BUITENLAND. Laatste Berichten. Benoemingen en "besluiten. Kerknieuws. Marine en leger Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Briefwisseling: Belgische brieven. groot Araenaal, dea voormiddags te 10 uren, die der gemeente Ylissingen en na aankomst der stoomboot, welke te 9 uren van Breskens zal afvaren, die der gemeenten gelegen in het Weste lijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen, en des middags te 12 uren, na aankomst der f- -mboot van Ter Neuzen, die der gemeenten gelegen in Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen, uit gezonderd de onder Goes vermelde. En op Dinsdag 8 Mei 1883 te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis, des voormid dags te 9| uur, die der gemeenten gelegen in Walcheren, uitgezonderd Vlissingen, en te 111 uren, na aankomst der Zeeuwsche spoorboot, welke te 8| uur van Zierikzee zal vertrekken, die der gemeen ten gelegen in Schouwen, Duiveland en Noord- Beveland. Wij bezichtigden heden morgen den staat, aan wijzende de werking van de Nuts-spaarbank in onze gemeente van hare oprichting af tot op het einde van het jaar 1882, die, zooals wij onlangs meldden, naar de Amsterdamsche tentoonstelling zal gezonden worden. Deze staat is allerkeurigst bewerkt, en mocht in de eerste plaats hem, die het schrijfwerk ervan verrichtte, een woord van lof niet worden ont houden, ook de heeren J. C. W. Altorffer bij wie hjj werd gedrukt en gelinieerd hebben alle eer van hun, uit een technisch oogpunt zoo moeiljjk werk. Het geheel is besloten in een cartonnen omslag. Enkele bijzonderheden deelen wij uit dat over zicht mee In het geheel werd van 18191882: ingebracht een som van 1,628,341.49J en uitgehaald 1,407,820.80 220,520,694 De bjjgeboekte rente in die jaren beliep256,004,03 Het kapitaal, aan de inbrengers ver schuldigd op 31 Dec. 1882, be droeg dus476,524,72| In 33 maanden, van April 1831 tot Pebr. 1834, werd niets ingebracht, een verschijnsel dat zich ook in drie maanden van 1848 voordeed. De staatkundige toestand deed zich toen dus sterk gevoelen. Nog dient vermelding dat in September 1832 ook niets werd uitgehaald. Deze staat zal, dunkt onseen belangrijke bij drage uitmaken van het overzichtdat op de tentoonstelling zal worden gegeven van het spaarbankwezen in ons land. Naar wij vernemen is door den heer J. Bourdrez, sedert 28 Aug. 1868 als opperbrandmeester in deze gemeente werkzaam, wegens gevorderden leeftijd, eervol ontslag uit zjjne betrekking aangevraagd. De in het lokaal der Werkmans-vereeniging alhier gehouden njjverheids-tentoonstelling heeft een vrjj druk bezoek uitgelokt. Alleen Zondag kwamen er 503 betalende en 286 niet-betalende bezoekers. In de vjjf dagen dat de tentoonstelling geopend was, is zij door 1069 personen bezichtigd. Verkocht werden salontafel, n° 69schaakdoosje, n* 14; theebladtafeltje, n° 107; boenmandje, n° 28; kokosmat, n° 111, 112, 113, 114 en 115, be nevens eenige kistjes sigaren. Aan sommige inzenders zijn bovendien nog enkele artikelen besteld. Zooals wjj reeds mededeelden zal de uitreiking der bekroningen aanstaanden Donderdag avond plaats hebben. Den gemeenteveldwachter G. Louws te St. Lau rens is met 1 Mei a. s. eervol ontslag verleend, uithoofde van zijne benoeming tot agent van politie te Rotterdam. Hansweert, 23 April. Met 1 Mei wordt verplaatst van Boxmeer naar hier de heer W. E. Erfman, verificateur der 3C categorie, en van Vlis singen naar Zevenaar de heer W. K. Neurdenburg, verificateur der le cathegorie. Bath, 23 April. Benoemd bij de ambulan te recherche te water in de 2e afdeeling de heer J. Stapert alhier. Ons bericht omtrent den gezondheidstoestand van onzen koning wordt bevestigd. De oude kwaal, nierziekte, doet zich weer gevoelen, en Z. M. moet zijne kamer houden. Zondag was Z. M. iets beter. De gezondheidstoestand van prinses Marianne is, volgens in Den Haag ontvangen berichten, steeds vooruitgaande. