op treedt en met een niet al te reactionair program. ■Voor het blad blijft het een raadsel of de heer Grobbee, die als oud-hoofdinspecteur van financiën onze geldmiddelen wel zal kunnen beheeren, ook de man is die onze belasting-hervorming kan tot stand brengen. Het herinnert tevens eraan dat de heerWeitzel ook eens minister van oorlog is geweest in een liberaal kabinet, het tweede ministerie-Geertsema, waarin hij in Sept. 1873 den generaal Van Lim burg Stirum verving, nadat deze schipbreuk had geleden met zijn voorstel tot invoering van den persoonlijken dienstplicht. Generaal Weitzel was derhalve de inleider van EËAE HEBIK1VERIKG. door James Payn. HOOFDSTUK II. Een vertrouwelijke me<te4leeling\ Gedurende een oogenblik was het aangename gelaat van Garston alles behalve aantrekkelijk zijne groote zwarte oogen schoten vuur en zijne dunne lippen trilden van drift. Die vergelijking met den aal had voor hem eene persoonlijke be- teekenis, welke hij, die haar gebruikt had, in de verte niet bedoelde. Christoffel was in vele op zichten zeer knap, maar hij had ook zijne zwakke zijde en een daarvan was de behoefte om indruk te maken. Hij was van nature diplomatisch, ja zelfs berekenend volstrekt niet iemand om zijn eigen belang uit het oog te verliezenmaar hij kon zelden de verzoeking weerstaan om eenig opzien te baren. Zijn zonderlinge bekentenis, die volkomen waar was, was hem ontvallen in een oogenblik van zenuwachtige opgewondenheid, maar zoodra zij over zijne lippen was, had hij er be rouw van. Het eenige wat er op zat, dat begreep bjj terstond, was om er met een luchthartigheid de leer om 's lands weerbaarheid volgens het oude, 7 in den grond ongewijzigde stelsel in te richten en om die reden stelt het Handelsblad zich van zijn optreden niet veel goeds voor. De nieuwe minister van marine, de gepensio neerde vice-admiraal Geerling, is een zeer geacht zeeofficier, die zich o. a. verdienstelijk gemaakt heeft door een vlugschrift te wijden aan de marine-re serve, een instelling die hier te lande nog ontbreekt en toch zoo noodig is. Wellicht gelukt het hem ons die te verschaffen. De heer Yan den Bergh, de nieuwe minister van waterstaat, handel en nijverheid, heeft onder de ingenieurs bij de staatsspoorwegen een grooten naam verworven. Hij heeft menig moeilijk werk voor treffelijk gebouwd en zal als deskundige mits hij zich niet met de details te veel inlaat zeker bij waterstaatswerken en spoorwegbouw goed op zijn plaats zijn. Maar wat hij voor het tweede deel van zijn taak wezen zal, voor handel en nij verheid, dat is weder onbekend. De heer Van den Bergh is katholiek en was zeer bevriend met Thorbecke, die zijn verdiensten als ingenieur bijzonder hoog schatte, wat stellig als een groote aanbeveling mag worden beschouwd. Het optreden van den heer Du Tour van Bel- linchave als minister van justitie in plaats van den heer Modderman hoopt het blad dat geen daad van overmoed zal wezen. Als hij slechts de ontwerpen, door zijn voorganger voorbereid, weet in te voeren, zal hij zich reeds verdienstelijk gemaakt hebben. Maar wat de redactie eenigszins Ongerust maakt, is het bekende ongunstig oordeel van den heer Heemskerk over het nieuwe straf wetboek. Men had dus gaarne aan het hoofd van Justitie een man gezien, van wien men een krach tiger houding mocht verwachten dan van den als rechtsgeleerde volkomen onbekenden mr Du Tour. Het optreden van den heer Van Bloemen Waan- ders wekt de verbazing van het Amsterdamsche blad, niet om zijne bekwaamheden, die zeer groot zijn, maar om zijne koloniale politiek. Hij is de man van het Haagsclie Dagblad, van de koloniale reactie, die tegen veel wat de heer Van Goltstein heeft voorgedragen en tot stand gebracht, felle oppositie heeft gevoerd. De leus, waarmede de heer Heemskerk vroeger optrad: Harder stoken in Nederland en remmen in Indië", schijnt der halve, wat het laatste aangaat,- wederom, en nu in den overtreffenden trap, het wachtwoord te zullen worden. Hoe de kabinetsformeerder dat tegenover de tegenwoordige staten-generaal, zoo wel eerste als tweede kamer mogelijk acht, is zeker niet een der gemakkelijkste raadsels, welke de nieuwe formatie ons aanbiedt. De Standaard noemt het optreden van het ka binet slechts eene bestendiging der politieke crisis. Dit kabinet lost niets opgeeft koers noch richting aanen brengt het politieke ziekteproces geen stap verder. Er zijn slechts acht heeren gevonden, die tijde lijk elk een portefeuille onder hun hoede nemen, in afwachting van het oogenblik, waarop de se- rieuse politiek weer aan de orde komt, en met en onverschilligheid over te spreken, die zeker niet gansch en al oprecht