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem is ontvangen van N. N. een bedrag van f 80, wegens te weinig betaald successierecht. De heer G. Waelchli, assistent bij prof. Donders, zal als geneeskundige en tevens als zoöloog de expeditie tot opsporing van de Varna met de Barents medemaken. De prins van Oranje zou de opening der ten toonstelling te Amsterdam bijwonen en de prins van Wales niet. Zoo zegt men nu weer. Wie weet hoe geheel anders morgen de geruchten zullen luiden bidderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw mr. B. J. Gratama, hoogleeraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te Groningen. pensioenen. Op pensiöen gesteld de luit.-kol. N. Epkema van het 6e reg. inf., ten hedrage van f 1800 's jaars. posterijen. Benoemd tot commies dei posterijen 2e kl. S. van Delden, H. J. Greven en P. H. Queysen, thans commiezen 3e kl. tot commies 3e kl. H. M. Greven, C. L. van der Loeff, W. Meijer en J. J. Bedloo de Bro- novo, thans comm. 4e kl. tot commies 4e kl. W. G. A. Feltzer en A. Wychgel van Schildwolde, thans surnumerairs. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren C. J. de Breuk en S. Hoven, heiden thans telegrafist 2e kl. bij de rijkstelegraaf. consuls. De heer E. C. Jobson, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Warberg, is in die hoedanigheid door de Zweedsche regeering erkend. D' J. F. Van Popta, te Domburg, heeft voor het beroep naar 's-Heer Abta- en Sinoutskerke bedankt. Vlissing-en, 23 April. De heer D. Pont, predikant bij de evangelisch luthersche gemeente te Tiel, heeft het beroep naar die gemeente alhier aangenomen. WisseUerUe, 23 April. D' Koster, pred. alhier, die vóór 8 a 9 maanden een beroep naar Groningen aannam, zal aanstaanden Zondag zjjn afscheidsrede houden. De vier hervormde gemeenten op Noord-Beveland zullen dan door twee predikan ten bediend moeten worden, die van Colijnsplaat en van Cats. BAapelle, 23 April. Zondag 29 April zal bij het eindigen der godsdienstoefening, zoowel des voor- als des namiddags, een collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst zal strekken voor het opbouwen der kerk te Genemuiden, die, zooals men weet, verleden jaar geheel door brand is vernield Bergen op Koom, 21 April. De 2® lui tenant kwartiermeester W. Woudstra van het 3® reg. veld-artillerie, hier in garnizoen, is aange wezen om gedurende de ongesteldheid van den kapitein-kwartiermeester W. H. Van der Meer van genoemd regiment dezen te vervangen Hi] wordt dienovereenkomstigtjjdeljjk gedetacheerd te Breda. De justitie van hier is hedenmiddag naar Vlis singen vertrokken tot het instellen van een onder zoek naar de oorzaak van den dood van den loods- leerling Weber, die bjj de aanvaring van het stoomschip Utrecht met twee loodskotters gekwetst werd. Borssele 23 April. Het onderhoud onzer haven zal weldra buitengewone voorziening vor deren. Het rijspakwerk, waaruit de boorden zijn samengesteld, eischt wegens calamiteit door ouder dom vernieuwing. Wij vernemen dat het plan bestaat gemeld werk te vervangen door muren. De werkmansvereeniging te 's Heer Arends- kerke is ontbonden. HeinUeuszand, 23 April. Verleden week nam een gehuwd persoon uit deze gemeente, in gezelschap van een jonge dochter uit eene nabu rige gemeente, de wijk naar Noord-Amerika, met achterlating van zijn vrouw en haar geledigde kas. Toen zij verleden jaar in den echt zich vereenigden, gaven beiden dan ook niet veel verwachting voor de toekomst, want zij keerden na de plechtigheid zeer beneveld huiswaarts en sedert was overdadig gebruik van sterkedrank dikwijls aan de orde van den dag. Hrniningen, 23 April. Zondag namiddag, omstreeks half zes uren, brak alhier een felle brand uit in den timmermanswinkel van J. Okker, midden in de kom der gemeente gelegen. De winkel met het daarin aanwezige hout is totaal afgebrandhet woonhuis, hoewel zeer beschadigd, is behouden gebleven, evenals dat aan de andere zijde, bewoond door de wed. Sinke. Al het meu bilair is gelukkig gered. De brandweer was spoedig ter plaatse aanwezig, terwijl de spuiten van Schore en Hansweert ook weldra aankwamen. Aan het verschillend brandweerpersoneel mag een woord van lof niet worden onthouden; door hun ijver was men den brand reeds circa half negen meester, hoewel het vuur omstreeks middernacht nog steeds smeulende was. De spuit van Krabbendijke, mede aangerukt, keerde nabij deze gemeente terug, wijl haar hulp onnoodig bleek. Een der spuit gasten van Kruiningen, die met nog een der manschappen op een ladder stond, is door het breken van dien ladder op de straatsteenen ge vallen, en werd vrij erg aan het hoofd gewond, zoodat geneeskundige hulp noodig was. De oor zaak van den brand is onbekend. Alles is verzekerd doch niettemin zal de schade nog groot zijn. - Te Dordrecht heerschen de mazelen epidemisch. Colijnsplaat, 22 April. Zaterdag avond gaf het fanfarengezelschap Eendracht maakt macht uit Cortgene eene geheel belanglooze uitvoering in het lokaal De Patrijs alhier. De opbrengst, groot 17, werd bestemd voor de armen. De uitvoering der stukken was goed; de opkomst kon echter beter geweest zijn. Na afloop bracht de burgemeester, mr L. A. Bybau den leden zijn dank en riep hun een spoedig tot weerzien toe. De verpachting van het inlaagdijkje aan den Sophiapolder bracht Zaterdag jl. 25 op, tegen f 60 ten vorigen jare. Deze vermindèring is hoofdzakelijk veroorzaakt door het inloopen van de kuip. WisselterUe21 April. Alhier is de verordening in werking getreden, waarbij verbo den is, gedurende de schaarschte van water de straat te schrobben of de glazen te wasschen en dat in den schoonmaakVerscheidene wied- sters hebben gedaan gekregen, omdat er geen onkruid groeit. Bergen op Zoom, 21 April. Door den stoomtram Bergen op Zoom—Tholen is Vrjjdag, binnen eerstgenoemde gemeente, eene vrouw om ver gereden en ernstig gekwetst. Op Noord-Beveland. HistorischLandman (van den bok tot den schipper, die hem ontmoet): Wel schipper, hoe is het gegaan Schipper (die 77 H. L. juin van den land bouwer verkocht te Rotterdam): slecht baas, zeer slecht I Acht cent. Landman. Per mud of per 77 Schipper. Neen, gelukkig per mud. Die andere, je weet wel, maakte van zjjn 60 mud niemendal. Landman. Acht centNu breng dan al 'tgeld maar aan mijn vrouw. Vooruit, Bles! Biervliet, 22 April. Door onzen gemeente veldwachter is voor de ongelukkige weduwen en weezen te Paesen en Moddergat ingezameld de som van 40 gulden, zeker een nog al hoog bedrag. Sedert geruimen tijd bestaat hier een treurige verhouding tusschen den gemeente- en den rijks veldwachter. Bestond er nimmer eenige sympathie, treuriger was het echter, toen in het begin dezer maand eene losbarsting in het publiek volgde, waardoor- een proces en een contra-proces ontstonden. Alle pogingen tot verzoening, zelfs door superi euren beproefd, leden op onze rustbewaarders schipbreuk. Het mooist van alles is evenwel, dat, door ge brek aan woningen, de rijksveldwachter met Mei verplicht zal zijn in het door den gemeente-veld wachter bewoonde huis zijn intrek te nemen. Het laat zich licht begrijpen dat die toestand on houdbaar is. Met verontwaardiging had de gemeenteraad van Hof van Delft