waren. »Neen. Ik heb geen overeenkomst met Brabazon gesloten," antwoordde hij met een flau- wen glimlach »hij was iemand op wien het spreek woord hij is zoo goed als zijn woord, in geen gunstigen zin kon toegepast wordendat kan Medway getuigen, geen van beide had eenige waarde. Ik schreef het contract zelf, volgens de regels door den waarden dokter aangegeven. Daar ik evenwel nog heel jong was en de tijd mij een eeuwigheid toescheen (zoo als het Faust waarschijnlijk ook gegaan is) stelde ik den ter mijn korter»Na verloop van tien jaren, mits ik die genieten kan zooals ik wil, en hierbij vol maakt bij kennis zijnde, enz. enz." en na het inroepen van alle helsche, middelsoort- en hoogste machten", teekende ik het en liet het aan den prins van het Oosten over, om op zijn gemak zijn deel der overeenkomst na te leven." »Maar gij hadt het met roode inkt moeten teekenen," bracht Meade in het midden, anders was het van nul en geen waarde." »En dat zou goed zijn ook," zei Mark, voor het eerst sprekende, »ik vind dat de geheele zaak, hoe belachelijk ook, zeer akelig klinkt." Ik prikte mij in den vinger en teekende het met mijn bloed, geheel volgens het voorschrift," zei Garston kalm. »Nu, dat was ten minste echt," merkte Meade met klimmende belangstelling aan. »De heele zaak is merkwaardig, al is het maar een jongens haar weer het optreden mag worden te gemoet gezien van acht serieuse ministers. Zelfs de heer Du Tour van Bellinchave, die wij meenden dat den antirevolutionairen welkom we zen zou, valt niet in den smaak. Zelfs voor den bewaardienst vindt de Standaard de keuze van dien heer te zwak. De goede zijde aan dit kabinet is, zegt het anti revolutionaire hoofdorgaan ten slotte, voor de conservatieven, dat ze weer victorie blazen voor de Roomsehen, dat er ditmaal meerdere Room- schen in den ministerrok gaanvoor de anti revolutionairen, dat ze er geheel buiten bleven en voor de liberalisten, dat de minister Heemskerk, weer als van ouds, hun bresse gaat toemuren. In dien zin kan ieder tevreden zijn. Het Vaderland schrijft over de combinatie zelve nog nietshet deelt alleen eenige bijzonderheden mee. Zoo zou de heer Van Kuyk, die eerst als minister van financiën werd genoemd, zichVrijdag hebben teruggetrokken en in haast werd de nieuwe titularis gezocht en gevonden. Zondagavond werd de landsdrukkerij nog in het werk gesteld om het heucheljjk nieuws de natie te verkondigen. Dezelfde haast, die den schijn op den formeer ders wierp alsof hij bevreesd was dat zijne com binatie ook alweer in duigen zou vallen, heeft den heer Heemskerk, volgens het Vaderland tegen over de vertrekkende ministers minder beleefd doen handelen. Toen dezen nl. Zaterdagmiddag hun de partementen verlieten, was hun nog niets officieel bekend van het politiek advies van den heer Heems kerk. Zondagmiddag kwam de heer Heemskerk den premier van het vorig kabinet, den heer van Lijnden, meedeelen, dat de kon. besluiten ter vervanging van het oucto kabinet waren geteekend, en ver zocht hij, dat Maandagmiddag te halftwee de porte feuilles zouden worden overgegeven. Veel tijd tot het afdoen van de laatste zaken, die zij onder handen hadden, werd den aftredenden ministers dus niet gegund. Er was haast, een onbegrijpelijk groote haast bij het optreden van het nieuwe kabinet, na een crisis, die bijna acht weken lang sleepende was gehouden en in die haast werd vergeten, dat het Zondag was en dat het geen gewoonte is, dat ministers hun bureaux verlaten als wachtkamers in een station, waar zij met den hoed en de overjas op een stoel naast zich op het sein van vertrek hebben zitten wachten. Het Dagblad zwijgt tot heden. Zou dit wezen uit stille tevredenheid over het weder aan het roer komen van mannen met con- servatieve beginselen Wij gelooven dan dat die vreugde niet lang zal duren, want wij kunnen ons niet voorstellen dat in de gegeven omstandighe den de heer Heemskerk die beginselen op den voorgrond zal stellen en nog veel minder, dat hem daartoe gelegenheid zal worden gegeven. Maar thans veronderstellingen te maken is zeer gevaarlijkook de vurigste conservatief zal zeker wel weten dat hij een ministerie-Heemskerk alles mogelijk is, zelfs dat een conservatief liberaal regeert. inval. Ik veronderstel toch dat het niet als een grap of uit louter vermetelheid geschied is." »Neen zeker niet," zei Garston en keek strak voor zich, als iemand die aan het verleden denkt en misschien ook omdat hij niet verlangde de oogen zijner makkers te ontmoeten, Herinnert gij u nog wat u tot die daad dreef »Ik herinner mij dat ik éen drjjfveer daar toe had Er volgde een pauze, waarin men een paar maal den golfslag