vernomen, dat een nieuwe straat op zijn grondgebied den naam droeg van De Genestet-straat, zonder dat hij, raad, er van te voren in gekend was. In een openbare raads vergadering is nu niet lang geleden besloten, dat, aangezien niemand ooit van een De Genestet had gehoord, die straat voortaan veel eigenaardiger zou heeten Singelstraat. En zoo geschiedde het. Het bordje hangt reeds aan. D De Mormonen zijn te Zwolle teruggekeerd en zetten op beide stations hunnen aangevangen arbeid voort. Tijdens hunne afwezigheid heeft een bekeerling op zijne wijze de godsdienstoefe ningen geleid. Deze aanhanger behoort tot het korps ambtenaren der gemeente-reiniginghij wil nu zeker den Christeljjken godsdienst reinigen. Wondrichem, 21 April. De elftvangst was deze week vrij gunstig. Er werden omstreeks drieduizend stuks gevangen, die verkocht zijn tegen 45 tot 70 cent per stuk. Bijna dagelijks worden ook eenige zalmen opgehaald, die van 0.90 tot ƒ1.10 per halve kilo opbrengen. Voor den rechter in Bowstreet te Londen zijn verschenen de gebroeders Thomas, Bernard Gal lagher en de andere beschuldigden, ook Whitehead, die uit Birmingham was overgebracht. De aan brenger Norman verklaarde, dat een dynamiet- complot was gesmeed door de broederschap der Fenians te New-Tork, waarvan Gallagher en hij (Norman) zelf leden waren. Gallagher bekleedde in de broederschap eene voorname plaats en O'Donovan Rossa woonde soms de beraadslagingen bij. Gallagher gaf aan Norman bevel naar Lon den te gaan en stelde hem het noodige reisgeld ter hand. Van daar begaf hij zich naar Birming ham en keerde met nitro-giyeerine naar Londen terug. Norman verklaarde van den inhoud der doos niets te weten. Het verhoor wordt voort gezet. Donderdag heeft de heer Perraud, bisschop van Autun en nieuw gekozen lid van de Acadé mie fran^aise, zitting genomen op de plaats die de dichter Auguste Barbier had opengelaten. De bisschop hield eene schoone redevoering over zijn voorganger en die was met eenige nieuwsgierig heid verbeid. Want de heer Perraud onderscheidde zich niet altijd door groote verdraagzaamheid, en heeft neiging om oppositie te maken tegen het republikeinsche régime. De heer Bousset heeft hem geantwoord. Uit Parijs komt het bericht dat Jules San- deau, de schrijver van het bekende stuk Made moiselle de la Seiglière, zeer ernstig ziek is. De geneesheeren wanhopen aan lijn behoud. De doos die bij het bureau der Times in Londen is gevonden bevatte geen dynamiet maar papier. Uit Bombay wordt gemeld dat een groote brand te Delhi is uitgebarsten. Daardoor zijn 2000 huizen een prooi der vlammen geworden. 's-Gravenliage. De heer Heemskerk is gisteren beëedigdde overige ministers hebben heden voormiddag den eed in 's konings handen afgelegd. Te 12 uren namen de ministers de porte feuilles van hunne voorgangers over. 'a Gravenliage. De gemeenteraad zal Donderdag beslissen over een voorstel om wegens de elders heerschende pokken de Haagsche kermis uit te stellen. Liverpool. Drie groote magazijnen,voor namelijk met katoen gevuld, zijn door brand vernield. De schade bedraagt 250,000 Londen. Bij de wapenfabrieken te Enfield had eene ontploffing plaats, blijkbaar ten gevolge van kwaadwilligheid. De schade is echter onbe duidend. Zaamslag, 21 April. Heden werd alhier aan besteed het eenjarig onderhoud der calamiteuse Margaretha- Eendragt- en Kleine Huissens polder, waarvan aannemer is geworden de heer A. Verbeek alhier, voor de som van 14180. De begrooting beliep f 14185. "Willielininadorp, 21 April. Door het dijk bestuur van den Wilhelminapolder werd heden voormiddag in het gemeentehuis alhier aanbesteed: Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1884 van de gewone aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingwerken, in een perceel. Ingekomen waren 6 biljetten van de l.eeren P. vaa den Berge, te Colijnsplaat, voor f 4620, B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, voor f 4600, Jb. de Eijke, te Stavenisse, voor f 4540, Jan Leijs, te 's Heer Areudskerke, voor f4501. Ad. van Popering, te Bruinisse, voor f 4490, en Cor. de Wilde Az., te Kattendijke, voor f 4460. Den laagsten inschrijver is het werk gegund. Hrniningen, 21 April. Heden had alhier de aanbesteding plaats van de verbouwing van't gemeentehuis, het leveren van 18000 getrokken Waalstraatklinkers en het maken van een regenbak aan de school te Hansweert. Voor het le perceel, de verbouwing van 't gemeentehuis, werd ingeschreven door J. Okker voor f2056 M. Baveco voor f 1990 L. van Verre voor f 1888. Voor het 2e perceel, de levering van 18000 getrokken Waalstraalklinkers, door M. Baveco voor f 350, L. van Verre voor f 328.68. Voor het 3e perceel, het maken van een regenbak aan de school te Hansweert, door L. van Verre voor f 263, A. Goedemondt voor f 275, J. M. Lammeree voor f360. Het 2e en 3e perceel is gegund aan den minsten inschrijver, L. van Verre, terwijl het le perceel later aan denzelfden persoon voor f 1825 uit de hand is besteed. B*esïtens, 23 April. Zaterdag werd door de besturen van de polders Oud en Jong Breskens en Adornis (Nieuwvliet) voor den tijd van een jaar verpacht. Het recht tot het weghalen van mosselzaad, Tan de verdedigingswerken dier polders. De hoogste inschrijver naar Oud en Jong Breskens is de heer J. B. Dhooge te Philippine voor f 451, en die naar Adornis, de heer P. Minneboo aldaar voor f 225. Yerseke, 23 April. Het aanleggen van een oesterput voor jhr H. A. Clifford is toege wezen aan den heer C. de Wilde Az. te Katten dijke voor 48,800. (De laagste inschrijving bedroeg 47,700). De belangrijke wet tegen de recidivisten is in de Fransche kamer in divcussie gekomen. Er waren indertijd verschillende wetsvoorstellen ge daan, die niet minder in getale waren dan vier, doch de wet die nu in behandeling komt is die van den heer Jullien, eenigszins gewijzigd, en dooi de regeering overgenomen. De bespreking hiervan zal natuurlijk de belangrijkste vraagstukken van het strafrecht raken. Eene vraag, die evenmin onbelangrijk is, is dezewaarheen zal men de recidivisten verbannen Het is niet vol doende dat eenige duizenden op het een of ander eiland worden geplaatst, maar na de overbrenging moeten de veiligheid en het werk verzekerd wor den. Buitendien zoude het niet verstandig zijn het systeem van transportatie in te voeren in een land, dat niet is voorbereid om recidivisten te ontvangen. In den aanvang van dit jaar had men Fransch-Guyana tot verbanningsoord bestemd deze kolonie bezit vrij groote werkinrichtingen. De regeering heeft voorgesteld Nieuw-Caledonië, Madagascar, de Hebridische en de Loyalli-eilan- den. De eerste dezer kolonies schijnt bij uitstek ge schikt om recidivisten te herbergengroepen van ver oordeelden zijn over verschillende punten der kolo nie verspreid, waar nog meer werk is voor anderen; de landbouw belooft daar goede resultatendaar zal dus het systeem van verbanning het meest vruchtbaar zjin. De andere eilanden zouden voor verschillende categorieën van recidivisten kunnen dienen. In de kamerzitting van Zaterdag werd, zooals wjj zeiden, de discussie aangevangen. De heeren Nadaud, Dreyfus, Jullien en l'homas hebben aan het debat deelgenomen, dat hoofdzakelijk liep over de vraag, of men het recht heeft de gestreng heid der beteugeling nog te vergrooten en zich van de schuldigen te ontdoen, in plaats van ze te verbeteren. De heer Nadaud antwoordde ont kennend. De