hoorde. »En het kostbare document?" vroeg Meade; hebt gij dat vernietigd of bevindt het zich in een van die blikke doozen te Mogadion, bij al die andere stukken en akten »Ik heb het vernietigd." »Daar ben ik bljj om," zei Medway meteen zucht van verlichting. »Nu ja," gaf Christoffel glimlachend toe, „het zou geen aangenaam stuk zjjn voor een exe cuteur om na iemands dood te vinden. Jongens! wat zouden sommigen ervan opkjjken, de oude Penrijn, bij voorbeeld 1" »De goede dominé zou er zeker van schrik ken,"zei Medway wiens opgeruimdheid terugkeerde, »maar na een poos zou hij er over gaan philoso- pheeren en zeggen zie hier een jeugdig rechtsge leerde, daarmede u bedoelende, Kit, die zich van kindsbeen af aan zijn vak gewijd had. Maar a propos, Garston, voor iemand, die zoo voorzichtig is als gjj, was tien jaar toch een heel korte tijd Over het geheel is de indruk, dien het nieuwe kabinet maakt, verre van gunstig. In de heden namiddag alhier gehouden verga dering van stemgerechtigde aandeelhouders in de Commercie compagnie is de rekening en verant woording over het afgeloopen jaar gedaan en werd het dividend over 1882 bepaald op ƒ16 per aandeel van 1000. Deze uitkomst kan, wanneer men met de tegenwoordige waarde der aandeelen rekening houdt als eene zeer gunstige worden beschouwd. Op dezelfde vergadering werd het feit herdacht dat jhr P. D. Van Cilters gedurende 40 jaren aan de Commercie compagnie verbonden was. Naar wij vernemen is de concessie voor den aanleg eener duinwaterleiding te Vlissingen, oor spronkelijk aan den heer J. L. Gruber te Utrecht verleend, thans volgens de gewijzigde voorwaarden definitief overgegaan aan den heer Diemont van Nathar te Arnhem. Met de werkzaamheden zal spoedig worden aangevangen. De heer Gruber, die met de uitvoering belast blijft, heeft zich bereids te Vlissingen gevestigd. Vlissingen, 23 April. De collecte voorde nagelaten betrekkingen van de verongelukte vis- schers te Paessens en Moddergat, door de leden van den gemeenteraad op heden aan de huizen der ingezetenen gebouden, heeft opgebracht de som van 317.23§. Sieuw- en St. JoosLand, 23 April. In een der laatste weken bezweek alhier, bij gebrek aan genoegzame samenwerking, onze weleer zoo veel belovende Nieuwlandsche Handelmaatschappij. Wij koesteren de hoop, dat hare korte levens loop zal geweest zijn eene leering voor onze jongere vereeniging, de Nieuwlandsche Landbouwvcreeni- ging. Door samenspreking komt men tot onder ling handelen en wederzjjdsche leering en wij ver trouwen, dat daardoor reeds haar bestaan als alge meen nuttig mag geacht worden. Een onderling veefonds, dat vele duizenden guldens, van levende have vertegenwoordigt, is door haar opgericht en belooft eene gunstige uit werking. Ook op populair wetenschappelijk land bouwgebied zit men niet stil. Zoo werd heden middag met veel belangstelling eene voordracht aangehoord van den heer Mazure, provinciaal veearts te Middelburg, over parasitische dieren, door keurige platen en microscopische voorwerpen opgehelderd, alsmede eenige opmerkingen over het paard en het aanfokken daarvan. tfwoes, 24 April. Heden werd alhier, in het koffiehuis De Prins van Oranje, eene algemeene vergadering gehouden door de afdeeling Heinkens- zand der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Vijf en zestig leden waren tegenwoordig. Het uitgebrachte rapport over het behandelde op de voorjaarsvergadering van het hoofdbestuur om u te verbinden. Op uw vier en twintigsten jaar zou het dus reeds met u gedaan zjjn?" Juist. Ik erken mijn dwaasheid. Maar mijn fout was eigen aan mijn beroepIk was het slachtoffer van een antecedent." »Welke zonderlinge dingen krijgen jongens toch in het hoofd," zei Meade terwjjl hij zjjn uit gedoofde pijp weer aanstak. Terwijl hij daarmede bezig was, wierpen Kit en Mark elkaar een veelbeteekenden blik toe. »De leer dat de knaap de vader van den man is," philosopheerde hij voort, »komt mij geheel on houdbaar voor. Zjj hebben niets met elkaar gemeen." »Laat ons dat hopen," riep Kit met vuur uit. »Jahet zou waarlijk verschrikkelijk zijn als sommige jongens, die ik gekend heb, zich ont wikkeld hadden zooals zij toen waren. Voor dat zij volwassen zjjn komt er, geloof ik, een tijd stip waarop er een verandering ten goede in hen plaats heeft. Die duivelachtige zucht om pjjn te doen, bijvoorbeeld, alleen ter wille van de pjjn verdwijnt. Anders zou de helft mijner school kameraden zeker aan de galg moeten komen. Waarljjk met den aanleg die vele jongens bezitten is het een wonder zoo weinigen er ongelukkig of tot publiek schandaal worden." f Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1