heer Dreyfus verdedigde warm het systeem van de wet. Het debat zal verder voort gezet worden, doch zeker eerst na de beslissing over de conversie. Men had Zaterdag reeds het rapport verwacht van den rapporteur der commissie, den heer Na- quet, maar daar deze er nog niet mede gereed was, zal het debat wel eerst Dinsdag aanvangen. De discussie tusschen de commissie en den minis ter Tirard heeft bewezen, dat het debat belang rijk zal zijn. Verscheidene leden hebben den minister gevraagd naar het doel waartoe de voordeelen, die uit de conversie voortvloeien, zullen worden aangewend en uit het antwoord is gebleken, dat niet de landbouw, gelijk eerst beloofd was, zal profiteeren, maar dat zij ten bate der spoorweg maatschappijen zullen komen, die door hare gesloten contracten niet in de terugbetaling kunnen deelen. Wat de onderhandelingen met deze maatschappijen betreft, zij zullen waarschijnlijk de volgende week eindigen, daar twee punten zijn geregeld: dat van het remboursement en dat van de tarieven. De commissie voor de conversie heeft zich daar op vereenigd met het voorstel van de regeering, doch een wijziging erin gebracht naar den wensch ▼an hel gouvernement: de tijd namelijk, waarin de staat geen nieuwe conversie zal mogen voor stellen, is van vijf tot tien jaren verlengd. De verhouding van Frankrijk tot Portugal schijnt eene minder gunstige wending te nemen, indien men althans een bericht uit Lissabon vertrouwen mag. Men weet dat beide rijken schepen zonden naar Congo; en nu zoude de Portugesche kanon neerboot Berago een paar booten van een Fransch schip, dat zijne manschappen te Loango aan wal zette, aangevallen en in den grond geboord hebben. De quaestie daar zal zeker nog moeilijker worden, wanneer Engeland, wat verzekerd wordt, eene expeditie naar de monden der Congo gaat zenden, om te waken voor de handelsbelangen. De annexatie van Nieuw-Guinea is Vrijdag in het lagerhuis en Zaterdag in het huis der lords ter sprake gebracht. In het eerste lichaam ver klaarde de heer Gladstone aan sir George Camp bell, dat de regeering geene beslissing zal nemen in deze zaak vóór zij uitvoerige mededeelingen heeft ontvangen, en dat geen annexatie geldend is indien zjj niet uitgaat van het gouvernement. Daarop kondigde de heer Lewis eene motie aan waarin de annexatie wordt afgekeurd als geheel strijdend met de politiek, die de heer Gladstone verdedigde vóór hij aan het bewind kwam. In het hoogerhuis legde lord Derby eene verklaring af, die met de woorden van den heer Gladstone overeenkwam. Wjj moeten nu wachten tot na de „uitvoerige mededeelingen" van de kolonie Queensland, die intusschen zich over de welge lukte daad niet weinig verheugt. Ten slotte nieuws uit Transvaal: Paul Krüger is als president gekozen. En de onderhandelingen, tusschen de Boers en Mapoch zjjn afgebroken zoodat de vjjandeljjkheden wederom zullen be ginnen. Aan C. B. te Biggekerke. Uw stuk bevat zoovele drogredenen dat het voor opname niet geschikt is. Wjj willen u echter nog wel meedeelen dat de politie onderzoek doet naar het gebeurde daaruit zal wel nader bljjken of onze berichtgever al dan niet goed was ingelicht. Hangende dat onderzoek achten wjj eene polemiek over die treurige zaak niet gewen scht. Brussel, 22 April. Een der meest strjjdlustige prelaten in België, die in zjjn ultramontaanschen ijver niet ophoudt den oorlog te prediken tegen de liberale instel lingen en tegen de regeering, is Monseigneur Gravez. De godsdienst is voor hem slechts een middel om te strjjden. Hjj ziet er niet tegen op om zich in het openbaar te compromitteeren en herderljjke brieven uit te vaardigen, die meer ge-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2